Het Geheim De KoSoniale Loterij Bij de Socialisten Mijnongeluk te Montignies-sur-Sambre 27 Oct. H. Armapdus uit con on- geloovig midden afkomstig, werd h'j in zijn jongelingsjaren gedoopt mi leefde verder als een heilig monnik. (Vie eernw). Bezoek s/s «Leopoldville» Dank zij de welwillendheid van hel. Beheer der Compagnie Maritime Beige, riehl het Aktiekomiteit der WerkloozeBe dienden op Zondag betalende bezoeken Jn aan boord van den prachtpakctboöl «Leopoldville» dewelke zal igemeerd zijn aan afdak 22 der Soheldekaaieri.- bezoeken zullen geschieden van 0 lot 16 uren met ingang langs de zij de van het Stecnmuzeum. Eenieder zal er aan houden deze prachteenheid der belgische vloot te bezichtigen die zooeven van eene reeks pleziertochten in onze haven toekwam. De toegangsprijs gesteld op het mi nimum van 3 frs. alsook het liefdadig doel dat er door beoogd wordt zal wel licht ieder aansporen allermodernste installaties van de «Leopoldville» te be zichtigen Groepen, invalieden, soldaten cn kin deren genieten van den gunstprijs 2 fr. De gansche opbrengst zal gestort worden in de Steunkas der Werklooze Bedienden, Mechelschesteenweg, 61), Antwerpen, Telefoon 252,32., Minister Van Zeeland met ziektever lof. De h. Van Zeeland, lid van den raad van ministers, is licht ziek. Hij heeft Brussel verlaten en is op reis naar het Zuiden van Frankrijk, waar hij enkelen tijd rust zal nemen. De snelste trein van de wereld. Een aërodynamische trein heeft den af stand Los-Angelos-New-York, hetzij 5.398 km. afgelegd in 57 ure, hetzij met een gemiddelde snelheid van 94 kin. in het uur. De grootste bereikte snel heid was 193 km. in het uur. De Zeer Eerw. Moeder Generaal- Overste der Zusters van Liefde, van Gent, en haar Missiegebied. Bij zij nen terugkeer uit Rhodesia heeft Mgr de Hemptinne te Kasenga de Eerweerde Moeder der Algemeene Overste der Zusters van Liefde, van Gent, ontmoet: De stichting eener missie aldaar, door deze Zusters, is nu een beslotenfeit. De missionarispost aldaar, in 1923 door de E. Paters Benedictijnen ge sticht, telt thans 700.0 christenen en een toenemend getal catechumenen. Met de hulp der Broeders Xaveri.a- ncn, die ier lninne'scholen openden, en deze der onvermoeibare zusters van Liefde, zal de missie van Kasemga, niets meer te benijden hebben aan de meesi bevoorrechte missieposten in Katanga. De vreemdelingen in de hoofdstad. De laatste optellingen der gemeente Sl- Joost-tcn-Noodc, wijzen er op dat hel gelal vreemdelingen, verblijvend op dit grondgebied, eenigszins verminderd is. Terwijl er op 31 December 1930 in de ze Brusselschè voorstad 4500 vreemde lingen waren, was dit getal op 30 Juni 1934 nog slechts 3.221 ingeschreven op het bevolkingsregister, terwijl er nog 436 opgeschreven zijn op het bij zonder vreemdelingenregister. Een Italiaansch plan. Tn officicele Ilalinansche luchtvaartkringen" over weegt men in het voorjaar van 1935 een groote siratosfeervlucht te onder nemen van Rome naar Buenos-Aires. 8ste Vervolg. In het begin van den gang, die naai de kinderkamer leidde, hield zij stil. J>e tranen, die zij bedwongen had, se dert zij hare kamer had verlaten, be gonnen nu weer te vloeien. Welke dringende.reden zij ook had om zonder een oogenblikl'ijdvërl.ies- Ic vertrekken, deed zij. niet de zonderling ste tegenstrijdigheid, eenige stappen naar'de déur der kinderkamer. Voor dat zij zoo ver was, trof eenig gerucht, in het benedengedeelte van het huis haar oor, en oogenblikkeli jk bleef zij stil staan. Terwijl zij daar twij felend slond. igaf de droefheid in haar hart, een zwaarder droefheid dan zij lóf dusverre aan den dag had gelegd, zich lucht in een onweorhoudbaren. krampacliligen snik. liet geluid daarvan scheen haar weer lot het besef te-wekken, hoe gevaarlijk Jiaar toestand was-als zij een oogenblik Janger loefde zij liep naar den trap voort, bereikte de benedenverdieping cn ontsnapte door de liofdeur,'die de knecht bij. het aanbreken van den «lag voor haar geopend had. Toon zij huilen de muren van Porlh- genna-Tower was. volgde zij niet liet naaste pad dat over de heide op den grooten weg uitliep, maar week naai de kerk af. Voordat zij daar nochtans kwam. hield zij stil aan den nhgemeenen put van den omtrek, die nabij de hutten .van de visschers gegraven was. De trekking zal waarschijnlijk worden vervroegd liet bestuur van de Koloniale Lofo- rij deelt rnede. dat al de biljetten van óe tweede kla-sse roods-geplaatst-zijn, cn dal ze dus nog alleen verkrijgbaar zijn hij de ius.schonpersonen (wissel- ■ag-enhvi), banken, enz.) die er nog in voorraad'hebben. De datum van de. trekking van deze klasse zal'zeer waarschijnlijk vervroegd worden. Een bericht in--verband hiermc- fnede, zal weldra bekend worden ge maakt. Er wordt aan herinnerd, dat de ge- lieele biljetten niet hooger dan 5.0 fr. mogen verkocht worden. Reeds over enkele dagen zullen de biljetten voor de derde klasse in omloop worden gebracht. De Brusselsche Federatie der Belgi sche socialistische werkliedenpartij hield eene vergadering tot voorberci- .dimg van enkele punten, te bespreken op liet kongres van 27 cn 2~8 dezer, na- naniclijk: de sancties, in zake de Bank van den Arbeid," do Tucht in de Partij, en de cumuls. De Federatie zou zic'h aan de' reeds vroeger vooropgezette sancties hóuden. Anseele, Pepin en Francois zouden van al de hun toevertrouwde mandaten ont heven worden; Vleurinck en Meekers zouden worden uitgesloten, an Baltha zar, Cnudde en De Bruyn zou een blaam worden gegeven. Mathieu van Namen, zou ontslag moeien nemen, in al de koloniale ven nootschappen waar hij beheerder of kommissaris is. De zitting der Brusselsche Federa tie was zeer woelig, en naar verluidt waren hef,vooral Brunfaul en Gelders die zich het heftigst aanstelden. Hel aanstaande Kongres belooft dus belangwekkend te zijn, daar de Gente naars niet zinnens schijnen zich te on derwerpen, en in zake van cumuls zich zouden beroepen op vroeger in de Par tij genomen beslissingen. Man dood gereden ie St-Kwintens-Lennik Woensdagavond, omstreeks tien uur, werd het lijk van den landbouwer Al- hert Mostinckx, gehuisvest le Sl-Kwin- lens-Lonnik, op den steenweg naar Ni- nove, op het ..gehucht Bizcr'ingèn met gekloven schedel aangetroffen.. Óók de Ideinaten van den man waren gebroken. Er bestaat;geen. twijfel .over. dal Mos tinckx door een auto werd gevat, mee gesleurd en waarschijnlijk tegen den hoofdsteen van hol, J'iets.pud is terecht gekomen.. .Dó- aanrijder heeft, zich uit de voeten gemaakt zonder dat. iemand iets van het ongeluk heeft opgemerkt. Het lijk van Mostinckx moet meer dan twee uren gelegen hébben op de plaats waar liet werd aangetroffen, want waar schijnlijk is- de man verongelukt tus- sehen halfzeven en kwart over zeven. Uit de verklaringen!van sommige personen zou blijken dal, omstreeks hel. opgegeven uur, een donkergrijze auto metgedoofde lichten over den steenweg reed. Een van de lantaarnen eïi hel. windscherm van het voertuig schenen gebroken. Nadat hel. parket, t.e Brussel door de plaatselijke gendarmerie gewaarschuwd was, werd onmiddellijk bevel gegeven om opzoekingen te doen in autoberg plaatsen in dn Brusselsche omgeving, bm de beschadigde aiilo te" ontdekken, maar lot nog toe schijnen die opzoe kingen geen uitslag té hebben opge leverd. Na voorzichtig om zich 'heen gezien te hebben, wierp zij liet roestige slcu- Ieitje, dat zij uit. de Mirtekamer- had meegebracht, in den put. vervolgens spoedde zij voort'en trad liet kerkhof op. Daar liep zij regelrecht op een der- graven aan, dat "een 'weinig van de oce'- rige was afgezonderd. Op den hoek steen stond hel volgende te lezen - «Ter nagedachtenis van Hugh Polw- beal, oud 26 jaar. Hij vónd den. dood door cenen rotsval in de Porfighenna- tii'ljn,- den 17 December 1823.» Sof si pinkte eenige gras'pijltjes van hel graf, sloeg haar kerkboek open dat zij uit hare slaapkamer luid meegeno men, open, en legde de pijltjes zorg vuldig liissclien de 'bladzijden.' Terwijl zij dit (leed waaide de wind liet titel blad van het boek op, waarop met groo te letters, geschreven was Aan Sara Leeson. Geschenk van Hugh Polwheal. Toen zij de pijltjes tussclien de bladzijden van hel boek geborgen had, keerde zij terug naar het pad dat op den grooten wag uitliep. Aan de heide gekomen haalde zij uit den zak van haar voorschoot de perkamenten strookjes, die zij van de sleutels had afgeknipt, te voorschijn, en verstrooide ze.onder de bremstruiken. Verdwenen, zegde zij, evenals ik verdwenen ben God helpe en vergeve in ij, licl is nu niet meer le veranderen! Met deze woorden keerde zij liet ou de huis en het zeegezicht den rug toe, en vervolgde liet. pad over de heide naar den grooten weg. Vier men later beval kapitein Tre- verton een der dienstboden in Portli- Verkeersongevajijte Opwijk Donderdagavond,. .Eoyd 1 8 uur, kwam de genaamde Adolf Lcvs, zandventer, vonende te Brandegem, langs den Brus selsche steenweg géi'ö^len. Plots wen! hij aangereden door éin luxe-auto Ko mende uit de richting Van Brussel. De slag was groot. Hel paard werd tos ge slagen en ging op de vlucht. De kar werd omgeworpen en van on der de splinters, haalde men liet lichaam van den ongelukkigcn Leys. Hij werd binnengedragen in een na burige wonimg, waar" de dokter hem verzorgde. Leys was gekwetst over gansch liet lichaam als ook een paar ribben gebroken. De auto bleef op de plaats van het. ongeval staan. Do politie kw'am lei- plaatse én stelde een onderzoek in naar de verantwoordelijkheid. Een nieuw middeltje om geld te slaan De middelen die sommige kerels' aan wenden om, aan geld le geraken getm- geiv van een werkelijk vernuft. Aldus loopt, sedert verscheidene da gen, een zoogezegd loodgieter de/ge meenten af 'tussc-hen Brussel -.en Leu ven. Hij stelt ziel? aan als een toezichter op de gasvuréri, tracht de huisvrou- vijs te maken dat zij te veel gas ver bruiken en die middelen moeten aan wenden om liare uitgaven te vermin deren en vraagt tén slotte 10 of 20 fr. voor zijn moeite, som., die hem over liet algemeen en zonder meer wordt uitbe taald. Wat al deze middeltjes le beteekenen hebben blijft natuuihijk af le wachten. Wij geven onze huismoeders dan ook den raad omzichtig le wezen wanneer zich vreemdelingen aanbieden en alleen deze in hare woningen, toe le laten die van regelmatige en .behoorlijke hcr- kenninigskaartcn voorzien zijn. Juweelendieven aan het werk te Brussel In «Ic Cirkus6t.raa.f, "(c Brussel, is ten nadeele van lieer Córlvriendl, wonende Jules Van Praelstraat, een inbraak ge pleegd in zijn winkel. Öe dieven hebben riiijgcn en andere juw'eelen, voor een waarde van 5.000 fr. buit gemaakt. In de Grayslraat^zijn dieven ingebro ken in; de woning ,,y,un mevr. Folie ie Deledt en hebben eieren, ring in plati na met briljanten, eon,;goudenring met paarlen en een borstspeld met briljan ten gestolen, alles,voof een totale waar de Van 50.000 fr. Tenslotte heeft ^.apseresi/ievr. Marie di'Amman, -wonende Broekstraat, het bezoek gekregen van inbrekers, die er ook juwe'elett hebben buil gemaakt voor een totale waalde van 25.000 fr. Doodehjk ongeluk te Berchem-Oudenaarde Donderdag namiddag rond 3 u. 30 had er op den grooten steenweg, van Berehem naar Meldefc een doodelijk on geluk plaats. De ecihfgenoolc vaVi Maurits Geenen, wonende ter wijk Méörsciie, te Melden, kwam' met eene kar gereden, bespan nen met eene koe. tGekomen aan het. huis van Sentrie, verschrikte de koe opeens en sprong ter zijde. De vrouw viel van de kar met liet ongelukkig ge volg dat zij door het voertuig werd gevat en als dood bleef liggen. Ooggetuigen van het omgeval droe gen het slachtoffer binnen in de woonst genna-Tower, Sara Leeson te verwit- .tigen dat hij allcs^van haar verlangde le hooren, wat zij hem van de laatste oogen'blikken barer meesteres had mee té deelen. De knecht kwam*in-groote verbazing terug met den brief, dien Sara voor haar lieer had achtergelaten, in de hand. Zoodra kapitein Treverton den in houd gelezen liad, bévool hij o?iver- wijld onderzoek naar de vermiste vrouw te doen. Zij' was zoo gemakkelijk te beschrijven en 'te herkennen Moor hare te vroege grijsheid, door de zon derlinge uitdrukking in hare oogen en door tra ré'gewoonte van gestadig bij zich zelve te spieken, dat men haar met zekerheid tot. Truro naspoorde. In die groote stad iraakle men lvaar spoor kwijt en vond het niet terug.Be- lóonimgen werden uitgeloofd de over heid van liet district werd in de zaak betrokken, alles wat rijkdom en in vloed vermocht., werd. in het werk ge steld om haar te ontdekken, doch te vergeefs. Niels vernam men wjat eenigszins op liet. vermoeden kon brengen waar zij zich ophield, of in de geringste ma le eenig licht kon verspreiden over den aard van liet geheimf5 waarop zij in haar brief gezinspeeld had. Haar meester zag haar nooit weer en hooide nooit meer van haar na den mongend van den drie 'én twintigsten Augustus achttien honderd negen en twintig. IY en V, In die hoofdstukken vertelt de van M. Sentrie, en geneesheer en pries ter werden ontboden. Ondanks de beste zorgen is, vrouw Geenen in den loop van den avond be zweken. Naar het schijnt was de horst- kas ingedrukt. Haar echtgenoot werkzaam in de Teinturerie Beige le Ronse werd .met de meeste omzichtigheid liet jammer lijk ongeluk ter kennis gebracht. De Rijkswacht van lUiyen heeft een onderzoek ingesteld. Twee huizen vernield, to Ransart In de rue du Grand Central te Ran- .sart bemerkten mijnwerkers gisteren avond dat er vlammen uitsloegen uit de huizen bewoond door lieeren Ju tien Maucourt en Arthur Delvjlle. 'De be woners waren reeds ter ruste gegaan en werden in allerijl gewekt. De hulp- pomp van de mijn werd dadelijk aan gebracht en in werking, gesteld. Dank aan het spoedig optreden van de hulp vaardige mijnwerkers kon gansch de wijk gevrijwaard blijven. De beide hui zen brandden ten gronde af. Heer Mau- court-Mie in- zijn: brandend huis geloo- perr wasi om nog enkele voorwerpen Ie redden wérd 'zeer erg' aan handen en aangezicht verbrand. De schade wordt op 150.000 fank geraamd gedeeltelijk door verzekering gedekt. Door de gen darmerie wrerd een óndezoek ingesteld doch de ooizaak van de ramp kon neg niet worden bepaald. In den nacht van Woensdag op Don derdag, rond middernacht, viel een zeer ernstig ongeval voor in put nr 6. ge noemd «La iPjuehèré», van de mijnen Trieu-Kaisin, gelegen in de Duchère- straat, te Montiigny-sur-Sambre. Op dit oogenblik wordt deze put wei nig uitgebaat. De werklieden die er in arbeiden voeren er werken uit die met de uitbating geen uitstaans hebben; Zoo waren zij bezig op de vicrclé ver dieping, op 535 meter! diepte, in de richting van de terugkeer van de onzui vere lucht, onder geleide van opzichter Vansimatule Emiel, aan 't afbreken van steenen aan een voet van een pijler, langs een oude galerij, waar "Sedert ver scheidene jarön beeds bijna niet meer gewerkt werd. Om dit werk te doen moest zooals gewó.ónlijk gébruik gemaakt wórden van ontplolïingsstoffen. De put is eéh- ter zeer grauwvuuraclitig. Er wordt dan ook gébruik 'gemaakt van speciale springstoffen, •zekciJieidsspnng'st'-MYch zoorals ze genoemd worden, en waarvan de bijzonderste eigenschap is, dat ze liet grauwvuur niet d'ocn ontvlammen. Van een andere zijde wordt als bijzonderste maatregel in acht geno men, nimmer de springstoffen te ge bruiken als er eenigszins sporen van grauwvuur opgemerkt worden. De opzichter had-' daarvoor de noo- dige vaststellingen gedaan en had zich daarna met de -werklieden teruggetrok ken in den gang die den put met de verdieping op 560 meter verbindt. Hij liadi een mijnwerker Hippoliet Goos- sens, uitgezonden om de toegang tot de galerij waar. gewerkt werd te doen bewaken. De ontploffing Wal is er daarna gebeurd Tot nog toe kon dit. niet vastgesteld worden. In alle geval moet er grauwvuur m de na bijheid zijn van die plaats.waar het on geluk gebeurde, want, opeens ontplofte deze met groot geweld. schrijver hoe vijftien jaar later, hel dochtertje van Mr Treverton in het hu welijk trad met een jonigoling, Frank- land gelieeten, die blind doch rijk was. Het huwelijk werd voltrokken in de kerk van Long Beckley door prie-stcr Qhennery. Deze geestelijke vertelt dat M. Tre verton, de kapitein;- een broeder had, Andreas geheelen, die altijd met «hom m vijandschap had geleefd-, oriidat de kapitein met een looneelspeelsler was getrouwd. Wij zullen in volgend hoofd stuk met dat w ondei lijk personage kennis maken. Gij hebt zeker gehoord, vertelde de priester, dat kapitein Treverton, toen hij op meer gevorderden leeftijd was gekomen, met een tooneclspeelster trouwde eene vrouw \an een tame lijk hevig karakter, geloof ik, maar ie mand met een vlekkeloozen naam, cn die h.aar echtgenoot zoo lief had als eene vrouw slechts kan dus, mijns inziens, eene goede echt.geiioole voor hem. Echter had de familie van den ka pitein, natuurlijk, veel op dit huwelijk te zeggen, en zijn broeder, als de naaste bloedverwant, nam op zich te trachten het op de meest beleedigende en harde wijze te verbreken. Daar dit hem mislukte en hij de «ar me vrouw haatte als de pest, verliet hij het huis zijns broeders, terwijl hij onder meer ander ruwe woorden iets zoo schandelijks van de bruid /.egde, dat op mijne eer, ik mij schaam liet. te herhalen. Wat die woorden ook waren, onge lukkigerwijze werden zij aan Mevrouw éi Do mijnwerkers die zich bij den op zichter, Vansimatule bevonden waren ongedeerd. Andere werklieden daaren tegen werden zeer ernstig gewond even als de opziehter. zelf. Goossens werd liet ernstigst ge kwetst, terwijl de ezel, die de wagentjes voorttrekt eveneens gedood werd. De opzichter Vansimatula gaf zelf het noodsein en bracht zelf een der ge kwetsten naar boven. De chef-opzich ter, M. Jcan-Douis Lecanq, richtte de noodige ordedienst in, terwijl een an dere opziehter Ernest Dewit, de red dingsdienst waarnam. Zoo konden beurtelings bovengehaald worden .- Hippoliet Gossens, Ermel Vansimatule, Gustavo VeiUet, Marcel' Hendrickx en Gabriel Dupuis, die alle maal gekwetst waren. De andere werk lieden bleven ongedeerd. Deze ploeg was volledig. De arbeiders van een andere ploo.g échter, die op een afstand van !ÓÖ0 meter van de plaats der ontploffing werkten, stelden met. ontzetting vast d-at een van hun mannen afwezig was, n.l. de genaamde Jan-Bapl. Lerov. Al de arbeiders van deze ploeg werden be wusteloos tegen den grond geslagen e:i zagen toen ze weer tot bezinning kwa-J men dat Lerov verdwenen was. Onmiddellijk gingen deze du.s op zoek naar hun makker en ontdekten hem éindelijk in een der gangen waar door de slechte lucht Wordt uit de mijii gedreven. Hij stierf enkele oogenblik- ken na zijn ontdekking, ondanks de beste zorgen die hem werden toege diend. Hij zal waarschijnlijk half verdwaasd door den slag getracht hebben zich le redden door langs dezen kant weg te vluchten, wat echter zijn dood is ge worden. Het lijk van. Leroy werd uit den put naar boven gehaald en met een doo- denkleed bedekt. Het slachtoffer is 40 jaar oud en woont in de Majorstraat, 33, te Couilet. De andere slachtoffers werden '3 nachts naar Ste-Theresiahospitaal; overgebracht waar zij de eerste zorgen ontvingen. Goossens was er het ergst aan toe. Hij liep brandwonden op over, heel het lichaam en overleed om 11 uur 's morgens zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd. Hippolyle Goossens, geboren te Mon tignies-sur-Sambre, is 40 jaar oud en vader van 8 kinderen. Hij woont in de Joseph Wautersstraal te Montignies., Als er geen verwikkelingen intreden! zullen de andore slachtoffers vermoede lijk kunnen gered, worden. Het. zijn Emilc yansamiluh?, -po rton, geboren den 6 October J 886, gè- huwcl, vatler van één kind, woonachtig te Gilly; Marcel II end riek, ongehuwd, geboren in April 1910, woonachtig te Monbignies-is-Sambre. Na verbonderi te zijn kon hij reeds huiswaarts kecren. Gustave Veil let. geboren in 1880, we duwnaar, woonachtig te Gilly; Gabriel Dupuis geboren in 1911, ongehuwd woonachtig te Gilly. Het hooger be<stuu|f wjais. 'spoedig ter plaatse. Een poos nadien kwam het mijnkorps Ier plaatse en deed de noodige vaststel lingen. Hot nieuws van het ongeval werd spoedig bekend en midden in den nacht liep een igroole menigte te hoop op de koer der mijn. Hel waren meestal ver wanten of bekenden van de mijnwer kers. Er werd aan de mijnwerkers bevel gegeven aan de oppervlakte l.e ver schijnen. Dit kalmeerde eenigszins de gemoederen. Treverton overgebracht, en zij waren van dien aard dat geene vrouw, JaaO staan eene vurige vrouw zooals die van den kapitein was, ze ooit \ergeei't. Daarop had er een onderhoud tus- schen de twee broeders plaats, dat, zooals gij wel kunt denken tot zeer on gelukkige uitkomsten leidde. Zij; scheidden op betreurenswaardige wijzei De kapitein verklaarde in zijne drilt, dat Andreas nooit een enkel edelmoedig, gevoel gekend had en dat hij slérJon! zou, zonder eenig liefderijk gevoel je gens iemand ter wereld in zijn hart. Andreas antwoordde, dat, zoo hij geen hart had, hij ten minste een ge heugen had, en dat hij die afscheids woorden zoolang hij leefde zou herin neren. Zoo scheidden zij. Naderhand heeft de kapitein tweemaal stappen tot ver zoening gedaan. De eerste maal loeii zijn dochter Rosamond geboren werd de tweede maal toen mevr. Treverton stierf. Bij elke dezer gelegenheden schreef de oudere broeder dat, wannecia de jongere de lasterlijke woorden, wel ke deze ten opzichte van zijne schoon zuster gezegd had, wilde intrekken, de. kapitein hem elke mogelijke vergoeding; aanbood voor de harde taal, die hij in de overijling zijner drift gebezigd had;; toen zij elkander het laatst ontmoet hadden. Andreas antwoordde op geen de zer heide brieven en de vervreemding; tusschen de twee broeders heeft lot op» dezen dag voortgeduurd. •'t .Vervolgt;

De Volksstem | 1934 | | pagina 2