9 Aiganiesue Raad van het slijk JsugdverM voor De tweede Postvloolit naar Congo Paardeiiuitvosr naar Frankrijk Kamer Zaterdag MUST 1935 Ernstige Treinontsporing in Frankrijk Anti-Beigisch gestook in Eupen en Alalmedy iXXXXIe JAARGANG NUMMER 5 g Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon li4. DAGBLAD - 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit Luiten het Arrond, AALST g Agentschap HAVAS, Adolf Maxi aan 43. JLe Brussel t—Hue de Richeleu. PaylJ* J3ank Buiding/Kfngsway, 20 Londrear W. C. Z« H. Francisca Zon op6,20 Zon af 5,44 E. K. 12 V. M. 20 IN MAART -1935 Inleidend woord door Juffrouw Chr. de Hemptinixe. Groole reizen openen horizonten cn laten ons toe dc verwoestingen aange bracht door het materialistisch heiden dom en het sociaal marxisme, vast te gtellen. Deze strekkingen dringen over al binnen, op pedagogisch gebied (Nor maal en Hoogescholen) op sociaal ge bied, door wetten, sociale Staatsscholen zoogezegde onzijdige werken, Rood Kruis, enz. Door pers, kinema, radio en sommige andere vormen van ontspan hing. De problemen van andere landen en werelddeelen zijn gansch verschillend van de onze. Nochtans, de algemecne lijn is overal dezelfde vooral in de jgroote sleden. Treffend is de juistheid en de nood zakelijkheid van den wekroep van den Paus, tegenover de nieuwe toestanden waarin men zich plotseling, bevindt. De oproep tot K. A maakt de geloovigen bewust van bun verantwoordelijlkhei'd, .vraagt de hulp van iedereen, schenkt vertrouwen, geeft stuwkracht, verwij dert sleur en slenter en formalisme uit bet katholiek leven, vestigt de aan dacht op alle huidige vraagstukken en nooden, vereeni-gt al de krachten, en verliendubbelt zc daardoor. Die uitstraling van de Roomsch-Ka- tholieke Kerk, is bewonderenswaardig. Haar invloed dringt door tot de uit einden der wereld en voorziet in de mo derne nooden. Bewonderenswaardig is het ook, dat haar kinderen van alle irassen_ en talen trouw den oproep be antwoorden. In vergelijking met de landen die ik bezocht heb is Belgie een bevoorrecht land. Het wordt dikwijls te Rome als voorbeeld aangehaald. Men waardeert de veelvuldigheid en de voortreffelijk heid in de aanpassing van onze mclho- ides. Men vreest nochtans en dit Ihoeït men me reeds dikwijls gere#/] dat het een heilskarakter der K. A. in kracht en doelmatigheid zou kunnen (Verliezen, 't Is dc taak van het V. J, Y. K. A, daarop de aandacht te vestigen, opdat het '.uitstekend werk van de spe cialisaties en hulpwerken dit kenimerk ,van de K. A niet uit het- oog zou doen verliezen. De Manuel d'A.C. van Mgr. Civardi, onlangs in hef. Fransch vertaald, 'geeft desaangaande een overzicht. Het wordt samengevat in een bijdrage van denzelfden schrijver, in Assistente Ecclesiaslico. Laat me toe U eenigc uittreksels van dit artikel voor te lezen Onlangs nog in zijn rede lot de leidsters der Vrouwelijke Jeugd (22 Juli 1.1.) gewaardigde zich de H. Va- der enlkele heldere aanduidingen te verschaffen betreffende eene van de meest fondamenteelc kenmerken der K. A., n.l. de coördinatie tiusschen de verschillende werken. Allen hebben we den plicht deze kost bare aanduidingen tc nutte te maken, .wij vooral, proosten der K.A., omdat wé 'de geestelijke aanvoerders zijn van de verscheidene korpsen uit het christelijk leger. We zeggen ALLENomdat de woor den van den II. Vader een waarde een bel eekenis hebben die veel verder reiken dan de hooge vergadering wat op het word uitgesproken. Zijn woord •i.s universeel, vermits hel handelt ever een gemeenschappelijke noodwendig heid, over een plicht die op iedere ver- eeniging rust; op alle bestuurders, en leden der K.A., en dit niet slechts van Italië, maar van de gansche wereld, Daarom willen we een kort commentaar geven over deze uitspraken, en volger, daarbij het uitgebreide verslag dat ver scheen in den «Osservatore Romana. 2>0m iedere dubbelzinnigheid nopens deze kwestie te vermijden, inoei.cn we eerst en vooral een onderscheid maken tussclien de inwendige uitwendige coördinatie De eerste komt voor bij de organisa ties die bebooren tot de K. A. en daar om mogen wc haar noemen de «coördi natie in de K.A.». De tweede bestaat tusaclien de K. A. en de vereenigingen en werken die bij haar aanleunen, haar hulpwerken en dat is een coördinatie MET de K. A. De H. Vader heeft de eene zoowel als de andere aanbevolen, of beter gezegd bevolen. Dit bewijzen vele pauselijke documenten,. De organische eenheid, de coot s' dinatie van alle krachten die arbei- J» den op het terrein der K.A. dat is wel de gedachte, de wensch, liet be- vel dat de H. Vader in zijn laatste rede heeft gegeven'. We zeggen bevel, want de H. Vader zelf wilde hel alzoo bepalen. Het is een ordewoord we zouden het ook mo gen noemen een georganiseerd woord de H. Vader verkoos echter het te bepalen als een orde-woord omdat er inderdaad sprake is van een •bevel. Zoo sprak de H. Vader bij den aanvang van zijn rede. En hij ver- volgde Het is nocdig het gedacht van den H. Vader goed te vatten. Hoe meer krachten zich in de ver schillende richtingen ontplooien, des te meer is er eenheid van weg no,o- dig niet een unificatie, maar een harmonische en orgamsjc/he een- heid. Neen, er is geen isprake van' unifieeren, maar wel van, coordon- neer en, samenbrengen. En de K. A. op die .wijze organisch vereenigd in hare verscheidene takken (mannen, vrouwen, universiteitsstudenten en studentinnen, K. A. jeugd, in al haar categorieën en vereenigingen) heel die K. A. moet immer en immer be- ter blijven in de eenheid der Kerk; ziy moet die eenheid beleven zooals, de Kerk zelve ze beleeft, vermits de K. A. geroepen is, evenals de Kerk deel te nemen aan een der wezenlij- ke uitingen van het leven der Kerk zelve haar Apostolaat!» Die opvatting, dit bevel van den H. Vader is geen nieuwigheid. CooTdonneeren vereischt bevoeg- dc organen. Wij hebben ze. Maar coordonneeren is niet concentrecren. Coordonneeren wil zeggen orde brengen de verhouding vastslel- len tusschen de verscheiden en ge- scheiden zaken. Coordonneeren wil zeggen de eenheid in de verschei- denheid tot stand brengen. Een- heid van hét hoogste doel, van -het einddoel verscheidenheid in we- zen, in werkkracht, m actie. Is het niet dit princiep dat het leven bc-heerscht van ieder organisme, of bet een phys'iek of zedelijk organisme is? dal ook gansch de goddelijke werking in het heelal beheercht Wat is zij anders, ik vraag het u, die wonderbare órde die zoo heerlijk schittert in de gansche physieke wereld, hier in meerdere niate, elders ih mindere ma le tenzij de eenheid in de verschei denheid, in de veelvuldigheid Deze gulden middenweg werd meer maals door den H. Vader aangeduid en voorgeschreven aan de verantwoorde lijke leiders der katholieke beweging. In den reeds aangehaalden brief van 2 October 1933, waarbij de statuten van de Italiaansohe K. A. werden goed gekeurd, bestatigde de Paus met ge noegen hoe deze statuten er in gelukt zijn de groote organisaties zoo in te richten dat ze de eenheid van richten hadden zonder dat daarom ook haar iets in hun respectievelijke autonomie werd te kort gedaan. In zijn aanspraak tot de hoofdraden der Italiaansche K.A. (28 Juni 1930) zei de II. Vader Het is noodig de verscheidene ac- tivileilen nader tot elkaar te bren- gen, ze te coordonneeren. Wij zeg- gen niet ze «unifieeren» maar ooor- donneeren, d.w.z. al de takken der K. A. tot een moreele eenheid te brengen, die immer dichter aaneen- gesloten voorkomt... een echt orga- nisch geheel, en daarom bestaande uit onderscheiden deelen, die niet het eene va-n het ander deel uitma- ken, maar niet te min allen bijdra- gen tot de eene vitaliteit, ieder aan- gewezen op de eigen taak, van ge- dacht ert van arbeid, zonder dewelke troostrijke resultaten nfel. mogelijk zijn 'I Is bijna woordelijk hetgeen Zijn Heiligheid ons zegde, gedurende de be devaart van 1929, op den vooravond van dc akkoorden, waarvan hij -op de hoogte was Eenheid van geest eenheid en eensgezindheid van geest en hart, eenheid en eensgezindheid van ziel, is de eerste vercischte. Maar gij weet, lieve kinderen, door een goluk- kige ondervinding, dat het onmoge- lijk is tot de eenheid van geest te komen zonder de eenheid van opvat- ting en de eenheid in den wil, want daar huist de geheele zïel, eenheid in de onderdanigheid aan dezelfde wet, eenheid van richting. Ik geloof dat de leidsters sedertdien tol die eenheid van hart en wil geko- Zlo vervolg hlernevoR, 6 dcoa'en en 7 zwaargewonden. Nabij het station van Ambares en St Louibes ontspoorde de trein uit Bor deaux. Er zouden 6 dooden, 7 zwaar .gewon den en 50 lichtgewonden zijn. Naar dc controolband aanwijst liep de trein op het oogenififk der ontspo ring aan 95 km. per uur, een snelheid die wel wat overdreven schijnt. Machinist en stoker werden verzocht zich ter beschikking van het gerecht te houden. De hoofdtreinwachter werd eveneens verhoord. Men meldt uit bevoegde bron dat heden namiddag 2-1 huiszoekingen wer den gedaan in de kantons Eupen, St- Vilh en Malmedy. Het betreft hier maatregelen die werden genomen in verband met de wet van 1934 op liet verbod van politieke Volgens de «Gazette de Liège» werd door deze maatregel een flinke kuisch in het nieuwe Belgie gehouden). De huiszoelkingen, meldt het blad hadden plaats bij lieden waarop, onder nationaal opzicht, verdenkingen rust ten. Bij sommige inwoners werden hon- derde kilos tijdschriften en prospecti, met anti-vaderlandsc.he strekking ge vonden als ook volledige militaire uit rustingen. Bilj een der verdachten, werd beslag gelegd op 55 rugzakken, 55 gordels en 55 patroonlasschon, waarop de namen van aanstaande hilleriaansche militai ren geschreven stonden. Op een andere plaats vond men de lijst met de namen der leden dezer anti-Belgische inrich ting; ook hilleriaansche kleederen werden in beslag genomen. Te Eupen werd de genaamde Neu- haus, groote propagandist van den «Heimatibund» aangehouden, die in hot bezit werd gevonden van belangrijke dokumenten. men zijn. Dat. is 't bijzonderste. Ik ■vraag no'chtans aari de specialisaties .ten eerste dat ze hét mogelijke zou den doen, opdat hun leden, de algemec ne beweging waartoe zo bebooren, niet ever 't hoofd zouden zien. ten tweede, dat ze telkens den pro vincialen proust of de provinciale voor zitster V.J.V.K.A. zouden uilnoodigen om op de diocesane studiedagen een kleine aanspraak in dien /.in te houden. Op de dagorde stond liet punt ge meenzame verwezenlijkingen. T Is niet om ze te vermeerderen, dit zou onmo gelijk en ODjgewenscht zijn. 't Is vol doende van tijd tot tijd iets te hebben zooals ons groot congres, de tentoon stelling van Katholiek Leven, ons jaar verslag, de School vo-or K. A., de Chris tus-Koning hui de Paushulde, enz. Maar indien de gemeenzame verwezen lijkingen moeten beperkt worden, dan is dit een rede te meer opdat de alge- meene katholieke actiegeest zou bestaan en leven in het diepste van de ziel, niet alleen van de leidsters, doch ook van. de leden. Gij loden van de algemeeen Raad staat grootendeels verantwoordelijk op dit gebied. Dit is ook wij weten het, .het verlan gen van HH. DD. HH. de Bisschoppen, de leiders der K.A., die is, deelname dei' georganiseerde leeken aan hot hiërar chisch. apostolaat der Kerk. We durven dus op IJ rekenen om al tijd meer en altilid beter in dié richting to werken* Dadelijk werd met de opruinnngs- werken aangevangen. Het lijk eener vrouw werd eerst bloot gelegd. De oorzaak der ramp. De slaafscontrooldienst bij do spoor wegen loochent ten s Ulligste dat de slokeT en de machinist verzócht werden zich ter beschikking van de politie te houden. Het ongeval heeft een louter matr- rieele oorzaak zoodat de verantwoorde lijkheid van het spoorwegpersoneel niet in het gedrang kond.. Op de plaats waar de ontsporing gebeurde mogen de trei nen 120 km. per uu: doen. Het tweede vliegtuig 'dat voor de postvluichtverbinding tusschen Belgie en Congo moet zengen, is heden Vrij dag om 4 uur 's morgens uit Brussel vertrokken. xyjo - - vangen van «Leopold-hoger» ter her innering aan den loods met denwelke Thieffry de eerste Belgie-Congovlucht- verbinding verwezenlijkte. Leopold Ro ger na dienst gedaan te hebben op de Afrikaansche lijnen keerde naar Belgie terug en overleed te Luik in 1930 aan eene ziekte. Het vliegtuig «Leopold-Roger» wordt 'geloodst door Jozef Van Ackere, bijge staan door Closset en radioseiner Berg mans. Hét bevel werd opgedragen aan Jozef Van Ackere, een uitstekende loods, wiens kalmte befaamd is. Gebo ren te Mecnen den 18 September 1900, trad .hij in het leger, waar hij in de luchtvaart diende. Daarna trad hij in üe burgerlijke lijnen, waar hij sedert 1 December 1924 dienst doet. Hij lffjeTl reeds zes honderd vijf en vijftig dui zend kilometer gevlogen, waarvan ne gentig duizend in Congn. August Closset, zijn helper, is een der beste üljnloodsen. Hij werd igelboren te Verviers, den 10 Mei 1905, Hij kwam ook langs het leger in de burgerlijke luchtvaart, den 1 April 1927. Hij heeft reeds 635.000 km. gevlogen, waarvan 97.000 km. in Congo. Jozef Bergmans de radiomekanieker werd geboren te Brussel, den 29 Juni 1907 en is in dienst bij de burgerlij ke luchtvaart sedert 24 November 1930. Hij heeft reeds 361.000 km. gevlogen. Brussel, 8 Maart. Het vliegtuig Leopold-Roger is le Marseille geland te 8,37 u. Vandaar is het te 9,17 u. op gestegen met bestemming voor Oran. De paarden van Belgisch zwaar trek- ras, die in Frankrijk mogen ingevoerd worden tegen een vermmderd toltarief zullen van 7 Maart, af, mogen uitge voerd worden zonder vergunningen en ten bedrage van 250 sinks per maand. Deze uitvoer zal mogen aanvangen voot Maart van dén 7e af en voor de volgende maanden van den le af en bl.'jft toegelaten zoolang het maande- lijksch kontingent niet is uitgeput. Ilij Svoidt stop gezet zoodra er 2F0 paarden uitgevoerd zijn. Dc uitvoerders zullen dus alvorens hun verzendingen te doen, zich moeten vergewissen bij kontroolveeartsen dei! .grensposten of de uitvoer nog toe gelaten is. De vergunningen die afgeleverd wer den zullen na 7 Maart niet méér. geldig ?;jn. Zitting van Donderdag 7 Wïaart 1935 De zitting vangt aan om 2 ure on der voorzitterschap van M. UONCE- LET. Na eene korte opmerking van M. GOUSSENS, betreffende de verzending van liet Bekroopt Verslag bespreekt de Kamer het wetsvoorstel houdende Verlengtng der Bijzondere Machten M. PIERARD, socialist, geeft een, overzicht van de getroffen volniachts- besluitcn, die, naar het hem wukomt, de zaken eerder nog ingewikkelder, mauikl.en. Overigens zijn deze wetsbe sluiten van den meest uileenloopenden aard. Zij betreffen dc vredegerechten, de cinema's en zelfs de vrijstel lig van taks op de ingevoerde kantoor-artike len voor buitenlandsche konsulaten..» M. THEUNIS, eerste minister. Was het noodig daarvoor de Kamers bijeen te roepen M. PIERARD. Dat zeg ik niet cn niemand zal ontkennen dat de minis ters gelijk lastdieren werken maar het is kwestie of het land daarmee zal gered worden. Wat het volmachtsbesluit betreffen de de kumuls aangaat, dit berust op schijn... M. THEUNIS. Gaat gij over ku muls spreken M. PIERARD. Als go op mijn ku muls doelt, ben ik bereid n daarover te woord te staan. Spreker verklaart niet in te slem- men met de redevoeringen van M. L. Franck, goeverneur van de Nationale Bank, en valt de deflaliepiclitiek aan. Voorzeker zal hij zich niet verheugen in de nieuwe daling van het pond, doch liij stelt de vraag- of daarmee het hoele werk van de regeering niet in stort en of de voorspellingen van M. Jennissen niet bewaarheid worden. Om te eindigen kondigt M. Piérard het ontslag van M. Spaak en de verkie zingen in het arrondissement, Brussel aan. De betooging van 31 Maart Betwisting over de moties Wanneer er moet gestemd worden over de vier moties, ingediend bij ge legenheid van de inerpelllatie -over de verboden Ylaamsche betooging, rijzen betwistingen op. M. PONCELET, voorzitter is van oordeel, dat de motie Vindevogel-Bor- ginon niet ontvankelijk is, daar zij de handelwijze van den burgemeester van Brussel beknibbelt; wat buiten de be voegdheid valt van de Kamer daar de interpellatie gericht was tegen den Mi nister van Binnenlandschc Zaken. Ook de motie Van Hoeck-Blaviei; bliijkt onontvankelijk. Na eene bespreking waaraan M.M. VINDEVOGEL, kath. en HUYS, soc., deelnemen ziet BORGINON, Vl.-nat> af van de eerste drie paragrafen van zijn motie. M. FEUILLIEN, kalh., trekt de in gediende eenvoudige vertrouwensmo- tie in. Aldus blijven nog slechts twee mo ties over. Vooreerst is er wat er nog overblijft van de motie Borginon-Vindevogel, lui dend als volgt «De Kamer betreurt, dat de minis ter van Binnenlandschc Zaken niet is tusschengekomen om het verbod te doen intrekken door den burgemeester, van Brussel "uitgevaardigd om een bc- tooging te laten doorgaan die reeds toe gestaan was. De socialistische motie Bouchery- Mathieu is opgesteld als volgt «De Kamer, de houding betreurende van de Regeering, ten opzichte van het in Belgie traditioncele betoogingsrecht, gaat over tot de orde van den dag. M. VINDEVOGEL vraagt en bekomt de hoofdelijke stemming over zijn mo tie; waartoe onmiddellijk wordt over gegaan. Even ontstaat gerucht wanneer Ylaamsche katholieken teg-en de motie stemmen en M. M. LEURII)AN en DE BACKER, VI.-nat. het hebben over «la faards» en «slaven».- De voorzitter doet de bel rinkelen en de stemming gaat, voort. Met 90 tegen 93 stemmen bij 1 ont houding wordt de motie verworpen. M. VAN CAUWELAERT, fcallh. lit heb mij onthouden om uit naam van: de katholieke Vlamingen te kunnen verklaren waarom de leden van deze Zie vervolg 2de bladzijde.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1