0. L. Vrouw Hemelvaart laf ie Socialistische Pers schrijft over den Jeigidag voer K, A. te Aalst Be werking van het beperkt komiteit der Regeering Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. De Gebeurtenissen in Oostenrijk PROZA DER GAZET VAN SPAAK XXXX JAARQANg JNUMMER 187 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Haxlaan i3, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, Woensdag 15 Augustus O.L.V, Hemelvaart Zon op4,43 Zon af7,07 Donderdag l6Auguslus 1934 II. RochuS Zon op4,44Zon af7,05 E. K. 18 V. M. 24 Ter gelegenheid van O. L. Vrouw He- wlvaart, zullen onze bureelen gesloten blijven en zal ons blad niet verschijnen. Vandaag is 't Moeders Zomerfeest en de Kerk, leert kaar Kinderen meezingen in de muziekstemming harer liturgie vol liemelopgang en zoete daling, als Kindergejuick en Moederlied Ik laat mijn oogen dronken staren Totdat U heel mijn ziele ziet, Op 't wonder doek mes hemelvaren Dat Murillo verbeelden liet O Moeder, Hemelkoninginnen Een pronkstuk in Gods schoone hand: Een kostbrc vaas 'vol reine minne, Een tijdjen aan onze aard verpand. Ui u il vandaag mijn stemme mcnglen In 't glorielied dat U begroet En zingen samen met al de englen Die leiden Uw vorstinnestoct. Door dezen Feestdag lierdenken wij op bijzondere wijze Maria s luistervolle ten Hemel-opvoeriug tevens ook toch moet hij ons doen denken op karen heiligen dood en glorierijke Verrijzenis. Wat den dood der H. Maagd aangaat, moet ik doen opmerken, zoo houdt staan een godsdienstige schrijver, dat volgens vele HH. Vaders en andere godgeleerden, Maria, ten gevolge harer Onbevlekte Ontvangenis, het voorrecht der onster felijkheid ontvaugen had. De dood is de straf der erfzonde, en daar Maria van de erfzonde vrij was mocht zij ook aan de straf dier zonde niet onderworpen wor den. Wij mogen dus houden staan, dat Maria, zonder erfelijke vlek ontvangen, ook van God de genade verwierf, nooit den dood te ondergaan tenzij uit vrije ver kiezing, en dat zij, zonder te sterven, onmiddellijk van uit deze wereld den Hemel had kunnen binnentreden. Maar uit begeerte van zooveel mogelijk gelijk vormig te zijn aan haren Goddelijkcn Zoon, heeft' zij van haar uitstekend voor recht afgezien, en heeft zij evenals onze minnelijke Zaligmaker willen sterven. Hare dood was evenwel van heel anderen aard als de onze zijn zal; zij was niet geweldig of pijnlijk zij was integendeel zoet en genoeglijk. De dood was bij Maria niet het gevolg eener ziekte of der afgeleefdheid. Volgens het algemeenste en tevens aannemelijk- ste gevoelen, had Maria bij haren dood den ouderdom van 72 jaren bereikt maar in weerwil dier hooge jaren, was op haar hemelrein gelaat niet het minste spoor, niet de minste schijn van ouderdom of afgeleefdheid te bemerken In eene wonderbare onuitsprekelijke overeen stemming, vermengden zich als "t ware, do achtereenvolgende schoonheden dei- vier jaargetijden van 'tmenschelijk leven. De oorzaak van Maria's dood was hare onuitsprekelijke liefde toe God. De Apostelen hadden met de grootste plechtigheid het lichaam der Allerheilig ste Maagd begraven in Getbsemani. Naar een gebruik bij de Joden, waakten zij gedurende drie dagen bij de grafstede, en volgens de overlevering werden zij inmiddels met henielsche zangen begun stigd. Na zekeren tijd hielden die lofzan gen op, waarschijnlijk op het oogenblik dat Maria glorieus verrees en ten Hemel werd opgenomen. Daar de. H. Thomas in- tusschen toegekomen, ontroostbaar was, Maria voor hare begrafenis niet meer te hebben gezien, deden de Apostelen de grafstede open, om hunnen medeapostel nog eenmaal Maria's vergoddelijkt lichaam te laten aanschouwen. Doch wanneer de steen, die den in gang der grafstede sloot, was afgewen teld, vond men er het heilig lichaam niet meer; daar en was niets over, als de lijk- doek, zorgvuldig opgevouwen, evenals die van Jezus na zijne verrijzenis. De Apostelen werden verkwikt met een geur van onuitsprekelijke zoetheid en over stroomd door eene hemelsche vertroos ting. Na hunne godsvrucht te hebben vol daan, sloten zij dan de grafstede weder en gingen heen met de vaste overtuiging dat de almachtige God het maagdelijk lichaam zijner Moeder, van bederf en ontbinding bevrijd, en naar het verblijf der hemelgeesten had opgevoerd. Ook is het feest van Maria's Hemel vaart van in de eerste eeuwen der kerk, en zonder de minste tegenwerping ge vierd geworden. "Wij ook vieren we thans mee, onze Hemelmoeder ter cere en ons en alle menschea tea bate. MARC. Wij lezen in «Voor Allen» socialis tisch weekblad vioor Oost-Vlaanrieren De katholieks jeugd betoogt te Aalst Zondlatg' 1.1. (hield de katholieke jeugd ee-i demonstratie te Aalst. Als men weet dat dc beide Vlaanderen werden samen- getrommeld, was het een mager beestje. Wij schatten die beloogens op 2000. De bisschop bad deze gelegenheid te baat genomen om ook eens naar Aalst te komen en' (d'e- katholieke jeugd te be groet en. Het is nochtans' zeer scheiden va;ii een. bis-scliop zich open lijk te vertoon en in politieke groepen. De straten I>a.njg's. waar de stoet ging wiairen nog al bezet met nieuwsgierigen o.a. men zag er veel geestelijken. Deze laals'ten plakten bijna hun handen stuik. .i Het beeld van den stoet was armza lig. Wa,t enggeeslige lummels van den buiten, fanatiekers van de stad. Bela chelijke liedjes werden gezongen. Op aller gezichten stond' moedeloosheid en terughoudenldiheid te lezen. Wij zoeken te vergeefs jn'aar een onbevangen blik waaruit de liefde yooj; de vrijheid slrja(aldien an socialistische zijde waren er en kele spandoeken over de straat gespan nen. Dit stak de katholieke fanatiekers de oogen' uil. Wiare de politie' daar niet geweest dlie flink haren dienst ge daan heeft id-e spandoeken waren aan flarden getrokken. Men ziet hoe fanatiek de katholieken optreden Nu triateht' '«De Volksstem»" 'en De Standaard» sensjatie r.ondi de zaak te maken en te schimpen op; de politic" en op buirg'emeester Nichels. Wij kennen die pennelakoicï? genoog om te weten dal zij een vuile rol spe len. In den tijd' dat de katholieken in vloed onaanvechtbaar was en de katho lieke stokslagers hoogtij vierden dan Vvas alles goed. Als" wij nu van ons recht gebruik maken, zit het er tegen. •O (due katholieke schijnheiiigaa'rds T De Concentratiedag der kath Jeugd Het Drama "Onze partijgenoot en zullen wel roecis eiioord hebben over de kol e ine in de katholieke middens, in verband met d'e tegenpropaganida van de S.J.W. verleden Zondag. Wij gaan er hiel' veel woorden aan verslijten. Ziehier de feiten Het -Jeugdverhond voor Katholieke Arctic hield een provincialen jeugdd&g te Aalst. 15.000 manifestanten moesten opkomen. Nog geen 2000 waren tegen woordig. De S.J.W. wilde daarvan gebruik maken om tot de K.A.J. te-spreken. Hoe ging ze dit doen zopder moeilijkheden te verwekken Een manifest versprei- diep, bijzonder onder, clc K.A.J.was liet géschikste middel. De katholieke partij was-'dit echter te weet (gekomen. Onmiddellijk heeft zij aan al haar aangeslotenen bevel gege ven. de manifesten te weigeren (zie hun blad van 28-7-34). Daar zij weten, dal bij zulke (gelegenheden door de kalh. geestelijkheid, kont rooi wordt uitgeoe fend, waren wij ook op voorhand ver zekerd, dal onze manifesten niet zo.uden onbe-'geiezen worden. De isjchrik immers, die 'men deze menschen kan inboezemen', Verricht soms wonderen. Wij waren dus op de hoogte. Men verbood aan 'alle katholieken op slraf van doodzonde en... broodroof, socialis tische lekluur in handen te nemen. Daarop werden door ons van dc stad staken uEHUCRD, waarde Vuils tem. Iedereen kan d-'it huren, mits betaling van \0 frank per staak. Dat weet gij ook wel. Aan deze staken warden span doeken vastgemaakt, die absoluut niet uitdagend waren, maar alleen een op roep inhield tot de misleide K.A.J. om gezamenlijk te strijden voor de uitvoe ring van het Plan van den Arbeid. Het s'ehepeokolletge. waarde Volks stem, heeft daar dus absoluut niet in te zien. Uw groot e koleire is echter dit gij hadt wel uw maatregelen getroffen te gen het verspreiden van manifesten, maar gij hadt vergelen, uw leden ie verplichten met hun oogen gesloten over de straat te gaan. Dat is alles. Onze spandoeken hebben dus wel resultaten gehad vvant de katholieke, jonge arbeiders bobben ze .gelezen'. Dat is voor ons voldoende. Zij zullen nage dacht en ook geoordeeld' hebben, maar niet in den zin zooals gij liet hebt willen doen doorgaan. g. J. Wat gekke praat Elk 'commentaar is overbodig. Hoe durft men in het jaar 1934 in bladen van een groote politieke par tij, als .de socialistische, nog met zul ten snulligen {kletspraat de lezers! voor den aap honden En die menschen verwijten ons dat- wij «bang zijn voor ide waarheid» Die roerende hulde aan Dord-Mavor Nichols en zijp potlitie, dat 'dreigen met doodzonde van wege 'de katholieke geestelijkheid -d'ie fameusc inlieb*- fintgsdiensl die eens van de beide Vlaan deren sipreekt en eenls van een provin cialen jeugd dag die vergetelheid! van wege liet inrichtend comileit om 'le be- too.gen met vrijwillige of geblinddoekte.' blinden" die liefelijke namen voor on ze buitenjongens dat gezanik over gehuurde stadss taken en... schepencol lege.,. zijn kostelijk j li a at ons Jaclien J De kQrrespondept van dc «Maasbode» te Berlijn sein! ala.p zijn blad De berichten, welke hier de ronde de den over een ontbinding van de Oosten-' rijksche lands,leiding der na I ionaal-so cialistische partij iii Munchen, zijn thans bevestigd. De leden van de lanclsIeidiiVg, vooral Fraueufold von Itabichl eri Kolh, wer den naar Berlijn ontboden. Volgens' berichten uit Berlijn is "ook de ontbinding van alle andere natio- naal-socialistisclie partij-organisaties voor Oostenrijk in JPjuitschland bevolen. Het Berlijnschc bureau is reeds 'ge sloten. Onder de ontbinding vallen bok dc Oostenrijksche S. S. en dc andere or gan i slat ie. Hoe die lot deze organisaties behoorende personen en de Ooslcnrijk- eche le,gi onna ire n ondergebracht zullen worden, zal een deel van dc zending van den lieer von Papen in We en en uilma ken. Een 'deel van dè Ooslehrïjks.elï légjb- nairen is naar Ulm gebracht, dal slechts (wee uur sporens van ile Oosten rijksche grens aan den Bodcnaee verwijderd ligl, een ander, deel blijkbaar naar Oost-, Pruisen. Van een algeroëêné amnestic voor de •leg.ionnircn. die naar Oostenrijk terug-" keeren willen, is' in Oostenrijk geen, 'sprake, daar zich" onder de legiopa iren ook' misdadigers bevinden. Naar in wel ingelichte k'ingen 'te Weencii Verluidt, schijnt men in Duilseliland ook voornemens te zijn, 'de. 1000 mark «Sperre»' op le heffen. Men yroest, lilei gvenvrt?l4- dal deze maatregel in politiek opzicht .geen ver lichting' zal brengen, daar onder de rijksduilsellers, die na de opheffing naar Oostenrijk komen zullen bevinden, die de lot nog toe gevoegde methoden van terreur naar het- terrein, der stille pro paganda zullen verschuiven.; In de betrokken kringen blijft men gereserveerd en neemt uien eep afwaeli-, tepdo houding aan». Anderzijds verneemt de United Press» uil betrouwbare bron dat de hh. Ilabicht en Fra-uenfeld, de leiders yan den anti-Ooslenrijksehen veldtocht die dag na dag doodsbedreigingen legen boilfuss hebben geuit, naar Berlijn werden ontboden en aldaar wérden (ge vangen genomen. j Dc Duitsche regeering wil öp" die rria"- nier oen blijk geven van haren g-beden wil ten opzichte van Oostenrijk". VYeenen, -13 'Aug. Het Vaderland-' felene front heeft van 'de regeering. op dracht gekregen voorbereidende maal-1 regelen te Beffen voor hel oplichten van een Si.mdbee]d aan Kanselier Do'l- fuss. Rom'e J 2 Aug. Hel onderhoud Mussolini en prins SlarlïemJjeijg heeft plaats gehad te Ostia, in het Campo Austria. Hel is de eerste maal 'clat na 'dén doio'd van Doll fuss de Oostenrijk se he regeering in voeling treedt met d'e Italiaan.sclie regeering. Het blijkt na dil ondertiOud, "dat Ha- lie méér clan ooit bereid blijft om door alié middelen de onafiiankdijkheij yan' Oostenrijk tg waarbjOr^en^ Het beperkt komiteit door den ka,bi nètsraad belast met de, voorbereiding- van een eerste .stel maatregelen tot het economisch en financieel li.erstel van het land, heeft Maandag-namiddag ver gaderd onder voorzitterschap van den li Jaspar, minister van Buitenlandsc-he Zaken. Het beeft het onderzoek voort gezet van de ontwerpen van besluit, die door bet wetgevingsikomiteit in een de finitieven vorm zullen worden gestoken om vervolgens aan den kabinetsraad en aan den Koning onderworpen le worden. Verlaging van belastingen en taksen Deze ontwerpen slaan op verschillen de kwesties' nvet het hoofddoel zoowel de nijvcrbedien als de openbare spaar gelden ter hulp te komen. Een eerste reeks maatregelen lieeft de verlichting van een reeks belastin gen ten doel. Zij beoogen het verge makkelijken der transacties en het ver lichten van den belastingsdruk die weegt op den handel, de nijverheid en den middenstand. Het zijn in hun voor naamste bepalingen de ontwerpen die door de vorige regeering bij de Kamer werden' ingediend én reeds door de hoofdafdcclingen werden goedgekeurd. De mobilaire taks (op geleende kapita len) zal van 16 op 10 pet worden ge bracht indien de belasting door den schuldenaar wördt gedragen. Het komi teit heeft ook liet amendement overge nomen dat. door don h. Boedt in 'de hoofdafdeeling van de Kamer wérd voorgesteld en een belastingsyerliclï- ting inzake krisistiaks voorziet voor de groote gezinnen in verhouding lot het aantal kinderen en de inkomsten van het gezin. In 'dit verband wordt ook een Verlichting van "de bijkomende persó- neele belasting- voor 193.4 voorzien, al si- mede verlaging van zekere taksen op dé vermakelijkheden. De intrest voor achterstallig» belas tingen zal van G op -4 pet worden ge bracht. Verschillende andere nieuwe bepalin gen zooals deze die alle bankintresten die niet 2°f0 overtreffen van alle taksen ontslaan enz. dienen daaraan toege voegd. De ontwerpen betreffen ook dc hy potheken: mogelijkheid verhoogen yan! verlaging. Een reeks verlagingen en ze- vervroegde terugbetalingen en intrest- gëlredhten, handelswisseïs, bankvoor- scbottcn is voorzien. Dit alles om den omloop van het geld en den oime* te vergemakkelijken en handel en nijver heid te ontlasten. Het komiteit beeft besloten de verla ging van het wettelijk int restbedrag voor t» stellen: voor de burgerlijke za ken van 6 op 4% en voor dc han delszaken. van 7 op 5%. Een ander ontwerp beoogt; de ver vroegde terugbetaling der se hulden, leeningen en intresten van allen aard. Tenslotte heeft bet komiteit zicli be zig gehouden met de kwestie- der reor ganisatie van de banken, de uitbrei- diing van liol krediet en de nieuwe- rol van de nationale maatschappij voor krediet aan de nijverheid. Het geldt hiel de ontwerpen van den h. Sap, minister, van Financiën, waarover we reeds een en ander hebben medegedeeld, en die eerst en vooral ten doel hebben de on dernemingen le helpen, hunne lasten tc verlichten, en hen 'tegen matige voor waarden het mondige krediet te verlee- nen om de bedrijvigheid aan te wakke ren. wat de inkrimping der werkloos heid zou medebrengen. Het beperkt komiteit zal Vrijdag nög- maial vergaderen om do laatste hand 'le legigien aan de ontwerpen. terdag zal de kabinetsraad er lover beraadslagen, waarna de ontwerpen den Koning zul- len voprgeiegdi worden..Men voorziet dat ze Dinsdag, of Woensdag van volgende, week zullen kuinnen afgekondigd wor den. De h". .Ja,spar, die ons 'rleze bijzonder heden mededeelde, lejgjcle er nadruk op dat de regeeringsleden. die deel maken van het komiteit, steeds in volledige overeenstemming hebben gewerkt. De uiterste linkerzijde doorworstelt thans eene lievige inwendige crisis, die men nergens beter bespeurt dan in het blad van citoyen Spaak, de meer gemelde en door den Algemee- nen Raad in den ban geslagen Action Socialiste Men stelt eerst vast dat de kopstukken met den dag meer en meer moeilijkheden ontmoeten om hunne troepen bijeen te trommelen. De kaders die u die ontzaglijke bureaucra tische macht zooals zo Spaak betitelt be staan wel maar 't vuur ontbreekt. Hier, bijvoorbeeld, de getuigenis van Henri Ilorlin, die te Jolimont eene voordracht bijwoon de aldaar gegeven door Henri De Man en Mad. Isabella Bluine. Aan deze laatste verwijt hij dat ze geen de minste benul heeft van de geeslesgesteitenis der werkende klas waar zou ze 't ook gehaald hebben en hij geeft aan die madam een wijzen raad. Alvorens op het verhoog te treden, en on danks al uwe politieke ondervinding, moet gij in hun midden leven, omgaan met die doppers, aan wie ge zulke kwade inzichten toeschrijlt en, daar ge toch gemakkelijk spreekt, zoudt ge dan hel tegendeel moeten zeggen van wat ge gezegd hebt te Jolimont Het kan niet vriendelijker, maar 't is nog niets in vergelijking met de roskamming van den vader van het Plan. Die krijgt de volgende com plimenten En nu de groote brok de redevoering van den II. De Man, vader van hot Plan. Ik had ook gedacht dat het Plan ons had kunnen redden. Helaas Hoe meer ik het bestudeer, hoe meer ik zijne partijgangers het hoor ophemelen, hoe meer ik mij afvraag, of wij er uo minste hulp aan moeten brengen Meent ge nu werkelijk dal de crisis propa ganda maakt voor het Plan Ik geloof weleer dat het tot iets heel anders leidt, en wellicht tot zekeren vorm van dictatuur, die men vol macht heet. De Man erkent dat de verwezen lijking van zijn Plan redelijk traag gaat. Ik wilt 't gelooven. IS ZIJN PLAN WEL KLAAR Ik twijfel er aan. Hij geeft dan een bolwassching aan de toehoorders en roept lien toe Ja, we gaan niet vooruit, maar 't is uw eigen schuld waarom komt ge niet talrijker op Waarom de kwestie dan stellen als ge op voorhand het antwoord leent. Hoe langer de arbeidende klas op de vet- wezeirtlijking van beloften moet wachten, hoe meer zij het vertrouwen in haar kracht zal ver liezen. En er zal een tijd komen, dat er in Belgie en elders wel enkele duizenden mannen zich zullen laten dooden, maar dat de groote massa van het proletariaat Présentzal schreeuwen als enkele avonturieurs haar oproepen. (Jij, De Man. die zoo lang in Duitschland bobt gewoond, gij zoudl bel toch moeten welen s- Is die apostroof niet. de getuigenis der inwen dige crisis aan dewelke het socialisme lijdt Men zou nu de vraag kunnen stellen ol de jonge beweging def revolutionair-socialisten die de ontredderde état-majors van het oude socialisme dez.e aftakeling geeft, er niet in ge lukken zal de leiding in handen le nemen en de arbeidende klasse, door meer brutale methodes 'zal voeren naar den weg der socialisatie Wij vreezen het niet. Tot nu toe heeft de Action Socialiste veel afgebroken, maar niets opgebouwd. Zij bespoeclifit alleen de in storting der sich noemende Belgische Werk liedenpartij, die in hare verwaandheid meent al de werklieden te vertegenwoordigen. Zij breekt haar af door het discrediteeren van hare leiders, door liet ontmoedigen hunner vol gelingen, maar iels nieuws hebben zij niet voor gebracht, tenzij onder het reeds ontevreden volk onnoodige ophitsingen te verspreiden. Als de omstandigheden Spaak en zijne vrien den moesten dienen zouden zij onlusten kunnen uitlokken en de openbare rust verstoren. Maar nooit zullen zij eene partij kunnen stichten, die de huidige macht van de rechterzijde zou kun nen bedreigen nooit zullen zij er in gelukken eene omwenteling te bereiken. Feitelijk is al die woeling niets anders dan de keerzijde van de indommeling der roode syndi calistische kopstukken van de c beati possiden- les van de twee zijden van dezelfde ontredde- ring. En ziehier hoe liet blad van Spaak de roode syndicalistische kopstukken eene afranseling toedient met hunne dwaze, onverantwoordelijke werkstaking van Verviers. Als wij hunne misdadige, vermelelde roeke loosheid verleden week aan de kaak stelden, verweten de socialistische gazelten ons dat wij als onmenschen te werk gingen en de verslagen werklieden onder do voelen vertrapten. Ziehier wat zo vandaag meekrijgen van de Action Socialist Het groote verwijt dat men richten kan lot de verantwoordelijken is dat noch de leiders te Verviers, noch die van de Centrale der Textiel nijverheid, noch die van de Sync Lcale Com missie, den moed geluid hebben de werklieden tot voorzichtigheid aan te manen voor hel uitbreken der staking. Het was hun plicht geweest de werklieden in 't algemeen, maar bijzonder die welke zij tot de ergste ontberingen joegen, de naakte werke lijkheid voor oogen te leggen. De leiders der Centrale en die van de Syn« dikale Commissie hebben dat niet durven doen: zij hebben, het enkel gedaan wanneer het kwaad onherstelbaar was geworden en zij do waarheid niet meer konden verbergen. De eerste bezorgdheid der leiders is go? meest de synêikale wereld wit te wasschen en de verdeeldheid te verduiken dio onder de kop stukken beslaat. c Men heeft maanden lang mannen, vrou wen en kinderen honger laten leiden, en ze dan plots aun hun lot overgelaten, om ze te doen capituleer en*, De c Action Socialiste besluit Hel syndikaal bestuur is vergaan in een schaamt el ooze walgelijke failliet-. Als wij dil schreven waren we de nietswaar dige penuekuechlen der reactie slijl e Volks gazet,» Ze zal zich wel wachten dit oordeel van socialisten, die beweren veel zuiverder socialis-1; ten le zijn dan zij zelf, onder de oogen barer lezers te brengen. Maar z" moet die lezers wel voor snullen aailf zien indien ze zich inbeeldt dal de proza van Spaak niet lol in haar lezerskringen doordringt-

De Volksstem | 1934 | | pagina 1