Ter overweging I De Socialistische Bank van JVL Cornelis trapt het af Goede vangst te Luik De Loonkwestie in de Mijnen Stoffntroepaa in Vlaanderen De nieuwe Gouverneur- Generaal van Kongo De liberale partij in een belachelijke positie Belgische Spoorwegmaatschappij £XXX JAARGANG. NUMMER 205 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon Ü4. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan A3, .te Brussel Rue de Richeleu, Parijs t-r Rank Ruiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, jZondag 16 Seplembsr H.Cornelius Zon op5,28 Zon af6,02 Maandag 17 Seplsmb. 1934 H. Lambertus Zon op5,30 Zon af6,00 V. M. 23 L. K. 30 HERNIEUWING der abonnementen Binnen enkele dagen zullen wij door de Bank een kwijtschrift laten aanbie den voor de hernieuwing der driemaan- delijksche abonnementen die op 30 Sep tember ,a.s. eindigen. DAGKLAPPER 16 Sept. H. Cornelius. Tijdens zijne regeering als Paus, in de 3e eeuw had hij te kampen tegen kerkvervolgers en ketters. Hij stierf in 252. 17 Sept. H. Lambertus, gcb. te Maastricht werd hij in 669 bisschop dezer stad, en deed oneindig veel voor de evangelisatie der streek rond Maas tricht. Hij werd vermoord in 708. Volgens zekere geruchten z-ou de Bel gische Bank van den Arbeid terug vlot worden gebracht met den steun van de Spaarkas. Deze inlichting blijkt niet heelemaal juist te zijn. In werkelijkheid doet de toestand zheb als volgt voor Men weet, dat reeds sedert enkelen tijd, de Spaarkas, in overeenstemming met de regeering, besloten had gebeur lijk voor de socialistische kooperatie- ven, een som ter beschikking, te houden van ten hoogste 150 millioen.ViOorschot- ten zouden gegeven worden tegen wer kelijke hypothecaire waarborgen, of te gen hypotheken van den eersten rang. Niet de Bank van den Arbeid, maar wel de socialistische kooperatieven, komen .voor deze voorschotten in aanmerking, wanneer zij waarborgen kunnen bieden. De voorschotten hadden tot doel de kooperatieven, die zelf aanzienlijke be leggingen bevroren hebben in de Bank van den Arbeid in staat te stellen het hoofd te bieden aan het invorderen van belegde gelden door hun spaarders. Tol nog toe werden aan de socialis tische kooperatieven slechts 50 millioen .voorgeschoten. Teneinde een likwidat.ie van de Bel gische Bank van-den Arbeid te vermij den en den toestand van de kooperatie ven te verbeteren, die dus geld ver schuldigd zijn aan de Spaarkas, maar, geld te goed hebben aan de Bank van den Arbeid voor een bedrag \an onge veer 150 millioen, zou de Spaarkas, nogmaals in overeenstemming met de regeering, het toekennen aan genoemde kooperatieven en dus niet aan de Bank van den Arbeid in het vooruit, zicht hebben gesteld van een nieuw be- 'drag, van 20 millioen, natuurlijk nog maals mits hypothecaire waarborgen. ■JPjit toegevoegde voorschot zou aan de Bank van den Arbeid toelaten een gedeelte van de bij haar gedane beleg gingen terug uit te betalen, met uitzon, dcring van de gelden der syndikale in stellingen. Gehoopt, wordt, dat de Bank van den Arbeid anderzijds üit andere bronnen hulp zal kunnen bekomen, wat een re- geiing in der minne met de schuldei- schcrs zou toelaten P(e Koning heeft een besluit onder, teekend waarbij de h. P. Rijckmans, eere-algemeen kommissaris, benoemd wordt tot goeverneur-generaal van Bel gisch-Kon go. De h. Pieter Ryckmans, is een Ant werpenaar, zoon van wijlen den heer AI- fons Ryckmans, Katholiek senator voor Antwerpen, geboren in 1891. Hij behaal de den titel van doktor in de rechten, was advokaat bij het Beroepshof te Brussel en begon zijn koloniale loop baan. in 1915. In 1920 werd hij be noemd tot resident van het mandaatge bied Oerocndi. In 1928 word«t hij geroepen om het ambt van algemeen resident van Roean- di-Oeroendi te bekleeden. Na zijn terugkeer in het moederland werd hij benoemd tot algemeen sekre- taris van de «Union Goloniale» en was tevens voorzitter van het landbouw-in- stituut. De Mijn du Grand Hornu gesloten Een erge tijding komt vandaag uit. den Borinage eerstdaags staakt, de mijn du Grand Hornu hare werkzaam heden. De afgevaardigde beheerder, graaf des Moustiers, lid der Fransche Ka mer, heeft aan het personeel den op zeg tegen D October doen overhandi gen. Het nieuws heeft in de streek alge- meone verslagenheid verwekt. Het is om zeggens zeker dat de loonkwestie zal opgelost zijn. 't Is te zeggen dat er geen cent van de huidige loonen der mijnwerkers zal w:orden af getrokken. Dit staat als zeker vast, en zoowel uit de verklaringen Vrijdag ge daan door de leiders van de Vrije. Mijn werkers (de Christelijke organisatie, onder het voorzitterschap van den h. J. Van Buggenliout) die tesamen met de afgevaardigden van het Christelijk Vakverbond door de drie bevoegde Mi nisters werden ontvangen, als ander zijds uit de mededeelingen van de so cialistische pers en de socialistische vakieiders, blijkt dat de regeering niet een gezagsregeling tenminste liet so ciaal conflict, het Ioongescliil tusschen arbeiders en patroons lieeft opgelost. Namelijk door de arbeiders om zoo te n te garandeeren dat hun loon niet zal worden verlaagd, welke ook de regeling moge zijn die de regeering daartoe met. de werkgevers zal dienen te treffen. Langs beide zijden der afgevaardig den van de arbeiders, zoowel bij dè so cialistische als bij de christelijke syn dikale leiders, heerscht dientengevol ge overtuiging dat de staking zal overbodig zijn. De afgevaardigden der christene syndi- katen bij den eersten minister De eerste minister, bijgestaan door M.M. Van Isacker en Van Cauwelaert, ontving Vrijdag in den voormiddag de afvaardiging van het Verbond der Christene Syndikaten, welke het hoofd der regeering kwyam op de hoogte stel len van de besprekingen welke daags te voren hadden plaats gehad. De afvaardiging bestond uit MM. Van Buggenhoudt, voorzitter der Vrije Mijn werkers; Pauwels. voorzitter van het Verbond der Ghristene Vakbonden; Tho massen, Mondelaer, Lejuste, Manshof. Het ging er nogmaals over om de cij fers, voorgelegd door de afvaardiging der patroons met betrekking op de loosheid en al de vraagstukken welke welke betrekking hebben op de werk loosheid en la de vraagstukken w;elke betrekking hebben op de loonskwestie, te bespreken. M. Van Buggenhoudt verklaarde na afloop der vergadering, dat de huidiige toestand was onderzocht en dat men eveneens had nagespoord wat er moest gedaan worden in de toekomst. Op eene vraag of hij tevreden was aangaande den uitslag van het onder- hoüd met den eersten minister, ver klaarde hij «Wij zijn zeer opitmistisch gestemd en tevens van oordeel dat de staking kan- vermeden worden. De regearing zal al het. mogelijke doen opdat het conflict niet zou uitbreken, en men hoopt wel hierin te gelukken De patroons werden Zaterdag ontvan gen. De afgevaardigden d'er Chrislene werklieden waren er eveneens. Men koestert, gesteund op de gunsti ge voorwaarden welke men van de re geering verwacht, de vaste hoop dat al les in de beste voorwaarden zal gere geld worden. De voorstellen van de regeering Pis mijnibazen zijn Vrijdag te Brus sel in beperkte vergadering bijeenge komen, teneinde het premiestelsel te onderzoeken, dat de regeering voorstelt ter vergelding van de gebeurlijke hand having van de mijnwerkersloonen. Zaterdagochtend had een voltallige vergadering van de mijneigenaars plaats wier beslissingen in den namid dag hekend gemaakt werden aan den eersten-minister. Anderzijds zijn ook de onderhande lingen voortgezet tusschen de regee ring en de kristen syndikaten. Een motie van het Nationaal Komiteit Het nationaal komiteit van de syn dikale mijnwerkerskommissies is Vrij dagochtend in vergadering bijeenge komen in het Volkshuis te Brussel. De hh. De Vlaeminck, Mortens en De- lattre gaven een uiteenzetting van den toestand in het mijnbedrijf in verband met het hangende loongeschil. Pie vergadering werd hervat van 2 u. tot 4 u. 30. Kommunistische voorstellen afgewezen Do kommunistische partij had aan de socialistische partij en aan de Syn dikale Kommissie voorstellen gedaan in verband' met, de staking bij de mijn werkers. De socialistische partij en de Syndikale Kommissie hebben dat voor stel afgewezen, omdat zij van oordeel zijn, dat de arbeiders zich bij hen moe ten aansluiten en zij geen vertrouwen hebben in de gedane voorstellen. Wij lezen in Het Land van Aalst»] van heden Zondag 16 September Het is dan toch waar geweest..? Op de vergadering van de liberale partij Maandag laatst gehouden, werd beslist dat Mr. Cornelis als schepen ontslag nemen zou. De reden P,e liberalen trekken er uit omdat de katholieken er niet in willen. Mr. .Cornelis stapt het af omdat Mr. Moyersoen geen schepen worden wil. Een onpartijdig mensch is geneigd een dergelijke reden niet zeer ernstig op te nemen. Een ernstige politieke partij laat haar gedrag niet voorschrij ven door dat van een andere partij. Een ernstige politieke partij bepaalt, zelf hare princiepen en de belangen die zij nastreeft. De liberalen hebben er lang op ge zocht om deze reden te vinden drie maand geleden reeds heeft de katholie ke partij duidelijk en herhaaldelijk haar standpunt medegedeeld, zoodat het thans door .de liberalen opgediepte argument alleen de waarde heeft tot dekking van wat anders te dienen. In werkelijkheid is M. Cornelis van door .om veel andere redenen 1) het schepenambt vroeg aan Wl. Cornelis te veel tijd M. Cornelis he8ft geleerd dat met de socialisten niet te besturen is 3) M. Cornelis en met hem de libera le leiders hebben zich aan de moeilijk heid v.an het huidig bestuur deerlijk mispakt en den weerslag gevoeld van hun jarenlange dwaze demagogie. In 't kort, de liberale partij heeft zie.h teruggetrokken uit. wat een van haar eigen menschen noemt EEN HOPE LOOS AVONTUUR. Zij trekt zich terug zonder eenige an dere prestatie dan deze zich uiterst belachelijk te hebben genraakt. De jarenlange kinderachtige dema gogie van M. Gustaaf De Stobbelcir heeft thans uitgediend. Hij zwijge voor taan... Bilan v.an den oorlog 1914-1918 In de wereld. 10 millioen dooden 10 millioen gekwetsten 7 10 millioen verminkten 7 millioen krijgsgevangen 9 millioen wezen 5 millioen weduwen 10 millioen vluchtelingen J 80 millioen ge mobiliseerden. De verliezen der Verbondenen. Gemobiliseerd. Gesneuveld. Frankrijk 8.501.045 1.391.000 Engeland m. de Dominions 9,270.000 869,000 Ver.-Stalen 4,272,000 70.000 Italië 5.704.000 750.000 België 390.000 41.300 Rusland 15.070.000 1.700.000 Servië 707,300 380.000 lloumanië 1.000.000 250.000 Portugal 200.000 8,370 Verliezen der Vijanden Duilschland 13.250.000 1.950.000 Oostenr.-Hong. 9.000.000 1,542,000 Turkije 1,860,000 350.000 Bulgarië 1.000.000 100.000 Die oorlog van 1914-1918 heeft ge kost aan de oorlogsvoerenden Tien triljoen frank. Met hel geld dat den oorlog gekost heeft zou men een gemeubileerde villa met hof en afhankelijkheden, vertegen woordigende een waarde van 100.000 frank, aan ieder gehuwde familie kun nen geven hebben van De Vereeniigde- St.aten, Canada, Engeland, Frankrijk, België, Duitschland en Rusland en daarbij had men in al de steden van die landen die meer dan 20Q.OOO inwoners telden een hospitaal van 125 millioen een openbare bibliotheek van 125 mil lioen en een Universiteit van 250 mil lioen kunnen bouwen hebben. Vaders. Moeders van heel de Wereld, allen gewerkt, opdat 1914-1918 nooit meer zou herbegonnen worden Weg met den oorlog van waar hij ook moge kome Leve de Wereldvrede het eenige1 mid1- jdel om de volkeren gelukkig te maken 1 DE OUDE ABDIJ VAN CORTENBERG BIJ LEUVEN werd in een Tehuis voor oude priesters en verschillende jeugd-organismen ingericht. Mgr. Van Roey, Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen, heeft gisteren de hernieuwde instellingen en Kapel gewijd. Kajottershoslije De raad van beheer van de Nationale Maatschappij d'er Belgische Spoorwe gen vergaderde Vrijdag. Hij heeft de bestelling van acht trei nen van ieder drie rijtuigen, voorzien van Dieselmotoren met elektrische drijfkracht goedgekeurd. Di'it materieel zal .gebruikt worden op banen waarop sneltreinen met veelvuldige afreizen zullen kunnen ingelegd worden. Die proefneming zal aan de Maatschappij toelaten na te gaan öf een drukkere dienst tusschen belangrijke steden een voldoende toeneming van verkeer mee brengt om groote uitgaven te recht vaardigen. Een bestelling van 985.000 ion steen kolen van het halfjaar aanvangend met .1 Oktober, werd eveneens goedgekeurd. Met uitzondering van 20.000 ton, d.i. 2 t.h. van het totaal, zullen de kolen door de Belgische mijnen geleverd worden. De raad heeft eveneens een aanvul lende overeenkomst van hallast goed gekeurd. Een nieuwe autobusdienst, die in be ginsel door de regeering, aanvaard werd zal worden ingericht tusschen Ingcl munster en Deinze; in verband hierme de, zal de Maatschappij op deze lijn eenjdige werkkracht en geestdrift, die we aantal bestaande treinen afschaffen, geven heel en al, worden onweerstaan- De raad heeft eveneens vereenvoudi- 'baar. gingen goedgekeurd welke behooren te 1 In sfudie en bespreking hebben onze worden aangebracht aan de treindien- j leiders het veroveringstorrein voor den sten op de lijnen Antoing-Blebaries en nieuwen aanval leeren kennen het ar- Verviers-Batticc. Bedoelde vereenvou- bcidsmidden wordt de vuurlinie, de Ook bij ons Ja, en ze zijn er noodig Die gewapende bende er noodig Neen, laten we elkaar verstaan. Wc be doelen niet 'n jeugd met wapens in de hand en haat in het hart 'n jeugd die haar leven stelt in dienst van een valsch, 'n heidensich ideaal. We willen -zulke hebben we er stormtroepen van een ander soort. Jongeren die de handen slaan aan arbeidsgercedschap, die in het hart 'n groote liefde dragen voor alle werkbroeders en alle men schen, die hun jong leven willen geven voor een waar, een goddelijk ideaal. Er klonk 'n alarmroep bij de katho lieke arbeidersjeugd vanj Vlaanderen, de-ze laatste dagen. Op onze studieweken zijn verleden maand meer dan duizend leiders saamgekomen om schouwing te houden en de nieuwe aanvalsplannen jn te sludeeren. In stille overweging hebben wc onze wapens nagekeken, opgeblonken en ge scherpt. Gebed en offer worden de eer ste en doelmatigste wapens voor onzen strijd bij Hem zoeken we de kracht om onze zware taak te kunnen vervul len; Zijn genade hebben we -noodig voor de overwinning van onze verblin de en gevallen kameraden. Onze jeug- digingen zijn gew'ettigd door het be staan van andere middelen van gere geld vervoer tusschen voornoemde plaatsen. Belangstelling voor de Oberammergauer passiespelen Volgens door burgemeester Lang me degedeelde getallen, is het Passiespel dit jaar bijgewoond door 330.000 toe schouwers. Uit het buitenland kwamen 55.000 tot 60.000' bezoekers naar liet Passiespeldorp, in hoofdtaak Neder landers, Amerikanen, Engelschen en Belgen. Ofschoon er tien voorstellingen min der zijn geweest dan in 1930, heeft het aantal toeschouwers reeds het getal van dat jaar bereikt. De laatste uitvoering is Woensdag 26dezer. De politie is er te Luik in geslaagd drie saccharine-smokkelaars aan te houden. De kerels werden sedert lang a.chtcr- volgd door een agent van de speurdienst die er in .geslaagd was' hun vertrouwen te winnen. Na talrijke aarzelingen en voorzor gen beloofden de drie kerels den ver meenden saccharine-liefhebber 5 kgr van het verboden goedje aan de hand te doen, tegen 375 fr. het kgr. Op de afgesproken plaats werden de handelaars aangehouden. Het. zijn J. Leizen en M. Gcrrits, twee Nederlanders en A. Jaszczyck, een Duitscher. Tie drie mannen werden ter beschikkin, van het parket opgesloten. frontlijn waar .gedurende het verove ringsjaar '34-'35 zal worden gestre den. Samen hebben zij de plannen op- emaakt, de strijdmetnode bepaald door alle voorvechters, door alle af deelingen en gewesten te volgen bij den verove ringstocht. Met Oktober aanstaande begint het groote offensief. Nu reeds wordt in vele afdeelingen het voorbereidende werk aangevat. Het groote verwittigingssein. dat weldra de machtige veroverings tocht. wordt ingezet, wordt in alle ste den en dorpen, in alle huizen gegeven door het verspreidon van traktaatjes en den grootschen kalender-verkoop, in de laatste helft van de maand Septem ber. Ongeduldig, geestdriftig wachten 600 afdeelingen op den aanvang. 25 Oogst 1935 wordt de veroverings tocht van bet, jaar '34-'35 geëindigd met de inneming van Brussel. Met tien duizenden zullen we optrekken om op ons jubelkongres voor de wereld te ge tuigen, dat niet door wapens en geweld, haat en twist, zedeloosheid en godde loosheid 'n betere wereld wordt opge bouwd; maar door arbeid en vrede, lief de en saamhoorigheid, reinheid en die pe godsdienstzin. K. HA JEE. Weer slachtoffers van het gebergte Munchen, 14 Sept.. Men heeft de lijken weergevonden van 5 toeristen, die onder leiding van den befaamden Amerikaanschen alpinist Karl Ammann een tocht in de Beiersche Alpen hadden ondernomen, en wier vermissing sedert, verscheidene dagen ernstige onrust veroorzaakt had. De ongelukkige war'en om het leven gekomen aan de Drcitorfcpitz. M. Ammann is een 'Amerikaan van iDuitschen oorsprong, die een bezoek I kwam brengen aan zijn familie in, Duitschland..

De Volksstem | 1934 | | pagina 1