Daden en Vertrouwen Een Belangrijk Missie-jubileum Eene belangrijke mededealing... De tóveriolpj ia tea 27 Oe ramp op de Tentoonstelling te Brussel Kerkstraat, 9 en 2t Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Dinsdag NOVEMBER 1934 In den bo.id der E'ath. BagisBadsshrijvers van België Marcel De Coninck wan Noyen De Handel tusschen Frankrijk en België XXXXe JAARGANG NUMMER 274 publiciteit builen het Arrond, AALST. L: Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan i_3f .te grussel Rue .de Richeleu, Parijs Rank* Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2* II. Acharius Zon op7,18 Zon af 3,580 L. K. 29 N. M. 6 De redevoering welke de Eerste M.i- lïister heer Theunis, verleden Vrijdag Uitsprak op de vergadering van de rech- (terzijde der Kamer heeft, naar de ge tuigenis van allen die ze bijwoonden, £en uitstekenden indruk .gemaakt. Vooreerst omdat ze het kenmerk droeg van een grootc en eenvoudige ïelohtzinnigheid, die de moeilijkheden van het oogenblik noch onderschatte, poch overdreef. Vervolgens omdat do eerste minister de groole lijnen aan wees van een ltegeeringsplan, waarvan hij de uitvoering krachtdadig wil aan pakken. Eindelijk omdat hij, voor wat de samenstelling der Regeerimgsploeg aangaat, vooral voorwat 'betreft hem Self? heer T.beunis, heer Francqui en •heer Gutt. even rechtzinnig uitleggin gen heeft verstrekt, die heel wat onrust ■onder d'e leden van de sterkste meer- derheidsgroep gestild hebben. Het was in den vollen zin des. woords 'een goede inzit. Dit duidt aan, hoe de Eerste Minis ter cr zich zelf heel goed van bewust is, dat het succes van de Regeering op de eerste plaats zal afhangen van de Re geering zelf. Ik kan van mijne meerderheid geen GEESTDRIFTIG onthaal vragen, zijde •heer Theums hij het verlaten der ver gadering. Ik vraag enkel dat men mij het -noodige vertrouwen zou schenken oni tc handelen. De Eerste Minister moge desaan- gaandc volledig overtuigd' zijn, dat de openbare mcening en de meerderheids- groopan van het parlement, bereid zijn hem dat vertrouwen te schenken, indien men er ma,ar in gelukt langs beide zij den malkander te begrijpen. •Die openbare meening en het parle ment wij bedoelen vooral .d-e katho lieken -zien de moeilijkheid van de taak in die voor de nieuwe Regeering weggelegd is. Waarom hel aan ons volk ontdui ken V De waarheid is, dat die taak zoo zwaar is, dat zij de nicnschënkrachl zou overtreffen, indien men er niet toe be slist ware, alles te doen en te offeren, om ze, voor 's lands welzijn, moedig te vervullen. Velen verwachten van de Regeering de bijna onmiddellijke oplossing der cri sis. Maar een objectief onderzoek der toestanden, wijst onmiddellijk uit, dat zulks onmogelijk is en eenc utopie. De .crisis zit vooral vast aan «internationa le omstandigheden contingenlcmen- lên, toltarieven, verbod van uitvoer van gouddeviezen, enz.» Alleen door liet wegnemen van die 'internationale oorzaken, i.s er kans de crisis stilaan te milderen cn op tc los sen. Maar wat de openbare mceniri; .van de Regeering verwacht, i,s het, stol Jen van daden die toelaten onze export gelijkheden te verkoopen door het ver minderen der productiekosten, en 2de door de koopkracht op zufkdamg peil tc houden, dat op onze binnenlandsche markt voldoende kan gekocht en dus ook voortgebracht worden, om de mem schen met geringe inkomsten toe té la ten, van hun werk te leven, omdat da nijverheid en de handel leefbaar zijn, En om die daden te kunnen stellen wij zullen het nooit genoeg herha ten moet de Regeering BEWIJZEN dal zij besloten is, hare volle onafhan kelijkheid te behouden tegenover welke invloeden ook, welke op het staatsbeleid zouden willen wagon. Wij hebben hier meermaals aange dmd. waarom de openbare meening des- aang-aande ongerust is. Laat de Rcgecring nu eens zoo spoc dig mogelijk aanloonen, door DADEN die de openbare mcening treffen, dat die onrust ongegrond is. Dan zal het vertrouwen niet lang uit blijven. Om die daden te kunnen stellen, zullen de speciale kennissen van heer Theunis, van heer Francqui, van lieer' Gutt, kostelijke elementen zijn van succes. Murine ondervinding, hunne breede nationale en inTernationale betrekkin gen, kunnen groote •diensten bewijzen aan het land. En dal zulks rechtzinnig hun doel is, nu zij ibeter dan iemand, den angst .der tijden 1-nizien, daar zijn wij van over tuigd. .Die waarheid is, dat de openbare mee- ning niet veel meer bekommerd is met de personen die de regeer ing samen stellen als deze laatste maar bewerken kunnen werkverruiming, minder druk kende lasten; vcrleenen van de noodige hulp, aan hen die onverdiend geslagen zijn in hun bestaansmiddelen door de erisiS'. De openbare meening verwacht daden. Daden als bv. het stilaan voor bereiden ecner VRIJWILLIGE conversie der renten, om aldus de uitgaven der Staats-, provincie- en gemeentelijke budgetten ie- verminderen. Het nemen van maatregelen legen de monopoliën, zooals deze der electnci- teit, met het doel de productiekosten te vermijden van hen die electriciteit ge bruiken, zoowel als van de particulie ren. Maar ook, om van die monopoliën te eisohen dat zij op redelijke maar ook op rechtvaardige wijze zouden mede- helpen om de staatskas- tc vullen. Me een gedeelte der verwezenlijkte winsten Aldus zulten er ook minder offers. moe- Ven gevraagd worden, aan hen die van beperkte middelen leven. Naast die daden kunnen nog andere gesteld worden. De Regecring kent zc. Zij iweet in welke richting moet wor den opgetreden om de openbare mee ting dien indruk te verwekken, welke liet vertrouwen zal medebrengen.; Daden en vertrouwen Dit vertrouwen beteekent in onze oogen, dat de openbare' meening en het parlement de Regeering moeten toe laten met hun steun, hare zware laak le beginnen. Zonder den rechtzinnige© steun der openbare meening kan de Regeer ing in hare taak niet lukken. Wie hierin een overwegende rol te spelen heeft is de pers. Meer dan ooit moet de pers1 zich tot taak stellen, ons volk objectief en vol gens de waarheid in te lichten. Ons volk heelt er genoeg, van, vast te stel len. dat sommige bladen alles goed of afkeuren, gezonde of ongezonde critiek uitoefenen, de menschcn bedodden of ophitsen, alleen uit politieke bereke ningen of om liet een of ander persoon lijk belang of persoonlijke animositeit. Dat alles is reeds lang in de openbare meening overschreden. Wat ons volk vraagt is, dat allen zou den samenwerken, om werk te beko men, loon, koopkracht, lastenvermin dering. Nijveraa'rs moeten hum fabrieken sluiten, handelaars hun winkels; wyerk- loozcn moeten het noodige weigeren aan hongerige, slechlgeiklee.de, onvoldoende gedekte kinderen. Geen nuttelooze critiek meer, maar daden, komende van elkeen. Het verleden is het verleden, ook on der opziiclht der Regeering. De toe komst li,g,t voor ons, met zijn lasten. Laten wij nu allen onze harten ver heffen tot den plicht van dezen tijd. Houwende op het eerlijk woord van een eerlijk man als lieer Theuns, laten wij aan de Regeering zeggen Wij zullen u in vertrouwen steunen. Wij vragen van u, Regeering, dat gij dit vertrouwen niet zoudet beschamen'. Stelt daden Zondag had te Brussel de algémeene statutaire vergadering van den Bond der katholieke dagbladschrijvers plaats. Nadat de vrij talrijke deelnemers in Sinle Goedelekerk de mis hadden ge hoord reden zij per auto-car. naar de terreinen van de tentoonstelling, van Brussel, om er het in opbouwzijnde pa viljoen van het Katholiek Leven te be zichtigen. De werken die reeds goed gevorderd zijn, heslaan een oppervlak te van vijf duizend vierkante meter. Op het middaguur ihad in liet Ters huis de vergadering plaats. Nadat men de gebruikelijke verslagen had goed gekeurd «werden, ruim 20 nieuwe leden aangenomen. Bij do verkiezing van liet nieuw be stuur werden de hh. Bronckaert Lot voorzitter, Arras en Thomas tot onder voorzitters verkozen ter vervanging van de H.ll. Zwaenqpoeï, Kegersman en Dc- marteau, uittredende en niet herkiesba re voorzitter en ondervoorzitters. Vervolgens verbroederden de katho lieke journalisten rond een goedgedekte tafel, waar de gulste en hartelijkste donfratcrnitcit iieerschte. Aalst, den 30 November 1934, GEACHTE HEER HOOFDOPSTELLER, lieile uota te nemen dat uwen inlichtingsdienst U op een dwaal spoor gebracht heeft. Ik ben geen financieel raadgever, ik verzoek U beleefd, doch dringend, dit te willen logenstraffen, want moest don Opziener dor Belastingen er gebruik van maken, dan zou ik verplicht zijn, U door wettelijke bepalingen, die uit de lucht gegrepen KATHOLIEKE FANTASIA te doen logenstraffen. Oprechte groeten. MARCEL DE CONINCK VAN NO YEN. Uit de jongste cijfers betreffende het handelsverkeer tusschen Belgie en Frankrijk blijkt, dat gedurende de eer ste tien maanden van dit jaar de invoer in Frankrijk uit -het Belgisch-Luxem- burgsch econom. verhond 1.233.1UU.U00 frank toedragen heeft tegen frank 1.5IC.328.000 gedurende hetzelfde tijd vak van 1933. Dit beteekent dus een vermindering van 283.228.000 frank. De uitvoer van Frankrijk naar Belgis en Luxemburg bedroeg over ditzelfde tijdvak 1.634.788.000 lrank, tegen 1.802.197.000 oven dezelfde maanden van het vorige jaar. De vermindering bedroeg 167.409.000 frank. Uit deze 'Cijfers blijkt dus dat de han del van Belgie naar Frankrijk veel sterker achteruitgegaan is dan de handel in omgekeerde 'richting. iDje handelsbalans is voor België dus nog ongunstiger geworden. Over de eerste 10 maanden van 1934 bedroeg het Fransche ui tvoenover sctoot naar. Belgie 401.688.000 l'rank. terwijl dit overschot in hetzelfde tijdvak van 1933 285.869.000 frank bedroeg. De handel met de koloniën van bei de landen is niet in deze cijfers begre pen. Het Parket opnieuw ter plaats Het parket van Brussel is Zaterdag opnieuw afgestapt op de werven der tentoonstelling, vergezeld van de ex- perten, kolonel De Geynst van de ge nie, professor Francois cn ingenieur Vïmderhaegen. Het werk der ingestorte hal was toevertrouwd aan de firma Engemn» die als onder-aannemer had, de oud- werkhuizen. Finöt, te Jambes, Namen. Een bezoek van minister Van Isacker Minister Van Isacker cn .graaf van der Burcht, algemeen regeeringskom- missaris bij de tentoonstelling,brach ten Zaterdag namiddag een bezoek aan de gekwetsten, in het Brugmanngast- tiuis. Zijn er nog slachtoffers onder puinen? Men is1 niet zeker of er nog- slachtof fers onder de puinen tocd'olven liggen. Al de werklieden die in de .geteister de hall iwehkzaam waren, zijn vereen zelvigd. Maar aangezien werklieden der naburige werven ter hulp zijn gesnokt kan het wel mogelijk 'zijn dat er red ders door de laatste instorting, zijn ge troffen. Hét zal slechts na de opruiming zijn dat men nopens dit punt zekerheid zal hebben. Rouwbeklag van den Franschen minister, van Koophandel M. Marchandeau, minister van koop handel te Marijs, heeft aan graaf Adr. van den Burch, algemeen kommissa- ris der tentoonstelling van Brussel,een telegram yan rouwbeklag gesluur'ci. Op 28 November viert de Indische Missie van de Belgische Taters Jezuïe ten haar Jubelfeest. 75 jaar geleden im mers, landde op dien datum te Calcut ta, een eerste groep van 7 missionaris sen, die onder leiding van E. T., Depcl- cliin (van Rozennaken), de vervallen missie van Calcutta zouden reorgani- seeren en de gelool'sprediking uitbrei den over gansch West-Benlen, dat hun door den H. Stoel werd toevertrouwd. Zij waren niet de eerste missionaris sen m die streek, liet Geloof werd c-r Feeds gepredikt vanaf liet begin der XVI ee.uw, door Taters Augustijnen, Jezuïe ten, Kapucijnen, e. a. In 1834, juist 100 jaar geleden werd Bengalen opgericht als Apostolisch Vicariaat, en toever trouwd aan de Taters Jezuïeten van dc lersche provincie. Een 30-tal Paters kwamen er werken, maar door een jam merlijken samenloop van allerlei om standigheden werden zij in 1846 ge noodzaakt zicli terug te trekken, en de zielzorg over te laten aan eenige wc- reldjpr,testers. Korf. njadiqn vroeg de nieuwe Vicaris Mgr. Olliffe de Jczuicten terug. In 1859 reisde bij zelfs naar Rome om die gunis.tj le verkrijgen doodziek aangekomen in Napels, mocht Mgr op zijn sterfbed vernemen, dat de Paters van de Belgische Provincie de moeilijke taak gaarne op zich namen. In Calcutta vonden E. P. Depelchin en zijn gezellen slechts- een armzalig overblijfsel van een eertijds bloeiende missie. Nauwelijks een maand na bun aankomst heropenden zij het Xaverius college, vroeger gesticht door de ler sche Taters, cn trachtten het parochie leven onder de min of meer 10.000 ka tholieken van de groote wereldstad weer le doen heropleven. Zij slaagden hoven verwachting, en weldra werd St. Xave rius liet best befaamde Universiteits cio 1 lege van de stad. en is steeds geble ven de schitterende lichtbaak, die door haar intellectueel apostolaat, lo mid den van de lieidenfeche en officieel-pro- Icstantsehe atmosfeer van Calcutta, de katholieke kerk, eertijds veracht en mis prezen, omstraalt met een aureool van aanzien en gezag. Rond 1867 drongen de Taters ook door tot de binnenlanden; eerst bij de Bcngaleezcn in de koorts,zwangere moe- fasvlakten van de Gangcsdelta, ten Zui den van Calcutta; later bij de oerslam men van Chota Nagpore, meer naar het Westen. Hier vooral zou hun arbeid mei succes bekroond woeden. In November werden er dc eerste bekeerlingen ge doopt. Men kent het verder verloop van die bekeeringsgesc.hiedenis in Chota Nagpore. Eerst ging het langzaam voor- Uil; maar vanaf 1885 werd hel langza me taai-vol hardende pionierswerk van de eerste wroeter,s in de schaduw ge steld door de alles overrompelende triomftochten van Pater Lievens, die zich in 6 jaar doodwerkte, maar Chota Nagpore won voor Christus. Alles in bijzonderheden vertellen is hier onmogelijk. Voor een bondig over zicht van deze heerlijke brok missie- (geschiedenis; verwijzen naar het No vember Xaveriaantje van Pater Bayart (11, Minderbr. str. Leuven), en naar liet geïllustreerd werkje van Tater D.u- moulin, Onder Jezus' Kruisbanier, waar van de tweede uitgave ter perse ligt (Missicprocu.nr S. J., 8, Hacchlscho' Steenweg, Brussel) ,\Ve kunnen h'-er volstaan met eenige getallen, die boek doelen spreken. Op een uitgestrektheid van 8 a 9 keöp. de oppervlakte van Belgie, telt thans de missie, onder een bevolking van ruim 29 millioen mensehen, een sterk geor ganiseerde christenheid van 356.000 katholieken 56.000 in. het aartsbisdom Calcutta bestuurd door Mgr Perier. en 296.000 in Chota Nagpore dat sinds 1927 van Calcutta is afgescheiden als zelfstandig bisdom van Ranehi, thans onder leiding van Mgr Sevrin. Het missie-personeel bestaat groo- tendeels uit Jczuieten: 317 alles samen (waarvan echter een honderdtal nog in de vormingsjaren zijn.) Daarbij moe ten we voegen 4 Taters Salesianen van Don Bosco, 35 zegge vijf-en-dertig Indische Priesters, door de missie zelf gevormd, 60 lersche Broeders, van de Christelijke Scholen, een. 300 Zusters van 7 verschillende Congregaties, cn een leger van 1975 catechisten en schoolmeesters. Als men dan nog weet, dat de Missie in haar 50 Missieposten de zorg lieeft ©ver 900 scholen- met 25.000 schoolkinderen, om dan niet te spreken van de Go 11 egos, Seminaries, stadsparoic.hies, enz., dan zal men zich cenigszins rekenschap geven van de zware lasten die wegen op de schouders van Eerw. Pater Fallon die als Alge meen Missie-Overste de leiding hecffi van die groolsche onderneming. Vanaf de stichting der missie lot. op heden, hebben 631 Jezuielen zich zei- ven toegewijd aan de Bcngaalsche missie. Hieronder tellen wij 400 Belgen naast een honderdtal Indiërs en Angto- Indiërs, en een goede honderd Paters, van allerlei nationaliteiten; en van de 400 Belgen zijn de twee dorden, name lijk 264 Vlamingen. Van al .die Taters 201 missionarissen gevallen op het veld van eer, terwijl 75 anderen, na in de missie, hun gezondheid geknakt te heb ben, gestorven zijn buiten hun dierbaar, missic-vcld. Np ar al die helden gaal van daag onze eerbiedige hulde. Hulde moe ten wij ook brengen aan de moedige, kloosterzusters, die ginds zooveel bij dragen tot de opvoeding en do verede ling van de Indische vrouw (Uit BclgiÖ werken daar de Dochters van het Kruis van Luik; de Ursulinen van Thildonck, de Franciscanessen-missionarissen van Maria). Maar hulde moet ook gebracht worden, en het dankbaar hart van den missionaris vergeet het zeker vandaag niet, aan die honderden trouwe vrien den cn weldoeners van de missie, die door .hun gebed cn hun stoffelijke hulp, de prediking van het Geloof in Benga len en Chota Nagpore mogelijk hebben gemaakt. En last not least aan die tal- ioo'ze brave christen families, die door, het offer van hun zoon ol' dochter, aan den Heer van dén Oogst werkers heb ben verschaft, om Zijn rijpen Zielen- oogst binnen tc halen. Maar de Oogst is nog niet gansch' binnen. Er blijven in die Missie nog 29. yiillioen heidenen te bckeeren. Moge bij het honderdjarig jubileum van de missie dit reuzengetal weer sterk ver- fninderd zijn. Dat zal groolendeels af hangen van de edelmoedigheid van ons volk, van den offergeest en zielenijver, onzer studeerende jeugd. Protest tegen kerksluiting De overheden van den staat Sinalos hebben telegrafisch van den gouver neur, Marinel Taez, opdracht ontvan gen, om alle kerken onmiddellijk le sluiten. Zoo spoedig dit bevel bij de bevol king bekend weid, organiseerde men in de steden en in de kleinste dorpjes pro-* test-meetings, omidat bij de wet is toe gestaan, dat 45 priesters hun geeste lijke bediening mogen uitoefenen. Des ondanks ging de politie toch over tot de uitvoering van het bevel, waarbij het hier en daar begrijpelijker wijze, tot botsingen kwam. Do kerken overvol Nu in Colima de twee eenigsle open gebleven kerken eveneens gesloten wer den gaan dagelijks groote groepen ge- loovigen naar Toni la, in Jalisco, om daar hun godsdienstplichten te vervul len. Op Zondagen of kerkelijke feest dagen begeven zich heele karavanen mannen, vrouwen en kinderen, naar To- nila. Er zijn Zondagen, waarop meer dan 3000 katholieken uit Colima in de kerken van Tonila, de H. Mis bijwonen. Oaxaca zonder priesters Naar wordt medegedeeld, heeft mén aan Mgr jossé Zarate, Aartsbisschop van Anlequara (Oaxaca), die op reis was naar Mcxico-stad', te kennen gege ven. dat hij den Staat nroest verlaten. De aartsbïsschóp was totnogtoe de eenige priester, die zijn geestelijke be diening mocht uitoefenen. De staat Oaxaca is thans van aüe troostmiddelen der li. Kerk beroofd ge worden. Ssminaristen des nachts verdreven Mgr Nicolas Corona, bisschop van Pupautla, in den staat Vera Cruz, dié zijn zetel naar Tozintla, in Tuebla, had overgeplaatst, heeft bevel ontvangen om den staal Tuc.bla binnen 72 uren le verlaten. Hij werd er van beschuldigd, dal hij de wet op den ecredienst zou hebben geschonden. Het gemeentebestuur van Durango gaf des avonds, om 1 i ure bevel, het Seminarie in die stad te ontruimen. In het holst van den nacht werden de stu denten op straat gezet, cn daar alio verkeersmiddelen ontbraken, konden do jonge mannen niet naar huis tefug'kee- ren. De inwoners van Durango waren minder, wreed dan hun overheid en na men de studenten in hun buizen op,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1