Op het Missieveld In de Katlioliekn Unie De Wereldtentoonstelling te Brussel De 1 Mei-viering Vergadering van de Katb. Landbouwgroepen Vrijda MEI 1935 (g Rond den aanslag op den Electrischen Trein DAG DER GOEDE DAAD H. M. DE KONINGIN XXXXIg JAAHOANg JgJMMIill |Q2 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoonlij. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit bui tea bet Afrond. AALSX 3 AgenUchap HAVAS. Adoil Mail»» 13. te Blutse! itue da mctuleu. ÏAfljl Baak Buldlng/KIngewar, 24 toadres W. C. X. Kruisvinding Zon op 4,30 Zon af 7,0hl E. K. 10 V. M. 18 Verlaten kindertjes in Mongolië doop kloosterzusters opgenomen De Spaansclie capucijner-zustefs van Masamagrell hebben in de missie van Pinglian.g (Kansou) op den rand van buinen-Mongolië een weezenhuisi opigc richt. Men weet dat in deze Oostenlan den vele kinderen ten gevolge van de heerschende ellende en ook wel van de •onverschilligheid der ouders verlaten worden en dikwijls den hongerdood sterven. De kloosterzusters hebben zicli •die arme schaapjes aangetrokken en dagelijks doet de oude hovenier van het klooster de' ronde in de dorpen van de omgeving, om er de verlaten kinderen op te sporen en zc naar de zusterkens te brengen, die voor hun verder onder, houd en opvoeding zullen ziorgen. Missionaris aa-n de eer Eerw. Pater Remy, van de Congrega tie van den H. Geest, missionaris in Gabon, werd tot -officier deT academie benoemd, voor bewezen diensten aan de •scholen in de kolonie. Eerw; Pater Remy, die nu in» verlof Is 111 Frankrijk, heelt o.a. gedurende 7 jaar het inlandsch sieminarie van Li breville bestuurd. De benoeming van E. P. Remy brengt het aantal officieren in de academie in <Je Gabon-missie op 4; de 3 anderen zijn de Eerw. Paters Macé, overste der missie van Fernan Vaz; E. Pater Guu «.hier, pastoor van Libreville en E. Heer Andiré Walker, inland'Sich priester, die beroemdheid beeft verworven1 wegens zijne taalkundige werken. Een hoogeschooi te Madura De Zusters van St Jozef, te Lyon, die •te Madura eene lagere sichool besturen, en tevens een weezenhuis, een particu liere school voor de kaste der Kallers en s'inds 1932 eene middelbare school' hebben nu een hoogeschooi gebouwd. •De cursussen zullen reeds in Juni aan vangen. De katholieke missies op Formosa Er werd reeds elders gemeld dat For mosa, liet mooie eiland in de Chinee .sche Zee, door een geweldige aardbe ving werd geteisterd, Voioral de provin cies' Taic.hu en Shin-ehiki haduen veel ,te lijden. De instellingen der mission- narissen liggen gelukkig bijna allen builen de geteisterde zone. De Dominikanen hebben op Formosa 12 kerken, 30 kapellen, 22 parochiale scholen; 5 lagere en 1 cateohistenschool een dispensiarium en een drukkerij. De Spaanschc Zusiers Dominikanen bestu ren te Taihoku, de hoofdplaats van het eiland, een groot college voor (jonge meisjes, waar niet minder dan 600 leer lingen ter school gaan. Te Takaio besturen zij een weeshuis dat in 1929 door Hare Hoogheid Prin ses Fushini werd bezocht in 1932 som van 3000 yen. al leeken van waar- schonk de Mikado aan het gesticht eene deering. Generaal Weygand, de gekende mede werker van Maarschalk Foch in den oorlog, die te Brussel is aangekomen lo-m er een voordracht Ie geven over Ko ning Albert heeft Woensdag morgen, om kwart voor elf uur, een bezoek ge bracht aan het Graf van den Onbeken den Soldaat. Hij was vergezeld van generaal Rie- dinger, militair attaché bij het Fransch gezantschap en van kolonel Louveau, voorzitter van het V.V.V. Hij werd door generaal De Grox, bevelhebber der Krijgsschool en vertegenwoordiger van "den minister van Landsverdediging ont vangen Na bloemen nedergelegd te hebben op het graf onderhield hij zich langdu rig met den vertegenwoordiger van den minister van Landsverdediging en met den. gjroot-invalied welke het Graf be waakt. Biij het terug in het rijtuig stap pen, werd de Fransche generaal lang durig toegejuicht door een talrijk pu bliek. Daarna begaf generaal Weygand zich haar La eken waar hij liet graf van den •«poilir inconnu» en dat van Koning Albert ging begroeten. Gister middag werd de Generaal ten ontbijt 'Ontvangen door den Cercle Gau- lois. 's Namiddags begaf hij zich naar Waterloo waar hij o.a. een bezoek bracht aan de «Ferme du Gros Caillou» Heden Donderdag werd hij door Ko ning Leopold ontvangen. Woensdag morgen vergaderden de katholieke landbouwgroepen van Kamer en Senaat. M. Muil ie gaf een uiteenzetting over den algemeenen toestand en over de in zichten van de regeering, wat betreft de intrekking van beschermingsmaat regelen. Vervolgens had een bespreking plaats- over de hangende vraagstukken. Besloten werd een kommissie op te •richten foot bestudeering van een doel matige propaganda over het verbruik van melk. Inzake de kontingenleering van den vleeschinvoer werd besloten overleg te plegen met de regeering over de werke lijke beteekenis' van de overeenkomsten op dit gebied gesloten met Denemarken; Lilauen en Ierland. De voorzitters van de twee groepen kregen opdracht een onderhoud aan te vragen met den eer- ste-minister om hem de wenschen van de leden uiteen te zetten. M. Blavier stelde voor met de omlig gende landen te onderhandelen, over het siluiten van een overeenkomst ten einde den ruilhandel in gemakkelijk beder vende vruchten te vergemakkelijken. Wat de tarwe-valorisati* aangaat staat de vergadering sceptisch ten opzichte van den uitslag van het regeeringsbe- siluit, waarbiij de taks op den invoer van tarwe wordt ingetrokken. Men vraagt, dat de regeering alles zou dioen, opdat de verklaring van minister De Schrij ver werkelijkheid zou blijven, luidens welke er naar gestreefd zal worden om de tarweprijzen op een loonend peil te behouden. Te Brussel Woensdagnamiddag te 4 uren werd aan de «Madeleine» te Brussel de so cialistische Eén-Mei-stoet gevormd. Te 4u30 zette de sitoet zich in bewe ging in de richting van de Groote Markt de Beurs en de Anspach-laan. Te Antwerpen Voor het vortrek van den optocht hield volksvertegenwoordiger Eekeleers een redevoering tot de kameraden en li ij sprak in veel minder agress-ieve ter men dan hij gewoonlijk doet. Mis schien is het omdat de roode gezellen nu deel uitmaken van de regeering. Hij sprak ook weinig of niet over het Plan van den arbeid. Camille Huysmans stapte daarna aan 't hoofd van den stoet waarin bijzon der de jeugd goed vertegenwoordigd was. Er waren heel wat spandoeken doch veel minder of liever -geen opruien de opschriften ziooals vroeger steeds het geval w?as«. Het Plan van den Arbeid wérd bijzonder vermeden op de trans paranten. In de Bopinage Zooals elk jaar hebben de socialisti sche vereenigingen van de Bor'inage vergaderingen voor de -I-Mei herden king belegd. In vele mijnen, waar de voorraad groot is werd er niet gewerkt, evenals in de schoenfabrieken, cementfabrieken enz. Te Bergen we«rd daarentegen bijna overal gewerkt. Alle vergaderingen hadden eeri kalm verloop. Uit hetgeen thans, door het onderzoek reeds werd bewezen blijkt, dat men hier ontbétwistbaar vioor een beraam den aanslag staat. Een ontzettende ramp vermede0 De trein E. 110, die ten minste 500 personen vervoerde, had niet alleen uit de sporen kunnen springen maar een dubbele ramp had zich kunnen voor doen hebben. Inderdaad, enkele minu ten later moest, de trein, die uit de te genovergestelde richting kwam, voor bij komen. Was de eerste trein ont spoord, dan had de ramp ontzettend ge weest, z-ooals men zich wel voorstellen zal. Er zijn (en minste twee personen noodig geweest om den betonpaal op de sporen te leggen. De daders beschikten over 29 minuten om hun werk uit te voeren en den paal op de sporen te brengen. Zij moeten in elk geval goed op de hoogte geweest zijn van de plaats en van. de omstandigheden waarin zij met. de meeste kans op succes, konden optreden. Vergadering van het hoofdbestuur Het Hoofdbestuur van de Katholieke Unie vergaderde Woensdagnamiddag, te 14 u. 30, in Patria, te Brussel, on der voorzitterschap van den h. de Kerchove d'Exaerde, waarnemend voorzitter. Aan het bureel hadden plaats genomen de hh. Rub-bens, minis ter van Koloniën, F. Van Ackere, graaf de la Barre' d'Erquelinnes, Delvaux en J. B. Boon. Woonden onder meer de vergadering bij de h.h. de Broqueville,, gewezen eerste minister, Van Cauwelaert, Hey- man. Pierlot, oud ministers Segers, minister van Staat Kamerleden De Vleeschauwer en Ficullien Senators de Moffarls, Van -Coillie en Misson markies* Imperiali, oud-kamerlid Bo- dart, enz. Door den voorzitter werd aan de vergadering medegedeeld dat de h. De Schrijver ontslag heeft genomen als secretaris tengevolge van zijn intrede in de regeering. Op een volgende ver gadering zal in de vervanging van den li. De Schrijver voorzien worden. De leden hebben vervolgens de kwestie van hot- voorzitterschap van de Katholieke Unie onderzocht. Z oca Is men weet heeft de h. Poullet onlangs als voorzitter «ontslag genomen. Het bureau heeft in overeenstem ming met het hoofdbestuur besloten aan de algemeene vergadering, die op Woensdag 8 dezer zal gehouden worden een wijziging aan de statuten van de Katholieke Unie voor te stellen. Deze wijziging heeft voor doel de voorstel ling van de candidaten tot het voorzit, terschap geheel onafhankelijk te ma ken van de groepen waaruit de Unie is samengesteld. Men weet dat alleen de algemeene vergadering bevoegd is om bij geheime stemming den voorzitter te benoemen. Men weet dat alleen de algemeene vergadering bevoegd'is om bij geheime stemming den voorzitter te benoemen. Tot dusverre werd het voorzitterschap toevertrouwd om de beurt aan een candidaat der vier groepen. Dat zal voortaan niet meer het geval zijn. De beoogde wijziging aan de statu ten heeft eveneens voor doel de her kiesbaarheid van den uiltredenden voorzitter nog slechts in duidelijk be paalde voorwaarden toe te laten. In verband met de opvolging van den h. Poullet hebben we gemeld dat reeds de naam van den h. Moyersoen werd vernoemd. Men legt er nadruk op dat in de katholieke' unie de verkiezing- van den voorzitter niet geschiedt zoo als in de meeste- politieke groepeerin gen, namelijk op voorstel van het bu reel en bij handgeklap. Iedereen heeft recht een kandidaat voor te dragen en bij de geheime stemming mag men dan nog ziljn. stem uitbrengen op naam van een candidaat die niet open lijk zou voorgedragen zijn. Het Hoofdbestuur heeft vervolgens kennis gen-omen van het verslag, door het bureel neergelegd, over het vraag stuk van de betrekkingen van de poli tieke personen met financieele en za- kenkringen. Dit verslag gaf aanleiding tot een langdurige bespreking waar aan de meeste leden van het hoofdbe stuur deel namen. Besloten werd dat op de algemeene vergadering verslag z'ou worden uitge bracht over deze bespreking en dat de algemeene vergadering zal verzocht worden hare inzichten en richtlijnen te dezer zake te doen kennen. Eventueel zal de vergadering, die te 10 u. 30 voormiddag zal aanvangen, namid dags worden voortgezet, ten einde "aan al de leden toe te laten hun meening over deze zaak vrij tot uiting te bren gen. Tenslotte heeft, hel, Hoofdbestuur een vèrsla'g aanboord vanwege de h. de la Barre d'Erquelinnes, schatbewaarder, over den financieelen toestand van de Katholieke Unie. De vergadering eindigde te 5 uur. De vergadering der Vlaamsche Jongeren uitgesteld We vernemen nog dat de vergade ring van de Katholieke Vlaamsche Jon geren, die vastgesteld was op Zaterdag a.s. is nvoeten uitgesteld worden we gens ambtsbezigheden van minister Rubbens, voorzitter. Die bijeenkomst zal doorgaan op Za terdag 18 Mei. De h. Rubbens zal als dan namensf de Katholieke Unie ant woorden op de verslagen van de h.h, Meouwissen en. Moyersoen. ZONDAG 5 MEI OROOTE OMHALING VOOR HET WÉRK VAN GEEFT MILD HET NATIONAAL H U L PCO M ITEIT De Groot-invalieden op bezoek in de Tentoonstelling. INHULDIGING VAN HET ZWEEDSCHE PAVILJOEN Woensdag namiddag heeft in aanwe zigheid van Koningin Asjtrid en van haar vader Prins Karei van Zweden, de in huldiging plaats gehad van het Zweed- sche Paviljoen in de Wereldtentoonstel ling te Brussel. Het. publiek had zich in dichte drom men géfc-haard langsheen den weg die onze Koningin zou volgen wijl in het eere salon van het Paviljoen de menig te uitgenciodigden zich verdrong. Ver melden we de aanwezigheid van M M. dc Dardel, minister van Zweden te Brussel, baron de Villenfa.gne, minis ter van Belgie te Stockholm, Lippens voorzitter van den Senaat, ministers Van Isacker. De Schrijver en Heymari.s, baron Houtart, baron Hou tart, goever- neur van Brabant, baron Holvoet, goe- v-erneur der provincie Antwerpen, enz. Aankomst dep Koningin Rond drie uur komt de koninklijke auito langs de Astridportiek de Tentoon stelling binnengereden begroet d«oor het gejuich dei' menigte. Hare Majesteit is vergezeld van Prins Karei, gravin del- la Faille, graaf du Pare, en generaal de Nève de Rod eik Bij het binnentreden van het. Pavil joen worden de vorsiten begroet door M. M. Dardel, van der Burcht, F-omch en Max, wijl door een kleini meisje een tuil orchidees aan de koningin aange boden wordt. De reeks der spreekbeurten wordt in gezet door M. Sachs, voorzitter van het Uitvoerend Komiteit. Hij wijst er op dat de Zweeds'che deelname aan de We reldtentoonstelling vooral bedoeld is als oen blijk van de bizondere genegen heid die het land koestert jegens de koningin der Belgen en van de -groote sympathie jegens haar nieuwe vader land. Immers, Zweden dat in de jong ste tijden elke deelname aan buiten- landsclie tentoonstellingen heeft gewei gerd, was eensluidend akkoord om aan de Belgische World's Fair deel te ne men. Hierdoor heeft Zweden het zijne wil len bijdragen tot de groote kracht in spanning van België, waarvan het de vrijheidsminnende economische politiek waardeert. M. Petri, alge. commissaris van Zwe den onderlijnt daarna de verscheidene aspecten van het Zweedsche Paviljoen en geeft uiting aan de erkentelijkheid der Zweedsche tentoonstellccs jegens Koningin A sir id. M. Van Isacker, minister van écono mische zaken, wiijst er op dat de betrek kingen »oow?l ond$r geestelijke als ou der handelsoogpunten die tusschen Zweden en Belgie bestaan- van zeer ou den datum zijn. /Hij herinnert aan de bijdrage deq Waalsche metaalbewerkers aan dc in spanning der Zweedsche nijveraars. Voor drie eeuwen inderdaad weken vele Walen naar Zweden uil en slicht ten er een ware kolonie waar zij nu nog de «overleveringen van hun land in eere honden. M. Van Isacker brengt hulde aan hec uitzicht van het Zweedsche paviljoen dat de heldere duidelijkheid van het Zweedsche volk weergeeft. Dit zal bij dragen tot de toenadering der twee na ties. Onze betrekkingen tusschen Zweden' en Belgie zullen toch niettegenstaande alles door het hart beheerscht blijven. M. Max, burgemeester, voorzitter van het uitvoerend comiteit der tentoon stelling brengt hulde aan den goeden smaak d.er in-richting en aan de -door- zichtvolle wijze waarop de producten van het land, de uitingen der nationale kunsten en der nijverheden in Zweden in het paviljoen ondergebracht zijn. Hij verheerlijkt Zweden, land waar dc geest troont. I>e burgemeester herin nert er aan dat de Zweedsche vorsten zich ten allen tijden interesseerden aan de kunst. Zij deden kunstenaars uit héél Europa komen. Den al-ouden troon verfraaiden zij door de festoenen der kunst. Erfgename en voorfzetsiter van over leveringen heeft koningin Astrid zich van af hare prilste jeu-gd gebogen over. de mcnschelijke ellende. Ons land begroet in haar al de deug den der vrouw, van de echtgenoote, van de moeder, van de frrosteres. M. Max besluit volgenderwijze «Vuri af den dag dat zij op liet witte schip tot ons kwam, dat wij verfraaiden met al de deugden der legende, heeft die prin ses ons de kostbare klaarte gebracht van het vroolijke Noorden. Prins Karei, namens de Zweedsche tent-oonstellers, dankt zijne ge 1 je f dé dochter om Hare vereerende aanwezig heid. Alhoewel, zoo ging hij verder, de Zweedsche deelname niet zóó grooLscft is als men wel gewenscht had, ho-oip il* toch dal zij een gunstig idee zal geven van de verschillende verwezenlijkingen waartoe Zweden op allerlei gebied be kwaam is. Daarna verklaarde Prins Ka- rel het paviljoen officieel geopend. Koningin Astrid liet zich dan enkelq personaliteiten voorstellen en bezocht dan nauwkeurig het paviljoen. Van een der tantoonstellcrs ontving onze Vor stin egn prachtige vaa

De Volksstem | 1935 | | pagina 1