SINKSEN LijkpleclifiQheden der slachtoffers van de Mijnramp van Paturages Bij de Heiligverklaring van Broeder Koenraad, Kapucijn Na de dubbele Mijnramp te Paturages Het Rood Verweer ia Aktie CONGO XXXX JAARGANG NUMMER ||6 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel sRue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2.: Zondag 20 Mei SINKSEN Zonop 4,06 Zon af 7,89 Maandag 21 Mei 1934 H. Hospiciua Zon op 4,04Zon af 7,30 E. K. 21. V. M. 28 Kom Schepper, heil'ge Geest, o kom, Bezoek uw volk, uw eigendom Vervul met bovemardsche kracht, Be harten door TI voortgebracht. De apostelen en de eerste leden van de kerk van Christus hadden den hemel varende Verrezene nagekeken tot dat hij aan hunne blikken door de wolken was onttrokken en dan gingen zij zich op sluiten in het Cenakel te Jerusalem, vol gens het uitdrukkelijk verlangen van den goddelijken Meester. De dag van het Joodsche Pinksterfeest brak aan. Plots en onverwachts ontstond van uit den hemel een gedruisch als van een voor- bijgaandeu, hevigeu wind, en vervulde geheel het huis, waar de apostelen en de eerste leerlingen met Maria verbleven. Er verschenen tongen als van vuur en boven ieder van hen blééf een vurige tong laaien. 't Was de H. Geest die onder den vorm en gedaante van e(éne tong boven hunne hoofden zweefde én ze vervulde met zijne goddelijke liefde, sterkte en licht. Daardoor kregen ze kracht, be kwaamheid om Christus' Koninkrijk op de wereldrond te vestigen en te verspreiden. Vertrooster wordt Gij wel genoemd, Bes allcrhoogstcn gift geroemd, Ook levensbron, vuur, liefdegloed En zoete zalving voor 't gemoed. Het verstand der apostelen en der andere aanwezigen werd met bovenna tuurlijk licht des geloofs verlicht. De Geheele Waarheid werd hun door den Geest Gods ingestort. Gij zevenvoudig gavenpand, En sterkte van Gods rechterhand T)ic s Vaders trouwbelofte heet Be tong met taal te sieren weet. Moed en sterkte kregen ze ook. En z' hadden ze broodnoodig om hunne zen ding te vervullen, te strijden tegen de vijanden, en te verduren het lijden dat hun werd bezorgd. De vervolgingen zul len uitbarsten en hun bloed bij beken doen vloeien. Doch zij zijn bereid alles te verdragen, alle moeilijkheden te over winnen, hun leven veil te houden en te geven voor Christus en het geloof. Geef dat uw licht den geest bestraal, Uw liefdevuur in 't harte daal. En aan ons lichaam t allen tijd, Gij steun in zijne zwakheid zijt. Die wondere werking van den H. Geest in de Apostelen is nog steeds terug te vinden in de H. Kerk. Bij den beginne daalde de H. Geest neder over de eerste lingen der H. Kerk en thans nog onder steunt, verlicht, versterkt hij diezelfde Kerk van Rome. Met onfaalbaarheid spreekt het zienlijk opperhoofd met on vergankelijkheid is de Brnid Christi tooid en staat rotsevast door de eeuwen heen. Het belijden van 't Geloof, 't ver trouwen van de Hoop, het branden der Liefde zijn nog immer de zelfde als voor heen. En in ons ook gevoelen wij die werking van de H. Geest. Door de gratie Gods bijgestaan belijden wij de leering van Christus en zijn Kerk. Vrees, schaamte, achteruitdeinzing, min wils kracht, geestelijke duisternis, ontmoedi ging mogen wij niet kennen Maar als fiere Christenen, als tempels van den H. Geest moeten wij voortgaan met vas- telijk te gelooven en te belijden, met ons betrouwen op God te stellen en Ilem ge heel onze liefde te schenken. Bidden wij den H. Geest om als ware volgelingen Christi te leven, versterken wij ons door de HH. Sacramenten zoo dikwijls moge lijk, want daar putten wij de goddelijke kracht. Door de hulp van den H. Geest zullen wij de heiligmakende gratie, die ons recht verleent tot den hemel be waren. Drijf ver de vijand van oris af, En gun tvat waren vreê verschaff' Geleid ons door uw gend, Bat ivij vermijden alle schd. MARC. WV De Socialistische Schutzbund in Oosten rijk beschikte nooit over wapens Dat werd ons honderdmaal herhaald. Wanneer de roode troepen met mitrailleuses, geweren en handgra naten de politie en het leger bestookten, werden de heldendaden van de revolutionairs geprezen. Maar nergens werd ons verteld waar zij die wapens gevonden hadden Hitiers stormaldeelingen zijn niet gewapend(?!) liet zijn zuiver verweerkorpsen, net als die roode Schutzbund. Er is echter dees dat de socialisten, zoo goed als wij, overtuigd zijn dat Hitiers mannen fel gewapend zijn. De socialis ten maken onderscheid tusschen socialistisch verweer en nationaal-socialistisch verweer. De ondervinding leert dat er geen is. Is de roode militie gewapend Wij bedoelen de militie der socialisten in ons land. Met Paschen werd verklaard dat de roode militie alleen een verwcerkorps is, Aanvallen is uit den booze verweer is plicht. Dat is theorie 1 Mei, te Mechelen. Natuurlijk rukken de mannen der militie uit. Dat geelt aan de belonging een heel onder uitzicht, ietwat militar We moeten echter onthouden dat in die stoeten en betoogingen de militie alleen haar rol van verweer speten moet. Uitdagen, aanvallen Daar is geen spraak van tenzij nu en dan eens..,, Als de roode mili- tianen met 20 tegen één, Staf De Clercq aanval len. Maar kan iemand, die gezond versland heeft, nog van aanvallen of uitdagen spreken, daar waar de militie inel 20 tegen één staat 't Was dus te Mechelen, De roode militie mar cheerde, op weg naar de betooging of rukte op naar de kazerne. Daar gaat door de straat een onderpastoor van de stad. Was dat niet uitdagen Godsdienst is natuurlijk privaatzaak en blijft het ook. Maar op 1 Mei, een onderpastoor op straatDat de priesters ten minste op die da gen thuis bleven. Dat ze 's morgends vroeg in de kerk zijn... die dompers...dat had precies geen kwaad; maar in vollen dag Is 1 Mei nu wel een dag om scholen te bezoeken o. om zieken te be zoeken, 'k late varen van ievers bij een vriend binnen loopen De militie nam het in elk geval zeer kwalijk op, De militie valt echter niet aan, daar zij een verweerkorps is en blijft; en zij bovendien streng aan de strenge tucht houdt. Maar die onderpastoor op straat 1 Dat was een uitdaging 't kon niet anders en de militie moest zich dan ook verweren. En zij deed hei. Het schijnt echter dat de voorbijgangers het standpunt van de roode militie en haar manieren slecht begrepen en slecht uitlegden. Maar dat zullen dompers geweest zijn,,., die voorbijgangers wel te verst aan. En die roode militie is dien zelfden dag nog maals uitgedaagd geworden, Beeld u in dat er in een straat te Mechelen ievers aan een klooster een beeld van St. Jozef staat 1 Godsdienst blijft natuurlijk privaatzaak wij zegden 't reeds, maar 't is goed dut nu eu dan te herhalen. De socialisten vergeten dat uooit wij vergeten hel soms. Dat beeld van St Jozef is, naar het schijnt een prachtig kunstwerk Dat doet echter absoluut niets ter zake, maar... dat beeld van dien heilige moet eveneens de roode miiiti- anen uitgedaagd hebben.Zij hebben zich dan ook in zoover verweerd dat er van hel kunstwerk en van het beeld niet veel meer overschiet Beeldstormers, zult gij zeggen Neen, m wat denkt gij wel. Roodo militianen houden van «tucht». Zij vallen niet aan zij dienen alleen als verweerkorps, uitsluitend tot verweer Het Socialistisch Congres heeft ons dat on langs nog... wijs gemaakt pardon Willen wijs maken. En dit zijn enkele «onschuldige» voorvalletjes uit de honderden. LÜWIE. VAN HEDEN af, gratis t© bekomen op ons bureel, de uitgebreide wegwijzer onzer REIS NAAR ZWITSERLAND, op 2, 3 en 4 Juli a.s. Sluiting der inschrij vingen op 1 Juni. Vandaag, Pinksteren 1934, wordt een leekebroeder van de Orde der Minde- broeders Kapucijnen door Z. H. Paus Pius XI tlot de eer der altaren verheven. Zijn uitwendige levensloop kan in en kele regels samengevat. De heilige Broeder Koenraad, in de wereld Johan nes Bindorf, werd' geboren te Parzham in Beieren, den 22 Dec. 1818, negende van tien kinderen. Tot zijn 31 jaar bleef hij op de ouderlijke hoeve en werkje met broeders en zusters in het ;roote landbouwbedrijf. In 1849 trad hij bin nen bij de Minderbroeders Kapucienen legde in 1852 zijn geloften af. Toen werd hij aangesteld als portier in liet klooster van het genadeoord Altselting en deze bediening vervulde hij tot aan zijn dioiod 21 April 1894. Maar langs deze simpele loopbaan, van den aan vang af tot het einde toe, heeft hij met al zijn krachten God bemind en stil getrouw Gods wil volbracht. Hierom rijst hij thans elke aardsche grootheid te boven en wordt zijn leven met god delijk gezag aan allen ter. navolging voorgesteld. Ten tijde d'us dat zijn landgenoot Nietzsche de schim van zijn Über mensch aan 't bezweren was,ging Broe der Koenraad, arm en gehoorzaam, de bovenmenschelijkheid in, wezenlijk Alwie door -ootmoed wordt herboren, die is van 't hemelsahe geslacht.» Wie 't éigen mensch-zijn voorbij wil stre ven, moet zichzelf verloochenen en wordt daardoor met Christus' één. Nog meer; treft de actualiteit, do gepastheid van Broeder Koenraads. ver heerlijking. De waanzinnige trots van Nietzsche wordt in tD|uitschland thans omgezet in een dwaalleer vo'or de mas sa, de nederigheid wordt als een on deugd rechtstreeks bekampt, de bis schoppen die den hoogmoed tegenspre ken worden officieel 'uitgescholden. En nu juist, boven dat DuitsGhland, plaatst dé kerk op den troon van hare algemce- ne vereering deze gestalte van Evange lische grondootmoedigheid. Vandaag bo ven het Derde Rijk <staat het Hemelrijk' open en' de Bergrede weerklinkt dat elk een ze h'ooren moet. Het is duidelijk de wens'ch van den Heiligen Vader om aan die ongewioon luisterrijke plechtigheid van heden dien zin te hechten, en dit geeft haar eene uitzonderlijke, eene his- storische beteekenis. De heilige Broeder Koenraa/d is. le vens bepaald een heilige voor den cri sistijd. Zijn eigen vrijwillige onthech ting aan het aardsche, zijn liefde voor de armen en, sedert zijn afsterven, een onafgebroken vloed van tijdelijke guns ten over zijn vereerders geven hem récht op' dien titel. Vooral in de boe renstand, waaruit hij voortgekomen is, heeft hij reeds ontelbaar velen tot dank baarheid verplicht. Ook denken de Duit- sche bisschoppen er aan om hem de bij zondere besohdrmiing van de boeren- jeugd op te dragen. Moge ook ons Vlaamsche volk hem leeren kennen; het zou een heilige naar zijn hart aan hem hebben. Moge het hem leeren vertrouwvol aanroepen eu de goede Broedier Portier zal ook onder ons zijne weldaden vermenigvuldigen. P. A. De toestand dep gekwetsten. In het hospitaal van Frameries blij ven er nog twee gekwetsten in behan deling: Omer Regart en Juul Torrekens van Péronne. Hun toestand is bevredi gend. Wij zijn twee Vlamingen, zeg gen ze fier. Deze beide mannen bereidden zich voor om de reddingsploeg te vervoegen, die door het mijngas werd' verrast. Zij stonden op het punt in de gevaarlijke ader te dringen, wanneer de ontploffing hen plots achteruit wierp. Regart en Torrekens zijn fier op de onderschei ding welke de Koning hun Donderdag op de borst spelde. Pas op, zegt een hunner tot de Zuster, dat men ze ons niet ontsteelt. Nog een tiental gekwetsten in behandeling. Het ziekenhuis van Warquegnies, deze prachtinstelling, die enkele maan den geleden door Koningin Elisabeth" bezocht werd, herbergt de ernstige ge kwetsten van beide rampen. Zij bevin den er zich ten getale van tien. Een paar hebben reeds de toelating ontvan gen in het park te mogen wandelen. Anderen zijn ernstiger aangetast. Vaii een moet men een been afzetten. Jules Blairon, van Paturages is het ergste toegetakeld. Zijn lichaam is één won de. Zijn vfiouw verlaat geen oogenblik zijn lijdenssponde. Oscar1 Hamaide en G'Uistaaf Navez, van Ressaïx zijn schier onkennelijk'. Niettemin hopen 'de ge- neesheeren allen te kunnen redden. De omgekomen mljnbestuurder Louis A Hard. L'ouis Allard, de bestuurder der wer ken, die in de diepte 'der mijn gebleven is met zijn mannen, was 40 jaar oud. Frans'chman van afkomst, studeerde hij vo'or den oorlog aap, de mljnschool van Bergen. Hij onderbrak er zijn stu dies om in het Fransohe leger te die nen en hij onderscheidde er zich op heldhaftige wijze. Met den wapenstil stand kWam hij naaf Bergen terug om er zijn hoogere studies voort te zetten. Daar maakte hij kennis met Mej. CoF- nut diochter var den hoofdboekhouder der Belgische mijn. Ingenieur geworden vestigde M. Louis Allard zich definitief te Paturages'. Zijn huwelijk: word met drie kindefen gezegend, waarvan de oudste op Pinksteren zijn eerste kom- munie moest1 d'oeiï. (Dit kind had om zoo te zeggen een voorgevoel van het onge luk dat zijn va'der zou overkomen. Woensdag avond weigerde het zlcli te bed te begeven, alvorens het vader filet omhelsd had. M. Allard was' dien avond zeer laat in 'de mijn gebleven om er de reddingswerken te besturen.' Donder dagmorgen bevond" hij zich weer zeef vroeg ter plaatse van de famp, terwijl zijn kinderen nog sliepen. Zijn oudste zoon had hem werkelijk voor het laatst omhelsd Wanneer de Koning zich Donderdag bij Blad. Allard aanmeldde, stelde deze éen grioote poging in het werk om haar smart te verbergen. Zij ging haar dfie kleine kinderen halen en 3'teldo hen aan den Koning voor. Zij verhaalde hem snikkend het leven van haar man weidde in bijzonderheid uit over Het Nieuwe Belfort met Beiaard te Yperen Vertrek van de «Anversville» De paketboot «Anversville» verliet Vrijdagnamiddag de haven van Antwer pen met bestemming naar de Kolonie. Hiermede onderneemt die boot haar 110e ij-eis. 'Die afvaart gebeurde onder de ge bruikelijke belangstelling van verwan ten en vrienden der inschepende passa giers alsmede van talrijke kijklustigen. Er scheepten 160 passagiers in. On der de passagiers bevond zich onze stadsgenoote de Eerw. Mioeder Mafie Quirille der zusters Franciscanessen, missionarissen van Marie te Gareind (Antwerpen), in de wereld Mathilde Keerstock. De lading bestond uit 2.450 waartu3- sohen o.m. 10 ton sod.a-carbonaat, 30 Ion olie, 255 ton ijzerwerk, 20 ton zout, 60 ton ledige zakken, 25. auto'o en YftC- der algemeejjfi lading innige sympathie uit voor families go- troffen door zoo groot ongeluk. get.)4 Directeur Gen. der Nijyerh. Santoro. Het rouwbeklag van Z. H. den Paus j Mgr. Micara, pauselijke nuntius taf Brussel, heeft zich Vrijdag naar hef ministerie van Buitenlandsche Zaken begeven waar hij het rouwbeklag van de Heiligen Vader ter gelegenheid van de mijnramp van Paturages aan de Bel gische regeering aangeboden heeft. Voor de familiën der slachtoffers Een wonderbaar .gevoel van solidari teit is spontaan ontstaan, ten voordeele dér ongeluk&ge geteisterden van Patu rages. Talrijke inschrijvingen zijn reeds; op het Officieel Komlteit aangekomen,-. In zijne zitting van gisteren heeft dit' Komiteit besloten dat feesten, geldom- hal in gen, verkoopen, enz. ten voordeele! der slachtoffers enkel met zijne goed keuring zouden mogen ingericht wor den. Wij houden er bijgevolg aan onze medeburgers mede te deelen dat zij, voor het nemen van alle initiatief voo-r het ter hulpkomen der zoo erg beproef de geteisterden, zich in betrekking moe ten stellen met het plaatselijk hulpko- miteit, 69, boulev. Dolez, te Bergen, of wel met het Algemeen Bestuur van het| Roode-Kruis, te Brussel. Wij herinneren insgelijks dat alle geldbmihalingen Iattgs de openbare we gen enkel mét de goedkeuring der ge meentelijke overheden mogen gedaan worden op de pos'tcheckrekening van het Officieel hulpcomitelt n. 72850 (Of ficieel Hulpcomiteit voor de slachtoffers 'der ramp van Lambrechies-Paturages)] of op het middenbestuur van het Roods Kruis te Brussel, 80, Llvornostraat,- Bostcheckrekening n. 65.66. Bergen, 19 Mei. Dezen morgen te 10 ure, hebben onder een grooten toe loop van volk de lijkplechtigheden. plaats gehad der ongelukkige slachtof fers der verschrikkelijke mijnramp; van Paturages. Zooals we gisteren meldden, wa3 de rouwkapel opgericht in het gemeente-, huis van Paturages, waar de lijken: die men aan de mijn had kunnen ont-' rukken, waren bijeengebracht. Vooraleer de lijkstoet zich in gang stelde werden verscheidene redevoerin gen gehouden. Een overgroote menigte' was op de gemeenteplaats vergaderd. Het was na 10 ure dat de lijkstoet zich in ga^g stelde. Voorop gingen mi litairen .van het le Jagers te voet dlzi talrijke kronen droegen, n.l. eene ge zonden door Z. M. don Koning en door, Z. H. Prins Karei. 1 Dan volgden de afgevaardigde de$ Konings en dé delegaties van Kamer Otf Senaat met aan bun hoofd de voorsiS- 1 Iters, de ministers, die li. Damoiiscainfc gouverneur van Henegouwen, de Prok ziJn vinciale Raad, het Schepencollege va»' voorbeeldig gedrag in den loop van den Bergen, de gemeenteraad van Patura- wereldoorlog. ges en Doorluchtige Hoogwaar- Ingenieur Van IVtoll-e, dertig jaar oud jdigheid Mgr Van Roey. aartsbisschop? en gezinsvader lvan Meche!en en MSr Rasneur, bisschofl Ivan Doornik, eene afvaardiging van hef De omgekomen ingenieur der mijnen le Jagers te voet bestaande uit officie- Van Molle was amper dertig jaar oud. ren, onderofficieren en soldaten, dig Zijn ouders zijn afkomstig van Gyse-1 scholen en talrijke afvaardigingen van ghem-bij-Aalst. Ilij deed zijn 3tudie3 maatschappijen met hunne vaandels, aan de universiteit van Luik, enkele ja-j De lijkkisten waren gedragen doofl ren geleden. Hij was gehuwd en vader, koolmijners die in werkkleeding waren4 Een tweede kind wordt eerlang door zijn j Dan volgden de familieleden der on beproefde echtgenoote verwacht. gelukkige slachtoffers. Hun smart wa£| jpijnlijk om te aanzien. Rouwbeklag j lijkdienst werd gezongen in de pa- De h. Van Cauwelaert, minister van rorhiale kerk van St Michiel te Pabura- Nijverheid, Binnenlandschen handel en ges, waar slecihts een zeer klein gedeelte! Middenstand!, ontving volgende tele-van den stoet kon binnen treden, grammen van rouwbeklag: I De ahsouten werden gezongen doolt' Uit Praag iZ. H. MgT Rasneur. «Diep getroffen door mijnramp Patu-Na den dienst begaf zich ganscK dep! rages. Minister Openbare Werken stoet naar het kerkhof waar de slacht- Tchecoslovakije buigt droevig voor de offers hunne laatste rust gaan genictcxij} slachtoffers en betuigt II zijn hartelijke D» Heer schenke hun den Eeuwigeiï deelneming, in Nationalen rouw. j Vrede. (get.) Minister GZF.CH. Uit Rome I Dé lijkplechtigheden der ingenieur* «De Mijndienst van den Italiaanschén 1 Softiaux en Van Molle zullen Dinsdag staat 'deelt in Belgischen, nationalen a.s. plaats hebben in de Kollegiale Kerl£ touw door mijnramp RaAuragej. "Druktj van Ste Waudru te Sergen»

De Volksstem | 1934 | | pagina 1