De H. Hartemaand Een Pauselijke wenk Een nieuwe Regeering samengesteld in Frankrijk De diefstal van Het Lam Gods Een afvaardiging van Katholieks Dagbladschrijvers fjij den Paos Het is hoog tijd Een kaakslag op het verkeerd adres te'feetaaêfi 'vtIfNkfaoBiftn MINISTERRAAD Kerkstraat, 9 en Si Aalst, - Telefoon 114. - Jaargang nummer l26 Publiciteit buiten het Afrond, AALST a Agentschap HAVAS, Adolf Ma^Uan ff 20 Centlemen Uitgfever J. Van Nuffel-De Gendt. r tuaxiaan J3, te Brussel Bue de Bicheleu, Pariis Bank n„ia- - x urjis Bank Buiding-KmgsWay, 20 Londrcs W. C. 2. Kom tot mijn Hart'.mant minzaam ik u nood Kom tot mijn Hart, dat u bemint zoo feeder Geef aan dit Hart, èn dank én liefde weder Dat gansch zich u met al zijn schatten bood. Meer dan ooit is het van het aller wichtigste belang dat wij de H. Harte maand vieren. Onze toestand is niet al te rooskleurig op alle gebied, en do red ding kan toch maar alleen van den Gever komen van alle goed. Nemen wij onzen toevlucht tot het H. Hart en we zullen bekomen wat we verlangen. De vereering van het goddelijk Hart moet algemeen en ook openbaar zijn, want dit Hartmoet heerschen in ons al ler harten, doch ook in alle plaatsen, en zoowel in de samenleving als in iedere familie en als bij iederen enkeling. Een dubbel voorwerp in de vereering van het H. Hart is te onderscheiden een stoflelijk en een geestelijk. Het stoffelijkof het onder bereik on zer zinnen vallende voorwerp is het eigen Hart van het mens chgeiv orden Woord, met zijne menschlieid en zijne Godheid onafscheidbaar vereenigd. Het geestelijk of bespiegelend voorwerp is de Liefde van Jesus, waarvan het Hart het zinnebeeld is. Een weinig uitleg over beide voorwer pen zal de verhevenheid dier godsvrucht nog beter doen uitkomen. Eerst en vooral een woord over het Hart zelf van Jesus Niets kan er op aarde vergeleken worden met het aanbiddelijk Lichaam van Jesus «aar sedert zijne menschwording zijn Lichaam onafscheidbaar met zijne drie maal heilige Godheid vereenigd gebleven is. Daarom ook is het dat onze Moeder de H. Kerk dit heilig Lichaam met zoo veel zorg en eerbied omringt, en dat zij ter eere van dit H. Lichaam van Jesus, zijn allerheiligste Hart eeneu bijzonderen eeredienst vereischtHet hart is immers liot otlolavo tiDOl UC3 nuucmiua V is als de bron van ons lichamelijk leven het hart is het, dat het bloed in onze aderen stroomen doethet hart is het geen het eerst in ons leeft en laatst in ons sterfthoudt het hart op met klop pen, dan krijgt het lichaam een anderen naam, den naam van lijk, om welhaast iets afschuwelijk te worden, wat in niet eene taal genoemd wordt. Het hart is (laarbij het zinnebeeld der liefde en er bestaan inderdaad tusschen het hart en de ziel geheimzinnige betrek kingen, en de kloppingen des eeneu ver raden de aandoeningen der andere. Ook wenscht men niets meer dan voor een grootmoedig en goed hart gehouden te worden. Men durft ziA niet roemen over zijne rijkdommen, dit zou dwaashoid we zen noch over zijn verstand, want dit zou domheid hccten maar iedereen beroemt zicli een goed hart to bezitten. En zoo, een meusehenhart zoo hoog mag geschat worden, wat zullen wij dan zeggen over het hart van eenen God, over het II. Hart van Jesus over dat Hart, zoo groot, zoo alomvattend, zoo weldoende, zoo edel, zoo liefderijk? Over dat Hart zoo innig met de Godheid ver eenigd Ja, men moet bekennen, dat van ons eenen afzouderliik< i J en eere- het dienst vereischt. De devotie tot Jesus Heilig Hart heeft daarbij nog een geestelijk of bespiegelend voorwerp, te weten de Lietdo die dat Goddelijk Hart den menscben heeft toe gedragen, en die Liefde niet bloot en op haar eigen beschouwd, maar met al wat Jesus uit liefde voor ons gedaan en gele den heeft. En wat zal ik zeggen over die liefde van Jesus Hart O, zij stelt hemel en aarde in bewonderingZijne Mensch wording, Zijue geboorte in de arme grot van Bethlehem, Zijn driejaarsche predi king, Zijn talrijke mirakelen, Zijn bitter lijden en schandige dood, wat zijn bet anders dan blijken der oneindige liefde, die Jesus den menschen toedraagt Ja, heel zijn drie-en-dertigjarig leven op aarde, wat is het anders geweest dan een gedurig bewijs zijner onuitsprekelijk, liefde. aan den feestmaaltijd, volgend op natio-j En de HH. Sacramenten die Hij in stelde, zijn het allen geene genademid delen en bronnen die aan zijn liefderijk Hart ontsprongen zijn Bijzonderlijk het H. Sacrament des Altaars, waarin Jesus geheel en al tot onze beschikking blijft, waarin Hij onze toevlucht, onze steun, onze leidsman onze beschermer en ons voedsel is, be wijst ons dat geeue oneindige liefde waar boven er geene grootere kan uitgedacht wordeu Ja, met S. Joannes moet men zeggen dat Jesus niet anders is dan liefde. Welnu, 't is die oneindige Liefde van een God, die in de vereering van zijn H. Hart herdacht en erkend wordt. En J e sus^voor jdia..oiiAixLai«^v. bedanken, wat is er loffelijker en recht- veerdiger, wat is er edeler en uitmunten- der In wat opzicht men dan ook het veorwerp der devotie tot liet H. Hart beschouwe, het blijkt dat het voorwerp dier devotie het edelste, het beste, het godvruchtigste is dat men zich kan voorstellen. Het is het Hart van eenen God, die ons zoo teeder bemint Het is Jesus zelf, beschouwd in het edelste lidmaat zijner menschlieid en in de schoonste eigenschap zijner Godheid, in zijue Liefde. Kom tot mijn Hart, in 't Heilig Sacrament Communiceer, mijn minnend Hart ter eere k Zal mijne genade in u gestaag vermêeren. En u volharding geven tot in 't end Laat ons beantwoorden die goddelijke Liefde van Jesus Hart door onze weder liefde. MARC, om uw biljet van de koloniale loterij aan te koopen Op 4 Juni aanstaande, te Brussel in den Koninklijken Cirkus de verdeeling van 30 millioen in 113.305 loten. Een lot van TWEE EN HALF. MILLIOEN Het schijnt dat de christen-demokra- ten een kaakslag gekregen hebben, en van den christen-demokratischen mi uister Rubbens- nog wel Wat zooveel beteekent als zou minis ter Rubbens zich zelf een kaakslag toe gediend hebben Zoo'n zelftuchtigingswoede kenden $vij den minister van Koloniën niet Maar bet gekke van bet .geval zal (men begrijpen als men weet flat het mit (««Vooruit» komt. Dat verklaart alles! De waarheid is dat minister Rub bens een klinkenden kaakslag! gaf aan tie socio's in zijne redevoering te Zele. jpm bun blinde demagogie, ten tijde djil. ze nog in de oppositie waren. Ma-ar «Voorn it» durft dat natuurlijk aan zijn lezers niet zeggen. uale of internationale Katholiekendagen, katholieke congressen en groots openbare bijeenkomsten, een dronk nit te brengen op den H. A ader en in een toespraak trouw en hulde te betuigen aan den H. Stoel. Thans heeft Z. II, Paus Pius XI aau de Engelsche katholieken een wenk laten geven, die ongetwijfeld ook in ander landen zal worden opgevolgd De pas benoemde Aartsbisschop van Westminster, Z. H. Exc. Mgr Kinsley, heeft namelijk aan de geloovigen van zijn diocees 't volgende ter kennis gebracht Tijdens de audiëntie welke de II. Vader mij verleende op 14 Mei j.l. heeft 7. H. mij Zijn uitdrukkslijken wenscli te kennen gegeven, dat in de toekomst de toast op den Paus, welke tot nog toe ter gelegenheid van katholieke bijeenkom sten of bij feestelijke katholieke gelegen- beden placht te worden uitgebracht door een eenvoudig gebed vervangen mocht worden. Betreft het een feestmaaltijd, dan zou aan het gebruikelijk gebed vóór den maaitijd het volgende kunnen worden toegevoegd Oremus pro Pontifica Nostro Pio. Dominus conservet eum et det pacem et prosperitatem in diebus suis. R. Et vitam aeternam. Amen. D. w. z. Laat ous bidden voor onzen Paus Pius. V. Dat God Hem behoede en Hem rede en welvaart in zijne dagen ver- leene. R. Eu het eeuwige leven. Amen. Na dit korte gebed kan de maaltijd dan aanvangen, en wanneer na afloop aau God dank wordt gebracht voor spijs en allen Katholieken dezen persoonlijken wensch van den H. Vader in het Aarts bisdom van Westminster ter harte te willen nemen. f ARTHUR, Aartsbisschop vau Westminster. de li De boodschapper van Ars. Goedertier Er werd reeds gemeld dat de bood schapper van Arseen Goedertier to Gent, zekere De Sw... enkele dagen na den dood van Goedertier op zijne beurt overleed in eene .gemeente bij Aalst. Nauwkeurige opzoekingen in zijne kamer gedaan, brachten niets aan bet licht dat met den diefstal der paneelen van het drieluik uit St. Raafs kon ver band houden. Op het zicht v.an eene oude foto van De Sw..., die werd getoond aan den statiebediende van Brussel, dewelke het eerste paneel zoogezegd voor be waring in ontvangst nam, kon hij slechts aarzelende verklaringen afleig- gen, voorwat de herkenninig van den persoon betreft. Het is- dins best (mogelijk dat De Sw... met de zaak niet heeft te maken gehad, of, zoo ja, hij wellicht niet er van op de hoogte was waarover, het ging. De Sw.heeft op zijn sterfbed niets bekend. Hij kon zelfs de laatste dagen vóór zijn dood niet meer spreken, iioch de oogen openen. Het nazicht zijner pa pieren leverde evenmin iets verdachts op. Nopens het paneel der «Rechtvaar dige Rechters» tast men nog steeds in het duister. De socialisten dansen naar pijpen van M. Devézè Dé socialisten zijjn zeer sterk in het gebruik van woorden zooals knecht, zolenlikker, .slaaf, en dergelijke, vooral wanneer het de christen-demokraten geldt. Maar zij zelf geven het voorbeeld eener platte onderdanigheid tegenover «korporaal» Devcze, den minister van Landsverdediging» Hun hoofdorgaan, «Le Peuple», mag in de kazernen niet binnen, en toch zitten de roode kop stukken zij aan zij, met den heer De- vèze aan de regeer ings tafel. Als voorbeeld van zolenlikker.ij van wege de roode grootsprekers, als ty pisch staaltje van nederige kruiperij voor den liberalen «sabelslikker» zoo heette M. Devèze toen de socialisten in de oppositie zaten kan dat er nog1- al door I De nieuwe eerste minister h. Bouisson, omringd van journalisten De ministers! hebben Vrijdag te 16,30 u. een vergadering gehouden, onder voorzitterschap van M. Vian Zeeland, eersten minister. De minister van financiën hceff een wetsvoorstel uiteen gezet waardoor het minimum1 van het bedrag der Natióhale Krisisbelastimg tot 1.50 wordt ver laagd voor wat betreft het gedeelte dat betrekking heeft op de huishuren die geind worden door de Maatschappijen van Goedkoope Woningen, Vroeger werden de huren van deze huize# bij een gevoegd, zoodat het bedrag der be lasting hooger was. De raad beeft besloten het onderzoek van een tweede reeks van ontlastingen te verdagen tot het tijdstip van de voorbereiding der begrooting 1036. Voor de in beschikbaarheidstclling wegens1 ziekte en invaliditeit van liet onderwijzend personeel, zullen oor- logsinvaliedcn aan dezelfde regelen on derworpen worden als de andere inva- liede Staats,agenten. De raad heeft vervolgens de kwestie der verbinding van de Noord- en Zuid staties van Brussel onderzocht. 'Een nieuwe kabinetsraad zal Vrijdag a.s., te 1-1,30 u,, gehouden worden. M. Bouisson is er in geslaagd een kabinet van brecde Nationale Unie sa- menj te stellen. Het ziet er uit als volgt Voorzitter van den raad en Min. van Binnenl. Zaken h. Bonisson; Staatsministers Maarschalk Petain, h.h. Herriot, Ma.rin en Caitlaux. BuitenlandS'CJhe Zaken h. Laval; Justicie h. Pernot; Oorlog generaal Maurin X Vloot: li. Pie tri; Luchtvaart Generaal Denain; Handel h. Laurent-Eynac, Financies h. Palmade: Nat. Opvoeding h. Marionrouslan; Men si oeneri^P' fn e iWfoyf Openb. gezondh. li. Lafont' P.T.TT. h. Mandel. Een regeering met volmacht Bij de vorming van zijn kabinet ver klaarde de h. Bouisson dat hij aan de kamer de volmachten die de regeering Flandin eischte, zal vragen, echter zon der verdere discussie. De li. Herriot, radikaal socialist, zal aan de nieuwe regeering zijn medewerking vei'leenen, daar, zooals hij verklaarde, de volmacht noodig is voor het heil van den frank. M. Bouisson ontmoette ernstige moeilijkheden Indien de politieke crisis een spoe dige oplossing kreeg, beteekent zulks toch niet dat alles zoo maar van een leien dakje is geloopen. De h. Bouisson ondervond vooral moeilijkheden bij de groepen waaruit hilj dacht zijn meerderheid te imoeten halen. Hij legde liet er vooral op aan een kabinet samen te stellen dat nog meer een nationaal karakter zou dragen dan datgene, waartoe liij nu gekomen is; de socialisten echter weigerden in gezel schap van matige elementen in het mi nisterie ie zetelen. De radikaal socialistische partij eischte van den kabinelsvormer dat hij zijn volmachtsplannen zeer zou bepa len en ze zou beperken op financieel en economisch gebied. Aldus gelukte hij er in ook deze groep, die grootelijks de regeering Flandin ten val bracht, voor zijne in zichten te winnen. Tusschen h. Theunis en h. Flandin De h. Theunis, oud-Eerste-Minister, heeft tenuis igenotmen van volgende verklaring toegeschreven door de dag bladen aan den h. Flandin, voorzitter van den Ministerraad, in zijn redo van 30 Mei in de Kamer Toen ik den Eersten-Minister heb ontvangen van een bevriend land, die zelf ontslag moest nemen, heeft hij mij gezegd «De propaganda is zoo hevig dat men de devalvatie van de Belga niet oneer kan beletten De li. Theunis is van meening dal de woorden van h. Flandin onjuist werden weergegeven. De verklaring van h. Theunis te Parijs op 17 Maart Slóeg immers niet op dbvalvatie, togen de welke heel zijn regeering gekant was, maar enkel op de inrichting van de wisselkontrool» Londen steunde den Fra-uschen frank tot het uiterste Volgens sommige berichten in de Zie hiernevens- Z. II. Paus Pi u-s- XI heeft een afvaar diging der Belgische vereeniiaiiiig van katholieke journalisten ontvangen. Deze delegatie bood den H. Vader de Nieuwjaarsgiften aan verzameld door de katholieke pers in Belgie. De li. Bconckart, voorzitter van de Belg. vereeniging van katholieke dag bladschrijvers, richtte volgende rede tot Z. II. den Paus. ZEER HEILIGE VADER, De onwrikbare verknochtheid der ka tholieken van Belgie aan den Paus wordt spontaan uitgedrukt in. deze «Nieuwjaarsgiften» welke ons Verbond der Katholieke Dagbladschrijvers- eens te meer aan Uwe Heiligheid komt aan bieden. 'De harde tijden hebben deze inschrij ving niet kunnen beïnvloeden welke de katholieken tot 232,822 fr. 85 hebben gebracht. Wat onze inschrijvers, bezielt, is de liefde voor den Paus. En of ze gelijk hebben. De krisis waaronder de volken lijden is vooral een zedelijke krisis. Het is in de uitstraling der katholie ke leering rnet hare geestelijke rijk dommen, dat het heil der wereld te .vinden is-. En zij die, te midden van den chaos en de beroering, betere dagen .willen verhopen, wenden gansch fla- tuuTlijk hunne blikken naar den Paus die, bij den aanvang van Zijn Pontafi- kaat, reeds verkondigde dat de Vrede Van Christus te vinden is- jn liet Rijk van Christus. De ontroerende beslis-s-ing, het Heili" Jaar te Lourdes te sluiten door de driedaagsche onafgebroken gebeden is recht naar het de gruwelijke gevaren, verbonden aan de konflikten tusschen de volken. Ook is de vrede voor ons van een gansch bijzondere waarde, zoowel de vrede der wapens als de ekonornisehe en sociale vrede. En onze gedachte gaat met erkente lijkheid naar den Stedenhouder van' Christus, die Zijn zalvende woorden over de beroerde wereld uitstrooit en aan de menschlieid Zijn vredezegen schenkt die, dank zij de draadlooze, overal is- kunnen gehoord worden. In Zijn zware taak wordt de Paus ge steund door de gebeden der geloovigen, maar ook door hunne gebaren van kin derlijke edelmoedigheid. Dc Pauselijke Nieuwjaarsgiften dienen hierbij gere kend. Nu wij deze Nieuwjaarsgiften aan de voeien van Uwe Heiligheid neerleg gen, smieeken wij U, Zeer Heilige Vader, üw Zegen af voor de inschrijvers en voor hunne intenties. Dal de Paus zich gewaardige Zijn zegenend gebaar uit te breiden lot do leden van onzen Bond, tot hunne gezin nen, tot de bladen aan dewelke zij me dewerken. Dit is de vurige wensch, gevormd door de minnende zonen, onderworpen en verkleefd aan Uwe Heiligheid. Voor den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers v. België. J. BRONCKART, A. THOMAS, L. AR RAS. Ondervoorzitter^1. G. DE MYTTENAERE L. MAI.LfE Schatbewaarsler. Sekretaris Brussel 15 Mei 1935. Hierop dankte Zijne Heiligheid al de milde gevers cn zegende tien. Hij her innert verder aan den huidigen inter nationalen toestand en looft de hoeda nigheden van het Belgisch volk. De vermindering der werkloosheid in ons land verheugt, den Vader der chris tenheid, alsook het liefdadig werk van koningin Astrid. Ten slotte overhandigt llij aan de be zoekers een smedalie herinnerend aan do heiligverklaringen tijdens1 het H. Jaar. Deze receptie duurde 40 minuten. Engelsche pers zou de, 'Engelsche re geering den Fransche'n frank tot1 het uiterste hebben gesteund. 'Het, Britscho wisselfonds zou rp.ut dit doel gebruikt zijn. Nu wordt Qvemvel de vraag gesteld wie de lioogp, verliezen zal dekken dio de EngelscHe Bank geleden heeft. Want volgens den «Dafly Herald» lijdt hul geen twijfol dat de Fransche jfrank hel niet boude# kan.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1