De Kruisdagen 8 landdag van list Vlaamsch Voor de gesneuvelden van het Loopgraveogeschut Nationaal Verband Ie laster Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen - Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Dinsdag MEI 1934 Balthazar de Babbelzieke Eerste drukker van Belgie, Ajuin van 't oude bloed De Fransche Socialistische Bank der Koitperatieven XXXX JAARGANG KOMMER 106 [Publiciteit buiten het Airond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Desiderua Zonop4,22Zonaf 7,13 N, M. 13 E. K. 21 (Binst dit H. Jaar der Verlossing zou den de Kruisdagen heiliger moeten ge gierd worden dan ooit, zoo veel te meer 'ook dat-de boete er thans meer noodig is dan vroeger. Een beetje meer peni tentie en zal niemand schaden want er gebeurt toch zooveel kwaad op onze dagen. Ja de goede God is oneindig bermihcrtig maar ook oneindig recht- yeerdig en wij hebben alle redenen om ie vreezen, dat eerlang schrikkelijke yainpen op onze zondige maatschappij pullen neerkomen. Ne keer ons gedach ten zetten op het voorbeeld der Ninivie- ten zal deugd doen. Tot hen werd ge zonden de profeet Jonas die hun toe riep en voorzegde «Nog veertig dagen en N in ivo zal vergaan Het volk van Ninive bekeerde zich en de oneindige bermhertigheid God ont fermde zich over de verdwaalde kudde Laat ons het voorbeeld der Ninivieten jiavolgen; en, zoo er in onze stad of Voor hen die den Koningstroon ondermijnden Er zijn individuen geweest die onder, de bezetting den koningstroon wilden ondermijnen; die de schuld van het aan België overkomen onheil aan het gebaar van den vorst toeschreven, en die de onbeschaamdheid zoover dreven «Wil helmus van Nassauen» als hun lied te aanzien. Aan hen is opgedragen wat de Rotary uit Nederland schreef aan de Belgische Rot ariërs naar aanleiding van het £f- sterven van Koning Albert De man. die mei één slag de sym pathie en bewondering van de gan^che wereld won. toen hij op het et'unie Duitsche telegram van 1 AuguUas 1914 zijn waardig, afwijkend antwoord gaf. Daarmee is zijn naam voor goed historische beteekenis gcwordm. Z,'jn houding aan het front, evenals zijn verdere re,geerings'jaren hebben bewe zen, dat er nog koningen zijn in dezen tijd welke zooveel tronen heeft zien dorp menschen zijn, die zich niet, willen wanteleIli dio waarlijk vorst zijn van bekeeren, gedenken wij de troostrijke J j1(jn vóór-gaand en dienend tege- Jgetuigenis van het H. Schrift, dat zoo; jer iri de stad Sodoma tien rechtveerdi- g*e<n waren gevonden geweest, om wille \an die 10 de stad. wat i gespaard geble ven. 't Ts te hopen dat wij door onze openbare smeekgebeden den bermherti- gen God zullen kunnen verzoenen; maar zij, die zich niet willen bekeeren, mo gen niet vergeten dat. zij gestraft zul len worden in de eeuwigheid. O mochten zij toch eens ernstig na denken Boetmissen en boetprocessiën hebben 'dus plaats en door die openbare en al- gemeene smeekgebeden roepen wij Gods bermhertigheid in. De vruohten der aarde moeten groeien en bloeien en een hijzonderen zegen dient daarvoor afge smeekt, te worden. In het zuiden van Frankrijk ontstond id it gebruik. Sint Mamerlus, bisschop van Vienne, richtte de cerSte boetom- jnegangen. in zijn bisdom op, gezien de onlelbare rampen die het verwoestten. ClVelhaast werden in vele plaatsen deze ■proeessiën ingericht, omdait men oiï- Als men «Vooruit» moest gelooven is er geen grooter genie dan Balthazar de schepene van Gent die 20 millioen van de stad Gent in de Bank van den Arbeid liet bevriezen. Zoowel «Vooruil» als hij zelf babbe len er op los. 't- Is de elericale pers die liem onrecht aandoet, 't zijn de Gent- sche liberalen die geen slot op den mond hebben zooals die van Antwerpen die hem willen kelderen. Over Spaak zwijgen zij. Ziehier nochtans de vernietigende re gels die Spaak in de «Action Soeialiste» over Balthazar schrijft «Ik zal hem niet antwoorden. Ik heb ^xedelijden met hem. Hij is een der twee of drie mannen van de partij die op dit oogenblik maar één recht hebben, maar ééne houding aan te nemen hebben J zfrijgen en zich doen vergelen. «Polemisceren met hem in de gege ven omstandigheden zou eene lafheid zijn die ik niet wil begaan. Maar bij mag er niet van profiteeren... Zwaar bekommerd om den tragischen toestand zijner geboortestad. Het is gebeurd een dezer laatste da gen... do lucht had niets bekoorlijks ge had. Geen wolk, die op een wolk geleek.. Van zonnelicht, geen glim... Leelijk grijs, huiverig, hidderachtig, uitspansel over ontluikende lente, natte huizen en blauwe gezichten... En 't was nu donker en laat gewor den... lijk. "Het is ons een eer geweest, dat hij deel heeft uitgemaakt van onzen kring. Het Rotary-ideaal heeft zich zelden zoo edel en volkomen, belichaamd als in de ze figuur, die als monarch in de aller eerste plaats was en bleef: waarlijk mensch De liandelrechtbank te Parijs heeft tot de likwidatie besloten van de socia listische «Banque des Coopéralives die kort geleden haar deuren sloot. Plechtige inhuldiging te Etterbeek Zondag had te Brussel de plechtige inhuldiging plaats van liet Monument opgericht ter herinnering van de nage dachtenis der C00 gesneuvelden van dit korps. Het monument werd zooals wij onze lezers liebben gemeld opgericht in de wijk der Tcrvuerenpoort. Op de plechtigheid waren o.rn. aan wezig M. Devèze, minister van lands verdediging; graaf Carton de Wiart M. A. Max, burgemeester van Brussel; Colonel Riedinger, Fransch Krijgsafg Een echt weer van «Kinjeken-bcrre- voesj» zei ons Dirk Martens van op zijn arduinen voetstuk... nig... En zonder op 't wederwoord te wachten vertelde hij als volgt listen 't lokaal der fronters hebben wil- len bestormen... 'k Heb dat gehoord..s En dat ze beroep hebben moeten doen op de gendarmen om hun vel to verdedigen... Wie Alle twee De fronters en de socialisten 's Nachts te 12 uur... stond ik op de markt van onder mijn jklep te loeren... En 'k zag twee nian- Inen, vol kommer, 't landhuis binnen Maar wat gebeurt er toch in ons jgohu.ven_ ,k Hoorde daarach|or van beminde stcê, vroeg hij onsj&eheiinzm- twee passanUn zeggen dat hot Jan De Nève en Nestje was, die bij den Com missaris hulp gingen afsmeeken voor Hervond, dat er bijzonderen zegen ne-1 vaardigde; de generaal de Ceuninck, 'derdaalde door deze openbare gebeden. j\Tan den Berghe, Dubois, Neefs, Dornol- Sl-uiten we ons daarbij aan door II. Jder, Ficcallalay, Toesnier, Cumonl, Communie, H. Mis en gebed. Mare. Blancgarain, Van de Putte, Mallon, Aan jstruyedonk, Greindl. 't Serstevens, Pon- Alles verliep rustig {Te Kester werd gisteren Zondag de 1ste ■Landdag van het Vlaamsch Nationaal (Verbond gehouden. Op dezelfde plaats werd voreger de 'landdag der vroegere frontpartij gehou den. Om reden der heersc'hende on enigheid in de frontpartij werd verle den jaar geen landdag gehouden. In de «Standaard» lezen we 'i «Het gerucht was verspreid gewordeö dat leden der socialistische anti-oor- logsliga die het bijzonderlijk op Staf De Clercq gemunt hebben wegens zijn «verkapt fascisme» en «militarisme» on hem onlangs nog, zooals men weet, te Niel zwaar hebben mishandeld', voornemens waren den Landdag over- hoop te zetten. Met het oog hierop waren reeds Zaterdagavond verschei- dene afdeelingen van Vlaamsch Na- 5» tionale Verweerkorpsen te KestoU aangekomen. Gansch den nacht pa- trouilleerden zij in en om de gemëeri- te. Het bleek dat hun vrees niet onge- grond was. Denzelfden nacht Is een autocar met leden van de anti-oorlogs; liga tot. bij Kester genaderd. Blijk— baar lag het in de bedoeling der inzit— Stonden muren en gevels met uitda- gende opschriften te bekladden. Toen zij echter gewaar werden dat er on- raad was, zijn zij onverrichter zake verdwenen. »De Landdag zelf is zonder het min- ste incident verlooipen. In den voor- middag hadden vergaderingen plaats voor de Jeugdgroepeeringen. Een optocht had plaats door het dorp. De openl'UChtmeetirxg had plaats op 'de plaats gezegd «Die Heide». Liederen werden uitgevoerd. In zijn rede donderde h. Staf Dë Clercq geweldig op de sluipmoorde naars» der socialistische anti-oorlogs liga, sprak geweldig tegen de Vlaamsche Nationalisten uit Antwerpen en Herman Vos kon 't. er zeker voor doen; die kreeg iets speciaals meê. De fuhrcr heeft zijn programma uit eengezet. Rond half zeven liep de Landdag ten einde. Schmidt, burgemeester van Etterheek en M. Houjtart. Nadat de Koning bad. plaats genomen hield M. Devèze minister van landsver. dediging eene redevoering in het Fransch en het Vlaamsch. Daarop kwam kolonel Van Deuren aan het woord, evenals M. Houtart, voorzitter der vereeniging welke o.m. het monu ment aan de zorgen der gemeente Etter beek toevertrouwde. Daarop had de onthulling van tiet monument plaats. Bloemen werden door Hen Koning aan den voet van het monument neer gelegd. 'Deze piëteitsvolle daad werd ge< volgd door talrijke afgevaardigden vin oud-strijders-vereenigingen. moeders en weduwen der oorlogsslachtoffers, oorlogsverminkten, enz. enz. Op zijn terugweg naar het paleis werd Koning Leopold III hartelijk toegejuicht Gister kwam ik voorbij 't Zaags- ken, in de «geestenwaereld» mijn ouden collega Pierken Daens tegen... 'k Was kontent hem te ontmoeten... De man zag er zwaar, bekommerd uit. Ik zeg Pier, ge ziet er diepzinnig uit..v denkt ge wellichti over den toestand in onze geliefde s'tad, want gij, een Aalstenaar van 't echte ras, moet er mee bezig zijn. En Pierke zuchtte: Dirk, er Is maar één Aalst in de wereld... 'k Heb het zoo dikwijls geschreven, terwijl ik nog oveï de markt voorbij uw standbeeld liep... Te Aalst Is alles mogelijk t' Aalst kan vandaag de wereld vergaan en morgen weer splinternieuw onder ons oogen lig gen te blinken. Doch wat in den laatsten tijd gebeurde igaat over zijn hout. Pierke sohudde den kalen kop... zuchtte zeer diep... en toen ging hij voort d'Aalstenaars zijn rare gasten, maar goei zielen... Keizer Karei zag ze geer ne... want Karei, ge weet het, was ook een van Ons Heer zijn vieze..» Soort bij soort Maar wat cf nil beweegt en de wet geeft in ons Aalst anders niet als vremd nasjon «afkrabsel van vremde kastrollen «overgewuide soert»... Overlupt ze ne keer... Is 't er éénen bij van 't eigen olk Geen 'éénen En ist er renin bij versukkeld, 't is ne plattekeesman, nen boterkop of nen vernistohhen, 'die met zijn zei ven, geenen weg 'n weet..»- Helaas', waar. is de oude geest ver varen Ik vroeg aan Pierke of hij 'op 'do hoogte was van de laatste gebeurtenis sen... Dit monument, weck vari beeldhouwer Wauquez, opgericht op de Tervuursoha laan, te Brussel werd gisteren in aanwezigheid van koning 'Leopold onthuld. De burgemeester van Etterbeek legt bloemen neer voor het gedenkteokOri Ik weet alles, zei Pier... Ik lees hier wekelijks 't Land van Aalst... Dat is nu een letterkundige gazet gewor den... met groole woorden en ronkende volzinnen op zijn Vander Palms... 't Werkmanneken hebben ze laten val len... 't En is geen verlies... Om te be ginnen hadden de nieuwe opstellers er 't Kruisken van weggenomen... 't Kruisken, dat zoo kloek door nen bur ger en nen werkman werd vastgehou den... en zoo fier onder den titel van «De Werkman» stond... Van dan af, heb ik gezeid tDe pot begint te stinken... Als ze beschaamd worden over 't Kruis, dat 'n zal hun geen geluk bijbrengen!... Daarbij was «De Werkman» zoo flauw j geworden als mislukte botermelk... 't W:as best dat hij viel... En 't Land wordt nu fascistisch 111... En dat moeien wij, democraten, zien, zien, zien Wat moeten de oude, de strijders van 't eerste uur, er onderlijden... Ge weet dat ze Van Opdenbosch hebben buitengestoken Ja, 'k weet dat... Maar Van Op denbosch heb ik weinig of niet gekeild... k Weet dat hij over Neygem en Baar- degem van Petegem naar hier is geko men, maar welke rol hij in de volks partij heeft gespeeld, weet lk niet... En Van Schamelhout Ook onbekend... inconnu h la garde civique!» Maar 't zijn do dragers van uw gedachten Och, zwijg, Dirk, kuiseh uwen metalen mond af... en laat ons over de laatste gebeurtenissen spreken. Ge weet zei ik, dat de jonge toom den volgenden dag... En 's Zondags dan... als 't spel in de Molenstraat op den wagen ging... toen was 't burge meester Nichels, die de gendarmen riep om op te rukken tegen zijn eigen volk... Och, zwijg... 't Was rond den tienen En 'k hoorde de kletters tot In ons appartementen Hij moet daar. gestaan hebben als een klein broek ventje voor 't orkaan van zijn eigen manschappen... Wat vernedering! Welke straf Maar 't schoonste van cThistorie en 't is daarover dat lk zou willen ingelicht zijn 't schijnt dat dat alle maal komedie is Komedie 't Schijnt, dat dat «vremd nasjon»', niet meer weet welken heilige te aan roepen, om aiit de klodden te geraken.. Hoe dadde 't Doet... Ze gingen zij van 'Aal3l nc keer iets maken dat buitengewoon was... G'hebt dat ook wel gehoord tij dens den laatsten kiesstrijd Moyer- soeh moest weg Ze liepen rond met films'... met luidsprekers... met wat weet ik al. (Onder ons gezegd, waar ze 't geld halen, weet de duivel En om te komen waar ze wilden, sloten zij een verbond met den duivel nee, nee, pardon, met de socialisten..-.'; Ze deinsden zelfs niet achteruit ora een" goddeloozen socialist op; den troon té zetten... Pierke, Pierke,... toen dacht ik' iri mijri eenzaamheid n. Op zulke daden volgt de straf...» En de straf komt) rap... Ze hebben malkander bewier1- rookt dat ik er van bedwelmde... En na eenige korte maanden zij-n ze reeds dett kluts kwijt. Geen zaad meer in 't baks- ken... Een budjet dat onder weg blijft steken... De bedienden die koortsig rondloopen... De ohampetters die zich afvragen zullen wij betaald Jordan de volgende maand L?... Nen eohten warboel En nu moeten de socialisten «ver giffenis en perdon vragen aan dö Fronters... zei Pjer. Ge ziet van hier Voelt ge niet) dat het .gemaakt spel is Ze kunneiï niet meer vooruit 1 De redders zitten sloot Hun beslag schiet te kort Kritikeeren is gemakkelijk, maar be sturen is wat anders 1...- En dan Dan spreken ze van scheiden oii den brossel te laten aan een ander In» Maar zullen d'ander willen Dat Ls een ander pataat Men kan den toestand klaar trek ken door een nieuwe kiezing. Of een nieuw College laten oproe pen en afkloppen op de vischmarkt Op dit oogenblik begint het te weer lichten.. daarna te donderen... 's An derendaags lezen wij in de gazetten da het aan de kust zoo leelijk geonweerd heeft. Dirk Martens zweeg draalde zijneri mantel toe en bleef onbeweeglijk staan' o,p zijn arduinen voetstuk...- Zoodra hij nog eens spreekt, zulloit we trachten er bij te zijn en als trouw^ reporters zijn woorden wee? te geven in Qo Volksstem. Jefken»

De Volksstem | 1934 | | pagina 1