KAMER EU SENAATZITTING Roods - Kruiswesk WACHTER, WATISERVAN DEN NACHT Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag APRIL 1935 Belgische Wielrijders in Frankrijk De Internationale Gesprekken ■yr- jgr- DE VOLKSSTEM XXXXIe JAARGANG NUMMER 80 Publiciteit buiten het Arrond, AALST g Agentschap EAVAS, Adoljt Maiiaan ï_3. Ul BEugsel Jlue de Kicfceleu. ParJUa Bank Buiding/KIngsway, 20 Londres W. C. 2, HUlal II. Celestinus Zonop5,21 Zon af6,26 E. K. 10 V. M. 18 Donderdag heeft de Kamer van Volksvertegenwoordigers de begrooling van Financiën besproken, terwijl de Senaat deze van Buitenlandsche Zaken en buitengewone ontvangsten en uitgaven behandelde. Jijdens het debat in den Senaat heeft de heer R. BBCYEKS0EN een zeer belangrijke uiteenzetting gegeven over de over dreven percentage der bijdrage van de Provincie Sost'Vlaandsrsn in de uitgaven van het Nationaal Crósssfosiüls. TVij laten hier deze uiteenzetting in exlenso volgen Reeds in 1933, toen de heer Poullet Burggraaf Poullet zegt ons dat hij minister van binnenlandse he zaken was, heb ik opmerkingen gemaakt aan gaande de uitkeering uit het crisis- fonds. In de Kamer hebben de heeren Amelot en Ileyman, vóór enkeie dagen, het vraagstuk in zijn geheel behandeld. Het koninklijk besluit van 1 Juli 1933 •stelt de tusschenkamst van Oost- Vlaanderen in de uitgaven van bet erisisfonds op zeventien en twintig ten [honderd.Op welke gronden berustte die verdeel in g' Wij hebben het nooit kunnen tewoei komen. Burggraaf Poullet had een tabel voor de verdee ling doen opmaken die op meer dan tien verschillende methodes berustte. Wanneer ik die gemiddelde bedrageïi ;op het meerendeel der provinciën toe pas, dan vind ik, bij benadering, de uiitslagen die uit deze tabel voort vloeien. Burggraaf POULLET, lid vah den ministerraad. Er bestaan tien grondslagen; daarvan heb ik bet ge middelde genomen. Er bleef een elfde grondslag, ik heb er herhaaldelijk op gewezen. De gemiddelde uitslagen van die ta bel werden verhoogd of verlaagd vol gens een coëfficiënt dat niet mathema tisch is, maar dat rekening houdt met liet aantal werkloozen. De provinciën die een -grooter aantal werkloozen telden, moesten uitgenoo- digd worden een grooter bedrag te be- italen, vermits het belang der provin ciën grooter was. Daarentegen, daar waar zooals in Brabant het aantal werkloozen gerin- jger was, moest de provincie uit natio nale solidariteit toestemmen in een offer dat niet wiskundig moest zijn. De heer MOYERSOEN. Nochtans? wanneer ik de gemiddelden onderzoek die uit uw methodes voortvloeien, dan stel ik vast dat zij in de meeste pro vinciën werden toegepast. Burggraaf POULLET, lid van den ministerraad. Behalve in die waar pr een groot aantal werkloozen waren. De lieer MOYERSOEN. tIk zeg nochtans dat het gemiddelde dat voort vloeit uit uw methode werd toegepast in de meeste provinciën. In de provin cie Antwerpen feedröeg het gemiddeld cijfer 28,200.000,en werd er 28.000.000 uitgegeven. Het aantal werkloozen is pr nochtans aanzienlijk. In Brabant hoeft men voor een cijfer van l'r.ank 33,800.000, 30 millioen uitgegeven. In [West-Vlaandcren heeft men voor 111.940.000 frank, 12 millioen uilgegc- ,ven. In Oosl-Ylaanderecn, waar liet (gemiddeld cijfer 19.740,000 frank be droog, bereikte de tuisschenkomst 25 imillioen, hetzij 30 procent meer. In [Henegouwen heelt men voor 20.280.000 frank, 20,100.000 fr. uitgegeven. Daar ook nochtans was liet aantal werkloo zen zeer aanzienlijk, t Die ciijfers wijzen uit dat er een vergissing werd begaan hij de schat ting. een onderzoek beeft ingesteld betref fende het gemiddeld getal werkloozen. Hieromtrent werd door den heer Pier lot uitleg verschaft in de Kamer. Hij heeft ons gezegd dat een gemiddelde van de tien in aanmerking komende factoren in rekening kon worden over wogen. Volgens dat stelsel zou Üost- Vlaanderen 19 millioen in plaats van 25 millioen moeten opbrengen. Maar, volgens de heei* Poullet, is er een andere wijze om tot een verdeeling te geraken, namelijk door rekening te houden met de inkomsten en met den omvang van de werkloosheid. Door deze laatste methode zou een verschillende uitslag worden bereikt. Oost-Vlaanderen zou nog een millioen minder moeten betalen dün het nu be taalt. Ongelukkiglijk berust dit stelsel op. niets. Er is g.eeii evenwicht meer. Bij de schatting moet er een vergissing zijn gebeurd. In Oost-Vlaanderen neemt het aan tal werkloozen aanzienlijk toe in "ver band met de crisis die te Brussel heerscht. Vooral de gemeenten van Vlaanderen voelen den weerslag van de crisis te Brussel. Daarom moeten de vergoedingen niet worden ver hoogde Ik hoop 'dat de begane misslag zal hersteld worden. Oost Vlaanderen znl voor 1935 verplicht zijn 60 opcentie men te heffen om de werkloosheid te betalen. Is zulks duldbaar Verleden jaar legde men ons 40 op centiemen op, vandaag vraagt men 20 aanvullende opcentiemen. Henegouwen betaalt 25 opcentiemen voor de werkloosheid Luik 23 Oost Vlaanderen 20.7 Antwerpen 20 Limburg, 13,5 Brabant, 9.4 j Namen 9 Luxemburg, 3.6. Het aangroeien van die provinciale taxes lieeft aanleiding gegeven tot groote moeilijkheden. Te Gent hebben de nijverheidsbazen met een locs-out gedreigd. De regeering heeft moeten optreden, maar zij "heeft niet gezegd dat die overdreven belasting het ge volg was van haar vergissing. Men eTkent dat wij. op overdreven wijze belast zijn. Laat de regeering dan maatregelen nemen, om dien toe stand te verhelpen. Ze bezit er de mid delen toe. Inderdaad is het de regeeriiig die het procent vaststelt nadat zij de commissie, die voor het meerendeel uit bestendige afgevaardigden bestaat heeft geraadpleegd. Toen aan die be stendige afgevaardigden werd ge vraagd de vergissing te herstellen,zijn zij zoo zelfzuchtig geweest hun lus- schenkoms't te weTgeren. Welke ook de meening der commissie zij, de 're geering is meester over haar. beslis sing. Ik vraag dat de regeering het be drag van den last op 'rechtvaardige wijze onder de provinciën zou verdee- len. Wij zullen niet ruisten voor wij voldoening hebben bekomen1. - Die bekende vraag wordt allerwege gesteld, naar aanleiding van de indruk wekkende rede, welke Z. H. de Paus betreffende de stijgende oorlogsneuro- •fee, heeft uitgesproken. De wereld weet immers dat de Pau zen hoog staan en verre zien. Als ze spreken hebben hun woorden bijzondcrcn klank, want ze staan als wachters der beschaving op den Vati- kaanschen heuvel. Als ze spreken is 't uit plicht. Als ze de stem verheffen, is 't om richtlijnen te geven aan de woelende wereld. En gewoonlijk gebeuirt het op ge spannen momenten, als de wereld meer dan ooit licht en leiding behoeft. De rede van den Paus maakt diepen 'indruk overal. Onwillens rijst de vraag r: Staan we zóóver Beteekent het rinkelend tinkelend .wapengekletter, in Frankrijk, in Duilscliland, in Italië, in Turkilje, in Rusland het verre geluid van een na derenden oorlog Is al het vredegeroop der laatste jaren, dan louter leugen geweest Is het oude woord dan waar «dat de taal der diplomatie enkel dient om haar gedachten te verduiken Eenigen tijd geleden spraken wij met een gewezen Duitseh officier. Het ging over krisis, oorlog en vrede. Bij ons, zegde hij, bestaat er geen krisis meer; de Fuhrer heeft ze afgeschaft Wezenlijk waar vroegen1 wij. O'ch nee, wedervoer hij lachend, afgeschaft in woorden», want armoê is er veel. En wat, moeten: wij over zijn vre- desinzichten denken Och och deed onze man. En hij wou er klaar meê beduiden J «.'Ge loof er niemendalle van. Duilscliland spreekt dus van .vrede, doch bereidt zich tot den oorlog. En Frankrijk, zoui Frankrijk Iets £io vervolg hierneven. Officieren en onder-officieren die ïn Griekenland aa-i de revolutie deelgeno men hebbe.n werden in het bijzijn cSer troepen afgesteld. De verontwaardigde menigte spuwde de officiers in 't aangezicht en beleedigdo ze overvloedig. Door tussclienkomst van liet minis terie van Buitenlandsche Zaken en Bui- tenlandschen Handel werd een overeen komst met de Fransohe regeering ge sloten, ten; einde de Belgische wielrij ders, die zich geregeld naar Frankrijk begeven van de Fransche verkeerstaks vrij te stellen. Dit akkoord is op 1 April 1935 yan kracht geworden. De vrijstelling van deze Fransche verkeerstaks zal toegestaan worden op vertoon van het kwijtsctvrift, dat op naam door de Belgische ontvangers van belastingen, ofj "^oogenblik van de betaling van de provinciale jaartaks, werd afgeleverd. Om alle bedrog te voorkomen heeft 'de Fransche regeering bepaald, dat de kwijtschriften, waarvan sprake, het merk alsmede het nummer van liet ge bruikte rijwiel moeten vermelden. De Belgische wielrijders, die zfch naar Frankrijk begeven en van deze vrijstelling wensclien te genieten, zul len dus goed er zich van te verzekeren, dat bedoelde vermeldingen'zouden wor den aangebracht óp hun kwijtschrif ten. Gebeurlijk zullen zij deze moeten doen aanvullen. Het spreekt van zelf, dat deze "de be langhebbenden er niet van vrijstellen te voldoen aan de in Frankrijk van kracht ziijnde tolvoorschriften. Zij moe ten in liet bijzonder drager zijn van een «doorgangskaart voor de douane» afgeleverd door een 'erkenden wielrij ders- of toeristenbond, ofwel, bij ge brek aan 'dergelijke kaart, op het oogenbiik van het binnenkomen! in Frankrijk, een borgsom storten, be stemd oim de tolrechten te betalen, die .gebeurlijk kunnen vereischt worden, anders in het schild voeren X En Rusland en Italië Elk w-apent zich van top tot teen 'om een verschillende reden. Op wat gaal dat uitloopen Zullen de leiders der volkeren naar den Paus luisteren Wij vreezen neen Wij vreezen dat ze zullen doen als voorheen. Hooghartig zullen ze hun ei gen wegen gaan. Ilun vrijheid was hun steeds genoeg Alsdan, wat raad Wat raad Wat raad Wel, het kan niet anders. De volkeren moeten hun leiders, dwingen. De volkeren moeten den wekroep van Zijne Heiligheid be antwoorden over de koppen hunner lei ders heen: Wij willen Geen oorlog meer Geen massamoord op groote schaal 1 Geen volksverblinding Geen vuige vergiftiging der openba- re denkwijze Geen diplomalenvrede, maar do vre de van Betlehem l Anders gaat het. met. Ook op dat gebied hebben de men- schen hun lot in handen. Moge het woord van Benediktus XI sterken weerklank vinden iji alle har ten en als resultaat hebben 'i groolere waakzaamheid, sterken Vil tot vrede, echte onvervalschle vrede onder de volkeren, alvorens het te If. Ego, Een zicht genomen te Stresa aan het «Lago Fflaggtore», waar op 11 dezer, de vertegenwoordigers van de Fransche, Itatiaansche en Britsche regeeringon Europa's toestand zullen bespreken. De bijeenkomst te Stresa. I.n afwachting der Conferentie Rome, 4 April. De voorbereidin gen voor dq conferentie te Stresa zijn in vollen gang. De zittingen zullen worden gehouden in het Palazzo Bor- romeo, op het lsola Bella, gelijk men weet. De conferentie zal waarschijn lijk plaats vinden in de muziekzaal,die gelegen is naast de zoogenaamde troonzaal en de kamer, waar in Napo leon I gewoond heeft. Alle antieke kunstvoorwerpen zullen uit de zaal gehaald worden, d.ie ge meubileerd wordt met kostbare Flo- rentijnsohe meubelen en andere kunstvoorwerpen. De beroemde tuinen op het eiland zullen 'n nachts geheel verlicht zijn en1 de slad zal in blauw cn rood licht stralen, waarmee men de nationale kleuren der gasten zóóveel mogelijk wil benaderen. Op alle ge bouwen zullen Irou/wens de drie vlag gen van Italic, Frankrijk; en Engeland naast elkaar waaien. Groot Britannie en de Conferentie Londen, 4 April. Simon en Eden zullen de Britsche regeering vertegen woordigen -op de conferentie. Het is waarschijnlijk dat Mac Donald zicli ook derwaarts zal begeven. In de Brit sche politieke kringen schijnt men, geen groote verwachtingen te koeste ren van de conferentie, die men slecht als een natuurlijk gevolg beschouwt van de inlichtingsbezoeken van Simon cn Eden. Daarentegen hecht men bet' grootste gewicht aan de Volkenbonds raadszitting van 15 dezer. IYI. Eden te Praag toegekomen Praag, 4 April. De beer Eden. Lord geheimzegelbewaarder, heeft ziijn ronde doorheen de verskillende hoofdsteden heden beëindigd. Hij is namelijk Donderdag morgen te Praag toegekomen, na Warschau Woensdag namiddag te hebben verla ten. De heer Eden werd op het perron van de static, behangen' met de Brit sche en Tsjechische kleuren, door de heeren Benes, minister van buitenland sche zaken; Samal, kanselier van het presidentschap; Jean Masary, minister van Tsjecho-Slowakijè te Londen, ont vangen. Na een kort onderhoud in het salon van de statie met den heer Benes, is de heer Eden naar de Britsche legatie gegaan. Volgens eenë lofwaardige gewoonte lieeft het Roode-Kruis Van België gis teren, Donderdag, in de salons yan zijn provincialen Ondervoorzitter den Heer Grosjean, de afgevaardigden der pers vereenigd cm hen op de hoogte te stellen van de maatregelen die geno men werden om van de Roode-Kruis- week, die plaats heeft van .7 tot 14 April, en die gewijd is aan de voc- 'dingshygiene do beste uitslagen te ver hopen. Rondom Professor" Nolf, Voorzitter van het Roode-Kruis van Belgie, wa ren' vereenigd al wie zich in hGt land bezig houdt met de bescherming der gezondheid in 't algemeen en met het vraagstuk der voedingshygiene in \t bijzonder; namelijk ft H. Dr. Timbal. Directeur Generaal der hygiene -bij het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en hygiene, H. Luitenant Generaal Dr Deraclie, E. P. Ruiten, senator, H. H. Goldsclimidt, schatbewaarder, Framjois, Econoom, en Dronsart Di recteur generaal van het. Roode-Kruis yan Belgie, Mw de Baronnes Carton de Wiart, Mw Rolin en Hymans, Mej. Hélè'ne Burniaucx, H. Maquet, Directeur generaal van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn dén lieer Schepen Catteau, H. Goossens, Directeur van den Openbaren onderstand, H. Jean Willems, Directeur van de Hoogesehoolstichting, H. Dr Langelez, H. Fischer, Voorzitter der Belgische Pers, II. Ilousiaux, Voorzit!er der Brussel- sclie Pers, H. Alcx Grosjean, H. Gregoire, Algcmeene 'consul van Griekenland, Mw de Baronnes Houtart, Mw; do Gravin d'Oultremont, HU. Dokters Delattre, Beckers. He- ger, Grosset, Anet, Beek, Mevrouwen Ridinger, Fri^on, Eqgè- ne Fran^ojs. Mej. Nevejcan, Mevrouwen Goldschmidf, Franco,is,; Dronsart, Dardenne, HH. Lemmens, Ectors, Maertens,; Guillaume, Henry, Sondervorst, Libot- te, Depauw, Slawski, Polak, enz. De persafgevaardigden waren ialriijlé opgekomen aldus getuigende voor de sympathie der Belgische pers voor het Roode-Kruis en zijn werk van hygië nische volksopleiding. Professor Dr Nolf in 't fransch en E. P. Rullen in 't Vlaamsch geeft uit leg over het programma der Weck. De Voorzitter vaji het Roode-Kruis verklaarde dat no.g veel te doen is in den strijd voor de zindelijkheid op de eetwaren. Hij sprak over ne bakkerijen, mel- kerijen, spijshuizen, enz. Nochtans bracht hij eene verdiende hulde aan een zeker aantal modelinrichtingen, doch ging hij voort, de bevolking moet vooral zelf hare belangen verdedigen en geene eetwaren knopen, daar waar, de zindelijkheid twijfelachtig is. Wij vernemen dat tijdens de Rooae- Kruisweek de openbare -besturen hun toezicht zullen verdubbelen en dat ini alle scholen lessen over het voedings- vraagstuik zullen gehouden worden. In de huishoudscholen zullen practische, demonstraties plaats grijpen. In som mige modelfabrieken zal het publiek toegelaten worden. Men -geeft er zich rekenschap van dat tijdens de Roode-Kruisweek de practijk op het voorplan zal komen te staan. Tot slot legden de sprekers nadruk -op de rol van het Roode-Kruis in zake volkshygiene en hulpverleening. Wij hopen dat. het publiek zich dui delijk rekenschap zal geven van de be langrijke rol door liet. Roode-Kruis in bel openbaar leven gespeeld en dat het uit alle krachten zijii werking zal, steunen. II. Housiaux antwoordde uil naam der persafgevaardigden en deed op zijn beurt den heilzamer. Invloed der jaar- lijkschc Roode-Kruisweek uitschijnen* Hij beloofde de medewerking van gansch de, pers die begrijpt dat voor de, gezondheid en de veiligheid onzer be volking het Roode-Kruis ccnc onmis bare instelling is*

De Volksstem | 1935 | | pagina 1