TYPE 525 Kabinstsraad Gruwelijks misdaad ZIEHIER HET TENTMSTELLINSSTOESTEL PRUS: FR. 2.200 Een eenigs gelsganlieid Erg spoorweg ongeluk in Congo 0 Tolleneer Maurice DE KAPITEIN 14 April. 7 H. Lidwina. Deze hei- jigc werd geboren le Schiedam in Ho«l- *vlian.d in 'I jaar 1380. Op 12-jarigen leef tijd deed zij de'gelofte van zuiverheid. Gekweld dóór "een lange en pijnlijke ziekte moest zij de 30 laatste jaren van haar leven te bed blijven. Na een waar '•(martelaarschap van 38 jaar stierf zij tin 1433. t 15 April. Hij Anastasia. Zij was "een der eerste christenen van Rome en werd oip de vreoselijkste wijze ter dood gebracht in 't jaar 68. De parketvloer boenen is niets daar SAPOLI al het werk doet De ongesteldheid van H. M. de Ko ningin. Zooals reeds gemeld lijdt de Ivoiningin aan griep, waardoor het haar piet mogelijk is geweest de aangekon digde bezoeken te doen aan noodlijden de gezinnen in HeneigjOtovven, alsmede (aanwezig te zijn op een concert van het Konservatorium te Luik, ingericht ten bate van het Centrum voor Kankerbe strijding in deze stad. Dood van baron Terlinden. Baron Terlinden, gewezen katholiek volksver tegenwoordiger van Nijvcl isi Vrijdag te Brussel overleden in den ouderdom van .77 jaar. Tijdens den oorlog werd hij •om zijne krachtdadige: houding tegen over den overweldiger, door de Duit- ischers aangehouden en veroordeeld. Gedurende verscheidene maanden bleef hij opgesloten in de Duitsche kerkers Baron Terlinden was de broeder van burggraaf Terlinden, die eerejonker was van de gravin, van Vlaanderen, •moeder van Koning Albert. Nog de goudclausule. Dienst van Economisch herstel De ministers hebben Vrijdagnamid dag te 4 uur eene vergadering gehou den onder het voorzitterschap van M-. Van Zeeland. Na 'dè zitting vernam men. diat de raad eene bespreking hield over den finariëiêleen toestand en over deze van landbouw. Een'dienst lot economisch herstel zal worden opgericht. De ministers heb ben eene overeenstemming bereikt be treffende de goudclausule. ,De verschillende administratieve vraagstukken werden eveneens gere geld. i Verder werd medegedeeld dat de mi-, nister vian Justitie het wetsontwerp in dienen zal betreffende de goiud-clausule. Dit ontwerp heeft voor doel de gevol gen te reglementeeren der devaluatie in zake vergoedingen o.a. voor deze voort vloeiend uit onteigeningen en schade vergoedingen'. De 'raad heeft het verslag aan den koning goiedgiekeurd, betreffende het volmacht besluit iaangaan.de den dienst van het economisch herstel. Deze dienst wordt voorgezeteld door M. Van Zeeland en is samengesteld uit drie ministers!. Hij zal voor doel heb ben, de maatregelen te bestudeeren eri uit te voeren welke do«or de regeering worden genomen ten einde het econo misch herstel van het ambt te bevorde ren. Het import van onderdeden van au Vorstelijk huwelijk. De Koning van Italië heeft zijn toestemming ver leend voor het huwelijk van Prinse Marie Adelaide van Savoye met Don Leone Massimo, Hertog van Anticoli Garrado, den oudsten zoon van Prin Massimo. De prinses werd ini 1904 geboren e is de dochter van wijlen den hertog van Genua, Pistoia, Bengiamo en Ancona. De bruidegom is 39 jaar oud. De Britsche uitvinder van kunstmati ge mist is overleden. Luitenant-ge jieraal lord De Dundonald is overleden in den ouderdom van 82 Ijaar. llij was de uitvinder van den kunstmatigen mist waarmedie de oorlogsschepen aan het zicht van den vijand kunnen ontrok ken worden. - iï TE BUGGENHOUT In verband met den gruwelijkeir moordaanslag die op 25 Maart 1.1. in de Steens (raat te Buggenhout-Opslal werd gepleegd op den persoon van Louis De R'ademaecker, werklco-ze, die in bewus te straat 's avonds met verbrijzelden 'schedel werd weergevonden door eèn ■gebuur, vernemen we thans een en an der dat de zaak een «enigszins andere wending geeft. Men zal zich herinneren dat de vrouw van het slachtoffer Aman- dien Colpin, de zoon van 'het slachtof fer, Kamiel De Rademaecker en een ge- buur de genaamde Ben. Van Ransbéek in de gevangenis- van Dendernlonde werdeii opgesloten omdat zware ver moedens op hen wogen. Tevens weet men dat hun aanhoudingsmandaat door de Raadkamer 'op Zaterdag 30 Maart 1.1. voor een maand werd verlengd omdat zij zich in, hel grootste stilzwijgen )>Ie- bleven hullen dewijl het nochtans, z«o-o klaiar.was als pompwater dat zij het verloop van. den onmenschelijken mioord moesten kennen-. Zij hebben nu'blijkbaar een en ander losgelaten van wat hen zwaar op het hart woog want de zaak heeft plotselin ge wending genomen. De genaianrde Fran,» Van Opdorp', kostganger ten huize van het slachtof fer, die zooals men zich zal herinneren bij het eerste onderzoek eveneens! werd aangehouden doch later tel'ug in. vrij heid werd gelaten, werd thans opnieuw aangehouden le -Lebbeke waarvan hij afkomstig is. Hij werd terug opgeleid naar Dendermonde terwijl de zoon Ka miel De Rademaeker anderzijds Don tos zal niet meer mogen geschieden ten-1 derdagnamidjdag terug in vriijheid wend zij eene bijzondere machtiging De werkloo.siheid is verminderd in de js teruggekeerd, streek van Ronse, Doornik en van nog meer andere plaatsen. De kapitalen blijven in Belgie foe- voeien, terwijl de markt der Belgische renten nog steeds verbetert. Aanstaande Woensdaigi nieuwe kabi netsraad. I gelaten en naar zijn ouderlijke woning Voetstappen zult ge op üw linoleum .-•of balatum -niet meer zien, indien gij' Lavécir.e gebruikt, dat kuischt, wa'scht en boent tegelijkertijd. Zijn glans is duurzaam en plekt niet. Vraag een gra tis staal aan den drogisC NI. Bovesse te Rijsel. M. Bovesse minister van Openbaar cmdCrwijs zal op ,41 April te Rijsel den traditionneelen 'Frans-ch -Belgischen diag vboy zitten; ter gelegenheid .van de Internationale - Foor. Uit Brazaville wordt gemeld, dat een erg spoorwegongeluk heeft plaats ge had op de lijn Congo-Ocean, van Bra zaville naar Pointe-Noire. Een trein die zware steenen vervoer de ter bestemming van de nieuwe ha ven van Pointe-Noire, is in botsing gé komen den kilometer 95 met den trein,lp3. ,;.rc - - Mï.-: De miac-hinis't Texier en,.16 inboorlin gen, zijn gekwetst geworden. Zij wer den allen naar Pointe-Noire- overge bracht. De stoffelijke scliadè is zeer be langwekkend... Ee.n tweede, ongeluk heeft.zich op de zelfde spoorlijn voorgedaan tengevolge èener aanrijding, waarbij 10 inboorlin- gen gekwetst werden. Een Mikado-locomotief en vijf wa gons werden vernield. Vr.ijdagvoormiddaig, werd de gebuiir van het slachtoffer, Ben. Van Ran.sbeek eveneens in vrijheid gesteld. De vrouw van het slachtoffer en de kostganger de daders We vernemen eveneens dat de vrouw van het slachoffer, Amandien. Qalpin. bekentenissen hebben afgelegd. Zij zou haar man het hoofd hebben verbrijzeld terwijl de kostganger van het slachtof fer, Frans Van Opdorp, van Lebbeke, den. man de keel zou overgesneden heb ben. De zaiak is blijkbaar nog niét geheel opgehelderd: beiden blijven Jn-de ge vangenis van Dendermonde opgesloten. Het: ia-.ffeze 5 m-illioen te-kunnen win nen voor 50 frank, Inderdaad, de 9e snede (bruiine biljetten) van de?; Kolo niale Loterij, waarvan de trekking zal plaats vinden op 30 April e.k. in het Nieuw Cirkus te Gent, is. de eent waarvan de verdeelingsvoorwaarden inoig een groot lot van 5 millioen behel zen. Een 'nieuw verdeelingsplan zal in voe ge worden gebracht vanaf de 10e snede. Hel nieuwste produkt der Belgische PHILIPS Fabrieken, is volgens de laatste verbeteringen der radio techniek gebouwd. Het is het toestel dat ophef iriaaktf KENT U ONS SPECIAAL RADIOTOESTEL VOOR AUTO'S Vraag kostolooze proef in liet Huis St iknzialaan KT, S AALSTTel, S 8 4 'GEDIPLOMEERD IN RADIO EN ELEKTRIEK 468 Handel rechtstreeks met de Philips Fabrieken OFFICIEEL VERDELLER en OFFICIEEL HERSTELLER. Rezondere voonvaarden voor Electriciens E FABRIEKEN LEUVEN De Begrooting van Landbouw In hare voormiddag- namiddag- en avondzitting heeft de Kamer de bégfbo- tihlgi van Landbouw besproken „en afge handeld. - De hh. Brusselmtans (kath.)i Blavier, (sdc.) Van Opdenboscli (front) en Van den Eynde (kath.) zijni de eerste spre;- kers. 's Namiddags legt de h. Do Schrijver, minister van Landbouw, een belangrijke verklaring af, nopens steun aan d-em landbouw. Deze verklaring wordt door toé-. (alle 1 an dbouwver tegenwoord iger Sj gejuicht. M. De Vleefechauwer schetst den toe stand van den landbouw tijdens de 'de-. flat.iépo.litiek. .gn. vraagt,zic.b.af. wat da niéuwe politiek' vóór onze 'hoeren zal' brengen. Te 7 u. worden de besprekingen on derbroken en te 8 u. 45 hervat. M. De.Schrijver beantwoordt de rede naar?', waarna nog enkele sprekers het woord nemen. Te 11 u. wordt de> beigrooting gestemd en de zitting wordt gesloten. - MET DÊ UOOEEJ H-A-ÏSTJOiEJIV 'r- '49sl.e Vervolg. Deze eenzame levenswijze zou haar [weldra ziek gemaakt hebben en daar om besloot "zij, op aanraden van den pastoor, bij eene-andere vrouw te gaan inwonen, waar zij.de gezelligheid van 'dein huisclijkenhaard,ten minste ge deeltelijk zou terugvinden. De gedachte aan haar broeder, zijn vreemd gedrag en zwervend leven in het gewoel der, wereld, maakten haar 'ongerust en" neerslachtig. Gelukkig voor. baar zocht zilj troost •in. den godsdienst, waarbij de pastoor haar trouw Ier, zijde stond. Werd- zij, vöcir" het spinnewiel geze ten, door droef geest i/g|heid «oivervall een blik, een verzuchting ten hemel bracht balsem 'in dat geschokte gc- an'Cied. Het verdriet ondermijnde wel waar haar gestel, mia.ar de ziel werd door een levendig gelo'Cif opgewekt. Des Zondags kern men haar geregeld is'chier den gdnschen dag in de kerk .vindon, en weldra beschouwde mer .haar heiligen levenswandel als dien «ener bevoorrechte ziel; '.ofschóón Ma- H'iMiiic, om haar vreemde handelwijze ook d'o.or velen de Onnoozele werd 'enoemid. Bij helderweer en prachtige zonne schijn begaf Marianic'.zieh midden- in de weiden en "korenvelden en de bijen gonsden' en. de vlinders' fladderden om haaf heen dé vogels kwamen en pik ten de broodkruimels aan haar voeten weg, kortiotm,alle -zwakke, zachtaardi ge wezens'in de natuur, omringden en liefkoosden, haar, terwijl zij zelve on bekende treurliederen zo-ng. Zelfs do herders kwamen op het gezang met hunne kudden naar het meisje toege sneld. Op zekeren dag zag zij een aantal ki.ndere om zich heen, en toen dacht zij aan den- gelukkigen lijd barer ijeugd toen hare moeder haar liefkoosde en Antoon vogelnesten in bosschen en struiken zo-cht. >- Op verzoek der kinderen hief zij na eenige oogenblikken .van diepe over peinzing een treurlied aan, toen een welbekende stem haar «onverwacht luide bij den naam noemde. Antoon mijn broeder riep zij ontsteld het hoofd wendend. Het was inderdaad de marskramer, en de kinderen stoven.als opgejaagde vogels uiteen, terwijl Marianic angsth Haar broeder aanzag. Mijn hemel, Antoon wat zijt ge veranderd. Gekkepraat. zuster waar is va der. Op het kerkhof, naast moeder, twee graven waarop gij nooit gaat- bidden. De marskramer wierp een' nijdigen blik op zijne zuster en zegde Bidden, zuster, was goed in vori ge dagen I In onzen tijd houdt men zich met dat gebeuzel niet meer bezig. Welke troost blijft er dan voor de rmen, als God hun trooster niet meer 9 5 on De goederen der 'rijken was liet bilsige antwoord. Marianic begreep deze taal niet en bracht instinktmatig een kruisje aan hare lippen. Ik kom van Pariljs, waar ik de koninklijke familie heb gezien, die het. volk laat doodhongeren Maar broeder, zeg mij dan eens wie er zoo'n honger lijden Hier- in de geheele streek niemand, indien hij ten minste niet te lui is om te werken. Door dit eenvoudig, doch afdoend antwoord zijner zuster in het fiauw gedreven, begreep de marskramer aan het gesprek een landere wending te moeten geven en zegde verbitterd Et zijn lieden die nimmer een hancl uitsteken onn te werken. Zeer natuurlijk, broeder, rouwen arbeid brengt hun stand niet mee dat weet ge toch zoo goed als ik. De koopman nog meer verbitterd over den tegenstand zijner zuster, gaf het daarom nog niet op en allengs. vertoonde hij meer en meer zijn be dorven inborst. Zuster, hernam hij hooghartig.te Piarijs heb ik. een -groot aantal lieeren en dames, nietsdoeners in prachtige 'rijtuigen zien rijden... gelijk hier de familie de Kéroulas, de baronnen van Guénené, Kérouet en anderen... Dat heeft nu lang genoeg geduurd... 't Is de wil Gods, Antoon Maar. niet die van het volk hui derde de zwerveling. Broeder, broeder, gij spreekt slechte taal Ik wil niet meer werken, of langer mijn kraam dragen, sprak Antoon; ik wil kasteelen en goederen bezitten... ik wil, en opgewonden ging hij voort: Zog, zuster, waar is- thans de familie de Ké- roulasi De gravin rust sedert jaren in het graf de «graaf is commandant op een oorlogschip en jufvrouw Yvonne ont vangt hare opvoeding van pastoor Co lombian. Weet gij wat men te Parijs zegt, zuster Ik ken alleen mijnen rozenkrans én bekommer mij om geen wereldsche zaken. Men zegt daar, dat de armen de plaats zullen innemen van de rijken, en dat de pachters grondbezitters zullen worden... En wat zal er dan van dc gron.d- bezitters worden 1 Antoon trok zijn rechterhand cirkel vormig langs zijn hals. Ofschoon. Marianic de he teekenis niet goed begreep, beving haar toch een. siddering. Zuster, ik heb honger, sprak do marskramer. Miarianir nam uit haren korf een stuk brood en g«af het haar broeder, die het minachtend van de hand wees. Broeder, denk niet dat het gebe deld is., ik heb het op eerlijke wijze verdiend. Waarachtig sprak Antoon stamp voetend, gij wordt eiken dag een dom mer en varachterlijker wezen. Val zoo niet uit, broeder, en maak u niet toornig, yerzocht Marianic, zich op de knieën werpend, geerne beken ik dat ik bekrompen van verstand ben, maar toch, Antoon, bemin ik u« met al le zusterlijke liefde. Herinner u eens hoeveel uren ik aan uwe wieg heb door gebracht, ik heb alles voor u opgeofferd mijn ijeugd en elke huweüjksaarivraag om des te beter voor u te kunnen zor gen... Waarheen gij ook gaat, nooit zult ge- iemand aamtrcffen die u meer bemint dan ik..., blijft dus bij mij, broeder of gij mij een weinig wederliefde wildet befoonen, hoe gelukkig zou ik mij ach ten. iyervolgW

De Volksstem | 1935 | | pagina 2