De Ring van den Moordenaar Provincisrasd van Oosl-Vlaasdirao m De Socialistische Bank van den Arbeid De Lindbergh-Zaak 11 Okt. H. Gummarus, als hove ling van Pepijn was hij een voorbeeld van alle deugden. Hij stierf in 77'». Prins Karei 31 jaar cud. Prins Ka- rel werd geboren op 10 Oktober i 903. Hij werd dus heden Woensdag 31 jaar oud. f'.e kleine prinses Jozefina-Charlotle zal Donderdag, 11 Oktober, zeven jaar oud geworden zijn. Onderwaterzetting van het tweede vak van het Albert-kanaal- De onder waterzetting van het tweede'vak van het Albertkanaal is officieel vastge steld op Dinsdag 16 Oktober Koning Leopold 111 zal de plechtig heid bijwonen. Het incident Nuyten. De minister .van landsverdediging heeft een onder zoek ingesteld naar de echtheid van de woorden welke, volgens eeilpersbericht door het hoofd- A an den generalen slaf tegenover officieren van het 3e leger korps zouden uitgesproken geworden geworden ..zijn, niet' betrekking- tot de landsverdediging. Uit zijn.onderzoek;blijkt dat.de ge publiceerde beweringen van allen grond ontbloot zijn en dal de woorden uilgesproken door het hoofd van den generalen staf, geenerlei verwijt kun nen rechtvaardigen. Engelsche hulde aan Koning Albert. Graaf Xavier de Grunne en M. llaarl, burgemeester van Namen, voorzitter .van het uitvoerend comiteit van Mar ch e les Dames, hebben een onderhoud gehad ten sladhuize van N&mèn nopens de 14 kassen sleutelbloemen, in totaal 985 kilos, welke uit Engeland werden toegestuurd door de Angio-Belgische Unie onn er de rotsen van Marche les Dames mee te versieren. De zending bevat tevens een collectie Schotsche sleutelbloemen en een zending van prinses Louise, zuster van Koning George van Engeland. M. Huart beeft- de beplantingsdiènstcn der stad Namen ter beschikking gesleld om de zending te gaan planten. In de omgeving van de rotsen zullen de sleu telbloemen. worden geplant, zonder dat nochtans de rots zelf zou worden be dekt,. Ook in den tuin der statie van Marche les Dames zullen vari de bloe men w-orden geplant. Geen telegraaflijnen meer boven den grond. De Engelsche postmeester- generaal heeft een plan ontworpen tot afschaffing vqn de telegraafplalen, die het Engelsche landschap, hier en daar zeer ontsieren. TTet telefoonnet is reeds ondergronds. Men moet thanS nog ruim anderhalf millioen kilometer draad vervangen. Het geval der genadeverleeningen. Gabriel Van! Egeren, onderbestuurder aan het ministerie van Rechtswezen, die betrokken was in de zaak der ge nadeverleeningen, verscheen Dinsdag morgen voor de raadskamer der recht bank van Brussel. Men weet dat on langs de kamer van inbeschuldiging stelling 5 geneesheeren had belast met een onderzoek naar de geestesvermo- gens van Van Egeren, ten einde den graad van zijn verantwoordelijkheid vast te stellen. Daar de geneesheeren hem volkomen toerekenbaar hebben verklaard, heeft de raadskamer hem voor de boetstraffelij ke rechtbank verzonden. 40ste Vervolg. Aangezien deze ring hem was ge schonken door een persoon, met welke hij ongeoorloofde betrekkingen had onderhouden, had hij er eenzelfden, in alles gelijk aan den eersten, laten ver vaardigen door een juwelier, aan wien hij tevens de beeltenis, had- verschaft, die er in moest prijken. Aldus werd deze schuldige harts tocht noodlottig voor den moordenaar. In zijn onbekendheid met het nieu we gevaar, .dat hem bedreigde, tracht te Mateo eene flinke, vastberaden hou ding aan te nemen. Gij behoort nu niet meer tot onze familie, zei Agostino, langzaam tot hem. Geheel dit tooneel maakte een le- vendigen indruk op alle aanwezigen,en op Agöstino nog meer dan op de an deren. Nu ben ik geheel alleen op de we reld, zeide hij in stilte tot zich zelf, geheel alleen, en beschuldigd van een misdaad, waaraan ik volstrekt geen deel heb gehad. Wie zal eindelijk den moordenaar aan het licht brengen? En zijn slem verheffende, riep hij: Mijn gcheele fortuin sla ik af aan hem, die mij den moordenaar van ridder del Ir Rocca aanwijst. Op hetzelfde oogenblik trad Maria weder naderbij, met in haar hand twee ringen, waarvan de eene met bloed be vlekt was. Mateo begon te sidderen op het ge zicht van deze twee ringen, die hij aanstonds herkende. Zijn ontstelde verbeelding herinn :r- Zitting van 9 October 1934 Onder voorzitters-hap van lieer Van Sweden, werd Dinsdag namiddag, om 2.45 u., de zitting geopend. Lezing werd door heer De Rs>p gegeven van de verschillige art; der begrooting 1935. Verschillige ervan, worden voor bespre king tot de volgende zittingen vourne- houden. Heer Van Steehberghe, Best. Afge vaardigde; deelt mede, dat er vanwege de Regeering geen toegeving werd ge daan nopens hun standpunt inzake loc- lagen voor den werkloozenstcun. De Bestendige Deputatie heeft 'lus een budget, moeten opmaken in de ma te van de inkomsten en uitgaven. Tn de eerste commissie" wórden ver schillige vragen om toelagen verdaagd, daar de verslagen niet klaar zijn. De vraag nopens hulpgeld voor 1935, ingezonden door den bestuurraad van het Nachtverblijf te Gent, wordt be sproken. De socialisten vragen om een toelage van 5.000 fr., doch heer Van de Velde beknibbelt zulks, en zegt dal het een stadsinrichling'is'. Men brengt, het., voorstel ter stem ming;, het woydj;>v/>ïwo^jp.en;iuet 43 le- geji 40 sl emiTjen,o Uit het verslag, over .het crediet voor Beroepsschool blijkt, dat deze dienst sedert een drietal jaren van, geen nut meer is. Door heer Vermeulen wordt een ver slag uitgebracht nopens de vraag van het Moederhuis te Gent, tot bet beko men eener toelage. Zulks werd reeds voor 1934 verdaagd in October 1.1. Men is overtuigd dat de inrichting aan de stad toebehoort doch van provincialen aard is. Daar men echter over de noo- dige gelden niet beschikt, besluit de verslaggever de kwestie nogmaals te verdagen. Heer Ronsse legt -u;it, dat liet bestuur van dit werk beheerd wondt door den openbaren ondestand, en de Provincie heeft, in zijn laatste toelage eene som vermeld van 225.000 fr., en bij deze som is begrepen een som van 50.000 fr. voor het Moederhuis. Ik begrijp niet, waarom men nü in de begrooting nog een bijzondere som moet ingeschreven worden. Er wordt door de socialisten en libe ralen een voorstel gesteund, om in princiep 100 fr. in te-schrijven om den weg open te laten, en de beteekenis aan een vroegere belofte te geven, 'Door heeren Vergeylen, De Block, Ronsse, Dhaese en Vermeulen, wordt dan nog die zaak besproken, doch het. verteenen van welkdanige toelage wórdt verworpen. Een incident. Heer Van Brabant, van Eeeloo, roept de socialisten toe, dat. zij het geld der lastenbetalers verspillen, met die lange discussies te houden oyer bepaald juis te zaken. Dit heeft voor gevolg-dat li. De Block, in naam van de socialistische groep protesteert. Zulks houdt een paar minuten aan, tot wanneer heer Ronsse zijn verslag kail voorlezen, betreffende de verpachting van het Provinciaal Sa natorium te Heynsdale-bij-Ronse. Dit voorstel van wijziging van de overeenkomst werd reeds door den Pro vincieraad aangenomen in buitengewo ne zitting van 24 April 1934. De duur van hel contract dat aan de Congrega tie der Zusters van Liefde wordt toe gekend, zou 27 jaar wezen. Door de socialisten wordt het in twijfel getrok ken of de gewetensvrijheid wel zal ge- de hem eindelijk alle bijzonderheden van zijn misdaad Mijn geheeld fortuin, herhaalde Agostino voor hem die mij den moor denaar van ridder della Rocca bekend maakt. Betooverd door het gezicht van den bebloeden ring en inziende dat hij nu tevergeefs zijn misdaad zoud looche nen, nam Mateo zijn toevlucht tot een duivelachtige gedachte. Op den rand van den afgrond, waarheen zijn schur kenstreken hem hadden gevoerd, hoop te hij nog de fórtuin die het doel van al de daden zijn levens was geweest, te" kunnen grijpen, door éen rondbor stige bekentenis, die hem in het bezit zou stellen van alle eigendommen van Agostino, en door een tweegevecht met Silvio, dat hem, ingeval het gunstig voor hem afliep, ook ridder della Roc ca zou( maken. Dus, dan verbindt gij u. zoo zei- de hij tot Agostino, om uw geheele fortuin af te staan aan hem, die u den naam zpgt. van den man, die... Hij durfde zijn woorden niet .vol tooien. Want het was inderdaad iets afgrij selijks, zich zelf een moordenaar te moeten noemen. Ja, ja, mijn geheele fortuin,her haalde Agostino, voor hem die mij den schurk bekend maakt. Maria stond tegenover Mateo en hield hem den met bloed bevlekten en hem beschuldigenden ring voor. Mateo wendde zijn oogen af en zei- de. met een stem, die hij zoo kalm mogelijk trachtte te maken*: Gij allen, hier aanwezig", hebt het gehoord, nietwaar, dat heer Ago stino zijn gcheele fortuin beschikbaar ëerbierligd worden in doy 4nrichting, waarop lieer Ronsse antwoordt. Nopens de kwestie.van begeer en. be talingen door dc Provincie, .zegt, .spre ker ook dat het contract stipt zal na geleefd worden, en dat door het afslui ten van het contract melde Zusters van Liefde, de belastingschuldigen hier voor een besparing' zuIlóh'f"rkomen le staan. ;,v: De communist Van de Sompel, spre kende over het contract, met. de Zusters van-Liefde, zegt dat heUdë klerik'ali- seering is der teringlijders. De leden van den Raad bezien elkaar eens, doch de zitting gaat. vo,ort. Lezing wordt gegeven van een ver slag van de onderwijzers,, nopens, toe lagen voor pensioen en meer voor le den van het léger onderwijs yap aan genomen en aanneembare scholen. Zulks zal verzonden worden naar een volgende zitting. Ook zal mén in de zit ting. die heden Woensdag, om 2.30 u. aanvangt, een voorstel der socialisten onderzoeken om de stemmingen te laten doorgaan tot aan het einde van iédere zitting, en niet meer toL 5 ure. De vergadering eiiidigdé om 4.45 ure. Staatsminister Anseele, Senator Fran cois en andere arbeidskapitalisten veroordeeld Wij lezen in Het Nieuws van den D.ag Verleden Zondag schreven wij in ons artikel over het verslag Wauters be treffende de Bank van dén Arbeid, dat er geen kwestie was van sancties, om dat er in de socialistische pers daar omtrent maar een enkel vaag «innetje Ce lezen was, namelijk. de; verslagge ver handelt dan over maatregelen, van individucelen aard»; verder, omdat aan de journalisten verklaard werd dat al leen de princiepskwesties behandeld werden. Nu vernemen wij dat; daar wis en wel dé sancties voorgesteld Worden, te we ten liet ontslag van Anseele, staatsmi nister-volksvertegenwoordiger, voorzit ter der Bank van den Arbeid De uitsluiting van Albert Francois, senator De uitsluiting van Ach iel Vlcurïck en een blaam voor Willy Van Remoor- tel. Er wordt bijgevoegd dat deze lijst nóg mét andere namen zou aangevuld worden. Men noemt aldus nog Baltha zar, die buiten de partij, zóu gesloten worden. Als er éen deze. buitensluiting verdient, dan is het wel Balthazar'. In beroep voor een eere-raad Deze mot sancties getroffen arbeids kapitalisten hebben het recht in be roep te gaan. Daartoe wordt eene eere- raad samengesteld uit twee leden van de offderzoekskommiissie, twee leden van den partijraad, en drie leden dooi de veroordeelden aan te duiden. P.eze eere-raad zou dees week nog vergaderen, om een arrest te kunnen Nellen, dat aan bet kongres' van 27-28 Oktober tot bekrachtiging zal voorge legd worden. Men kan 'begrijpen hoe het er op~dit kongres zal toegaan, als men weel dat dit laatste ook moet, beslissen over de uitsluiting van Spaak en dezes vrienden van de «Action Socialisten. Stelt voor hem, die bekend maakt, wie den vader van Silvio heeft ten dood gebracht... En gij zult immers geen pogingen aanwenden om.u te wreken? voegde hij er bij, zich tot Agostino wendende. Agostino aarzelde eenige oogenblik- ken.D.aarna gaf hij ten antwoord Neen, ik zal hem vergeven, zoo als Christus heeft vergeven aan zijn beulen. Welnu, ik ben het, riep Mateo op kouden toon. Gij Hij hernam de menigte, be vend van verontwaardiging. Mijn voorgevoel heeft mij niet bedrogen zeide Maria. Dat kan niet luidde het van Agostmo's lippen. Dat is gelogen, herhaalden meerdere stemmen. O dus gij wordt bang voor uw fortuin Ik zal evenwel bewijzen, dat ik het ben geweest die... Of vraag het liever aan onze nicihf Maria. Aller oogen wendden zich nu tot Maria. Eerst t.oen bemerkte men, dat zij een met bloed bevlekten ring in de hand hield. En antwoordende op de onuitgespro ken vraag van alle aanwezigen, zeide zij met diepe en onverholen ontroe ring Ja, deze booswicht] is,- helaas, de moordenaar van onzen vader. Mateo, aangedreven door zijn cn- béschaamden hoogmoed, durfde nog uitroepen Aan mij het fortuin van Agostino! En aan' mij uw leven riep Sil vio, die de hand aan zijn degen sloeg, want ik voor mij, ik helb u niets an- Uit Flominglon (New Jersey) wordt gemeld, dat Bruno Hauptmann thans ook in beschuldiging igesteld is wegens moord pp het zoontje van Lindbergh. Deze beschuldiging is geschied naar aanleiding van 23 getuigenverklaringen waaronder die van kolonel Lindbergh en drie vrouwen. Vreeselijlt ongeval te Holsbeek Dnie kinderen door een trein verrast Slechts verminkte lijkjes gevonden Rond twaalf uur had er op den onbe- waaklen overweg te Holsbeek een vrée- selijk ongeval plaats waarbij drie schoolgaande kinderen het leven in schoten en twee; .huisgezinnen in die pen rouw werden gedompeld. De 9-jarige Albert Vcrbeeck en zijn zusterke Germaine Verbeecik, 6 jaar oud, keerden beiden van school huis waarts. Bij hen bevond zich de vier-ja- ri.ge Paul Peeters: Gekomen bij dé ff onlbe waak ten over weg der spoorlijn Lcuven-Aerschot. kwam juist een der snelrijdende tram- treintjes aangehold.'.-' De kinderen-welke dit bemerM.; had den meenden nog den tijd te hebben dc spoorlijn over ie loopen. Een der kleintjes struikelde echter op de spoorlijn viel en sleurde de twee makkertjes in zijn val mede. De machinist- welke het ongeval ge zien had remde uit. alle-macht maar te laat. De drie kinderen verdwenen on der den trein. Een weinig verder hield deze stil. De reizigers opgeschrikt door dit onvoor zien oponthoud waren ooggetuigen van een vrceselijk schouwspel. De drie kinderen waren door den trein verrast; men vond nog slechts Drie ijselijk verminkte lichaampjes Alle drie de jonge slachtoffers wa ren zoo goed als op slag gedood-. Lede maten waren afgerukt schedels verplet terd, het was een bloed én wonde wat men zag. De drie lichaampjes der arme slacht offers waren letterlijk vermorzeld. Hun doodstrijd moet heel kort geweest zijn daar zij zoo goed als op slag wérden gedood. Het onderzoek Pje rijkswacht bijgestaan door de oversten van dén spoorweg van Leuven werden dadelijk verwittigd en stelden een onderzoek in. De ouders der kinderen werden moL dé meeste voorzichtigheid op de boogie gébracht van het ongeval. Men kan aifch moeilijk de droefheid,dei' ouders voorstellen. Hartvërschéurendé toonee- leh speelden zich af toén dé vader en de moeder van den kjeinen, Paul Pie tets op de plaats van hel ongeval kwa men óm 'het lijk van hun Find te her- kénnen1. 1 Tragische bijzonderheden Moeder Verbeeek, welke het zwaarste getroffen werd, daar zij hare twee kinderen verloor, was juist uit de kli niek te Leuven weergekeerd alwaar zij eene heelkundige 'bewerking had onder gaan. Op de plaats van het ongeval bevond zich ook de 70-jari.ge grootvader. In stomme smart zag hij de vermink te; lijkjes zijner kleinkinderen met een zeil bedekken. Tranen druppelden weg langs zijne gerimpelde wangen, ter wijl zijn vergrijsd hoofd neerhong op zijn borst. Eene algemeene verslagenheid hangt over de gemeente waar twee huisgezin nen zoo zwaar werden getroffen. ders beloofd dan den dood. .Weg met hem herhaalde de menigte. Opgepast, opgepast riep Silvio bevend van woede, verdedig uw leven, aVs bet ten minste nog de moeite waard is. Mateo sloeg werktuigelijk de hand aan zijn degen, maar een verlammen de angst bekroop hem. Evenwel, in zijn verwarring, had hij nog tegen woordigheid van geest genoeg om Silvio uit te dagen tót' een geregeld tweegevecht in het publiek. Goed, dan in het publiek riep Silvio. Uw dood, verrader, zal dan nog een heilzame waarschuwing zijn voor allen. De menigte verdrong zich aanstonds naar het terrein, dat reeds afgebakend en in gereedheid gebracht was1 voor den strijd tusschen Agostino en Silvio. Het strijdperk was afgezet door een hekwerk, dat door niemand overschre den mocht worden, Mateo wend doodsbleek op het ge zicht. van de voorbereidselen tot den strijd. De twee strijders namen plaats op twee met zwart doek bekleede banken. Maria deed' vefgeefsche pogingen om het tweegevecht te beletten, in zijn toom en verontwaardiging wilde Silvio van geen schikking hooren. Nadat heiden op de H. JDvahgeliën gezworen hadden, geen ongeoorloofde wapenen bij zich te dragen, en zij, niettegenstaande dezen pleclitigen eed zorgvuldig onderzocht waren, .daar men van den trouweloozen Mateo eene nieu we list vreesde, ging men over tot het meten der degens. En eindelijk gaf de daartoe aange- Een bom ontploft voor bet huis van een advokaat te Lessen Dinsdagmorgen-, rond 1 uur, werd het kwartier der rue des Moulins en van de Grand-Place in beroering gebracht door een verschrikkelijke ontploffing. Toen de eerste ontsteltenis, voorbij was. stelde men vast .dat men een bom gelegd had vóór liet huis van M. Ma- sain, advokaat, 'woonachtig in de rue des Moulins. De straattrap werd vernield en al de ruiten van het heele huis vlogen .aan scherven. De ontploffing was zoo ge weldig dat ook de ruiten der omliggen de gebouwen verbrijzeld werden. De politie die onmiddellijk verwittigd werd begaf zich ter plaatse en M. Ma- sum, die afwezig was, werd verwittigd. Het parket van Doornik wiordt ter plaat se verwacht. Men vond nog een stuk wiek die gediend had tot het ontsteken van het poeder. In het huis van M. Ma- sain werd niets vernield. De ontploffing werd uren in 't ronde gehoord. Het parket van.-Doornik, geleid jjoor h. Arnv, onderzoeksreclTlër, vergezeld van M. Glorieux substituut van den pro- kiireiy' d^3sJ^nipgs c en .^skyndigen, slapte tér plaatse af. Men weet niet waaraan degen aanslag toe te schrijven. Mr; Heiïri Masain is gewezen katho liek raadslid, doch liet- in 1932 zijn mandaat niet vernieuwen. Een aanhouding Een steenkapper van Ghav, die be dreigingen had geuit tegen Mr Masain, wérd aangehouden en opgesloten in de gevangenis van Doornik. Ten zijnent werd een lont aangetroffen van dezelf de soort als deze waarvan nog een ge deelte tea' plaatse werd teruggevonden. Mij ngasontploffin g te Ransart Dinsdagmorgen had in de put Si- Charles der Vereenigde Koolmijnen van Ransart oen lichte mijngasontpluffing plaats die gelukkig geen doodelijke ge- volgen had. De mijnwerkers die aan den arbeid waren in dégalerij waar de ontploffing plaats greep gaven het alarm. Drie hunner werden verbrand. Twee der ge wonden die brandwonden opliepen aait de handen, konden huiswaarts keeren. Doch Auguste Magniet, 50 jaar oud, woonachtig te Fleurus, werd verbrand over heel het lichaam. Hij moest naar liet hospitaal van Charleroi worden overgebracht waar zijn toestand als ernstig wordt beschouwd. Jpgenie.yrs der kpolipijn^n en van het m-ijn korps stelden een omlerzo.èk, in.: n£iar de oorzaken. Autodieven aangehouden te Luik ïnspektour Martin van Luik, vernam dal twee Hollanders in de rue de Bru- xelles te l.uik, een auto te koop aan boden voor 2000 fr. Onmiddellijk begaf de iuspokteur zich ter plaatse en hield de Hollanders- aan. Op het kommissariaat bekenden dc Hollanders den-auto te hebben gestólen ten nadeele van M. Smeets, te Echt (Holl.) De auto werd ingehaald en de beide mannen ter beschikking van de justitie gesteld. "Vermoed wordt, dat de kerels wel eens konden betrokken zijn in de autodief stallen welke den laats.ten tijd in het Luiksche werden gepleegd. wezen persoon het teeken tot den strijd. Doch juist op dit oogenblik werd de algemeene aandacht getrokken door een groep ruiters, die uit, tiet park in de richting van het kasteel kwamen aandraven. 'P,e twee strijders bleven verbaasd stilstaan. De wapenknechten, dié geheel van <5e wijs gebracht waren door de ver rassende gebeurtenissen van den dag en die bevreesd waren voor een nieu wen overval, grepen aanstonds naar hunne wapenen,., terwijl de verschrikte vrouwen naar het'kasteel vluchtten. Do vazallen der twee burchten richt ten vragende blikken tot elkander. Maar de besluiteloosheid en hot wachten waren niet van langen duur. Eenige wapenknechten waren reeds op verkenning uitgegaan en riepen nu luidkeels Paméla, Pamela Het was werkelijk Paméla, die nien naar haar echtgenoot terugbracht terwijl Luigi, ingevolge de verkeerde aanwijzingen van Mateo, haar te ver geefs liep te zoeken in het bosch. Op het hooren van den naam van Paméla ontstelde Matéo zichtbaar. Al les liep hem tegen op dezen noodlot- tigen dag. Iioe kon zij er eigenlijk in ge slaagd zijn om aan de roovers, die haar bewaakten te ontsnappen, en langs welken weg was zij buiten den toren gekomen vroeg hij zich af de fortuin is inderdaad tegen mij, voegde hij er met een afschuwelijke», vloek bij. H Vervolgt,

De Volksstem | 1934 | | pagina 2