EsmReiB ra Huister Fieri 13 In 't Paradijs De Ministerieele Crisis Een interview met ex-keizer Wilhelm te Het Proces der Politiecommissarissen Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Woensdag JUKI 1934 Op de Mechelsche Groentenmarkten MOTIE DE VOLKSSH XXXX JAARGANG. NUMMER 335 Publiciteit buiten het Afrond. AALST ff Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel 1Rue de Richeleu, Parijs Bank .Buiding/Tvingsway, 20 Londres W. C.2* Antonius vanPadua Zonop3,49Zonaf7,53 E. K. 20 V, M. 27 VERDACHTE WELVAART In dezen crisistijd zingen de Commu nisten hun hoogste lied over de zoo ge naamde toenemende welvaart in Sovjet- Rusland, terwijl zoo schreeuwen zij het Europeesch en Amerikaansch kapi talisme de volkeren in ellende laat sterven. Dr. Way ting, de correspondent van het Amerikaansch blad Nation Business is vorige maand teruggekeerd van een studiereis door Sovjet Rusland. Ik heb, zoo schrijft hij, vergezeld van officieele gidsen, een bezoek gebracht aan de fabrieken en landbouwbedrijven in het Don-gebied. Ik heb daar een on derhoud gehad met Duitsche, Fransche en Amerikaansche ingenieurs, alsook met vaklieden, die daar reeds langen tijd werkzaam waren. Ik heb ook gesproken met honderden werklieden uit do omge ving van Charkow,de vroegere hoofdstad van Oekraine. Ik heb een bezoek ge bracht aan de kolenmijnen en de be drijven die ik op mijn vorige reis in 1928 had gezien. Met behulp van de inlichtingen die ik van al deze menschen heb ontvangen kan ik met volstrekte zekerheid vaststel len, dat dezen winter in de Oekraine alleen minstens vijf millioen menschen van honger zijn gestorven. De buitenlan ders die in Sovjet Rusland waren schat ten het aantal slachtoffers nog veel hoo- ger. De hongersnood van 1938 was veel heviger dan die van 1921. Toen was er 70 millioen dollar beschikbaar waarmee de rampzalige bevolking voor een ramp kon worden gespaard. Op uitdrukkelijk bevel der Volkscom missarissen geven de doktors nooit ver hongering op als doodsoorzaak, in plaats daarvan wordt op de acten van overlijden ingevuld hartzwakte of zenuwuitputting op deze wijze kan verreweg het grootste aantal der geval len van hongerdood officieel ontkend worden. In Augustus j.l. mocht geen enkel bui- tenlandsch correspondent het hongers nood gebied bezoeken. De boeren vertel den mij, dat een groot gedeelte van de landelijke bevolking zoo zeer is ver zwakt, dat zij niet in staat waren het graan te maaien en te dorschen. De zoo genaamde stoottroepen der Komso mols die de boeren kwamen helpen, wa ren geheel ongeschikt voor hun taak. De oogst was grooter dan ooit te voren, maar desondanks sterft de bevolking van hon ger. Iedereen weet overigens wel waar het meerendeel van den oogst blijft De dagbladschrijver vraagt zich ver volgens af, waarom de boeren de ver schrikkelijke plaag van den hongersnood niet voorkomen door hun graan te bewa ren. Ook hierdoor heeft hij inlichtingen ingewonnen. Wanneer een tot wanhoop gedreven boer niet zooveel graan afle vert als de graankontroleurs hebben voor geschreven, dan wordt een voorbeeld gesteld. De boer is schuldig aau hoogverraad eu hierop staat dc doodstraf. Wanneer bij onderzoek blijkt, dat meerdere boe ren in hetzelfde dorp graan achterhou den, dan is er «samenzwering» tegen den Staat. Enkele dagen later komt dan eeu afdeeling der G.P.Oe, zoo noodig versterkt met een afdeeling bommen werpers, de orde herstellen». Ver schillende dorpen en kleine steden zijn thaus door de bevolking verlaten omdat Let meerendeel der inwoners gestorven is WI.M. Criquelion en Piercot die cister door M. de Broqueville ontvangen werd. Maandag namiddag Van af half drie, werden de bespre kingen hernomen in het kabinet van den eersIon minister. Achtereenvolgens werden ontvangen MM. Van Isacker en Rubbens, welke aan M. de Broqueville den uitslag kwamen melden van de vergadering, der chris ten-democraten welke Maandag morgen werd gehouden. Daarna werden ontvangen senator Li- mage en volksvertegenwoordiger Maen- haut. Bij het verlaten van het kabinet ver klaarde deze laatste Wij werden door den kabinets overste van M. de Broqueville ontvan gen: deze laatste heeft zich niet laten zien. Is de kwestie geregeld Volstrekt niet. Wij blijven van oordeel dat het ministerie van landbouw niet aan dit van nijverheid mag verhon den worden onder bet beheer van een enkelen minister. Water en vuur gaan niet te samen. Wij eischen een auto noom departement voor dien landbouw. Verklaring van M. de Broqueville Rond 3,15 ure kwam M. de Broque ville in zijn kabinet. Alvorens binnen te treden legde bij aan de a.anwezige dagbladschrijvers de volgende verkla ring af Voorerist verklaarde hij dat het mi nisterie Maandag avond' niet zou samen gesteld worden. Het is noodig, voegde hij er aan toe, dat ik M. Maistriau ontmoet.; ik hoop hem Dinsdag morgen om 10 ure te spreken. M. Maistriau bekomt een be langrijk departement, dit van het open baar onderwijs. Hij maakt deel uit van een geheel van groot belang; het iis dus Dezelfde M. Dierckx zou den uitdruk- kelijkcn eisch hebben gesteld dat; de subsidies aan de vrije scholen, van Ant werpen niet zouden verleend worden. Dit vergt een woordje uitleg. Met weet dat liet liberaal-socialistisch' kartelbestuur van Antwerpen de toela gen aan de vrije scholen afgeschaft heeft. Onlangs nu heeft de Provincie raad van Antwerpen eene siom van '4 millioen gestemd als subsidies aan de Antwerpsche vrije scholen. De Besten dige Deputatie heeft deze stemming goedgekeurd, doclv de gouverneur ba ron Holvoet, heeft hij de re gee ring be roep aangeteekend tegen deze beslis sing. Tot hierloe heeft de regeering nog geen uitspraak gedaan. De liberalen eisclien nu dat de regeering deze sub sidies zou weigeren goed le keuren 'en de beslissing der Provincie z,ou vernie tigen. Zooals men ziet vinden ze alles uit om keskes te maken'. De toestand Maandag avorad te 6 uur. Te"6 uur 's avonds', na afloop van liet onderhoud dat M. de Broqueville met' MM. Diercx en Ingenbleek had, werden aan de persvertegenwoordigers nieuwe inlichtingen verstrekt over de onder handelingen van M. de Broqueville. M. Diercx verklaarde dat, zoo alles behouden blijft, het kabinet iPjinsdag samengesteld zou zijn. Van zijn kant deelde M. Ingenbleek mede dat hij niet aa.n het hoofd: van een departement zal staan in de nieuwe samenstelling hij zal er, naast M.Van Zeeland, bestuurder der Nationale Ba.nk als minister zonder portefeuille ver schijnen. Deze twee personaliteiten en M. Sap' Randolph Churchill, zoon van Wins ton .Churchill had te Doorn een inter view met ex-kcizer Wilhelm. P;e ex-keizer legde om Ce beginnen, er nadruk op# dat hij als privaat man sprak. «Het Duitsche volk, zegde hij, heeft zich van mij afgekeerd en Zioo het wenscht mij te zien terugkeeren', zal het mij moeten tegemoet komen. Hitier heeft een merkwaardig werk tot stand gebracht met aan de Ger maansehe natie een nieuw levert en eene nieuwe ziel mede te deelen. Zoo ooit hel Duitsche volk goed mocht vin den dit werk te bekronen met een terug keer tot de grondwettelijke monarchie, ben ik zeker dat mijne familie aan haren plicht niet zal te kort bomen. De bewezen vorst heette het eene af schuwelijke dwaasheid op ecoinomisch gebied de prijzen te willen heristelleri met de koopwaren te vernietigen. In 'Argentinië en elders worden groote hoeveelheden graan vernietigd, in Bra zilië wordt de koffie 'in zee geworpen 'en nu ïs, tengevolge van eene igroote droo, te, de wereld met hongersnood bedreigd. De ex-keize'f bleek zeer onder den in- druk' van de groeiende macht van 'Japan dat in het Oosten 'een dam 'tegen het bolsjewisme zal kunnen opwerpen zoo stevig als Piuitsehland in het Westen. Wilhelm" s'tiond zeer sceptisch tegen óver 'den Volkenbond en vond het pot sierlijk dat 'de mogendheden over ont wapening spraken wanneer ze allen druk aan 't herbewapenen zijn. Het sprekende circus van Genève 'dóet niet anders, dan de internationale samenwer king in 't belachelijke trekken. Het eu vel is dat er in Europa veel politiekers zijn 'doch weinig staatslieden. Een staatsman kan politieke bevoegheden bezitten, doch 'een politieker bezit nooit sCaatsgaven. De !ex-keizer eindigde met in herinne ring te brengen dat onder zijn fegee ring bet volk eene groote vrijheid ge noiot' en 'eene echte democratie. Van daag kan hij vaststellen dat de demo cralie overal achteruitbioert en sitrc'nge maatregelen overal noodig zijn om de gevaren van bet. anarchisme en bolsje wisme den kop i,n te drukken. ■■ragainggpB—bp—aim Dc Katholieke Vereeniging van dó provincie Luxemburg richtte Zondag eene huldebelooging in ter cere van M« Pierlot, minister van Binnenlandscho Zaken, die bij deze gelegenheid eene. groote redevoering uitsprak. N& er op t.e hebben gewezen dat ds verkiezingszege der Katholieke partij van deze den hoeksteen maakte van het' ministerie, wat eene zware verantwoor delijkheid medebrengt, sprak de heétf minister van de gewichtige en veelzijdi ge taak dér toekomslige regeering. De vervulling derzelve zal beheer,scht wor den door de enkele grondbeginselen die men op het huidig oogenblik immer voor oogen hebben moet. Eerst en vooral moet onze frank be schermd wiorden. De staat moet waken op het zoo duur gekocht evenwicht zij ner begrooting. De landbouw, onze voornaamste nij verheid, moet op' degelijke wijze wor den geholpen en verdedigd. Ons land kan niet normaal leven zon der uitvoer. De op te lossen moeilijk heid is dus van, in het orkaan dat wij doormaken, de regelmatige handelsbe trekkingen te behouden met de landen van welke wij leven, en ons buitenland- schc markten te verzekeren. De vermindering der voortbrengst- p'rijzen is daartoe een der eerste voor waarden. Men moet die kloekmoedig onder 't oog zien en beslist den rug keeren a:an eene inflatie, waartoe men weldra zou medegeslee.pt worden, moest men den igang der gebeurtenissen af wachten. De minister legde verder den nadruk' op de noodzakelijkheid der verdcdiiging van het land tegen zijne inlandsclic en buitenlandsche vijanden, alsook van de zedelijke herstelling. M. Pierlot besloot met de bevestiging van zijn verf rouwen i,n de samenwer king der jongere generaties, onontbeer lijk voor de ontwikkeling en den bloei der partij. logisch van alvorens zijne taak op' to zullen het Schatkistkomite.it. samen nemen. hij het volledig eens zijn zou met liet hoofd der regeering. Want ziet u, ik wil eene regeering 6tellen dat zal voorgezeten worden door M. de Broqueville. MM. Van Zeeland en Ingenbleek zul vormen welke wilskrachtig kan optreden Jen elk hunne bevoegdheden hebben. Het Zomerweer van begin dezer maand had voor gevolg dat de prijzen dier bloemkoolen, nieuwe aardappelen, erwtjes, enz. zoo erg daalde dat de land bouwers verklaarden hun waren onder, den kostprijs te moeten verkoopen. De koude dagen die er op volgden brachten een lichte prijsverhoioging. Het seizioen is echter te ver gevorderd om deze prijzen staande te houden en van zoodra wij voor goed zomerweer! zullen hebben wordt, dan ook een geweldige prijsinzinking gevreesd. Oorzaak hiervan is in hoofdzaak het gebrek aan exportatie. Hef binnenland kan namelijk onmo gelijk de massa's bloemkolen soms 1 millioen per dag en andere groenfen vccbruigen die dagelijjks fe Mechelen in dit seizoen worden te koop gesteld. en zonder aarzelen Het land vraagt, daden, geen woor den. Tiet zou niet begrijpen dat deze cri sis kan voortduren. Mijn' persoon komt hier niet in aanmerking. Ik ben een man van goeden wil welke zich inspant om dc rol van bezieler te vervullen. Ik voeg er aan toe. zoo morgen de (samenstelling geen voldongen feit, ik verzaak aan mij ne zending. Hebt gij Het inzicht met de minis ters zonder portefeuille achterwegen te laten Volstrekt' niet'. Ik boud er aan. Deze ministers zullen het vertrouwen van 't land in de regeenng doen aan groeien. Gij hebt dezen morgen nog M. Godding ontvangen Ja, maar ik" heb' lïem geen porte feuille aangeboden. M. Godding was heel en ad belangloos. Hij wil de belangen van Antwerpen vrijwaren en hij heeft gelijk'. En de kwestie van bet departement van den landbouw. Zij werd steeds geregeld. Het vormt, geene moeilijkheid. Daarop gaat M. de Broqueville terug in zijn kabinet, terwijl hij nogmaals verklaart Ik wil een krachtig kabinet' vor men dat dadelijk tot dla'd'en kan over gaan. Zoo het morgen niet. is samen gesteld. zult gij mij bier niet. meer zien, tenzij als een goede vriend. De oplossing wordt vertraagd door de liberalen Natuurlijk, moesfen de liberalen, die ieder op beurt, minister willen worden, en do schoolkwestie bijsleuren. Arbeid en Sociale Voorzorg r: M. Van Isacker. Openbare Werken M. X... Openbaar Onderwijs M. Mais'triaux 1 Vervoer, P.T. T. M. Diercx Ministers zonder portefeuille -MM. Ingenbleek en Van Zesla,nd. Het Ministerie van Openbare Werken Men zegde heden 'avond in wel inge- Pauwels. De pleidooien gaan voort Maandag werd 't proces der commis sarissen voortgezet. Adv. De Keersmae- ker pleitte voor Dcleu en Pholiën voor, M. Ingenbleek zal zich bezighoiuden met het opmaken van de begrootinigj en M. Van Zeeland met de financieel© en economische vraagstukken. Blijven nog twee portefeuilles toe te kennen Deze van openbaar onderwijs' die M. de Broqueville aan M. Maistriau zou geven, na met hem te hebben gespro ken morgen vroeg, en deze van open bare werken waarvoor een liberale per soonlijkheid zou in aanmerking' komen. M. Diercx zal het ministerie van ver voer nemen, waarbij gevoegd zullen worden de telegraaf- en telefoondien sten. M. Van Oauwelaert neemt ook het beheer van den landbouw op zich', het zal echter een autonome begrooting hebben. Ten slotte moet M. de Broqueville dezen avond ijog onderhandelen met den liberalen vooraanstaande, die voor de portefeuille van openbare werken in aanmerking' komt. Te half zeven verklaarde graaf de Liehfervelde. (kabinetslioofd van den minister-president)" namens M. de Broqueville dat het kabinet .Dinsdag middag samengesteld zo-u: zijn. Vermoedelijke samenstelling le minister M. de Broqueville Landsverdediging M. P.ovèze. Financiën M. Sap Nijverheid, handel, landbouw M. Van Cauwelaert Rechtswezen M. Bovesse Builenlandscbc Zaken M. 'Jaspar, Binnenlandsche Zaken M. Pierlot. Koloniën M. Tschoffen Zie vervolg hïerneverf., lichte kringen dat de portefeuille van openbare Werken zou toevertrouwd worden aan M. Demets, liberaal senator te Brussel. Een liberale motie Volgende motie werd dioor het Libe raal Arrondissement van Mechelen, goegekeurd Het hoofdbestuur van liet. liberaal Acrondissementsveibond van Mechelen, Zondagmorgen vergaderd, en na die po litieke toestanden te hebben overwogen, is van oordeel volgende bedenkingen, te moeten mededeelen aan de verantwio,or delijke politieke leiders. 1. Wij betreuren de krisis, welke in zulke ongunstige omstandigheden is ontslaan, evenals de wijze waarop zij ontketend werd. 2. Wij kunnen ons niet aansluiten bij het gezamenlijk opofferen van voor. aanstaande liberale figuren zooals de ministers Forthonrme, Hymans, Janson en Lippens'. 3. Wij wcnschen uitdrukkelijk van de nieuwe regeerders een klaar en vol ledig plan van financieel en ekono- misch herstel te moige.n vernemen. Zoo de nieuwe regeering zich, liet geen waarschijnlijk is, aansluit bij de vooropgezette deflatie-politiek, zoo blijkt het ons noodzakelijk, dat. deze politiek op een intensieve en massieve wijze doorgevoerd worde, e,n dat dë staat bet voorbeeld geve door de onmid dellijke vermindering van al de staats uitgaven en de daarmee verbandhouden de algemeene onkosten als daar zijn vervoer, posterijen, telegrafie, telefonie, gas-, eleklriek- en waferbedeelingen. Na betoogd te hebben hoe dapper be klaagde zich tijdens den oorlog hield wil hij bewezen dat de dossier onvolle dig is en hel onderzoek in een kunstma tige atmosfeer gebeurde. Hij beweert zelfs dat er geen sprake is van omkoo- perij. Heden zifting ten 9 ure. De Bond der Kroostrijke Gezinnen in België, die heden Donderdag 7 Juni zijn Algemeene yergadering hield, heeft, met de grootste spijt kennis genomen van het verwerpen door de Kamer van. Volksvertegenwoordigers van het yjels- onlwerp dat de wet op; de gezinsvergoe dingen y.erbeterde. Die spijt vermeerderde nog- door het feit dat onlangs de groote gezinnen, zonder protest, in een yaderlandschen geest, het nieuwe offer hadden tocge-i staan dat men hun vroeg in zake mili tairen dienst door. de nieuwe wet op de. werving opgelegd. Zij mochten hopen dat men er hun erkentelijk zou voor zijn. P.e gelegenheid was des te gunstiger, daar liet stemmen van het welsontwerpj geen enkele nieuwen last voor 's lands' schatkist aanbracht en tevens een bete re compensatie onder al de belangheb benden verzekerde. Het. financieel evenwicht van het stel sel was ten andere door het nieuw ont werp verzekerd zonder dat het genot derj Deflatiepolitiek kan niet anders Wörd °an dC gr00tB ge~ uiterst snel geschieden wil zij niet den ",nnnn 111 A binnenlandsohen handel lamleg.gen. 4. Wij drukken den wens'eh uit, dat in de Regeering de liberale Vlamingen ten zinnen uit de middien die lie grootste; aantal kinderen aan 'het Land geven. De Bond uit den wensch dat de toeko mende Regeering zou inzien dat de zaak" levenskwestie, minste door 'één vooraanstaand'der groote gezinnen ee Vlaamschgezind leider zouden vertegen- is waarvan de oplossing niet meer mag woordigd ziin. Iverdaagd w.orden,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1