Ge Moeilijkheden van het Bestuur Bisschopswijding van Mgr Six 16 De Regeling van de Bijkrediefen voor vorige budjetten Woensdag j MEI 1934 Monument aan koning Albert te Gent De heropbouw van de Kathedraal van Atrecht ï>cnrikkelijk Ongeval te Mechelen De Werkloosheid neemt af Sinxen en Zieken apostolaat Kerkstraat, 9 en Publiciteit buiten het Arrond. XXXX JAARGANG NUMMER gJ2 2 i Aalst. Telefoonlij. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. AALST, Agentschap HAA^S, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Joannis I Zonop4,nZon«f7,24| E. K. 21 V, M. 28 1 .Wij mogen niet onrechtvaardig zijn. Al te veel wordt er op 's lands be stuur gekabast, zonder reden. De ministers zijn de schuld van dit. De ministers zijn de schuld van dat. Ze moesten dit gedaan hebben en dat ge daan. Waarom dit niet zóó, en dat niet anders De kritiek geraakt niet uitgeput... Verre van ons te willen beweren, dat de ministers «volmaakte», «onfaalbare» inenschen zijn. Zoekt ze mij eens, de schepselen van dit soort Maar... gewoonlijk worden in ons land toch we willen spreken over dingen die we kennen de ministers niet gekozen onder de domste en de slechtste... 't Is gelijk in welke partij, het duurt soms jaren alvorens iemand vooruit komt. Meest allemaal doorstaan ze de vuur proef, proef van kennis, proef van werkzaamheid, proef van toewijding... Eindelijk geraken ze in de uitgeving.En daar weer, negen op tien, moeten ze tie met de Engelsche waren onmogelijk wordt wat gelijk s'taat, met porrr\ee' invoerverbod 1... En zoo is het gesteld met de meeste van onze oude afzetgebieden Wij ge raken nergens meer binnen Wij staan voor hooge tolmuren. Waar we vroeger gemakkelijk konden leveren met tame lijke winst, is alle invoer bepaald on mogelijk geworden. Gevolg allerwege fabrieken die slui ten, fabrieken die verhuizen naar den vreemde, mekanieken die verkocht wor den voor oud ijzer, duizenden arbeiders zonder hoop nog ooit aan hun vroeger, werk te geraken. Droeve toestand '1 NIET DiOOR 'ONZE SCHULD Tweede voorbeeld Japan was voor den oorlog een onzer groote afnemers. Wij kochten zijn wol en zonden ze na bewerking terug.Duizenden onzer werk lieden wonnen jaren lang hun brood aan den export voor 'Japan. Dit schoone lied is nu uit en, uit voor goed Japan heeft zich' op textielgebied zelf hun sporen winnen door werk en talent.ingericht. Ja (grootscheeps en zeer mo- Eindelijk worden ze minister... Wij dern Beter dan de beste fabrieken herhalen het niet de domste noch de slechtste (onder de uitgezifte...)] het zijn meestal de beste. Is dat waar of niet Nu men zooveel op de kap der minis ters zit, ma.g dat wel eens gezegd wor den. We mogen tegen die ministerieele mensclïeh zoo min onrechtvaardig zijn, als tegen een gewonen sterveling. Wij weten het hooge boomen pak ken veel wind. Ze moeten tegen 't ge- waai kunnen. Maar we mogen hun stammen niet doorboren en pekel in dé gaten gieten, om ze ten onder te bren gen. En dit gebeurt nu. De tijd is moeilijk. Het. leven lastig. De broodwinning mankt. De menschen loopen wrevelig. Vandaar veel kritiek. En sommige slimmerikken, vergift- brouwers en kwaadwilligen, benevens eenigo naieven. springen er op óm liun grillen bof te vieren en in troebel wa ter te visschen. Menschen, past, op Laat u niet vangen, want wé zouden naar slechter kunnen 'gaan. Weet wel. dat ons bestuur met' veel moeilijkheden te kampen beeft, waar van wij soms 'geen gedacht hebben moeilijkbeden heelemaal ontstaan bui ten. boven en tegen zijn wil Wilt ge een voorbeeld Neemt de textielnijverheid. Weet ge dat in normale omstandig heden 65 per honderd onzer textielwa- ren hun uitvoer vonden in het buiten land (Slechts 35 p. h. werden in Bel gië verbruikt)'. En dat wij nu met die 65 p. h. geen weg weten Is dat dé schuld van ONS land In het geheel niet. Wat is er gebeurd De crisis bewoog spijtig genoeg! de omringende landen tot het nemen van beschermm-aatregelen voor hun eigen fabrikaat. Zij stelden onze tex tiel waren voor hooge tolmuren. En zoo blijft Engeland op dit ©ogen blik voor ons totaal gesloten. Engeland immers, heeft op al onze textielartike len 50 p. h. inkomrec-hten, 't is te zeg gen. als we voor 1000 fr. gespin of ge weefsel naar Engeland willen uitvoeren dat we 500 fr. taks moeten betalen om binnen te geraken Ge begrijpt onmid dellijk dat door dit feit alle concurren- hier I Japan heeft een övergroote werkers- bevolking, die -zeer «.ober leeft met enkele centen rijst per dag is ze gevoed en tevreden. Op dit oogenblik werken die arbeiders er 10, 12 uren per dag voor een klein loon. De nijverheid wordt er uitgebaat zonder den minsten last van sociale verplichting. Het liberale stelsel woedt er volop. Ge ziet van hier de gevolgen "Van goeden kalant is Japan voor ons een geweldige konkurrent geworden Zeg eens, wie van onze ministers heeft daar schuld aan En nochtans 't is dé oorzaak van droeve, doodende, kostelijke werkeloos heid voor 65 p'-h onzAr» fo-rtielnrheiHoT-cl Dit zijn dé m-oeilijkheden van bet oogenblik. Moesten de omliggende landen hunne tolpolitiek wijzigen naar de vroegere vrijheid, de helft, ja de twee-derden on zer arbeiders vonden op denzelfden slag werk. Maar wij kunnen dit niet gebeteren, dit hangt niet vail ons af, het hangt af van den vreemde. Wij halen die voorbeelden aan, on aan de eenvoudigen en oningewijder te toonen, dat hier oo.k kritiek vee' ge makkelijker is, dan zelf doen en laten doen. Op dit oogenblik spant de tfgeering en vooral minister Van Cauwpaert, zich in om nieuwe uitingen te vMen in lan den die voor ons ncng open liggen. Die poging is zoo loffelijk als noodzakelijk. Weet echter, dat hier veer veel moei lijkheden oprijzen, om er maar ééae te vermelden vele van die klei/ie landen staan finantieel zwak. Ze leveren weinig waarborg voof het betalen dff geleverde waar. (Een ernstig nijveraar zigde ons ver leden week Ik kan alle dagen leveren in Holland en in Zweden, maarweet op voorhand dat ik niet zal bet,ald wor den Ego... ly Hopen wij echter dat we dor de wij- selijke doorgevoerde deflat'P°''kiek der Regeering beter in vorerk'unnen ko men, op de markt, der1 korurren^e- Pat is ten slotte toch voor or land de eeni- ge mogelijkheid om uite Crisis te ge raken. ^g0- Er was beweerd dat de h. Jaspar, mi nister van Financiën, er aan dacht de tusschenkomst van de syndikale orga nismen in de uitbetaling van de werk- loozenondersteuning uit te schakelen. Dergelijke geruchten werden dadelijk van officieele zijde stellig tegengespro ken. Wel werden door minister Jaspar ze kere wijzigingen in de regeling van de werkloozenondersteuning voorgesteld gemeenschappelijk overleg en maat* aan den minister van Arbeid en Maat-kelen lot inrichting van een degelijk schappelijke Voorziorg. ontrool en het uitschakelen van alle Beide ministers hebben herbaaldel/"'8"™*6" inzake wtóktoozwsteJW. over de kwestie bea s'aa#d en naar verluidt zijn zij b vo'komen eens op de meeste punto* a^us wat betreft het gedwongen nvaarden van arbeid in bepaalde voo'aardan door de werk loozen en bet 1eer der intercommu nale fondsen. De perso'1' we'ke thans belast zijn met behee J.er gelden van deze fond sen, die fr1'-^ 'usschen het Nationaal Krisisfor en de werklozenkassen staan >lgen niet ?enoe&zaarn af van het bestuur. In 'mmlge bladen werd gesproken van n meen,nJ?3ver8chiI tusschen de In St. Maartens kathedraal te Yper op Maandag 14 Mei 1934 Van 's morgens laten de klokken van St Maartens Kahedraal hunne bronzen stemmen over de Ypersche stede weer galmen. Het is immers vandaag een groote dag voor Yper, een dag die dient vermeld te worden in de Ypersche oor. konden. Het doet ons: goed aan het harte, vast te stellen, als we rond kwart voor 9 ure, ons naar de kathedraal begeven, dat bijna alle huizen bevlagd zijn. Zoo ziet men ten minste dat de bevol king van Yper, het Episcopaat en hare priesters, eerbied en genegenheid toe draagt. Tien minuten vóór 9 ure vertrekt de plechtige stoet der bisschoppen van de Dekenij naar de Kathedraal, langs de Janseniusstraat, de Kloosterpoort en de Van de Pereboomstraat, om vervolgens langs het groot portaal de kerk binnen te treden. In dezen stoet bemerken wij de con- sacreerende bisschop, Z. Exc. Mgr La- miroy (oud-deken van Yper) Z. Exc. Mgr Goppieters, bisschop van Gent Z. Exc. Mgr Van der Hoven, bisschop van Boma Z. Exc. Mgr.Six, (de wijde ling) Z. Exc. Mgr Decleene, oud-bis schop in Congo; Z. Exc. Mgr Perfaillie (Congregatie der Priesters van bet H. Hart), tot bisschop benoemd van Stan leyville, en die op 27 Mei te Brussel de bisschopwijding zal ontvangen Z. H. Mgr Degroote, Abt van West-Vleteren Z. H. Mgr van Assclie, Abt van Steen brugge en Mgr Dug'ardyn, hoofd-aal moezenier. -l?;e cons'acreerende bisschop, Mgr La miroy, bijgestaan door Z. Exc. Mgr Coppieters en Z. Exc. Mgr Van der Ho ven, beginnen te samen aan het hoogal taar het H. Misoffer op te dra-sren M?r, o-.., w v*u prelaten, le zen de gebeden aan het altaar van O. L. Vrouw van Tuyne. In het Hoogkoor namen plaats Z. Exc. Mgr De Cleene, Z. Exc. Mgr Ver- fa ille, Mgr De Groote, Mgr Van' As- sche en Mgr Dugardyn. Achter de com muniebank bemerkten we de moeder van Mgr Six, die nog te Vlamertinge woont, de twee broeders en andere fami lieleden en de genoodigden.Verder in de lerk bemerkten we heer burgemeester Jan Vanderghote; de heeren sche penen, genieeneraadsleden en provin cieraadsleden. De beheerraad van St' Maartens en talrijke vrienden van Vla mertinge, alsook gansioh de geestelijk heid van stad en omliggende. De gezangen werden uitgevoerd door, de leerlingen van het Sint Vincentius- college, onder de leiding van E. H. Van Houteyve, die dient igelukgewenscht om de puike uitvoering en de goede ver zorging. Aan het orgel had plaats genomen, de kapelmeester der Kathedraal, heer A. Taert. Eene talrijke menigte woonde de plechtigheid bij. Na de Mis, terwijl men het Te Deum» aanhief, doortrok de nieuw ge wijde bisschop de middenbeuk dor kerk en gaf het aanwezige volk den zegen, waarna hij naar het Hoogaltaar terug keerde en den consacreerenden bisschop, driemaal,telkens op hoogeren toon Am' muitos annos toestuurde. Dit was eene plechtigheid die nimmer uit het geheugen zal gewisoht worden van de aanwezigen. Ze nam drie volle uren in beslag en was oprecht hartroe rend om aanschouwen. Wij bieden Z. Exc. Mgr Six, alsook zijne achtbare familie, onze eerbiedige gelukwenschen aan. J>.e oproep aan de verschillende ge meentebesturen, van den eenen kant door den heer Gouverneur der Provin cie aan de heeren burgemeesters en se cretarissen, en van de anderen kant door Monseigneur Coppieters aan zijne priesters en besturen van instellingen door middel van het wekelijksch orgaan van het Bisdom, werd ten volle beant woord en reeds zijn talrijke plaatselijke komiteiten in vorming. Ook zal de werking van den heer ar- rondissements-kommissari-s in Gcnt- Eekloo den beste uilslag geven; gezien de bevolking ten alle kante de pogingen van het Komlteit steunt, zullen bin nen kort de voorwaarden kunnen ver schijnen van een prijskamp tot het op richten van het Grootsch Gedenkteeken aan onzen betreurden Koning. Dit wordt niet klein opgevat en het moet met de monumentenrij, in het center der stad, een geheel vormen. Het Komiteit der Provincie zal dus de gelden ontvangen op de postcheck 242.93, Provinciaal Gedenkteeken Ko ning Albert, Gent. De lijsten die eerstdaags door de Provincie in omloop zullen gebracht worden dragen den stempel der Provin cie. De lijsten van het Actie-komiteit, in Gent. dragen den stempel van de Pro vincie en van de stad. Al de gelden zul len samengebracht worden voor Gent.. Er zijn reeds kunstenaars die aan hel gouvernementsbestuur inlichtingen vroegen over de uitvoering van het Ge denkteeken. Wij moeten op voorhand zeggen dat de voorwaarden zullen be kend gemaakt worden, doch dat alles berust op het volledig initiatief via den kunstenaar zelf. Het moet een jrootscb ontwerp' weizen. .spar en Van Isacker. Daar is niets .„.vaar en beide ministers bestudeeren De kathedraal van Atrecht na den oorlog heropgebouwd is thans volledig hersteld. Op Zondag werden de sleutels van de kathedraal op plechtige wijze overhandigd. Maarscihalk Petain, mi nister van oorlog was hierbij tegen woordig. In een toespraak herinnerde hij aan de gruwelen van den oorlog en besloot: Ondanks de groote verwoestingen rij zen de heiligdommen van Frankrijk altijd uit hun puin op. Zij zijn het syni. Een motorijd-er onder een tram gedood Maandagavond werd de Ste Kathelij- nestraat in opschudding gebracht, door een schrikkelijk ongeval, waarbij een motorijder gedood werd. Rond 7,45 ure, kwam de 34-jarige electrieker Frans De Hertog, gehuwd, wonende Groote Steenweg, 91, te Waer- loos met zijn moto uit de richting dei! poort gereden. Gekomen ter hoogte van het huis «Nobel», juist op het punt waar de straat het smalste is en een bocht maakt bolde een tram der lijn n, '1, uit tegen overgestelde richting. De motorijdef, kon bet tramrijtuig niet meer mijden en' botste er mét ge- Weid op. Het slachtoffer stortte ten gronde en verdween gedeeltelijk .onder het logge voertuig. Terwijl in allerhaast een geneesheer uit de buurt werd bijgehaald, bevrijdde men den man, die zwaar gewond was over gansch het lichaam. Niettegenstaande de beste zorgen overleed de ongelukkige eenige oogen- blikken nadien. De jongste statistieken wijzen uit dat de werkloosheid in de maand Maart, bij vergelijking met de maand Februa ri op- nogal gevoelige wijze is afgeno- m'en. Op 1 April waren er 182.561 volledig en 162.780 gedeeltelijk werkloozen, 't. zij in totaal 345,341 of 28.620 minder dan vorige maand toen er 373,961 werkloo zen waren. Er dient echter rekening mede ge houden dat de werkloozen van het tex tielbedrijf van Verviers tengevolge van de staking van de lijsten zijn geschrapt, waaruit een vermindering van 7000 gedeeltelijk en 1300 volledig werkloozen voortspruit. De vermindering bedraagt in de ver schillende bedrijven; 3600 volledig en 2600 gedeeltelijk werkloozen in het me taalbedrijf; 5000 volledig en 800 ge deeltelijk werkloozen in het bouwbedrijf 1600 volledig werkloozen in het meu belbedrijf. In de groeven is het aantal volledig Bezuinigingen De Minister van Financiën heeft in de Kamer een wetsontwerp ingediend lotgoedkeuring van bijkredieten voor begrootingen van vorige dienstjaren. L'.it stelsel van bijkredieten is al even slecht als dit der voorloopige kredieten. De voorloopige kedieten dienen voojj uitgaven, welke nog niet in de begroo ting zijn goedgekeurd; bijkredieten die nen voor uitgaven, welke de gestemde begrootingen zijn Le buiten gegaan.Aan beide stelsels zou. bepaald een einde moeien gesteld worden. In het verslag over deze bijkredieten zegt volksvertegenwoordiger Leclercq Het wetsontwerp behelst 1. Bijkre dieten betrekking .hebbende op uitgaven van de dienstjaren 1932 en vroegere, ten bedrage van 7702.288 fr. 80 en van het dienstjaar 1933, en bedrage van 102.346,806 fr. 82; 2. Overdrachten ten •bedrage van 48.632,000 frank; 3. Bij- kredieten voor buitengewone uitgaven der dienstjaren 1932 en vroegere, ten bedrage van 2.242.905 fr. 73. Wij stllen met genoegen vast dat de ze onderscheiden posten een merkbare vermindering ondergaan hebben, tegen over "de vorige jaren en vooral tegen over het dienstjaar 1932. Het we ze, evenwel, toegelaten uiting te geven aan den wensch, dat ze nog meer zouden in gekrompen worden vooral wat de regu- larisatie-kredieten betreft welke, soms, den indruk kunnen verwekken onre gelmatigheden te dekken. Er zijn nog bedragen, welke moeten dienen tot be taling van boeken voor prijsuitdeelin- gen betrekking hebbende op de dienst jaren 1927-1928 en 1929. Deze laattijdigheid lijkt niet te recht vaardigen en het ware te wensclien dat uitgaven van deze aard nooit de kre dieten. overschreden, welke op de Be grooting uitgetrokken werden en welke volstrekt beperkend moeten zijn. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt men te mogen afleiden, dat de instelling van het Centraal Bureel voor Drukwerk voor gevolg hebben zal dat, met ingang van 1934, de uitzonderlijke utigaven voor kantoorbehoeften, drukken en binden, enz.zullen wegvallen. Mocht zulks waas zijn Men vraagt, ook of de Uitgaven voor het Internationaal Instituut der Koude nog te billijken zijn en of het niet zou passen de internationale overeenkomst van 21 'Juni 1920 opnieuw te onderzoe ken. De daaruit voortvloeiende uitgavo van 24.444 Fransche frank is wel niet' zoo groot, maar in krisisiljl moeten al de uitgaven geschrapt worden, wélke niet volstrekt onmisbaar blijken. Er werd eveneens gevraagd cf hét' niet mogelijk ware de samenstelling deé onderscheidene kommissies te regelen; vaak worden hiervoor bijkredieten ge vraagd. In ieder geval blijkt het nuttig de kosten voor de werking dezer kom missies te bepalen en eenvormig te ma ken. bool van het onsterfelijke Frankrijk j werkloozen met 1100 verminderd, dat nooit door zijn vijanden zal worden In Februari gingen gemiddeld vernietigd. Mogen wij lange jaren van 1.460.000 werkdagen per week verloren; vrede en welvaart thans genieten m Maart slechts' 1,36.4.000, Een wensch van Z. H. den Paus "De Secretarissen van het Zieken- apostolaat, dat in 18 landen nu reads, verspreid is, ontvingen vanwege Z. E. H. Willenborg, stichter en algemeen secretaris van het Ziekenapostolaat, vol gende mededeeling «Onze H. Vader, Paus Pius XI, ver langt. inni.g dat alle zieken op den Hoog dag van Sinxen, hun ziekte en hun lij den als offer aan God zouden opdragen voor al de missionarissen en missies der heele wrereld. Daarom verzoeken wij de secretarissen, de leden van het Zie kenapostolaat op de hoogte te brengon van den wensch door den Heiligen Va der uitgedrukt, wensch die voor de kin deren der Kerk een bevel is. Mogen dan de meer dan 100.000 zie ken van het Z. A. verspreid over 18 lan den op Sinxendag, en al de andere, in één offerende liefde, zich in den geesö te samen vinden, en van uit hun stille' kamers, uit ziekenhuizen en sanatoria,- met hun gebed den hemel geweld aan doen offensiefgeest van zieken om het Sinxenvuur te doen gloeien overal waar een missionaris of een mis, siezuster in zelfvergetende liefde, in' hard labeur de hooge roeping,der eerste apostelen voortzet en naar Christus* bevel het Evangelie predikt aan alle' schepselen.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1