't Akkoord Verbroken! Strooiventen I 17 i Kartelbroeders Incident in de Kamer Douderdag MEI 1934 Familietwist KAMER MINISTERRAAD SE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER 313 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. - Telefoon 114. - DAGBLAD - 2 O Centiemen - Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALST, Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs. Bank Buiding/Kingswap, 20 Londres W, C, 2, H. Paieslii Zonop4,09ZonaI7,25 E. K. 21 V, M. 28 Frontpartij In oma Do volgende plakbrief werd Jisieran door da Stad uitgeplakt AAN DE BEVOLKING DER STAD AALST. Ale gevolg van de aan de Belgische Werkliedenpartij en da Berol. king op 28/4/34 medegedeelde motie, ontving hot Vl. Nat. Verbond op Zaterdag 12 Mai volgend schrijven Aalstden 11 Mei 1954 AAN HET BESTUUR DER FRONTPARTIJ T/S. Mijnheeren. Ons Partijbestuur gelaat mij u ontvangst te melden van ure schrijven en uw manijeet van 2814/34. Aanvaardt, Geachte Heeren. onze hoogachting. Voor het Soe. Partijbestuur, VYVERMAN. Hat Vlaamsch Nationaal Verbond stuurda hierop volgend antwoord 1 Aalat, den 14 Mei 1954, AAN DE HEEREN VOORZITTER en BEST. der B.W-P. Ajd. AALST. Geachte Heeren. Ala gevolg aan onze motie u medegedeeld, bij schrijven van 28/4/54 en uw antwoord van 11 Mei 1954 achten we de verdere samenwerking met uwe groepeering in het Aalstersohe Sohepeneoif«* lege en in den Raad onvereenigbaar met da politieke waardigheid van onze a/deeling en met de persoonlijke waardigheid van onze afgevaardigden. Onze a/deelingsvergadering van Donderdag 17 Mei zal over den datum der ontslagname onzer eehepenen beslissen in overeenstemming met de belangen der Stad en den omvang onzer verantwoordelijkheid Met beleefde groeten Namens het VI. Nat. Verbond Af de Aalst. ZONDER COMMENTAAR Hel. burgerlijk huwelijk tusschen fronters en socialisten loopt uit op een (jammerlijke echtscheiding-. Nog- enkele dagen, nog enkele .uren tWellicht en het feit is voltrokken. Heel de stad zal in een luiden lach Schieten bij het vernemen van dit ake lig nieuws. Het was dus maar dat I Een grooter Aalst Een schooner Aalst I Een stad die open zou Breken van nieuw leven Een nieuwe jeugd 1 Een sterke jeugd De jeugd van «Baummelster Solnez»: Stedenbouwers, torenbouwers, kathe- draienbouwers, toekomstbouwers I.rr (Wat weet ik al I En heel die gamma van jeugdacceiï- ten spat, nu open als een kleurige zeep- blaas van rooden spot, rood getier, roo- de vloeken doormengd met groen ge grijns, .geel gehuil en pekzwarta ver bolgenheid... Hoe oen dubbeltje, enz... Wie had zulk vroeg malheur kunnen voorzien Rechtuit gezegd, de socialistische jeugdapostels (Liga in cluis) hebben weinig respekt getoond voor het be staande verbond. Dat was nu geen -gedacht, het Lokaal 'te komen bestormen van do menschen, die zoo naïef zijn geweest, .een bestuurs akkoord met de socialisten te willen aangaan. En dan nog een vet akkoord I een 'akkoord waardoor hun leider M. Nichels in den fluweelen zetel der voormalige burgemeesters wordt .gezet,. Hadden ze voor de socialisten waar lijk alles gedaan wat maar denkbaar} was «Fred Nichels, burgemeester IV Wie had het ooit durven droomen Eenieder proestte het uit, bij de ge- Öaöhte alleen En toch is het gebeurd Het is gebeurd te Aalst een iiij- verheidsstad gelegen aan den Dender tusschen Brussel en Gent, ten jare (1932. Dank aan. de fronters. Ja ze mogen dit pluimken op hunnen hoed steken «Zonder ons ware zulks nooit, mogelijk geweest». «•Piank aan -ons werden de stoutste verwachtingen overtroffen». Hadden ze niet de eeuwige dankbaar heid der socialisten verdiend Maar... (Narond, Jaak de dank baarheid heeft in de roode gewesten weinig houvast. Op zekeren zonnigen Zondag morgen een ideale dag zou Staf De Clerck. de kloeke gezonde Brabandsche boer uit het beroemde Payottenland, hier komen spreken over zijn toekomst- idealen. De zaak was goed voorbereid,. Niet alleen de jonge jeugd, maar nok' de oude jeugd mannekens van CO, 70 jaar kunnen ook tot de jonge garde behooren, waarom niet was flink opgetrommeld en ze kwam per trein, per tram, per auto, per moto, per fiets on eindelijk (de gelukzaligen met den autobus van St Franciscus, ad pedibus, te voet. Reeds daags te voren liepen de ge ruchten dat de roode jeugd in het groe ne boelken eens ging rammelen* Is dat gemeend Is dat juist Wat schoeit er nu En ons akkoord? Rood-g.eel-groen. zwart Niks te akkoorden 't Is beslist Ja 't was beslist in de losse rangen der roode Liga 't Was beslist met nen lossen kop, gelijk daar alles beslist wordt. Tegen den wil van Gesar Flipsius iAlfred I. Jommer, wat zij-de van zin X Het fascisme verpletteren Jommer Jommer En lè'n (dan) Dat ze onzen rooden foulard kus sen. We gaan or op los l Fred vreesde 't ergste... Er van onder muizen ware best..v Te Denderleeuw is Zondag een -er- gaderingske... 'k Zal aan den Kommis- saris laten weten, dat ik naar Dender leeuw moet... Da's nog 't beste... En hij ging naar Denderleeuw Doch weldra werd hij naar Aalst teruggeroe pen. Hij ging naar de Molenstraat. Zijn burgemeesterssjerp lag thuis, maar zijn Meierswaardigheid lag te gloeien onder zijn half hemdeken. Burgemeester, ze komen klinkt er een onrustige stem. Zijn ze daar al Neen, maar ze staan gereed. Zegt aan de Lig>a en aan de roode jeugd bevel van den burgemeester 1 dat. ze niet mogen buitenkomen - Goed Die manschappen stappen op. De zolen van hun schoenen klinken als ijzer op de harde kalseien van de Molenstraat. Nu is 't serieus Maar kijk Drie minuten later zijn de stafletten daar weer, met heel 't verbod achter hun hielen. De roode Liga, de Roode Jeugd, met opge- zetlen wil, uitdagend, hooghartig, stap pend als militairen, gewapend als mi litairen, vol tucht, (in hun tuchteloos heid) als militairen... zij anti-militai ren I... gereed, om heel het boelken to kleinen Dat is te veel In de Volksverheffing klinken geen vloeken. Hier vloekt men niet 1 maar sakkers met heele manden. Is dat 't begin van de Brugsche Met ten Of 't begin van wat (Vervolg morgen.)] Dinsdiag namiddag deed zich bij den aanvang der Kamerzitting een heftig incident voor. Een achttal jonge leden van het Légion Nationale die in de openbare tribuun hadden plaats geno men, op het 3e verdiep, stonden plotse ling allen gelijk recht en gingen aan het roepen en het zingen Weg met het regiem A bas les gateux Onder wijl lieten zij witte strooibriefjes neer komen in de vergaderzaal, terwijl zij voortzongen op de wijs van Qa ira Les députés la lanterne A la lan- terne on les pendra. Et si on ne les pend pas. La gueule on leur cassera Ah $a ira, ga ira, ga ira De volksvertegenwoordigers aan de lantaarn. De volksvertegenwoordigers zullen gehangen worden. En indien me ze niet hangt, Zal men hun 't gezicht stuk slaan Aldus de vertaling van het strooibil jet, dat sluit met de woorden Voor Belgie alles Voor de politiekers niets Op de briefjes stond ook Welke wet Gij ook stemmet nopens liet uni formverbod, weet dat wij er geen reke ning zullen van houden 1» Ondervraging in de Kwestuur Toen de incidenten zic.h voordeden werden de betoogers dadelijk vastge grepen door zaalwachters en veilig heidsagenten. Acht jonge mannen werden opgeleid naar de kwestuur van de Kamer waar zij ondervraagd werden door de kwes- toren in aanwezigheid- van kolonel Kupferschlaeger kommandant van het Parlement en Colsoul, algemeen be stuurder van de kwestuur. Deze ondervraging nam geruimen tijd in beslag. Als aanveorder van de groep liet zich zekere Dandoy kennen, die financieele studies heeft gedaan. Zijn vleugel adjudant is een teekenaar met name C-avens. Voort waren er nog zes hand langers, die allen wer.klooze bedienden bleken te zijn. v De Prokureur des Kcnings ter plaatse Tijdens de ondervraging kwam ook den h. Ganshof Van der Meersch, pro kureur des konings, in het Parlement aan. De uitgestrooide vlugschriften gin gen uit van diet Nationaal Legioen. Zij droegen geen vermelding van een druk kersnaam, wat op zichzelf reeds straf baar is door de wet. Brutale houding der betoogers Wanneer de betoogers door de kwes- Wij ontvingen volgend schrijven X Heer Hoofdopsteller, Mag ik U vriendelijk vragen dit schrijven op te nemen in een der eerst volgende nummers van Uw geëerd dag blad Met dank. In «De Volksstem'» van 15n Mei la zen we een met «vetjes» doorspekt ar tikel onderteekend door een zekere K.S., die, niettegenstaande zijn schijnbare diepingewortelde overtuiging zijn pro za niet naamteekende. Die Mijnheer K. S. kwam vo.or de tweede maal in een door hem genoemd katholiek café onzer stad (Een goede kliënl, voorwaar: Voor de tweede maal in heel zijn leven kwam hij, die over tuigde katholiek, in dien katholieken café, om dien katholieken baas zijn brood te laten verdienen!!)En... hij had geen geluk! hij werd gestoken door een wesp, of liever door twee wespen: «La Dernière Heure en Het Laatste Nieuws Mijnheer K. S. heeft in dien café de Katholieke bladen niet zien lig gen, anders zou hij daarin zeker een heelmiddel gevonden hebben legen de pijnlijke steken van die wespen Mijnheer K. S. moet zeker nog zeer jong zijn, zoo niet in levensjaren, dan toch in levensondervinding Thcorisee- ren kan men van in zijn bed! Maar mot de twee voeten in de praktijk staan, in het werkelijk leven is heel wat andersi Mijnheer K. S. mag een cafébaas, bij zonder niet als die café een grootc café is, wriens deur openstaat voor iedereen, niet verantwoordelijk stellen voor wat Mijnheer K. S. op een cafétafel vindt, daar misschien achtergelaten door 'een ongekend, bezoeker, I Wij zullen niet beweren dat het nood zakelijk is dat in alle café's al de bla den van al de partijen moeten ter be schikking liggen van de verbruikers. Verre van daar I DO cafébazen, zooals veel andere ne ringdoeners, hebben (het in dezen lasti- gen tijd niet gemakkelijk, zij kunnen de identiteitskaart van eiken bezoeker niet opeischen en hem vragen naar zijn po litieke overtuiging. Zij kunnen wel en doen het over 't algemeen de ka tholieke pers steunen, en stellen daar bij, zonder vergoeding, hun huls teü Zitting van Dinsdag 15 Mei De zitting vangt aan lom 2 ui% ondcfl het voorzitterschap van den lieer PON- CELET. De Kamer zet de bespreking voort van het wetsvoorstel op het Taairegiem in Gerechtszaken Een aantal artikelen, namelijk van 17 tot 34 worden zonder ■opmerkens waardig debat aangenomen. Bij artikel 35 ontstaat eene gedach- tenwisseling tusschen MM. JAN SON (minister), BRUNET, CARTON da WIART en MARCK. M. HU ART wederleg! deze bewering. M. JANSON (minister) zegt dat hij reeds aan de opwerping van ongrond wettelijkheid van het ontwerp, d>or eene groep advokaten in een vertoog aan den koning vooruitgezet, heeft ge antwoord. Men beweert dat het wetsontwerp do vrijheid krenkt. Maar dit doen alle wet ten! Het huidig ontwerp is er aangewe zen om misbruiken te doen-verdwijnen; Er zal nog lang in het Fransch gepleit' worden in Vlaanderen. De jongeren ech ter zien den toestand der toekomst in en bereiden er zich »op voor. Moest ik mijne loopbaan aan de balie nog beginnen, zegt de minister, ik zou hetzelfde doen. Na verloop van enkele jaren zal men zich met verwondering afvragen hoe het niiogelijk was, over zulke eenvoudige zaken zoolang te re detwisten. (Instemming op de Vlaam- sche banken) Eene lange bespreking ontslaat dan over het amendement van M. Marcel- Henri Jaspar, strekkende om de ge meenten Berchem, Ganshoren en Ever» bij de Brusselsche 'agglomeratie te voe gen. Dit amendement wordt verdedigd door MM. VANDERVELDE en MüNDELEER en bestreden door M. MARCK die den tekst der kommissie voorstaat. M. GELDERS vraagt dat men zich zou houden aan de wetgeving op taal gebied reeds van vroeger voor die ge meenten in voege. M. CARTON de WIART dringt aan op wederzijdsche tegemoetkoming. De zitting wordt geheven om 5u. 10. beschikking van onze Katholieke Ver- tuur der Kamer ondervraagd werden, eenigingen onder dewrelke er zeer Be stelden zij zich nogal geweldig en bru taal ban en weigerden iets te verklaren, zeggende Wij antwoorden niet aan Kamerleden.» Wanneer het parket ter plaats Was, veranderde ©enigszins de toon. doch bleef niettemin aanmatigend.Wij zul len herbeginnen, zegden zij, en indien het niet gaat met briefjes, zullen wij met mitraljeuzen komen Opgesloten ter beschikking van het parket De fascisten, die strooibiljetten wier pen in het Parlement vanop de open bare tribuun, zijn ter beschikking van onderzoeksrechter Van den Berghe op gesloten gebleven. Zij werden naar de gevangenis te Vorst overgebracht. de Idiënien zijn als Mijnheer K. S., rijk makers van de bazen I. Met dat alles moest mijnheer K. S. rekenschap gehouden hebben en' niet zoo iwespachlig» uitgevallen zijn in zijn niet genaamteekend' artikel. Met azijn vangt men geen vliegen, Mijnheer. K. S. Gerust mootü. gij al zijt gij jong en zonder «praktische» levenson dervinding uw gedacht zeggen, schrijven en zcifs ondertcekenen Doch up een ietwat anderen toon Gij hebt de. zaak dioor een vergroot glas bekeken en dan nog heel scherp, wat u te vergeven is gezien uw jaren en uw onervarenheid sluit en 'k hoop dat u reeds wat Dinsdagavond, 9 uur, is de Kabinets raad opnieuw bijeengekomen onder, voorzitterschap van graaf de Broque- ville. Voor zoover, vernomen kon worden voor de vergadering, zou de regeering de bespreking voortzetten over de plan nen van minister Van Cauwelaert inza ke de inrichting van de hinnenlandsche steenkolenmarkt. Men weet dat het re giem, dat hij voornemens is in te voe ren, neerkomt op een Staatmonopool voor de voortbrenging eii den verkoop van steenkolen. De vorm echter, die de ze nieuwigheid in onze ekonomische politiek zou nemen, staat nog niet vast'. Twee formulen blijken mogelijk: ofwel de oprichting van een kolencentrale rechtstreeks in handen van den Staat, ofwel een centrale gevormd uit verte genwoordigers van de betrokkenen, maar staande onder toezicht van den; Staat. De h. Van Cauwelaert zelf geeft voorkeur aan de eerste, maar dit betee- kent nog geenszins, dat zij aangeno men wiorden. In elk geval zou de her vorming enkel van tijdelijken aard zijn: het monopool zou vervallen einde 1935. Inmiddels ontveinst men zich geens .zins in regeeringskringen, dat dit jiraajrs'fuk uiterst ingewikkeld is, we~ de uiteenloopende belangen, die JsjFTOetfe gemoeid zijn: de andere nijver- hfrtfea, de binnenscheepvaart, enz., en toch evenmin verwaarloosd mogen Wel wenscht de minister van 1ï?i(|yeriiiïid eon oplossing voor het: l^raagsruk te vinden, die de kwe9tie ■$KiacSt buiten de «sfeer» van de ovèr- sea&omsten niet andere landen. Daartoe is er maar 'één middel, namelijk de «aumcrpoliseering, iets wat niet met die 'svapeeakomsten strijdt. Maar onderlus- 'scfcien tö het toch geenszins onmiogolijk (jë* besprekingen, die op het oogenblik liseff *v«r de ekonomische betrekkingen fïwnöföen gevoerd heelemaal over hetl /j&oor# ia zien. i Sst was nog geenszins zeker, dat) EH&soragavond besluiten zouden geno- Sruro worden. verwachtte er zich eveneens aan, dat tie Cabinetsraad zicJh verder zou be- i'fg ?t«uden met den financieelen toe- nieuwe ambassadeur van Engeland te Brussel begaf zich j stand en met de maatregelen die mi- Huiszoekingen in de woningen van!bekomen zijt van uw wespensteken an- de aangehoudenen en in het lokaal van;ders, luister: een menschlievende, ka- het Nationaal Legioen zijn zonder uit- -tholieke raad «convpressen van azijn» slag gebleven. zijn er goed voor X.X. Sir EZsrr.ona Ovey, da nieuwe a:i:hMaavcu. - - Dinsdagmorgen bij den Koning om hem zijn geloofsbrieven te overhandigen. Jnistei Jaspar voornemens is toe te pas Den ambassadeur (links)* ieen.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1