26 Z.H. Paus Pius XI en het Jubeljaar der K.A.J. van Wereldtentoonstelling 1935 De eerste Slachtoffers Zalerdag JMUiEl 1925 Onderzoek van het geval Van Cauwelaert De Politieke toestand De Electrische Lijn Brussel-Antwerpen Requiem voor Paus Benedictus XV XXXXIe JAAliOASG XX3IM12H 22 DAGBLAD - 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit suilen bet Airoud, AALa'i: I Agentschap HAVAS. Adolf Maxlaaa 43. te. Brussel gjie de RicfceleB. Barijj Bank Buidiug/Kfngsway, 20 Londres W. C. 2, Kerkstraat, 9 en St Aalst, Telefoon 114. II. Marcus Zoaop7,32Zon af4,3C L. K. 27 N. M. 3 Een veeelzeggend dokument Iedereen in ons land weet dat de Ka- ijottersbeweiging in 1935 haar tienjarig bestaan herdenkt en op 25 Augustus eerstkomende op igroolsche wijze deze •gebeurtenis wil vieren op haar. Jubel- kongres te Brussel. Machtige delegaties uit Holland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Zwitser land, Italic Tsjecho-Slowakije, Canada, Colurnbië, enz. zullen zich bij deze Ju- Delviering aansluiten. Z. H. de Paus wil niet langer wachten om lucht te .geven aan zijn bewondering en om zijn hoop uit te drukken op hot wcllukken van dit kongres. Zijn woor den zijn zoo klaar en welsprekend dat- alle verdere kommenlaar overbodig is. Ziehier de tekst van dit heerlijk éch rijven Zeer Eerwaarde Heer Kanunnik, Bij menige gelegenheid heeft Z. IJ. de te diepen, opdat volgens het woord van Sint-Paulus, waarlijk «Christus in hen leve». Zoo zullen zij de essentiecie voorwaarden verwezenlijken voor een echt apostolaat, en, steeds meer en meer met zich dragend de «zoete geur» en de uitstraling van Jezus-Christus zeil', zullen zij met recht mogen begee- ren dat het aantal hunner leden liog stijjge, zonder, dat de K.A.J. iets verlie- ze van de mannelijke vurigheid van een zoo werkdadig beleefd Christen zijn. Zijne Heiligheid deelt dus> uw ver trouwen, dat op 25 Augustus aanstaan de, de rijke uitslagen van een beweging, die het handleeken schijnt te dragen van de Voorzienigheid, voor aller oogen zal schitteren. Niet alleen de .verove rende kracht van de K.A.J. zal door de feiten bewezen zijn, maar de steeds ver nieuwde jeugd van de Kerk zal uitstra len in haar schitterende schoonheid. Men zal verwonderd zijn, dat in een paus zijn vaderlijke belangstelling be- tijdruimte van tien jaar, zulke indruk- tuigd, met dewelke Hij de ontwikkeling! wekkende effectieven konden samenge J- bracht worden; dat een zoo apostoli. sche vorm van volksopvoeding zoo ver en zoo hoog werd gedreven; dat zulke wijselijk georganiseerde diensten kon den beantwoorden aan zooveel verschil lende nooden; dat, een zoo machtig* pers en zulk een verscheidenheid van uitgaven, in z-oo weinig tijd, een onver gelijkelijke propa.gandamacht hébben kunnen teweeg brengen, en tenslotte dat een heel nieuwe jeugd zich heeft ge vormd «fier, rein, blij en veroverend», de hoop van de Kerk en van het, Vader, land. .volgt van de Katholieke Arbeidende Jeugd, hetzij in uw geliefd België, het zij in de andere landen, waar die heer lijke beweging zich heeft uitgebreid. De K. A. J., inderdaad verwezenlijkt m zijne oogen een volmaakt type van die Katholieke Akie, welke een der hoofdge dachten is van Zijn Pontificaat,. Wat zij beoogt, in kinderlijke onderwerping aan de Hiërarchie is de geestelijke ver overing van heel de Arbeidende Jeugd en haai- organisatie en haar methoden zijn juist aangepast aan een plan dat, om gemakkelijker de zielen van de jon ge arbeiders te winnen voor O. H. Je zus-Christus, streeft naar de verkri^te- lijking van de arbeidsmiddens zelf. Daardoor toont zij dat zij goed het or dewoord begrepen heeft, door Z. H. Pius XI uitgedrukt in den wereldbrief Quadragesimo Anno de eerste apostelen der arbeiders zullen arbei- cfp.t'i; »C>lf /ij'! v. Ook bezorgt de aanslaande viering, van het tienjarig bestaan dier inrich ting aan den Heiligen Vader een ganseh bijzondere vreugde, en dat' de»' te meer daar. die verjaring zal (gekenmerkt zijn door een indrukwekkende belijdenis van een levendig geloof en van katholieke fierheid. Hel is Zijn Heiligheid niet on bekend met welke moedige zelfverloo chening de leiders van die beweging, die Hem zoo nauw aan 't harte ligt, van nu af reeds de prachtige beloogingen voor bereiden, die het zegevierend hosannah .willen zijn. van de jonge arbeiders van Belgie aan het maatschappelijk Ko ningschap van hun Goddelijke Verlosser 'Jezus-Christus, hun Aafivoerder, hun Broeder, hun Vriend, hun Toonbeeld. Niet zonder aandoening heeft Hij in uw yerslag eenige hunner «beloften» gele zen, waardoor zij zich verbinden dit jaar bun inwendig leven nog meer in Het behaagt den Heiligen Vader .van nu af de voorbereiding te zegenen van liet Jubelkongres, dat de inzet moot zijn van eene nieuwe uitbreiding yan de K. A.J. over heel de wereld. Aan allen, die onder de leiding van een helderziend en ijverig EpisccmaaL .x, avr-iouu icu lïicuiö'tb ^rernen van die heilige onderneming, met al de edel moedigheid hunner ziel en den eenvoud van hun hart, verleent Hij van harte Zijn Apostolischen Zegen, evenals aan IJ, Zeer Eerwaarde lieer Kanunnik, aan al de EE. HH. Proosten, aangesteld m de K. A. J. door hot herderlijk gezag van Z. E. den Aartsbisschop van Mechc- len en van al de andere Bisschoppen van Belgie, eindelijk aan al de katho lieken die zullen medewerken voor het wellukken van een dag, die zal moeten opgeteekond worden in de geschiedenis van het, godsdienstig leven van uw dier baar volk. Samen met mijn persoonlijke wen- schen voor steeds rijker uitslagen van uw priesterapostolaat, bied ik U Zeer Eerwaarde Heer Kanunnik, de verzeke ring van mijn vrome toewijding. (Get.) E. Kardinaal PACELLI. Met weel, dat. de heer Staatsminister Van Cauwelaert do Katholieke Unie verzocht had t-usschen te komen inzake de lasterpraatjes waarvan hij sinds en kelen tijd, vanwege zekere pers, het voorwerp is. De afgetreden minister, wenschl te dezer zake een uitspraak van de Katholieke Unie, voor welk organis me hij zich wens,élite te verrechtvaar digen voor al wat hem werd aangewre ven. De Katholieke ïjnie, heeft dan een commissie samengesteld, die het geva. van Staatsminister Van Cauwelaert on derzoeken zal. Deze commis,s.ie. vergadert heden. Vrijdag, en is samengesteld uit volgen de hoogstaande personaliteiten, allen leden van het bureel der Katholieke Unie heeren Staatsminister Poullet, voorzitter; de vier onder-voorziters Staatsminister Segers, voorzitter van het Verbond der Katholieke Kringen Rubhens, minister van arbeid en maat schappelijke voorzorg, oud-voorzitter van het Algemeen Christelijk Werkers- verbond; Van Ackere, afgevaardigde van den Middenstand, en baron de Kerchove d'Exaerde, ondervoorzitter der Kamer van volksvertegenwoordigers, afgevaar digde der landbouwers; de beide secre tarissen, Delvaux en volksvertegen/woor- diger De Schrijver, en schatbewaarder graaf de la Barre d'Erquelinnes. Maken verder van de commissie nog deel uit, vijf leden door het bureel aan geduid, te weten de heeren Staatsminis ters Carton de Wiart en Jaspar, oud- eerste-minister; Senator Moversoen, oud-minister volksvertegenwoordiger Siiizot, onder-voorzitter der parlemen taire rechterzijde, en M. Derbaix, bur gemeester van Binohe. Naaist den heer Staatsminister Van Cauwelaert, hebben nog andere katho lieke mandatarissen gevraagd om door deze commissie gehoord te worden in zake huns inziens onrechtvaardige aan bot slachtoffer zijn. De Begrootingsbespreking in de Kamerafdeelingen voortgezet Heden Vrijdag had de officieele meter, terwijl de voorziene gemiddelde proefril met den eleelrisehen ti einl snelheid 97 km. 500 bedraagt, zoodat de 'Brussel-Antwerpen plaats, van Brussel afstand Brussel-Antwerpen in 27 mi- De oiïicieele inhuldigingsplechtigheid der Tentoonstelling zal op Zaterdag 27 April aanstaande plaats 'grijpen b> de Feestzaal der Groote Paleizen, ;n aanwezigheid van de Koninklijke Fa milie, van het Diplomatiek Korps en van de vertegenwoordigers der grond wettelijke machten. Al de vereenijgingen of maatschap pijen van het land worden verzocht een afvaardiging te sturen van drie leden, waaronder vaandrig met vaandel, met, het doel de eerehaag te vormen, binnen de omheining van de Wereldtentoon stelling bij den doortocht van de Ko ninklijke Familie. De leden van iedere afvaardiging zul len bij deze gelegenheid kosteloos roe- gang verkrijgen tot de Wereldtentoon stelling en een prijsvermindering van 50 op het spoor zal hen tevens wor den toegestaan door de Nationale Maat schappij der Spoorwegen. Verschillende premien zullen bij verloting toegekend worden. Reeds van nu af aan worden de toe tredingen aanvaard op het Algemeen Bestuur der Wereldtentoonstelling, 5i Kunstlaan, Brussel. tot Meohelen. Reeds is e zich ervan te nisch in orde Tusseken Vilvoorde en Eppegem word gereden met een snelheid van 100 kito- ri voorproef genomen, om vergewissen of alles teeh- 'nulen zal worden afgelegd. De technische proof is uitstekend ge- sl a aigd. Aan de officieele proefrit zullen de leden van liet bestendig spoorwegkQiiii- teit deelnemen,. De volgende gedachte moeten onze menschen, vooral ouzo werklieden goed in hun hoofd steken en ernstig overwe gen Moest onze frank gekelderd worden, t.t.z. moest hij nog in waarde vermin deren, dan zouden al deigenen die wat .bezitten of iets gespaard hebben, de gebroken potIen bclalen. j\Iaar de eer ste slachtoffers zouden zeker en vast de arbeiders en de bedienden zijn, t.t.z. de loontrekkende menschen. Want liet verminderen der waaide van den frank, zou als rechtstreeks gevolg hebben de vermindering der koopkracht, ponder dat er hun een tegenwaarde in de plaats zou worden gegegeven, vermits er in dezen droeven en scherpen Crisistijd niet aan te denken valt, de wedden, loonon en pensioenen te verhoogen, in verhouding tot de nieuwe waarde van den frank. Alleen.de Socialistische partij, die tot over de ooren in schulden steekt, en De Kamerafdeelingen hebben Don derdagnamiddag vergaderd, ten einde de begrooting van Dolaties, Bnilenland- sclie Zaken en Economische Zaken te- bespreken. In de eerste afdeeling wer den alle drie begrooting-en verworpen, met 14 stemmen legen 11 stemmen. Drie socialisten werden Lol verslaggever benoemd, namelijk heeren Boucherv, Eekeiers en Gris. In de tweede afdeeling werden alle begrootingen goedgekeurd met 17 stem men tegen 7. Verslaggevers zijn voor Buitenland heer Marquet (liberaal; heer Berc-kx (katholiek) voor Econo mische Zaken en heer De Vleesohhou- wer (katholiek) voor Dolaties. De derde afdeeling verwierp de .be groeting van Economische Zaken met 11 tegen II stemmen en 1 onthouding beveiligd en noemde lieer Fischer («socialistlol verslaggever. De begroot ingen van Bui tenland sche Zaken en Dotaties werden goedgekeurd met. 10 tegen 9 stemmer en 1 onthouding en met 8 tegen 6 stem men. De verslaggevers zijn de socialist Vandevelde en de katholiek De Pierpont. De vierde afdeeling keurde de be grootingen goed. Verslaggevers zijn voor Buitenland: heer Desmedt, katho liek, en voor Economische Zaken: heer Geuerrs, katholiek. De vijfde afdeeling verwierp de be- grootiiiig van Dotatie met 9 tegen 3 stemmen en noemde heer Blavier (so cialist) tot verslaggover. Do begrooting van Buitenland en Economische Zaken werden goedgekeurd met 10 tegen 9. De liberalen Materne en Maistriau zijn verslaggevers. Ten slotte werden in de zesde afdee ling alle begrootintgen verworpen met 13 togen 8. Drie socialisten, heeren Truffaut, Jacques en Uvlroever zijn versl aggevers. Onder de opmerkingen die bij de be- £%Hd$UïWv ,i,n .velschil ^iule-.afdf'cJ in nen aangestipt De socialisten heb ben aangedrongen op hervatting van de betrekking met Rusland, waartegen heer Devèze minister, in zijn afdeeling gewaarschuwd heeft en 'wees op lu t groot gevaar dat het inrichten van Sowjetlefgat ics in het land meebrengen kan. Ook het vraagstug van de grens arbeiders' werd door verschillende loden opgeworpen, namelijk door de katholie ken Coussens en Desmedt. Voor en te gen de Economische Unie met. Frank rijk werd eveneens gesproken. De woordvoerders ervan zijn enkele socialistische Walen, namelijk heeren Piérard en Bouilly. De katholiek De Vleeóchliouwer kantte zich tegen die Unie met Frankrijk en drong aan op het voeren van een realistische polilick. Hij drong ook aan op liet naleven van de wetten liet Rekenhof dat thans de schuld ervan draagt, dat de tarwepre- mies niet tijdig worden uitbetaald en dat de loonen van het technisch perso neel achterwege blijven. Ook de taal wet moet worden toegepast. Minister Hymans toonde aan dal in zake de betrekkingen met Frankrijk- men zich niet mag laten leiden door ge- voelspolitiek, maar wel door welbegre pen reaalpolitiek. Heer Blavier, katho liek, pleitte voor den fruithandel, die erg benadeeld wordt door de bescherm mende tarieven in andere landen, bij zooverre dat Belgie thans fruit invoer# en nochtans de Belgische tarieven ziji£ lager dan die van andere landen. Ook toonde hij aan dat Luxemburg de wetten op de corif mgenteering van! fruit en groenten niet stipt naleeft. Heer Desmedt drong aan op een on- afhankelijklicidspolit.iel; van Belgie ten- opzichte van Frankrijk, waarop lieert Revèze voor antwoord gaf, dat Belgie die politiek voert, doch in deze omsranJ dighedën is een nauwe samenwerking lusschen Frankrijk en Belgie vereisehU Op een vraag of Frankrijk zijrt- noordergrenzen versterkt, antwoordde hij dat zulks in het. voordeel van Belgie laar wij dan ook in liet Westen zijn De houding der christen democraten' De christen democratische groepen hebben Donderdag vergaderd ten einde over den polilieken toestand te beraad slagen. Fr werd evenwel geen besluit getroffen, daar de onderhandelingen nog voortduren. Toekomende week zullen nieuwe ver gaderingen plaats hebben van de groe pen van het Christelijk Werkersver- bond, van het Christelijk Vakverbond en van de rechterzijde. In het debat in de Kamer zullen liet. woord voeren heeren Marck, Heymaii en Van Caenegem. DE COMMISSIE DER FINANCIES Donderdag voormiddag, vergaderde de commissie der financies, onder voor zitterschap van heer Max Hallet, ten einde de begroot ingen van financieelen aard te onderzoeken en te bespreken* Openbare Schuld; niet terugbetalingen; waarden en landsi middelen. Op vraag van de commissie was heer. minister Gutt bij deze bespreking-en ^•■-WC'S'-^trrasnwuacnt! luiiun ï/iuimcn <-i-» tiek uit, .betreffende de algemeene po litiek, gevolgd door de Regeering. Heer Allewaerl (kalh.), vroeg klaar- deren uitleg betreffende de toepassing der supertaks, oordeelend dal deze na deel ig zijn zal voor den middenstand. Verdere uitlog wordt gevraagd be treffende de inzchten der Regeering, die in hare begrooting schikkingen heeft ingevoerd, tot wijziging van organische wetten, aangaande de Slaalsboekhou- din:g. Heer Gutt, zal in «le namiddagzitting de verschilliige vrajg.en beantwoorden. In de namiddagzitting werd lieer Gut* minister, gehoord bij zijn toelichting, over de begrooting van \s lands midde len. De minister toonde aan dat hij de doorvoering van de politiek van de de flatie, men niet zoozeer lellen mout op de vermindering van de prijzen als wel op de koopkracht van den frank. De mi nister versterkte inlichtingen over de nieuwe aanvullende taks, die de super taks van vroeger vervangt, en beveslig- de dat er geen sprake is van fiscale in— kwisitie. Hij toonde ook de rechtvaar digheid van dte taks aan, die de groo- ten harder treft dan de kleine, en volo kleinen vrijstelt. De commissie gaat Woensdag a. s. met de zaak voort. In de Sixtijnsche kapel iis door den Aartsbisschop van Napels, Z. H. Fin. Kard. Ascale&i, een plechtige H. Mis van Requiem 'gecelebreerd voor de zie- lerust, van Paus Bonediktus XV, zali ger gedachtenis, bij gelegenheid van den dertienden verjaardag van diens afsterven. Kardinaal Ascalesi werd bij gestaan door de oiudste in rang zijnde kanunniken der hoofdbasilieken. De H. Vader kwam te voet naar de kapel en woonde de plechtigheid op den troon bij. Aan liet einde der IJ. Mis verrichtte Zijne Heiligheid de abseute ad tumbam. De plechtigheid werd bijgewoon. door vijftien curie-Kardinalen, het di plomatiek korps, verwanten van Pau Pius XI en Benedictus XV en den vorst grootmeester der Malthezer ridders. Ook waren tegenwoordig de vroegere Ncderlandsche minister-president en minister van Staat. Gh. Ruys de Bec- renbrouck en Mgr Poels. Aan de glocve van Paus Benedictus XV werden den geheelen morgen IIII. Mis«en gelezen, welke door talrijke loovigen werden bijgewoond. Op alle andere menschen met schulden belast zou dus bij de waardevermindering VAö! pauselijke en ex-territoriale gebouwen d.en fsiLink profijt dqsö* Jwoei de l^auisfelijke halfstok/ Millioen! «De Volksgazet» jubileert omdat er door katholieke bladen geschreven werd dat, tengevolge van de crisisomstan digheden, allo banken, zonder uitzonde ring, een moeilijken lijd doorworstelen. Ze noemt dat een bekeering'. Bekeering Maar die waarheid heb ben we igeschreven reeds maanden ge leden. Maar onder die banken, die alle hun best doen om zich doorheen de moei lijkheden te slaan, is er igeen enkele die onder hun beheerders, stadsschepcnen had, die, zonder iemand le waarschu wen, te kennen, of raad Le vragen, 42 millioen uit de stadskassen van Ant werpen en Gent haalden en ze droegen naar hun bank die in nood verkeerde. 't Ergste is dat die 42 mililoon, in extremis overgebracht, de roode bank niet meer konden redden, maar waar schijnlijk, op hunne beurt, reddeloos verzwolgen werden met de rest. Of weet «De Volksgazet» soms beter niguyfis betrekkelijk die 4g millioen Ji Eai ïs §p.!$eiit i

De Volksstem | 1935 | | pagina 1