Do Furia dor Grootwarenhuizen, Nieuwe borstels vegen goed. In hst revoluiionnairs Spanjs Voor ds Heropleving onzer Kolennijverheid Uit de rijks Gndervisdingen der Kajoitersieiders Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. oi Het Albert-Kanaal naar de voltooiing G0NS0 Het Fêstaocieei Herstel Priesterlijke bespelingen tïajatlershoekje VOLKSSTEM 2PCXX JAARGANG NUMMER 223 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan tt3, .te Brussel e-. Rue 'de Richeleu, Parijs Bank Ruiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, Zondag 7 October H. Sergius Zon op559, Zon af5,18 I Maandag 8 October 1934 H. Brigitta Zon opö.OO Zon af5,16 N. M. 8 E. K. 15 Onder de uitwassen van dezen langdurigcn en ongelukkigen crisistijd kan men rangschikken de hier en daar opschietende «groote winkels». Het zijn bijhuizen van groote kapitalistische on dernemingen, die bedoelen denzelfdcn stiel uit te oefenen als onze kleinhan delaars en onze winkeliers en dus aan I deze laatsten, zelfs aan de ambachts-l lieden een heftige concurrentie willen a and-oen. Dat die nieuwigheid een ongezonden toestand verraadt blijkt allereerst uit het feit'dat ze nu voor de pinnen komt in dezen slechten tijd, nu dat de men sehen, soms ontmoedigd, gemakkelij ker zijn om «vangen». De' goede neringdoener, vast geves tigd in zijn stad, in zijn wijk, in een buurt, bedient eh verzorgt zijn klien- leel met cf-e eerlijkheid en de verant woordelijkheid welke past aan iemand die tegenover vrienden en kennissen zijn eer en reputatie... en de brood winning voor hem en zijn gezin moet -verdedigen en verzekeren. iDje menschen mogen op de standvastige eerlijkheid van hun winkelier rekenen; want tel kens die eerlijkheid zou falen, zo>ui de winkelier -het te «lijden» hebben on middellijk en nog voor langen tijd na dien. Dat is geweten, en daarom is «de winkel uil de buurt», is de gevestigde winkel uit d:e stad, een huis van ver trouwen in den echten zin van 't woord. De winkelier die zijn klanten steeds op zijn best wil bedienen levert steeds vertrouwbare waren. Doch, altijd goede en verzorgde waren leveren kan niet samengaan met waren leveren aan den iaagsten prijs. Dat is al te klaar. En Waren van mindere hoedanigheid koo- ipcn is altijd een slechte koop', Ihoe klein de prijs ook weze; dat is ook door elk redelijk mensch geweten. maar dat vergeten onze menschen al te dikwijls, dat verliezen de huisvrou wen te veel uit 't, oog. En dat té weten is een der tijdelijke successen van «groote winkels». (Die menschen loopen er, vooral den eersten tijd, heen alsof er schatten te ontdekken waren. En, helaas, bij nader toezicht en wat wik ken en wegen, en vergelijken met an dere winkels, is 't niet de moeite waard, gebleken om daarvoor den trouwen winkelier in den steek te laten. En bij wie koopt men dan eigenlijk in zoogezegde «groote winkels» Bij onbekende personen Meestal bij naamlooze maatschappijen. En v.at koopt men in zoogezegde «Groote Winkels» Waren die met veel luister en, laat het ons zeggen, met veel smaak, worden tentoongesteld. daar kijk, als 't U belieft, goed toe, zoo goed als bij uwen winkelier, met zoo'n kritisch oog als bijuwen winkelier. Denk niet onmiddellijk dat er over vloedige keus is, want bij onze winke liers-specialisten is de keus gewoonweg veel grooter. Denk ook niet dat het alle maal eerste keus is; in schijn een suc cesartikel, dat kan wel zijn, maar in werkelijkheid niets beter noch beter koop. En om te kunnen leven en hun groo te onkosten te weren hebben die groot warenhuizen dan al drukking, uitgeoe fend op den fabrikant en de prijzen, van dezen laatsten neergehaald en de loonen meegeslingerd naar omlaag. Nu de tijden zoo hard zijn mag het niet. wezen dat de verbruikers hun geid dragen naar onbekende bestemmingen. Laat leven uw eigen voik, onze eerlijke neringdoeners, die hun eigen volk ook laten leven en meestal de grootste las ten van den moeilijken tijd dragen. Als al die groote winkels moesten triomfeeren en onze talrijke winkeliers dood krijgen wat zouden ze de handen vrij hebben om woekerprijzen te stel len! Of meent de verbruiker soms dat die instellingen met een liefdadig doel werden tot stand gebracht De schoone volkssolidariteit wil dat burgers, werklieden en boeren goed varen; dat het kooperspubliek in naam der volkssolidariteit dan niet noodeloos den rug toekeere aan onze ijverige zorgzame winkeliers. Want publiek zou er veel bij verliezen. Katholieke Middenstandsbond. Algemeene staking gepaard met bloedige onlusten De linksohe groepen, dat wil zsggén al wat Spanje aan marxisten en revo- lutionnaire anarchisten lelt, hebben als verzet tegen de samenstelling van de regeering Lerroux, de algen1-'ene staking over het gansche land uitge roepen. De toestand is vooral gespan nen in Gatalonte en in Asturie, waar dc stakingsbeweging een •uiitgesproken revolutionnair karakter heeft. Sinds geruimen t ijd hebben de Spaansche j marxisten zich gewapend en de huis- j zoekingen door'de overheden verricht in lal van volkshuizen hebben slechts een gering gedeelte van den geweldigen svapenvoorraad laten ontdekken. Als die misdadige opzet van de Spaansche marxisten door de regeering met ge weld zal moeten onderdrukt worden, dan zullen naluurlijk de socialisten in alle landen ileze regeering van bloeddorstigheid beschuldigen. Het ge beuren bewijst eens te meer dat de Spaansche regeering, als zij met het vereischte gezag haar werk tot bevre diging van het land wil voortzetten, thans een eerste gelegenheid heeft om aan de bevolking te tnonen dat men op haar in dezen troebelen toestand rekenen mag. Bloed vloeit... Het Albert-Kanaal, waarvan onze Soevereinen op 15 Oktober a.s. het tweede gedeelte zullen inhuldigen zal in de Schelde, langs de Straatsburg dok uitloopcn, ónder de viaduct die men op onze foto ziet. Deze brug laat den doorgang toe van de Ncorderlaan te Antwerpen en verbindt de stad met de Kruisschans. In de volkswijken en in de omgeving van Madrid, hadden bloedige inciden ten plaats. Te Prosperidad is de politie binnen, gevallen in een huis waar een geheime samenkomst plkats greep. Een ge vecht, ontstond en er werden talrijke vuurschoten gelost. Er vielen twAe dooden, een rijks wachter en een staker, en zeven gewon, den tweehonderd aanhoudingen wer den gedaan. De kazerne van Montana werd door een groep extremisten bestormd. De soldaten sloegen den aanval af. Er viel een doode. Politiepatroeljes reden gedurende den nacht door alle straten en ver zochten de late voorbijgangers onmid dellijk naar huis te gaan.. Wie weiger de werd aangehouden. De ovsreein komst met Duitschland opgezegd De minister van economische zaken heeft heden namiddag de vergadering geleid van het comiteit der kolenhan delaars, waarbij al de koolmijnen aan gesloten zijn. Deze vergadering werd gehouden om eene basis te vinden voor de voort- brengst en den verkoop der kolen, zoo wel voor den uiUoer als voor het bin nenland. Bij de opening der zitting, verklaarde M. Abrassart, voorzitter der federatie van de kolentiandelaars dat volgens een door hem ontvangen schrijven, van den heer minister van buitenlandsche zaken, de handelsovereenkomst van 1925 met Duitschland op 1 Januari 1935. M. Abrassart, drukte de erkentelijk heid van al zijne collegas uit aan den heer Van Cauwelaert, wiens buisschen- komst zooveel heeft bijgedragen tot het opheffen van het zware juk dat zoozeer op den kolenhandel drukte. Dc voortbrengers verklaarden zich nu t'akkoord gesteld te hebben op1 een or ganisatieplan waarvan lezing gegf^yen werd. De minister heeft de afgevaardigden gelukgewenscht met het resultaat der besprekingen die als voorbeeld kunnen dienen voor de andere nijverheidstak ken. De b&drijfleiders tevreden Bij het verlaten der vergadering sta ken de bedrijfleiders hunne groote vol doening om de opzegging van de bepa lingen van het Duitsch-Belgisch han delsverdrag betreffende de koleninvoer niet wég. Deze overeenkomst zal op 1 Januari a.s. ophouden te bestaan. De bazen herhaalden dat aldus «en dec grootste hinderpalen tot regeling van het bedrijf uit den weg ia geruimd. Van het plan tot organisatie van de koolmijnnijverheid wordt nu het beste verwacht Zie vervolg hierneven, Vertrek der «Elisabethville» De Belgische stoombcnot Elisabeth ville», van de Compagnie Maritime Beige, is Vrijdagnamiddag te 2 uur, on der bevel van kapitein Potié, uit de ha ven van Antwerpen n. Congo vertrokken Het schip had 120 passagiers aan boord, verdeeld als volgt met Congo als be stemming,: 54 in eerste klas en 41 in tweede klas; met Lobito als bestem ming 17 in eerste, 4 in tweede en 4 in tusschenklas. De lading welke ongeveer 2800 ten bedroeg, was verdeeld als volgt 50 ton machinen, 6 ton ijzeren platen, 150 ton ijzer, 128 ton buizen, 105 ton tarwe, 12 ton kettingen, 6 ton locomobilen, 100 ton Natrium-karbonaat, 10 autos: met een gewicht van 30 ton en een ijzeren brug van 62 ton. Het overige bestond uit «general cango». sta- Va- BEZUINIGEN Het schijnt dat heer Devèze, minister van'Landsverweer, reeds middel gevon den heeft om 70 millioen te bezuinigen op' de posten zijner gewone begroo ting. Dat begint al iets te beteekenen. Hij zoeke verder, heer Dievèze en we zijn overtuigd dat er nog meer millioenen te bezuinigen zijn zonder tekort te doen aan de eischen, welke de pliicht ons te verdedigen aan het land stelt. De h. Van Calulwelaert verklaarde zij nerzijds dat de Regeering, na al hare krachtinspanningen op het kolenbedrijf te redden mocht verwachten dat de producenten een programma van pro ductie, uitvoer en verkoop zouden voor leggen dat een einde -stelt aan de on- eeniglieid en de onmacht voortspruitend uit eng individualisme, dat ons sedert het begin der krisis in een moeilijken toestand had gcbraciht. Wij mogen zeg gen, merkte de Minister op, dat we uit het tijdperk van voorbereiding en onze kerheid' zijn getreden. Het voorgesteld organisatieplan past zich heel goed aan bij het'ontwerp dat ik bij de Kamer heb ingediend.; Algemeene staking in Kataionie Te 3 uur in den morgen, zijn te Bar celona de afgevaardigden van de arbei dersfederatie bijeengekomen. Zij hsb- ben besloten over gansich Katalonië de algemeene staking uit te roepen. Alles is rustig. Ook in andere provincies. Naar verluidt is de algemeene king ook uitgeroepen te Sevilla, lencia en Cordoba. Staat van beleg in Asturie In Asturie is de staat van beleg af gekondigd.. Volgens berichten van partikuliere zijde, die wij onder het noodige voor behoud geven, zou de stakingsbeweging in Asüurië een uitgesproken revolution nair karakter dragen. In het mijnbekken van Astiurië ligt de arbeid geheel stil en de treinen rij den niet. Té Oviedo zijn machinegeweren op straat opgesteld. Te Luganes zou de kazerne van de rijkswacht door de opstandelingen zijn Destormd en in bezit genomen Er zouv den dooden en gewonden gevallen zijn. Te Oyoniego zou de kazerne van de rijkswacht in brand- gestoken en ver nield zijn. In de nabijheid van Oyoniego zou een hevig gevecht aan den gang zijn tus- schen een groep van ongeveer twee honderd stakers en een met leden van de rijkswacht bemande vrachtauto. In het ziekenhuis te Oviedo zouden twee doode leden van de rijkswacht be nevens tien gewonden zijn binnenge bracht- Een. mei sl.ormgardisten bemande vrachtauto, die op weg was naar Ful guera, is op 'n groep stakers gestooten, die een roode band om den arm droe gen. Die auto moest rechtsomkeert ma ken. De juistheid van al deze berichten is nog onmogelijk na te gaan, daar de verbindingen vrijwel overal verbroken zijn. «Algemeene r-evolutionnaire beweging in het land», zegt "Lerroux N,a den kabinetsraad, die meer dan drie uur geduurd heeft, heeft Lerroux verklaard, dat een algemeene revolu- tionnaire beweging in het land gaande is. Uit alles blijkt, dat aan de beweging Zie onderaan volgende kolom* Valsche geruchten In de laatste dagen werden allerlei dwaze geruchten in omloop gebracht over de regeeringstoestand. Er mogen zich, iri verband met de bezuinigingspolitiek, zekere meenings- verschillen voorgedaan hebben maar zulks neemt niet weg, dat de regee- rinig, wanneer zij van een vasten wil getuigt, in de mogelijkheid verkeert om het gewenschte doel te bereiken. Waarom zouden er reichtstreeksche redenen tot ongerustheid bestaan/wan neer onze uitvoer 95 t. h. van onzen invoer bedraagt, een evenwicht dat men in geen enkel ander land kan vast stellen Waarom zouden de voorstanders van een devaluatie of waardevermindering van den frank -hium slag thuis halen, terwijl de Nationale Bank, die onaf hankelijk is van de wisselvalligheden der politiek, over een zoo groote gouddekking beschikt Indien de regeering met vaste hand, uitgaven van den Staat, zoowel als die van de provinciën en de gemeenten weet in te krimpen, dan zal zij haar taak kunnen vervullen. Daarom ook mag men zeggen, dal er voor de openbare meening geen aan leiding tot ongerustheid bestaat. Men mag trouwens overtuigd zijn, dat zekere belanghebbenden er niet vo<or terugdeinzen allerlei onrustwek kende geruchten te verspreiden om persoonlijke oogmerken te dienen. Re den te meer om dus op zijn hoed3 te zijn voor allerlei misleidende be richten. BISDOM GENT Z. H. E. Mgr de Bisschop heeft be noemd 'tot Pastoor te Poeke den E. H. Cl. De Caluwe, onderpastoor te Loke ren; tot Onderpastoor te Bottelare den E. H. K. Staeljans<sens, onderpastoor te Kemseke; te Bouchaute 'den E. H. H. Waegemans, onderpastoor te Verre- broeck; te Kemseke den E. II. D|. Ga- b'riël, te Gent op S. Vincentius (nieu we plaats) den E. H. L. Van Leeuwen, priesters in het Seminarie. leiding gegeven wordt uit één centraal punt. Het ernstigst is de toestand in Astu- rië, waar de staat van beleg is afge kondigd. Zoo noodig zal deze ook in de overige provincies worden afgekondigd. I>e staking is algemeen te Barcelona, Bilbao, Saragoissa en Valencia. Te Sevilla en Cordova is de staking slechts gedeeltelijk. Een stad in handen van de reaction nairen Te Sabadl zijn de stakers en Cala- Iaansche nationalistische jeugd mees ter van de gemeenten. Zij doorkruisen de straten de lenden omgord met wa pens en staan in voor het handhaven van de orde. Een gerucht waarvan de echtheid niet kan worden nagegaan behelst dat de Ga- talaansche regCering den Catalaanschen Staat zou hebben uitgeroepen. Een ma n'ifest zal aan de bevolking worden ge richt. Catalonië zou diu£ een onafhan- kelijken Staat vormen in jiet federale Spanje, Ziet ge nu wel Meneer, dat hij een plaats gevonden heeft. De moeder die me "Meneer» noemde, is een brave vrouw, evenals al do moe ders bij ons. Hare Lowie, een schoone, gezonde jon gen van 14 jaar, heeft thans de school banken verlaten. Bij een bezoek aan de schoolverlaten- den hadden we hem aangezet de Vak school te volgen, daar hij in de huidigo crisistijd toch geen werk zou vinden. Hij voelde zich, zooals z\jn vader, aangetrok ken tot het vak der houtbewerkers. Over enkele jaren ware hij misschien 'n beste timmerman geweest. Ongelukkiglijk was er zwarte armoe in het gezin sinds vader's afsterven.., en Lowie heeft nog twee schoolgaande zusjes. Daarom moest Lowie zoo rap mogelijk verdienen. De moeder had gezocht en gevonden, nog vóór dat wij de noodige voetstappen hadden kunnen doen om Lowie kosteloos in de Vakschool te krijgen. Zij heeft Lowie in het Hotel C... ge plaatst. Dit hotel gaat er prat op enkel personeel aan te nemen dat zich sympa thiek voordoet. De gezichtjes van de loopjongens en de gewichtige tronie van den portier zijn een deel der publiciteit. Voor al, de typen van den stiel blinkt datzelfde hotel uit in het toekennen van de laagste loonen. Hoe meer de uniform met goud is be legd, des te armzaliger is het loon... De roode wangen van Lowie bezorgden hem de plaats van liftjongen. Het op- en neergaan maakte Lowie ongezond en zoo kwam hij terecht in het telefoonhokje. Dit plaatsje van 1,50 m2 heeft niet de minste verbinding met de buitenlucht. Weldra waren de wangen van Lowie hunne kersroode kleur kwijt thans is hij bleek met omrande oogen. Alle eetlust is weg. Gansch die tijd van nietsdoen houdt Lowie zich bezig met lezen, lezen al wat hem onder de handen valt, ook de illu straties die door het "bijzonder kliönteel» van het hotel worden achtergelaten. Gedoofd is thans ook de klare blik van Lowie Nochtans, hij was zoo tevreden toen hij mocht gaan werken... iets verdienen.., moeder helpen.... Ja, maar... hij heeft, zonder het te weten, zooveel gehoord aan de telefoon. En hij heeft zooveel schaamteloosheid gezien van sommige klanten. Neen... lachen kan Lowie niet meer Hij heeft er genoeg van. Zulke feitjes sterkeu ons in de overtui ging dat onze K. A. J. werking voor de schoolverlatende jeugd noodzakelijk i^, en geroepen nog veel goed te doeu.., ais alle andere belanghebbenden dan ooï maar onze pogingen steunen, K.HAJEE

De Volksstem | 1934 | | pagina 1