Sint Marcusdag Kajoltersleven 25 De Tentoonstelling te Brussel Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Woensdag APRIL 1934 Kajottershoekjo Het plaatsen van den gedenksteen van het Eeuwfeestpaleis De Koning ter plaatse 4 Dood der Gravin van leper XXXX JAARGANG NUMMER 95 Publiciteit buiten het Afrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Rioheleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. G. 2. H, Marcus Zonop4,44Zonat6,44 V, M. 29 L. K. 6 (FOLKLORE. Da's oen gekende dag in de H. Kerk 'en in Vlaandrenland. Sinte Marcus, de vlaszaaier, 't Is Glazenmakers,nies of misdag, dat is patroonfeest. Ook Sint Marcusprocessie. 'De Biekorf stipt aan Sint Marcusdag, voor zonne, Om pampcens te hebben gelijk een tonne Hij was leerling van den H. Petrus, naar wiens prediking hij zijn H. Evan gelie schreef, Hij verspreidde het ge loof in Egypte waar hij de kerk van Alexandrie stichtte. S. Petrus- bekeerde hem, en daarom noemt hij hem in ecnen .geestelijken zin, zijnen zoon. Dat staat in den brief van den eersten stadhouder Cliristi, vijfde hoofdstuk, dertiende vers. S. Marcus is ide tweede der vier Evan gelisten en zijn Evangelie schreef h.j te Rome. Zijn zinnebeeld is een gevleugelde leeuw, omdat hij zijne goede tijding be gint met de prediking van S. Jan Bap tist in de woestijn. Hij stierf als mar telaar in liet achtste jaar der regeering van keizer Nero, te Alexandrië. Bloed getuige van zijn leering en van zijn Gcd in 68 na Christus geboorte... en van het Geloof, dat hij in zijn Evangelie onster felijk had geboekt. De vlaamsclie namen Macre, Mars en Mirk komen van Sint Marcus of Mare, onzen partroon -en deknaam voort. Een carmelietendichter bezingt hem \i Hij schreef en zijn Apostelstem Nog 't Evangelie hooren doet, Hij schreef van Christus,stierf voor Hem Zijn woord bezeeglend met zijn bloed. Dat ook, ons v/oord en onze daèn Met Gods woord steeds bestempeld staan En tot één waarheid samengaan Langs Jezus' Evangeliebaan. Dat leven ontspringt niet in de Len te, dat bruischt in onze beweging alle seizoenen door. Maar in den Lentetijd is er toch wel bijzonder leven en bedrijvigheid, voor al sedert verleden jaar, toen we voor 't eerst een georganiseerde aktie voor Paschen zijn begonnen. Dit jaar is deze aktie nog steviger voorbereid en nu zei een paar weken achter den rug is, mogen we zeggen dat het «kolossaal» en prachtig geweest is. 't Is bijna niet te gelooven dat de KA- JOTTERS ALLEEN 325.000 (zeggen drie-honderd vijf-en-twintigduizend Paasrhnummcrs van «Jeugd in Nood» hebben verspreid in 't Vlaamsche land. De kajotsters hebben er dan nog een panr 100-duizende geplaatst.En van hun kant hebben onze Waalsche broeders en zusters ook geweldige cijfers bereikt. Zooidat alles bijeen in gansch het land meer dan een millioen bladen werden verspreid onder de arbeiders om Paaschgedachten te doen binnendrin gen, 'om Paaschvreugde te verkondigen. En, opgelet, we slaan niet de groote trom alleen om te bluffen met die wer kelijk reusachtige oplage Veel meer is het ons te doen om de uitslagen die we ons ten doel gesteld hadden voor deze aktie: jonge arbeiders naar de Paaseh- bïecht en -communie te brengen en te veroveren, en alle Ka jot tors méér en echter kajotter te doen, wonden. Volledig verslag over dit alles is nu nog niet gereed. Mpar voortdurend ko men verslagen binnen van gewesten en afdeelingen, waarin we heerlijke feiten lezen, prachtige initiatieven. Opvallend is voor sommige streken, hoe de kajot- ters dit jaar in fel-roode en zelfs vijan dige straten en wijken goéd' werden ont vangen en te woord gestaan. Opvallend is ook, dat, afdeelingen die voor and.ere verwezenl ijkingen niet veel doen, de Paaschaktie met de grootste geestdrift hebben aangepakt. Het blijkt meer en meer dat onze ICajotters 'daarin nu eens iccht Kajotterswerk zien. Als een vloedgolf, maar een katho lieke vloedgolf ditmaal, zal elk jaar die propaganda-beweging voor Paschen over ons land gaan, onweerstaanbaar meesleepend alle jonge arbeiders, tot ze weer in Paschen Hun gnoot feest zullen zien, tot Paschen een ware verrijzenis zal inluiden van -gansch" de arbeiders jeugd. Na dia Paaschaktie waaraan met man en macht gewerkt, werd, komt dan weer ,V"S Op heden houdt men eene boetproces sie in den aa.rd en zin van de Kruispïy?- cessie. Ingesteld te Rome door den H. Paus Gregorius de Groote omldat de wereld stad van eene gruwelijke pestplaag ver lost werd. Ten jare 589 overstroomde de Paü- 'zenstad, zoodat de wateren het toppunt van den tempel van Nero bereikten. Wanneer de wateren wegtrokken, lieten zij een vuil slijk achter en een viooma- mo hoeveelheid serpenten, dat er uit hunne verrotting eene vréeselijke pest I een nieuw leven, een nieuwe bedrijvi, ontstond. Zelfs Paluis' Pelagius stierf erjheid door de beweging gevaren: de aktio van, on eene menigte inwoners zonder .voor de propag.andaweek. Dleze zal dit onderscheid van geslacht of ouderdom j jaar doorgaan van Zondag 6 tot Zondag bezweken aan die afgrijselijke ziekte. 113 Mei. Een speciaal nummer van ons S. Gregorius, die voornoemden Paus orgaan «KAJ» zal op groote schaal wor- opvolgde, beval dan eene plechtige boet- don verspreid. Overal zullen propagan- procoss'ie om de verbolgenheid des Hes- dal'ochten worden gehouden. Alle Ka ren te verzoenen, den eersten dag stier-j jotters zullen zich aansluiten bij de vie. ven er nog tachtig menschen op ééne. ring van Rorfum-Novarum om den ar- uur lijds: doch, de gebeden verdubbeldbeid te verheerlijken en om blijk te gé- zijnde, «hield de pest gansch op bij het,ven van hun verknochtheid aan de eindigen van den derden dag. Dan miek j prachtige sociale leer der Pausen, die de II. Paus deze processie algemeen in deze kritische tijden meer dan ooit voor heel de christenheid. bewijst de eenige te zijn die nog red- Vandaar deze openbare boetprocessie.dln* lian brengen waar 'de meest ont- om do geesels van ons af te keuren en 'ook om' den zegen Gods af te smeekenj over de vruchten der aarde. Op den bui ten wordt deze onmegang talrijk bijge woond door onze boeren. I Dile ziekte was zoo hevig, dat men ér'oNZE PRACHTIGE REIS WAAR ZWIT- aan bezweek op den eigen stond, dat.SE RL AIV D KOST SLECHTS 500 BEL- men er van aangedaan werd, bijzonder GISCHE FRANKEN, DAARIN IS BE- als men niesde. Zoo ontstond het goed j GREPEN TREIN, BOOT, EETMALEN, gebruik van te wenschen aan iemand die I HOTEL, TAXEN, ENZ. niest God zegene u. Men stierf ook I VRAAGT SPOEDIG INLICHTINGEN weldra, als men geeuwde, daarom nogjEN PROGRAMMA OP ONS BUREEL, bevoelde men zich haastig aan God door het maken van het kruisteeken. Daaruit kwam de gewiöontë tot stand, telkens als men geeuwt, een kruisteeken te ma ken. s Vroeger onthield men zich van het vloescheton. Doch sedert 1848 wordt men jaarlijks ontslagen van deze vér plichtin zettende wanorde heerscht. Lenteleven In onze beweging, ienté- kracht, lentebeloften voor de arbeiders jeugd K. AJEE. De gravin van leper, wiens doiod gé meld is, was niet de vröuw van den ge- tïs ~a*angeraide-n*dien "dag wat I kenden maarschalk, maar zijne schoon. boete te doen om «do goddelijke gramujdochter, de vrouw van den tweeden schap te verzoenen en straffen eri geé- graaf van leper. Haar man erfde den titel van graaf van leper bij het afsterven van den eersten graaf, den vermaarden sir John DE EERSTE STEENLEGGING Rechts Koning Leopold, burgemeester Max, prins Karei en minister-president de Broquev.lle. uit over de tentoonstelling zelve. Na burgemeester Max, nam heer Fr. Van Gauwelaert, minister, het woord, en na den koning en den prins bedankt te hebben, legde hij de bijzondere be- teekeniiS uit der tentoonstellingen. Zij zijn een .handclsuitbating evenals de olyfnpiaden en andeire internationale plechtigheden zijn. De tentoonstelling zal in dezen droeven tijd eene nog grootere betcekenis krijgen, daar zij een bewijs zal zijn van den wil en den durf van onze Regeering en vain ons volk. Rede van heer Van Cauwelaert. Hij zegde onder meer De crisis die de wereld sedert vier jaar teistert, heeft noch het. belang noch het nut van de internationale en algemeene tentoonstellingen verman- derd. Een tentoonstelling wordt niet gemeten naar het aantal noch naar do schittering van de feestelijkhederi die er het kortstondig bestaan van opluis teren. Een internationale éri algemee ne tentoonstelling is' een erns.tige en gewichtige aangelegenheid. De moei lijke omstandigheden, in welke doze moet opgericht worden, zullen aan haar welslagen een gansch bijzondere mo reele en materieele waarde verleenen. Reeds zeventien landen hebben offi cïeel hun medewerking toegezegd en ik ben .gelukki'g hen in naam van de Re geering hartelijk dank te zeggen voc dit bewijs van groote sympathie. Ik ben er van overtuigd dat nog an- dere vreemde deelnemers het aantal en de beteekenis van de vreemde mede werking zullen komen verhoogen Het betaamt echter dat het land welk de eer heeft deze keürgasten te 'ontvan gen zich waardig tloione van dit voor recht en dat het zelf deelneme op een wijze die blijk geeft van een overtui ging en een geloof in de zaak, machtig genoeg om het vertrouwen en het suk- ces' af te dwingen. Wij hebben bij onze nationale voort brengers geen nadruk moeten leggen op dien plicht, waarvan de vervulling tevens een uiting van welbegrepen ei genbelang is. Zij hebben het spontaan begrepen. Het is niet zonder fierheid dat de beer Algemeene Rëgeerings Koning Leopold en de Graaf van Vlaanderen hebben Maandagmorgen,op de hoogte van den Hoys el, de plechtig heid voorgezeten der plaatsing van den herdenkingssteen der groote paleizen van bet eeuwfeest, ter Algemeene We reldtentoonstelling van Brussel 1935. Pie omgeving was versierd met tal rijke Vaandels en dc vorst nam met den prins en andere overheden plaats, op een groote tribuun, te dezer gelegen heid aldaar opgestrfC-J en ee-n talrijk publiek had er aan gehouden aanwezig te zijn bij deze plechtigheid. Het was 11 ure juist als de vorst met zijn gevolg ter plaatse verscheen. En op dat oogenblik voerde liet muziek korps van het ac-hste linieregiment het Vaderlamdsch lied uit. De koning werd bij zijn aankomst ontvangen door Gra«vf de Broquovillc, eerste minister en de ministers Paul Hymans, Pierlot, Ja spar, Sap, Van Cau welaert en Forthiomme. Verder waren daar ook aanwezig heer Max, burge meester van Brussel Graaf Adrien Van der Burch, algemeen regeerings- commissaris der tentoonstelling heer Franqui, voorzitter van den beheerraad enz. Voorafgegaan d-öotr de stafdragers der stad. begaf de vorst zich naar de tribuun, waar hij zich de leden van den Technischen Dienst liet voorstellen. In de eere-tribuun bevonden zich de leden van het -diplomatisch korps, onder voorzitterschap van heer Glaudel, ver der alle andere officieele overheden en vooraanstaanden. Als de Koning en prins Karei had den plaats genomen, nam beer Max het woord en dankte eerst Hunne Hoog heden voor hunne welwillende aanwe zigheid en ook voor den steun welken zij aan de tentoonstelling gunden. Hij zegt dat deze eerste steen een symbool wezen zal van wat men hier eigenlijk wil verwezenlijken bewijzen dat de menschen van dezen tijd groolsche vooruitzichten hadden en door het op richten van eene reeks machtige ge bouwen, die het Brusselsclhe panorama zullen beheerschen, niet alleen aan de tentoonstelling hébben gedacht doch hebben gemeend een stap nader te doen tot de internationale economische her stellingen. Hij weidt dan nog verder neming van de Belgische nijverheid grooter is dan in eene van de vroegere tentoonstellingen. Thans zien wij reeds de geweldige wijzigingen dio de terreinen hebben on dergaan en de indrukwekkende bogen, die hun grootsche lijn lap den horizon afteekenen, zijn de tastbare bewijzen geworden van hun stoutmoedigheid, do indrukwekkende getuigenis'van den durf waarmee zij hunne taak hebben onder nomen. Deze taak moet Mo-'ortaan de taak zijn van gansch het land. B,e tentoonstelling van Brussel 1935 moet vanaf heden in de oogen van alle Belgen een krachtige bevestiging zijn van ons zelfvertrouwen zij moet een schitferend bewijs worden van onzen onwankelbaren wil om te le ven en de onuitputtelijke bronnen van onzen arbeid, en van ons productief ge nie 'Op treffende wijze tentoonstellen. •Wij plaatlen deze tentoonstelling, dié dient om het vijftigjarig jubileum van ons prachtig koloniaal rijk te vieren, onder het beschermend genie van do twee groote Koningen, waarvan de in- spireerende gedachten en de zielëgroot- heid aan het huidige België een luister bijgezet hebben waarover wij fier zijn:' Koning Leopold de tweede en de Koning waarvan de smartelijke verdwijning nog steeds onze zielen doet bloeden, de be wonderenswaardige Koning Albert. Aldus hoopt het aan zijn jongen en welbeminden Vorst- het treffende bewijs1 van zijn onwankelbare verknocihtheid té kunnen geven, alsmede van zijn eens gezind verlangen de Regeering met al de schatten van -ons nationaal genie té sieren. Daarna treedt dé koning op de plaats toe waar de steen zal worden gelegd die thans langzaam door eene kraan wordt' opgeheven. O-'p dit oogenblik dan ook speelt de muziek «Naar Wijd en Zijd»', terwijl de vaderlandsc'he vlag aan een hoiogen mast geheschen wordt,. Nadien worldt het Gulden Boek gé- toekend en leidt men de koninklijke be'- zoeker.s naar enkele punten van! dé nieuwe Internationale Tentoonstelling.- Om ii. 15 ure, was alles afgclooport en vertrokken de koning en de prins, onder het spelen van het. VaderlandscK commissaris in staat is geweest mij Lied, en de daverende toejuichingen van te melden dat van nu af reeds de deel- de overtalrijke menigte. seis' van' af t.c keeren. Hier te lande waar vlas wordt ge kweekt wordt de processie gehouden DE MILLIOENEN DER! STAD GENT Wij lezen in «Het Volk» «Vanaf den 27n Maart 1.1. dag waarop de geheime raadzitting plaats had Waar in de heer Balthazar, schepen van fi nanciën, uitleg verisidhafte over de toe stand der Gentsclie financies, vanaf ook tot wel lukken van 'deze nuttige French, vermaart! uit den Boerenoonog dag reeds vragen alle Gentsclie --- "bladen dat men de bevolking sou «ken baar maken boe hot juis't met die zaak gelegen is. Op de bedoelde geheime zitting ver klaarde de lieer Balthazar dat hij de volle waarheid zou zeggen omtrent dc gladsgel den, die. op de Baak y an, den Ax- plant. Is S. Marcus de vlaszaaier, hij heet ook de boonenplanter, omdat op' heden de booneri worden in den grond ges teken. S. Marcus bidt voor allen en vooc MARC, en vooral als Ihoofdbevelhebber der Brii- s'che expeditie krijgsmacht in België en Frankrijk in 1914-1915. De afgestorvene laat twee kinderen na: eene dochter en de 12-jarige burg graaf French, vermoedelijk opvolger van den titel van, graaf van leper* beid vaststaan en er niet kunnen afge haald worden. Hun bedrag beliep, steeds volgens de schepen van financiën, 17 millioen 700.000 frank. Na enkele dagen ontdek ten de katholieke schepenen, tot hunne groote ontsteltenis, dat het 2 millioen meer was dan dc heer Balthazar gezegd had. IntuSiSchen vond deze tijd en gelegen heid om op zijne katholieke kollega's te schelden in «Vooruit», maar niet om volle klaarte te werpen op zijn beheer. Wij vragen hem: hoe kon de heer Balthazar, schepen der stad Gent, zoo lichtzinnig zijn dat hij het juiste be drag der stadsgelden niet kon opgeven d_Qoc hem geplaatst pp eene Bank waar van hij beheerder ia Als schepen van financiën moest "dé heer Balthazar op' de botogté zijn, en dé afgevaardigden der Gentsc-he gemeen schap nauwkeurig inlichten. Als beheerder der Bank van den Ar beid heeft de heer Balthazar zeer goed de belangen dier Bank behartigd. Kan men hetzelfde zeggen van hem als sche pen van financiën der stad Gent Uit het voorgaande, en uit hetgeen w$ nog verder zullen schrijven, blijkt duf» delijk dat. er onvereenigbaarheid bestaat lusschen het ambt van schepen vaiï fi nanciën eener groote stad en het- man daat van beheerder cener Bank waariii de deposito's dierzélfde stad vastgeyrö.- zen zijn.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1