21 Oe Politieke Toestand Kamer Senaat Grind Prix Automobile Beige xxsx j.uiiuA.\u suMasR 142 DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. Domlerdag JUNI 1934 De heropening der Wereldtentoonstelling vair Chicago Tokyo cWereldstadL Publiciteit buiten liet Ai;rond. AALST. Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan i3, Le Brussel =r* Lue de Iticheleu, Parijs .Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Lodavvyok Zonop3.49ZonBf7.56 V. M. 27 L. K. 3 DE CHRISTEN DEMOKRATEN EN DE DRANKWET De leden v.an de fractie mogen zich vrij uitspreken De christen-democratische fractie, van Kamer en Senaat heeft Dinsdagmorgen yergaderd voor het onderzoek van ide drankwet. M. Legrand heeft een pleidooi gehou den ten v.O'ordeele van den vrijen ver koop van sterke dranken, terwijl dit re giem werd bestreden door de heeren Carnoy en Brioieckx. Na de discussie heeft de groep beslo eten aan ieder van de leden afzonderlijk vrijheid van oordeel te laten. DE VLAAMSCHE LIBERALE PARLEMENTSLEDEN VERGADEREN Waarom geen liberaal vertegenwoordi ger van het Vlaamsche land in de regeering De Vlaanrsche liberale parlementsle den hebben Dinsdagmorgen een verga dering gehouden ge,durende dewelke zij hun ontevredenheid hebben uitgedrukt over het feit dat geen enkel liberaal ve'r_ teigenwoondiiger van het Vlaamsche land in de regeering wend opgenomen. De heer Lippens heeft op deze verga dering uiteengezet waarom hij het aan bod om iru het Ministerie te zetelen heeft afgewezen. VERGADERING VAN LIBERALE PARLEMENTSLEDEN Vertrouwen in de regeering Dc liberale groep van de Kamer heeft Dinsdagmorgen, vergaderd om den poli- kieken toestand te onderzoeken. P.e heer Max die deze bijeenkomst leidde!, heeft na de zitting verklaard dat zich in dén schoot van de groep een gunstige stem ming veropenbaarde wat betreft het ver trouwen in regeering. De liberale parlementsleden zullen opnieuw vergaderen om de kwestie te onderzoeiken vóór de stemming zal plaats hebben. DE SOCIALISTISCHE PARTIJ VERZET ZICH TEGEN DE DEFLATIE Vergadering van den algemeenen raad. De Algemeene Raad van de Belgische Werkliedenpartij vergaderde Dinsdag morgen voor de derde maal om de mo netaire kwestie te bespreken. Na een korte woordenwisseling werd een resolutie, voongesteld door den heer De Man geamendeerd door den heer Vandervelde en onder-geamendeerd door de heeren De Man, Wauters en Spaak, met. algemeene stemmen aangenomen. In deze motie wordt onder meer ge zegd «De Algjemeene Raad keurt de hou ding goed van het Buiréel en van den bestuursraad van de partij ten opzichte van de politiek van ide regeering in zake deflatie en besluit dat de Belgische Werkliedenpartij zich met alle middelen tegen deze politiek zal verzetten. «Tegenover deze politiek stelt, de al gemeene raad het plan van den arbeid. «Zich de kwestie voorbehoudend van een planmatige geldpolitiek in een plan matige economlie, houdt d!e algemeene raad zicli aan het wachtwoord van zijn bestuursraad: noch deflatie, noch infla tie, het plan van den arbeid aan het. be wind We lezen in de Gazette van Moline Het bestuur der Chicago World's Fair of wereldtentoonstelling, is zeer tevre den over de opkomst die oeter is dan in het begin van deze van verleden jaar. Verleden Zondag waren er 83.346 be zoekers, ook dien dag kwam de rnil- lioenste 'bezoeker; binnen; dus, op iets meer dan eene week waren er reeds een m-illioen bezoekers. Van groot (belang zijn de vrije con certen welke het volk worden aangebo den. *Er zijn drie plaatsen daartoe in gericht. De eerste is de «lagoon theatre» op gericht in 't water van de «lagoon» en van de overdekte oevers waar er zit plaats is voor 12.000 mensehen, kan men vrij, driemaal per dag deze con certen genieten. Van de 16de straatbrug cn de 23ste straatbrug, nu de Swift en Armourbrug- gen genaamd, zijn er toegangen tot theaters, ook gebouwd in het water der «lagoons» waar ér ook dikwijls muziek- concerten gegeven worden; dus mag men rekenen d'at er meer vrije concer ten zullen zijn dit jaar en meer bezoek van muziekkorpsen en koormaatschap pijen dan verleden jaar. ,T\e beroemde «Streets of Paris» (stra ten van Parijs)' zijn wédérom te zien op deze «World's Fairf omtrent in den- zelfderi zin als verleden jaar maar onder een ander bestuur. Dit bestuur had beloofd dat alles er deftig zou toegaan en er geene van die zedelooze «hows'» gelijk r verléden jaar waren, nog te zien zouden zijn; maar (er is 'ne maar bij)"1 pas waren zij eenige dagen open, hetzelfde spel begon en onmiddellijk werden er klachten ge daan. Het bestuur van de «World's Fair» hééft onmiddellijk geheel de inrichting gesloten zoo groot als zij was, 'de pollcie heeft er zich niet moeten mede bemoei en. Er was aangekondigd dat de «quintu plets» of vijfling, geboren uit een echt paar in Canada, zouden te zien' zijn op de «Worlds Fair»", in 'feite is er 'een con tract geteekend bus'schen den vader van "de kinderen en eene «concessie» waarbij er aan de familie 250 dollars por week wérd toegestaan en 30 percent' van ide ontvangsten om de kinderen met1 de moeder tentoon te stellen. Nu komen wij te lezen dat er waar schijnlijk niets zal van komen daar de doktor het niet toelaat en het gevaarlijk is voor de kinderen. Ik bracht verleden week nij.ï éorstë bezoek dit jaar aan de Fair, en natuur lijk het meest van mijnen tijd besteedde ik aan het Belgisch dorp. Alles ziet er even goed of nog beter uit dan verleden jaar. De handelaars denken dat het een goed begin is en hopen goede zaken té maken. De kloef kensdansers-, of beter kloefen, want zij zijn no-g grooter dan verleden jaar, cLoen heel goéd en zijn be ter -geoefend. In de «concessie»" van Piet De Meyer en 'John Vermeylen zijn .er 16 bedienden en allen Belgen. Schoon voor beeld. fTokyo zal in 1935 een bevolking gai 9.148.000. Londen zou maar op de hebben van 10.530.000 inwoners, 'cn zal 6e plaats komen. Het gele ras groeit 6 'dus de eerste stad der werélidi zijn. Aldus zal zij New-York overtreffen die maar] 10.518.000 inwoners zou tellen en Sb&n maal sneller aLs' het blanke. In 1933 was het geboortecijfer' in Taky.o 44 op lOOOj te New-York 'ij ejn te Buenos Ayres: Zitting van Dinsdag 19 Juni lie zitting wordt geopend te 2 ure, onder voorzitterschap van M. Poncalet, voorzitter. In cn rond ide Kamer is de belangstel ling groot. De openbare tribunes zijn voltallig beizet, evenals die der diploma ten. Ook op de tribune der journalisten is er veel drukte. Slechts de twee derden der Kamerleden zijn op' hun banken. Rede van den eersten minister De heer Janson is op zijn oude plaats van Kamerlid gaan zitten. M. Hymans is afwezig. De eerste minister houdt zijn rede van op zijn plaats. De rede wordt toegejuicht. M. de BROQUEVILLE leest daarna de rede in 't Vlaamsch voor. Niet lang duurt het of vele leden beginnen te pra ten, te babbelen. iP|E VOORZITTER hamert. Stilzwij gen, aoi.b., ook wanneer, de Vlaamsche rede wordt uitgesproken. (Zeerwel)". Rede van M. Vandervelde De Kamer beslist dat met de bespre king over de regeeringsverklaring dade lijk zal begonnen worden. Het woord is aan M. Vandervelde welke eerst zegt dat de eerste minister, évenals President Roosevelt, een uitstekende koordendan ser is. Hij verstaat de kunst om' den parlementairen 'en ministerieelen deeg te kneden (Gelac-h)". Niettemin kan niet betwist worden dat het prestige van hét tegenwoordige kabinet veel lager staat dat dit van het vorige Kabinet 'de Bro- quevïlle. Het vorige ministerié was" samengé- steld uit stars, persoonlijkheden van eersten rang. Enkele dagen geleden zijn het vallende sterren geworden. Zé vie len evenwel niet vrijwillig (Gelaeli)\ Van den heer Jaspar zegt spreker 'dat het eerst en vooral een advokaat is, 'die schitterend zijn dossiers verdedigt. Dé regeeringsverklaring is vaag. Gé wilt ie dereen tevreden stollen, doch dit gaat niet. Hoe zou dé heel* Maistriaüx zijn collega der meerderheid1, M. Sinzot, Vol doening kunnen geven, indien len min ste de eerste aan zijn princiepen ge- tflouw blijft. Op een punt is spreker hét eens miet de regeering, 'dat n.l. dé in flatie tot. allen prijs moet vermeden worden. De arbeidende klas' heeft "ér 'evenveel belang bij' als d'e andere standen dat de frank blijft wat hij is. De deflatie is evenwel een kwaal, welke ontreddering heeft verwekt. De socialistische leidér oordeelt dat er geen aanleiding bestaat voor dé re geering om volmacht te vragen. Die toe stand van het larudi is niet rampspoedig. Alleen in tijden van algemeenen nood is volmacht gewettigd. M. Jasipiar, de neef, heeft verklaard,' dat het tekort in de begrooting dit jaar' 700 miillioen zal bedragen. Ik geloof, dat dit oveiid'reven is. Spreker eindigt met dé verklaring dat men de democratie niet zal kunnen verpletteren. (Toej. linies.)' Heer Max spreekt een flauwe rede uit' Heer MAX (lib.y komt aan hét woord en zegt te spreken namens llem zelf eii enkelepi zijner vrienden. Hij verklaart eerst, dat het niet aanneme lijk was', dat Ide regeering- ontslag ge nomen heeft ohi een nietigheid. De stemming oven de ontwerpen, die de ontslagname van dé regeering uitge lokt hebben, wus geen aanleiding tot dit ontslag. Het buitenland Keelt er niets van begrepen én was' zelfs ér over verbaasd. Immers', 'de regeering had de vertrouwenskwestie niét gesteld. Spreker verwijt 'aan den Eersten Mi nister een gelegenheid té hebben go- zocht om zijn regeering te wijzigen en hij betreurt zulks ten zeerste. Hij brengt hierop hulde aan den moed van heer Jaspar, die heengaat zonder ■dat hij dé lauweren van zijn doeltref fend werk kan plukken. Hij betreurt het heengaan van heer Hyrnans, die de .verzinnebeelding was van de buiten- landsche politiek'. Zijn verwijdering is zeker een grove vergissing geweest. Stemmen bij de Socialisten De liberalen zelf hebben hem losge laten. Heer MAX brengt hulde aan beer Hymans'. Daarna heeft hij bot over het heen gaan van heer 'Janaon. Heer BRUNFAUT (soc.)' Dit lijkt' zoo op eene lijkrede. (Vroolijkheid.)" Heer MAX Dat heer Janson samen met heer Lippens en heer Hymans uit de regeering werden verwijderd, is een groot verlieS voor de regeering én bij betreurt nogmaals die beslissing. Heer Max vindt ook, 'dat er te veel Ministers zijn. Hij stemt evenmin in met de aanstelling yan twee ministers zonder portefeuille. Spreker meent, dat de regeering niet de instemming heeft van liet land. IT ij is vooral verbolgen, omdat de katholie ke ministers het vlaamsche land verte genwoordigen en de liberalen het Waal- sche land. Brussel is niet vertegen woordigd. Réde van Minister de Broquevilie Ik begrijp de rede van den heer Max niet. Waarom heeft de regeering ont slag genomen Eenvoudig omdat we den heer Janson niet alleen wilden laten heengaan. Na de stemming kwam heer Janson naar mij toe en zegde me dat hij ont slag indiende, daar de stemming tegen hem was gericht. We hielden eraan ons solidair te verklaren met M. Janson en we betreuren dat een man met zijn be gaafdheden niet meer in de regeering zetelt. Trouwens, M. Janson had reeds lang den wens'ch uitgedrukt heen te gaan, evenals M. Lippens. Piezc laatste wilde in December ontslag indienen: op mijn vérzoek bleef hij, mét dien ver stande d'at hij' zou heengaan drie maan den later. Doch toen deed zich de natio nale ramp voor, het overlijden van den Koning, waardoor bet ontslag van M. Lippens vertraagd werd. De beweringen van M. Max berusten 'dus' op niets (Toej.y De minister neemt ér nota" van 'dat ook M. Max verklaarde dat hij bet vertrou wen zal stemmen. Verder zegt bij dat' de 'Algemeene Veiligheid bij het departe ment van justitie zal blijven (Toej. rechts. M. CARTON 'dé WIART (katÏÏ.T is' verwondeftrf óver 'de ontstemming van M. Max. Er" zijn thans zes liberale" minis ters in plaats van vijf. Trouwens, indien ér meer overleg bestond tusschen de twee meerderheidspartijen zou nooit ge beurd zijn Wat) de heer Max zoo jammer vindt. Daarenboven, er is voor het oogenblik geen andere regeering moge lijk als een samengaan van katholieken en liberalen. Spreker hoopt d'at 'de niéuwe minister van openbaaf onderwijs indachtig we zen zal, dat ook het vrij onderwijs on der zijn ministerie behoort. Daarenbo ven kan dé schoolcommissie vee! bijdra gen tot betere verstandhouding óp on derwij sgebiefdS. Spreker 'is niet té spreken 'óver 'de aanhechting van de openbare veiligheid aan het ministerie van binnenlandsche zaken. Zoo wondt alle voeling verbroken tusscihen de openbar'e veiligheid 'en hét ministerie van Justitie. Zij zal boven, dien aanleiding geven tot velerlei wïij ving. In Frankrijk, waar de splitsing ooik bestaat, heeft id'eze toestand 'dc laat ste maanden tot een weinig verkwikke lijk schouwspel aanleiding gegeven. Nu gelukkig beeft, beeft de lieer de Bro- quéville gezegd dat de oplossing niet definitief is'. Spreker hoopt ten slotte, 'dat bét nieuw ministerié zal mogen rekenen óp den steun der meerderheidspartijen, daar wij and'ers avonturen tegemoet gaan waa'Fvan de gevolgen niet te over zien zijn. Om kwart over vijf wordt dé vérga dering opgeheven. TE BEKOMEN, gratis op ons bureel, Het uitgebreid programma onzer rela naar de Passiespelen van Oberammer- gau, op 23 Aug. tot 4 Sept. 1934. SPA-FRANCORCHAMPS De Grand Prix Automobile Beige zal verreden wiordien op 8 Juli a.s., terwijl do wedstrijden voor de Grand Prix Bel- jge de vit.esse zullen plaats hebben op 29 Juli d.ei.v. Men deelt ons mede, dat General Mo tors evenals de vorige jaren, van dc i Royal Automobile Club een gemakke- jlijik te bereiken parkeerterrein lieeft ge- Ihuiurd dicht bij dc tribunes, wolk ter- i rein zij geheel kosteloos Ier boschik- j king stolt van bezitters van door dit concern vervaardigde merken, zooals Chevrolet, Opel, Yauxhall, Pontiac, Oak- iland, Oldsmobile, Buick, La Salie en Cadillac personenwagens on Opel-Blilz, Chevrolet, Bedford en G.M.C. bedrijfs auto's en autobussen. Dit 'jaar zullen de parkëerkaarten uit sluitend worden verstrekt aan den In gang van het dorp' Francorchamps voor het hotel Moderne, welke plaats alle au tomobilisten mioeten passeere.Ti orrf bij de tribune» te komen, Zitting van Dinsdag 19 Juni 1934 De zitting vuugt aan om 2 uur on der voorzitterschap van M. Digncffc. De geboorte van Prins Albert De heer voorzitter, hij den aanvang der zitting, geeft officieel aan de hoogë vergadering kennis van de blijde ge beurtenis in ons Vorstenhuis voorgeko men, namelijk de geboorte van den' kleinen prins' Albert van België. De Regeeringsverklaring. Door M. Deveze, minister van Lands verdediging, ondervoorzitter van den. ministerraad, wondt dan van op de tri buun lezing gegeven van de regeerings verklaring, z,ooals zulks door M. de Bro quevilie in de Kamer geschiedde. Zij wordt aan het slot toegejuicht op de liberale en katholieke banken. Nadat hij met liet lezen van 'den Fransehen tekst klaar is. leest de mi nister den Vlaamschen. Intusschen ont staat rumoer, vooral op de socialisti sche banken. Minister DjEVEZE. Het is voor mij' lastig, om den Vlaamschen lekst te lezen. Maar ik volbreng aldus mijn plicht, én mij dunkt dat zooiets wel eenige waardeering verdient. Déze woorden worden lang toege juicht op de Vlaamsche katholieke banken. Besloten wordt de verklaring te he spreken, na het debat, in de Kamer. De onechte kinderen. De in overwegingneming- van het voorstel R'ólin tot wijzignig van de be palingen van het Burgerlijk Wetboek" betreffende d'e onechte kinderen, wordt' goedgekeurd. St. Joris-ten-Distel Het ontweFp tot vergiiaoting van St. 'Joris-ten-Distel wordt goedgekeurd. Veeartsenijschool te Gent Ontwerp tot oprichting van een vee artsenijschool gevoegd bij de fakulteitl van Geneeskunde van de Gentsche Uni versiteit. M. MULLIE (kath.)" dringt aan" op het' dringende karakter van het ontwerp, en vraagt dat een komissie worde Kë- noémd om <d!e inriohting van het veoart- senijonderwijs in zijn geheel te onder zoeken. Hij is geen partijganger om het! onder de geneeskundige fakulteit onded te brengen. M. MAISTRIAU, minister van Open baar Onderwijs, zal het voorstel over- wegen. Het ontwerp wordt goedgekeurd met 107 stemmen tegen 11 stemmen, hij 6 onthoudingen. Onder 'deze laatsten zijif de hh. Catteau (liib.)\ Huisman van deri Nest (lib.)', Waucqu'ez (kath.)] Het Alcoolregiem De h\ DIGNEFFE kondigt aan dat de algemeene bespreking feitelijk geëin digd is. De h". VAN OVERBERGH (kath'.y Zou 'de niéuwe minister van Justitie, de h. Bovesse, ons liet standpunt der re geering willen laten kennen De li. BOVESSE, minister. Het ïa{ Feeds gézeid geweest. Die Regeering blijft volkomen vrij. Zij beeft geeii standpunt te verdedigen. Wat mij be-« treft, ik stel voor als basis te nemen hél) Voorstel van idle commissie. De lï. MOYERSOEN (kath".)] Wij gaan akkoord met dit voorstel. Maar gé- zien het overgnont getal amendementen" stellei wij voor, alles terug naar de com missie te sturen voor nader onderzoek'.- Er kan een nieuwe tekst en een nieuw, verslag klaar gemaakt wjorden. M. VINCK (soc.) Wij kunnen éi* mede instemmen. Wij hopen evenwel dat dé commissie zonder vooroordeelan zal te werk gaain. M. HICGUET (lib.)" Wij ook zijiï het hiermede eens', maar wij zouden vragen dat er spoed gemaakt wof- de. De zaak heeft nu al lang genoeg ge duurd. (Algemene instemming.) Parlementaire onschendbaarheid De Senaat, na eene tusschenkomöt van M.M. VAN FLETEREN en LIGY keurt het verslag goed der kommissie, die de opheffing ider parlementaire on schendbaarheid voor M. LantmeetéFé heeft geweigerd'. Andere ontwerpen D.e volgende ontwerpen wórden ooE nóg goedgekeurd1 ff 1. Opruiming van struikgewas langs, dé spóorwegen 5 2. Wijziginig van 'dé wet yan 23 Junt '1930 op Ide inrichting van veiligheldtf- gordels rondom de luchtvaartterreinen;!, D<e zitting wordt geheven om '4 ure» Dinsdag zitting ©.ml 2 :tirë«

De Volksstem | 1934 | | pagina 1