Scapulierendag Zij zijn voor 't ...Onderwijs Plechtigs aanstelling van den E.H. Pieters als Pastoor te De Wereldtentoonstelling te Brussel in 1935 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Woensdas JULI 1934 Jeugddag der Katholieke Actie te Aalst den 29 Juli 1934. Hei Goud van de Egypt Bond het Parlement KABINETSRAAD LEGERNIEUWS Guldensporenviering te Haaltert DE VOLKSST XXXX JAARGANG NUMMER 164 Publiciteit buiten het Arrond, AALST, Agentschap HAVAS, Adolf Mailaan 13, ie Brussel m Rue de Rioheleu, Parijs. Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. Z, H. Camilli* Zonop^O/ZonafY^ö E. K. 19 V. M, 26 De berg- Carinel ligt in Palestina op teenen landliock tegen de middelandsche •Zee. Hij maakt deel van eene bergketen ten Westen der vlakte van Je&raël, tus- sclien Samaria en Galilea. 't Was op' den berg Garmel, dat de 'offerande van Elia.s door een hemelsch vuur verslonden werd-, terwijl de pries ters van Baal te vergeefs hunnen afgod aanriepen. Op dezen ibe;rg iü,ok was het, 'dat de profeet den Heer bad om regèn, nadat het volk van Israël door eene drie jarige droogte was gestraft gefeest en door zijn aanhoudend gebed oenen over- tvloedigen regen bekwam. Volgens de le gen die zouden na den dood van F lias en Eliseus, 'hunne volge lingen aldaar verbleven, hebben, samen dia ar levende en God met lofzangen vereer ende. Pjoor de prediking van Sint Jan Baptist over de komst des Verlos sers' onderricht, omhelsden zij' lief .'christen geloof, wanneer de H. Geest op den Sinksendag over de Apostelen was nedergedaald, en zij deden door liet aan roepen van den H. naam 'Jezus» zooveel wonderen. Mag men deze logende g'elboven, zoo 'werden zij in hunne verblijfplaats" dik wijls met een bezoek' van de H. Maagd vereerd-. en zonden zij 'dë eerste van al len daar eene Kapel ter eëre van Maria gebouwd hebben, waar zij meermaals in den dag vergaderden om tFoor gebeden en lofzangen de H. Maagd als bijzondere patrones hunner orde te vereeren. Wat er ook van. weze, 't blijkt zeker dat er op den Carmelberg van oud-s eene kloosterorde ontstaan its, wier leden men der. naam van Bnoedersi van O.L'. Vrouw van den berg Garmel gegeven heeft. La ter kwamen ook.de Zusters van dezelf de orde, onder den naam van Carmelie- terssen tot stand. Zij Leefden in strenge armoede, onthielden zich van vl'eesch- sipijzen. woonden in afgezonderde cel- Ion. en waren een groot idleel van 'den dlag tot een streng stilzwijgen verplicht.. Zeker ook its het dat de H Maagd, welke- deze eremijten bp bijzondere wijze be schefmd beeft. Deze bijzondere be scherming is namelijk gebleken, wan. neer deze orde zich" in Europa be gon te vestigen. Zij werld als eene nieu wigheid uitgekreten en velen drongen bij Paus Ilonoritis III aan om ze af të schaffen. Docli de H. Maagd vertoonde zich bij nacht e in een visioen, en ge bood den Paus deze kloosterlingen gun stig te ontvangen. Eene andere uitstekende Weldaad door Maria aan deze orde geschonken, is het scapulier, hetwelk zij zelf aan den ge neraal-overste den H. Simon Stock, overhandigde. Door de Saracenën ver volgd en uit bun klooster verjaagd, kwamen do Karmelieten tën jafe '1246 onder de regeering van Pau-s Honörius III naar Europa ën s-tichtten er veel kloosters, bijzonder i;n Frnak'rijk ën Engeland1. Simon Stock, de zoon yan dën land voogd van Kent, door dc gratie getrok ken, trad daar ook in hunne .orde, en .vertrok, na zijne plechtige beloften uit gesproken te -hebben, maar Jerusalem later werd hij tot generaal der orde be noemd en stierf te Bordeaux in Frank rijk, waar hij welhaast als een heilige geëerd en aanroepen wend. Deze heilige kloosterling, die van zijne kinderjaren af, do-or zijnen ïever voor Maria's eerediens,t uitmuntte, was eens in gebed, toen hem de Koningin des Hemels verscheen,omringd van eene menigte liem-elsohc geesten. Zij hield, in hare hand liet Scapulier en gaf het hem zeggende «Ontvang, mijn lieve zoon, dezen scapulier van uwe orde, als een teeken van mijn broederschap en van het voorrecht dat ik voor u en de Car- meliieten bekomen heb. Alwie god vruchtig zal sterven met het scapulier bekleed, zal van de eeuwige vlammen bevrijd zijn. Hij is een teeken van za ligheid, eene bewaring in de gevaren en het pand van eenen bijzonderen vrede en eeuwigdurende bescherming. Dra gen we dus hel. bruine scapulier -of ten minste eene daartoe gewijde rJedalie aanroepen wij Onze Lieve Vrouw, en we zullen vrij van vele tijdelijke gevaren, eens aanlanden in de zalige haven. -MarC, Wie pust vat in de gelederen der Ka tholieke Actiegroepeeringen beant woordt ten volle, iaan den oproep van de H. Vader zelf. In een werelid en in een t|ijd die op schrikwekkende wijze zich Losrukken van Ghristuis, liet die H. Vader den wek roep weerklinken «Herstel over de gansche wereld het Koningschap en het Koninkrijk van Kriistus»Nu heit alom groeiende nieuwe heidendom alles en alles aiantast, bij zooverre clat het voor het Christendom en voor de Kerk «Hel» gevaar word, smeekt' de Piaus ook den Katholieken leek (dat bi] zijn Wooge roeping niet zou voorbij zien: ■bij ook moet' medearbeid en aan het Rijk van Ghriistus De oorzaak van al het leed dat zoo o,nmenscheli,]k zwaar thans op de gan sche wereld drukt is geen andere dat de wereld, 'dat de raensch maar Godi den rug toekeert. Daarom moet ons aller levensdoel worden: «die wereld, dien mensch terug naar Gioid, terug naar Christus, terug naar de Kerk En 'dit; door de Katholieke Actie I Waarom Omdat da H. Vader ons thansi dat middel als het meest doelmatig aan wijst Den oproep voor de «Katholieke Ac tie» richt »öe H. Vader tot elke Katholiek leek, zonder ondersicheid van ouderdom of geslacht, zonder onderscheid van stand of burgerlijke p'ositie, zonder o.n- schëid van standsgroepeering of partij. Gansch bijzonder richt hij zijn op roep tot de 'Jeugd, de edelmoedige, Gbriistusjgétrouwe, strijdlustige Jeugd. Zei de Paus niet in October 11.: De Jeugd dra-agt alles in de handen». «Zij is. de toekomst der Kristene huis gezinnen; zij is de nieuwe maatschap pij, de nieuwe kerk van morgen Heel de tloekomst komt van de Jeugd van lie den De hoop dfe de H. yader, op de jeugd va,n heden houwt, zal niet vruchtloos blijven. Wie meer dan de jeugd be grijpt haar verantwoordelijkheid Wie beter dan d:e jeugd begrijpt haar .ver plichting tegenover de H. Kerk. Het gaat hier ons «missiearbeid in het eigen binnenland»'. Voor dat werk wil zij de zendelingskracht zijn Voor dht werk wil zij de Heilsboden leve ren'. Daarom Katholieke jonge mannén niet geaarzeld. Uw welbegrepen plicht van christen ménsch dwingt u in onze rangen te treden. Ouders, steekt een handje t'oe 't iisl uw belang, 't is Gods belang Pariijs, '16 'Juli. Het Italiaansch'e bergingsschip «Arti'igliio», waarvan se dert drie diagen niets meer was verno men, is thans te Brest teruggekeerd. De zee was -plotseling zoo woelig gewor den, dat de werkzaamheden op liet wrak van de '«Egypt» gestaakt moesten wor den-. De duikers- deelen meide, dlat zij niets meer gevonden hebben in "de zoo genaamde schatkamer. Alles wat hieruit gered kon worden, is' bovengebracht. Volgens een berekening van den verte genwoordiger van die Londensche bank, moet zich echter nog voor een waarde van ongeveer twintig millioëh in liet wrak bevinden. De berger.s denken, dat op het oogen- blik van de schipbreuk een groot aantal goudstaven in het ruim zijn gevallen en men zal thansi trachten ook deze goud staven hoven te brengen. Reeds is men begonnen met het doorsnijden van de" ijzeren platen van den scheepswand en men hoopt, op deze ten slotte de nog ontbrekende goud- en zilverstaven te be reiken Sedert 'Juli 1032 heeft men uit liet wrak opgehaald: 1,200 staven goud, 135.000 pond sterling aan geld en 40 ton zilver. Het. innemen van 1 evensrniddellen ge schied met den grootsten spoed, opdat het sclh.ip weer zoo spoedig mogelijk naar de plaats van de bergingswerk zaamheden zal kunnen .vertrekken. IN ONS LAND De lieer Maistriau verklaarde dat er in am* land 24. athenea zijn, 100 mid delbare scholen voor jongens en 50 voor meisjes, verder 6 provinciale of ge meentelijke athenea. Het vrij onderwijs telt 113 middel bare scholen voor, jongens en 441 voor meisjes. En de heer Maistriau stelt vast dat. het vrij onderwijs 'beier bedeeld is. Dat woordje «bedeeld» is goud waard. Die minister stelt ook vast dat aan gezien het vrij onderwijs zoo mild... be deeld is, de Slaat zich eveneenis zoo mild moet beideelcn. En. al wat blauw en rood ia heeft toe gejuicht. ...Men vraagt niet hoeveel zal dat al les kosten. Neen Geld zal men wel vinden als bet er om gaat liet vrij on derwijs të... dulivelen Wat hebben de Colleges, de vrije mid delbare scholen en de inrichtingen' van middelbaar onderwijs aan den Staat ge kost Wat kosten zij Hier of daar geeft een stad of gemeente een belachelijk kleine sfubsidie. En wat brengen de in ternat en niet oip voior die stelden of ge meenten Wiaarom hebben cle Coolen, de Ohns', de Huysmians-Vandennest en de Mais- triaus zelfs geen vrijzinnige middelbare scholen ingericht, waar de kinderen van dë rijke liberalen 'en van "de rijkgewor den socialisten konden naartoe gaan Waarom moet de sitaat die miljoenen en miljoenen uitgeven om zelf de school- lasten te dragen van die normaalscho len. athenea en officieele middelbare scholen Is 't, geen echte schande 'diat düe luxe- inrichtingen, voor ,de kinderen die luxe gewoon zijn, doior den Staat moeten ge dragen worden Dat de Staat die inrichtingen suhsi- diieefe, om hun toe te laten degelijk on derwijs le geven, akkoord Maar dat kunnen onze mensclren niet begrijpen dat er s'cholen zijn voior rijkemanskin- deren waar ieder kind duizenden frank kost a;an 'den Staat Liefde voor 't onderwijs' Sedert '100 jaar hadden de Hëereri, slag Maistriau, die gelegenheid 'die lief de te tooneh. Maar ze hebben Keel wat anders ge toond< De kinderen van -de arbeideria kunnen verhongeren als zij naar de vrije school gjaan. 'Pië kinderen van miljoe'hairs mogen duizenden frank 's jaarsi kosten aan'.j-E papa neen, aan Vadertje Staat', op conditie dat zij geen vrije school be zoeken. Dat is de onderwijskwestie in. - Bel gië. S.K. Het Centraal Komiteit yan de Feest commissie der, Algerneeue eu interna tionale Tentoonstelling te Brussel 11)3.5 is op 13 Juli andermaal bijeengekomen in de Raadzaal yan. bet Stadhuis. tg Brussel. De Voorzitter, de heer Huisman van den Nest, Senator en Schepen van Open baar Onderwijs en Schoone Kunsten der Stad Brussel, gaf kennis van liet pnow gnamma dat door de verschillende af- deelingen van dë Co-mmissae werd op- gem'aakt. >Vij kunnen van nu af aan kondigen, dat het tijdens de Tentoon stelling niet aan vermakelijkheden zal ontbreken, Vernielden wij, in dé volg orde 'f belangrijke sportwedstrijden, waarvan cle meeste in onsi prachtig sta dion van den Heysel zullen plaats; heb ben, schitterende voordrachten, muziek uitvoeringen, en folkloristische feesten, verscheiden kinderopbochten, geschied- kundige stoeten, kunstwedstrijden, vooral op toioneelgebied, vuurwerken, een bloemen-corso met bloenvengevecht, eiiz. Een veelbelovend programmal ,Wij spreken er later, nog wel ove£< Vergadering der senatorial© Rechterzijde De senatoriale rechterzijde vergader de Maandag namiddag onder het voor zitterschap van M. Setgers. Onderzocht werd- het wetsontwerp betreffende de volmacht. De vergadering werd o.m. bijgewoond door dë ministers dé Broqueville en Van Zeeland. M.M. Crokaert. en Oriban hebben ge sproken over het grondwettelijke van bet ontwerp. M.M. Segers en Moyersoen hebben hun vertrouwen in de regeering uitgedrukt Eene geduchlenwiaseling had daarop plaats aangaande' de waarborgen onder sociaal oogpunt, (gevraigd dioor de chris ten-democratische vertegenwoordigers. De amendementen over de volmacht Te 4 ure hebben de ministers eene vergadering gehouden, onder hot voor zitterschap van graaf de Broqueville. Bij het einde der vergaderingl werd er geene officieele mededeeling aan de pers vertslrekt. Enkel vernamen wij dat de ministers de a men.de men ten' bobben goedgekeurd welke namens de regeering werden ingediend bij het volmachtsont- werp. De tekst hiervan werd goedge keurd. Deze 'amendementen welke lieden avond aan de Kamerleden worden ver zonden, luiden als volgt Eerste artikel I, littera C, zal luiden als» volgt rf De wetgeving betreffende de bezoldi gingen, vergoedingen, enz. welke ge heel of ten deele, te laste van den Staat, van 'de openbare besturen' en instellin gen vallen, wijzigen of aanvullen, daar bij rekening houdende met de werkelijke levensduurte en het hestaans minimum zich daarbij latende geleiden door alle "desbetreffende belangen dn daarvoor alle dienstige of nuttige inlichtingen cm adviezen in le winnen. Bij littera E., waar er kwestie is van do comptiabiliteiii van den Slaat, der pro vincies. en van de gemeenten, stelt de regeering de volgende aanvulling voor: Zonder dat er inbreuk worde gedaan op' de voorrechten on middelen van toe zicht van wege het rekenhof.- n. Hier istel't .de regeering de volgen de tekst voior* g De door de bestaande wetten aan de prnviiisiën en gemeenten opgelegde machten verminderen; de wetsbepalin gen ter 'zake van verhaal tegen de be slissingen van de provinciale of gemeen telijke overheden, aanvullen, wat betreft de goedkeuring der begroetingen en der rekeningen. Artikel 2> Dit artikel zal luiden als' volgt r? De bij deze wet aan 'den Koning ver leende machten eindigen na een termijn van 6 maiaftiden. Op dit oOgemblik wordt er aan de Kamer verslag uitgebracht over de door de regeering getroffen maatregelen. iDie regeering zal terzelfdertijd bij Het parlement een wetsontwerp aanhangig maken tot bekrachtiging van de Kon. Besluiten genomen in uitvoering van littera 'X. eerste alinea van I van bet eerste artikel der tegenwoordige wel,: Over de driemaandelijksche opgave der bedieningen cHe openstaan in zekere korpsen. Door mmisterieelen omzendbrief van 13 Juli 1.1., werd aan ia.1 de militaire overheden kennis gegeven van de be dieningen die open verklaard zijn in ze kere korpsen, en waarvoor de gewezen militairen of vrijwilligers de voorkeur hebben. Door bet inrichten van liet regiment Ardeensche jagers te Aarlen, zijn er verscheidene bedieningen opcnvcrklaard en- daarom zullen wij hieronder opga.ve doen van dc o-penlstaande. bedieningen. In dit korps alleen kunnen 131 man schappen aangeworven worden, om de volgende bedieningen waar te nemen 6 manschappen voor de keuken der soldaten; 4 koks voor de keuken der on derofficieren: 2 koks voor de keuken der officieren; 3 tafeldienaars voor de keu ken der officieren; 2 tafekiienaars voor de keukon der onderofficieren2 schil ders;. een elecf.riekbewerker; 2 schrijn werkers; I loodgieter; '1 platoneerder; '1 slotmaker; 2 metsers; 1 smid; 2 hel- për& In de kantien; 11 manschappen om Zlo onderaan volgende kolom* Zondag 1.1. heeft liet gelukkige Baar- degem, waar het nog nooit gebrand heeft of nooit branden zal, zijn aieuwo herder ingehuldigd. Van 's morgens vroeg was iedereen te been om huis en straten to versieren, want daar was alreeds van dagen te vo ren gewroet. Nu wais het zonneken ge lukkig van de partij, en Baardegcm was nu niet zonder weer. Aan de dekenij te Aalst, werd de 'E. H. Pieters afgehaald doior het gemeente- en het kerklbestuur, en door de Commissie van Openbaren Onderstand. Builen de stad Aalst, werd die groep opgewacht door een talrijke groep ruiters en fiet sers. Ann de grens der gemeente werd den nieuwen herder verwelkomd door den heer burgemeester en andere overlie den. De stoet moest onderweg herhaal delijk zijn gang onderbreken, omdat de E. H. pastoor, hartelijke verwelkomin gen prachtige bloemengarven in ont vangst moest nemen. De stoei omvatte talrijke mooie groepen een afvaardi ging van de gemeenteschool, vakschool en meisjesschool. Prachtige vaandels werden "omringd 'door de leden der Congregatie van O. L". Vrouw, Bonid, van het H. Hart.,' Confrérie van het II. Sacrament, turnafdeeling en de Kon. Harmonie. In den stoet werden .vooral opgemerkt de afgevaardigden der gjemeehten Lootenjbolle on Laarne, Waarvan de bewoners in groot aantal waren opgekomen, om hun geliefden oud-onlderpastoior mee te komen huldi gen". Da prachtig versierde kerk liep weldra' stampvol. Daar had de plechtige aan stelling plaats. Daarna beklom de Z. E. H. deken van Aalst den kansel en sprak' lot dë menigte enkele liep doorvoelde wioondecri. Die indruk", welkë cle bewoners van' Baardegem over den E. 11. pastoor op- daden sloeg diep1 ën gunstig in. Samen met zipn parochianen, moge hij in liet gelukkige Baardegem, nog vele 'jaren doorbrengen. Op Zondag 15 Juli 1.1. werd le IJaal- tert met overgrooten bijval den 11 Juli herdacht, Gaudeamus, verheugen we ons, de. menschen ontwaken. Te 9 ure hoogmis'; de kerk was bom vol; aan de schare die ten offeren ging scheen geen einde te komen. Na de miis vergadering in de zaal «De Volkskring»; het yolk was zoo talrijk opgetreden dat er plaats te weinig is. Het feest wordt ingeluid doof, de ope ningsrede van den sympathieke voorzit ter van het Gmldcnsporencomiteit, derf heer Ph". Fc-rmon; die de talrijke aan wezige Dames en Heeren, in gemoede lijke woorden bedankt. De ondervoorzitter, li. Cyr. Van den Bruelle, wakkert den mioed 'der men- ischen aan en drukt hun in een gloedvol le rede op bet hart, eensgezind en vo? liefde te werken en të strijden Ier ver overing van dat .eene ideaal .Vlaan deren; groot T (De schrijver adv. R. Coppcns, zet1 klaar en duidelijk, dë ontwikkeling van Vlaanderen en do be'teekenis van den Guldensporenslag uiteen. Wie ooreri hadden, hoorden'; dé menschen 'die wil den begrijpen, begrepen; er was veel uit te leeren: de jonge heer heeft zich veel moeite en tijd getroost voor het ineen steken van die voordracht, zijn do'c'u- mnlie was buitengewoon. Tusschen 'de voordnachten in wefdëfil ter afwisseling, Vlaamsche liederen ge zongen .en declamaties voorgedragen door de heeren, A. Temmerman, J. Van Landuyt en J. Van den Berghe. Alle aanwezigen waren tevreden 'Als; nagerecht werd de Vlaamlsche Leeuw,- door ,al de aanwezigen medegezongen. dienst te doen in de eetzalen der solda ten; 3 plantoms; 2 coiffeurs; 31 man schappen om dienst te doen in de com pagnie, F,epot en Park; 39 autovoer- dors; 3 specialisten voor het onderhou den van het materiaal: T ordonnanco... voor een bereden officier; 1 man voor^ verschillende werkzaamheden, en 5. hoornblazers of trompetters'; 1 mecha nieken

De Volksstem | 1934 | | pagina 1