hopelooze warboel in ons 26 I De Schepenkwestie te Gent r> f 3VL IDJ'iola.els, dictator Ernstige moeilijkheden in de Textielnijverheid 1 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. IVoeusdag SEPTEMBÊSI9341 j|f. Aichels, heeft (fisleren avond op de Tilling verzwegen, waarom de Katholieken zijn weg gebleven dat is niet fair- Waarom probeert AM. Air/iels niet eens bij de Slank van den A rbeid Aan het socialistisch wanbeheer ligt de schuld. Een Prinsesje is te Napels geboren UIT HET STAATSBLAD Na de ontvoering van Lindbergh's Zoontje De herinrichting der Banken De wedstrijd voor de Gordon Bennett-schaal ;XXXX JAARGANG NUMMER 213 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf .Maxlaan i3, Je Brussel tRue de Ricb.eleu, Parijs i—SBank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2< H. Justina Zonop5.42Zonaf5,41 L. K. 30 N. M. 8 We hebben gisteren den protestbrief van de katholieke gemeente- raadsleden medegedeeld. Onze gekozenen verdedigen met kracht de waardigheid en de reoh- ten van den gemeenteraad. Indien M. Nicbels die rechten niet eerbiedigen wil, indien hij de elementairste waardigheidsbegrippen aan zijn hielen lapt, dan staat hem dat vrijdat beantwoordt immers aan zijn onbeholpen menta liteit van roode demagoog, maar de katholieken hoeven hem niet op dit pad te volgen. Fier was hij overigens niet. Zijne rede waarin hij het gebrek aan geld om de bedienden te be talen, poogt te schuiven op den rug der katholieken, was futloos, droog... lijkrëdeaohtig.... De talrijke socialisten die als supporters zijn opgekomen zijn ont goocheld naar huis gekeerd De taktiek van M. Niohels is overigens te grof. indien er geen geld is, MM A A MS ËMMJ VEitAi%rrnvoniitEM.i.tK, Sinds een jaar en half is hij aanhet bestuur, heeft de hoogere kon- triool op in- en uitgaven... geweldige belastingen zijn' gestemd ge weest Hoe komt het dat er geen geld is Onder bestuur van een katho lieke Burgemeester, was er wel geld en de belastingen waren maar half zoo hoog. Als er kasmoeilijkheden waren dan wist de Burgemeester, onder zijn verantwoordelijkheid geld te vinden. Vooruitzicht is de eerste vereischte van een gezond bestuur, De so cialisten hebben met ons geld gespeeld, verkwist, hardnekkig 'gewei gerd besparingen te doen... alleen uit volksvleierij, om hunne kiezers niet te misnoegen. De bedienden der stad, die ijverig hun plicht doen, zullen de eer ste slachtoffers zijn van die dwaze demagogie. Waarom heeft M. Nichels daar niet vi-oeger in voorzien Indien M. Nichels het goed meent met de belangen van do stad, dan is er maar eene oplossing voor hem: ONTSLAG NEMEN- Hij -heeft liet vertrouwen verbeurd van de meerderheid. De volks wil spreiekt zich tegen hem uit. Een Katholiek-liberaal College De veelbesproken sehepenkwestie te Gent, heeft een onverwachte oplossing gekregen: die katholieken zullen samen met de liberaler, de Oosit-Vlaamsche hoofdstad besturen. Op Maandag 17dezer belegden de 3 partijen een vergadering. Een tweede vergadering werd Vrijdag 1.1. gehouden door de katholieke gemeenteraadsleden. Toen werd besloten een dagorde aan den biurgemees'.cr over te maken, waar in werd uiteengezet dat een tweeledig college mogelijk was: katholieken en liberalen. De liberalen hadden op hun beurt een samenkomst. Na kennis1 genomen te hebben van die dagorde der katholieken, verklaarden ze zich accoord met een tweeledige samenstelling van het Coi- L<age, en Maandag, werd -door heer Van der Stegihen, burgemeester, een nieuwe vergadering belegd der 3 partijen. Van liberale zijde waren aanwezig de heer burgemeester, heeren Carpen- tier en De Saeger; voor de katholieken, heer Van den Bossche, mej. Boonants, heeren Storme en Go os sen's, en voor de socialisten heeren Balthazar, Cnuddc, Deroo' en Vercammen. De burgemeester gaf lezing van de onderscheidenlijke dagorde van katho lieken en liberalen... waarbij de socia listen wel wat groen lachten. Balthazar, de gewezen schepen van Financiën, antwoordde in naam zijner partij. Hij zegde dat hij (acte nam van beide ver klaringen, en beloofde een vinnige actie op touw te zetten. Het nieuw college Het nieuwe College zou er als volgt uitzien: 5 katholieken en 3 liberalen, die ook den burgemeesterszetel behou den. In den loop der.week zal bep'aald worden, wie de schepenzetels zal be- kleeden, en voor Maandag a.s., is oen eerste gemeenteraad: voorzien. De nieuwe samenstelling wacht ge= must den strijd der sociali'Sten af, want alle ordelievender! 'hit. het Genfsche slaan aan hare zijde. Napels, 24 Sept. Prinses Marie- 'José van Piemcnt heeft Maandagnacht to 11 u. 15 het leven geschonken aan een dochter, die den naam heeft gekre gen van Maria Pia. De gezondheidstoestand van prinses Marie-José is uitstekend. Napels, 25 Sopt. De koningin van Italië, do koningin-moeder van België, Elisabeth en prinses Mafolda, zuster van prins Uinberto, waren bij de ge- boort© aanwezig. Onmiddellijk werden prins Umberto, de Koning Ministerie van Openbare werken Vergelijkend examen voor het aan werven van ingenieurs van bruggen en wegen. Het aantal betrekkingen te begeven ingevolge het examen in Oc tober 1934 af te nemen voor het aan werven van ingenieurs Man bruggen en wegen wordt van 4 op 6 gebracht, waar van 3 voor de Vlaamsche streek en 3 voor de Waalsche sitreek. Het wettelijk uur Wij herhalen ten gerieve onzer lezers de volgende bepaling welke werd troffen aangaande die vaststelling van het wettelijk uur. Tot voldoening laan de koninklijke be sluiten van 22 Februari 1920, 15 Sep tember 1928 en 15 Februari 1934, dient de tijd met 60 minuten achteruit- gebracht in den nacht van 6 op 7 Octo ber aanstaande, te 3 uur (3 uiur-zomer- tij.d komt overeen met 2 uur-winter tijd) De politie heeft den bontwerker Uh- lig vrijgelaten, daar men niet gelooft, dat hij, hoewel een vriend van Haupt- mann zijnde, bij de ontvoering betrok ken was. Ook Fisch, die het van dT. Condon ontvangen geld aan Hauptmann zou hebben toevertrouwd en later Duitschliand overleed, zou niet bij de ontvoering betrokken zijn geweest. Kolonel Lindbergh op weg naar New-York Kolonel Lindbergh en zijn vrouw zijn per vliegtuig van Lo<s Angelés naar New York vertrokken om te wor den gekonfronteerd' met Hauptmann. Deze konfrontalie znu zeer belangwek kend kunnen zijn, daar de beruchte John, die de 50.000 dollar als losgeld opstreek, beweerde kolonel Lindbergh van Italië, Yictor-Emmanuel 1 fe kennen. Graaf de Broqueville én minister Van Isacker hebben Maandagmorgen een afvaardiging van werkgevers en werkne mers ontvangen uit de textielnijverheid uit beide Vlaanderen. De werkgevers waren vertegenwoordigd door de hh. De Staercke en Yandeputte, de werkne mers door de lih. Seghier, Verheecke en Colle, sekretarissen onderscheidclijk .van de socialistische, kri's-ten-demokra- tische en liberale vakverenigingen. Dje afvaardiging heeft andermaal den toestand van de textielnijverheid uit eengezet. Werkgevers en werknemers hebben aangedrongen op onmiddellijke maatregelen voor een inkrimping van de duurte, of indien dit onmogelijk zou zijn, op een tusschenkomst van den Staat tot aanwakkering van den uit voer. De werkgevers, blijken besloten een verlaging van de loonen too te passen, Waartegen die arbeiders zich verzetten, indien die verlaging niet gepaard gaat met oen inkrimping van de duurte. De ministers hebben beloofd de zaak grondig te onderzoeken. Zij hebben gewezen op wat de regeering, onder meer nog door middel van 'de vol- machtbesliuiiten, gedaan heeft tot de bevordering van de nijverheid in het algemeen verlaging van den rente voet, enz. en wat ook een gimstigcn weerslag op de textielnijverheid heb ben kan. De afvaardiging van werkgevers en werknemers had Maandagnamidda; een verder onderhoud ditmaal met mi nisters Van. Cauwelaert en Van Isac ker. De vergadering in het ministerie van Economische Zaken ving te 5 uur aan en duurde tot na half lacht. Minister Van Cauwelaert werd bijgestaan door baron Snoy, kabinetsattaché voor de ekonomische aangelegenheden. Ook minister Van Isacker was aanwezig. Nia afloop der bijeenkomst verklaar den de afgevaardigden ons slechts weinig te kunnen mededeelen. De heer Van Cauwelaert had beloofd het vraag stuik onder zijn verschillende vormen te zullen bestudéeren om te zien wat er kan gedaan worden. Aan de kwestie van de duurte schenkt de minister zijn volle aandacht en de verschillende maatregelen die kunnen getroffen werden om het leven goedkooper te maken. Die regeering begrijpt den toe stand van het textielbedrijf zeer goed en zal geen moeite sparen om een ge lukkige uitkomst te vinden. De afgevaardigden zegden ons dat de ministers geen enkele stellige be lofte hebben gedaan. Zij zullen zoeken Inmiddels! drongen zij er bij die werk gevers op aan opdat zij de opzegging van de loonsovereenkomsten op zak zouden houden en geen loonsverlaging toepassen, opdtat het zoeken van een oplossing niet zou worden bemoeilijkt door het losbreken van een conflict. De vertegenwoordigers der werkge vers verklaarden dat zij over dit ver. zoek hun mandaatigeversi zouden raad plegen. Een vergadering van de pa troons zal heden Dinsdag worden ge houden. Maandagavond; had men den indruk dat de werkgevers op het verzoek der ministers zullen ingaan. Aldus zou het uitbreken van een geschil althans tijdelijk vermeden worden. Zich gedragend naar de schikkingen der jongste besluit-wetten hebben de groote banken de maatregelen tot wij ziging hunner bedrijvigheid ter studio gelegd. Ziehier de maatregelen di© thans in voorbereiding, zijn in de voornaamste der bankinstellingen Binnen kort gaat de Soeiété Générale, zich eerstdaags verdeelen. Het depar tement «Zaken en deelnemingen*»dat den trust of de holding uitmaakt, zal den titel van Soeiété Générale de Bol- gique blijven dragen. Deze zal haar bankdepartement af staan aan eene nieuw'e vennootschap diie denkelijk zal heeten Soeiété Géné rale de Crédit et de Diepöt. Deze nieuwe maatschappij zal, steeds als inleg, het actief en het passief krij gen der Union des Banques de Province en der 13 gewestelijke filialen der So eiété Générale. Alleen die Banque d'Anvers ontsnapt aan deze versmelting, om de goede re den dat de Soeiété Générale slecht* 41 van liaar kapitaal bezit en 'de rest in handen barer aandeelhoudiers is. Natuurlijk blijven de buitenlandsche filialen der S. G. onafhankelijk. Niets is veranderd aan de statuten der Banque Beige pour l'Etranger en dier Banquo [talo-Belge'. De nieuwe Soeiété Générale de Cré dit et de Dépöt zal een kapitaal heb ben van 500 millioen reserven van het zelfde bedrag, zoo niet meer. De hall't der aandeelen, die dit kapitaal verte genwoordigen zal, in vergelding van haren inleg, aan de S. G. afgeleverd worden. De rest wordt gegeven aan de versmolten banken, ibet last van ver deeling onder de aandeelhouders. Die S. G. heeft voor het dienstjaar 1935 aan de aandeelhouders der opge slorpte banken een dividend gewaar borgd, gelijk aian dit wat zij thans trek ken. De beheerraden der opgeslorpte banken worden comiteiten van beheer of toezicht. Zij behouden hunne voor- deelen zoolang de personaliteiten, die hen thans samenstellen, zullen bestaan. Deze maatregelen gaan gepaard met inwendige herinrichtingen, welke voor doel hebben de algemecne onkosten te vérmindieren. De transformatie der andere banken is veel minder gevorderd. Zekere onder hen hebben overigens weinig te doen om met de besluitwetten in regel te zijn. Aldus de Banque de Bruxelles die een voudig haar portefeuille van participa tie moet overmaken aan de Compagnie Beige pour l'Industrie, en haar kapitaal omvormen. Znoals- wij gezegd hebben zal de Compagnie Beige po»uir l'Industrie thans filiale der Banque de Bruxelles, zelf standig worden. en Mussolini op de hoogte der blijde gebeurtenis gebracht. De duee drukte zijn boste wenschen uit in naam van de fascistische regee- ring en van de natie. Dia ar het pasgebo ren kind een prinses is werden geen kanonschoten gelost. Om het verheugend feit aan die Na- politaansclve bevolking kenbaar t© ma ken, werd' een witte wimpel qan het prinselijk paleis geheschen. Het nieuwe was weldra in gansch Italië gekend, Mevr. Hauptmann beweert te kunnen bewijzen, dat in 1932 haar man iederen Donderdag en Vrijdag bij haar te- New York verbleef, zoodat. hij zich dus op Jen dag van de ontvoering ver van de woning van Lindbergh bevond. Mevr. Hauptmann beeft ook ver klaard. dat op den avond van de ont voering van het zoontje van Lindbergh, haar maTi haar was komen halen in een restaurant te Broux, waar zij in betrek king was. Zie hierneven. De politie heeft vastgesteld, dat Hauptmann in 1931, verscheidene maanden vóór de ontvoering, op de beurs heeft gespekuleerd. Fjeze vast stelling klopt overigens met de verkla ringen van den bes'Cih'Uildigde Thans wordt naar een ander persoon gezocht, die in de zaak betrokken zou zijn, doch ten aanzien van de identiteit van dezen persoon wordt het grootste stilzwijgen bewaard. Het departement van Justitie hecht weihig belang aan een brief, geteekend Bruno, welke brief ontvangen werd dooi den te Columbus opgesloten zittende gevangene Georgé Paullin. Volgens de verklaringen van dezen gevangene zou Hauptmann hem het voornemen te ken nen hebben gegeven bet. kind van Lind bergh te willen omvoeren. Door het feit, dat door de overige gevangenen een vijandige houding wordt aangenomen tegen Hauptmann miag hij niet de voorgeschreven wande ling van een half uur na de maaltijden De «Belgica» boven Slomin Warschau, 24 September. De ballon Belgica werd: Maan dagochtend gezien boven de stad Slo min gelegen in Polen, op ongeveer 100 kilometer ten Noord Oosten van. Warsichau. J>,e andere ballons bevinden zich waarschijnlijk reeds boven het grond gebied van Soviet Rusland. De stad Slomin is gelegen in de pro vincie Nowogrodek op een lOOtal kilo meter van de Russ-isohe grens. Ravenie en Deguy konden niet vertrekken Warschau, 24 Eeptember. De bal lon der Fransehe luchtvaarders Rave nie en Dcguy verbrak zijn ankers in den avond, maar kon nabij Remberbow terug bemachtigd worden. Het was echter te laat opdat d© luchtvaaVders binnen de voorgeschreven U'jdLopaling zoudeji vertrekken. Reeds drie ballons gedaald. Warschau, 24 Sept. Reeds zijn 2 ballons van den Gordc/a-Bcnnettbeker geland, namelijk de «S'cadt Essen» en de Willem Opel», bemand door de Duitsichers Vauleu "en Zinner. De eerste daalde in Estland, ten noorden van FePjn, de tweede ten noorden van I>orpat, eveneens in Est land, nabij h'jt Geipersmeer. De Skad.t, Essen legde 760 en d© Willem \c»"n Opel 840 km. af. Zinner! da'-ht voYmoedelijk dat liij de kust van de BaFtische Zee bereikt had, bij hot zien van de onafzienbare watervlakte. t)ok de Tsjechoslovaksche balion Bratislava met dc piloot Jeszic.k doen, terwijl hij tevens d'e Zondagsche, i aan boord, zou gedaald zijn in Litauon godsdienstoefening niet mag bijwonen, nabij Eustachowo.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1