Hei Plechtig Triduüm te Lourdes m Be Wereldtentoonstelling te Brussel 30 Gisteren en Vandaag V -« Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Diasdag «PRIL 1935 Zilveren Olijftak, geschenk van den Paus als symbool van den Vrede Sluiting van het Heilig Jaar te Rome X&XXIft JAAilöAHS KUMMJitt 99 Publiciteit buiten het Arrend, AALSX s AgonUcbap HAVA3, Molt Mailnitn 14 te ÊEUtsel n itus da SlCJwlwi. Pt ril* Sank Ruidlng/TKingswaj, 20 tondrca W. C. U II. Cat har in a Zonop4,3ö Zon af 7,02 N. M. 2 E. K. 10 De nacht van Vrijdag op Zaterdag Year iemand die het nooit heeft mee gemaakt, is liet moeilijk zich voor le stellen hoe het in tien nacht was. Gedurende de eerste uren waren er in de basiliek zooveel communicanten, dat tussohen klokslag twaalf uur en één uur •twintig de eerste vijfduizend HH. Hos ties waren uitgereikt. Lourdes rustte in dit middernachte lijk uur zoudt ge denken? Wel neen, het had zijn spontanen Stillen Omgang. In den naciht was het een voortdurend gaan en komen en zélfs de nachttrei nen brachten uit de omliggende plaat sen, waar de pelgrims kwartier hadden moeten zoeken, lange rijen personen, die ingetogen en als schaduwen haar de «basiliek, of naar de grot gingen, om ,Ons Heer te nuttigen. Wat was dat on zegbaar aangrijpend -! Tien duizenden pelgrims zijn reeds vertrokken, maar tien duizenden ook vervangen ze en, zooals: gisteren de dag bijzonder be stemd was voor de kinderen, zijn het beden de meisjes en vrouwen, die ge vraagd worden, zich doop de H. Com munie met dit wereld-krijten om vrede en verlossing van de plagen van deze Jijden te vereenigen. Lourdes is ook het genade-oord van O. L. Vrouw gebleven. Tien duizenden zijn er, die zich voor de igrot bij het opdragen van het Onbloedig Zoenoffer verdringen. Maar het is de rozenkrans, die overluid gebeden wordt, onophou dend, in gemeenschap ook met de ver verwijderde groepen op de pleinen, op de weiden langs den bergstroom, dui zenden en duizenden stemmen die door middel van luidsprekers in één cadans worden gehouden. En dat gebruis, dringt diep in de ziel. Buiten de massa's die het H. Misoffer volgen, zijn er andere menigten, dik wijls om banieren geschaard, die het «.Ave Maria» zingen -en ook in, de stad dragen de groepen dit voort, zoodat het daar een ander bruisen is, een van Roomsehe opgetogenheid. Zoo heeft men Lourdes nooit gezien ,cn de zieken kunnen wachten, willen .wachten, brengen liet scboone offer, de ze dagen' te liljden voor den zekeren Itriomf van wat de vertegenwoordiger van het Zichtbaar Opperhoofd der Kerk Ihecft. genoemd «Ons geweld, dat den hemel wordt aangedaan, om voor onze zieke maatschappij erbarming te ver krijgen.» Kardinaal Pacelli legt een Olijftak op de plaats der verschijning Een bijzondere plechtigheid heeft de •kardinaal-legaat verricht aan den voet .varij het'beeld van de Onbevlekte Ont vangenis in de grot, dus op de plaats, ■welke Bernadette het glorieuze ver schijnen der Morgenster zag dragen. Zijne Eminentie, kardinaal Pacelli, legde daar neer een door den H. Vader geschonken zilveren olijftak, met kost bare edelsteenen bezet, als geschenk (van de gehecle katholieke wereld. Wat aan de grot na eiken gebeden rozenkrans zulk een heerlijke bezieling van de pelgrims schenkt, is het dan aangeheven Onze Vader tot inten tie van den glorierijk regeerenden Paus. Lourdes is in deze dagen wel de tri omfantelijke hoofdslede des Gebeds. De smeltende sneeuw op het hoogge bergte, de wijkende Winter, mogen de Gave in een woelenden stroom hebben veranderd, haar woest gebruis is on hoorbaar geworden door het gemurmel ,van dat massa-gebed aan haar boorden en zoo de HH. Communies misschien geteld kunnen worden en in cijfers .uitgedrukt, wie zal de gebeden en in- (tenties tellen, die opwellen -uit de tien duizenden borsten van die groote me nigte. De dag der meisjes &n vrouwen Zaterdagmorgen, Het weder is uit gelezen. Talrijker nog dan gisteren stroomen de bedevaarders foe. En heel den voormiddag doorkruisen de auto bussen de stad. Onophoudend stijgt het gemurmel der gebeden en het ge zang der kantieken o.p. Verscheidene buitenlandsche; af vaardigingen trokken stoetsgewijs door het domein der grot, tenvijL de ijonge jufvrouwen en dames der katho lieke organisaties den kruisweg deden. Het volk is zoo opeengepakt voor de grot dat vele vrouwen in bezwijming vallen. Mannelijke en vrouwelijke ver plegers zijn hier vol toewijding. Rond 11 uur bemerkte men, komend van de grot, waar zij de Mis bijwoon den welke gecelebreerd was door Mgr. Fourcadier, apostolisch vicaris van Tananarive, de er-keizerin Zita" de hertogin van Parma, prins Xavier de Bourbon en de aartshertogin Adélaide. In den namiddag werd de Pontifica le Mis opgedragen door Mgr Maglione, bijgewoond door een ware mensch'ën- zee. Zooals de dag te voren is de Heilige Sacramentsprocessie uitgeweest. Een telegram van den Heiligen Vader De Kardinaal-legaat ontving Zater dagavond van den Heiligen Vader vol gend telegram Vaticaanstad, 27 April. On$ .Piëteitvol vereenigend met de plechtige betoogingen van Lourcles, welke het Jubileum van de Verlossing sluiten loven wij met Uwe Eminentie en Hunne Eminenties de Kardinalen, met de aartsbisschoppen en bisscho<p-- pen, met den clerus en d evrome me nigte der geloovigen, God en Zijne Onbevlekte Moeder voor de zoo geluk kige vruchten dezer buitengewone uit storting der goddelijke genade. Wij hernieuwen uit ganscher harte de reeds geschonken zegeningen, ons de bekro ning van den eindzegen voorbehoudend. (Get.), PIUS XL De plechtige sluitingsdag Zondag, de laatste dag van liet Vre des-Triduum, is bijzonderlijk voorbe houden aan de katholieke mannen- en jongensvereenigingen. Voor de Grot, in de Rozenkranskerk, in de Basiliek, voor de verschillende al taren, verdringt zich van in den vroe gen morgen een ontzaglijke menigte. De Spanjaarden bijzonder ziijn talrijk. Sedert 4 uur in den morgen loopen de overgevulde treinen onophoudend binnen. Men raamt de menigte op 250.000 personen. Mgr. Gerlier, bis schop van Lourdes, verklaarde nooit zulken toeloop le hebben gezien. De Mis werd door Mgr Verdier, aarts bisschop van Parijs: opgedragen. Men weet dat deze Mis de nationale cere monie is van het Vredes-Triduum. Het is onmogelijk de grot op minder dan 400 meter te benaderen. De scouts, die gelast zijn met de handhaving van de orde hebben het niet gemakkelijk. Op de eeretribuun bemerkt men Ge- heraal de Gasternau in uniform, om_ ringid van de leden van het Comitëit van de kantonale Katholieke Federatie. Zijn insgelijks aanwezig Mgr Maglione, Mgr Fontenelle, de ridders van Malta en al de cardinalen, aartsbisschoppen en bis schoppen te Lourdes aanwezig. Het was Cardinaal Pacelli, die het Vredes-Triduum sloot met een merk waardige rede. Ik zag een ontzaglijke menigte die (niemand kon tellen, van alle landen, van alle volkeren, van alle talen. Ze be vond zich voor den Troon, waarop het Lam zat. Aan zijne voeten ziet de Car dinaal de Onbevlekte Ontvangenis en tusschen een stoet van Maagden Ber nadette. Van dit hemelsch visioen daalde hij neer in dezen duisteren tijd. «We zijn verloren midden den storm. Maar het kruis van Christus blijft recht en in het kruis moeten we ons geloof en ons vertrouwen stellen. Dan stelt de gewijde redenaar de vijanden van bet kruis aan de kaak. Om te eindigen, besluit hij, dat de kerk be- reid is duizendmaal den Calvarieberg le bestijgen liever dan ook maar iets van de goddeliijke wet op te geven. «De Volksgazet», verleden week, er kende met ons dat haar partijgenoot, minister Delattre, dezelfde taal spreekt als zijn voorgangers. Wanneer de volksvertegenwoordigers gevallen of toestanden aanklagen, dan antwoordt heer Delattre Ik zal de zaak onderzoeken. (Wanneer zij vani de Regeering ver langen dat deze uitgaven doe, dan zegt hij Eerst zien of de toestand der Staatskas het kan gedoogen. Maar als de credietaanvragers daar tegen opwerpen dat de toestand der Staatskas hun niet aangaat en dat hij, als minister,maar zijn plan kan trekken, dan klinkt het beslist Dat plan trekken wil ik beproe ven, maar bezuinigen zal ik in ieder geval. Zoo maakten de leden der Regee ringen-de Broqueville en Theunis er zich van af, en verklaart «De Volks gazet» «het is ook heel zeker dat de toekomende ministers aldus zullen spreken. En de huidige ministers, socialis ten inbegrepen, spreken niet anders. T lAlla uit dat alles valt er te loeren, zeer veel te lcercn Dat de onnadenkcndeii, die zich lie ten opwinden door de socialisten toen ze nog niet in de Regiering zetelden; die vertrouwen stelden in de beloften dier heeren en geloofden in hun goeden wil •en in hunne macht, dit nu maar over wegen; ze zullen inzien dat er gespeeld werd met hun vertrouwen, "en dat ze zich onnoozelweg appelen voor citroe nen lieten in de hand stoppen. Werklieden, dierbare werklieden opent de oogen en ziet toch Belangrijke inbraak bij een wisselagent ie Brussel Tiljdens den nacht zijn bij middel van vals!C|he sleutels dieven gedrongen in de bureelen van H. B., wisselagent, Laken straat. Alle meubels werden opengebro ken en een belangrijke boeveelheid obligaties en acties gestolen. Ook werd de brandkast opengebroken, maar de inhoud ervan was zonder belang. Onder de gestolen waarden bevinden zich 24 obligaties Engctra, Société Générale voor 20.000 fr. leening, consolidatie 1921, 20 acties spoorwegen, 225 Con cordia enz. HERDENKING VAN PRINS DE LIGNE Ter herdenking van Prins de Ligne, den luchtigen lS-eeuwschen schrijver, een der glories der Belgische letteren, zullen eerlangi feesten plaats hebben bij gelegenheid van de 200ste verjaring van zijn geboorte. Onder de buitenlandsche afvaardigin gen die de viering zullen bijwonen zijn er uit Gettiève, uit Parijs, uit Rijsel, enz. Rome, 28 April. De H. Vader heeft dezen namiddag in de Vatikaansche ba siliek de sluitingsplechtigheid van het Heilig Jaar gevierd. De Paus, gedragen op de «Sedia Ges t.aloria», kwam in de basiliek aan on- d-er de toejuichingen van de menigte. Wanneer de pauselijke stoet het al taar der Onbevlekte Ontvangenis heeft bereikt, knielt de Heilige Vader op een bidsloel, terwijl de kardinalen, patriar ken, de aartsbisschoppen en bisschop, pen, de prelaten cn andere geestelijke dignitarissen plaats nemen rond het autaar. In de zij tribunen bemerkt men de le den van het diplomatisch korps en de Romèinschen adel, alsook tal van Vati kaansche overheden. Kardinaal Camillo Laurenii beklimt den preekstoel en spreekt de kanselrede uit. Terwijl de Paus de remonslrans be wierookt, zingt bet koor der Sixtijnsclie kapel bet «O Salutaris Ostia». Nadat de Pater Jezuiet Venturi een gebed 'tot het Heilig Sacrament heeft gelezen, gevoligd van een ander gebed, om de fusschenkomst der H. Maagd Ma ria af te smeeken, wordt het «Magnifi cat» aangeheven. Ten slotte zingt de Paus, met de mijter op het hoofd, het Tc Deum dat door het volk meegezongen wordt. In een indrukwekkende stilte zegent, de Heilige Vader dan de geknielde me nigte. DE INTREDE ONZER VORSTEN. Offic-leele opening van het Paviljoen van Malmedy. Omstreeks half vier ure Zaterdag na middag had de plechtige opening plaats van het paviljoen van Malmedy in aan wezigheid van graaf de Lichtervelde, kabinetshoofd van den eersten minister; Ryclandt, kabinetshoofd van het minis terie van binnenlandsche zaken; Pirard, gouverneur der provincie Luik de schepenen en raadsleden dér stad Mal medy, senatoren en volksvertegenwoor digers van het arrondissement Ver- viers; de militaire overheden van het garnizoen van Malmedy, en andere per sonaliteiten. Verscheidene toespraken werden ge houden. Dit schilderachtig paviljoen is opge richt geworden op initiatief van den «Cerele Malmédien», met den steun der stad Malmedy. Het verbeeldt een oude Ardensche hoeve met strooien dak en bevat een eigenaardig panorama van Malmedy en de omstreken, alsook ver scheidene dokumenten betreffende de geschiedenis en de folklore aldaar. Het vuurwerk Des avonds werd om half elf ure, rechtover de groote paleizen, rondom de groote lichtfontein, die in volle werking was, een reusachtig vuurwerk afgestoken, dat een tooverachtig schouwspel bood. Het paviljoen van het Radio-instituut Op Donderdag 2 Mei, te 10u.30, zal minister Spaak in de tentoonstelling het paviljoen van het Nationaal Insti tuut voor Radio-omroep openen. Deze plechtigheid zal op beide golf lengten uitgezonden worden van l'Ou. 30 tot 10a48koncert; van lOu. 47 tot 11 ure gesproken reportage om 11 u.. toespraak van den minister, en Bra- ban^onne Prins Frederik van Denemarken licht ongesteld. Kroonprins Frederik van Denemar ken is door een lichte ongesteldheid Zaterdag morgend verhinderd geweest de plechtige opening der Brusselschë tentoonstelling bij te wonen. De ongesteldheid is echter van voor- bijgaanden aard en de prins zal dan ook- aanwezig zijn bij de inwijding van het Decnsch paviljoen. De volkstoeloop. Van Zaterdag middag tot bij het sluitingsuur werden reeds meer dan honderdduizend ingangsbiljetten afge leverd en tienduizenden auto's gega- reerd. Zondag was: de volkstoeloop nog; gr oo ter. Het Katholiek leven Zondagvoormiddag werden in de kerk van het Katholiek Leven zes mis sen opgedragen. Het is Donderdag a.s. te 10 uur 's morgens dat het Paleis van het Katho liek Leven zal worden ingewijd, in aan wezigheid van Z. Em. Kardinaal Van Roey, van Mgr Micara, apostolisch nun tius en van al de bisschoppen van Bel gië. Eiken Zondag zullen in dè kerk van dit paviljoen, dat dicht de Groote Pa leizen is gelegen, missen worden opge dragen, elke 45 minuten, van 9,30 u. tot 11,30 uur. De Koningin .naar de Floralies. De Koningin zal Dinsdag namiddag te 4 u. 30 een bezoek brengen aan de Lente-Floralies, die gehouden worden in de hall der tijdelijke tentoonstelling. De inwijding van het Zweedsch paviljoen Op Woensdag 1 Mei, te 14 u. 45, zal worden overgegaan lot de inwijdinjg van het Zwecdsche paviljoen, door Ko ningin Astrid en door prins Karei van Zweden. HET EEUWFEEST VAN DEN SPOORWEG Op 5 Mei a.s. zal het honderdjarig bestaan van den spoorweg in ons land, en meer speciaal de eerste officieele reis tusschen Brussel en Mechelen worden herdacht. Bij die gelegenheid zullen de Koning en de Koningin, die zich met den clectrischcn trein van Brussel naar Antwerpen zullen bege ven, omstreeks' 4 u. 15 namiddag, in het Station le Mechelen uitstappen, alwaar een korte plechtigheid zal plaats heb ben. Ridder Dessain, burgemeester van Mechelen, zal onze vorsten verwelko men cn de minister van Verkeerswezen zal een redevoeriing uitspreken, waarin hij het belang van dezen verjaardag zal schetsen. PAR'JS-BRUSSEL. Deze klassieke baankcers werd go'wonnen door Edg. Decali'wé. Hardiquest ein digde tweede. Mep beide re'iners op foto: rechts Deoaluwé, links Hardiquesl

De Volksstem | 1935 | | pagina 1