KOLONIALE LOTERIJ Verkeersongeluk te Sempsl DE KAPITEIN PolitiRkommlssarissen en Adjunkten Koninklijke Maatschappij Het Belgisch Trekpaard» Doodelsjk ongeval te Zele Erg ongeluk te Qent De nachtelijke inbraak te Lokeren 2 Wei. IT. Athanasius. De groo- 1e verdediger Vanhet Katholicisme te gen. hel Arianisnie. die Athanasius was, werd geboren te Alexandrie in 295. Tij dens zijn episcopaat werd hij herhaal de malen verbannen. Zijn geschriften getuigen van een groot vernuft en van een kolossale werkzaamheid. Hij stierf ïn 373. NEGENDE SCHIJF Vooruitgang. Reinigen zonder wa ter en boenen tegelijkertijd, dat is de moderne werkwijze met Layécire, dat zoo snel kuischt reinigt en boent. De drogist geeft een staal van Lavécire. Ontlastingen. In verband met de door de regeering voorgenomen lasten verminderingen wordt ujt bevoegde bron verzekerd dal de minister van bin- nenlandsche zaken er op waakt dat de provinciën en de gemeenten daaronder niet zouden lijden. De lastenvermindering. Waar schijnlijk zullen in den kabinetsraad van Donderdag belangrijke besluiten worden getroffen in zake der lasten verminderingen door de regeering voor genomen. Het is vooral de nijverheid die, in de eerste plaats daarvan zou ge nieten. Het cijfer der verminderingen zou wel drie honderd millioen, bedragen, en dat is al iets. i Maatregelen liggen' ter s.tudie om ook door verlichting van d-ouane- en nccijnsrcchten, de prijzen te beinvloe- den der ingevoerde produkten. Op doua negebied worden verminderingen voor zien ten bedrage vain 40 miljoen vo-or de vergunningsrechten ongeveer 20 miljoen en 50 miljoen voor de over- dr De duistere morgend van Dinsdag. Algemeen werd de duistere morgend- f.lond opgemerkt waarmede wij Dins dag werden begiftigd. Die duisternis was hel gevolg van een bijna stilstaand front dat zich verplaatste van het Noord Westen naar het Zuid-Westen. Dit ver schijnsel, dat zich zeer zelden en slechts in huilengewone voorwaarden voordoet, gaal gepaard met eene zeer dikke wol kenlaag en lage mist, wat ons gedu rende verscheidene uren een zeer duis- stere hemel bezorgde. Gewoonlijk volgt daarop slechts lich te regen. Een nieuwe geluidsband. Twee Russische ingenieurs zijn er, naar uil Moskou gemeld wordt, in geslaagd liet beginsel van de geluidsfilm op de gra- mofoon foe te passen. In plaats van een plaat wordt de hand gebruikt. Daar het niet. uitgesloten is, dat deze band door de nijverheid kan worden aangewend, bestaat de kans, dat de gramofoonpla- ten er door zullen worden verdrongen. Letterkundige reisbeurzen. De let terkundige reisbeurzen va-n zes duizend ffank voor 1935 zijn toegekend aan de Vlaanwhe schrijvers Denvers Frans, 'Aug. Van Houtte en André De Mets, en aan de Waalsehe schrijvers Pierre Hu- bermont, Meiloy en Abel Lurkm. Verjaardag van het Verdrag van Ver sailles. Dinsdag, 30 April, was. het zestien (jaren, geleden dat de Duitsche vertegenwoorddigers, geleid door graaf von Broekdo'rlT-Rantzan, te Versailles aankwamen voor de bespreking van liet vredesverdrag, dat een einde z'ou maken aa-n den groolen oorlog. Er blijft, he laas niet veel van over. MET DE ROODE HA3VDB33V 63ste Vervolg. Be Eerw. Heer Colomban geloofde aan de onschuld van den kapitein. Met de aandacht eens rechters had hij het. verhaal van Roseoff aangehoord en, overtuigd dat hij 't -slachtoffer was van valsehe \erdachtmaking, stelde hij alles in 't werk om den verlaten, ge- hoonden en belasterden zeeman te troosten. Als de hemel onbewolkt en de zee kalm was, begaf Roseoff zich 's avonds langs omwegen naar de pastorij. De 'oude dienstmaagd Sophie opende de deur en ontving den kapitein met een»: zekere siddering, welke zij bijna niet in staat was voor hem te verbergen. In het warme jaargetijde gingen de pastoor en Roseoff naar den tuin, zet ten zich op eene bank. en over welk on derworp hot gesprek ook werd aange- knoojYt, altijd kwam bel neer op de ge liefde wezens, die men had bemind,over de afgeloopen revolutie, over de loc- komst. die in baren schoot hel geluk moest herbergen Begon Roseoff den moed Ie verliezen, dan wees den weerdigen priester hem op Gods herniharligficid en goedertie renheid en op hef zoo prijzensweerdig voorbeeld van den Verlosser der wereld die door onzinnige en versteende joden a cor een dwaas wa- uitgescholden. De zalvende woorden van den die naar des Hgeren brachten lenig in, Winnen Winnen Winnen. W innen Winnen Winnen Het biljet Het biljet Het biljet ■Het biljet Het biljet Het biljet Het biljet Het biljet "Het biljet Het biljet Het biljet 100 l"r. al de biljetten eind'gend mot 8 250 l'r. al de biljetten eindigend met 05 2.500 l'r. al de biljetten eindigend rnel <54-8 10.000 fr. al de biljetten eindigend mét 3585 50.QOO l'r. al de (biljetten met nummer 08568 100.000 fr. al de biljetten met nummer 69330 Winnen 500.000 fr. nummer nummer nummer nummer nummer dragend dragend dragend dragend dragend dragend dragend dragend dragend dragend WINT 5.000 dragend nummer 31237 41196 87681 98236 69813 Reeks Reeks- Reeks Reeks Reeks Winnen 1.000.000 fr. nummer nummer nummer nummer nummer 60700 Reeks 75843 73118 Reeks Reeks 06362 Reeks 96843 Reeks .000 FRANK. 14996 Reeks. C De h. du Bus de WarnafTé, minislér van Binnenlandsche Zaken, heeft vol genden brief gericht tot de goever- neurs: «Ik meen de draagwijdle nader le moeten bepalen van artikel 3 van het koninklijk besluit van 6 Maart 1935, tot vaststelling van de toefat jngsvoorwaar- den tot het bekleeden van het ambt van polit.iekommiss.aris en adjunkt-politie- kommissaris (Staatsblad van 23 Maart 1935)> Dit artikel is in atgemeene bewoor-' dingen ges,leid. De kandidaten die de middelbare studiën van den laigeren graad geëindigd hebben mogen zich voor het toelatingsexamen aanmelden. Zij die ten minste daarmede gelijk staande studiën gedaan hebben, mogen eveneens toegelaten worden. Hel is. mijn bedoeling, deze bepaling op ruime schaal toe te passen en lol het examen toe te laten de verdienste lijke leden van politie en rijkswacht die gedurende hun loopbaan, hun algemee- ne kennis aangevuld hebben en ook die welke met Vrucht de politieleengangen gevolgd hebben Welke door sommige provincie- of gemeentebesluren inge richt. werden. Bij het onderzoek van de titels welke de kandidaten ten dezen mochten doen gelden, dient als richtlijn genomen de bezorgdheid om voldoening te schenken aan hen die de theoretische en prakti sche kennis bezitten welke het best ge schikt maken om het ambt van politie hoofd uil le oefenen. De aanvragen om toegelaten te wor den tot den examepzittijd, welke in Ju ni. a.s., zal gehouden worden, worden tot 15 Mei ontvangen door den h. se- kreUaris-generaal Aan mijn Departe ment. De globale invoer gedurende d-en eer sten termijn in Nederland bedroeg 226" millioen gulden tegjen 276 tijdens het zelfde tijdperk van vorig jaar. Voor den uitvoer bedroegen de cijfers onder- scheidelijk 159,6 millioen en 168 mil lioen gulden. Wat de invoer in Nederland betreft neemt Belgie de tweede plaats in, ter wijl ons land voor den uitvoer van Hol land op de derde plaats komt. Do Handel tusschon Belgie enIVederland Gedurende de eerste drie maanden van 1935 heeft Belgie voor 23.6 miljoen gulden ingevoerd in Nederland tegen 29.8 millioen gulden gedurende hetzelf de tijdperk van vorig jaar. De uitvoer van Nederland naar ons land bedroeg 18 millioen gulden legen 22 millioen tijdens, de eersten termijn van 1934. Wij voeren voornamelijk uit: scheikundige meststoffen, melaalpro- duclen, scheikundige producten, kalk, cement, kolen en coke. Belgie betrekt uit Nederland hoofdzakelijk kaas, boter, kemp, kolen, coke, olie, vis oh, mosselen en 'oesters. verzachting aan liet zwaar beproefde zeemanshart en onder een dankbaren handdruk keerde Roseoff naar zijn hu,is terug, zeggende Dat Gods H. wil geschiede Beloofde de nacht onheilspellend de zee onstuimig te zijn, en was er een schip- in 't gezicht dan zocht de pries ter Roseoff op. Voor het geopende raam gezeten, hielden zij strak de oogen gericht, nu eens naar de verbolgen'zee, dan weer naar de donkere wolken. Hoorden zilj in de A'erte een ang.s.lge schrei of geroep om hulp, onmiddellijk begaven zij zich op weg, terwijl de be jaarde pastoor op den arm van den for se hen zeeman leunde. Aan 't strand gekomen, stak Roseoff met een bo-ot in zee, of, als- dit mogelijk was., bond hij zich een kabeltouw om het lijf en zwom naar de ongelukkigen toe. Meermaals vergezelde hem <Je priester in zijne gevaarvolle tochten en wanneer hel weer al le onstuimig was, knielde laatstgenoemde neer en hief gelijk Mozes, biddend de armen len he mel of gaf den laatsten zegen aan hem die in de golven omkwamen. En Avaren de schipbreukelingen een maal aan wal,dan verbonden de pastoor en Roseoff hunne wonden, verschaften hun voedsel en een onderkomen en den volgenden dag stelde de kapitein zich aan 'I hoofd dei- werklieden om liet ge strande schip te onttakelen. Roseoff* verkeerde door zijne edel moedige handelwijze voortdurend in Sedert jaren hadden ye[e strandbe. Schilderij van Van Dyck ontdekt te Hannover? De Hannover,aansclle schilder Richard Schloessen, heeft bij het herstellen van schilderijen in het museum te Hanno ver een werk ontdekt dat naar zijn mee ning aan Van Dijcik moet worden toe geschreven. Het schilderij stelt een jon ge vrouw van \"orstel.ijke houding voor. Een bijschrift noemt haar Henriette Stuart, derde dochter van Karei I, ko ning von Engeland, gennalin van den hertog van Orleans. Volgens mededeèling van Schloessen strootte hij bij het verwijderen van de overschildering van den achtergrond niet slechts op den oorspronkelijken achtergrond, maar hij vond ook aan den linkerkant de ha-ndteekening van A. Van Dijck. Daar deze Henriette Stuart pas drie jaar na den dood van Van Dijck is ge boden, vermtoedt Schloessen, -dat de weergegWene niet. de dochter, maar de gemalin van Karei I isy clie ook Henriet te Stuarit heette en-'die dikwijls door Van Dijck werd geschilderd. Schloessen heeft het: portret vergele ken met andere portretten van de Ko ningin door Van Dij;ck en gelooft een beslissende gelijkenis, te kunnen vast stellen. Leuzen, leder Fabrikant heeft één. Elkeen zoekt er naar en vindt er. Dcch téén juister, naar ik meen 't IS DE STRAFSTE, GEBRUIKT ER MINDER. Deze geldt, fier, ▼rank en vrij F. C. JACOBS SUJKERIJ De 46ste Groote Nationale Prijskamp voor voorteelende Belg. Trekpaarden, zal plaats hebben op t in, 15n en IGn Juni in hel Park van het Halfeeuwfoest, Brussel. 275.000 fr. prijzen zu'llcn aan de be kroonde paarden dezer grDote compe titie toegekend worden. Zooals de vorige jaren zal Z. M. de Koning omringd der Koninklijke Fa mi lle, de kunstvoorwerpen en medaljen aan de, fokkers overhandigen. De inschrijvingen der paarden welke mededingen aan den prijskamp moeten ten laatste op 8sten Mei ter Zetel dei- Koninklijke Maatschappij, Koninklijke Straat, 60, Brussel toekomen. Voor programma en inlichtingen, zich wenden tot het Secretariaat, Koninklij ke Straat-, 60, Brussel. Stud-Bcok der Belgische Trekpaarden. De fokkers worden vurig aangespoord al hunne veulens zonder uil zondering, te doen inschrijven. Het feit, d,a-t de inschrijving in het Stud-Bcok, de handelswaarde der paar den in lKKxge male vermeerdert, valt niet meer te betwisten. Te meer, de vreemde klanten toonen zich steeds moeilijker bij liet aankoo- pen \roor hetgeen den oiïicieelen oor sprong der paarden betreft het is te voorzien dat deze welke geene volledige afkomst bezitten, in de toekom,st, met moeite aftrek vinden zullen. Het inschrijven der veulens is hoofd zakelijk. Quitscli Vlisgiuifi tot landing gedwongen Een Du;it)S,ch vliegtuig, dat re-eds her haaldelijk de Italiaansche luchtvaart- basis van Ceslo Galende had overvlogen, wer.d Zaterdag dóór zes Italiaansche militaire vliegtuigen tot landing ge dwongen. Het bericht ."over dit incident, werd eerst thams bekend gemaakt. Aan bc"ord van 't Duitsch vliegtuig be vond zich een Duitsch piloot, die in burger was gekleed, doch die vermoede lijk een Duitsch officier is. Hij wa,s in het bezit van twe-ê fototoestellen en kwam rechtstreeks van Duitscliland. Ht?t vliegtoestel werd aangeslagen en de luchtvaarder wordt -gevangen ge houden. woners de overblijfselen van de lading van een gestrand schip, hun door de zee aangebracht, beschouwd als hun toebehoorend. Doch de roovers gingen in hun A*er- meend recht allengs verder, zij waren niet meer tevreden met' 't geen hun de zee van zelf aanvoerde in hunne ver foeilijke phinderzucht plaatsten zij langs de kust valsehe seinen om de on gelukkigen in een Aralstrik Ie lokken. De ontstoken vuren aan de horens der runderen deden tlfensf als lichtba kens en de schipbreukelingen' haastten zich naar die verraderlijke seinen te .zwommen, om helaas, in handen te val len van de ellendelingen, die hen van alles beroofden en bovendien het schip zooveel mogelijk plunderden. Deze strandroovers, door niemand j hierover lastig gevallen en wier wraak eenieder duchtle, hadden een diepen haat opgevat tegen den onvermio-eiden wachter, den redder der hopoloozen. Meermaals legden zilj den kloeken zeeman hinderlagen, en als zij daarin slaagden, dan vond hij buitengewone kracht en moed in de gedachte aan zij ne zending hij wachtte met de strijd bijl gewapend moedig de sluipmoorde naars af. I Zoo werd zijn leven overal bedreigd, I hetzij dat hij, zich op zijn heldenmoed verlatende, de zee haar prooi betwistte, hetzij dat hij de strandro'overs belette bun schandelijk opzet te Aohoeren. Roseoff vreesde den do-od niet, maar zocht hem ook niet moedwillig op.Zijn f geweten deed hem geen verwijten, als hij daar op de rustbank iq slaaj> was Dinsdagavond rond 7 uur reed op den steenweg van Zele naar Dendermonde een koersauto, die, naar men verzekert, eene snelheid zou hebben bereikt van 100 km. in 't uur. Door een fiog niet vastgestelde oorzaak is de auto- plots omgekanteld en keerde tot tweemaal toe ganseh om". De inzittenden waren drie militaire vliegers uit Diest. De 22-jarige Ko- ninckx Louis, uit Ncerpe.lt, werd op slag gedood. De twee andere, de 24-jarige Marcel Hanseel, uit Aarlen en Pieler die de auto bestuurde werden zwaar ge- Van Stradonck, 22 jaar, uit Antwerpen, wond. Dinsdag mengend, om 7 V-i ure, had er op de Port-Artliurlaan, le Gent, eeri erg ongeluk plaats. De genaamde Isidoor Lequet, 51 jaar, ondernemer, wonende rue Chevalier de la Barre, te Seraing, Averd op zeker oogenblik gevat tusschen twee remor- ques. De ongelukkige Averd een arm en een rib gebroken, en spuwde daarbij veel bloed. Na verzorging door den lieer dokter Thilleu, werd liet -slachtoffer naar het gasthuis overgebracht. De heer adjunkt-politiekommissaris van de 12e wijk, Efeeft een onderzoek in gesteld. gevallen, zag hij in zijnen geest de ge liefde wezens weer. lAnaika wier glanzend voorhoofd en rijzige gestalte met- een langen kanten sluier bedekt was* lachte hem met he- melsche zoetheid toe Guilanek, in liet midden van een troep, jeugdige helden, hield in de rechterhand een standaard, 'gelijk aan dien van de «Jenny», zoo dapper door den jongen naar beneden gehaald. Moeder en zoon staken hem lieftallig de handen toe en wenkten met- minzame gebaren. Zij schenen Roseoff betere dagen te voorspellen, en telkens als bij zulke droomen had, was hij den geheelen dag vroolijk gestemd. Doch keeren wij lot de schipbreu kelingen teru;g. Toen zij van de vermoeienis waren uitgerust en door den slaap nieuwe krachten hadden opgedaan, noodigde Ro-scoff hen uit aan de tafel plaats te némen. De eerw. heer Colomban trad onverwacht binnen. Roseoff ging hem te gemoet en de zeelieden betuigden den priester hunnen eerbied. Mijnheer pastoor, sprak de be manning, uit erkentelijkheid aan God voor onze redding, zoowel uit de zee als uit de handen van de strandroovers we.ns.chen wij geerne eene H. Mis te la ten doen. Terecht, mijne vrienden, een dub bele reden om God en zijne H. Moeder recht dankbaar te zijn. Daarom zal ik nrorgen reeds aan uav godvruchtig ver langen voldoen. De priester zegende de spijzen en al len badgn eerbiedig' mede. Aaji het ciR» De wedersamenstelling der ban dieten streek Maandag, namiddag te 3 u. 30 is liefi parket van Dendermonde, samengesteld uit de hoeren Maillet, onderzoeksrech ter; Vercauteren, Prokureur des Ko- nings en de Griffier, le Lokeren afge stapt om de zaak van de nachtelijke in braak en bedreigingen, gepleegd bij de, Aved. Van Vaeren'bergh, Lindestraat' al hier le onderzoeken. De aangehoudene Van Damme Averd met'den trein uit Dendermonde ook aangebracht. Veel Aolk AA7as .seffens te been. Bij zijn bui tenkomen uit de statie werd hij reedy op luid ge jouw onthaald. Aan liet huis der bandietenstreek stond een massa volk opgesteld, zoodat de politic en de gendamerie moeite hadden cm het op afsland le houden. Ter plaatse werd de betichte nog eens; onderhoord, waar hij nogmaals de hem ten laste, gelegde feilen bekende. Daar na had ook eene hersamenstelling van het. feit plaats. De aangehoudene heeft' moeten toonen hoe hij in de woning is binnengedrongen, hoe.hij naar boven is gegaan en de deur der slaapkamer heeft geopend. Vervolgens, toonde hij hoe hij de vrouw ten gronde wierp er op sprong en haar bij de keel g'reep, zoodat het/ oude mensch bijna niet meer kon spre ken. Dan heeft ze hem schoon gesmeekt haar het leven te laten, hem belovende al te geven wat hij vroeg. Daarna zijn de enkele getuigen gehoord. Rond 6 u. 30, AA-as alles afgeloopen) en werd de kerel terug naar het slation gevoerd om naar Dendermonde overge bracht te Avorden. Maandag, omstreeks middernacht had op den Brusselsclvesteenweg, tusschen Sempst en Eppegem, een doodelijk ver keersongeluk plaats. Een vrachtwagen bespannen meï twee paarden, toebehoórénde aan den h., Goris, Sint-Jakobstraat te' Mechcleny gevoerd door Bernard Coppens en be laden met 3500 kgr groenten reed in de rich Ling van Brussel, op het oogenblik dat de heerenauto kwam aangereden van den h. Frans Thys, schoenfabrikant 52 jaar oud, wonende St. Jakobslraat ld Herenthals waarin deze met zijn twéé zonen, Nor,bert, 23 jaar oud en Allans, 12 jaar oud, liad plaats genomen. De zoo-n Norbert zat achter het stuur. Door een verkeerde zwenking kwam de auto met groot geweld tegen den wa gen tarecht. Een Aia,n de paarden werd gedood en het tweede zwaar gekwetst. De dissel van den wagen drong, door de auto en raakte den bestuurder, die op slag dood was. De vader en de andere zoon werden zwaar gewond en na ver pleging door dokter De Meyer, uit Sempst, naar het hospitaal te Mechelen overgebracht. Het parket van Brussel begaf zie li Dinsdagmorgen ter plaatse. de van den maaltijd stond de kapitein van het onbekende schip op en zijn glas in de hand nemend, sprak hilj Jongens., neemt uw glazen... Op' het welzijn van onzen redder, van den heldhaftigen man, wiens naam ons wet is waar nog niet bekend is, maar dien wij ons leven lang met eerbied uit spreken en nimmer uit ons gehcugeni zullen wis.scben Zijn naam l zijn naam herhaal den allen luide Roseoff was zeer verheugd over deze hartelijke uitdrukking van dankbaar heid hij stond op, stootte zijn glas. tegen dat van den spreker en was ge reed hem le beantwoorden, toen hij; plotseling een kinderstem liet lied van. den Kapitein met de Roode Handen»' hoorde zingen. Hij omklemde den rand van de tafel, alsof hij deze tusschen zijn ijzeren vingeren wilde verbrijze len. Gij vraagt mijn naam, zegde hij droefgeestig, welnu, luistert slechts naar hetgeen men ginds zingt. De dischgenooten volgden met ge spannen aandacht het lied, en toen de" jeugdige zanger sprak van den «Kapi tein met de Roode Handen smeet Roseoff vertwijfeld ziijn glas verre van zich in tallooze stukjes. Ja, de kapitein, uw redder, heeft roode handen, hernam de eerw. heer Colomban, diep geroerd over de wan hoop van Roseoff, maar die handen' druipen van zijn bloed om anderen té redden, yervolgtj

De Volksstem | 1935 | | pagina 2