Schoon Gezelschop 9 Afkondiging van het Militieverfaod De Moeder van Dollfuss aas kt woord De Incidenten in Algerië De gebeurtenissen te Lokeren Vermiste Alpinisten Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Donderdag AUGUSTUS 1934 KAIÜOSRAAD Een Gans voor den Paus 2CXXX JAARGANG NUMMER 182 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVASAdott Maxlaan 13. te Brussel Rue do Ricbeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londre's W. C. 2, SKHEBBBHBIBBKSfil H. Romanus Zonop4,35Zonaf7,17 j N. M. 10 E. K. 18 Het Duitsch Nieuws-bu re au, een vau Hitiers uitvindingen, is heel en al ak koord met de socialistische pers in België. Nauwelijks was Dollfuss vermoord, of dit Nieuws-bureau liet weten dat het öostenrijksch volk zelf recht had uitge sproken. Met evenveel leedvermaak liet ons roode weekblad n (afkooksel van «Vooruit») weten dat de moordenaar nu ook vermoord was. t In Vooruit van 29 Juli schrijft een of andere zeer moedige medewerker u Het spijt mij maar alleen dat ik Doll- fuss niet eigenhandig den hals heb kun nen omdraaien». Aldus wordt de men taliteit gekweekt van de duizenden socia listische partijgenooten, die als dogma moeten gclooven dat Dollfuss een bloed hond was. En ons roode weekblad had, weinige dagen geleden, enkele vetjes over den moordenaar Dollfuss, maar een keele kolom over den beruchten bandiet Dillin- gcr, en geen onkel woord om te wijzen op de afschuwelijke daden van den Ameri- kaanschen bandiet (Dillinger had ook maar, benevens de honderdduizenden die hij gestolen had, eventjes 16 policicman- nen vermoord) Dat is roode men taliteit. Onze roodjes huichelen en liegen maar voort. Zij vertellen niet dat, maanden op maanden, Dollfuss poogde de Oostenrijk- sche socialisten te overreden saam te werken om Oostenrijk onafhankelijk te houden en het land voor de democratie te behouden. Maar diezelfde Oostenrijk- sehe socialisten stonden echter te zeer naar Moskou gekeerd. De Skoda-wapenfabrieken zorgden er voor dat de socialistische Schutzbund be hoorlijk gewapend werd met geweren, machinegeweren en handgranaten. Als, kort na den oorlog, de Spartacus- communisten te Berlijn en elders in Duitschland, gewapend opmarcheerden, dan was het de socialist Noske, die zeer bloedig de revolutie dempte... Nooit heeft een onzer Socialiscen geschreven dat hij Noske graag den hals had omgedraaid. De Oostenrijksche Schutzbund was in aantal leden veel sterker dan het heele bondsleger en oud-officiers en zelfs een generaal hadden dat roode leger gedrild. Moést Dollfuss dan zwichten, dan buigen voor de roode revolutie Hij boog niet, evenmin als hij boog voor de nazi-revo lutie en de nazi-terreur. Zijn taak was het de orde te handhaven en hij deed het hoe bitter het hem viel. Toch heeft de Kanselier beroep gedaan op de arbeiders en de simpele leden van den Schutzbund, de gewone soldaten van dat muitersleger, straffeloos beloofd, zoo zij de wapens neerlegden. Alleen de leiders die geen arbeiders waren, werden verantwoorde lijk gesteld. Onmiddellijk na de revolutie werd een komiteit tot stand gebracht, onder de leiding van Mevrouw Dollfuss en Kardi naal Inuitzer, om hulp te verleenen aan de families van alle slachtoffers, revolu tionairen of anderen, zonder onderscheid. Zoo handelde de kleine Kanselier. De Socialisten hadden van meet af de zaak bij het verkeerd eind vast. Waar zijn de 500 man van den Schutzbund, die over de grens van Tsjecho-Slovakije vluchtten, te recht gekomen Zijn ze naar Belgie afgezakt Wel neen! op 1 Mei stonden zij te Moskou op de tribunen dichtbij Stalin. Nazis eu Socialisten hadden mekaar gevonden in Oostenrijk en onze rooden doen mêe Dollfuss is vermoord. Hij vermoedde wel dat hij om zijn land, om de onafhan kelijkheid van het kleine Oostenrijk val len zou. Duitschland was zoo groot en... zoo laf Hij is arm gestorven. Zijn vrouw en kinderen kan hij niets laten dan de zoo zeldzame erfenis dat... vader om niets anders bekommerd was, dan om zijn heiligen plicht. Hij is gestorven als een Kristen. Want zijn laatste woorden waren woorden van vergiffenis voor zijn moor denaars, die hem zelfs de hulp van een geneesheer en van een priester gewei gerd hadden. Eu dan komt al het walgelijke en ver achtelijke uit van dat schrijven van Vooruit» van dien.... mondheld, die spijtig was dat hij dien moord niet had bedreven Tusschen de mentaliteit van de socia listische pers en die van Nationaal-So- cialislen is er geen verschil. Schoon gezelschap, Voorwaar 1 S.K. Zij had een voorgevoel dat haar zoon zou vermoord worden Een trotsche, ja, gelukkige vrouw, die geenszins door het leed is overmand zoo was d'e moeder van wijlen Dr rjoll- fuss, toen een correspondent van de «Daily Express» haar bezocht in haar woning in hel N'eder-Gostenrijkschë dorpje Kirnbeng. Zji is klein, kleiner nog dan haar zoon, maar haar oude grijze o-ogen toonden geen spoor van smart: ofschoon zij juist terugkeerde van een kerkdienst, waar de kanselier, haar zoon, was herdacht. In de woonkamer van de hofstede, hetzelfde vertrek waar Engclbert Doll fuss dertig jaar geleden zijn huiswerk maakte, hangt een olieverf-schilderij van den jongen luitenant; bet portret is nu met floers behangen. In dit vertrek vertelt de moeder van haar zoon «Ik wist, dat hij vermoord zou wor den: ik bad er een voorgevoel van. Ik wilde ook niet, dat bij beroemd zou worden. Nog toen hij zijn politieke loopbaan begon, vroeg ik hem 'ie rog te keeren en een andere loopbaan te kie zen. ook een eenvoudige landbouwer te worden. Maar zijn antwoord was al toos Gods wil geschiede. Waarschijnlijk wiist hij zelf ook wel, dat hij eens door moordenaarshand zcu vallen. Maar hij was niet bevreesd'. Dik wijls is hij gewaarschuwd, maar steeds weer luidde zijn antwoord: Gods wil ge schiede. Voelde hij zich geroepen de loopbaan le kiezen, die hem het leven zou kos ten Dollfuss' moeder stelt die vraag aan zichzelve en beantwoordt haar te vens: Ik weet ihet niet. Maar het was' geen eerzucht. Ik denk, dat hij, juist omdat hij klein van gestalte was, be hoefte voelde te loonen wat hi; waard was... Even stokt de alleenspraak. Wonden de herinneringen deze dappere, eenvou dige vrouw toch te machtig ifym gaat ze verder Toen hij n.og een kleine jon gen was, wilde hij geestelijke worden. Hij was al de studie daarvoor begonnen, doch toen werd hem gezegd, dat hij veel te klein was om de kerkelijke gewaden te kunnen dragen ik denk, a at. bij dit nimmer heeft kunnen vergeten. In deze kamer, zeide de vrouw, heeft de kanse lier in het ouderlijk huis en ook in het dorp werd Dr Dollfusis r llijd die kanselier» genoemd' over zijn boeken' gebogen 'gezeten, avond aan avond, tot diep in den nacht. Hij is altijd een goede zoon voor mij geweest, maar sinds' hij in de politiek is gegaan, hebben we hem bijna niet meer gezien. ET klinkt iets van spijt in haar woorden; 'toen hij politicus werd, had zij reeds het gevoel hem af te staan aan oen verre, vreemde, vijandige we reld. Kon bet haar verbazen, dat die wereld hem doodde Het laatst zag ik hem op 13 Mei, op «Moederdag», vertelt zij dan. Hij wais een uurtje uit zijn werk gebroken om ons te bezoeken; wijn en gebak braicht hij mee. Soms hoofden we een vlieg tuig dicht boven ons huis;' als Het' d'rie- maal rond de hofstede cirkelde, wisten we dat de kanselier ons e'en groet bracht. Het gerimpelde gezicht' verstart 'een wijle in herdenken ondér 'den zwarten hoofddoek. Dan komt de weem -edige glimlach weer terug op haar gelaat. Ge broken 9 ^en. Zij had Het 'immers voorvoeld En Gods wil geschiede. De Paus ontsteekt draadloos een Eeuwige Lamp Op de plaats waar. vóór de aardbeving van 1908 het antieke beeld stond van de Madonna della Lettera, die sinds de eerste eeuwen van het Christendom door de Siciliainen wordt vereerd, heeft de stad Me&S'ina thans een vuurtoren ge bouwd, die op zijn hoogen top' een Lie- ve-Vrouwenbeeld draagt. Aan den voet van het beeld sftaan met Neon-lelters de laatste woorden wit den legendarisehen brief «Uw stad en hare inwoners zal ik altijd' beschermen». Op Zóndag 12 Augustus a.s. te 19.55 u. (Midden-Europecsche tijd) zal de H, Vader nadat het koor van de Vatikaan- sche Basiiliek het Laudatur 'Jezus Christus.» heeft igezongen voor de mi crofoon van de Radio Yaticana den Apostiolis'chen Zegen uitspreken en daarna draadloos de lampen van den Vuurtoren der «Ma.dona, diella Lettera£ fiRi&LekêrU- De kabinetsraad vergaderde gister on der voorzitterschap van M. Deveze, on der-voorzitter. Heeren ministers de Broquoville, Bo- vesse en Maistriaux waren afwezig. Bij het openen der zitting stuurde de minister van iandverdediging een harte lijk welkom tot den minister van kolo niën. Djeze gaf lezing van het verslag over zijne reis in Afrika. De raad daukte minister TchofTcn cm zijne mededceling en vernam r.iet vol doening de bekomen uitslagen. Hij stel de vast dat het besilist noodzakelijk is een nauwer verband Le verzekeren tus schen België en Congo: Op voorstel van den minister van ko loniën werd besloten eene -.lommissie samen te stellen waarin de departemen ten van buitenlandse!»} zaken, geldmid delen, economische zaken en koloniën zouden vertegenwoordigd zijn en welke in den kortst mogelijken lijd de maat regelen zou onderzoeken om dit econo misch verband te' bewerkstelligen. Verder werden eenige punten van be stuurlijken aard afgehandeld. De eerstkomende zitting zal op '17 Aug. gehouden worden en gewijd wor den aan de bespreking der besluiten betreffende de bijzondere volmachten. Parijs, 7 Aug; Te Constantino, ir Algerië, duren de gevechten tusschen Arabieren en "Joden steeds voort. Er zouden meer dan honderd öoodeïi zijn en een nog grooter aantal gekwetsten. .Vele Joden werden in hun woning ver moord. In de rue Nationale, de bijzonders!e straat, zijn bloedige onlusten aan gang. Huizen worden geplunderd en in brand gestoken. De stad is in staat van beleg verklaard en alle verkeer na 20 uur is verboden. Er zijn talrijke troepen ter plaatse, en verscheidene bataillons komen nog per extra-trein aan. Een veërlijgtal personen werden aan gehouden. Geen enkel Europeeër werd aangerand. Parijs, 7 Aug. Carde, goeverneuT- generaal van Algerië, is peT vliegtuig mit Marignano, hij Marseille, naar Con stantino vertrokken. Parijs, 7 Aug. De bloedige gevech ten, die le Constanline tusschen Arabie ren en Joden plaats bebben, zouden ver oorzaakt zijn door het feit, dat ncn be dronken soldaat in een moskee wilde dringen. Het is echter moeilijk te gel x»ven, dc.t een dergelijk feit zou volstaan hebben om het huidiig oproer teweeg te brengen. P,e overtuiging heerscht, dat op ruiers die deel maken van de komniu- nisliseho partij, voormeld incident heb ben uitgebuit om te po-gen een 'rcvoluUe uit te lokken. Parijs, 7 Aug. Het ministerie van binncnl and sell e zaken deelt mede, dat de onlusten te Conslantine veroorzaakt werden door de beleedigende hc-uding van een joodschen zoeaaf jegens Mo hammedanen in gebed. Dit incident had een"weinig belang rijke tegenbetoging uitgelokt en Zon dagmorgen was alles' kalm 's Namid dags echter begaven benden fanatieke Mohammedanen zich naar het joodsrhe kwartier, randden inwoners aan, plun derden huizen en staken deze in brand. Tijdens den avond gelukte de politie er de orde te herstellen. Overblijfselen van een der oudste Kerken ie Rome Na' eeuwenlange onderzoekingen zijn de vaticaansche archeologen cn ein delijk in geslaagd de overblijfselen van de eesfe christelijke kerk in Rome te ontdekken en vrij te leggen. De vindplaats ligt onder de kerk van St. Jan van Lateranen. Arbeiders, die dtiar bezig waren met herstellingswer ken, hebben deze scnsationeole ontdek king gedaan. Zij stieten bij het graven op een ou den muur. In opdracht van de archeo logen, die terstond van de ontdekking op de hoogte werden gesteld, werd een groot stuk van den muur, vrijgelegd. Daarbij werd bevestigd, dat het hier ging om een oud muurwerk uit de eer ste christelijke eeuwen. Een waarschuwing der geestelijke overheid Door de geestelijke overheid werd- te Lokeren en in alle kerken yan het Waasland Zondag 1.1. volgend schrijven medegedeeld, verand houdend met zeke- re gebeurteniSfSen zoogenaamd ver schijningen», die in het gehucht Naast- v.eld te Lokeren plaats hadden «Te Lokeren op het Naastveld gebeu ren sedert enkele weken wanordelijke i n ergerlijke tooneelen en hadden ook op'- stootjes plaats, bij gelegenheid van ge beurtenissen, waarover het aan ons niet is een oordeel te vellen. Wij hebben ons altijd afzijdig gehouden van die gebeur tenissen en thans om die wanordelijk heden te voorkomen, vragen wij u drin gend op bepiaalde dagen en uren, die gij kent, u naar de plaats niet te begeven, en zeer omzichtig te zijn in uw verhou ding tegenover die gebeurtenissen. Wij doen dozen oproep aan alle geloovigen zonder uitzondering en wij hopen vast', dat. er gevolg zal aan gegeven worden.» De gemeenteraad van Lokeren, lïceft bovendien, naar aanleiding van ernsti ge ongeregeldheden, die de laatst© da gen in het gehucht plaats grepen, alle samenscholingen van moer dan vijf personen verboden, alsmede het par keeren van voertuigen op de plaats der geb e u'r ten i s s-en Toen een Amerikaansche Passionist, van do Apostolische Prefectuur Sehen- chau in Hounan gepreekt had over liet schitterende werk van de Voortplanting des Geloofs en hij de geloovigen drin gend had aangespoord om voor de Mis sies een kleine bijdrage le schenken, kwamen talrijke toehoorders na de H. Mis terug om een kleine bijdrage te schenken teneinde den nood der Missiën te helpen lenigen. Hierbij hebben zich treffende toonee len afgespeeld. Zoo kwam er een klein Chineeseh meisje bij den Missionaris, met een groote gans in haar handen. «Hier hebt ge een gans voor den Pau.s» zei het kind. De Pater, die ten zeerste getroffen was door deze moloie gift, moest het kind echter teleurstellen met te zeggen, dat de Paus met de gans niets kon doen. Toen ging liet meisje schreiend weg. doch even later kwam het weer terug met een Mexicannschen dollar, waarvoor het de gans had weten le verkoopen. DE BEGRAFENISPLECHTIGHEDEN VAN PRESIDENT HINDENBURG Algemeen zicht op de lijkplechtighujeri te .Tannenfcera JJ&ifi g-lfl blailaid4li In het «Staatsblad gedagtcekondi van Maandag, 0 en Dinsdag 7 Augustus is de tekst verschenen van dc wet waar bij de private milities verboden worden en waarbij dc wet van 3 Januari 1933 op de vervaardiging van den handel in. en het dragen van wapens en op den handel in munitie, aangevuld wordt. r.e tekst luidt «Artikel één. Elke private militie of elke andere organisatie van private personen, waarvan hel. oogmerk is ge weld te gebruiken of hel leger of de po litie le vervangen, zich met dezer aktië in te laten of in hun plaats op te tre den, is verboden. Uitzonderingen op dit verbod kunnen ten behoeve van niet-politieko organi saties bij een door de in Raad eren de ministers voorgedragen konink lijk besluit toegelaten worden. Art. 2. Met gevangenisstraf van 'één maand tot één jaar cn met geld boete van 26 tot 300 frank of met ecu' van die straffen alleen, onverminderd de gebeurlijke toepassing van strengere strafbepalingen, worden gestraft zij die met overtreding van artikel t, een mi litie of organisatie oprichten, zij die hfun steun verleenen en zij die er deel van uitmaken. De uniformen en onderscheidingstee- kenen van de milities of organisaties worden, evenals de wapenen, het mate rieel en alle voorwerpen die h'un van dienst zijn of bestemd zijn hun van dienst te zijn, in beslag genomen. De rechtbank gelaist de verbeurdverklaring van de in dit artikel bedoelde voorv er- pen, zelfs indien deze niet aan den ver oordeelde toebehooren1. Art. 3. Al de bepalingen van Beek I van het Wetboek van het f-trafrecht, waarvan bij dieze wet niet wordt f ge weken, zijn van toepassing op het bij deze wet voorziene misdrijf. Art. 4. Van dat misdrijf wordt kennis genomen door 'de boetstraffelijke Techtbanken, onder voorbehoud van do toepassing van de wet van 15 Juni 1899, houdende titel I van hot Wet.book van Militaire Strafvordering. Art-. 5. Art. 12 van de wet van 3 Januari 1933 op de vervaardiging van den handel in en het dragen van wape nen en op den handel in munitie, ver valt en wordt vervangen door de vol gende bepaling. Art. 12. Alle, zelfs zonder wapenen eho-ud'en kollekticve oefeningen zijn verboden, indien zij bestemd zijn om de private personen in het gebruik van gc^ weid of het gebruik van wapenen te onderrichten. T>e Koning kan deze evenwel toela ten op sommige bepaalde dagen en plaatsen, met nadere aanduiding van 'de plaats waar de wapens, eu de munitie middelerwijl moeten bewaard worden. Deze wet werd op 29 Juli bekrachtigd door den Koning, is onderteekend door ministers Bovessc en Pierlot en van 'is lands zegel voorzien door den minis ter Bovesse. De socialistische arbeidersmilitie ontbonden In hel lUins'diagavondnummer van «La Peuple» lezen wij dat door het nationaal comiteit der socialistische arbeiders- militie liet besilu'it werd getroffen ge noemde militie te ontbinden. De hoof den en bevelhebbers der arbeidcrsml- lilie wordt opdracht gegeven dit hevel ten uitvoer te brengen. Het bericht is onderteek end1 T H. Van dc Meulebroecke, J. Delvigne, G. Van- derveken. Parijs, 7 Au«g. Uit Grenoble meldt; men dat men alle hoop opgeeft om d© twee Parijsche studenten weer te vin den, die sedert eenige dagen word&n vermist, nadat zij een gewaagde berg- beklimming hadden aangevat. Men kent thans den weg die door, Pierre en Benoil Ratoul werd gevolgd en welke leidt naar de spits van den Pio de l'Etendard. Een aanzienlijke groep redders heeft' het gebergte afgezocht, maar van 'dei alpinisten heeft men geen spoor ont dekt. Wel vond me'n aan den voet van een glelschcr, op "een anderhalf uur van 'de bergspits, dc knapzakken van de on- gelukkigen, nabij een ijzeron kruisje. Naar het oordeel van ervaren redder© zijn 'de twee jonge alpinisten 'tijden© een geweldigen -sneeuwstorm- omgekoj men. De opzoekingjp worden niette.milt voortgezet.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1