De Ministerieels Krisis 15 Belgische Nationale Bond tot Bestrijding van den Kanker Essence uit zout water in Gemeen Donderdag UBEBI934 De Politieke Toestand De oudste Leopoldist te Ichtegem Fietser verongelukt te Berchem XXXXe JAARGANG NUMMER £64 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST 5 Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaaa 13, Je grussel Bue de RicJielejj, JParJJl Mank Ruiding/Kings-way, 20 Londres W. C. t, H. Leopoldus Zonop7,00Zonaf4,10S V. M. 21 L. K. 29 Mijnheer JAS PAR, minister van Buitenlandsche Zaken in het kabinet de Broqueviüe, die als kabi netsvormer algemeen aanzien wordt. Een H IV.is van den H. Geest De traditioneele H. Mis van clen H. De est, werd Dinsdag- morgen opgedra gen ni de collegiale kerk der H.tL. Mi- «chiel en Goedele, ter gelegenheid van de terugkomst der Kamers. In hel koor padden plaats- genomen do heeren Poncelet, voorzitter van de lvamer van Volksvertegenwoordigers tie BroquioviJle, Eersste-Mimster hee- iren Van Cauiwelaert, Jaspar, Van Isac- ker, Sap, Pierlot, ministers; Poullet, 'staatsminister en voorzitter van de Kath; üme; Carton de-Wiart en Segers' ^staatsministers; Carton de Tournay en Heyman, oud-ministers, talrijke volksvertegenwoordigers en katholieke senatoren. De mis werd opgedragen door E. P. Kutten, senator. Vóór de Kamerzitting In den voormiddag" kwamen katho lieken, liberalen en socialisten in groepsvergadering hijeen. In ons num mer van gisteren gaven we hierover Verslag. Itond het Parlement verwekte de aankomst der vertegenwoordigers van de Natie eene uitzonderlijke animatie. Een zwerm journalisten vloog aller- wege rond 0111 nieuws te vernemen en de persfotografen hadden hunne batte rijen opgesteld om al diegenen te «snappen» die van ver of nabij minïs- itrabel zijn. Indrukken worden weinig opgedaan, tenzij indrukken over het feit dat de crisis is 'gekomen vóór eene stemming .van de Kamer.. De kopstukken der, par tijen waren allen gereserveerd. Vooral was dit het geval hij de ka tholieke leiders, die verklaarden dat het best was de beraadslaging der groepen af le wachten. Van liberale zijde was men iets los ser van tong. M. Devèze verklaarde aan journalis ten, dal. hij den toestand als vrij ern stig beschouwt en dat hij een zekeren ang.st niet kon verbergen. Men legt nog steeds den nadruk op de mogelijkheid van een combinatie- Ja spar. Een ander minister, M. Dierckx, ver klaarde Wal gebeurd is, is enkel eerlijk. Als de zaken niet gaan, dan moet men niet wachten lot wanneer het Staats apparaat dreigt niet langer te werken maar onmiddellijk kleur bekennen. In de wandelgangen der Kamer werd de laatste zinsnede der liberale dagorde Vooral gunstig gecommenteerd. Men beschouwt haar als een formeel artillerievuur op degenen die er zouden aan denken aan hef monetair regiem fe raken en de munt te willen devaluee- ren. Belangrijke vergadering der Rechterzijde hadden de kath, ting hielden ze een tweede belangrijke bijeenkomst. Als Voorzitter trad de heer Poullet op die eerst het woord nam om de aan wezigen tot eendracht en eenheid aan te sporen. Verschillende andere sprekers namen daarna het woord namelijk de heeren Feuillien, Delacolette en Van Cauwe- laert. Deze laatste hield er aan hulde te brengen aan den gewezen Eersten Mi nister en hem zijn dank te betuigen. Nog ancfere sprekers namen het woord. Hun aller redevoeringen kwa men in hoofdzaak hierop neer dat de Rechterzijde eensgezind is om de de valuatie van den frank te veroordeelen als de grootsle ramp; die ons zou kun nen overkomen. Tot allen prijs moet de frank de ste vige munt blijven welke hij tot dusver is geweest. Dat tegen den frank gema noeuvreerd wordt door gewetenlooze speruialcurs werd door verschillende spekers betreurd. De eerste zorg der toekomstige regeering moet er op ge richt zijn om de pogingen dezer men schen tc verijdelen. Een der sprekers sprak de hoop uit dot definitief einde zou gesteld worden aan de cneenigheid welke tusschen de ministers bestaat cn welke vooral tus schen..de katholieke ministers tot uit ing is gekomen. M. Jaspar sprak eveneens enkele woorden; naar zijn meening kan er geen kwestie zijn van tnpartisme en de gan- sche vergadering was het hiermee eens. Wie vormt het nieuwe kabinet Algemeen wordt de h. Jaspar als de nieuwe kabinetsvormer aanzien^ Men vertelt ook dat het inzicht van heer Jaspar zijn zou, een vijftal extra parlementairen in zijn regeering op te nemen. Van liberale zijde zouden ook in de Regeering worden opgenomen heeren Hymans en Janson. Van katholieke zijde spreekt men veel ov'er heer Segers. De Koning raadpleegt Nadat de h. de Broqueville na de ver gadering van de kamers aan den Ko ning liet ontslag van de regeering had medegedeeld, heeft de vorst de gebrui kelijke raadplegingen begonnen. Rij ontving achtereenvolgens de lih. Pon celet, voorzitter van de Kamer Lip pens, voorzitter van den Senaat Poul let, voorzitter van de rechterzijde van de Kanier. Max, voorzitter van de libe rale, cn Max Mallet, voorzitter van de socialistische Kamergroep. "De Koning heeft 'ook noig drie staats ministers laten ontbieden, namelijk de hh. Segers. katholiek Hymans, libe raal, en Vandervelde, socialist. De Koning heelt Woensdagvoormid dag zijne raadplegingen hernomen, en ontving achtereenvolgens de hh. Jas par en Theumis, en den voorzitter van den liberalen Landsraad. In den namiddag, had hij een onder- houd met Staatsminister Van der Vel de, voorzitter der »oc. partij. Vereeniglng zonder winstbejag Onder do Hooge -Bescherming van H. KI. Koningin Elisabeth 10de Verjaring boocsohap aan de bevolking De kanker is een van de vrccselijksle kwalen die het menschdom teisteren. Zijne zedelijke, ekonomisc-he en moree le gevolgen zijn onberekenbaar zoowel voor den zieke zelf als voor zijn gezin. Eertijds berustte men in eene fata listische gelatenheid thans' stelt men alles in het werk 0111 de kwaal van in den beginne meester te worden. En dit is geen loutere illusie want de behan deling van de kankerziekte heeft wer kelijk vorderingen gemaakt dank zij het vroegtijdig' herkennen van de ziek- loleekcns en de toenemende doelmatig heid der behandelingsmethoden. Wetenschap, geneeskunde en sociale aktie werken op dit gebied samen om het lijden te voorkomen of le verzach ten. Wie zou kunnen onverschillig blijven aan de slem van hen die door de kwaal aangetast zijn V Met is een gebiedende plicht voor de gansche gemeenschap den strijd tegen den kanker te onder steunen; dit is van belang voor allen cn voor eenieder. Belgie is gedurende de laatste tien jaren in dezen .strijd op den voor rond getreden. Dank zij den steun van Kegeennig en Openbare Machten, van Universiteiten en üommissie's van Openbaren Onderstand hebben in ons land de Anti-kankercentra met den daadwerkeljjken steun van de dokters en van den Nationalen Bond tot bestrij ding van c!en kanker een systeem yan verdediging tegen den kankergeesel op gesteld. De Nationale Bond tot bestrijding van den kanker werd opgericht onder de bescherming van H. M. Koningin Elisabeth Met onvermoeibare toewij ding bewijst hij aan .onze bevolking de meest kostbare diensten; hij maakt on ze werkmiddelen bekend en draagt bij 0111 hunne toepassing meer, ingang te doen vinden; hij verleent hulp en bij stand aan de kankerlijders en werkt de voorbehoeding tegen den kanker in de hand. Maar nog meer kan verwezenllijkt worden 1 Daartoe zijn waakzaamheid en wilskracht noodig. Wij vestigen al onze hoop op de we tenschappelijke vorschers 'die met eene bewonderenswaardige inspanning stre ven naar de verruiming onzer kennis sen omtrent 'de kankerziekte en zoo doende ook de middelen verschaffen om de kwaal te bezweren. Deze strijd heeft een hoog mensch- liévcnd doel; hij concentreert in den strijd tegen lijden en dood,den beslisten wil van allen zonder onderscheid. Door zich aan te sluiten bij hen die deelnemen aan dit werk van altruisrne zal elk een daad stellen van s.choon- menschelijktleid. Onderteekenaars: Dokter Lerat, Voorzitter, van den Bond, Professor Dustin, Baron Carton de Wiart, Professor Jules Border, Dok ter Timhal, Directeur-generaal van het Bestuur der Volksgezondheid, Bar.on de Traux de Warxiin, Professor Delrez, Professor De Nobele, Professor Firket, Professor Goormaehtich, Professor Ma'isin. Professor Murdoch, Professor Bëssomans, Dokter Deheeg.her, Dokter Delchcf, Luitenant-Generaal Dokter Derache, Professor Gengou, Professor Gunzburg, Dokter Mayer, Dokter Mou- vct, Dokter Domry, Professor Renaux, Professor Sebreclhls, Dokter Thiebaut, Dokter Van den Branden, Mevrouwen Brigade, Burls, M. Breugelrnans, Heer Senator Jauniaux, M. W. Schraenen, Algemeenc-Secretaris van den Bond, M. Merlens, Secretaris. Te ichtegem, in de Statiestraat, woont Felix Van Nieuwenhuyze, de oudste'Leopoldist van Belgie hij is thans 99 jaar oud. Geboren te Ichte gem den 10 Maart 1836, diende hij bij de kurassiers le Brugge in 1856. Hij is drager der gouden palmen der Kroonorde. Vannieuwenhuyze is gedurende 52 jaren gehuwd geweest en heeft zijne vrouw verloren in 1915, tijdens den oorlog. Uit zijn huwelijk zijn er elf kinderen geboren, twee zoons en negen dóch ters. Twee zoons en twee dochters zijn nog in leven. Er zijn 21 "kleinkinderen en 35 ach terkleinkinderen. Felix is een slruisc.he kloeke man van lm.84 groot, heeft altijd hard moe ien werken voor zijn huisgezin; hij is nog flink en gezond' en vertelt nog gaarne uit den goeden ouden tijd. Vader Vannieuwenhuyze leeft in de goede hoop dat de gemeente en hare bevolking met hem zijn honderdsten verjaardag zal mogen vieren. Eene fabriek aan den uitvinder aange beden, doch deze is niet voldaan Op 7 Augustus, had Albert Saheurs. mekanieker te Rouen, voor eene verga dering tec-hniekers proefnemingen ge daan voor het veranderen van zout water in essence. Een nijveraar van Parijs aarzelde niet aan Albert Saheurs een vast aan bod te doen. r,e mekanieker onderteekende een kontrakt .en er twerd overeengekomen dat eene fabriek zou worden opgericht 1n den .omtrek van Parijs, ten einde een dagelijksche voortbrengst van 30.000 tot 50.000 liter essence te verzekeren. Dc uitvinder had twee maand uitstel gevraagd. De fabriek is thans gereed en de 'twee maanden zijn om. Doch Albert Saheurs is nog altijd te Rouien. lk heb no|g. niet begonnen, zoo zegt hij, orndat de fabriek buiten mijne tus- sc,henkomst werd opgericht en omdat de nijveraar, met wien ik mij heb v%r- bonden, niet de beloften schijnt te hou den die hij mij mondelings gaf». Zou Albert Saheurs soms zijne «uit vinding» vergeten hebben J. Gemeen, hatelijk en. walgelijk is 'C geschrijr dat «Vooruit», zijn lezers- op- disc hi betrekkelijk Lourdes en Berna- dctlc. De opstellers van «Vooruit», die na tuurlijk ook bij hoog en bij laag zul len zweren, dat ze niets hebben tegen den Godsdienst, zoeken altijd iets uit den hoek, om hun gal uit le spuwen te gen alles wat onsi Vlaamsche volk dier baar en heilig, is. Thans hebben zo reeds enkele malen hun giftige pijlen gericht op Lourdes enjj Bernadette. Gjove onwetendheid in zake ge- schicdkundi.be 1'eiten; leugens en wal gelijke 'onbeschoftheden, dat alles we melt door een, zoodanig' dat men ge- >d is te twijfelen aan het evenwicht van dien rooden schrijvelaar op ver standelijk gebied of heelt er hij vijf, maar drie die schokken en twee die waggelen En ziiilke lectuur moet dieen om ons; menschen geestelijk te ontwikkelen om de kuituur van ons volk op een hooger peil te brengen Hoe pover I Vlaamsche menschen, kristen men- schen van slad en dorp, gij dfe onze hemelsche Moeder zulke diepe veree ring toedraagt, gij allen, die wellicht in het genadeoord van Lourdes hulp en troost, lichamelijk of geestelijke ver kwikking hebt gevonden, weert en houdt de roode bladen uit uw woning, leest en ondersteunt uwe dag- en weekbladen, dat is in dezen tijd van godsdiehstbaat en -vervolging een dringende plicht voor alle kristen menschen. Wat men heeft zien voorvallen in Spanje, wat men ziet gebeuren in Me xico, ook dat alles kan ons overkomen/ indien alle geloovige mensichen ''"hun plicht niet begrijpen. Daarom weze het parool T Alle roode bladen, aan de deur I Kristen mensichen moesten zich scha men, zulke vuiligheid te lezen «DE WITTE» van Ern. Claes, kan men verkrijgen In den boekhandel van J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst. autovoerder «geen schuld Mijnheer SAP, wiens moedige rede te Roesslare zeer opgemerkt is en die een programma he 's Yoormicida volksver tegenwoordige rs en senatoren! vat dat door de nieuwe regeering zal reeds vergaderd, maa£ na de kamerzit- J dienen gevojgd te worden. zen dat de heeft. Het slachtoffer overled-en Ondanks de beste zorgen die het slachtoffer werden verleend in het gast huis, vernamen we dat Van Camp rond 10 u. Va in den voornyddaig was ovor- lede.Qi Gisteren Dinsdag, rond 7 uur, greep op het kruispunt der St-Lamherti^s- en Belpaireslraat te Berchem (Antwerpen) een verschrikkelijk verkeersongeval plaats waarbij een jongeling het leven verloor. D.e 19-jarige Van üamp, wonende in de St. Lambertus'Straat, Teed naar. zijn werk te Antwerpen per koersfiets. Naar alle waarschijnlijkheid moet de jongeling l'link doorgetrapt hebben want toen bij aan bovengemeld kruis punt een auto uit de Belpairestraat zag komen kon hij niet meer stoppen en botste met volle geweld telgen den zij kant van den auto aan. Het voorwiel van den fiets brak aan stukken wijl Van Camp op de straatsteenen neerplofte. De fietst bleef rechtopstaan zoo waren de spaanders van het voorwiel in den auto gedrongen. Met. eene erge wonde aan liet hoofd werd de jongeling opgenomen. Een priester die daar juist voorbijkwam bracht het slachtoffer geestelijke hulp. In allerijl werd de verongelukte naar het Sinte Mariagasthuis overgebracht waar geneesheer en hersenschud ding en mogelijke schedelbreuk vast stelden. De politieofficier der tweede wijk kwam ter plaats en stelde een onder zoek in. Het parket werd op de hooigfe ge bracht en staple spoedig ter plaatse af. Het was samengesteld als volgt hh. Hodiem, onderzoeksrechter llenning, griffier; Hallemans, substituut, en een deskundige, die de noodige opmetingen deed op den hoek der Belpaire- en Bt-Lamhertusstraten. Dc autovoerder P., die zich ter be schikking had gehouden van het ge recht, werd niet verontrust. De plaats np rle zijkant van de auto, waar de fiets geraakt heeft, zou er namelijk op wij- UZie vervolg sndergan jiodge Kolem, De bewoners van Venetië die reed3 eenigen tijd last van hoog water, heb ben, beleefden op 11 November een op windenden Zondag. Om acht uur des morgens werd het San Marcoplein door, een vloedgolf overstroomd het water, kwam direct meer dan een halven me ter '1 oog te staan en steeg daarna nog snel. De honderden geloovigen, die zich per gondel naar het kerkgebouw had den begeven, waar naar aanleiding van des konings verjaardag een Te Deum werd gezongen, konden de kahedraal niet meer verlaten en moesten uren wachten alvorens zij door gondels naar) hun huizen werden gebracht. In vele jaren hebben de gondeliers niet zulke goede zaken gedaan. De parade, die op; het plein zou worden gehouden, werd afgelast. Ook m andere deelen van de stad steeg net water zoo hoog, dat de bewo-. ners zich niet naar buiten konden be geven, om hun Zondaigsche inkoopen te doen. Door de brandweer werden op lal van plaatsen noodbruggen gelegd, om 'het verkeer mogelijk te maken. De winkeliers, dié hun levensmidde len bedreigd zagen, moesten met man en macht werken, em deze in veilig heid te brengen. Tegen den middag waS het water, op vele plaatsen bo( een nut ter hoogte gestegen. Velen waren ge dwongen hun have in gondels te Iaden naar hooger gelegen plaatsen. Jn vele andere kerken waren de aan wezigen meer dan een uur geheel van de buitenwereld afgesloten, zoo groot was de vraag naar gondels. Tegen drie uur des middags had de opwinding haar hoogtepunt bereikt.Op het San Marcoplein en in de aangren zende winkelstraten had het water een hoogte van 1.20 meter, bereikt. De meeste bewoners der op gclijkvl. gele gen vertrekken moesten hun meubels; ifi veiligheid brengen, de kinderen wer den thuisgehouden, daar zij anders; zouden verdrinken. Aller oogen waren angstig gericht op het stijgende water* Tot groole opluchting kon men echten, om half vier vaststellen, dat aan den was een einde was gekomen, een kwar tier later ging er een kreet van vreug de op, toen de menschen, die zich voor, de vensters en op de balkons verdron gen, zagen, dat het water weer viel en het San Marcoplein droog werd. E£ bleef echter een groote hoeveelheid modder achter. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet- voorgekomen^

De Volksstem | 1934 | | pagina 1