Gruwslijte misdaad te Uiarleroi Sglftfsö De Ring van den Moordenaar Vier heelkundige bewerkingen hadden hem uitgeput UIT ONZE KOLONIE De wedstrijd voor de Gordon Bennett-schaal Ongeluk op een Overweg 27 Sept. H. Coma geb. in do IVe eeuw, oefende li ij hot amid uit van dok ter. Omdat -hij christen was werd hij uoor Lysias smangen genomen en ont hoofd. Verterende onderscheiding. De Koning heelt luitenant-generaal 'Til— kens, ecre-goeverneur-,generaal van Congo ontvangen en heeft hem dc plaat overhandigd van groot-officier der Afri kaanse!) e Ster. Vcor het monument aan Koning Al- hopt te Brussel. iTie nationale in schrijving voor het monument aan Ko ning Albert en de bibliotheek Albertina te Biutssiel, heeft tot hier toe frank 2,119,'81.9.'i6 opgebracht..] Graaf Carton de Wiart, voorzitter. Met. eenparigheid van stemmen heeft de Interparlementaire .Raad graaf Carton de Wiart tot voorzitter benoemd* in vervanging van den li. Bduisson, onl- slagnemer. Portretten van den Kening en de Ko ningin. De aanbesteding van de leve ring van portretten van den Koning en dc Koningin, uitgeschreven voor 26 September door de Nationale Spoor wegmaatschappij, is uitgesteld tot een nader te bepalen datum. De Belgische leening in Nederland. Uit Nod er land ache bron wordt ver nomen dat de onderhandelingen, aan gegaan dooi1 de Belgische regeering niet de Ncderlandsche banken, krach tens het plaatsen eener leening van '100 miljoen frank, besloten door den laalsten Belgischen ministerraad, vlot van stapel loopen. Terwijl het syndi- kaat der Nedcrlandsche bankiers: een intrest van 5 per honderd eischt, zou de Belgische regeering slechts bereid zijn 4.5 per honderd toe te staan. Deze leening moet, zooals men weet, dienen om deze af te korten, welke vorig jaar met Frankrijk werd aangegaan en waarvan de inlrcslvoet 8 procent is. De uitvoer van witloof naar F.rank- r'Jk. Met het oog op de regeling van den uitvoer van witloof naar Frankrijk, in het seizoen 1931-35 worden de uit voerders van 1931-1932-1933, verzocht voor 1 October 1934 bij de Afzetverce- niging, 32, Wetstraat, te Brussel, de volgende stukken,'betreffende hun uit voer naar Frankrijk in de jaren 1931- 32 en 1933, in te diénen 1) een tabel, waarop, voor 3 jaren, de «Jing; 2) de gespecifieer.de opga va van den Franschen toldienst 3) de.kwijt- schriften der invoerrechten in dit land. In geval, zooals voorzien, een rege- ling getroffen wordt, is het waarschijn lijk dat geen rekening zou kunnen ge houden worden met de aanvragen die na hoogervermelden dakuiin toekomen, of die niet vergezeld zijn van dc be wijsstukken waarvan sprake. Een drieledige regeering «Le Peo ple» beweert, dat er gehengeld wordt naar en drieledige regeering. Het so cialistisch blad stelt echter de vraag waarom eP op een drieledige regcering thans zou aangestuurd worden, en of liet soms zou gaan om een waardever mindering van den frank. Het blad ant woordt, dal indien er liberalen en ka tholieken zijn, die een drieledige regee ring wcnschen, de socialisten geen onnoozelaars zijn en dat zij het regee- ringsgezag in zijn geheel opeischcn. 28ste Vervolg. Zij droegen sierlijke rokken van veelkleurige zijde of van rood laken, en blauwe halsdoeken die afdaalden op de borst en den rug. De dochters der meer aanzienlijken onderscheidden zich door een keurslijfje van fraaie en kasIbare slof c?n door prachtig bewerk te kanten 'sluiers om de schouders.fV? edelvrouwcn waren, behalve door haar rijken tooi, aanstonds te herkennen aan haar roode kousen en lage zijden schoentjes. De stoet was reeds uit het gezicht verdwenen en Moreno keek nog altijd in de richting waarin hij zich had verwijderd. Nu, dat is dus afgesproken, niet waar vroeg de gemaskerde. Moreno sprong overeind en wendde zich tot zijn buurman. Hij was buiten zichzelven van haat en woede hij raasde legen Luigi, tegen zijn mede plichtige, tegen zichzelf, kortom tegen iedereen. Zijn makker begreep wat er omging in hef, hart van dien jaloer- sehen en nijdigen man, en hij profi leerde van deze sombere stemming om het afschuwelijk doel waarnaar hij streefde* te bereiken. Van avond, Moreno, zal die ïn'an in doodsangst verkeeren, als "ij het wilt. Bij alle duivels, dat is juist wat ik wil. En dien doodsangst kunt ge dan ook naar willekeur verlengen... .Wanneer gij mij ten minste dc Maar hij hoveniert weer en hij is 78 jaar oud. Hel geldt een man van 78 jaar die oneindig veel aan Kruschen Salts ver schuldigd is'. «Ik word binnen twee maanden 78 jaar, schrijft hij. Jk heb vier heelkun dige bewerkingen onderstaan, waarvan twee voor breuken en twee voor pro- slaat, en ik voelde mij gahsch ontmoe digd. Bovendien bad ik pijn aan den schouder, waaraan ik sedert vele jaren leed. Sedert achttien maanden, wan neer ik het gasthuis verlaten lieb, neem ik Kruschen Salts en bevind er mij w?.l mee. Ik kan, zooals voorheen, mij be zig houden met hovenieren en dit heb ik le danken aan Kruschen Salts». M. S..., le F. De verschillende zouten, waarvan Kruschen samengesteld is, veroorza ken deze lichte opwekking die Uwe in- riêrlijjie organen noodig hebben om dc degelijke verrichting hunner werking. Deze levensopwekkende zouten houden in hoögen graad de werking van Uw le- -vér, uwe nieren, uwe darmen in stand. Zij stellen hen in slaat Uw gestel le zuiveren van alle giftige afvallen dér spijsvertering en der voeding: Zij zui veren cn sterken Uw bloed, waardoor heel natuurlijk de levenskracht, de op gewektheid en de levensvreugde voort vloeien. Kruschen Salts, alle apotheken: 12,75 fr. het fleschje; 22 fr. de groole fleseh (voldoende voor 120 dagen). Aankomst van de «Elisabethville» De Belgische stoomboot «Elisabeth ville», van de Compagnie Maritime Bei ge, is Piinsdagmorgen, te 9 uur, onder bevel van kapitein Potié, van Congo in de haven van Antwerpen toegekomen. Aan boord; bevonden zich 86 passa giers* verdeeld als volgt Komende van Matadi cn Boma, 32 reizigers in eersle klas en 40 in tweede; ingescheept te Lobilo, 3 passagiers in eerste en 11 in tweede klas. Drie per sonen hadden de reis Maladi-Teneriffe medegemaakt. Tusschen de terugkeerenden bevond zich Mgr. F. Guichard; de eerw. zusiers A. "Vivier, A. Verhoeven, I. Craenen, F. Leutz, M. Compion en M. Tonneau de eerw. paters L. De Jaegher, R. Van de Steen, en de eerw. broeder G. Van Geert. De lading bedroeg ongeveer 3550 Ion en verdeeld als volgt 57 ton ca- QQ')tuiV'rbi^".3hHrfóïi ifopan 2$no*nYo- per, 680 Ion koper-matte, 127 ton vat- hoflen, 1 ton koperafval, 597 ton katoen 9 ton ivoor, 328 ton tinerts, 454 ton palmnoten, 5 ton goudhoudend erts, 2 Ion vellen, 180 Ion suiker, l ton zeep, 10 ton houtvezels. Het overige bestond uit «general cargo». De passagiers brengen de volgende tijdingen mee Sternwheeler Ville de Tournai vergaan. De sternwheeler «Ville de Tournai», van de Forminière, is vergaan op de Lukenic, tusschen Kole en 'Diekese. Gelukkig!ijk zijn er geen mensehen- levens te betreuren. Havenwerken te Stanleystad Men gaat, met het oog op de ver meerdering van trafiek, den kaaimuur verlengen, derwijze dat de aangesloten stukken, bestand tegen overstroom mg der kaai bij hoog water, eene lengte van plaats aanwijs-t, waarheen Pamela weggevoerd wordt. Ja, als daar ginds alles klaar gespeeld is. Goed. Maar als uw plan mislukt. Dan zijn wij geen van beiden meer gehouden aan onze overeen komst. Maar ik zal wel zorgen dat de zaak naar wensch afloopt. Dat zult ge van avond wel zien. En dan wacht ik u morgen... Moreno scheidde plotseling en in de hoogste verwarring van den gemasker de en sloeg de richting in, waar de bruiloftstoet uit het gezicht verdwenen was. Hij was echter te opgewonden om aanwezig te zijn bij de inzegening van het huwelijk. En bovendien gevoelde hij, dat de haat, dien hij in zijn hart droeg, hem als vanzelf verwijderd hield van het altaar van den God van barmhartigheid en vrede. De huwelijksinzegening werd gevolgd door het bruiloftsmaal. Moreno nam hieraan rijkelijk deel. Het was zijn be doeling zich door drank een riem onder het hart le binden. De aanbilk van Luigi de.cd telkens zijn woede ontvlammen Pamela scheen zoo gelukkig aan zijne zijdij Op Corsica is het niet de gewoonte dat een jongeman langdurig liet hof maakt aan een meisje. In de oogen van den man heeft de vrouw maar weinig te beteekenen. Een Corsicaan gaat uit van de gedachte dat hij een meisje reeds «en groole eer laandoet door haar te trouwen. In sommige gevallen s dan ook liet. lot der vrouw niet bijzon der benijdenswaardig. Op haar ru_st de 110 meter zullen hebben; de werken worden op 5Q0.00(Ö tfr. geschat. Van de Missies De. eerw. broeder Gabriel, bestuurder der offieieele jongensschool te Jadot- stad, is tijdens dfe' vakantie per auto naar Kasenga gereisd. Hij bezocht er de werken der niéuwe school voor ne gerkinderen, waar (iet onderwijs dooi de Paters Xaverianen gegeven wordt. Op Zondag lü Augustus heeft Mgr. dc Hemplinne te Jadotstad het H. Vorm sel toegediend aan circa 500 inboorlin gen. Personeel Een nieuw statuut van het personeel der kolonie voorziet 23 jaren dienst en niet meer een minfmum van 12 jaar zooals vroeger. Natuurlijk worden nog verschillende gevallen voorzien, waar door de loopbaan zal kunnen verkort worden. Indien hot geval zicih voordoet, zullen de belanghebbenden, hetzij een pensioen, hetzij een - indemniteit beko men. In algemeenen regel zullen de wed den verminderd worden. Evenwel zul len de functionjFIfesen wélke ..nu, in dienst zijn hun wedden behouden. Voor wat het pens i,oen aangaat, dit zal voor een. volledige loopbaan 23/60 der. wedde bedragen. Zekere indemni teiten, zooals die-van «Fin de carrière» zullen behouden blijven, doch deze zal niet meer uitgeloofd worden aan per sonen welke minder dan 15 jaar werke- lijken dienst in de kolonie hebben. Op zoek naar twee ontdekkingsreizigers Men medlt uit Gostermansstand, dat. een reddingsboot? ter beschikking ge s-leid werd door het bestuur der ijzeren- wegen van Kenya* oiii de ontdekkings reizigers iDyson en'Martin, sed'ert be gin Augustus verdwenen, op te sporen. Demuyter landt bij Moskou Brussel, 25 Sept. -Een sn.elbericlil alhier toegekomen, geteekend Demuy- ter en Coeckelbergh, meldt dat de «Bel- gica» normaal landde ten Noorden van Moskou. De «Polonia» daalde op het water De ballon «Polonia», die aan tien Gordon Bennett-wedstrijd heeft deel genomen, is Maandag namiddag 6 uur, bij liet dorp Lohilahti, in bet Saimame- réngebied van Finland op het water neergekomen. the beide inzittenden hadden de grootste moeite, zich drijvende te hou den. Vóór de daling dreef de ballon, naar dc beide luohtschippers vermoeden, over Sovjet-Rusland en waarschijnlijk Daar het omhulsel van do ballon .scheurde zagen de luchtvaardérs- zich verplicht onmiddellijk te landen Warschau. 25 Sapt. Do ballon «Belgica» landde in Sovjet-Rusland te Oosten van Bejetsk (departement Tvei'j De luchtvaardérs be,geven zieji naar Moskou. De «Lorraine,, landt bij Leningrad Moskou, 25 Sept. De ballon «Lor raine die deel nam aan den wedstrijd Gordon Bennett landde bij Louga, in ,,e,,SlI^ek van IjGDi-rgrrad". ,0e loodsen MM. Boutart en Dupont zijn hedsn le Leningrad aangekomen. De America-Beken blijft aan de Vereenjgde Staten De «Rainbow,, won ook den zesden wedstrijd Newport, 25 Sept. De «Rainiow» heef! ook den zesden wedstrijd van den America-Beker gewonnen, zoodat de Vereenigde Stalen de trofee behouden zwaarste arbeid en aan tafel heeft zij haar man en haar mannelijke kinderen te bedienen. Die Corsicaan gevoelt zich slechts gelukkig wanneer hij een groot aantal mannelijke kinderen bezit. In zijn huisgezin liigt voor hem de kracht en de macht- om de aanvallen zijiier vijanden af te slaan. Deze toestand dér vrouw is een der gevolgen van de ven detta. P,améla was niet onkundig van hét- lot-, dat haar wachtte, wanneer zij in het huwelijk trad met een Corsicaan, die zijn ruwe zeden nog niet had afge legd door den omgang met vreemde lingen. Zij had spoedig bemerkt da». Luigi op zijn talrijke reizen mei lieer Silvio zich iu Frankrijk de goede vor men eener meer .beschaafde maat schappij had eigen gemaakt en dat hij zich tegenover het zwakke geslacht zeer hoffelijk, voorkomend en onberis pelijk wist te gedragen. Hoe menigmaal -had Pamela in stille vergelijkingen gemaakt, die haar hart streelden, wanneer zij deel nam aan publieke vermakelijkheden en bij deze gelegenheid zag, hoe weinig de meeste jonge mannen zich bekommerden om hun verloofden, terwijl Luigi geen en kele gelegenheid voorbij liet gaan om Pamela zijn genegenheid en opmerk zaamheid te betoonen. Tevergeefs had Moreno, die zich eveneens beschaafdere vormen aange wend had, haar het hof gemaakt, maar om de in alles uitstralende onoprecht heid van zijn karakter had zij nooit aandacht aan hem geschonken, en deze verhouding was ten slotte zoo ge spannen geworden» dat Moreno .voor- Men heeft- Dinsdag' morgen in een woning der rue de la Broucheterre te Charleroi, eene afschuwelijke misdaad on Idekt. Op den hoek van deze straat en het. Sentier de l'Arbre Vert, bevindt zich een gebouw, waarin verschillende ge zinnen wonen: De - benedenverdieping wordt ingenomen door een kruideniers winkel, welke gehouden wordt 6edert vier maanden door het Poölsche gezin Jacob Libicki. Deze "echtelieden gaan :s morgensi ook naar de vroegmarkt. In den naclil van Maandag op Dins dag waren zij thuis weggegaan om 1 u., en zij hadden hun i0-jarig' dochtertje alleen in de slaapkamer achtergelaten. Om 6 u. 45, Dinsdagmorgen, zag de eigenares van het gebouw, die aaii de rue Brouclieterre woont, dat rook op steeg uit het gebouw, namelijk uit de slaapkamer, die naast den winkel is. Zij maakte alarm en twee mannen Julien Badot en Theodule Verhamnie drukten de deur in. ,-D.och zij moesten terugwijken voor den rook en de-vlam men. Zij bemerkten dat de kleine ltosa als levenloos op haar bed lag en verder werden zij een lucht Van petroleum ge waar. Het jeugdige slachtoffer bezweken Alles werd in bet werk gesteld om liet kind te red-den. Toen men daar in— gelukt was, stelde men vast dat het meisje reeds vreeselijke brandwonden had opgeloopen over gansch 't lichaam. Men bracht haar over naar het stede lijk hospitaal van Charleroi waar het slachtoffer een uur na aankomst is be zweken. Brandstichting Een onderzoek werd dadelijk Inge steld en hieruit bleek dat petroleum was gesprenkeld in den winkel en in de slaapkamer, ook op bet bed van bot kind. In dit bedje waren ook busseltjes brandhout geplaatst. Het .bleek maar al te duidelijk dat hier een misdadige hand was aan ';het werk geweest. Op de trap werdén voetsporen gevon den, evenals petroleum. Deze sporen leidden naar de verdieping, waar, een huurder een kamer betrekt. Deze kamer heeft een andere trap welke uitkomt in de rue de l'Arbre Vert en de huurder beeft het recht niet om de eerste trap te gebruiken. Deze leidt naar de -benedenverdieping. Bovendien stelde men vast dat de grendel van dc deur die tof. de laatste trap toegang geeft was afgerukt.- De huurder is een zekere Pierre Winderickx, igebören op 10 Februari 1889 te Buisingen. Hij is eén oud-ver oordeelde. De man stónd namelijk fe- try m vuur liét A-Sls-isenhof Vnn Vlaanowo» wpoiuns ..rfief-siai. -die gewa penderhand werd gepleegd cn waarbij twee oude personen werden vermoord. Hij werd deswege veroordeeld tot 22 jaar dwangarbeid. Sed'ert 1921 werd iiij in vrijheid ge steld. Te Charleroi leefde hij- van de op brengst van zelf gebreide kousen. De verdachte door het slachtofFer beschuldigd Alvorens te sterven*heeft het kind in zijne ijlkoorts gezegd «Pierre wat hebt gij met mij gedaan Aan de personen welke haar uit het bedje hebben genomen verklaarde bet kind: «Het is Pierre die kousen ver koopt, die mij verbrand lieeft en hout in mijn bed gelegd». Toen dc policie de kamer van den verdachte binnendrong was deze aan het was'schen. De aangehoudene houdt hardnekkig staande dat hij onschuldig ia. Niettemin heeft onderzoeksrechter taan alleen bedacht was op wraak. Inmiddels liep de bruiloftsimaallijd ten einde, cn nam het dansen een aan vang. Volgens de in zwang zijnde ge woonte hield Luiiigi zicli op eentgen af stand achter een boom, terwijl de bruid ten dans ging met alle jonge mannen, die zich daardoor eénigszins schade loos stelden voor de weigering, die zij van Pamela ondervonden hadden. De pasi gehuwde bruid, op Corsica, gnat er fier op, met een zoo groot moge lijk aantal jonge mannen op haar hu welijksdag gedanst te hebben. De vrouwen en jonge meisjes be vonden zich allen bijeen, op een zeke ren afstand' van de mannen, die even eens een afzonderlijke .groep .vorm den. Wanneer een dans was geëindigd, gaf de ceremoniemeester een wenk aan een nieuw paar, om naderbij te komen en den dans voort te zetten. Dit alles geschiedde met de grootste bedaard heid en orde,-en toch amuseerde men zich. Alles hangt natuurlijk af van de beslaande gewoonten en gebruiken. De muziek was niet zoo luidruchtig en afwisselend als in onzen tijd. Men danste op de lonen van de guitaaf, In weerwil van de feestelijke stem ming, vooral verhoogd door het dansen was Pamela allengs ernstig en neer slachtig geworden. Dje reden hiervan was, dat Moreno, die zich tot nu toe min of meer afzijdig had gehouden, zich eveneens voor een dans aanbood. Pamela, die een geheimen weerzin gevoelde voor Moreno, had gaarne ge weigerd, gehoor te geven aan zijn ver zoek, Maar daardoor zou zij zijn inge- Th/unis een aanhoudingsmandaat tcii zijnen laste uitgevaardigd. Toen hij werd opgeleid nam de me nigte eene zeer dreigende houding aan en wou den" verdachte lynchen. Dinsdag namiddag had de lijkschou wing plaats. Het Wildstroopersdrama te Maria-Aaiter Nog geen licht in de zaak De lieer Luyslerborghs, kommissaris van de gerechtelijke opdracht van liet parket van Gent, die Maandag te Ma- ria-Aelter is afgestapt, om een onder zoek in le stellen nopens het wildstroo persdrama heeft de moeder van den ongelukkige Maurice Vandenbusseho onderhoord alsook andere personen, maar het leidde tot geen uitslag. De jachtwachter die er van verdacht wordt de schoten te hebben gelost, blijft hardnekkig loochenen. Er wordt gezegd dat er tegelijk met Vanden Bussche nog drie andere man nen door geweerschoten werden ge wond, zoodat men bier in werkelijk heid toch voor een stroopersdrama zou komen le staan. Doch zooals het op den buiten gebeurt iedereen zwijgt uit vrees met bet gerecht in aanraking Ie komen; AL Duysierborghsf héefé zich ook naar Kn es sekte re begeven, waar hij het ge- geweer van den jachtwachter heeft aan geslagen, wier naam door het slachtof fer zou worden genoemd, alsook de twee geweren toebehoorende aan de meesters van voornoemde jachtwach ters. De lijkschouwing Dinsdag namiddag isi het parket' van Gent, samengesteld uit den heer Ver meulen, substituut van den prokureur 'des Konings, M. De Sloovere, onder zoeksrechter en zijn griffier M. Van der Bunder, Wetsdokter Zenner verge zelde de magistraten om de lijkschou wing te doen van Maurice Van den Bussche, die zooals men weet in den rug door zaadkorrels werd getroffen. Het parket heeft ook eenige personen onderhoord. Het. onderzoek duurt voort. Een vijfjarig knaapje door een au'o aangereden te Ronse jPiinsdag avond: rond 8 u. 30 kwam opü de baan van Ilorise naar Berchem de aniitoeamionnette van de Teinturerie Beige» gereden. Plotseling liep -een jongentje van vijf jaar over de straat. De autogeleider moest links zwenken en kwam met zijn auto terecht op een voorwagen die daar stilstond. Gelukkig is het knaapje niet al te erg gekwetst. t>tt arrto is erg nescnadigci en de au togeleider kwam er ongedeerd van af.' 't Is dank aan de koelbloedigheid van den autovoerder dat geen erger onge val te betreuren viel. Dinsdagnamiddag werd de auto van den landbouwer Berwaer, uit Hucor- gne, op den overweg van liet staats spoor Ciney-Landen, in stukken gere den door een reizigerstrein. Berwaer, werd op slag gedood en zijn knecht, Louis Mathys, die maast hem zat, heel't' verscheidene ribben gebroken. Berwaer. was 46 jaar oud, gehuwd cn vader van twee meisjes. De knecht is ongehuwd. De auto was een 30-1,al meters veil door de lokomoticf meegesleurd gewor den. De splinters van het voertuig la gen langs alle kanten over de sporen verspreid. Het parket uit Hoei is ter plaatse af gestapt. vaan tegen een algemeen gevolgd ge hinnik. Zij willigde dus. zijn verzoek in, al hoewel haar deze toestemming buiten gewoon zwaar viel. Toen zij haar arm liet rusten op dien van haar cavalier, meende zij le bemerken, drat hij sidderde. Moreno, die anders zeer spraakzaam' was wist nu nauwelijks een woord ie vinden. Pamela werd onwillekeurig door vrees bevangen. Wanneer een jonge man niet weet wat te zeggen tot een meisje, voegt lnj" baar gewoonlijk eenige vleiende com plimentjes toe. Daartoe nam ook Aio-' reno nu zijn toevlucht. Luigi nVoet vandaag wel buiten gewoon gelukkig zijn zeide hij. Op dit oogenblik juist niet zoo erg zeide Paméla, als wilde zij' daardoor in zekeren zin onwillekeurig het verdriet te kennen geven, dat haar echtgenoot moest ondervinden, nu hij; haar met Moreno zag. Is men dan niet altijd gelukkig op zijn huwelijksdag vroeg Mo reno. Pamela keek in de richting van deri boom, waarachter Luigi zich volgonsi de héerschende gewoonte verborgen, moest hoiijden, en zij zag liet geblader te bewegen. Zij gaf hem geen antwoord erÉ daar de dans allengs in een veel snel ler tempo overging, was- er nagenoeg geen gelegenheid om eenige tvoofden' te spreken, laat staan dan om een ge regeld gesprek te Yoeren, 'L 2-orvolgtj.

De Volksstem | 1934 | | pagina 2