Ouders... 1 Mor Lecomte de goede Bisschop Eu Diet allelaagA gebeur tenis ia een klooster te Het Om het bezit van de Saar Ia de Concentratiekampen in Duitschiand Het Eucharistische Congres Wat onzijdigheid beleestent zendt Uw kin depen naapde KHTHOüIEKH SCHOLiEN Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag SEPTEMBERI934! De Volmachts- Besluiten Voor inilliarden Goud per Trein vervoerd De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberammergau JtXXX JAA11GANG NUMMER 201 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te .Brussel Rue de RicReleu, Parijs Banï Buiding/Kingswa7, 20 Londrcs W. C. 2, H. Gillis Zonop5,06Zonaf6,36j5 N. M. 9 E. K. 16 Ik ging zoo dikwijls met dien kerk voogd om en 't was al goedheid, voorko mendheid, oplettendheid dat de hoog- eerweerde aan den dag legde. Zijn mees te genoegen was pleizier te doen aan iedereen. Uitzonderingen kende hij niet want alle menschen, katholieken en an dersdenkenden stonden bij hem op gelij ken voet. Driemaal trok ik met onze Vlaamsche boeren van zijn bisdom naar Lourdes en iedereen in de Somme sprak van die zoo goede hoogepriester. Ook zij kenden hem. En ik ook mocht hem van naderbij kennen. Een geluk is 't geweest zoo tweemaal met Mgr Lecomte en met de diocesane bedevaart van Amiens mee gereisd te hebben. Zijn gewoon vertellen en gemeenzaam spreken met iedereen beviel, en zijn preeken en zoo 't woord Gods verkondi gend, was hem iets eigen. Op zijn aange zicht stond ten andere te lezen die aan trekkelijkheid voor jan en alleman en als een vader onder en door zijne kinde ren bejegend, wist hij te Lourdes nog meer liefde en verkleefdheid uit te lok ken toen hij de zieken in 't hospitaal be- zocht, geen moeder zou beter en met meer toegenegenheid de arme kranken, die zoo talrijk te Lourdes verblijven binst de bedevaarten, aangetrokken en beje gend li ebben. De zachtmoedige en oot moedige prelaat tot allen dienst bereid, liet zich meetrekken om op partikuliere fotogroepen der zijnen te figureeren... en hij stouel daar zoo goedig met zijn onge- maakten glimlach en zijn aantrekkelijk voorkomen als eene verschijning. Nooit weigerde hij zulks te Lourdes aan geen enkel van zijne medereizende pelgrims. Graag hadde hij het bisschoppelijk pa leis van Gent, waar eens zijn familielid, Mgr. Delebecque, bisschop van Gent ver toefde en dat ook door dezen laatste werd gebouwd, bezocht. Hij geraakte er niet, de omstandigheden zouden dat wel ge schikt hebben doch de dood schikte het anders. Indien die zoo geachte kerkvoogd te Gent de hand had moeten drukken van Z. Exc. Mgr. Coppieters dan hadde men bestatigt eene bijeenkomst en een onderhoud van twee hertelijke, goedge zinde, goede bisschoppen, die met hun gebaren alleen, 't volk tot zich trekken en daardoor reeds zooveel goed doen. Die eerbiedweerdige man is gestorven te Amiens over enkele dagen... en op zijn begraving waren 12000 bewonde raars, vrienden en oudstrijders aanwe zig. Oorspronkelijk van Toerkoenje uit de welstellende en doorkristelijke familie Lecomte en Dalle, papierfabrikanten ge sproten, neef van den vermaarden Dom Lecomte, die in 1852, in Noord Frank rijk verscheidene vrije colleges stichtte, en zijn leven eindigdein een Karthuizers- klooster, werd Karei Le Comte in Comen in 1867 geboren en priester gewijd ten jare 1894. Hij was een gewaardeerd op voeder toen hij aan 't hoofd stond van het college van ;t II. Hart te Toerkoenje en van 't Groot Seminarie van Saint Saulve. Door Mgr Cliarost in 1913 als. groot vika- ris van het nieuwe bisdom Rijssel beuoemd bleef hij de geleerde, de voorzichtige, en deelde met zijn bisschop de beproevingen door de Duitsche bezetting berokkend. Als gijzelaar moest hij mee naar een kamp en daar gedroeg hij zich als een held en bewees allervoornaamste dien sten aan zijne kameraden in 't balling schap. Hij hield hoog het zedelijk peil en verwierf de genegenheid van den rektor, Mr Lion en van al de socialisten en vrij denkers die in zijn gezelschap aldaar ver hieven en leden. Overal veroverde hij de bewondering, het betrouwen, de gene genheid zijner onderhoorigen die hij im mer verstond cn opbeurde. Sinds Mei 1921 bisschop van Amiens benoemd en gezalfd te Rijssel in Sfc Mar- tinuskerk door Mgr Quillet bisschop van Rijsel, heeft hij niet opgehouden met de vernieuwing van het bisdom der Somme onledig te zijn. Hij herstelde alles of hielp het doen. Het opbeuren van het katholiek onderwijs en van. den gods dienstzin onder die verwoesting bchertig- de hij uit al zijne krachten. Hij preekte veel, doorliep zijn bisdom en werkte on vermoeid. Dikwijls sprak hij over de fa milies, de scholen, het apostelschap, do crisis van het geweten, de geest van Christus, de gehoorzaamheid aan den H. Vader. Zie vervolg onderaan volgende kolom Het algemeen sekretariaat van den Volkenbond maakt de namen bekend van de leden van liét Hooiger Gerechts hof en van de andere rechtbanken voor de volksraadpleging. Deze benoemin gen welke gedaan werden door ('en voorzitter van den Volkenbondsraad, bevatten namen van magistraten van de rechterlijke orde van volgende lan den Italië, Spanje, (Denemarken, Por tugal, Iersche Vrijstaat, en Groother togdom Luxemburg. Professor Bindo Galli, die door den Volkenbondsraad benoemd werd tot voorzitter van Iïooger Gerechtshof voor •de volksraadpleging in het Saargebied is aangekomen te Saarbrueken. Profes sor Bindo Galli is de eerste voorzitter van het beroepshof te Genua. De raadgevende Kamer van de afge vaardigden der bevolking van het Saar gebied heeft een vergadering gehouden om advies uiit te brengen over twee verordeningsontwerpen, die haar door de regeeringskommissie waren onder worpen. Het eerste ontwerp (straffen voor beleedigingen aan Staatshoofden door de dagbladen) werd goedgekeurd door het Duitsche Front en verworpen door het eenheidsfront van /socialisten en kommunisten. Het tweede ontwerp (verbod in het Saargebied elementen voor den «Duitschen vrijwilligen ar- heid» aan te werven) wrerd verworpen door het Duitsche Front en goedge- keurd.door het eenheidsfront. De «Neue Saarpost» bevat een arti kel, waarin een verklaring is opgeno men, van een bewoner uit Rijnland, die gcruimen tijd heeft doorgebracht in het concentratiekamp van Kemna, m tie huurt van Barmen, en die de kans ge zien heeft om te ontsnappen. Na een algemeene beschrijving te hebben gegeven van de kwellingen en mishandelingen, waaraan de gevange nen bloot staan, en die in alle concen tratiekampen hetzelfde zijn, verklaarde de vluchteling iPje kwellingen van priesters en ge wone katholieke leeken zijn verschrik- kelijk.Iedere bruiniliemd matigt zich het recht aan om hen te pijnigen, want de gevangenen zijn immers landverraders tegenover wie alles" geoorloofd is. Ik ben zelf getuige geweest, hoe men oud- minister Hilsiefer behandeld Iiceft. Twee jonge bandieten in bruin uni form hadden hem opgesloten in een varkenshok met ongeveer 20 varkens, lederen morgen moest Hirlsiefer de varkens over hu,n rug strijken en hen begroeten als zijn geliefde broeders-. Minister Hirlsiefer gaf, ondanks al les, blijk een man van karakter te zijn, want nooit verloor :hij zijn zelfbehecr- schmg en /steeds bleef liij de hoop koesteren dat hij nog ooit in vrijheid zou worden gesteld. Naar wij nader vernemen, is de voor zitter van de katholieke jeugdorganisi- tie uit Baden, Mr. Adam von Ramental, aangehouden en naar een concentratie kamp overgebracht. Toen de familielo den informeerden waarom hij was aan gehouden, werd hun mededeeling ge daan dat de actie van Ramental afbreuk deed aan de Hillerjeugd. Te Trier is de bekende prof. Diek- mann, directeur van de Academie voor Schoone Kunsten, ontslagen. Door de zen maatregel wordt het bestaan der scholen voor christelijke kunst i:i het Derde Rijk ernstig in gevaar gebracht. Diep godvruchtig was hij ook, en hij wilde dat iedereen godsdienstige!* werd. Diocesane congressen zat hij voor de bedevaart van O. L. Vrouw van Brebiè- res, te Albert, hielp hij herstellen de katholieke pers ondersteunde hij milde- lijk. Bijzonder medelijden had bij met de arme menschen en de werkloozen. 't Is niet aan te stippen hoeveel ker ken hij deed herstellen en weder oprijzen hoeveel huwelijken hij inzegende, hoe veel kinderen hij doopte. Een echte vader voor zijn diocesanen, kende hij ze allen met naam en toenaam, en werd ten audere zoo dikwijls officieel ontvangen door de gemeenteoverheden, wanueer hij in alle hoeken en plaatsen van zijn bisdom het woord voerde, eene plechtigheid voorzat of het H. Vormsel toediende. De Fransche regeering vereerde hem met het Ridderschap van 't Eerelegioen. Pessimist mogen we nooit zijn, zoo zegde hij dikwerf en een christen mag nooit ontmoedigd wezen 1» MARC. Op 28 Oogst 1.1. had in het klooster der Zusters van Liefde te Heule-bij- Kortrijk, onder een toeloop van talrijke bloedverwanten,1 de plechtigheid plaats van professie en kleeding van 17 novi cen en 13 postulanten. De machtige opbloei van dit klooster met zijn veertigtal vertakkingen en 500 zusters, bewijst dat daar een goede geest heerscht, evenals het steeds klimmend getal kostgangers sterk pleit ten voondeele van dit vrij onderwijsge sticht. 'Deze aangrijpende godsdiensti ge plechtigheid, waarin Z. E. H. Ka nunnik Dignanl officieerde, werd opge luisterd door een d'ep grondig en ver heven gelegenheidssermoon door Z. E. H. Pastoor-Deken Camerlynck, van Korlrijk, die met. zijn gekende welspre kendheid, na uitgewijd te hebben over christelijke volmaaktheid, het geluk deed uitstralen van den kloosterlijken slaat, goed beigrepen, en getrouw be wandeld. Opmerkenswaardig is het feit, een:g zeker in zijn soort, dat bij diezelfde plechtigheid vier gezusters in aanmer king kwamen twee werden geprofest én twee gekleed, namelijk de vier oud ste dochters van heer Alf. Dewilde, uit Kortrijk, waaronder juffer Elisabeth Dewilde, die te Beauraing op wondere wijze werd genezen van een langdurige longkwaal en die voortaan aan O. L. Vrouw de levenskrachten wil toewijden welke zij in (de Meimaand van verleden jaar van. die goede Moeder terug ont ving. De juffrouwen 'Dewilde behooren tot een huisgezin van acht kinderen. De aandoenlijke en niet alledaag- sehe plechtigheid zal nog lang in het geheugen blijven van de bevoorrech ten, die ze mochten bijwonen. tPie regeering is op het oogenblik druk bezig met de tweede reeks van de aangekondigde besluit-iwetten. Het betreft 'thans in hoofdzaak be palingen inzake fiskale verlichtingen. De nieuwe vraagstukken, die in bespre king zijn, houden nochtans recht streeks verhand met het begrootings- evenwiclit. Men voorziet ;dan ook, dat de kabinetsraad die aanstaande week bijeenkomt, geen definilieven vorm zal kunnen geven aan de in voorbereiding zijnde besluiten, die uiteraard, evenals liaar voorgansters, een grondig en zorg vuldig onderzoek vergen. Ook wordt de afkondiging slechts verwacht tegen de tweede helft van September. Onder het geleide van troepen en politie Gewapend met machinegeweren San Francisco, 30 Augustus. Op last van Morgenthau, is een be drag van 3.750 milliocn dollar (78 mil liard 750 millioen fr.) aan baar goud van dé munt te San Francisco overge bracht naar Denver in Colorado. Het goud is per trein vervoerd- in het diepste van den nacht onder het gelei de van met machinegeweren gewapen de inspekteurs. Aanleiding tot dezen maatregel Is de vrees voor een aardbeving. Het betreft hier wellicht de reusach- tigjste goudverzending doe ooit. ergens ter wereld heeft plaats gevonden. Te Soignies werd Donderdagmorgen een Eucharistisch Congres /geopend. In den namiddag werd er een prach tige stoet gevormd, bestaande uit twee honderd kindergroepen, opgekomen uit alle plaatsen van het bisdom. De stoet- trok door de druk bevlagde .straten yan de stad. Het meerendeel dezer groepen droeg hel uniform der Kruis tocht ers. Andere hadden zekere idcelen van hel lijden van Ons Heer uitgebeeld, enz. Voor de collegiale kerk van Sf-Vjn- centius', trok de stoet voorbij Zijne jlq'ogwaardighciid 'den Bisschop van Doornik, welke omringd was door de Kerkelijke Overheid. Deze dag, welke iliet Eucharistisch Congres van Zondag voorafgaat, werd besloten doof ecg plechtig; ]o& Ons verblijf te Oberammergau Indien we het goed voor hebben, deelden we de lezers van ons blad reeds- mede hoe we te Oberammergau toekwamen, het vriendelijk Zuid- Beierscihe dorp, in de gansche wereld vermaard, met alleen door zijn; cenig mooie ligging (840 m.) midden in de bergen, doch voornamelijk om zijn bekende Passiespelen. Zaterdag namiddag en avond, 27 Aug. bij de Oberamiriergauërs. Hebben we u reeds medegedeeld,bes te lezers, hoe gul vriendelijk de Obe- rammergauër.Si ons ontvingen <7 Hier logeerden we niet in één hotel* doch bij de partikulieren. Menigeen onder ons liad het voorrecht bij voorname acteurs uit de Spelen gelogeerd 'Le zijn. Enkelen hadden zelf het geluk bij lieer Lang, den vertolker van den Christus- rol in te wonen. Wij persoonlijk hadden het' genoe gen verscheidene spelers te intervie wen en den prachtigen Passiospcl- Scihouwbur.g te bezoeken. Het inter view dat we den Hr Lang (Christus) afnamen zullen we later doen verschij nen in ons blad, evenals onze indruk ken van het Passiespel zelf, waar we ons nu slechts z-ullen beperken bij het geven van enkele kleine indrukken. Na het souper was het vooi* de me dereizigers bijeenkomst op de dorps- plaats. Een der mannen had een mooie drankgelegenheid ontdekt waar lekker bier te krijgen was, mooie. Tyroolsche zangen en muziek te genieten waren. Of het er gezellig was Of we beziens hadden Of we sympathie genoten Vlamingen zijn .gulle, ronde kerels» zei ons een echt. Beierscthe type die daarna in één teug, zijn literkan dunlcler naar binnen goot zonder te slikken, waarna hij den pot op ta fel nedcrlegde zijdewaarls ten leeken breng mij ér 'nog maar eenen Een andere ploeg had een interes sant bierhuis ontdekt bij Rozeken -waar geen, of haast geen vreemde lingen komen, doch schier uitsluitePjk de echte «typen« uit ide streek kh t lang haar, en baard, en dragende de nationale kleederdracht. Bij Rozeken bracht men ons zoo maar een dubbel- literkan Mu'nchoner bief «Prosit!» Zoo werd het stilaan lijd om slapen te gaan, want 's morgens was liet vroeg uit de veeren te zijn. T Zou im mers Zondag wezen we moesten naaf de II. Mis cn 'le 8,15 u. naar ihet Pas siespel. Zondag 26 Aug. te Oberammergau Tc 6 uur was de gansche groep in de prachtige kerk, waar de Z. E. Heef pastoor een plechtige E. Mis opdroeg. Een meerstemmig koor de reien der Passiespelen, naar wc vernamen voerde er, met begeleiding van or gel en volledig orkest, een vierstem mige Mis uit. Velen der onzen nader den ter H. Tafel om met des te mcef devotie dit is wel het juiste woord het Passie-spel bij le wonen* Te 8 uur schrikt iedereen op r.' een kanonschot 't Is de verwittiging dat; te 8,15 u. stipt zeer stipt - het Spel aanvangen zal. Al de onzen waren op post. We had den een eerste rangplaats, vóór hek podium, midden in de zaal... De zaal, zeg ik Oordeelt Zeven reusachtige stalen bogen, 42 meter breed en 27 m. hoog overspannen een ruimte van 42 meter bij 52 meter, of een oppervlak- Ie voor de zitplaatsen, van 2184 vier kante meter I Het theater biedt voor 5000 personen zeer degelijke zitplaat sen... Er waren Zondag laatst 6000 toeschouwers opgekomen Midden voor de ruimte voor (liet orkest, 50 man sterk, en nog meer naar voren gansch in openlucht overstroomd door het vrijelijk toetredend daglicht liet grootsche tooneel. Heel eenvoudig doch nua-jestaDscih irjj.rukv*ekkend het opgevat Twee zijtooneclen, ge scheiden van het centraal tooneel door twee overboogde gangen. Vóór het cen traal tooneel en de zijtooneele.i 'een groot vóórtooneel, en achter het cen traal tooneel een acihterscène voor de. levende beeldengroepen. Over het spel zelf wijden we later uit. Zeggen we nochtans dit, dat de indruk overweldigend is (De geheeld opvatting is van hoog artistieke gehal te. De décors, stijlvol Het spel kuns tig De beeldende groepen éénig mooi! De spelers dragen lange haren geen pruiken een baard; de vrouwen dra gen eveneens hun lang haar. Niemand .wordt geschimkt. Moeder natuur dóet de belichting en de reusachtige hergen zorgen voor het gepaste verre gezicht'. Het spel duurt van 8,15 tot 11,50 u. én van. 2 u. tot 5 u. De indruk is onvergetelijk... onver getelijk... onvergetelijk Na het avondmaal gingen we nog eens uil. We keuvelden gezellig met do- hannes, kwamen Maria-Magdaiena te gen, zagen den goeden en den slechten moordenaar met andere spelers aan 't kaartspel, bezochten Pilatus, en dron ken nen geheelen met Caïphas cn Barrabas Er werd over alles en nog wat gesproken en toen de spelers van Oberammergau de photo's te zien kre gen van de voornaamste acteurs uit de Passiespelen in 1931 door 't Land van Riem en de Barfcaristen opgevoerd, met de .welwillende medewerking van al dié i lieve dames, juffrouwen en lieercn te (zien kregen, werd er nog meer ver broederd, verbioedering die in «vloei ende» munt... werd omgezet 1 Een der onzen vroeg aan iden orkest leider een viool... Ilij speelde, onder, kundige begeleiding, de inleiding van een mooi Vlaairnsch lied de heerlijk klonk het dan als ingetogen, aanvoe lend hoe lief we het hebben Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief 1 Zoo werd liet stilaan laat. 's Morgens moesten we te 7 u. af reizen naar Insbrück We /gingen rus- jten ten uiterste voldaan over ons ver blijf in Oberammergau en voornamelijk over ide vertocniri/g der werelilver- 'maarde Passiespelen I De onderwijzers van het officieele onderwijs hebben hun congres gehou den te Charleroi. Het uitroeien van alle godsdienstig onderwijs', ziedaar de hoofdbetractiLng dezer «opvoeders» M. Smelten, vertegenwoordiger; van M. Maistriau, Minister van 't Onder wijs heeft beloofd de wenschen. van de officieele onderwijzers over te maken aan zijne Excellentie M. Maistriau. Te Rome had er tevens een Congres plaats, voor het internationaal middel baar onderwijs. Ook daar heen had de Minister van Onderwijs zijn vertegen woordiger gestuurd, n.l. M. De Rasse. Volgende wenscih werd door dit Con gres goedgekeurd «Het Congres bevestigt de noodzake lijkheid der eerbiediging van 't gods dienstig geweten der kinderen en der leeraars en 't legt nadruk op het be lang van den godsdienstigeri factor bij de intellectueele en zedelijke vornnog der jeugd. Naar wie zal M. Maistriau nu luiste ren Naar de wenschen van de off.- cieele onderwijzers van België, die de katholieke scholen willen uitschakelen, om de schijnheilige onzijdigheid door te voeren, of naar de wenschen der pe dagogen te Rome uitgedrukt, die de on zijdigheid verwerpen De leerlingen der Katholiekë scholen zijn overal en altijd in de OFFICIEELE EXA. MENS verre uit de eersten de besten in kennis, en wetenschap en kunst.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1