Het AlkoMvraagstuk DeGafiSPöRTA" KAMER BROUWERIJ DE GHEEST Koloniale Loterij?? Wildstroopersdrama te Dwörp DE KAPITEIN »rj: 'SKiyg5fc3B>*i tva*g*™»g!g 1 "Waart. H. Albinus was bis schop van Angers in de Vie eeuw, en •wiQond.e in die hoedanigheid de beide concilies vili) .Orleans bij, die gehouden werden in 53$ en 541. Onmiddellijk zijn dood werd hij 'vereerd. Koninklijk bezoek aan Gembloers. Op 20 Juli a.s. zal Koning: Leopold UI de Staatslandboinvschool le Gem bloers- bezoeken, bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van liet instituut. De vorst zal ontvangen worden door bet magistraat. 3 id Carnaval te Aalst (Op Zondag Maart 1935) Te dier gelegenli legt de N.M.B.S. ontdubbelingstremen in, bij vertrek uit hiernavermelde sta tions: Brius-sel-Noord, Gent-St. Pieters, Opwijk, Wet teren, Mderbeke, Ath, Ant- werpen-Zuid, Sottegem, St. Nicolaas- Waas, Denderleeuw, Wetleren en De*i- dermonde. Voor nadere inlichtingen, gelieve aanplakbrieven té raadplegen. de Met SA POLI 10 maal minder mceite en het parket glanst een gansche week Dood va i de moeder van den Pause- l/jken nuncius. Te Frascati, in Italië, i-s- Mevr. Micara, moeder van Z. Exc den pauselijken nuncius te Brussel Dinsdag op 93jarigen ouderdom over leden aan de gevolgen van een longont steking, waartegen de aflijvige een bui- tengewonen weerstand bad geboden. Mevr. Micara bleef tot op bet laats oogenblik zeer helder van geest en Zon dag nog volgde ze zielsvroom de cere inonies van de mis, welke door Mg Micara in bare kamer werd gecele breerd in aanwezigheid der andere, le den van de familie. Z. II. dé Paus die meermalen zijn zegen aan de hoogbejaarde zieke gezonden, heeft bij liet vernemen van het afsterven, aan Mgr Micara en aan de familie zijn innige rouwbetuiging doen uitdrukken. Het geval van de «Minerva Motors De handelsrechtbank te Antwerpen beeft aan de maatschappij Minerva Motors» liet gekontroleerd beheer toe gestaan. Als kommissarissen zijn benoemd de hh. Ge.ntil, Ilellebaut, van de belastin gen, Tobie Glaes, ingenieur op. rust en Joris Hebbelynck, advokaat. Deze heeren zullen binnen de maand bij de rechtbank een verslag hoeven in te dienen. Voor het terug vruchtbaar makci eener woestijn. Door een nieuwen dam in den Tigris, waarvan de bouw aan een Engelsche fir .werd, zal liet gebied wel eens beweert, zich eens liet Bi.jhel- schc Paradijs bevonden heeft en «lat Uiaus een woestijn is, weer zijn legen darische vruchtbaarheid verkrijgen. Gedurende voor- en najaaroverstroo- mingen zal een groot gebied onder wa ter gezet en daardoor weer vruchtbaar gemaakt worden. Zitting van Woensdag 27 Febr. 1935 De zitting vangt aan om 2 ure, on- der. voorzitlerichap van ff. PgifCB- LET. Het alcoolregiem M. MTJ.A~DELEF.il (lib.), bij ordenvo- tie, dringt aan dat het bureel een stap zou doen bij den Senaat om Le beko men dat de herziening van het alkohol- regiem onverwijld zou wórden behan deld, ten einde de kwestie op te lossen nog vóór de opening van de Br.usselsche Wereldtentoonstelling. De VOORZITTER. Een dergelijke slap valt binnen de bevoegdheid van de regeering. M. GUTT, minister van Financiën, betuigt zijn. instemming. Begrooting van Lands middelen De bespreking der artikelen dézer begrooting wordt aangevangen én in verband daarmede liet ameridemënt van de regeering in verband met de pensioenregeling voor na den oorlog gestrafte ambtenaren. Dit amendement voorziet dat de ge straften, voor wie de kommissie God dijn voorstelde ze .in hun rechten op pensioen le herstellen of voor wier ge vallen die kommissie zich onbevoegd verklaarde, gemachtigd worden om nun rechten te doen gelden op den ver- cischten leeftijd en mits de vereischle dienstjaren. M. MUADELEER geeft uiting aan eenige bezwaren. De rechten waarin de gestraften hersteld worden mogen niet voordeeliger zijn dan die van de andere beambten. De oorlogsjaren mo gen niet in aanmerking komen voor de pensioenberekening. Mits die beperkin gen en mits uitschakeling van de ge vallen, voor dewelke de kommissie Goddijn zich onbevoegd verklaarde, zal de liberale linkerzijde het amendement goedkeuren. M. EEKELEERS (socialist) stelt amendemenlsgewijze voor dat liet voor deel van het regeeringsvoorstel zou jjgd uitgebreid worden tot gestrafte ge meente- en provinciebeambten. M. BLAYIER (katholiek) vraagt de regeling van enkele gevallen van oude beambten. M. JORIS (liberaal) meent dat men de bevoegdheid der kommissie Goddijn zoodanig zou kunnen wijzigen, dat zij de gevallen, waarover zij tot dusverre onbevoegd was, zou kunnen onderzoe ken M. EEKELEERS heeft geen bezwaar tegen een nieuw onderzoek, op voor waarde dat de pensioenrechten hersteld worden voor de gestrafte gemeente- provinciebeambtcn. M. BORGINON CVl- nationalist)' van mèéning dat de gevallen van dé gestraften enkel onpartijdig Lunnoi beoordeeld worden door personen, die de omstandigheden kennen waarin de bestrafte feiten zich voordeden iets dan hel herzien kadastraal inkomen, dan wordt in verhouding eenc korting toegestaan, op voorwaarde dat bedoeld inkomen ten minste 150 fr. bereikt. Een onder-amendement Hausirate (kath.) vervangt 20 door «lö Hel amendement,, aldus gewijzigd, wordt goedgekeurd bij zitten en recht-1 staan. - M. GUTT, minister, herinnert cr aan.j hoe het. regeeringsaniendcinent enkel; steunt op de besluiten van de kom missie Goddijn. Hij aanvaardt het amendement MunÜelëer 'betreffende de! uitschakeling van de gevallen waarvoor de kommissie Goddijn onbëvóegd was. M. BOVESSE, minister, van Justitie,1 kant zich tegen het amendement Eekc- leers. omdat de betrokken ambtenaren afhangen van andere overheden, wier bevoegdheden de Slaat niet mag over nemen. De h. YAN WALL13GHEM (sóc.) 'zal tegen liet regeeringsamendement slem- men, omdat liij niet instemt met een maatregel ten voordoele. van de na den oorlog gestrafte beambten.. De li. EEKELEERS antwoordt, dat, de zaak waaróm het liiér gaat, zeer recht vaardig is. M. HYEMAN, kath. vermeent dat eene oplossing kan. gevonden worden door een klein bijzonder wetsvoorstel, dat de ambtenaars van provincies en gemeenten in deze! zaak zouden goliik behandeld worden, zooals deze van het centraal bestuur. Na nog een paar. opmerkingen van M. FIEULLIEX en EEKELEERS, wordt liet amendement Mundeleer aangeno men. M. HEYMAN, kath. brengt een amen dement voor dal hij ten slotte voor- loopig intrekt, echter, vragende dat het tot bij de tweede lezing zou voorbehou den worden. Regie van Telegraaf en Telefoon Thans komt het vvetsvoorsel aan de beurt op de ramingen voor liet finan cieel dienstjaar van 1 Maart 1931 tot 29 Februari 1936. MM. VINDEVOGEL, kath. eni HOR- REXT, lib., opperen enkele kritieken; waarop M. du Bus de "Warnaffe, mi nister belooft de noodige maatregelen te nemen om aan. de sprekers voldoe ning te schenken. De artikelen van het ontwerp worden daarop aangenomen en de zitting gehe ven om 5 ure 40. Woensdagnamiddag heeft de li. Mun deleer aangedrongen, in de Kamer op dat een oplossing zou worden gegeven aan het vraagstuk van de herziening van het albohoiregiem. Die zaak is naar men weet, versuk keld in' een straat jé zonder eind ifrt- m'êrs de verwerping van hét verslag Legrand in de 'Sënaatèkommissie maakt het vraagstuk onoplosbaar zöo niet aan de eenen 'of anderen kant een im tiatief genomen wordt. Dit wordt thans in het vooruitzicht gesteld de regeering gaat amende menten indienen bij den Senaat. Deze zal ze waarschijnlijk verwijzen naar de kommissie van Justitie, die aldus weer aan het werken zal kunnen gaan. Indien zij de amendementen aanneemt, waarin het beginsel van een terugkeer tot een* gekontroleerde vrijheid van het alkoliolverbruik zou vervat zijn, zou meteen het ontwerp Legrand, dat op eenzelfde beginsel sleunde, opnieuw opgerakeld kunnen worden, zoodat de zaak tenslotte toch voor den Senaat zou kunnen gebracht worden, waar de re-geering natuurlijk haar teksten zou verdedigen. Minister Bovesse, in wiens bevoegd heid dit vraagstuk ligt, is, naar men verzekert, voornemens om, na overleg met zijn kollega van Financiën, de zaak aan den Kabinetsraad voor te leggen. Wordt overeenstemming bereikt, dan bestaat er mogelijkheid dal de amende menten reeds de volgende week bij den Senaat worden ingediend. gehouden door den Heer Edmoad VERBEEREli wordt overgebracht van do Niénwbeckstraat naar den HOEK der KERKHOFBAAN (oud huis T)c Swarf) Aalst OPENING Op ZATERDAG 2 MAART Kar naval-avond) IEDEREEN IS WELKOM Men tapt cr dc gocdyelccnde Bieren der N. V. AALST 22? GEHEIME STOKERIJ ONTDEKT TE MELSELE Gisteren voormiddag, rond 10 uur, kwamen de accijnsbedienden van Bcve- ren een huiszoeking doen bij den ge naamde J. Van II..., Calishoekstraat, te Mesele. Mogelijks wisten ze dal cr daar iets niet in den haak was. Daar de eigenaar afwezig was, m.oes- ten zij de woning' doen openbreken en zij vonden er al de noodige grondstof fen en liet noodige materiaal vóór een geneverstokerij. Alles werd aangesla gen en naar het depot le Beveren ge voerd [•ma opgedragen wat met do léden der kommissie God waar zooals men dijn niet het geval is. Ilij raagt alge- Bij den Koning. Kapitein Cassie, lid van het King Albert Memorial Fund, evenals Majoor Paris, de nieuwe krijgs- gealtaeheerde biij liet Engelsch gezant schap, werden Woensdag door Z. M. den Koning ontvangen. heele amnistie. M. GUTT, (minister van financiën), kan niet op staanden voet zich uil spre ken over de amendementen Mundeleer en Eekeleers en vraagt dat m.en eerst de andere artikelen zou afhandelen. In middels kan hij zich nader laten voor lichten. Een gedachtenwisseling ontstaat over een amendement Desmedt-E. Blavier, (kath.) dal bepaalt Wanneer het kadastraal inkomen van n iel gebouwde goederen, dat den grondslag uitmaakt van de grondbe lasting, te minste 20 hooger i Nieuwe ontd.ekh.lns in onbekend. Afrika Opnieuw is thans een; wittè vlek van de landkaart verdwenen. Xaar generaal Tillio van de academic voor weten- schappen le Parijs, meedeelt,, is liet ka pitein Ëeyler met vier inboorlingen en zeven kanieelen gelukt, in het beruchte Tafasses^et, een der gebieden-van c!e aardoppervlakte, welke tot nu toe on bekend is gebleven1, door te dringen. De kapitein heeft liet aangedurfd met zijn karavaan de Sahara te doorkrui sen een onderneming, welke zelfs de moedige Toearegs niet hebben kunnen voltooien en het geheele Tafasses- setdal tot beneden aan het Tehadmeer cartografisch op te nemen. Als cenig hulpmiddel gebruikte Ëey ler een handkompas, waarmede hij over een traject van. 1450 kilometer werkte. Welke gevaren de kleine karavaan bedreigden blijkt wel hieruit, dat ze dikwijls- van de eene waterbron naar een verder gelegen oase 600 kilometer moest afleggen. Gij hebt nog nooit gewcn.ien in de Slechts één enkele maal is voldoende Met één lot heeft een gezin VIJF MILLIOEN gewennen Trekking der 8e snede (violetkleuri ge biljetten) op 15 Maart. Waagt rus 50 franken MET DE nOODB HA3VDBN 12de Vervolg. De graiaf de Kéroulas, groette kccl- 1jes de rechters, keerde zich naar het yolk, nam den hoed van het hoofd, on riep tot driemaal toe met luider stem me Xeve de Koning Vervolgens geleidden de soidalcn hem en zijne offb'iers naar de gevan genis terug. Ros ooft' volgde den graaf niet en bleef staan lui liij van de réchters, de schriftelijke toelating had gekregen om den kapitein in den kerker te gaan opzoeken. Toen hij weer builen was, nam hij Guilanek hij de hand en zegde hem: Jongen, er is nu geen oogenblik tijd te verliezen; wij zullen dezen nacht een gevaarlijk spel spelen, ons leven is cr mede gemoeid, niels minder, maar daarom geen moed verloren... Ik wil den kapitein niet slechts zien en hem spreken, maar hij moet ook zijne dochter jufvrouw Yvonne, kunnen omhelzen en zegenen Gij hebt mij beloofd als man Ie zullen handelen, welnu beloof liet mij. hij uws vaders aandenken. Gij zult voor uwe moeder de waarheid moeten ver zwijgen, want zij zou zich te veel on gerust over u maken en ons leven komt in geen vergelijking met de heilige taak, die wij thans te vervullen heb- Wi.j hebben nog drie uren lijd eer we in de herberg van moeder Larnproie moeten zijn. Blijf hier wandelen en slenteren: doch zijt op uwe hoede en vergeet dit vooral nielr binnen twee uren moeten wij bij onzen beminden kapitein zijn. Roscolï spoedde zich naar het huis zijner zuster en vond Yvonne alleen thuis. Jufvrouw, sprak de zeeman, ter- wijl hij haar eenvoudig groette, alles wat ik u beloofd heb, zal geschieden... Gij zuil in staat gesteld worden uw va der te omhelzen... liet moedige kind voorzag 't gevaar 'wel, waaraan zij zich waagde, doei verzamelde al haar moed cn vroeg stout weg Wanneer moet ik gereed zijn Maak u gereed, zoo spoedig mo gelijk. Is er een priester in den omtrek le vinden Ja, de pastoor van een naburig dorp; liij houdt, zich schuil in eene spelonk aan de kust. Wie weet zijne schuilplaats -Ik onmiddellijk zal... In "s he mels naam jufvrouw, haast u of wiij komen te laat. Op dit oogenblik naderde Brïn d'Avoine een eenvoudige herdersjon gen met zijn geit aan een koord vasi gebonden, de hut van Anaika. Toen hij bij de hut was„zag hij Roscolï verwon derd aan. want hij kende den inairoos niet en ging recht op Yvonne toe, die hij goed kende en vroeg haar een stuk brood, 't Meisje sneed hem een grooleu bolerham, die hij met smaak verslond, waarna hij zich gereed maakte om zijn weg te vervolgen. Wacht even, sprak Roscolï. brengt dil pak klecren eens naar de man m de grot en zeg hem ze spoedig aan le h ek ken om hier heen tc komen. Op klaarlichten dag vroeg de jongen verwonderd. Toen (jachtwachter Wets, van Dworp, op ronde was, aan de grens van Dworp en Rode, betrapte hij, in den nacli twee stroopers, die op hem scholen. Hij antwoordde en hoorde na zijn scho'. een kreet, gevolgd door de vlucht van de stroopers. Men vermoed» dat een hunner nogal erg moet gewond zijn en zich wellicht in een hospitaal moet bevinden. VERDACHTE BRAND TE SI NT'PI ETERS"J ETTE In de Paul Micliiclsstraat, te Sint- Pielers-Jette, -brak in verdachte om standigheden brand uit in de wompp van llcnri Lanckmans, geboren in 189.». Het vuur nam geene groote uitbreiding en kon spoedig overmeesterd worden. Onderzoeksrechter De Muylder stel de een onderzoek in. Twee verschillen de vuurhaarden werden ontdekt. Do brand woedde in de benedenverdieping en Lanckmans was thuis toen het on heil plaats had. Alhoewel hij loochent- den brand to hebben gèsticht is hij aangehouden en opgesloten. Pasforij geplunderd te Soncelles Toen de pastoor avn Boncellcs bij Luik. Woensdagochtend, wakker werd, stelde bij zekere wanorde in zijn slaap kamer vast. Onmiddellijk iging,liij kij ken in de kamér van ziijn '90-jarigen vader en die van zijn zuster, die. mét hem hetzelfde'huis bewonen, en alsdan bleef er geen twijfel meer over dat *s nachts dieven op-bezoek geweest wa ren. Zijn soutane was o.m. verdwenen die in een belendend vertrek over'een stoelleuning was gehangen. In een van de zakken bevonden zich gewoonlijk de sleutels van den geldkoffer en van ver scheidene meubelen, waarin zich, be nevens allerhande kostbare voorwer pen, ook kerkelijke dokumenten werden geborgen. In de vertrekken lieerscbte verder een buitengewone wanorde. De inbrekers hadden het vooral op geld gemunt. De geldkoffer droeg in derdaad sporen van geweld, maar de dieven waren er niet in .geslaagd hem te openen. Een som van 4.000 frank en de brieventasch van den priester met 2.050 frank, werden nochtans gestolen. De soutane van den pastoor werd nadien in een bosohje teruggevonden. Ja het moet wel, antwoordde de zeeman,'het geldt, thans een men- schen leven. Het kind deed wat hém bevolen was. Een uur later verlieten twee matro zen en een scheepsjongen Anaika's wo ning en sloegen den weg in naar de stad. De oudste der twee matrozen miste den vluggen tred van zijn makker, ter wijl de scheepsjongen een blecke ge laatskleur onder den breedgeranden hoed vertoonde, maar zij stapten daar om niet min snel 'O.yer den weg, want de avond begon reeds te vallen en bo vendien hadden zij geen tijd te verlie zen. IV. DE JACOBIJNEN TE BREST De herberg van moeder Larnproie had in den lesten tijd een geheele ver andering ondergaan. Van eene fatsoen lijke herberg had de revolutie er een kroeg, een soort van club van gemaakt, waar men over brandstichting, plunde ren en moorden sprak, als over de on schuldigste zaken ter wereld. Moeder Larnproie was voortdurend slecht gezind, omdat zulke kerels haar huis bezochten, en was voornemens het te sluiten: liever «at zij droog brood, dan de handlangers der revolutie nog langer te bedienen. Oude Vrienden raadden haar echter aan, haar zaak te blijven uitoefenen, omdat weigering van haar huis niet meer voor de revolufionnairs open le stellen, gelijk stond inct eene groote misdaad, waardoor zij veel kans zou hebben in de gevangenjp geworpen on op hel schavot gebradht.'te worden, ter wijl bovendien de Bretanjer matrozen daar voortaan een góede of gezel li tevens door dergelijke handelwijze me nige gelegenheid zou lalen voorbijgaan om de koningsgezinden en de vervolg den, priesters en edelen, van dienst le kunnen zijn. Moeder Larnproie was1 algemeen ge kend en door iedereen bemind. Haar voornaam was niet enkel meer Juliana, maar de republikanen noemden haar voortaan Juliana-Lucrelin. Al spoedig .bewees zij, geliijk bare vrienden voorspeld hadden, voorname diensten aan de goede zaak; aan er- volgde priesters verleende zij eene schuilplaats in baar huis, aan edelen en verdachten bezorgde zij de .gelegen heid om veilig naar Engeland over te steken en nimmer gaf zij op meer luid ruchtige wijze lucht aan haar republi- keinscli en vadcrlandsch gevoel, dan wanneer ze in staat was geweest de zaak des konings een dienst le bewij zen. De herberg van moeder Larnproie werd .het rendez-vous van de republi keinen en van hunne aanhangers en van hen, die er groot belang bij hadden zich op de hoogte te houden van 't geen er dagelijks behandeld werd en in de groote wereld voorviel. Mériodec en vele andere brave lieden die wegens de nederigheid van hun be roep genoodzaakt waren zich niet te veel op den voorgrond te plaatsen, ont braken nooit bij de avondbijeenkoms ten, en 't was oole daar dat de loods met Roscolï, Flambard, Guilanek, Fanbole en Moueheron afgesproken had, elkaar te ontmoeten. Afgeveerdigden uit Parijs die hel woord zouden voeren, werden verwacht en voor het gewone uur was de her- bergzaal ingenomen door matrozen 8cn- De vrouwen getooid met de rooue kokarde op het hoofd en doek, en ver hit door den drank, kraamden al even veel, zoo niet meer, onzin uit .over ge lijkheid cn broederschap'. Zij spraken over degenen, die do rechten van den mensch verdedigden-, terwijl de veroordeeling van den graaf de Kéroulas haar stof leverde tot do .bitterste verwijtingen en grofste ver- wenschingen van de geestelijkheid, en den adel. Men schreeuwde, tierde en vloekte nog altiljd voort, toen Roscolï met Gui lanek binnentrad. Moeder Larnproie, die veinsde naar T gesprek te luisteren van twee patriotten welke over dc po litiek spraken, herkende hem onmid dellijk, ging naar hein toe en bracht hem in haar huisvertrek. Hoe is alles hier veranderd mompelde Rosc.off. Alles was 't antwoord, behalve ik, mijn jongen, en als ik er u een bewijs van mag en kan geven, reken dan op mij. Ik houd u aan uw woord en rij zult er mij aan 't einde van de verga dering dc proef van leveren. Wat hebt gij sedert gister al niet moeten liooren Roscolï En wat heb ik jn dien korten Lijt> al niet gedaan Hebt gij Anaika reeds gespro ken Zeker nog niet lang geleden en ook... Nu verder Ook heb ik jufvrouw de Kéroulas gesproken. 't Vervolgt* vergaderplaats zouden pissen en zij vrouwen, ^eegloopers en nieuwsgien-

De Volksstem | 1935 | | pagina 2