OXO BLOKJES PUROL Nieuws Posttarleveu Het Geheim Vrouwenhanden Gemakkelijk in 't gebruik, zuiver en practisch zoo zijn de OXO Bouillon Blokjes. Maar koop wel de Het geval-VanCauwelaert Door een afiruggelaar beetgenomen te Ninove Bandietenstreek te Brasschaat 27 Jan. H. Julianus De mecsie authentieke documenten over het leven van dezen heilige zijn op lieden verlo ren gegaan. Ilij is algemeen bekend als een groot bisschop van Mans in F rank- i ijk, en zelfs als wonderdoener. 28 Jan. H. Ablebertus zoon 'van! graaf Witger en de h. Amelberga en J broeder van de H. Gudula. Hij leidde een leven van boetvaardigheid toen hij op den Bisschoppelijke» troon van Cain- brai verheven werd in de VlIIe eeuw. Bij den Koning. M. Devèze, minis ter van Landsverdediging, en M. Hy- mans, minister van Buitenlandsche Za ken werden Vrijdag door Z. M. den Ko ning ontvangen. Prinses Josephine-Charlotte te Knoc- ke. Het prinsesje Josephine-Char lotte is Vrijdag morgen in gezelschap van een nurse naar de villa harer ou ders te Knock e vertrokken, waar zij langen tijd zal verblijven. Een kompar- iiment was haar voorbehouden in de trein, die om 9 uur 14 uit de Noordsta tie vertrekt I blijven ondanks allen huishoudelijken arbeid I gaaf.zacht en blank door Doos 4-en 7/zfrank.In alle Apotheken. De Cactus als onkruid. Zuid-Afri- ka blijft niet gespaard voor plagen. Naast dc sprinkhanen-plaag heeft men nu de caetusplaag welke zulke groote afmetingen heeft aangenomen dat het parlement er zich mee bemoeid heeft en een speciale wet uitgevaardigd heeft om de planten te doen vernielen. Verschillende boerderijen moesten in Kaapland worden verlaten tengevol ge van den snellen groei van het «on kruid». De Kamer bijeengeroepen. -Dc Ka mer i.s bijeengeroepen voor de volgen de week. De agenda,luidt Dinsdag', 29 Januari, 14 uur, inter pellaties Brunfaut-Pierard (soc.;, over de houding van België te Geneve, ten overstaan der toetreding van Rus land tot den Volkenbond Lombard '(soc.) over de benoeming van den ge- meentesekretaris te Souvret; Mampey- •Maes (kalh.), over de Rupelbrug Ie Boom; Dierkens (soc,)., over het ver, minktenpensioen; Woensdag 30 èn Donderdag, 31. 14 u. wetgeving op de checks, de margarine handel, de gelijktijdige uitoefening van de genees- en de artsenijbereidkunde, enz. De interpellatie over de volmachts- besluiten is dus niet voorzien op d agenda, maar aan de soeialistischen kant zal men de prioriteit ervoor, vra gen. EEN AANVULLEND KONINKLIJK BESLUIT. Nog andere wijzigingen worden van 1 Februari van kracht Wij hebben gisteren het koninklijk besluit medegedeeld, waardoor met in gang van 1 Februari a.s. of het port voor brieven tot 70 centiemen per 50 gram, voor briefkaarten tot 35 centie men en het minimum voor zaakpapie ren verlaagd wordt. Thans is in bet. Staatsblad een aan vullend koninklijk besluitverschenen, dat den tekst van de- desbetreffende ar tikelen in de wetten op de posttaneven als volgt wijzigt «Art. 10. Het port voor gefrankeerde gewone brieven uit het binnenland is bepaald op 70 centiemen per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Art. 12. De taks op postkaarten her komstig uit en bestemd voor het bin nenland, is bepaald op 35 centiemen per enkele kaart en op 70 centiemen per kaart met betaald antwoord. Nieuwsbladen en tijdschriften Art. 13. Het port voor /g-eb rank eerde nieuwsbladen en voor alle ten minsts eenmaal per kwartaal verschijnende ge frankeerde tijdschriften, herkomstig uit en bestemd voor het binnenland, is bepaald op 5 centiemen per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Art. 14. Voor nieuwsbladen en andere tijdschriften, waarvan het abonnement door de post bezorgd wordt, betalen de uitgevers het p.ort van te voren, in geld, voor den duur van het abonnement. Dat port wordt berekend tegen 4 centiemen per nummer tot en met 75 gram en, boven dat gewicht tegen 2 cen tiemen per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Prent- en Nieuwjaarskaarten Voor prent- en Kerst- of Nieuwjaars kaarten (art. 16) worden alleen gewij zigd: Kaarten met allerhande geschre ven meldingen 35 centiemen. Zaakpapieren. Art. 20. Het port voor, gefrankeerde zaakpapieren, herkomstig uit en be stemd voor liet binnenland, is bepaald op 10 centiemen per 50 gram of ge deelte van 50 gram, bruto-gewic-ht, met minimum van 70 centiemen per zen ding. Dat minimum van 70 centiemen is verlaagd tol 50 centiem, voor zendin gen van onder band gedane of in open omslag gestoken fakturen en reke- ningsbpgaven lot ten hoogste 20 gram. Postwissels. Art. 78. De postwisseltaks moet van J,e voren door den afzender betaald wor den Zij is bepaald volgens onderstand tarief Voor alle bedrag tot en met 50 frank: 70 centiemen. Postchecks Artikel 23. (eerste zeven leden;" van het koninklijk besluit van 25 Februari 1913, betreffende den dienst der post checks, is gewijzigd als volgt, Art. 23. De in binnenverkeer voor slortingsbulletijns en checks te heffen taksen zijn bepaaid als volgt 1. Voor elke storting bij wege van een stortingsbulletijn Ged«aan aan de loketten van den» Shèckdienst of van een postkantoor 70 centiemen. Die taks is verlaagd tot 50 centiemen voor slortingsbulletijns Van ten hoogste 50 frank; b) Afgegeven aan bestellers op dienstronde de onder a) -voorziene taks benevens een bijtaks gelijk aan het port voor een gewonen brief van enkel voudig gewicht in binnenverkeer voor elk bulletijn van meer dan 50 frank. Voor bulletijns van ten hoogste 50 frank is die bijlaks verlaagd tot 50 centiemen; 2. Voor elke afneming van geld op den Checkdienst. of door tusschenkomst van een postkantoor a) Een vaste taks van .70 centie men en, bovendien, »b). Een evenredige taks van 1/1Q per duizend op de afgenomen som. Ontvangkaarten Artikel 3 van liet koninklijk besluit van Januari 1919, betreffende het in- kasseeren van ontvangkaarten, is ver vangen door den volgenden tekst - Art. 3. De taks voor onlvangkaar- tcn is bepaald op 50 centiemen per 1.000 frank of gedeelte van 1.000 frank, met minimum van 70 centiemen. Die taks wordt door den af,gever vooruitbe taald door middel van op de titels aan gebrachte postzegels of afdrukken van de frankeermachine zij blijft ien bate van de Schatkist, zelfs als de titels om eenigerlei reden niet konden geinkas- seerd worden. Inwisseling van postzegels en postkaarten met Liebig Vleeschextract als hoofdbestanddeel i Fr. 3.50 de doos van 20 Blokjes De kleine Blokjes van groot gebruiksnut" verzoek is van lreer "Van Cauwelaert, dat die onderzoekscommissie werd aan gesteld, en dat liet hoofdbestuur der; Katholieke Unie de eindbeslissing zal treilen. Het bureel der Katholieke Unie wcro. verzocht het algemeen problema te on derzoeken der verhouding tusschen li- nancie en politiek. Heeren Delvaux en Deschrijver zullen hierover verslag uitbrengen, TREKKING Binnenlandsche premieleening 5% 1932 Een !ot ve.i een half mil Hoen Vrijdag had de 35e trekking plaats van de binnenlandsche premieleening 5 Ui. 1932. Zijn betaalbaar met 500.000 fr. reeks 133.997. met 25.000 fr. eik, reeksen 182.531 116.573 207.620 222 366 231.200 265.583 212.217 109.732 120.769 2)3.830 te kaart kantoren ingewisseld. Als gij ene MOP koopt Vraagt dan PRA-TIC. voor de Itatliolielce TU"nie Ee.n eerste vergadering De onderzoekscommissie, samenge steld door het hoofdbestuur der Katho lieke Unie van Belgie, voor onderzoek van liet geval Van Cauwelaert, hield Vrijdagmorgen te Brussel haar eerste vergadering. De bijeenkomst was voorgezeten door lieer de Broqueville en verder bij gewoond door heeren Carton de Wiari, 118.692 122.001 266.207 Mevrouw Felix De Feyter-Michiel.y wonende in de Geeraardbergsohesfraat, ontving Donderdagnamiddag, omstreeks 4 ure, bet bezoek van een handelsreizi ger voor lijnwaad. Bedoelde heer was, naar zijn zoggen, rechtstreeks uit Denderleeuw gekomen, alwaar hij met den echtgenoot der vrouw een koop gesloten had. Hij wist al de andere bedienden der statie op te noemen, die ook een koop met hem ge sloten hadden. Daar lieer Felix De Fey- ter, die zich ook onder hen bevend, voor zoo'n occasie niet wilde ten achter Jaspar, Moyc-rsoen, Sinzot, de la Barre blijven, zond hij den heer. naar zijne d'Erquelinnes, Derbaix, Delvaux en De- vrouw toe, met, het order de som yan 500 fr. uit te betalen. In ruil van be- quelinne schrijver. Er werd geluisterd naar de uiteen zetting van heer Van Cauwelaert, waar na twee verslaggevers aangeduid wer den om de documenten te onderzoeken; deze zijn heeren Sinzot, volksvertegen woordiger, en Moyersoen," senator. Toekomende week zal de tweede ver gadering plaats liebben. Herinneren wij er aan, dat het op doelde som zou de vrouw een gansche baal allerbest lijnwaad in ontvangst nemen. Na eenige aarzeling, ging de vrouw naar boven bet geld halen. Toen bet heerschap vertrokken was, deed de vrouw het stuk verder open, hoe groot was liaar verwondering, toen het niets anders bevatte dan eerst twee meter lijnwaad, vervolgens 7 meter ka toen, en dat al liet overige' slechts pa- pier was. Ze dacht dat haar echtgenoot, dierf vreemdeling wel zou kennen, doch, toon eïeze huiswaarts keerde, moest ze tot haar grootste ergernis bekennen, dal ze het slachtoffer van een bedrieger was, want liaar man had geen het minste or der tot dien koop gegeven, hij bad zelfs- geen enkelen vreemdeling dien dag ge zien. Tot overmaat van ramp, kan de bedrogene vrouw slechts één vage per soonsbeschrijving van den schelm ge ven hetgeen de opzoekingen niet al ie emakkelijk maken zal. De kerel sprak met een Westvlaamschen tongval. Vrijdagavond werd een stoutmoedi ge bandietenstreek gepleegd aan Ja Augustijnenlei te Brasschaat. De bejaarde echtgenooten Coopn?af wonende in een villa aldaar, werden <n de keuken door drie gemaskerde Dan- dieten, die door middel van valsc-he sleutels, langs de achterzijde waren ml liuis gedrongen, overvallen. De h. Coop'- man, rustend Antwerpsch politieofficier, werd onmiddellijk met een matrak neer geslagen, terwijl een van de andere schurken de vrouw met een revolver ïrt bedwang hield. Onder doodsbedreigin gen eischten de bandieten al het voor handen zijnde geld. Smeekend liaar man geen verder leed te doen, overhandigde de vrouw 900 fr. aan de schurken, die' alsdan de villa verlieten, na de vrouw; aangemaand te hebben gedurende een paar uur niet buiten te komen. Eenigen tijd daarna riep de vrouw om hulp' in een herberg uit de buurt. Nadat zij het verbaal van den over val had gedaan, verloor zij het bewust zijn. Een ontboden geneesheer verstrek te baar de noodigé zorgen en verpleeg de1 ook den h. Coopman, die verscheide ne verwondingen had opgeloopen, ge lukkig niet levens-gevaarlijk. Politie en gendarmen deden dadelijk een klopjacht in de buurt, die echter, tot. geen gunsti.gen uitslag leidde. Men' heeft geen enkel spoor van de daders! Het parket van Antwerpen is heden Zaterdag te Brasschaat afgestapt. 87ste Vervolg. Om den konstabel zenden her haalde Rosamond. Zijn er dan op klaar lichten dag dieven in huis M. Mundér zegt dat hij niet weet, of het niet erger dan dieven zijn, her nam Betsy. Het is de vreemdeling weer, met uw welmeenen, mevrouw. Hij belde .stoutweg en vroeg of hij mevr. Frank- land kon spieken. De vreemdeling riep Rosamond uit, levendig hare hand op den arm yan liaren echtgenoot leggende. Ja, mevrouw, zegde Betsy. Dezelf de die hier laatst met die dame ge weest i-s om het huis te zien. Met de haar kenmerkende bewege lijkheid sprong Rosamond overeind. Laat mij haar beneden gaan 1 begon z'j Wuclit viel Leonard baar in de rede. terwijl hij haar.bij dc hand greep. Het is volstrekt niet noodig dat gij naar heneden gaat. 1 aal dan vreerade- i rg hoven komen, ging-hij yoj-L zich 1 ol Betsy wendend--, en zeg aan Mijn beer Munder dat wij zelve de behande ling dier zaak op ons nemen. Rosamond zette zich weer naast haar echtgenoot newer. Dat treft al zeer toevallig, zegde zij, op een zachten, ernstigen toon.Hel moet niets meer dan louter toeval zijn, dat ons den draad in. handen geeft,juist op het oogenblik, dat wij het minst verwachten dien te vinden. Ten tweeden male werd de deur ge opend, en op don dorpel vertoonde zich bescheiden een oud- manneke met blo zende wangen en lang w it baar. Hij had een lederen kist je. aan eenenrjem op zijde hangen, en de steel van eene pijp stak in den borstzak van zijnen jas.Hij deed eene schrede in.de kamer, blcel' dan staan, drukte beide handen, waarin hij zijn vilten hoed frommelde, tegen zijn hart, en maakte in snelle opeenvol ging, vijf zonderlinge .buigingen, twee voor mevrouw Fankland,twee .voor haar echtgenoot en nog eene voor mevrouw Frankland als eene afzonderlijk? en b'jzondeer hulde aan de dame. Nooit bad Rosamond zulk eene vol- komene vepersoonlijking van onschuld en eeenvoudigheid gezien als dc vreem deling opleverde, die in den brief dei huishoudster als een brutale vagebond beschreven was en door M. Munder ge vreesd als iels ergers dan een dief. Mevrouw en mijn goede heer, zegde dc oude man, op uilnoodiging van mevr. Frankland een weinig nader tredende, ik vraag u wel yerschooning dat ik u lastig val. Mijn naam is Jo seph Buschman. Ik woon in de stad Truro, alwaar ik het beroep van kas tenmaker uitoefen. Alles wat ik van uwe goedheid verg, is dat gij mij vergunt een woord te zeggen betreffende de rede van mij ne komst hier, betreffende"mij zelve en betreffende nog iemand anders diè mij aan bet hart ligt. Ik zal u slechts eeni ge oogenblikken ophouden, mevrouw en mijn goede heer, en dan zal ik weer mijn weg gaan, onder hartelijke dank betuigingen en met de beste wenschen voor uw geluk. Wees zoo goed in 't oog te houden; M. Buschmann, dat onze tijd uw tijd is, zegde Leonard. Wij hebban volstrekt geene dringende bezigheden waarom gij uw bezoek zoudt behoeven te ver korten. Ik moet u vooraf zeggen, ten einde alle gedwongenheid van weerzij den te voorkomen, dat ik 'liet ongeluk tieb blind le zijn. Ik kan u echter al mijne aandacht beloven, voor wat luis teren betreft. Rosamond, beeft M. Buschmann plaats, genomen BuscJimann. stond nojg bij deur, en betuigde zijne deelnemin-g door weer voor M. Frankland le buigen, en zijnen villen hoed weer tegen zijn hart te frommelen. Kom nadert als ik verzoeken mag, en ga zitten, zegde Rosamond. En verbeeld u geen oogenblik dat eeni.g ge voelen van den rentmeester den min sten invloed op ons heeft, of dat wij het eenigzina noodig achten dat gij verontschuldigingen maakt, wegens het voorgevallene toen gij hier den vorigen keer kwaamt. Wij hebben er belang bij, zeer groot belang, ging zij mei hare gewone rondborstigheid voort, alles tv lictoren wat gij ons te zeggen hebt. Gij z.ijt juist degene, dien wij op- dit oogen blik... Zij zweeg dewijl zij haren voet door dien van haar echtgenoot voelde aanraken, en terecht begreep, dat dit eene waarschuwing was, om niet al te openhartig tot den bezoeker te spreken voordat deze het doel van zijne komst.: verklaard bad. Met een zeer vergenoegd, en tege'pjk eenigzips verbaasd gezicht, toen hij Ro samonds^ laatste woorden boorde, schoof oom Joseph eenen stoel bij de tafel en begon zijne verklaring in dier voege Mevrouw en mijn goede mijnbeer! Voor dat ik behoorlijk mijn woordje zeggen kan, moet ik, met uw verlof, teruggaan lot den vorigen keer toen ik hier met mijne nicht kwam. Uwe nicht riepen Rosamond en Leonard le gelijk uit. Mijne nicht! Sara, zegde oom Jo seph, lie ecnig kind van mijne zuster Agatha. I-Iet is uit liefde voor Sara, met uw welnemc, dat ik nu hier ben. Zij isj de laatste van mijn vleesch en bloéd, die mij op deze wereld overgebleven iSi, De overigen zijn allen weg Mijne- vrouw, mijn kleine Joseph, mijn broe der Max, mijne zuster A*gatha en de man met wien zij -gehuwd was, de goe de en edele Engelschman Lecson al len, allen zijn niet meer Leeson, zegde Rosamond, de hand van haar echtgenoot veel be te-eken end onder de tafel drukkende. Uwe nichV heet Sara Leeson. Oom Joseph zuchtte en schudde he| hoofd. Op zekeren dag, zegde hij, die vari al de dagen in het jaar de ongelukkig ste voor Sara was, veranderde zij dien naam. Van den.man, met wien zij huw de. en die nu.dood is, mevrouw, weet ilc' weinig of niets, behalve dat hij Jazephj heette. Rosamond drukte voor de tweede, maal de hand van haren echtgenoot. Al§. hunne eigene overtuiging jufvrouw Ja- zeph niet reeds met Sara Leeson ver-» eènzelvigd had, moesten de laatste woorden van den ouden man ruim schoots voldoende zijn geweest ora haar te verzekeren- dat beide nameq floor ééne en dezelfde persoon gedfa* gen waren. '1 YeryoJ^Sf

De Volksstem | 1935 | | pagina 2