ttstomc- 6 De Katholieke Vereenigingen in Congres Grootsche Betooging öer Groote Gezinnen te Brussel lÏoo.Boob Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Dinsdag NOVEMBER 1934 Binche viert zijn 50 jarig Katholiek Bestuur Tendentieuse berichten over den financieelen toestand 40.000 deelnemers aan den optocht. Een fantastisch verhaal XXXXe, JAARGANS KJjJMMER 247 gublfcitelt buiten het Arrond, AALSX Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13. b Brussel Hue do Richeleji, Earljs m Sank Buiding/Kingsway, 20. tondres W. C. 2. H. Leonardus ZonopG,46Zonaf 4,23 N. M. 7 E. K. 14 Binche dat thans zijn 50-jarig katho- I liek bestuur viert, is door het bestuur Her Federatie van Katholieke Kryjgen en Vereenigingen uitgekozen voor liaar jaarlijksch congres. Kn het is het goede, waalsche stadje onmiddellijk aan te zien, dat het ter ge legenheid van dit prachtig congres, in ïeest is. Overal zijn de vaandels uitge hangen en de congressisten worden har telijk ontvangen. In iden Katholieken Kring wordt Za terdagnamiddag, ten 3 ure, de openings fitting gehouden, onder voorzitterschap yan heer Segers, Staatsminister, die aan fijn zijde heeft, op het verhoog Staats minister Bcrryer en Moyersoen, oud- minister, Garton de Tournay, volksver tegenwoordigers Van Acker, en Gende- üien, heeren Derbaix, Dumont, Markies Imperiali, prol'. Bamdhuin, Herincgx, '{.Jacques Robin. In de zaal bemerkten wij verder de Senatoren Waucquez, Claessens, Van •Zuylen, de la Barre d'Erquelinnes de volksvertegenwoordigers Adam, Mi- chaux, Fieullien, du Bus de Wiarnaffe, Koelman, I-Iaustrale, Sinzot, enz. Staatsminister Segers, voorzitter, opent 'het congres en verleent dadelijk het Woord aan. Heer Derbaix burgemeester van Binche die namens üe katholieke sl-ad het congres en de congressisten van harte welkom heet. Hij is gelukkig te kunnen roemen op tie 50-jarige katholieke regeering en belooft de schoonste gastvrijheid aan de aanwezigen. Hij huldigt in hartelijke bewoordin gen, den voorzitter en doet hem door de vergadering toejuichen. Verder brengt hij een bijzonderen groet aan de afvaardigingen uit het SHaamsche land, zoo talrijk toegeko men. I Met een prachtige geloofsbelijdenis én een warme, belofte, van trouw aan de katholieke partij en haar princiepen be sluit heer Derbaix zijn inleidend woord. Onmiddellijk daarop wordt het woord Verleend -aan Heer Dumont Voorzitter van den Katholieken Kring {.van Binche. - dl ij maakt in een lange, maiajj zeer belangrijke rede, de geschiedenis yan de katholieke partij in deze stad, die sipijts de roode vloedgolf over Hene gouw, katholiek gebleven is en thans zooveel is als een katholieke burcht en een katholieke voorpost. iP|e rede van heer Dumont wordt herhaaldelijk en hartelijk toegejuicht. Nu is het de beurt om het woord te nemen aan Staatsminister Segers over de plichten van den Katholiek. Spreker dankt namens de Federatie .van Katholieke Kringen de heeren Der baix en Dumont voor de zoo vriendelij ke woorden van welkom aan hun adres en aan hel adres der Katholieke Krin gen uitgesproken en hij doet dopt de vergadering hun namen toejuichen. Na er dan aan herinnerd te hebben dal een jaar geleden de Federatie de Studie van het probleem der hervor ming van den Staat lieeft ingezet,wijst Spreker op liet groote belang van liet onderwerp, dat thans aan de orde van den dag wend gezet de maatregelen die moeten getroffen worden om uit de financieele, economische, sociale en zedelijke crisis te geraken. De groole plicht, welke zich aan ons opdringt, is te beproeven., de grondbe ginselen van liet christelijk réclht als nieuw bloed in de publieke instellingen te doen binnendringen, en aan de cliris- tène beschaving de eereplaats terug té Penenken, die haar in de maatschappij toekomt. Restaurare omnia in Cbristo ïira-ar het woord van Pius X» Het is om cleze prachtige herstelling te verwezenlijken, dat wij bet ontwa ken onzer krachten en onzer geestelij ke waarden moeten verzekeren. Men moet opnieuw een elite tot stand bren gen. Ook kom ik met aandrang de katho lieke intellectueele jeugd verzoeken, 'zich meer ie groepeéren in het teekcrï Van het Verbond. Ik richt deze vraag zoowel tot rle yjanrnsche als lot do Waalsche jeugd, zoodanig dat alle jon geren, elkander ziende en Taadpiegende, zich óén voelende gezamenlijk cLq defi nitieve toekomstformules zouden kun nen voorbereiden. Laten wij er wel van overtuigd zijn, dat de toekomst aan de jongeren toe behoort. Zij behoort aan degenen, die nog .geen veertig jaar tellen. Ik ken er onder hen in grooten getale, die be kwaam zijn, voor onze hooge roeping in te staan. De mannen roep ik op, en noo- dig hén uit, de fakkel over le nemen. Telegrammen Dee prachtige rede van heer Staats minister Segers-, wordt langdurig door de vergadering toegejuicht, die dadelijk daarop besluit telegrammen van trouw en gehechtheid Ie zenden aan Zijne Hei- ligheicfden Paus en aan Zijne Majesteit den Koning.; De secretaris' der Federatie, heer Jac ques Robin, geeft daarop lezing van een Huideadres aan den Paus waarin al de gevoelens van kinderlijke gehechtheid en blij venden trouw aan Kerk en Paus worden uitgedrukt .na mens al de aangesloten kringen en ver eenigingen met al hun leden. .En zoo is de tijd der studie voor het congres, aangebroken. Verschillende redevoeringen De h. Fernand Baudhuin, professor aan ,de Universiteit te Leuven, behan delt het. onderwerp De Crisis en het economisch vraagstuk. Na de algemeene crisistoestand on derzocht te hebben, beantwoordt hij de vraag hoe kan de Belgische economie zich heraanpassen, en welke is de te yolgen weg V Na de h. Baudhuin spreekt de h. Ver- cruysen over «De jongeren en de kath. jfartij.» Deze rede wordt door volksvertegen woordiger Sinzot beantwoordt. Daarna geeft de h. Romain Moyersoen oud-minister en Senator, in een lang iverslag, een overzioht yan de sociale wetgeving in Belgiie. Deze prachtige rede van h. Moyersoen zullen wij in één onzer eerstvolgende uilgaven volledig mededeclen. De tweede dag. Na een H. Mis, opgedragen in de Col legiale Kerk van den H. Ursmer, werd de Zondag'zitting door Staatsminister Siegers geopend in de feestzaal van de Kursaal. Bij het spelen der Braban<?onne nemen op het verhoog plaats, de heeren Staatsminister Sqgiers, voorzitter; Jas- ijjar, minister van Buitenlandsche Za ken; Pierlot, minister van Binnenland- ische Zaken; Staatsminister graaf Car ton de \Viarl; baron Thibbaut, Berryer, Moyersoen, burgemeester. Derbaix en landere. Eerst wordt het woord verleend aan heer Siloon, ondervoorzitter der Katho lieke Arrondissementsfederatie van Thnin, die zegt wat. een eer het isi voojj liet arrondissement om het congres der Federatie van Katholieke Kringen te mogen ontvangen. Hij huldigt wijlen senator Derbaix en vertelt verder enkele details ovey het leven der katholieke partij in het arrondissement. Na een vriendelijk woord yan dank vanwege heer Segers, worden de hoofd mannen van de katholieke partij van iThuin gehuldigd en Staatsminister. Se gers verheugt zich over het feit, dat het congres hier in Binche ontvangen wordt <d|'oor heel de Federatie, inbegrepen de Christen Arbeidersorganisaties, die hij daarom ook van haTte dankL 'Daarna worden door de vergadering de beskuiten medegedeeld der versla gen in de Zaterdagvergadering voorge bracht door id'e heeren Baudhuin en Moyersoen, niet echter zonder opmer king van baron de Dorlodot. Staatsminister Segers verleent het woord aan de h. Warnaffe die het heeft over; «de crisis en het zedelijk yraag- jstukSp Na een overzicht over den financiee- lén' toestand door den h. Uoutart, oud minister van Financiën, is het dé beurt aan h. Pierlot, minister yan Binnen- landsche Zaken om de congresleden een uiteenzetting te geven over provin ciale en gemeentelijke belastingen. Het Feestmaal. Er heerscht in de schoone Waufx-hall van het eerste oogenblik af een geest driftige stemming en die verhoogt nog als onder het spelen yan Brabanconne j én Vlaamsche Leeuw de overheden op j liet verboog trejden,: Aan de .eeretafel, onder méér. s taats- Zie hienneyen, Een Nota van den Eerste Minister. Het cabinet van den eerste minister deelt mede Zekere bladen bevatten tendentieuse berichten over den toestand van de Schat kist en van het begrotingsevenwicht. Die berichten willen het doen voorko men alsof, eenerzijds de schuld op korten termijn aanzienlijk werd verhoogd en dat de regeering dientengevolge geheel aan de banken is overgeleverd en beroep heeft moeten doen op abnormale en laakbare middelen om de Schatkist te roeden. An derzijds zou, volgens deze berichten, het begrootingsevenwichfc niet bereikt zijn. Die berichten zijn van aard om het ver trouwen van liet publiek aan 't wankelen te brengen en doen de grootste schade aan 's lands crediet. De toestand is als volgt De Mottende Schuld op korten termijn is even hoog als op 1 Januari en bedraagt dus 250 millioen in liet geheel, waarvan slechts 150 millioen in het bezit der ban ken zijn zij resten nog van een operatie die drie jaar geleden begonnen is. Het is dus valsch te beweren dat de Regeering zich in handen van de Banken heeft gesteld. Dit verwijt is des te ge durfder, wanneer men rekening houdt met het feit dat voor den oorlog 500 mil lioen goudfrank in omloop was, dus 3 1/2 milliard fr. van nu, in bons op korten termijn, die geplaatst waren in banken. Tenslotte moet gewezen worden op het feit dat er geen buitenlandsche vlottende schuld meer is, zoodat er van dien kant zeker geen gevaar meer dreigt. Wat de Fondsen van Derden betreft, hier tegenover heeft de Regeering even zoo gehandeld als de vorige regeeringen. Men moet trouwens niet vergeten dat er sedert 1927 een reservefonds bestaat van meer dan 508 millioen dat nog niet werd aangeraakt. Het evenwicht op de Begrooting van 1935 is verzekerd. Wat de ontvangsten betreft, en reke ning houdend met den ekonomischen toe stand van het land, teekende de bcgroo- ting van 's Lands Middelen een vermin dering van 776.048.000 tegenover de begrooting van 1934 de ontlastingen van belastingen ten bedrage van 185 millioen inbegrepen. Die som is verdeeld als volgt I Voorziene minderwaarde derbelastingen, deonlas- tingen inbegrepen 493,450,000 Minderwaarde van tolrech ten, kapitalen en in komsten 7,767,000 Vermindering van de com pensatie-inkomsten 265,021,000 Vermindering vau de her stelbetalingen 50,555,000 816,793.800 Daarvan moet afgetrokken worden de vermeerdering voortvloeiende uit terug betalingen en uitzonderlijke inkomsten voor een bedrag van 40,445,000 fr. zoo dat een totaal van 776,348,000 fr. over blijft. Ten opzichte van het voorziene be drag der ontvangsten, hetzij frank 9,927,414,000, is aan de Regeering een voorstel van uitgaven toegekomen van bedrag van 10,508,340,000 fr. Het verschil tusschen deze twee cij fers, hetzij 581 millioen, werd gedekt door de vermindering van uitgaven zonder onderscheid gemaakt in alle budgetten. Deze verminderingen, die 496 millioen beloopen, hebben buiten- Zie vervolg hierneveri. De lange staat begaf jcicn naar het «Vijftig jaar Park» waar een meeting werd gehouden. Uit alle deelen, van het land wa ren leden van den Bond der Kroostrijke gezinnen Zondag naar Brussel geko men om deel te némen -a.an de aange kondigde belooging. Niet minder dan 43 speciale treinen waren voor. hun vervoer ingericht. De stoet werd gevormd op de Kruid- luinlaan en de Boulevards tot aan de Wjetstraat en ide zijstraten. Politie en een muziekkorps' openden 'den optocht, het komiteit van ibesluur én het centrale komiteit volgden. [Vooral de -Vlaamsche provinciën wa ren sterk vertegenwoordigd. Een groot aantal muziekyereenigin- }gen slapte mede. De spandoeken Enkele spandoeken lu/idden als volgt: De Bond telt 164.000 aangesloten ge zinnen vertegenwoordigen 1,200.000 Belgen. '1,200.000 Belgen beteekenen .1/7 van 's Lands bevolking'. Een land kwijnt waar het kind ver dwijnt Onze kinderen zullen 's Lands schulden betalen. Wij geven aan het land de 2/3 van zijn verdedigers. Talrijke verbruikers.. Heden geen kinderen, later geen pensioenen. Wat wij willen: Eerbied voor de groo te gezinnen; Rechtvaardigheid in de be lasting; Eerbied voor de wet van 4-8-30 betere aanpassing van de wet yan 4-8-1930; Gezinsvergoeding voor de weduwen, voor de ambachtslieden, voor de handelaars, yoor de -landbouwers kosten aan de ouders van groote gezin nen; Vermindering van de reiskosten voor ieder minderjarig kind yan groote gezinnen. De [stoet trok langs de Koningstraat en de Wetstraat naar .het Ju'belpark. Hulde aan den onbekenden Soldaat Bij het graf van den Onbekende Sol daat legde het bestuur een grooten krans neder, met een tweetalige hulde^ Bij die plechtigheid waren aanwezig/ Iterwijl de stoet defileerde, o.a. de hee ren Carton de Tournay, voorzitter, mi nister Van Cauwelaert, generaal Lemer^ cier, algemeen secretaris, senator, Volc- kaert. Brief aan den Koning Een afvaardiging begaf zich naar; ?het Paleis van den Koning, drager yan een brief, bestemd voor den Vorst. Brief aan den eerste-minister [P.e afvaardiging bracht vervolgens; een brief aan den eerste-minister, stuk, dat namens dezen, .wend ontvangen doorj minister Van Isacker. i j De Moeders in het Jubelpark In de hal van het Jubelpark hadden, intuissehen een 6000 moeders plaats ge nomen. De Redevoeringen Omstreeks halftwaalf yerscheen tiet stoet die ruim twee uur noodig had om in de hal te komen. Toen deze reeds half vol was, stond het 'einde van den stoet nog aan de Schaarbeeksche poort. M. Gosseries voorzitter, dankte in hef Vlaamsch en in het Fransch id'e aanwe zigen, waarna de heer Ballet, onder voorzitter, kort het woord voerde. De lieer De Praetere hield een toe sprak in het yiaamsch. De minister. Carbon de Tournay ïn[ het Fransch. Dc plechtigheid sloot de uitvoering van een [Vlaamsch en een Fransch gele genheidslied, op de wijze naai; Naar, Wijd cn Zijd». minister Segers.; eerste-minister graaf de Broqueville de ministers Jaspar, Van Cauwelaert, Pierlot en Sap; staats ministers Carton de Wiart, Poullet, Ber ryer, Thibbaut, Houtart, Moyersoen en tal yan andere politieke overheden. Bij het uur der toasten is het eerst de beurt aan heer Segers om het woord te nemen in eerbiedige en zeer dichterlijke be woordingen draagt hij dan ,de gezond heid voor van Paus én Koning. Hij dankt verder de leden der regeering die het congres door, hunne tegenwoordigheid hebben willen vereeren. In het (bijzon der huldigt sprëger den eersten minis ter gfaaf dé j3ro.quevi.lle en minister yan fiauwelae'rt. yecvola öp ons Z.de blad; dien aan het budget een veiligheids marge gelaten van 115 millioen. BESNOEIING DER BEGROOTING De aanzienlijkste verminderingen wer den toegebracht op- de begrooting van sociale voorzorg, namelijk voor 206 mil lioen frank. De andere begrootingen werden als volgt verminderd Openbare schuld 30 millioen Openbaar onderwijs 45 Openbare werken 55 L andsverdediging 95 Geldwezen 26 Andere begrootingen 24 VERMINDERING VAN LOONEN EN PENSIOENEN Naast die besnoeiingen heeft deRegee- r-ing nog algemeene maatregelen getrof fen die door vermindering van alle loo- nen en pensioenen met 5 t. li. een bezui niging verwezenlijken van 180 millioen. Ook zullen voor een jaar nog alle loons- verhoogingen geschorst worden, wat toe laat nog 20 millioen te bezuinigen. Het totaal der bezuinigingen bedraagt derhalve 696 millioen. De Regeering onderzoekt nog andere mogelijkheden tot bezuiniging, die de marge merkelijk zou kunnen verhoogen. Op dit oogenblik onderzoekt de Regee ring verscheidene middelen die haar moeten toelaten verdere ontlastingen in te voeren, dio op haar werkprogramma gehandhaafd blijven. Een fantastische geschiedenis is in het hooge nuchtere Noorden, in de Ilol- landsche provincie Friesland opgedo ken. Een jonge Fries, Wardenier uit het gehucht .Wolvega heeft een uitvinding, gedaan en deze uitvinding wereldkundig gemaakt. Hierin is op zichzelf niets bijzonders, maar dc gevolgen van deze lujitvinding^ zijn, als alles tenminste op geen fan tasie berust, en dat schijnt vrijwel uit gesloten, van duizelingwekkende ver- i^trekkendheid. De 22-jarige .uitvinder verklaart na melijk een motor, te hebben uitgeven;* den, di.e geen benzine noodig heeft, lioe de motor werkt houdt hij natuurlijk [streng geheim, maar hij beweert pes jaar niet meer dan 350 fr. te verstoken,; als de motor dag en nacht-doordraait. Indien dit werkelijk w7aar mocht blij ken zou het een ramp worden yo.or dq oliemaatschappijen. w- Te meer daai; volgens den uitvindeq het stelsel ook toe te passen is op[ vrachtwagens, autobussen treinen, eri- zoovoorts. {Eien bus van negen meter lengle zou een motor benultigen met een cylindeS inhoud van 5 cm. op 20 cm. 'Angsvallig worden alle bijzonderhe den over de nieuwe uitvinding gcheint. gehouden. Een auto is reeds gebouwd met een dergelijke motor en oen des kundige die een onderzoek heeft mogerf- doen na gezworen te hebben (geen woord, ci ovec te lossen^

De Volksstem | 1934 | | pagina 1