18 De Staking in fie Mijnen vermeden Groot Syndikaal feest Rusland en de Volkenbond In de Katholieke Unie Dinsdag SEPTEMBER 1934 De Belgische handelszending in Finland te Schendeibsks bij Ceeraardsösrgsn De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberammergau Bi] de Ardeensche Jagers 't Begrootingsevenwicht in Frankrijk DE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER 226 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. - Telefoonlij - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST, g Agentschap HAVAS, Adolt Maxlaan A3, te grussel Pue de Richeleu, Parijs. Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres SV. C. Z, H. Sophia Zonop5,31 Zon af 5,580 V. M. 23 L. K. 30 Een voorloopig akkoord Zooals wij het vermoedden:. ;is' Za- Jerdag avond eene o\ ereen;k6rri'St be reikt in het mijngeschil en zal de aangekondigde aligemeene staking der mijnwerkers niet uitbreken. Zaterdag heersehte nog den gan- schen namiddag een buitengewone drukte in en rond' bet kabinet van den (Eersten Minister. In de wachtzaal bevonden zich naast een groot aantal journalisten de. afge vaardigden der Christen en Sooialis- itische arbeiders, o. a. de heeren Van iBuggenbout, Pauwels en Gooi, voor de Christen Demokraten, MM. Dclattre, Mertens en Lomband voor de socialis- vten. In den voormiddag hebben de ver tegenwoordigers der patroons een vergadering gehouden in de lokalen der Sociétc Générale. Daar had men de voorstellen der Regecring verworpen. Nieuwe tegen voorstellen werden gedaan welke ii den namiddag aan de ministers zou den uiteengezet worden. De vergadering met de vertegen woondigers der patroons werd geleid door Graaf de Broqueville, welke om ringd was door de ministers Van Cau welaert. en Van Isacker. Die zitting begon te half drie en duurde tot half zes. Toen de patroons het kabinet van den eersten minister verlieten, wer den zij als ihet ware door de journa listen bestormd. Op alle gestelde vra gen gaven zij slechts een ontwijkend antwoord. De officieele mededeeling. Enkele minuten later verscheen het Kabinetshoofd van den eersten minis ter die de volgende mededeeling voor las De eerste minister en de minis ters Van Cauwelaert en Van Isacker hebben Zaterdag namiddag de afge vaardigden dex: patroons der Steen kool n i j ver h e i d on twang en Op herhaald aandringen der regee ring hebben de patroons er. m toege stemd de vermindering met 5 t.h. op 1G September niet toe te passen. De regeering heeft zich verbonden tijdelijke compensaties aan de patroons te verschaffen ten einde toe te laten dat nieuwe onderhandelingen worden aangeknoopt tusschen patroons en werklieden over de loohen en anderzijds om te beraadslagen over de economi sche maatregelen die de regeering, .voornemens is te nemen ten einde de herleving der steenkoolnijverheid te .verwezenlijken. »Dit accoord heeft een voorloopig karakter en kan wederzijds opgezegd worden met een opzegtermijn van een maand, zonder dat de toepassing ervan langer kan duren clan tot 31 December .1934. Onderlusschen zullen onderhandelin gen gevoerd worden in de gemengde commissie ten einde te komen tot eene nieuwe loonovereenkomst. De arbeiders nemen er genoegen mede, dat de loonen zullen verminderd worden als het indexcijfer G46 zal be dragen. Na deze ophelderingen besloten de afgevaardigden der Kristene en socia listische arbeiders dat de algemeene staking niet zal plaats hebben. Beide organisaties hebben dadelijk de noodige onderrichtingen verzonden naar de aangesloten syndikaten. Een manifest werd nog Zaterdag avond opgesteld waardoor de hoofdbe- palingen der nieuwe regeling worden bekend gemaakt. Zoowel in de middens der Socialis tische Syndikale commissie, als bij de Chrislene afgevaardigden, heersclite er grootc vreugde wegens de voldoening- gevende oplossing. Zooals wij reeds hebben gemeld, werden de leiders van de Belgische handelszending Gustave Léon Gérai'd, burggraaf du Pare en Sassa, consul- generaal van Finland te Antwerpen, ontvangen door den president der Fin- sche republiek, heer Svinhufud. Het onderhoud duurde 45 minuten en de president scheen grnot belang te stel len in de uiteenzetting, die hem werd gegeven .over den economischen toe stand van België, en hij drukte dan ook zijn hoop uit, dat de betrekkingen tusschen beide landen in de toekomst nog versterkt zouden worden. De heer burggraaf du Paro, heelt den president bedankt voor zijn welwillend heid. Op Zondag 16de September vierde de afdeeling van het Kristen Syndikaal van Schendelbeke de aanwerving van haar 100ste lid. Deze gebeurtenis ging met grooten luister gepaard. De feestelijkheden werden 's mor gens ingezet met een plechLige Hoog mis Een g'eleg.enheidssermoen werd door E. H. De Groeve, gewestelijke so ciale bestuurder, uitgesproken. De middenbeuk der schoone parochiale kerk was aan'de Kristen gesyndikeer den voorbehouden. Namiddags om 3 u. 30, groote Op tocht in het dorp waaraan een dertig tal syndikale al'deelingen deelnamen evenals 5 muziekmaatschappijen. Na den stoet, toespraak door H.H. G. Die Leeuw, algemeen voorzitter van het Kristen Syndikaal van Spoorwegen; Volksvertegenwoordigers Van Heek en Mampay; en als feestredenaar, de ge vierde vertegenwoordiger der Kristene Werklieden van het arrondissement Aalst: Pieter Van Schuylenberghe. Luidsprekers werden geplaatst om aan al de deelnemers toe te laten de toespraken te volgen. 's Avonds om 7 ure concert vóór het lokaal der Kristene Werklieden door het muziek van «Ons Huis» van Geer- aardsbergen. De tekst der uitnoodiging, geteekend door de vertegenwoordigers van dertig Staten werd Zaterdag namiddag te 14 ure aan M. Litvinoff overhandigd. Bij dit cijfer dienen gevoegd de in- dividueele boodschappen van de afvaar digingen van Nederland, Denemarken, Noorwegen en Zweden. ipje meerderheid in den schoot van de vergadering i.s overigens nog grooter, daar een zeker aantal afgevaardigden voor Sovjet-Rusland stemmen, alhoe wel zij verkozen geen uitnoodiging te zenden. De Volkenbondsraad vergaderde de zen avond in geheime zitting om ken nis te nemen van de documenten be treffende de intrede van Sovjet-Rus land in den Volkenbond. Deze documenten zijn de uitnoodi- gingsbrief van de groep Benes, deze van de afzonderlijke stoten en het ant woord van Rusland. De raad heeft bij eenparigheid min drie onthoudingen de resolutie aange nomen. waardoor besloten wordt een bestendige zetel voor te behouden aan Rusland wanneer deze mogendheid in den Bond zal zijn opgenomen. Dc drie staten die zich onthielden zijn Argentinië, Panama en Portugal. De geheime beraadslaging van den raad heeft een uur en 45 minuten ge duurd. Lurem-Straatsburg 't Is half drie als we het mooie Lu- cefn verlaten na er een foto genomen te hebben van gansclh de groep, om naar Straatsburg te (rijden. We verlaten Luzern langs Eramen- farücke en trekken verder het Noorden in langs henen de zuid-westerkust van het Sempachmeer, over de Sursee, en Zofingen, waar een vermaard herten park is, en in wier openbare boekerij een groot aantal handschriften van de godsdiensthervormers bewaard wordt, verder Aarburg' met oud versterkt kas teel, thans dienende tot verbelerings- school voor jongens, dan naar ide in- dustrieele stad 01 ten het liet gelegen Liestal en zoo naar Bazel, waar wij te 16,30 u. zijn. Bazel stad van 135.000 inwoners is de toegangspoort van Zwitserland, het concentratiepunt van het verkeer van het NooTden en het Noord-Westen van Europa voor de Sint-Gothardlijn. Het Groote en het Kleine Bazel rechts en links gelegen op de boonden van den Rhvn zijn onderling verbonden met vier bruggen waarvan de bezonderste de «Mittierre-Brücke» genoemd wordt. Deze rust op zes granieten bogen. Van op deze brug geniet men een prachtig zicht op de stroom en zijne beide oe vers. Langs ide eene zijde verheft zich de oude stad met hare indrukwekkende ge bouwen, hare oude kathedraal (thans protestantsch). welke van allerwegen de blikken trekt met hare roode muren, haar veelkleurig dak en hare twee 6ohoone opreizende torens, liare hooge- sohool, enz. langs de andere zijde ligt de moderne stadswijk, tevens het nij verheids-centrum. Eens buiten Bazel verlaten we het sohoone Zwitserland en komen we in (Frankrijk) den Elzas, sedert den oorlog teTug aan Frankrijk gekomen en thans twee Fr,ansche Départementen uitmakende, Haut-Rhin en Bas-Rhin. De eerste groote stad die we dan tegenkomen is Mulhouse, sta.d van ongeveer 100.000 Inwoners, na Straatsburg de bezonder ste en de bedrijvigste van den Elzas ge legen aan de 111 en aan het kanaal van de llhóne naar den Rlhyn. Na Mulhouse volgen we den weg naar de Elzasser-vlakte getrokken met zicht op het Harth-Woud en schoone uitzich ten op dc Yogezen-Keten eji rijden door De Ardeensche jagers hebben hun vaandel overgebracht naar Brussel waar zij het aan het legermuseum hebben toev er trcuwd. Op enze plaat ziet men ko lonel Chardonne die een pathetische redevoering uitspreekt vóór het vaandel Ensisheim, met oude huizen en Stad huis in renaissance naar Golmar, stad van ongeveer 40.000 inwoners en een© der eigenaardigste en oudste steden van den Elzas. Van uit Colmar trekken we door de wijngaarden van iden omtrek, langs Kaysersberg, pittoresk gelegen aan den voet van een versterkten burcht uit de XVIe eeuw en in de verte een der hoog ste punten van de Vogezen den Taenni- chelberg (901 m.) Zoo komen we te Selestat (Schlestadt) waar men bene vens andere monumenten eene schoone romaansehe kerk (S. Foy) in rooden zandsteen opgetrokken te zien krijgt. Hier scheiden ons nog 48 Kilometers van Straatsburg, wiens hoog-m toren we weldra in, de verte zullen zien oprij zen. Het binnenkomen in Straatsburg ge schiedt nu met mooi weder Den eer sten dag zagen we Straatsburg in pias senden regen, Nu zien we het hij guns tig weder Er wordt, vooraleer naar het hotel te rijden een kleine aiutorit door de bijzonderste straten der stad gedaan. 't Is 19 u. Er wordt smakelijk ge dineerd, en nog eens rondgekuierd in de stad... De laatste rit. IVIct den nachttrein van Straatsburg naar Brussel Een tiental der medereizigers bleven te Straatsburg het reisbiljet was immers geldig voor één maand. Er werd hartelijk afscheid genomen van deze groep... Te 23,03 u. ging de trein Met volle stoom reden we den donkeren nacht in In onze voorbehou den tweede klas coupés konden we rus tig slapen en droomen van... Dinsdag 4 September Te 8 tr. waren we te Brussel-Noord. Vandaar uit reden we per autobus naar, Aalst waar een laatste handdruk en een vriendelijken dank van 't gezelschap een einde stelde aan deze onvergetelij ke reis Hier lag wel een tikje melancolie op ieders aangezicht te lezen... W'g,s het nu werkelijk uit Voor altijd 't Was geen koud, -onverschillig uit elkander gaan Neen T Met dezen laat- sten handdruk voelden we dat de vriend- schapsbanden./nauwer toegehaald wa ren tusschen al de medereizigers en werd door allen de hoop uitgedrukt la ter nog wel in dezelfde omstandigheden mekaar terug ontmoeten Zaterdag voormiddag heeft Z. M. de Koning Leopold, vergezeld van den heer Devèze. minister van landsverdediging, generaal Termonia en kapitein baron Jacques de Diksmuide, op het vlieg- plein van Waltzing, aan -drie afdee- lingen Aarlen, Baslogne en Vielsalm van het. nieuwe regiment Ardeen sche jagers hun nieuw vaandel overhan digd. De troepen stonden onder het bevel van generaal Verhavert. Waren ook aanwezig, de generaals de Callatay, Baltia, Dubois, Jacqmain Deisser en Guillaume, de heeren D;i- gneffc, voorzitter van den Senaat, Van den Corput. gouverneur,-,de burgemees ters van Aarlen, Bastogne, Vielsalm, enz. enz. Bij zijne aankomst werd de koning geestdriftig toegejuicht. Na de troepen in oogenschouw tc hebben genomen heeft de Koning het woord gericht tot officieren, onder-officieren en soldaten om zijn vast vertrouwen uit te -druk ken dat de nieuwe regimenten 't roem rijk verleden van -het. Belgisch leger zullen waardig zijn indachtig dat. ze de eereplaats innemen voor de verdediging van het vaderland. Daarna heeft de Koning de vaandels overhandigd aan kolonel Robert en ma joors Denic-ker en Massonnet. Een prachtig défilé heelt de plech tigheid besloten waarna de koning ont vangen werd in het provinciaal paleis door den heer gouverneur en Mevrouw Vanden Corput. Db Ardeensche Jagers die van de Koning, le Aarlen, aan do grens, drie vaan dels aan de drie regimenten overhandiade. Op Woensdag 17, en Donderdag 18 October a.s. belegt de Katholieke Unie •van België, twee studiedagen voor de aangesloten leden en groepeeringen, alsook voor de belangstellenden uit de verschillende katholieke, politieke en sociale kringen. Tie bedoeling dezer studiedagen is drievoudig 1. Die Katholieke Unie moet sLer- ker leven en in nauwe voeling blijven met de aangesloten leden en organisa ties 2. Als leden van één groote familie werkend en strijdend vo-or -dezelfde idealen, moeten door herhaalde sa menkomsten de katholieke militanten mekaar beter, leeren kennen en waar- deeren 3. De studiedagen willen meer ver dieping brengen van liet staatkundig inzicht in het algemeen en betere ken nis van feiten, verhoudingen en vraag- tukken in de Katholieke Staatkunde. De eerste studiedagen worden .ge houden op 17 October, voor de Vla mingen en op 18 October voor de Wa len. De vergaderingen gaan door ir de lokalen van de Katholieke Unie Broekstraat 23, te Brussel. Ten 10,30 ure zal -de vergadering geopend worden door een toespraak van den heer Burggraaf P. Poullet, Staatsminister, over de beteekenls van een algemeen Katholiek Verbond en over gezonden politieken zin». Daarna zal de heer Edm. Rubbens, volksvertegenwoordiger, een inleidend verslag uitbrengen over de jeugd te genover de politiek.» Diit verslag zal aan een grondige bespreking van de aanwezigen onderworpen worden. Gedurende,het middagmaal, zal een redevoering worden uitgesproken door den heer Frans Van Cauwelaert., mi nister van Economische Zaken en Landbouw. 's Namiddags zal d'e heer A.B>. Do Schrijver, volksvertegenwoordiger, spreken over de organisatie en de wer king- der politieke Vereenigingcfi. Ook Zie onderaan volgende kolom* Het Fransche begrootingsontwerp voor 1935 is overgemaakt aan de Ka mercommissie van financiën. Het is de eerste maal sedert ver scheidene jaren, dat de bevoegde Ka- merkommissie mededeeling krijgt van de begrootingsdokumenten vóór dc her opening van het parlement. De minister van financiën, Germain Martin, betoogt in zijn motiveering, dat bij de rijksuitgaven heeft moeten! terugbrengen op 47.022 millioen fr. Orn zulks te bereiken heeft hij de onaf wendbare uitgaven bedekt door de ver lichting vap sommige posten met drie millioen, die hij beeft kunnen uitspa ren door een scherpen kontrool op de; toelagen'. Wat in het bijzonder de opbrengst1 van de tolrechten betreft, wijst de mi- nistor er op, dat zij volkomen afhanke lijk is van de ekonomische omstan digheden. HieTin zou een groote ver andering ten gunste komen, indien de tolbarreelen moeten afgeschaft worden. Zonder deze afschaffing vroeg of laat, zou de wereldekonomie overigens uit draaien op een wereldfailliet. In dien geefst voert Frankrijk een verdragen- politiek, die goede vruchten afwerpt. Na bet begrootingsevenwicht te heb ben behandeld, heeft de minister zijn aandacht gewijd aan het muntvraag-v stuk. Aan een devaluatie van daVi. Fransclien frank, kan op het oogenhkitë minder gedacht worden dan ooiV. Da gouden standaard verwerpen zop met een de verwerping beteekeuon van al de vruchten van een voorzichtige fi- nanciepolitiek, die gericht op de ge zondmaking van dc geldmarkt in het! algemeen, en inzonderheid van den intrestvoet. dit verslag zal. voorzeker een belang rijke bespreking uitlokken. Ten slapte zal de Voorzitter den Kath. Uïiie antwoorden op de vragen door de aanwezigen gesteld en de slQtïedevoering uil spreken.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1