Problemen van dezen Tijd Atrikaansche Wegen 20 Nationals Maatschappij der Belgische Spoorwegen Ds heiligschendende diefstal in sint-Baafskerk te Gent Minister Van Cauwelaert en de Wereldtentoonstelling Kerkstraat, 9 en li Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag APRIL 1934 De Stratosfeertocht van het Echtpaar Piccard Een belangrijke vergadering op het Ministerie van Financiën Provincieraad van Oost-Vlaanderea XXXX JAARGANG NUMMER g| Publiciteit buiten het Arrond. AALST, j Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te-Brussel Rue de Richeleu, Parijs r— Bank Bu iding/Kingsway, 20 Londres W_. C. 2. H, Thsoiimui Zonop4,54Zonaf6,47 E. K. 21 V, M. 29 DE JEUGD Ten allen tijde heeft zich rond de jeugd een probleem gesteld, gesproten wit het feit dat deze, de volwassen m'enschheid der komende jaren zou uit maken. Maar nooit is dat zelfde probleem zoo scherp geformuleerd geweest, nooit Reel't het zich dringender opgedrongen, nooit, is hel zoo angstwekkend gewor den en heeft het zoo'n tragischen aan-; blik genomen als thans. Ja, onze tijd kent triomfen op tech nisch en mechanisch gebied, ongekende hoogten die wijzen op liet vernuft en het genie van verstandssterren; maai- daar tegenover kent hij evengroote leemten en afgrijselijke afgronden, schrikwek kend bij 't peilen hunner diepten; ik be doel het zedelijk en godsdienstig leven van de menschheid, de jeugd inbegre pen. P;e jeugd Hoe is het heden in de be schaafde landen met haar gesteld Onze wereld waarin zij leeft is bedor ven en onvoorwaardelijk ondergaat zij dien invloed. De crisis op oogpunt van godsdienst en zedelijkheid en gezag is in de rangen der jeugd gedrongen en ve te onschuldige zielen gesloopt. Het sen- •sueele viert hoogtij in kinema, danszaal en theater,-op plakbrieven, aankondigin gen, in de fafbriek, op, Je bureelen, op de straat, in revues, bladen en boeken, in de gesproken taal. en wat erger is in ivele huisgezinnen, die onder zijn druk ineenstorten en met hen de samenle ving. Hoe wilt ge dat de zwakke jeugd mid- ideri die wulps'che athmosfeer, geen mi- kroben van die moordende wereldziekte önademe en hef slachtoffer van die lepra 'worde Wat te zeggen van de Russische tjeugd, die volgens het communisme, den .Staat moet behooren, met miljoenen vrij en bandeloos rondloopt, alle begrip .Van ouder en familie verliest, alleen maar do Staat als vader en de ruimte als woonstede erkent; die zich laat en- thousiasmecren voor de tyranische bolsjevistische leer, die God, kerk en priesters haat en ver\loekt en war3 is van alle zedenwet. Wat te zeggen van de Duitsehe jeugd 'die in karavanen, meisjes en jongens, samen het Germanenland doortrekken, logeert in jeugdherbergen of tenten, on der voorwendsel de natuur te bewon deren en een krachtig kern-gezonde jjougdgeneratie te vormen. Wat te zeggen van een Oostenrijk- sche jeugd, die met den blos der fris- sche jaren op de wangen, het hart vurig kloppend van duivelsche begeestering door de straten van Wcenen trok, zin gend: Tiog nooit zijn we zoo gelukkig geweest, als van wanneer we God verloo chend hebben. En vnn de .jeuigdgroepeeringen die hier te lande in naaperij van 't bui tenland ook ingang hebben gevonden met. hel zelfde doel als de karavaanloeh- ten in Duitschland eji waarvan leiders •Voorstanders zijn van nudisme. En dit jong geslacht is de volwassen menschheid van morgen... waaruit dan 'een nieuwe jeugd moet geboren wor den... Ziet ge den stroom rollen naar de 'diepten, de afgronden... afgrijselijk om Cr aan te denken... Het komt niet uit mijn brein, ik weet het, van wijze menschen die met hun klaren blik over tijden en volken wel fcens het waas der toekomst kunnen doordringen, en deze zeggen er zal een tijd komen dat alle strijdmachten, goe de en kwade, zich zullen concentreeren in twee kampen, het katholicisme en het communisme. Met rasse schreden vorderen we op dien hellenden weg; het oogenblik waar op de massa alle zedenwet over boord zal smijten, zal zij zich aansluiten bij het meest radikale en revolutionaire ex tremisme, het communisme. Heden zal zulks geen plaats grijpen; later... Maar gebeuren zal hel, als onze .wereld zich zoo blijft wentelen in de moeras van het zinnelijk genot en ma terialisme, als zij de jeugd van heden en de later komende jeugd niets anders Voorschotelt dan onrechtvaardigheid, egoïsme, gezagscritiek, goddeloosheid dan zal tde tijd niet lang meer uitblijven. Onze maatschappij kent de verval- •symptomen van de eenmaal zoo bloei ende Romeinsche beschaving, die onder den neep van eigen gebreken en rotte vlekken ineenstortte en met haar, den. poiitieken roem, zoo hoog gevoerd door machtige veldheeren, dictators en kei zers. Pal echter zal de Kerk, op de rotsen van Petrus, onder Godes hand, omringd door een kern diep geloovigen, staan, midden den bloedigen strijd tegenover het massa-overweldigende communis me. Twee standaards zullen alsdan te genover elkaar geplaatst zijn de roode walgwekkende van Lenin en de geelwit te van den Paus, van het nooit le over winnen Goddellijk Christianisme. Is er dan geen redding meer moge lijk Tot een groep Zwitsersche pelgrims sprak de H. Vader onlangs er is maar een redmiddel om uit de ellende te ge raken van dezen tijd; een spoedige te rugkeer der samenleving tot Christus. Dat is het wat 'oos' kan helpen in dezen hachelijken chaos. Dat is de sterkste dam die tegen het communisme kan op geworpen worden, oneindig veel stevi ger dan de tijdelijke nederlaag die Hit- Ier het heeft toegebracht. Die woorden uitsprekend zal de Paus zeker wel gedacht hebben aan de jeugd. Ja, de jeugd aan Christus beteekent de maatschappij van morgen aan Christus. Dian geen vrees meer voor communisme of welk ander santanisch gespuis. Om dat te bereiken hoeft O. L'. Heer geen mirakelen te doen. De Paus wijst ons het middel aan, de Katholieke Actie. Hierop doelend schrijft Emiel Fiedler: Wij maken het begin mede van een ge heel nieuw tijdperk van werken voor Gods Rijk. Organisatie van alle standen in dienst van Christus Koning, maar vooral organisatie der jeugd. Tallooze malen spreekt Pius XI over de jonkheid en de K. A. In alle landen van 'de wereld moet de K. A. onder de jeugd spoedig ingezet en doorgedreven worden. Dat is de conditio sine qua non van de herkerstening vap de verlossing van een bloedige wereld revolutie. In de jeugd ligt, de toekomst en daarom moet de K.A.vooral onder haar verspreid worden. De jeugd van eiken stand moet gevormd worden in eigen specifieke or ganisaties om eenmaal als echte over tuigde consekwente katholieken in de wereld uil te komen. En de vruchten zullen niet uitblijven. Het is 'n zeker feit dat onze Belgische arbeidersstand, na enkele jaren verder een gansch ander uitzicht zal hebben als nu en dit dank aan onze tienduizen den jongens en meisjes die lid zijn van onze prachtige organisatie van onze ka tholieke arbeidersjeugd. Uit de jeïigidrangen klinkt een luide S.O.S. kreet.. De, kath. Actie zal de jeugd redden en ze zelf maken tot de redster der wereld. SERVIO Bedrijfsultkomsten voor Maart 1934 D,e bedrijfsontvangsten voor Maart '1934 beloopen 192,8 uullioen en de be drijf suitgaven 192,6 mi 11 ioen, dit be teekent een overschot van 0,2 millioen. Rekening houdend met de financieele lasten, welke 9millioen ongeveer bedra gen, sluit deze maand met een tekort van 8j8 millioen. In 1933 bedroegen de ontvangsten 192,3 millioen en de uitgaven 208,8 millioen wat een tekort beteekent van 16.5 millioen. Rekening houdend met de financieele lasten bestond er voor be doelde maand een tekort van 25.3 mil lioen. Voor de drie eerste maanden van 1934 bedraagt het bedrijfstekort 23, 7 mil lioen of ongeveer 50,7 millioen, zoo men rekening houdt met de financieele lasten. Voor het overeenkomstig tijdperk van 1933 bedroeg het bedrijfstekort 71.6 millioen, of 98 millioen, zoo de finan cieele lasten .er bij gerekend worden. Een man gezocht. Door de policie wordt een man ge zocht, die op 14 April, tegen den mid dag bij een liaarkapper te Gent, is ge feest, om zijn snor weg te scheren, die ros was en zeer zwaar. De onbekende deed ook zijn zware rosse wenkbrauwen zwart verven. Hij scheen 40 jaar oud, droeg een grout lidteeken onder het linker kaakbeen en een ander getatoeeerd tusselien een duim en een kleinen vinger. Die man sprak Franseh en beweerde te Gent te wonen. Z. E. H. Kan. Van den Gheyn bij minister Lippens. Een Brusselsch konfrater ontmoette Woensdag morgen den Z. E. H. Kanun nik Vanden Gheyn, die een' onderhoud had gehad met M. Lippens, minister van Openbaar Onderwijs. Ondervraagd nopens de recjen en het doel van zijn bezoek 'bij den minister, erkende de E. H. Kanunnik onbewim peld, dat het wel ide zaak gold van de polyptiek van het Lam Gods De heer minister, zegde de Z. E. H. Kanunnik, dien ik sinds lang- ken, want wij behooren beiden tot de stad Gent, heeft volkomen begrepen het geen in Sint Baafs is gebeurd. Hij ziet niet in, dat wij zouden strengere maat regelen zouden hebben moeten treffen, om den schat, te bewaren die ons was toevertrouwd, doch wij waren erover t'akko-ord dat, voor de toekomst, nieu we voorzorgen kunnen in 't vooruitzicht genomen worden. Dewelke Dat is voor liet oogenblik moeilijk om zeggen en M. Glesener, al gemeen bestuurder der Kunsten en Letteren zal binnenkort naar Gent ko men om' zulks ter plaatse met mij te bespreken. Die maatregelen zullen na tuurlijk nieuwe lasten medebrengen. Wij willen niet dat zij aan den Staat zouden worden opgelegd. De kerkfa briek zal hare schikkingen nemen. An derzijds scheen M. Lippens van mee ning. terug te keeren op het. besluit, dat M. Destrée en ik in grondbeginsel aangenomen hadden, namelijk dat het bezoek en bezichtigen kosteloos moest zijn. Het kan dus, dat er in 't vervolg zal te betalen vallen om het tafereel Van Evck te zien 't Is niet uitgesloten. In elk geval zal een nieuwe regeling worden bestu deerd. TROTSKY ONGEWENSCHT IN FRANKRIJK De nieuwe wandelende jood werd ver zocht Frankrijk te verlaten Mevrouw Piccard, «le vrouw van Dr Jean Piccard, den tweelingbroeder van den beroemden Belgischen stratosfeer- vlieger, professor Piccard, zal haar man vergezellen op den tocht naar de stra tosfeer, die hij in Juli of Augustus' a.s. van uit 'Detroit wil ondernemen. Mevrouw Piccard zal den ballon be sturen terwijl haar man de wetenschap pelijke instrumenten zal bedienen ter bestudeering van de kosmische stralen. Men wil na zonsondergang opstijgen en tot het aanbreken van den dag in de lucht blijven. De bedoeling is slechts om de reeds verkregen gegeven over de stratosfeer uit te breiden cn niet om bestaande records te breken. Dr Piccard zal gebruik maken van den ballon en de gondel, waarmede lui tenant Settle en majoor Fordney verle den jaar een hoogte van 17. km. heb ben bereikt. Die h. Minister van ^Finaru ien heeft on Woensdag in zijn kabinet, een ver-1 gSfclering voorgezeten van verschillen de personaliteiten die hij bijeen ge roepen had om de studie van de ver mindering van den intrest.van 't geld voort te zetten. In deze zitting werd het volgende verklaard en vernomen De h. Gouverneur der Nationale Bank heeft doen opmerken dat de re- gentraad dezen morgen besloten had, om aan do uitnoodiging van de Regee ring te beantwoorden, aan den alge- meenen raad dezer instelling het voor stel voor te leggen den koers van het disconto te verminderen. Het bedrag zou tot 3 herleid' werden voor de geaccepteerde wissels en tot 3 V< voor al de andere verrichtingen. 2. De Société Nationale de Crédit èt 1'Indu.strie zal den intrest van de nieuwe voorschotten van 6 3/4 op 6 '1/4 herleiden. Anderzijds zullen de loopende verrichtingen eene verla ging van genieten. 3. De Algemeene Spaar- en Lijfrent- kas zal insgelijks den intrest harer hypothecaire geldplaatsingeri met jaarlijksche aflossingen tot 5 verminderen en dezen barer hypothe caire igeldplaatsingen op vaste termij nen tot 6 '4. Het Comiteit A.N.I.C. zal den in terest zijner voorschotten op 7 '1/4 tot 6 verlagen. Al deze maatregelen zullen aan de goedkeuring van de wederzijdsche be- heeren onderworpen worden. Men weet dat de koers van het dis conto der Nationale Batik zijn weerslag heeft op den intrest die in rekening wordt gclbracht. door de private ban ken, deze intresten in verhouding zijn de met den officieelen koers. De getroffen maatregelen verwezen lijken eene algemeene verlichting van den interest van 't geld. Waren bij deze vergadering tegen woordig MM. Franck, Gouverneur van de Nationale Bank van Belgie Franc- qui, Gouverneur van de Société Géné rale de Belgique Theunis, Staats minister, Van Overbergh, Onder-Voor zitter van den Senaat; Ingenbleek, Se nator Brusselmans, Volksvertegen woordiger; Deroover, Dorecteur Gene raal van de Algemeene Spaar- en Lijf- rentaks; A. Janssen, gewezen Minister; Thys, Onder-Voorzitter van den Be heerraad van de «Banque de Bruxelies», Vigneron, Voorzitter van den Beheer raad van de «Crédit Anversois»; Mahieu Beheerder van de «Société Nationale de Crédit k ITndustrie» Denucé, Directeur Général van de «Crédit communal» Seulen, Sekretaris Generaal van liet Mi nisterie van Financiën; Helbig de Bal zac, Kabinetshoofd van den Minister van Financiën; Warland, Directeur Gene raal van de Thesaurie cn de Openbare Schuld; Smeers, Inspecteur Generaal van de Thesaurie cn de Openbare Schuld. Deden zich verontschuldigen MM. Burggraaf van de Vyvere, Staatsminis ter Philips, Senator, «3n Hautain. DOOR DE SAHARA Voortaan is de Sahara geen afgeslo ten, onbekend terrein meer... Automo biel en vliegtuig hebben de Sahara open gesteld voor toeristen. Regelma tige autodiensten zorgen voor een re gelmatige verbinding van Algerië met het overige van Afrika. Twee van dio diensten werken regelmatig, en ze heb ben zelfs de stoutste verwachtingen overtroffen. Ze bedienen de twee groot,e lijnen door de Sahara: Oran-Gao en Al- giers-Zinder, verlengd tot Tchad en Fort-Lam i. De eerste ten gebruike gestelde weg is -deze, welke van Colomb-Béchar ver trekt langs Adrar.Reggan, Bridon en Gao. Op die lijn reeds van in 1927 uit gebaat, werden merkwaardige midden punten aangebracht: hotels, garages, werktuigen, staties van ide draadlooze, stapelplaatsen van naphte en materiaal. Vliegtuigen en autos kunnen er alles krijgen wat ze noodig hebben. Water en naplite zijn langs geheel den weg te krijgen. De gebruikte autos. zijn van speciaal stelsel en bezitten een radio- post om- de al.geheele afzondering te beletten. In 1932 werd 'die lijn verlengd en "de hoofdstad van Tchad ligt nu op zestien dagen van Parijs af, in de plaats van, gelijk vroeger, op vijf-en-vijftig dagen langs den gewonen weg. Dje tweede weg langs de Sahara is deze van Hoggar langs Gardaca, El- Goléa, In-Salab, Tamanrasset en Aga- des. Zij eindigt te Zinder, welke zich al- zoo slechts op elf dagen, afstands van Algiers bevindt. Jaren geleden gingen de reizen door de Sahara met de grootste moeilijkhe den gepaard. Men volgde de wegen die uitliepen op een basis. De weg was niet zonder gevaren. Groote karavanen ver trokken op regelmatige tijdstippen. Ze kenden minder gevaar dan de kleine karavanen. Ze brachten van het Noor den naar Soudan stoffen', wapens cn juweelen over. Ze namen ivoor, dieren huiden kostbaar goud. goudpoeder en vooral... slaven mede terug. Uit de Sa- harra zelf namen ze koopwaar mee: da dels van de oasis, slruisvogelpluimen, enz. enz. De reis per karavaan is ten dage her leid tot hare eenvoudigste uitdrukking. Vliegers overvliegen dc Sahara in alle richtingen. Van Algiers begeeft men zich, per vliegtuig, naar Tchad. Wat. al vooruitgang is er, de laatste jaren, niet bereikt. M. Matthys, katholiek ontslagnemend lid van den provincieraad van Oost- Vlaanderen wordt vervangen door M. Theo Goethals van Gent. Anderzijds heeft M. August De Block van Sint Niklaas-Waas, als algemeen secretaris der .socialslische partij voor het Vlaamsche gedeelte van het land, zich metterwoonst gevestigd te Brus sel. De leider en voornaamste woord voerder der socialistische; groep in den provincieraad, zou echter deze plaats blijven bekleeden, cn daartoe zijne twee de verblijfplaats le Sint Niklaas blijven behouden, waar hij echter als gemeen teraadslid ontslag nam. De wet laat der gelijke regeling toe. Mijnheer de Minister, heeft vergezeia van graat Van der Burght en burge meester Max, de bouwwerken der tentoonstelling y^P- Brussel 1935A bezocht.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1