iMEalbrn Hst 9-jarig zoontje vao dsn Amsrikaansclien "hout-koningontvoerd Wat de heelkunde vermag ZIJNE MOEDER Hij kon maar met moeite van zijn bed tot aan zijn zetel gaan De oplossing van het Conflict Italie-Etiopie Dictatuur* Verkeersongeval te Mol 28 Wei. H. Germa-nus. Tii 555 wei'U T'manus tel. bis-chop van Parijs aangesteld. Deze waardigheid was voor hem geen red eh om zijn levenswijze in eenvoud, verstorvenheid en boetvaar digheid, te veranderen. Hij stierf in 576. Bij de ouders der Koningki. Ko ning Leopold III en Koningin Astrid zullen morgen Stockholm verlaten. Zij gaan een paar weken doorbren gen op het zomerverblijf der ouders van de Koningin, te Fridhem. Ook de Kroonprinses van Noorwegen met hare dochtertjes vertrekt daarheen. Kroostrijke gezinne i. Mevr. Ronse echtgenoote van M. Ronse, bestendig af gevaardigde van Oost-Vlaanderen en voorznter van den Katholieken Werk- liedenbond «Het Volk» te Gent, mocht zich verheugen in de geboorte van haar vijftiende kind. Het boorlingsken werd 'Zaterdag; ten doop gedragen. Z. H. Mgr Goppielers, bisschop van-Gent, was pe ter, terwijl Mevrouw De Schrijver, echt genoote van den lieer Minister, van Landbouw, het meterschap waarnam. Italië zendt radiolezingen uit in het Ne- derlandsch. In Italië zullen radiole zingen in hel Nederlandseh worden ge houden over toerisme n.l. over de zen ders Florence, Milaan, Rome, Turijn, Bolzano, Bari en Triest, op Woensdag 5 Juni, met als onderwerp «Een histo risch feest in Siena», en op Woensdag 12 Juni over: «Badplaatsen aan de Adriatisehe Zee». De grootste foto's ter wereld. Ter gelegenheid van de jubileum-feesten zijn in. Engeland de grootste foto's ter wereld gemaakt. Het. zijn portretten van den koning en de koningin en zij i be slaan een groot gedeelte van het gebouw van Kodak in Kingsway in Londen. De foto's- zijn ieder 4,30 meter breed eli 10,80 meter boog. De oor spronkelijke negaüe.ven, wiir.i*n_ J GVi x 21 Vt cm. De portretten zijn 7 "maal le vensgroot. In de Kodakfabfieken -moesten na tuurlijk speciale toeslellen w'orden ver vaardigd om deze vergroóting. te kun nen maken. De overuren bij wisselagenten en i-n' banken. In lief. Staatsblad van Zondag is een koninlijk besluit verschenen, be palende dat met ingang van 15 Juni bel besluit van 6 Mei van kracht w;,ordt, waardoor de toelating wordt geschorst, die vroeger was verleend, om de kati- .t.oorbodienden in dienst van effecten handelaars of banken, 150 uren per jani' te laten oven-werken. Dit, personeel mag dus geen overuren meer doen. Het besluit heeft tot doel.de werk- lóoze kantoorbedienden opnieuw aan liet werk te helpen. Van geen weigering spraak. Ver leden Vrijdag vergaderde de beheerraad de Nationale Maatschappij van Belgi sche Spoorwegen. Alhoewel die maat schappij nnilli'oenen deficit laai werd er toch voorgesteld 900.000 frank aan de beheerders uit te deelen. Dit voorstel werd aangenomen met 14 stcium.cn tegen 2 en 5 onthoudingen. Bij de 2 legenslemmers behoort de christen democraat, die altijd heeft te gengestemd in deze zaak. Van de 7 s-ocialisten, die in 't open haar altijd tegen dividenden en eerc- postjes bulderen, kan er dus ten hoog ste één hebben tegengestemd. 4de Vervolg. Toen hij op liet tussehèndek kwam, waren de hangmat tén reeds opgehan gen cn het grootste .gcdccUe der. man schap was in diepe rusL D'e «koebrug» zoonis men de plaats noemt, waar de gevangenen en ge- straftén aan boi.rd van een .oorlogschip worden opgesloten, was voor aan stuur boordzijde van hef tusschendek en tus- schen drie zware stukken geschut. In «te ruimte tuss Jien de heide eerste ka nonnen bevond zich Henry Ffetarr. 'Hij was inderdaad iemand zooals een werf- :o!Ticier of een «presgang ze niet be ter verlangen of uitkiezen kon. Hij was. twee en twintig jaar oud, lang en slank met een vrij, open gelaat en zeldzaam échoone trekken. Zijn oogen waren zwa't als ebbenhout, daarbij levendig en fonkelend. Zijn haar geleek in kleur op de veereu van de raaf en omgaf in dikke lokken een breed en hoog voor hoofd. l it zijne gestalte kon men op maken dat hij eene groote spierkracht bezaf, en hem ziende baarde het geen verwondering, dat een half dozijn man- Tien moeite-gehad hadden hem levend gevangen Ie nemen. Hij was nu als een Eng cl se lie matroos gekleed, want da delijk toen hij aan boord gebracht was", had men hem de kleedij deen aantrek ken. Behalve de jonge Frelart waren er jiog wel een- dozijn jongelingen op de «brug» de meesten waren wegens dronkenschap gestraft en lagen in de Deze gepensioneerde Spoorwegbeambte begint terug te tuinieren, dank aan Kruschen Deze getuigenis verdiept aandachtig gelezen te worden door al dezen wiens beroep blootgesteld is aan de wissel valligheden van 't weder. Ik ben een gepensionneerde ijze- renwegbediende. Na 2-5 jartr van mijn leven doorgebracht te hebben in de ma- noeuvers dag en nacht blootgesteld aan de wisselvalligheden van 'I wéder, was ik op 55-jarige leeftijd gepènsionneerd. De regen en de koude gedurende mij ne dienstjaren doorstaan, moesten wel dra hunne noodlottige terugwerking hebben, en ik werd door knobbelig rheumatiek aangetast in de beenen en handen, welke mij tehuis kluisterden. Ik kon nauwelijks mij van miijn bed tot mijn zetel begeven. Na alles te hebben beproefd, had ik hel gedacht de Kru schen Saltr te nemen. Ik stelde spoedig eene* gevoelige'verbetering vast:* Voort zettende gebruik ervan Ie maken, bCr- vond ik mij op 75jarige ouderdom zoo vlug als óp 55-jaï'ige ouderdom. Ik kan wederom in mijn bof werken, cn wanneer ik mijn wandelstok vergeet, kan ik deze gemakkelijk missen. M. J. D... te L... Onder de verschillige minerale zou ten waaruit Kruschen* beslaat, vindt men twee krachtige oplossers van het urisch zuur, oorzaak der rheumatiek en van al de gewrichtspijnen. De Kruschen Sails werken, insgelijks op liet geheele organisme en prikkelen al onze afsehei- dingsorganen (levér, nieren, ingewan den). Zij beletten de vorming en de opeeniiooping der urine gifstoffen en vergiften. Zacht miaar zeker, geven zij U eene nieuwe gezondheid. Kruschen Salts, alle Apotheken 12,75 fr. de flesch 22 fr. de groote flesch, (volstaat voor 120 dagen.) In clen VolltenJDondL Ontspanning van den toestand De Volkènbondsraad vergaderde trots bet late uur een langen tijd. Het was halflwee Zaterdagmorgen; wa-n-neer dp raad in openbare zitting, onder voorzit terschap van M. Litwinof den tekst van de twee'-volgende' 'beslissingen aange- nomen', heeft. Eerste beslissing Aangezien vanaf de zil.ting van den Raad- in Januari 1935, de ltali-aailschte cn de Ehtiopische regee.rmgenn aanvaard hebben het geschil, diat ontstaan is tus- schen hen, tengevolge van hel. incident van'Oual-Oual óp 5 December .1934, te regelen in overeenstemming met arti kel 5 van bet ltaliaansch-Et'liïopisch verdrag van 2 Augustus- 1928; aangezien de rechtstreeksche onder handelingen langs diplomat,ieken weg uitgeput, zijnde, de twee partijen zijn overgegaan tot de aanstelling van hun scheidsrechters, voorzien in het bedoeld artikel Aangezien sedert 5 December 1934 andere incidenten hebben plaats gehad aan de lialiaanseh-Ethiöpische grens en dat de twee regeeringen tot a cc oord zijn om er de regeling van toe te ver trouwen aan dezelfde scheidsrechters; aangezien de Italiaansche regccring geen tegenwerping maakt, betreffende de vraag die aan li-aar gedaan werd over de nationaliteit der scheidsrechters, - J11 hl 'JJ'lj h.angmatten of op den grond te slapen. De schildwacht liep met gel rokken sa bel heen en weer, en uit den blik, dien hij op den jongen Frelart richtte, kon men zien dut hij ten opzichte van deze bijzondere bevelen bad ontvangen. Wel, kameraad, zei de soldaat, plotseling blijvende.stiran en zich tot FretaVf wondeilde, hoe is: 't er mee,moet gij ook niet in uwe hangmat kruipen Henry zag op, maar.gaf geen ant woord. Hij stónd met de armen over de borst gekruist, tegen een kanon te leu nen en in zijne trekken was- diepe smart te lezen. Ilij was als deserteur gevan gen genomen. en eene schandelijke sla vernij zou voortaan zijn lot zijn. Toen de schildwacht het woord tot hem richtte, dacht hij juist aan het kleine, lieve huisje, waarin hij zoo gelukkig was geweest, en aan zijnen ouden- vader dien hij achtergelaten had. Ga slapen, ging de soldaat, op eenigszins spijtigen toon voort, het ver veelt me, zoo 't oog op u te moeten houden. Hel is ibeter voor u dat gij uwe rust neemt, want als we morgen liet. anker lichten moet ge dadelijk aan. het werk. Ik zal me spoedig neerleggen,ant woordde nu Henry. Gij behoeft echter om mij niet bezorgd te zijn, maak het u zoo gemakkelijk als gij het verkiest. Ja, ik begrijp wel dat ge liever iiiel liadt dat gij zoo in- 'l oog gehouden wordt, hernam de schildwacht nijdig waarom kijkt ge zoo gedurig naar liet groote luik Hij bedoelde daarmede liet luik, dat om lucht te laten opengezet was. Als ik naar dat luik kijk, doe ik aangeduid dcor de Ethiopische regee ring; aangezien beide regeeringen tol ac- oord zijn om op 25 Augustus a.s. den datum vast te stellen, waarop de pro- cèduur van verzoening en van scheids gerecht moet geëindigd zijn; Noodig.t de Raad den algem/eenén se cretaris van den Volkenbond uit intus- schen' aan de leden van den raad alle inlichtingen oyer te nuaken, die liem zonden toekomen v&n beide partijen, namelijk betreffende de werkzaamheden der scheidsrechters. Tweede beslissing De Raad, aato beide partijen alle vrij heid gevende omi het geschil, waarover liet gaat op te lossen, in overeenstem ming met art. 5 van het Italia-ansch- Ethiopisch verdrag van 2 Augustus 1928; Besluit Ie vergiaderen in het geval waarin bij afwezigheid van een accoord onder de vier scheidsrechters voor de legeling van het geschil, een overeen komst niet zou bereikt zijn op 25 Juli a.s. onder dié scheidsrechters over de keuze van een vijfde scheidsrechter (be halve aceoord -der vier scheidsrechters voor verlenging van die periode. Hij besluit verder ook te vergaderen om den toestand te onderzoeken, in het geval waarin op den voorzien en datum van 25 Augustus a.s. de regeling, lang-s den weg van verzoening en van scheids rechterlijke uitspraak niet zou gebeurd zijn». Ziedaar dus in ieder geval beslissin gen, die, liet gespannen van den toe stand verlichten, en die levens zullen voorkomen, dat door haastige beslissin gen een van beide regeeringen een slap zou doen, die- onherroepelijke .gevolgen hebben zou. De gewekte -indruk. Londen, 25 Mei. De overeenkomst thans te Genève getroffen op de proce- duur van arbitrage van liet Italiaanscb Abessynisch geschil w-erd (e Londen als een niéuwe ze ge praal van den Vol kenbond cn als een bewijs van zijn doel- matigh'eid begroet. Men verheugt zich langs de officisele Emgelsche zijde over de van beide zij den gedane toegevingen. Men zegt dat Italië eenerzijds de af gevaardigden erkende door Ethiopië aangeduid en aangenomen dal anbitrage zal toegepast worden voor alle grensin cidenten en dal. anderzijds- Abessynie het princiep aannam eener dubbele c-omi- mis'sie de eene gelast met, de zaak van Oual-Oual, de andere met de grens kwestie in bet. algemeen. Het succes van Genève zal in bét ver volg een dubbel gevolg, hebben Het zal in den schoot der regeering en in liet land de positie verbeteren van diegenen dia don "Volkenbond verdédi gen in f egënsteliihg .met de oude .diplo matieke gebruikten. Het zal de ka néén- van M. Anthony Eden lot de opvolging van Sir-John Si mon in de Buitenlandsehe Zaken ver meerderen.* - Redevoering van Mussolini in de Italiaansche Kamer. Rome, 25 Mei. Mussolini heeft m de Kanner een korte doch belangrijke rede over de.tyu-itenlans.che politiek ge houden, het belangrijks-te deel betrof Abessynie. De Duce verklaarde dal, iedereen zich moest overtuigen dal, waar het de vei ligheid en het leven zijner kinderen be treft. Italië bereid is zijn verantwoor delijkheden te nemen. Hij besprak verder de Fran.sch-I!,a- linansehc overeenkomsten van Januari II., de Fransch-Brilsche besprekingen van Februari die, zegde hij, de voort zel ling waren der Fransch-Italiaansche het omdat ik in gedachten verdiept ben, waarmee gij niets te maken hebt. Komaan- laat den armen jongen met rust, bromde eene diepe stem \an de achterste kanonnen der brug den schildwacht toe. 't Zal hem zeker niet invallen van zijn plaats te gaan met die ijzers aan de voeten. Ha, zijt giij VWichman? vroeg: de soldaat toen hij in 't schemerlicht aan de andere zijde der kanonnen 't gelaal van Wickman meende te herkennen, te moer daar de stem geheel als die van den onderofficier klcnk. Ja, ik ben het 'k ben juist van den wal gekomen met eene mand vol appelcienen voorde onderofficieren,ant woordde dezelfde diepe, brommende Hé, appelcienen Toe, gij moest er mij eenen: geven. Er werd hem een over de kanonnen toegereikt, de soldaat greep er gretig naar en fluisterde Ik dank u Hij wierp haastig een blik in het ron de, om zich te overtuigen dat er -geen officier in de nabijheid was daarna haastc hij zich den appelcien uit te zuigen. Geef me er nog eenen, fluisterde li ij, zich weder over het kanon buigend. Maar de gever was- reeds verdwenen.De schildwacht had ook, zooals spoedig bleek, aan dien eenen appel genoeg. Na verloop van omstreeks tien minu ten begon de soldaat te geeuwen, en zijn oogleden- schenen zich te willen sluiten maar hij spande al zijne krachten in om ze open te houden. 'I Duurde niet Iiang of zijn gang- werd waggelend en onzeker, en hij ging steeds langhamer. In dit oogenblik kwam de sergeant üe conferentie, den toestand gesch-apen door het opzeggen door' Diiilsehland dér militaire bepalingen van liet verdrag ,van Versailles, waarbij Europa voor een voltrokken feit werd gesteld, wat niet. zou gebeurd zijn. bad het Ita liaanscb ontwapenin gsme,m!oradumjat door Duitschland werd bijgetreden, steun gevonden, de Conferentie van Stresa, die de basis bezorgt voor een- gro-ote Europeesche politiek, liet ont werp der Donau-conferentie, welke slechts na grondige voorbereiding zal worden bijeein geroepen, de jongste re devoering van Hitier, welke als geheel noch aanvaard kan worden noch ver worpen, doch méér vaste bepalingen \ergt? en ten- slotte, het Oostenrijksch problema dat evenze.er van Europeesch als Italiaansch belang is-. Hieromtrent -huldigde Mussolini het onaantastbaar recht der gevestigde grenzen. De zoon van den eigenaar van een houtzaagmolen, Weyerhauser George genaamd woonachtig te Taccwa (staat Washington) is ontvoerd. De familie ontving in- schrijfmachineschrift een brief, waarin voor de vrijlating van den 9-jarigen jongen 200.000 dollar wordt geeischt. De brief droeg de onderleekening van den ontvoerden George. De zaak heeft in heel Amerika groo te beroering gewekt, bijna evenzeer als indertijd de ontvoering van baby Lind bergh. De fannilie Weyerhausen bezit we gens haar rijkdom en betrekkingen grooten invloed, waarom door den di recteur van liet departement van justi tie beloofd werd, d'e beste detectives van Amerika met de zaak te belasten. Volg,ens sommiige opvallingen zou de ontvoering een wraakneming kunnen zijn van de stakende houtbewerkers. Volgens de mcening van anderen heeft men bier wel degelijk met 'be roeps-ontvoerders te doen, die in het ibezit van hel geeisohle losgeld willen komen en weten, dat Weyerhausen zeer rijk is als eigenaar van -een onderne- niiing niet 16 milliocn dollars- aandce- lën kapitaal. De «wna-ak-opva.ltin-g» huldigt ook de oom van George, de lieer Frederick K. Wêyêrhauseri 'uit St. Louis. De groot industrieel verklaarde «Ik geloof, dat het bier gaat om -een- daad van wraak en om -een poging, van de - 50.000 sta kende .houtarbeiders in de zagerijen van mijn broer,- om heiw bang te ma ken». G.epnge werd voor de. laatste maal Vrijdag morgén vroeg op school gezien. Toen de chauffeur hem wilde afhalen, vond blij hém.' echter niet. Zijn ouders dachten eerst, dat bij naar een nabij gelegen stad gereden1 was', waar een circus zijne teniteiv beeft, 'opgeslagen. Later bleek echter-Y dal zulks niet het geval was en dat het kind spoorloos verdwenen was. Hel vermogen van de familie Weyer hauser is door den overgrootvader van den- ontvoerde Friedricli W. Weyerhau sen,. gesticht. Deze emigreerde in het jaar 1891 uit Nieder Sulzheim naar de Vereenigde Staten. Hij kwam daar ge leidelijk in het bezit, van prachtige bos- schen, die om. hun hc-ulrijkdoni be schouwd worden als de kostbaarste van bet. Missisippi. Als eigenaar van de twintig grootste zaagmolens- werd bij «de koning der boutanbeidei's» gc- noemd. ronde doen. de schildwacht verhaastte weer zijne schreden en richtte mei be- wonderensweerdige geestkracht liet hoofd op. Is alles in orde vroeg de sergeant. Alles-, antwoordde de schildwacht. De sergeant ging verder en ecnige oogenblikken nadien ging de schild wacht tegen een kanon leunen. Hoe hiij zich er ook poogde tegen te veizetlen hij kon zijne oogen niet langer open houden nog eenmaal sloeg hij met in spanning van al zijne krachten een blik op den gevangene, (toen begonnen zij ne knieën onder hem te knikken, en hij zakte ineen. Hij lag nu in zijne volle lengte op het dek uitgestrekt, met het hoofd tegen,'t affuit van een kanon. Nauwelijks was hij ineengezakt of de gever van den appelcien kwam weer Ie voorschijn. Een oogenblik bleef hij staan, om zich te overtuigen dat de schildwacht in een vasten slaap was daarna ging hij iussclien de kanonnen. Hij blies zacht tusschen de tanden, legde tegelijk zijne hand op den arm van den jongen Frelart en fliii'ist.erde. Maak geen gedruis. Ik ben geko men om u vrij te makën. Sluit uwen mond en gebruik uwe beenen. Mijne boot is in de nabiijheid. Kunt gij zwem men Ja, antwoordde Henry snel zon der echter Ie begrijpen waartoe hem dat van nut zou kunnen zijn. Houd u dan een oogenblik .stil, opdat ik u van uwe boeien bevrijde. Montmorillon 'want deze was- het boog de handboeien met- zijn zakmes van elkander, en nadat bij Henry ei\ Een heelkundige van Louisville, in Kentucky, heeft eene operatie welen te verwezenlijken waarover in ganseh de' Amerjkaanseiïe pers met lof werd ge-« sproken. Een zijner kliënten was lijdend aan eene zweer in de hersenen, De dood van 't slachtoffer, voorafgegaan van krank zinnigheid, was zoo goed als-, zeker. Da heelmeester ging over tot eene opera tie. Deze duurde verscheidene uren en ongeveer de helft van de voorhoofdher-. sen en werd weggenomen. De geopereerde, welke vlug herstel de, doet nu haar dagelijksch werk als' voorheen. Zij beschikt over een merk waardig eencentratievermogen, dat zich uit door eene- buitengewone welbe spraaktheid. Zij verklaart, zich gelukkiger dan. vroeger en lacht èn speelt met hare kinderen. De burgemeester van Louisville, wel ke deze genezing als oen mirakel be schouwt, beeft openbare fcestelijkhe- don,doen inrichten ter gelegenheid van' den terugkeeF derpatiënte. Socialistische bladen' verkondigen met veel lam-lam dat de Fraternellen hun bestuur, ten minste zich be paaldelijk uitgesproken hebben ten gunste der dictatuur. Op ons maakt die mededeeling niet veel indruk. We weten, immers, en we zijn er diep van overtuigd, dat een dic tatuur in Belgie o-nmog-elijk is, tenzij... de socialisten zelf ze- voorbereiden enj over ons land roepen. In alle hinden waar 'de dictatuur den schép ter zwaait, hebben de socialisten ze niet enkel mogelijk, maar haast zooals in Italië onvermijdelijk, laat ons zeggen: noodzakelijk gemaakt, do- r hun buitensporigheden, of hun onwil gelijk in Duitschland om eeni parlementair regiem te steunen en recht te houden. Ten andere, zagen zij er de kans toe,: ze kondigden zelf de dictatuur af als: regeering-s-vorm: de dictatuur van het proletariaat, zooals. ze heerscht en wanbeheert in Rusland en Mexico. En streefde het beruchte plan-Dei .Man dan niet naar het vestigen van een; soort dictatuur Wat al valsehhéid, en bedrog en tweege.z.iclil er ij huizen- er in socia lism Werklieden Dierbare "Vlaamscb» werklieden opent .toch uw oogen er kijlit toe L. Ezn Italiaan omgekomen in zijn badkamer Zondagmorgen wëted een opzichten van hol. Italiaansch paviljoen op de Ten toonstelling, M. Erynlo Baldassari, tij delijk wonende in de De Wandstra-at te Laken, levenloos aian.getrogén in zijne badkamer. Het geneeskundig: onder zoek beeft uitgebracht dat de Italiaan omgekomen was. door .verdrinking ten gevolge eener bezwijming. Zondag, om 5 uur kwam. de genaamde" Vanderwijden, van Ooien, met zijn motoi in botsing met een boom, nabij de Si mon se he brug te-Mol. "Vunderweyden kwam er men een ga pende wonde aan liet hoofd vanaf maar met den genaamde Lievens, ook vare Ooien en vader van vier kinderen, die van achter had plaats genomen, is hot erger gestold. Hij klaia-gt van inwendige pijnen. Het ergst wordt gevreesd. van had bevrijd, brak hij de sterke voet-boeien niet eene der handboeien,die hij er Insschcn wrong, eveneens open. Daarna keek hij rond om te zien of er. niemand in de nabijheid was en ging door Henry Frelart gevolgd, de trap op, welke naar het bovendek leidde. Volg mij steeds en houd een rech te lijn van den boegspriet af. Zwem als-, of 't uw leven gold. Dil zeggende 1 iel Montmorillon zich snel langs het schip in 't water zakken, een oogenblik later wras Frelart naast hem- in de golven. De jongeling- zwom meer instinktmalig dan met een be paald doel, want hij had er niet het minste begrip van, wat dat alles te be duiden had. Hij wist alleen dat zijn toe stand niet verergeren kon, en eene sche mering van hoop kwam bij hei., op, dat hel werkelijk om zijne redding te doen' was. De schildwacht aan den boegspriet had evenwel het plassen in het water onder zich gehoord hij riep derhalve aan, doch kreeg natuurlijk geen ant woord van de beide zwemmers, die! daarentegen nog sterker met armen ert beenen begonnen te werken. Nog eenmaal keerde Montmorillon^ hel hoofd om, en hij zag een lantaarn te. voorschijn komen door het luik waar-j door zij gevlucht waren ook kon hij; den klank van luidroepende stemmer^ hooren. Nu lostte de schildwacht zijre geweer, en de kogel kwam vlak voor de? zwemmen don terecht. Een weinig verdei* riep de smokkelaar zijn boot na eere paar minuten was die aan hunne zijde^ cn beiden werden er, in opgetrolTken-. 'i Vervolgt*

De Volksstem | 1935 | | pagina 2