Het Geheim Een Brnssekar rijilt veel naar Gent Zijn auto is 't reeds zoo gewend Voor om nen pot DE GHEEST te gaan. Dat bij van zelf ter markt blijft staan Vliegongeval te Beverloo Provincieraad van Oosi-Vlaanderen Verkeersongeval te Hoboksn Nog de jonge dieven van Lede Groote Smokkelzaak te Bouchaute 21 Oct. H. Ursula afkomstig mt Engeland, vluchtte zij vandaar uit voor de barbaarschlieid der Saxeis. In DuitscbJand werd zij gedood in 454 22 Oct. H. Corduia: als vorig.' hei-, .Jige vond zij in tPi lilseliland den dood omdat zij christen was. Kiezen... Lectuur is ongetwijfeld een aangenaam en gezond tijdverdrijf... .wanneer men in de gelegenheid is het boek volgens zijn geestesstemming tc kiezen. Is men in een vroolijke stem ming, dan kiezo men geen al te ern stige boeken en vice versa Het is on getwijfeld voor dergelijke redenen dat de radio de lectuur meer en meer ver vangt. Inderdaad, het is veel eenvoudi ger de knop van een radio-toestel te diraaien, dan even bij don boekhandelaar le ioopen of urenlang in zijn bibliotheek naar het gewenschté boek te zoekcï). Natuurlijk is diet zaak, over een goed radiotoestel te beschikken waarmede alle Europeesche stations ontvangen kunnen worden. U kunt thans een der gelijk apparaat, een Philips oclode-su- pcr b.v. verkrijgen te.gen de geringe som van vijf en zeventig frank per maand. De vermindering der w2dden. - Maandag aanstaande zal de minister raad uitspraak doen over de modal'- teiten van de maartre.gelen, -die toela ten zullen het begrotingsevenwicht te verzekeren. De toepassing van de verlaging op de wedden en loonen blijkt onvermijdelijk. Echter is nog niet uitgemaakt hoeveel zij zal bedragen. Het cijfer van 5 wordt vooïuitgc- zet, alsmede van 10 ten honderd voor de kalegorieën, waarvan de loonen niet meer dan 7 werden geperekwateerd. An derdeels zal niet. langer toegelaten wor den, dat man en vrouw tegelijk in open bare diensten staan. De provinciën én gemeenten zouden verzocht worden op haar personeel de maatregelen toe te passen, waartoe de staat zijn toevlucht heeft genomen voor zijn personeel. Regie van telegraaf en Telefoon. De Regie van 'telegraaf, en telefoon denkt het publiek te moeten waarschu wen dat zij geen uitgave" gedaan of. geen toelating Lot uitgave veïle.en'd heeft van eenen «Belgischen Tclegraaf- gids», die namelijk eene lijst der, in na re diensten geboekte telegramadresssen zou bevatten. Elke soortgelijke uilgavê> ip. andere voorwaarden verwezenlijkt en trouwens in overtreding van de wel, 'zou énkel «.■ene onnauwkeurige en onvolledige'*vcr_ zamcling daarstellen. Vertrek van de «Thysville». De' Belgische stoomboot «Thysville», van de Compagnie Maritime Beige, is Vrij dagmiddag onder bevel van comman dant, Van Biebuyck, uit de haven van Antwerpen naar Congo vertrokken. Aan boord bevonden zich 98 passa giers, verdeeld als volgt ingescheept voor Boma en Matadi: 46 in eerste klas en 43 in Uveede klas; ingescheept voor Lob ito 5 in eerste en 2 in twee klas ingescheept voor Teneriffe, 2 eerste klas passagiers. Onder hen bevinden zich twee Pa ters Redemptoristen, de Eerw. Paters De Bruyn en Block, die hunne Missie gaan vervoegen. De lading, welke ongeveer 2.600 ton bedroeg, was verdeeld als volgt 25 ton cement, 200 ton Sodium-nitraat, 200 Iton ijzeren banden, 25 ton machines, (50 ton buizen, 1 10 ton ijzer, 25 ton au- tos, een locomotief van 22 ton, een droogmachinë van 40 ton. Het overige bestond uit «general cargo.» ONZE LEZERS AANBEVOLEN: ^ïXTRA SU IK ER IJ PEEN DE RYCKE. 9360 4de Vervolg. Zelfs terwijl zij deze plechtige, woorden sprak, zelfs in deze laatste worsteling om leven en kracht'kwam het theatraal instinct nog met .ijselij- Ke ongepastheid boven. Sara gevoelde dat de koude hanidi die op haar lag. ren oogenblik werd opgeheven, voelde ze eer neerdalen en met eene bevende ongeduldige druking. hare eigen hand (vastnemen. Op deze laatste aansporing antwoordde zij zacht. Ik zweer het. Zweer dat gij dit papier niet zult meenemen als gij dit «huis verlaat na- dal ik dood ben. Weer aarzelde Sara een oogenblik (voordat zij an(woordde) .weer deed de bevende drukking zich op hare hand gevoelen, maar nu zwakker, en weer kwamen angstig de woorden van hare lippen Ik 'zwoer het. Zweer begon Mevr. Treverton Ion rleiden male. Opnieuw begaf hare stem haar, en nu kampte zij ie vergeefs om dien weer moester lo worden. Sara zag op, c-n bespeurde dal teekens van stuip- De zitting van Vrijdag word geopend j om halfdrie onder voorzitterschap van don h. Van SweJ-en, ondervoorzitter. De bespreking over' de provinciaal toelagen werd Voortgezet'. Aan de orde kwamen de toelagen aan de boekerijen en de-provinciale'wedstrijd voor Vlaani- ,sehe.letterkunde. - - De socialist in? Block wa,s van "mee ning datnde toelage aan de boekerijen, van zoo groot nut voor de, opvoeding yan de jeu get, te gering was. De h. Itonse, lid van..de best. afvaar diging, was het met den h. De Block eens, doch de moeilijke financieels toestand van dc provincie laat geen groolerc toelage toe dan de voorgestel de 37.500 frank. NTa verslag van den h. Van de Wat- leyne wordt een krediet, van 1.700.000 frank toegekend aan de tuis-sc-henge meentelijke maatschappij van den lin ker Scihelde-oevër. Op een vraag van den h. Ja.nssens fsoc.) antwoordt de h. Van de Wat- tevne, dat dït geld 2al worden aange wend om de waarde van den grond te doen stijgen. Verschillende groote ont werpen zijn in Studie. Er zullen breed o' asfaltwegen 'worden aangelegd naar Antwerpen-strand. Verder wordt hot aanleggen van sportterreinen en het bouwen van een kasino overwogen. Na nog enkele opmerkingen wordt <3e begrooting in haar geheel goedge keurd met de stemmen van katholieken en Vlaamsche nationalisten tegen de stemmen van liberalen en socialisten. De gewone zittijd van den provincie'®- raad wordt daarna door den goeverneur gesloten verklaarde De KoeiëndLiefstal to KerKxlten Vóór een maand meldden wij dat te Kerkxken koeien van de weide werden gehaald ten nadeele van De Ryck en Reynaert, landbouwers. Op de gendar merie te Haaltert kwam voor enkele da gen een bericht toe uit Morlanvyelz (Wallonië) meldend dat men aldaar op het spoor der daders w?as gekomen.Een der beide landbouwers vergezeld van h. Ohyssels Maur. hoofdonderwijzer te Kerkxken, die op het oogenblik der diefle op de plaats was voorbijgereden, ging naar Morlanwelz. En inderdaad, h. De Ryck erkende één der geroofde dieren, de 3 anderen waren reeds ge slacht. h. GhyssfijS getuigde dat dé au to die men aldaar aantrof, deze was waarmede men de beesten had ont voerd. Twee personen werden aange houdenen naar "Charleroi, overgebracht. Vrijdagnamiddag, rond half drie. ging op de Van Rijswijcklei, een klim paardje, toebehoorende aan den hande laar Verhuist Boomsche steenweg, 283;, met zijn gespan op hol en kwam in vol le vaart langs de Olympiadelaan en St Beriiardsclién steenweg tot aan het kerkhof van Hoboken. Daar stond een tram 24, waarvan .de bestuurder en ontvanger voor het ijlende paard sprin gen om het tegen te houden. Ze hadden zich echter misgrepen en het paard zétte zijn vlucht in volle vaart voort. Op dat oogenblik kwam een auto uit de richting van het Sc-hoonselhof aangere den, die de twee mannen niet vermijden kon. De 34-jarige wattman Van dér Vrnken, wonende Heiligstraat, 77, te Hëmiksem, werd met geweld ten gronde gewprpen en in zorgwekkenden toestand in het gasthuis opgenomen. Men vreest eene schedelbreuk. "Het parket, samengesteld uit de hh. Malvaut, onderzoeksrechter, Verhoe ven, substituut; Meulepas, greffier en deskundige De Coster, stapte ter plaats af'om de noodige vaststellingen te doen. Ook wérden fotos genomen. In den avond was de toestand van Vander Vreken iets gebeterd. P|e andere trambediende was slechts licht ge kwetst. trekkingen het schoon gelaat, begonnen tie misvormen, dat de vingers van de kleine, blanke hand krom stonden, ter wijl zij naar de tafel, waarop de medé- cijnfleschkens geplaatst waren reikten. Gij hebt alles opgedronken, riep zij uit /en sprong overeind, daar zij de bedoeling van dit gebaar begreep. Me vrouw, geliefde Mevrouw, gij hebt alles opgedronken,en nietsi meer is overgeble ven dan het slaapmiddel. Laat mij gaan, laat mij gaan en den... Een oogslag van Mevr. Treverton legde haar het zwijgen op, voordat zij een woord kon zeggen. Dc lippen der stervende bewogen zich snel: Sara hield haar oor er dicht bij. Eerst boorde zij niets dan een hij gend, kort ademhalen, vervolgens ver mengden zich daarmee eenige verwar de, afgebrokene woorden Ik heb nog niet gedaan, gij moet zweren, dichter bij, dichter bij, kom dichter bij... nog iels... uw meester... zweer dat gij hei hem... De laatste woorden .stierven zacht weg. De lippen, die ze met zooveel moeile hadden uitgebracht, scheidden zich eensklaps en sloten zich niet meer. Sara vloog naar ide deur, opende die en riep in den gang om hulp Vervol gens snelde zij naar het bed terug, nam Onze lezers kennen reeds de om standigheden, waarin twee jonge die ven Rombaut A. 17 j. en Lanckman L. 18 jaar, beiden van Lede werden aan gehouden. Buiten fotografische appa raten stolen die kerels 7 rijwielen' en een. motorrijwiel. Dit alles'Js reeds te ruggegeven. Daarbij ontvreemden ze konijnen en gingen op'roof tocht'bij h. Lievens van Lede en h. De Groeve van Erpe. Beiid'en zitten opg'esloten te Beii- 'dermonde. 'Die gendarmerie van Assenede, als mede de koiftroleur, der douanen te Selzaetc werden Donderdag in den na middag gewaarschuwd dat een groote smokkelpartij ging plaats grijpen te Bouchaute op de wijk Posthoorn Eene groote hoeveelheid cocaïne ging ons landl binnen gebracht worden. De «Posthoorn» is een wijk gelegen op Bouichautsch grondgebied aan de scheiding van Holland met Belgie en de grens uitmakend van Assenede-Bou- chaule met Philippine Sas-van-Genl. Gedurende den oorlog werden daar steeds vele brieven en inlichtingen over gebracht naar het Belgische leger en liet was ook langs da-ar dat menig sol daat aan 't front niemws- van thuis over kreeg. Nu is het eenbrandpunt van groote smokkelpartijen door dat het zoo ver afgelegen; is van de Belgische ge meenten (Assened'e 5.5 km. en Bou chaute ;3.5 km.) .Onmiddellijk trok de bevelhebber der Asseneedscilie rijkswacht M. Baeleii met enkele, manschappen naar de aan gewezen plaats.; Tegen de' «P-osthoorn» gekomen ontmoeten zé een. verdachte auto .die in de, eerste donkerte hei was rond 5,30 ure -den 'bintrek wil aan liet verkennen was. De papieren van den geleider werden onderzoekt doch niets kon te zijné laste gelegd worden. Ondiertusseheii had de smok kelpartij plaat.». Uit de 'rfchting Phili- pinne kwam een fietser geladen met een pakje, die hij kort bij de Belgische grens aan een wachtend man over gaf. Deze kwam er op zijn, gemakje het land mede in en 'begaf zich haar de her berg van iD|e Seheermaecker. Enkele oogenblikken nadiien viel de rijkswacht de herberg, binnen. Een al- gemeene vlucht was het .gevolg. Het vijftal mannen die in de gelag zaal aanwezig waren trachtten zich te verdedigen doch, door de revolvers der gen-darmen werden ze in bedwang ge houden. De fietser echter die inlusschen ook de herberg binnen gekomen was, kon ontsnappen. Bij nader onderzoek waren het al Ne derlanders. Nu moest de smokkelaar zijn pakje afgeven. Het was verstopt in de schuur. De in.ho.ndi waa- ruim 4 kg. cocaïne voor eene waarde van 108.000 fr. Ondervraagd zegde de man niet te welen wat er zich in het pakje bevond. Hij werd dan ook naar id-e gendarmerie van Assenede overgebracht, waar h'j den nacht doormaakte. het blad postpapier, waarop zij ge schreven had wat hare meestere.» haar in de pen had gegeven, efï ve-borg het in haar kleed. •P.e laatste blik van MèVr! Treverton's oogen was streng en Wa-aréchuwend op haar gevestigd terwijl zij dit deed, én behield die uitdrukking nog zelfs on veranderd, door de terstond daarop volgende verwringing van de overige gelaatstrekken heen. Dat oogenblik ging voorbij en met hit volgende sloop de schaduw, die de tegenwoordigheid des dood Voorafgaat, over het geheele gelaat, en sloot liet licht des levens uit. De dokter, door -de ziekenoppasser en eene der dienstboden gevolgd, trad de kamer binnen, en zoodra hij aan het bed kwam, zag hij dat de tijd voor ge neeskundige hulp hier voor altijd voor bij was. Hij sprak tot de dienstbode die hem gevolgd had. Ga naar uwen heer, zegde hij, en verzoek hem, in zijn eigen kamer te wachten, totdat ik bij hem téan komen om hein te spreken. Sara stond nog altijd, zonder zich te verroeren, of te spreken, of iemand op te merken, naast het bed. Toen de ziekenoppasser naderde om de gordijnen dicht te schuiven, schrikte Donderdagavond rond 7 uur beproef de een dric-moforig militair vliegtuig bestuurd door dc adjudanten Massart en Lang, en waarin nog tien andere militairen hadden plaats genomen, l i landen op hel vliegveld van Beverloo. .Tengevolge van d&n mist échter slaagden de loodsen 'er niet in het vlie-g- itulig- behouden 'óp ihet vliegplein neer te zetten, zoodal het omsloeg en al ue inzittenden min of meer ernstig ge kwetst werden. Op dit oogenblik is. het 2e regiment bombardementsvliegtuigen dat builen de oefeningstijdperken in de kazernen van Bierset-Awans gevestigd is, te Be verloo schiet- en bombardement soefe- ningen aan het houden, onder lending van kapitein Renson. Donderdagavond werd een opdracht gegeven aan enkele vliegers, welke be stond in het nazien van de doelen die daarna zouden beschoten worden. Daar toe werd een Fokkervliegtuig gebruikt, waarin plaats namen onder leiding vxa kapitein Gobert', de volgende militai ren: kapitein Roel, onder-luitenant Poppe, adjudant Chalons de eerste ser- jantèn Alexandre en Moreau, korpo raal Kinet, luitenant Schliegel van het Zwilsersch leger, die door zijn laml werd afgevaardigd om deze luchtoefe- riingen bij te wonen. Dit vliegtuig werd bestuurd door de adjudanten Massart cn Lang*. De vliegers hadden met sukses de bun opgedragen taak uitgevoerd en be vonden zich rond 7 uur boven liet cen trum van het óefeningsplein. Opeens raakte huil. toestel in eeiï dikken mist gehuld zoodat kapitein, Gobert het ge raadzaam vond het bevel tot landen te geven, De loodsen, voerden dit bevel uit, maar op liét eogenhük dat het toestel den grond raakte, helde' het lichtjes langs één kant over, zóod'at de eene vleugel met "de boden wat al te hevig in aanraking kwam én.-a-l'knakte. eD geweldige schok was oorzaak dat het vliegtuig omsloeg en tegen den grond verpletterd werd. Het toestel viel zoo dat de ingangsdeur juist op den grond rustte cn de passagiers zioh niet uit linn gevaarlijke p-Oisitie konden bevrij den, terwijl benzine uit de tanks over d;en grond stroomde en erns-tiig brand gevaar schiep'. De inzittenden werden allemaal door een geslingerd. Kapitein Roel en de eerste s'erjant Moreau waren ongedeerd en slaagden er spoedig in zich uit liet verbrijzeld vliegtoestel los te werken, waarna ze onmiddellijk naar de kazer ne liepen om het alarmsein te geven. De acht slachtoffers werden naar het militair gasthuis te Beverloo overge bracht. Er waren drie zeer ernstig ge wonden onder hen, namelijk het hoofd van de zending, kapitein Gobert, en de beiden loodsen Mas-sart en Lang. Voor Massart vreest men zelfs een noodlottigen afloop. De andere gekwet sten zijn minder erg geraakt. De Zwit ser s-c<he kapitein Schliegel kwam er nog best van af.. Onmiddellijk nadat de gewonden naar het gasthuis waren overgebracht, stelde kapitein Renson, luitenant-kolonel Massa ux te Bierest-Awans op de boog ie. Deze kwam da«delijk naar de plaats van het ongeluk om een onderzoek ;n te stellen. D? militaire auditeur te Antwerpen en het ministerie van Landsverdediging werden eveneens met de feiten in ken nis gebracht. Dco-c' van een der slachtoffers Adjudant Massart. een der loodsen is Vrijdagmorgen rond 11 uur in het gast huis overleden. Massart was een bekwame piloot, d(e speciaal geoefend #.as met het oog ojr nachtelijke vluchten. Het .schijnt dat hij een te korte zwenking naar, links zou gemaakt hebben, en daardoor zoo snel daalde dat hij in de duiisternis liet veld niet zag en zoo met den linkervleu gel den grond aanraakte. zij voor haar, gezicht, en wendde zich tot den dokter. Zou het niet.beter zijn dat deze persoon de kamer verliet mijnheer V zegde de ziekenoppasser met een schijn van verachting in haren toon en oog. Zij schijnt dwazelijk. id-oor het gebeur de ontsteld te zijn. Gij hebt gelijk, zegde de dokter. 'I, Is het best dat zij zioh maar verwij dert. Ik zou u aanraden ons een poos te verlaten, voegde hij er bij, Sara's arm aanrakende. Wantrouwig deinsde zij terug, hief een harer handen op naar de plaats waar de brief in hare borst verborgen was, en drukte die daar vast tegen aan terwijl zij de andere naar een kande laar uitstak. Gij moest liever eene poos in uwe eigene kamer uitrusten, zegde de dokter, haar den kandelaar, gevende. Maar wacht even, ging hij voort, na een oogenblik nagedacht te hebben, ik ga uw; heer het treurig nieuws mede- deelen, en misschien bemerk ik dat hij verlangend is om «d«e laatste woor den van mevr. Treverton in uw bij zijn gesproken, te hooren. Mogelijk is het beter dat gij met mij meegaat en j wacht, terwijl ik bij kapitein Treyer- 1 ton ben. Dubbefe qusverstikking te St Truiden "Vrijdag-voormiddag, rond 9 uur, was de genaamde Kmiel Prinsmei als naar gewoonte een bezoek gaan brengen aan zijne oude moeder die wed. Prinsmei, Si jaar oud, wonende in de Beekstraat. Hij vond echter het huis gesloten en zijn herhaald aankloppen bleef vruchteloos. Langs het speelplein der Zusters Ur- sulinen kon hij langs achter in de w'o- ning binnendringen, maar werd onmid dellijk gasreuk gewaar. Hij snelde naar dé kamer zijner moeder, maar vond ze levenloos te bed. In de aanpalende ka mer la.g' zijn broeder Jules, 39 jaar, oud', bewusteloos; maar ademde nog. Gebu- réif kwamen hulp verleenen; Doet: Ca- Iuwaerls en Herman waren ook spoedig ter plaatse, maar ze kónden alleen de dood van vrouw Prinsmei vaststellen. De zoon werd naar .de kliniek gebraclft waar men over zijn toestand nog geen uitspraak durft wagen. De heer Lambeefs, politiecommissa ris stelde een onderzoek in. Het huis van het slachtoffer i.s niet aan de gas aangesloten. De ramp is toe te schrij ven aan een defect aan de gasleiding op straat, van waar het ontsnapte gas langzaam in die woning moet zijn door gedrongen. Men vermoedt dat het voor bijrijden van zware vraohlautos de lei ding zal beschadigd hebben. In het .huis werd ook een kanarievo gel verstikt in zijn kooitje aangetrof- fé Hevige Botsing te Asper De genaamde Van den Steene, likeur handelaar, Ic Eecke, kwam, in den. voor middag met zijn auto langs den steen weg aangereden. Aan de herberg «Ou de Vogelzang» draaide de geleider links af, toen een heerenauto hem achterna kwam gereden en niet tijdig genoeg de beweging had opgemerkt. Deze laatste die zijne koelbloedigheid had verloren Kwam daardoor op eenen boom terecht, waardoor de auto heel ineengedruki was. De inzittenden kwamen er met lichte verwondingen vanaf. Neen neen o, nu niet, nu niet, om 'a Hemels wil' Deze woor den op een doffen, smeekenden toon uitsprekende, en verschrikt naar de dieur ach eruit deinzende, verdween Sa- ra zonder af to wachten dat men haar weer toesprak. Wat zonderlinge vrouw, zegde de dokter tot de ziekenoppasser. Volg haar en zie waar zij ingaat, in geval wij haar noodig hebben en verplicht zijn haar te roepen. Ik zal hier op ui wach ten. Toen de ziekendienster terug kwam bracht zij geen ander bericjht dan dat zij Sara Leeson naar hare slaapka mer had gevolgd, haar deze had zien binnengaan dat zij vervolgens bui ten geluislendi had, en haar de deur had hooren -sluiten. Wat zonderlinge vrouw herhaal de de dokter. Eene van die stille ge heimzinnige soort. Eene van de verkeerde soort, zegde de ziekendiensler. Zij spreekt altijd in zich zeiven en dat is een slecht teekén, naar mijn denkwijs.Haar gezicht bevalt mij niet. Ik iheb het van den eersten dag dat ik hier in huis kwam, niet op. haar gehad. /t Yeryolgtj

De Volksstem | 1934 | | pagina 2