p t1 Nationaal Kriterium der Stad Aalst 15 Een nieuwe kaakslay voor M. Nichols. in de Mijnen let Loonconflict Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zalerdag p SEPTEWEII93I9 2» I De antS-kïerikai© politiek van De Stobiseieiee krijgt de nederlaag- Xe schrikken terug voor de financieele moei lijkheden. Zij hadden uitdagend tot de katholieken geroepen dat iede re partij hare verantwoordelijkheid moest durven dragen. De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberammergau E VOLKSSTEM £XXX JAARGANG HUMMER 204 Publiciteit buiten het Arrond. AALST i: Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, ie JJrussel t=—jRue de RiCheleu, Parijs e— Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres 3 w 1 H. Eleutherius g iZonop5.27Zonaf6.04g I E. K. 16 V. M. 23 M. Niche!» is voor 't ongeluk geboren De Vlaamsch-Nationalisten hebben ham aan zijn burgem»«5t,rszetol ga holpen, en overladen bem nu mei misprijzen ea spot. De zwakke, kioine liberalen waren er als da kippen bij om zijn ineen stortend rijk te trachten te stutten, en nu belooft Cornelis ons allerlei schandaaltjes, over het beleid van onzen burgervader, te komen verklappen. Arme Nickels, die door zijn lieve vrienden steeds wordt verraden Zal hij nu, eindelijk bekennen, dat zijn toestand onduldbaar is geworden, en dat hij er moet van onder trekken. M. Cornelis noemt dus ontslag. De liberalon komen van 'n kale reis terug Om zich te verontschuldigen gebaren ze nu, de reis te hebben onderno men, alleen omdat ze overtuigd waren.dat de Katholieken zouden mêedoen Wie houden ze voor den aap Het standpunt der Katholieken was hen op da meest uitdrukkelijke wijzo bekend gemaakt. Zij koudon hunne voorwaarden zij wistan dat de katholieken hun standpunt zouden getrouw blijven dat heol de katholie ke party dat standpunt mede verdedigde. Waarom hebben ze geheime besprokingen gehad met de socialisten ach ter dan rug der katholieken Waarom hebben ze in de laatste gameentsraadssitting door Mr Nichels latea verklaren dat na het veralrijken van drie maanden het college zou aangevuld worden met liberalen en socialisten Hangt toch de onnoozelen niet uit, Heeren liberalen. Bekent schuld. Sinds jaren verlang» 'n aanzienlijk deel van de liborala partij, met Staf ken aan 't hoofd 'n bondgenootschap te sluiten met de socialisten tegen do katholieken Hun antiklerikalisme heeft hen zoodanig verblind dat ze niet geaarzeld hebben, op 'n oogenblik dat heel do bevolking in opstand kwam tegen bot socialistisch bewind zich niettemin in do armen der aocialieten te werpen. Na twea maanden gaan hun oogen open Na twee maanden vluchten ze die verantwoordelijkheid- Maar do bevolking zal niet vergeten. Zij heeft het nu ervaren dat de intiemste neigingen van do liberalon ben naar 'n bondgenootschap mot de socialisten, drijven. Dat trachten de blauwen ihans, te vergeefste verdoezelen. Voor Stafkeu is het een harde noot,— het ontslag van den Heer Cornelis is de veroordeeling van gansch zijn politiek. Men vertelt dat Stalke hot, als leider van de partij, sou altrappen I!?? HERNIEUWING DER ABONNEMENTEN Binnen enkele dagen zullen wij door de Bank een kwijtschrift laten aanbie den voor de hernieuwing der driemaan- delijksche abonnementen die op 30 Sep tember ,a.s. eindigen. We hereiken dan weldra Fluelen aan liet Vierwoudsteden-Meer gelegen. Het is algemeen bekend dat bet Vierwoud steden-Meer een der wonderen van Zwitserland is. Langs henen de smaragden groene binnen-zee gaan we door de niet min der beroemde Axenstra-sse, 12 Kilome ter-lange baan gansch in de rots ge bouwen van 1863 tot 1865. Onder, ne- yeiis en boven de Ajens'trasse draait en •klimt de Sint-Gothardbaan naar Gos- schenen. We komen dan te Brunen, na Luzern, de bijzonderste aanlegplaats van de booten die regelmatigen dienst 'doen op het Vierwoudsteden-Meer. Brunnen is een wijd beroemd toeristen centrum en uitgangspunt van talrijke excursies in de bergen. Verder op nu langs prachtig aangelegde wegen met afwisselende uitzichten op het meer en de bergen die het omringen. Onbeschrijflijk éénig m-ooi is deze tocht langs de boorden van het meer, met zijn hemelsch blauw water op de welke de zon plekken smijt, van donker naar licht-blauw uitdoezelend, al naar gelang de lichte wind en de wolken me despelen dit heerlijk spel op het rim pelende watervlak Elke bocht van den weg geeft ons een ander uitzicht op dit sprookjes land Over Gensau, Vitznau, Weggis, Giep- pen, Kussnaciht, Merlischachen en Meg gen nu naar Lucern. Hebben we niet vergeten te. melden dat velen onder ons de Teil-Kapel be zochten enkele Km. voorbij Fluelen Zij is gelegen aan den rand van het meer. Er heen gaan is niets... Eerst heeft men een kronkelenden wegel slin gerend dalend naar het méér, daarna zijn nog 191 trappen af te dalen ge houwen uit de rots... af te dalen, zeg gen we, doicth ook weer te bestijgen bij het ferugkeeren Doch 't loont de moeite. Prachtig li.gt de Teil-Kapél aan het meer. Op de wanden der kapel zijn prachtige fres co's aangebracht voorstellend de ge schiedenis van de Scherpschutter, Beschrijven wat we dezen voormid dag te bewonderen kregen aan natuur schoon is eenvoudig onmogelijk. Nooit .vergeten wij dat heerlijke Vierwoud stoden meer, de indrukwekkende bergen met hun eeuwige sneeuw, die rotsber gen welke op zekere plaatsen den weg flankeerden Het binnenkomen in de stad is merk waardig. Van op de hoogte slingert de weg zich spelenderwijze naar de stad toe, die lief neergehurkt zit aan het meer. t Was 11 u. als- wel te Luzern toekwamen, om er te blijven dineeren en een kort bezoek te doen aan de stad. Luzern Deze stad is prachtig gelegen aan de Reuss en het Vierwoudsteden-Meer tusschen den Pilatus- (2423 m.) en den Righi (1800 m.}. Luzern verdeelt zich in twee steden, de oude en de nieuwe stad aan elkander verbonden met zeven bruggen over de Reuss, waarvan de twee eigenaardigste zijn dé Kapell brücke en de Spreuerbrücke. Beide zij in hout en gansch overdekt. Onder het dak der Kapellbrücke heeft men talrij ke schilderijen, episoden uit de gesohie. denis van Luzern en uit het leven van Sint Léger, schutsheilige der stad voorstellende. Op de Spreuerbrücke vindt men eene oude schildering van W.eilinger, den Doodendans voorstel lende. In de oude stad wordt de aandacht in 't bezonder getrokken op de oude smal le straten met eigenaardige beschilder de huizen en veel prachtige uithan, borden in gesmeed ijzer (XVI© eeuw) men beeft er ook de hoofdkerk, het Ra thaus, den monumentalen Leeuw van Luzern, in de 'rots gehouwen ter herin nering aan de Zwitsersche wacht van Koning Lodewijk XVI die tot den laat.- sten man viel, ter verdediging van den Vorst aan welken zij hun woord ver pand hadden in de Tuilerieën te Parijs in 1792. De nieuwe stad is gansch mo dern; men heeft er het grootsche sta tion, de Post, dé 'Jesuïetenkefk, De beste beroeprenners van 't land,komen op bezoek Ce grootste sportgebeurtenis der Denderstreek. Gisteren deelden we reeds in ons blad mede. dat een afvaardiging van de B. W. P. door de bevoegde ministers as ontvangen Donderdagvoormiddag. De indruk van die afvaardiging is dat de regeering volkomen bewust is van haar verantwoordelijkheid in deze moeilijke kwestie en niet tegen de ar beidersbelangen is gekant en dat de ergadering een goeden indruk laat. Tevens meldden wij dat het Atg. Christen Vakverbond een vergadering hield. Bijzonder meldenswaardig is het feit dat het A.G.V. zich uitdrukkelijk verzet tegen alle tendenz om het hui dig geschil in het mijnbedrijf een po litiek karakter bij te zetten, zooals er wel eens in de socialistische bladen getracht wordt. Het A.C.V, staat er op, •dat het conflict een louter economisch en beroepskarakter hehoude. De h. de Broqueville, eerste minis ter, deelde Donderdagnamiddag, even oor de vergadering met den Mijnraad als zijn meening mede, dat van beide kanten goede wil voorzit om tot. een verzoenende oplossing te komen. De Mijnbazsn bij de Regeering De afgevaardigden der mijndirëc- teurs werden Donderdag namiddag ontvangen door de ministers de Bro queville, Van Cauwelaert en Van Isaeker de bijeenkomst duurde tot kwaart voor zes ure. De afgevaardigden verklaarden aan de pers dat zij de voorstellen der re geering aan de leden hunner federatie zouden mededeelen aanstaande Za terdag namiddag zullen zij een tweede onderhoud hebben met de ministers. Volgens hun verklaringen was niets bereikt. Intussc'hen is' het waar dat er ge gronde hoop blijkt te bestaan op een passende regeling. Alle moeilijkheden zijn echter nog niet weggeruimd. Eindelijk staat de lang verwachte 15 September voor de deur. Sedert weken reeds hunkeren de sportmannen der streek naaT het groote Criterium dat ons de beste renners uit het landi zal te zien gevén. Uit alle richtingen, uit alle gouwen, zullen duizenden en nog duizenden, kijklustigen naar onze stad stro-omen. Voor onze neringdoeners zal het dan ook een gouden dag werden. De stad begiftigt dit -grootsch sp'ort- fe.es t met 30.000 fr. prijzen en premiën. Geen wondeT dus, dat alle gekende be roepsrenners, naar hier over komen, om een handuit te steken naar een dier mooie prijzen. 62 MAN IN STRIJD De Koning volgt het verloop van het geschil De Koning heeft .gisteren andermaal den h. de Broqueville, eerste-minister. ontvangen in verband met het mijn. geschil. En Donderdagavond heeft de eerste minister verder het Paleis op de hoogte (gebracht van den stand van het geschil. Vergadering van de ministers met de Vrije Mijnwerkers Vrijdagochtend, 11 uur, hadden de af ge vaardi,gingen van het Algemeen Christen Vakverbond en van de Cen trale der Vrije Mijnwerkers een on derhoud met de genoemde regeerings- leden. Het ontwerp van Minister Van Cauwelaert Minister Van Cauwelaert zegde lioe zijn ontwerp in verband met de in richting van de kolen-nijverheid niet voor het parlementair verlof kan goed gekeurd worden en hoe hij dat betreur de.De nu opgerezen moeilijkheden zul len, hoopte hij, nu velen doen klaar- zien en tot vlugger, handelen aanspo ren. Alleszins heeft zijn ontwerp niet tot doel de konflikten te voorkomen, welke kunnen rijzen tusschen patroons en arbeiders. Wel wil het een algemee- ne regeling van het kolenbedrijf in voeren onder Staatskontrole. Dat ontwerp kan hij slechts gedeel telijk toepassen op grond van de vol macht. Voor het overige deel is par lementaire goedkeuring noodig. De h. Van Cauwelaert drukte er nog verder op dat de kwestie van de her vorming van -ons mijnwezen geen ver band houdt met de loonkwestie. Hij bevestigde op zijn beurt dat, indien een klein gedeelte van de mijnwerkers slechts' 4 of 5 dagen werkt, de groote meerderheid 6 dagen arbeidt per week. Ten slotte uitte hij zijn vertrouwen in het gezond verstand van de mijn- bazen, die het goed meenen, die een open oog hebben voor 's lands belan gen, dié goede vaderlanders zijn cn eigenlijk meer ingenieurs dan kapita listen, opgeklommen uit het mijnvolk zelf, waarmede zij nauw kontak't heb ben. Het Stedelijk Sportkomiteit dat reeds zoolang met de inrichting van -dezen wedstrijd bezig is, heeft, niet zonder moeite, uit een zeer groot aantal in schrijvingen deze renners gekozen die het Criterium onzer stad tot een verze kerden bijval zullen opvoeren. Kijk maar eens naar de lijst der inschrijvin gen. Zullen we hier de mannen niet aan 't werk zien, die tot ver oveT de gren zen, naam en fortuin verwierven We groeten allen en zeggen hun van harte welkom in ons midden Wie kent Danneels niet, den man die te Leipzig in 't Wereldkampoenschap, de derde plaats veroverde en tal van kampioenen uit andere landen, van zijn Wiel schudde En Hamerlinck dan De volksgelief de «Koning der Kermiskoersen» 1 De vlugge sprinter 1 Dertigmaal zult ge hem voorbij zien vliegen en de dertigste maal zal het vlug, zeer vlug zijn. En wie weet, loopt Fred met den oppervo gel niet weg. Ja maar, zeggen de sport mannen, we hebben ook Tommies aan den slag en deze klop te Hamerlinck dit jaar te Schooten en te Wilryck En ware 't niet dat Fred, den laatsten tijd geweldig op dreef is gekomen, we zouden nog twijfelen. Alleszins zal de tweestrijd Tommies- Harmerlinck een mooi brok sport aan de kijkers bieden. Alle heil en welkom aan onzen sym pathieken streekgenoot Frans Bonduel 't Is een der schoonste sportfiguren uit het land en Frans mag ep zeker van zijn dat hij te Aalst een warme gene genheid zal krijgen van de duizendkop pige sportmenigte. En wat gezegd van Edgard De Calu- wé De man die voor de verrassing kan zorgen; de man, die als het ongeluk hem spaart, kampioenen kan ledig rij den door zijn vluggen tred. Edgard, we wenschen u veel kans We zijn benieuwd om Romain Gys- s-els aan 't werk te zien. Hij die reeds zoovele groote klassieke koersen won, liier en in andere landen, zal voor zijn jongere- tegenstrevers, een blijvend ge vaar wezen. Romain kan zulke groote dinge-n Tegen alle praatjes in, verzekeren wij hier, dat Romain Ghyssels yan de paftij zal zijn. We noemen in éénen adem Dictus, den kampioen der Criteriums. Nog een eerste-rang favoriet Verder Herkenrath, die Aalslersch bloed m zijn aderen heeft en aan zijn stadsgenooten zal willen toonen wat hij kan. Theo is van zeer velen de favoriet. Hij zal zich in alle geval, geweldig in spannen. V Dignef, onzen Belgischen vertegen woordiger uit de Ronde van Zwitser land, waar hij eervol figuur, sloeg. Roger De N-eef, den gekenden ze«-da- gen-koerser. Sylveer Maes en Romain Maes, twee sohoone figuren uit de Ronde van Frankrijk. Van Rlysselberghe, den man uit Bor deaux-Parijs, die nog steeds veel be wonderaars Lelt. Flander Horemans, een der, regelma- tigste renners. Gust De Loor, een moedig strijdros. De Kuysscher, de jonge veropenba ring, die men in 't oog, moet houden. Stant Dyzers die nog criteriums won, Dré Verlinden die er weer boven op is Cocqueriaux, die goed zit. Van Grootenbruele, die decs jaar nog zulke schoone Ronde van Belgie deed. En dan om het kort te maken Bout mans, Christiaens, Jef Dervaes, Ver niers, Alexander (1ste Criterium Ver- viers), Van Erp, Mathieu Cardinaels, Rol us, Pier Martens, Meerschaert, Os wald Conserrière, Meeuwis, Roosemont, Maurice Raes, Capelle (lste prijs Am- biorix Tongeren; te Criterium Hasselt, 3e Criterium Herve), Van Vlockhoveir Kegels, Michel D'Hooghe, Wermoes, Oplinus, Catteeuw, Reyns, Binst, Ge rard De Smet (die hier te Aalst, den groote Prijs voor onafhankelijke won in Juli 11.). DE MANNEN DER STREEK Dat zijn de onze Die zien we alle' dagen We houden ervan omdat het jongens van ten onzent zijn. We mogen niet fanatiek zijn en ook niet ziendéblind, toch zouden we zoo graag één der onzen den eerepalm zien weghalen. Kon dit maar eens gebeuren! Wie weet want op kop van de mannen der streek vinden we Jef Moerenhout, den lieveling van Lede Op 15 September loopt Lede «ledig». Iedereen die iets of wat voelt voor de sport wil Jef te Aalst zien wer ken en... misschien zien zegevieren. Hallo, Jef Doet uw supporters juichen en dansen en springen. Gij, die in den omloop van 't Westen, de besten waard geweest zijt gij, die gisteren met glans te Coolskamp het «Kampioenschap van Vlaanderen»' gewonnen hebt, zorg er voor dat Gij, Vlaamsche Kampioen, de gansche Markt, ter aankomst, aan het jubelen brengt. We wenschen u van ganscher harte alle heil toe. Dit wenschen we ook aan Remi Wy- nant, den Kampioen der Denderstreek, die den laatsten tijd schitterend- op dreef gekomen is; die verleden Zondag, ter Wielerbaan van Erembodegem, al de koersen won. Als ge u eervol klas seert Remi, dan zullen uw supporters er ee-n kermisfeest van maken. Ge weet dat ze met honderden met u optrekken. Ze liggen op den uitkijk en zouden u zoo gaarne bij d-e kopmannen zien en niet het minst wij zelve. Oscar Houtman ook zal zijn streng spannen. Oscar specialiseerde zicji den laatsten tijd op de velodrooms, dóch de baan ligt te Aalst zoo wonderschoon, dat ze op een piste gelijkt en daar kan men op vliegen, hé Oscar! Erembode gem op post Stant Van Impe brengt gansch Hael- tert naar hier. Zijn werkzame veloclub heeft al de supporters opgetrommeld en Stant zal aan vele groote bazen zijn achterwiel toonen. U weren hé, Stant.! De Putter, de man die te Denderhou- tem, honderden bewonderaars telt, hoopt- van goed zijn beste te zullen doen. Als die duivelsche banden maar niet al den strijdlust van dezen moedi- den jongen uitdooven. Kent ge Clapdorp Hij woont nu té Wetteren en zijn talrijke -aanhangers verzekerden ons dat hij, tot spijt van vele favorieten, van in den beginne, het vuur aan de lont zal steken. Ik zal ze doen draaien, zegt de- vechterbaas Knap te paard zullen de volgende renners liunne sopporters schoon .werk willen te zien geven Goessens, Aspelaere, Noterma", Pa- ricke, De Geeter, Nederbrakel, Van der Poorten, O-ultre, Van Keer, Berlaere, De Donder, Lebbeke, Cornelis, Merch- tem, Van Sn lek, Ninove, Van Rossem, Denderwindeke, Roger De Wolf, St. Gilles-Dendermonde, Lely, Assche. Vast en zeker krijgen we op 15 Sep tember «en sportvertoon 'eenig te Aalst. Denkt er aan, duizenden toeschou wers, dat ge dit mooie feest verschul digd zijt aan het Stadsbestuur die den wedstrijd rijkelijk steundé aan de medewerking van Sportwereld, van de sigaretten Êelga, van de brouwerijen De Blieck, De Gheest en Zeeberg; van de Biscuits Parein. Er zijn dus voor 30 000 fr. prijzen en premiën. le prijs 3000 fr. en kunstpalm in gesmeed ijzer verder 2300, 1700, 1200, 1000, 800, 600, 500, 400, 300, 250, 200, 200, en zes van 150 fr. Het totaal bedrag der premiën 6ah op dit oogenblik nog niet vastgesteld worden, omdat de steun der bevolking nog niet gekend is. Wat we reeds kunnen mededeelen is dat op de Béthunelaan (op den hoek der August Marcelstraat waar een tri bune staat) een premie van 2000 fr. zal betwist worden over vijf klasse menten 1.500 fr. voor den lste, 500 fr. voor den 2de. Dit klassement wordt als volgt op gemaakt le: 3 punten; 2e 2 punten; 3e 1 punt. Deze premie zal verreden worden, gedurende de volgende rondeflt 5. 8, 11, 14 en 17. Op de Béthunelaan worden ook nog verreden 2 premiën van 250 fr. elk, dit tijdens de 21 cn de 26 ronde. Zie vervolg 3de bladzijde^

De Volksstem | 1934 | | pagina 1