Voor de zooveeiste maal op de Arbeidsongevallen Wal lost eto TFOistSstaoi 1 De ttmraai Id Belgie 27 Een Ruiterbeeld van Koning Albert te Gent Na de Revolutie in Spanje kabinetsraad Wordt een nieuw Kanaal gegraven m Een groot Bisschop en een nederig Priester Nieuwe algemeene Stafoverste iu het Leger Nationale Maatschappij der Belgische spoorwegen Zaterdag OCTOBER 1034 Eelgisclis Leaning 5 o/o 1932 Het Indexcijfer XXXXe JAARGANG NUMMER 240 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 20 Cditiemm Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. (Publiciteit tuiten het Arrond, AALSX Agentschap HAVAS. Adolf Mailaan A3, te Brussel êuh d» Ricfcele», Parijs a» Bank Êuiding/Klngsway, 20 Bondres W. O. H. Armandui Zonop6,29Zonaf4,39 L. K. 30 N. M. 7 De vergoedingen, volgens de nieuwe wet zijn als volgt geregeld 1) Bij tijdelijke volledige werkonbe- kwaamheidi, vanaf den eersten dag van het ongeval, 50 L.h. vergoeding van het gemiddeld loonverlies gedurende 28 da gen. Na 28 dagen twee derden van het gemiddeld loonverlies-, 2) Bij gebeurlijke gedeeltelijke on bekwaamheid 50 t.h. van het gemid deld loonverlies. 4) Bij doodelijk ongeval worden de vergoedingen alis volgt bereekendi a) voor den(n) echtgenoot(e), op 30 t.h. van het loonverlies fo) voor elk der kinderen op 15 t.h. van het loonverlies tot een maximum van 45 t.h.; tci) kinderen die wees zijn van vader en moeder, voor ieder 20 t.h. van het loonverlies, lot een marïmum van 00 t. h. d) vader en moeder, indien er echt genoot noch kind is, voor ieder op 20 i. h. van het loonverlies. e) vader en moedei', indien er een ec-htgenoote is zonder kinderen, voor ieder 15 t.h. van het loonverlies. f) grootvader en grootmoeder, in dien er noch echtgenote noch vader noch moeder is, voor ieder 15 t.h. van liet. loonverlies. g) grootvader en grootmoeder, in dien er een echtgenoot (e) maar noch kinderen, noch vader noch moeder is, voo-r ieder 10 t.h. van het loonverlies. h) kleinkindieren die hun vader ver loren hebben en voor zoover als het slachtoffer noch echtgenoot, noch kin deren nalaat, voor ieder 15 t.h. van •het loonverlies, tot een maximum van ,45 t.h. i) kleinkinderen die hun vader ver loren hebben en indien het slachtoffer kinderen nalaat, maar geen echtge noot c, voor elke familiegroep vsn klein kinderen 15 t.h. van het loonverlies j) broeders, zusters, bij gebrek aan fee,hl genoot (e)kinderen, vader moe der of kleinkindieren, voor ieder 15 t.h. Van het loonverlies. Bovengenoemde rechthebbenden moeten niet het bewijs leveren dat het Slachtoffer hun steun was. De kinderen, kleinkinderen, broeders en zusters behouden de tijdelijke rente lot den ouderdom van 18 jaar. Voor begrafeniskosten ontvangt men 750 fr. De slachtoffers van een arbeidson geval hebben recht op drie jaar koste- looze geneeskundige zorgen. De vrije keus van geneesheer is beperkt. iPje toestellen voor vervanging van lichaamsdeelen en orthopedische toe stellen, waarvan het gebruik noodza kelijk is erkend, vallen ten laste van het ondernemingshool'd. Verder voorziet de wet de invoering der loonboekjes om alle verdere be twisting nopens het verdiende loon te .voorkomen. Wij meenen dat in deze zaak de wet niet al te goed onderhou den wordt. Het ia in 't bel-ang van de arbeiders, dat zij van hunne werkge vers regelmatig hun loonboekje vra gen. Het maximum basisloon, dat in aan merking komt voor het berekenen der vergoedingen, is 20.000 frank. Voor de leerjongens en werklieden onder de 21 jaar komt een minimum basisloon in aanmerking van 3.650 frank. De arbeidsuren of arbeidsdagen wor den aangevuld tot hun normaal getal, 't zij acht uren per dag of tot het nor maal aantal werkdagen, wanneer de gewone arbeidsduur om een andere- re den dan te zwaar werk minder dan acht uren bedraagt of wanneer een werkman hij tuiSiSehenpoo'zen werkt, zoodanig dat. 'hij minder uren of dagen werkt dan zijn werkmakkers in die onderneming en wanneer dit gebeurt buiten zijn wil.; Dit. wordt dan ook in aanmerking ge nomen bij tusschenpo-zen geregeld of ongeregeld voorkomende onvrijwillige werkloosheid. 't Is in het belang van al onze ar beiders deze enkele bepalingen van de wet te onthouden. Trekking v,an 25 October 1934 S. 176423 uitbetaalb. met fr. 250.000 Uitbetaalbaar met fr. 25.000 249908 276244 265293 203545 234334 292525 100578 285727 202974 292886 186430 292451] 153382 254705 103500 151854 282251 195914 281035 102280 290802 264154 170347 113897 215940 203222 223255 240884 256000 269121 107275 249435 257308 Z. Em. Mgr Heylen, de ijverige voor zitter van tal van Internationale Eu charistische Congressen, zal op 30 No vember; e.k. 35 jaar bisschop zijn van Namen. Het was Dionderdag, 35 jaar geleden dat Mgr Heylen, abt der abdij van Ton gerloo, officieel lot bisschop van Na men werd benoemd doch slechts, op 30 November 1898 werd hij plechtig ge wijd. Hij is de opvoligier van Mgr Decrobiè- re, de vijf-en-twintigste bisschop van Namen, die op' 5" September 1898 over leed. Mgr Heylen is geboren te Kasterle- bij-Turnhout cn trad op 13-jarigen leeftijd in de orde van Premonstre.it te Tongerloo in de provincie Antwerpen, doch hij werd naar Rome gezonden om er godsgeleerdheid en wijsbegeerte 'te studeeren. Zijn studiën kenden een zoo Schitterend resultaat dat Z. H. Paus Leo XIII den jongen geleerde hadi op gemerkt. Onder het bestuur van Mgr Heylen, abt van Tongerloo, hebben de Premon- sf.ratenzen hun eerste missiën gesticht in Brazilië en in Congo. Het is eveneens dank zij den doorluchtigen prelaat dat de orde van St Norbertus nieuwen bloei kende in Engeland en ih Duitschland. Mgr Heylen verbleef in Engeland als hij vernam dat, hij tot den bisschopsze tel werd verheven. Enkele dagen later, o.p 22 December reisde hij naar Belgie terug om er kennis te maken met de geestelijkheid van het bisdom Namen, alwaar hij het bisschopsambt zou waar nemen. De priesters van het bisdom hebben opdracht gekregen op 23 October en op 30 November, verjaardagen van de be noeming en de wijding tot bisschop' van Mgr Heylen, gedurende de II. Mis een speciaal gebed te lezen voor hun bisschop. Naar aanleiding van deze verjaarda gen bieden we den doorluchtigen kerk voogd onze heiste gelukwenschen aan. Zooals reeds vroeger gemeldi, werd te Gent een komiteit gevormd, met het doel in de Arteveldealad een ruiterbeeld op te richten voor Koning Albert. Te dien einde werd een wedstrijd on dier beeldhouwers uitgeschreven. De bekende Gentsche beeldhouwer Domien Ingels heeft besloten aan dezen wedstrijd deel te nemen en is reeds klaar met de maket van zijn werk, hier boven afgebeeld. Hef ontwerp voorziet een voetstuk van vijf meter hoogte uit blauw arduin, met een ruiterbeeld van .5 meter 70, zoodat het geheel een hoogte van 10 m. 70 zal bereiken. Het beeld' stelt, den koning voor, groe tend met sabel. Het is buitengewoon gelijkend en maakt indruk door zijn grootsch opzet. Tegen het voetstuk zal een allego- riiseTi beeldhouwwerk worden aange bracht ter herinnering aan de gesneu velden en mede ter eere van de oorlogs verminkten. Dit, voetstuk zal eveneens het. wapenschild van het Belgische Vor stenhuis en een tweetalig opschrift dragen. Niet zelden gebeurt het dat door een of meerdere reizigers de stilstand van een trein in een bepaald station wordt aangevraagd. Anderzijds wordt door onze landelij ke bevolking o>ok dikwerf op het inleg gen van meer zoogenaamde «Bommel- treinen» aangedrongen. De belanghebbenden vermoeden doorgaans niet welke onkosten het ge beurlijk inwilligen hunner vraag voor gevolg hebben zou. Uit door de betrokken diensten der Nationale Maatschappij van Spoorwe gen gedane berekeningen blijkt dat de stilstand van een lange trein 8 fr. kost deze van een middelmatige 5 en deze van een zoogenaamde «lichte» fr. 2.50. In deze bedragen zijn alle kosten als sleet aan de machines, wedden der be dienden, enz. begrepen. Wanneer men ze met 365 vermenigvuldigt komt men tot de vaststelling dat iedere bijgevoeg de stilstand van een gewonen trein ge middeld 2.500 fr. 's jaars aan de Maat schappij kost en kan men ook gemak kelijk nagaan of het aantal betrokken reizigers ja dan neen den aangevraag- den stilstand wettigt, Luitenant-generaal Cumont De Koning heeft luitenant-generaal Adolf Cumont, algemeen inspekteur der artillerie, benoemd tot algemeen stafoverste in het leger, ter vervanging van luitenant-gcneraia.l Nuyten, die, zooals men weet, onlangs uit zijn ambt werd ontheven. Luitenant-generaal Cumont werd ge boren te Aalst de 15 Oogst 1873. Hij trad in de Krijgschool, sectie der spe ciale wapens, en werd' in 1891 tot on derluitenant benoemd bij bet 2e Regi ment Artillerie. Gebreveteerd van den Staf in 1901, deed hij sta.gieën bij de infanterie en de ruiterij, en keerde in 1906 tot de artillerie terug aits vleugel adjudant van generaal de Bonhomme. Hij ging vervolgens over tot de artille rie der 19e gemengde brigade (Kara- biniers),met welke hij in i 1914 in den oorlog trad. Bij den aanvang van'1915 werd bij aangeduid om het bevel te voeren over het Artillerie-regiment diat ter beschik king werd gesteld van de Britsche troe pen, die den beroemden uitsprong van leper verdedigden. Opvolgentlijk major, en na den wa penstilstand als lu.itenant-kolonel, staf- overste van de 8e Infanterieafdeeling, maakte hij weldra deel uit van den al- gemeenen staf, en werd in 1930 tot lui tenant-generaal bevorderd, en in 1931 benoemd tot het hooge ambt van Alge meen Inspekteur der Artillerie. Als voorzitter van de kommisisie voor kontrool op het gebruik van de bijzon dere kredieten goedgekeurd in 1933, heeft luitenant-generaal Cumont het nieuwe hoofd van den generalen staf, de verwezenlijking bestuurd van het bewapeningsprpgramma1 door het par lement aangenomen. 'Daarenboven heeft hij een aanzien lijk deel genomen a.an de werkzaamhe den van het technische komiteit der forten. Generaal-majoqr Yan ^en Bergen, blijft bij hem zijn ambt als onderlioofd van den algemeenen legefstaf waarne men. Luitenant-generaal Cumont werd Donderdag morgen door den Koning ontvangen en neemt dadelijk zijn nieuw ambt op. Naar verluidt, zou de Minister van Landsverdediging den post van twee den onderoverste van den algemeenen staf hebben heringesteld, waartoe de geb'reveteerde kolonel Georges Del'fon- taine, bevelhebber van het le Linier'e- giment te Luik, zoui beroepen worden. Het beheer der Belgische koolmijnen komt de volgende offieieele statistiek af te kondigen der voorraden kolen welke voorradig zijn in de verschillende bek kens en dit tijdens de maand Septem ber j.l. Hieruit blijkt dat de voorraad 3.477.040 ton bedraagt hetgeen 82.530 ton min der is dan de vorige maanden, toen. de voorraad 3.539.570 ton bedroeg. De voorraad vertegenwoordigt voor het oogenblik nog 30 werkdagen. Hij is als volgt over de verschillende bekkens verdeeld Charleroi 1.334.040 ton of 100.270 ton minder. Centrum 755.100 ton of 1,780 ton minder. Borinage 735.360 ton of 11.800 ton minder. Kempis-che bekken 296.050 ton of 16.920 ton minder. Luiksche bekken 281.420 ton of 50.990 ton minder. Bekken van de Samber 45.000 ton of 2.910 ton minder. De Belgische Consul te Santander door opstandelingen gedood Parijs*, 25 October Het «Journal» publiceert een telegram van zijn cor respondent te Barcelona waarin deze laatste, sprekende over het bezoek der regeeringsafvardiiging te Oviedo, name lijk het volgende schrijft «De ministers bezichtigden insgelijks de overblijfselen van het Hotel Ingles waar de Belgische consul gedood werd en waar de oproerlingen hun algemeen kwartier opigeslagen hadden. Het agentschap Belga meldt «Wij vernemen dat M. Stalan, con sul van Belgie te Santander, geboren te Bussel in 1881, zich voor zaken te Oviedo bevond, waar hij den 9 Octo ber door een revolverschot in het. hoofd gedood werd door de oproerlingen, t)()t hotel binnendrongen wa,a,r hij Ib- {geerde. fc Is het waar dat een jong bediende op het stadhuis, zonder diploma van bestuurlijke wetenschappenen pas verleden jaar benoemd en die toch geen bewijzen heeft -gegeven van bezondere bekwaamheid en nog wel min op ondervinding kan bogen, zoo op 't onverwachts op ne slag en ne stoot tot bureeloverste is benoemd En artikel 2 van 't nieuw reglement dan Dat telt tot niets Gansch het stadhuis staat op stelten. En wij die dachten dat alle onnoodige uitgaven gingen gestaakt worden Zeker, we begrijpen 't. 't hemde gaat voor den rok, maar hier is de T bij. We vragen ons af, welke bijzondere titels die bediende kan doen gelden om zulk een bevordering te wettigen Het schepencollege is in deze aangelegenheid stellig op grove wijze zijn bevoegheid te buiten gegaan. En wat denkt Mr Cornelis daarvan Of laat hij zich ook door M. Nichels bij den neus leiden Klaarte a.u.b. Klaarte Administratieve zaken Donderdag voormiddag heeft een Ka binetsraad plaats gehad, onder voorzit terschap van Graaf de Broqueville, eer ste minister. Verleden week hadden enkele journa listen de ministers verweten dat zij na de zittingen van den Raad geen inlich tingen gaven aan 'de pers, waarbij vin nige woorden werden gesproken. Ditmaal werd de Kabinetchef van minister; de Broqueville, Graaf de Lich- tervelde, na de zitting bij de berichtge vers' afgevaardigd om hen het een en het ander mede te deelen. De Raad zou enkele administratieve maarregelen geregeld hebben, die ach terwege waren gebleven wegens de be spreking der begrooting van 1935. Dinsdag a.s. zal de Raad opnieuw ver gaderen om definitief de zaak van liet evenwicht der begrooting op te lossen. Verder zou de raad een ontwerp goedgekeurd hebben waardoor aan de genen die eenmaal in failliet werden verklaard, verboden wordt voortaan nog het ambt van beheerder, direc teur of commissaris in een vennoot schap te bekleeden of .het beroep van wisselagent uit te oefenen. Andere ontwerpen die reeds waren afgehandeld!, werden nogmaals bestu deerd, daar. zulks bij toepassing noodig is gebleken, o.a. het ontwerp betreffen de het meervoudig stemrecht en de rechterlijke actie van aandeelhouders tegen den beheerraad. Hoe staat het met de begrootingen Enkele begrootingen zijn, zooal-s we reeds meldden, geheel opgemaakt, wat ook blijkt uit het feit dat het manu script ervan reeds is afgegeven om ge drukt te worden. Daarna zullen ze zoo spoedig mogelijk aan de Kamerleden en Senatoren toegezonden worden. Zooals die vorige jaren zal de helft dér begroo tingen door heide vergaderingen gron dig nagezien worden. De Kamer zal die van financieelen aard onderzoeken. Door «allerlei oorzaken is er een beet je vertraging gekomen in het opmaken der begrootingen. Toen het Parlement zijn zittingen in Juli 11. heeft geschorst, was overeengekomen dat de Kamer zou bijeengeroepen worden op 13 Novem ber a.s. Doch tevens was toen beslist diat de Commissies der Kamer vóór dien tijd de begrootingen reeds zouden be sproken hebben, opdat het Parlement dadelijk met de openbare behandeling zou kunnen beginnen, ten einde hier mede gedaan te maken voor einde De cember 1934. Doch thans reeds is zeker dat zulks, ook dit jaar, niet mogelijk zal zijn. Einde 1934 zal men met de begroo tingen niet klaar zijn, zoodat in de eer ste maanden van volgend jaar wee? twaalfden zullen moeten gestemd wor den. Men moet evenwel erkennen dat de ministers de vorige maanden veel werk hebben gehad met de besluit-w.etten, hetwelk zich komt voegen bij al het andere. Verder vernemen we, dat een der leden van den Ministerraad, de heer Van Zeeland, licht ziek is, zoodat hij uit Brussel is vertrokken naar Zuid-Frank rijk. Of dit een diplomatische onge steld is of niet, zal de toekomst uitwij zen. In ieder igeval verzekerde men een paar weken geleden dat hij toen voor nemens was zich uit de min.istqrjQeJe ploeg terug te trekken, Men weet dat bij herhaling door in vloedrijke personen uit Brussel en Bra bant stappen waren gedaan ten voor- dieele van een rechtstreeksche verbin ding van de Brusselsche Zeehaven met het Albertkanaal en het Kempisoh ko lenbekken. Destijds werd zelfs gevraagd dat voor het Albertkanaal een meer zuidelijk rioht'ings'plan zou worden, aan genomen om die verbinding te verge makkelijken. Minister Sap, toenmaals nog minister van Openbare Werken, wees dit echter af en bshield het noor delijk tracé, mede omdat na onderzoek gebleken was dat dit noordelijk Iracé een even gemakkelijke verbinding met de Willebroeksche vaart en de Brussel sche haven toeliet. Thans, is door minister Fprthomme besloten tot de oprichting van een tech nische kommissie, die de verschillende vraagstukken zal nagaan welke met het verwezenlijken van die verbinding ver band houden. Nader vernemen wij over de techni sche kommissie, die aangesteld gaat worden door minister Forthomme om den aanleg van de verbindingsvaart Brussel-Albertkanaal te bestudeeron, dat het voorzitterschap ervan zal wor den opgedragen aan den h. Die Braban der, bestuurder van den hydraulisohen dienst bij het ministerie van Openba re Werken. Voor het sekretariaat zal beroep worden gedaan op den li, Braeckman, ingenieur te Antwerpen. In de kommissie zullen vertegen woordigers zetelen van alle betrokken diensterfi van Staat, provincie en ge meenten. Met vier punten gestegen Het indexcijfer op 15 October is, ver geleken bij het indexcijfer op 15 Sep tember, met vier punten gestegen voofl het heele rijk. 15 Sept. 15 Okt. Voor het heele rijk 660 664" Brussel 703 701 Antwerpen 687 692 Gent 634 630 Luik 651 654 Prov. Antwerpen 675 680 Prov. Brabant 661 666 Prov.West-Vlaanderen 668 671 Proy. Oost-Vlaanderen 646 650 Prov. Henegouwen 673 677 Prov. Luik 646 650 Prov. Limburg 654 660 Prov. Luxemburg 663 665 Prov. Namen 657 659 Van af 25 Oktober a.s. zal op week dagen, een nieuwe trein door motorrij- tuiig bediend, ingelegd worden tusschen Gent (St. Pieter.s) en Aalst (Noord en omgekeerd en hiernavermelde uurrege ling volgen i: Heenreis T, 1080 Gent St. Pieters V. 7,12 Wetteren Y. 7.36 Lede V. 7.46 Aalst N. A. 7.Ü2 Terugreis Aalst N. V. 7.5$ Gent St. Pieters A. 8,23, Des Zondaags niét,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1