Ije&I Aan de Bevolking van Aalst en Omliggende Nationaal Hulpcomiteït ERPE Technische Scholen - Aalst Bond van de Groote Gezinnen Het ontstaan der Stad Aalst SLAGEN. Van don A. Benoit, ran Lebbcke, kreeg op zekeren dag van De- comber 11. ruzie met de trouw van zijn gebuur, Van Malderen Louis.Deze laatste gewaarschuwd zijnde, ging zien wat er gaande was ou ook om uitleg te vragen aan Van den A. Deze nam dit zeer kwalijk op, en bracht Van Malderen eenige sla gen toe. Daarna was alles gedaan, Dit is nocht .ns genoeg om Van den A. te doen straffen met 175 fr. boet. Van den B. Jozef van Sint Niklaas, was op 8 November II, vechtlustig. Hij zocht ruzie tegen De C. L., die ook zin had om eens te vechten. Buiten werd er lustig op los geslagen. Dit kost aan Van don B. 210 fr. boet en aan De C. 182 fr, boet. SLUIK IN VOER. Van Puy velde A., van Beveren Waas smokkelde een koe kalt uit Nederland. De rechtbank ver wijst hem tot vier maand gevangenisstraf en 1000 frank boete. DIEFSTAL. G. Petrus, van Ham me ontvreemdde teq nadeele van Jan Se- guers, prachtige dahliaplan ten op 29 Oct. 11. geholpen door zijn vriend De L. A. Deze hield de wacht. Goossens drong door middel van braak den hof in en njaakte zich meester van twintig struiken. Toen \s anderendaags de eigenaar dit zag, deed hij klacht. Het onderzoek wees uit wie de daders wareu. G. wordt verwezen tot een maand ge vangenisstraf en De L. tot acht dagen gevangenisstraf en tot 182 fr. boet, voor waardelijk voor beiden. EIGENAARDIGE BEDELAAR. Van A. Gustaaf, van Volkegem, had genoeg van het leven dat hij leidde, en hij be sloot de wijde wereld in te trekken, eu zijn kost te verdienen... met bedelen. Voorzien van een reiszak, trok hij de ge meenten af en deed precies alsof hij ver minkt was aan de rechterhand. Op 9 November 11. laudde hij te Serskamp aan waar de veldwachter hem eens van dicht bij bekeek, en weldra vaststelde dat hij te deen had met een veinzaard. Deze truk kost aan Van A. acht dagen gevangenis straf. EEN DWAASHEID. - St. Albert, van St.ckene werd in den avond van 8 Juli 11. aangesproken door de rijkswacht zijner gemeente, op het grondgebied Kemzeke, omdat hij rijdende was op een rijwiel dat niet verlicht was. St. gaf een valschcn n am op. Uit dien hoofde werd hij verwe zen tot 455 fr. boet. ONVRIJWILLIGE SLAGEN. - De D. Lucieri van Dender rn'on dó, kwbm op 11 November 11. te -Grembergen aangereden met zijn auto. Op zeker oogenblik moest bij een ander voertuig voorbij steken, jn plaats van dit links te doen, reed hij maar langs den rechter kant. Het gevolg was dat hij op een handkar terecht kwam, waarvan de geleider met volle geweld tegen den grond werd geworpen. Dit kost aan De D. 525 fr. boet voorwaardelijk. X In den Katholieken Middenstandsbond. In de laatste vergadering van de plaatse lijke afdeeling van den Katholieken Mid denstandsbond hield de heer Struyvelt een zeer gedocumenteerde rede waaruit onze plaatselijke middenstanders zeer veel geleerd hebben. Op het einde dei- vergadering lieten nieuwe leden zich inschrijven. Men verzoekt ons het overlijden tó melden van Mijnheer Adolf Lambrecht echtgenoot van Mevrouw Maria-Justina BIESBACK geboren te Waereghem den 7 Juni 1866 en overleden te Aalst den 9 Juni 19-35, .versterkt door de H. H. Sacramenten De lijkdienst en begrafenis zal plaats hebben Woensdag 12 Juni 1935, te 8 u., iu de kerk van den H. Jozef te Aalst. Vergadering aan het Hospitaal te 7.30 u. Vrienden en Kennissen, die bij ver getelheid, geen doodsbericht zouden ontvangen hebben, worpen verzocht dit als dusdanig te willen aanzien. volgens een beschrijving van 1842. Vervol;/.) Mei den dood van Robertus den Vries vinden wy de nazaten van Wig man, graef van Gend, wederom in liet bezil van het graefschap van Aelst. Den overleden graef had het zelve, zoo wy gezeyd hebban, van zynen vader Balduinus, vyfden van dien naein, doch achtslen graei van Vlaenderen, tot eene hmvelyk-gift ontvangen met toestemming der keyzers, aengezien ons graefschap niet als den eygendom der graven van VJaenderen, maar als deelmakende van het roomseh ryk, aen den keyzer, ouderhevig was. Ons graefschap en de kastelny van het oud kasteel waren wederzyds ook zoodaniglyk aen elkander niet verknogt, dat den keyzer hoofde de heerschappy van het eeu met hel ander te ge ven. En zoo kan zeerwel zamenstaen -dat Ro bertus den Jongen, zoon van den Vriès in hel bezit van het Oudkasteel door den keyzer, Hen drik den vierden, ten jare 1095, volgens eenige schryvers, gestaefd is en hy nergens gelezen wordt het graefschap van Aelst verkregen of met regt bezeten te hebben want wanneer hy het zelve, 't zy op voorwendsel van erfenis 't zy door oorlogsmagt, onder zyn bewind hield, deed hem den keyzer in 1090 door afgezanten of wa pendragers ons graefschap van Aelst, het kas teel van Gend, de vier Ambachten en de zee- landsche eylanden afvragen, en op zyne vvyge- ring, leverde hem den keyzer slag doch tot zyn nadeel, want Robertos versloeg geheel liet key- zerlyk leger, niaekle veel buyt en keerde zege pralend weder. Wynigen tyd daerna vertrok Ro bertus nuer Jerusalem en bragl byna geheel het H. Land onder de magt der christenen fwaer door hem den naam van Robertus van Jerusa lem is hygehleven). Alaer zoo hy vertrekkende liet hestuer zyner landen aen zyne gemalin de mentia en aen zynen onderjarigen zoon Bal* duintis bevolen had, is iiet, zeer waerscbynlyk dat den keyzer zyne poogingen zal vernieuwd hebben, en door de afwezigheyd van Robertus verstout, zich in het bezit van het Oudkasleel en van ons graefschap zal versterkt en dees luetste in handen van onze oude graven hersteld heb- hebben wy ontmoeten deze immers binnen dit tydstip in verseheyde diplomnta met den titel -nn graven van Aelst. Misschien behielden zy dan maer den naein alleen, zoo wy verder zullen zien want Rober tus moei na zyne wederkomst uyt Syrieu het bézit vaü ons graefschap behouden ot op den keyzer wederom veroverd hebben in den oorlog welken by in 1102 tegen hem voerde, aangezien Hendrik den Jongen, zoon van den voorgaenden ten jare 1107 te Ratisbonnc een staet vergade ring heeft gehouden, alwaer besloten wierd Roberlus den oorlog schielyk aen te, doen en hem te dwingen tot het wedergeven van Aalst en de Vier Ambachten. Daer toe zond de keyzer een groot leger naer Douay. Maer den graef welke verseheyde mael geheel Oostenryck had doen sidderen en ge dempt, was op den aenval van dezen iongen Vorst niet bevreesd hy vertrekt zeil naer Douay, beschermt en ontzet de stad, brengt eene groote nederlaeg aen het keyzerlyk leger toe, er. dryft den keyzer op de vlugt. Den graef maekte nnniaels met Hendrik een vrede-verbond in welk besloten wierd dat Douay onder het ge bied van Robertus zoude blyven en zoo men daer geen woord rept van ons graefschap van Aelst, zoo is hél zeer waerscbynlyk dat het zelve aan den keyzer, en zoo onder het bewind van den stam van Wigmaii is wedergekeerd. Immers wij lezen niet dat Baldtiinusot Karei den Goe den, opvolgers van Robertus den Jonyen, in deszelfs bezit zyn geweest. Doch om wat reden ons graefschap nu met den dood van Robertus den Vries, niet aen zy nen zoon Robertas den Jongen, elfden graef van Vlaenderen, is overgezet, maer tot de eerste bezitters van hel Oudkasleel van Gend, en dus tot de bloedverwanten van Wig man is weder- ekeerd, welke verandering zelf schynt binnen liet leven van den Vries voorgevallen te zyn, dit moet nan de gedurige oorlogen en wisselvallig heden van die tyden toegeschreven worden. Het is immers niet zelden in die tyden te ont moeten dat bezittingen alleenlyk door de wape nen bekomen door geweldnaryen wierden be houden. De overwinning maekte meermaets het regt en den sterkst en wierd gewoonlyk in het bezit bevestigd. Zoo zien wy Arnulplius van Gend, zoon van Theodon'cus en kleyn zoon van Wigman, welken magtig was door de menig vuldige goederen die hy in ons land van Aelst bezat, in het jaer 1000 het Valencyns en vele plaetsen langs de schelde aen keyzer Otho den Derden overmeesteren. Doch waersehynlyk za! Arnulphus.lol dezen opstand, tegen den keyzer aengehitst hebben geweest uyt hoofde dat Otho aen zynen vader Theodoricus het bezit van het Oudkasleel zal ontnomen hebben na den op stand welken Wigmon zyn groot-vader, tegen den keyzer gewaegd had, en in welken zoo wy gezeyd hebben, Wigman gedood is. 't Vervolgt'. V TERUGGEVONDEN. Mojuffer De Saedelcer, woonachtig in ouze stad, had iu eeu groot, waren huis een biljet van 100 frank gevonden. Zij had het afgegeven aan den bestuurder der inrichtiug. Deze kwam het geld deposöeren op het poli- tiebureel. Niemand hood zich aan het geld werd ter beschikking gesteld van Mejuffer De Saedeleer tot dat de eige naar zou opdagen. Dit is nu, na verschei dene weken gebeurd, 't Is vrouw Faseel van Nieuwerkerken die t geld verloren had. l Men verzoekt ons het overlijden te «lelden van Mijnheer JOANNES-BAPTISTA SCHEERLINCK echtgenoot van Mevrouw VICTOR IN A GEYST geboren te Aalst den 11 Februari 1878 en aldaar overleden 10 Juni 1935 (Voorzien van de H. H. Sacramenten Lijkdienst gevolgd van do begraving Donderdag 13 Juni 1935, om 9 u. in de kerk van Sint Martinus te Aalst. De vrouwmis onder de Vigiliën. Vergadering ten sterfhuize, Maanstr. 33, om 8,30 u. Vrienden en kennissen dte bij ver getelheid geen doodsbericht zouden ont vangen hebben worden verzocht dit al» dusdanig lo aanzien. IIET BESTUUR van 't Verbond K. B. M. V. bedankt hartelijk 1) Al dezen die door hun welwillende medewerking hebben bijgedragen, tot het zoo wel lukken der Missietentooustel- ling op 2 en 3 Juni. 2) AI do bezoekers en bezoeksters. Tot allen zeggen wij tot 't naaste jaar als 't God belieft MUZIKALE ONTWIKKELINGSAVOND Heden Dinsdag 11 Juni, te 8 1/2 ure heeft in de schoot van het Koninklijk Tooneelgezelschap 't Land van Riem een ontwikkelingsavond plaats in het privaat lokaal, Groote Markt. De Heeren rutteman Ben. en Muy- laertC., schrijver en toondichter van het mooi zangspel Bergerhartenwaarmede t' Land van Riem het aanstaande tooneelseizoen op schitterende wijze zal openen, zullen over dit werk een verkla rende causerie met muzikale demonstra tie geven. ATTO AANGEREDEN DOOR GESPAN. Zondag in den voormiddag stond de auto van den heer C.fabriekbestunrder in de Nazarethstraat. Daar werd hij aan gereden en beschadigd door een gespan. Een onderzoek wérd ter plaatse ingesteld om de verantwoordelijkheid te bepalen. DIEFSTAL. Verleden Zaterdag bij het eindigen der markt, had zekere Van den Abeele Madeleine, echtgenoote Galle, haar koopwaar ingepakt. Zij liet het pak, dat voor omtrent 3000 fr. waar bevatte onbewaakt staan gedurende en kele oogenbiikken terwijl zij in een na bijgelegen huis op boodschap was. Die korte afwezigheid was voldoende ge weest om een doortrapten dief de gele genheid te geven de koopwaar te stelen. Klacht werd door Van den Abeele inge diend bij de politie die onmiddellijk een onderzoek instelde ten einde deu dief te vinden. GEEN RIJKER KROON, DAN EIGEN SCHOON Daarom besloot het Davidsfonds Mijl beek, tot het oprichten van een grootsch avondopenluchtfeest op Zondag 7 Juli, te 8 uur, waarop uitsluitend muziek van Vlaamsche komponisten zal worden uit gevoerd. Brokken uit de muzieklitteraluur als "De Rubenscantate» le deel) van Peter Benoit en de machtige finaal en triomf- marsch uit "Klokke Roeland» van Edg. Tinei zullen door ruim 200 zangers en een groot symphonisch orkest worden uitgevoerd De leiding, in handen van den geken den dirigent, E. H. Debruyn, staat bor voor een degelijke uitvoering. Iets voor fijuproevers Vergeten we ook niet te melden dat Joz. Van Overstraeten, algem. ondervoor zitter van V. T. B. de groote Sporeurede zal uitspreken. Onthoudt dus wel den datum Zondag 7 Juli (2e Zondag van Aalst-Kermis), om 8 u. zeer stipt. Bij uw bezoek aan de WERELDTENTOONSTELLING te BRUSSEL, laat niet na de volgende drankgelegeuheden to bezoeken in OUD BRUSSEL 1) In 't Foniljn. 4) - A la Cigogne Amoureuse (Spijshuis) 2) In 't Voske5) Au Rol Pausole 3) GasthofA la Vleille Alsace - (Spijshuis) 6) Chez le Seigneur Pococurante Men tapt er, aan matige prijzen, de beste Aalstersche bieren der gekende BROUWERIJ ZEEBERG 638 0ud« Firma A. Van der Schueran. AALST. EXPORT. ALOSTA. NACHTRUMOER. De rustigste stra ten onzer goede stede wórden gedurende deze krisistijd gestadig aan in beroering gebracht door nachtelijke tooneelen van bras- en krakeel, twist- en vechtpartijen in eene soort herbergjes, eertijds hier eene groote uitzondering, en thans tot tot eeu ware plaag uitgegroeid. Deze nacht weerom ontstond er een dergelijk nachtrumoer in een der deftig ste straten en moest de politie herhaalde lijk optreden, en eindelijk om de rust te herstellen het lokaal doen ontruimen. Kan deze ruststorende en schandaal verwekkende plaag der nachtkroegen niet doeltreffend beteugeld worden Genootschap dor Godurigo Aanbidding •n Werk der Arme Kerken Het Werk der Arme Kerken en der Missiën viert dit jaar de 75ste verjaring van zijn ont staan te Aalst. Jaarlijks worden de werken tentoongesteld en ter gelegenheid van het Jubileum zal de ten toonstelling dit jaar met meer luister geschieden. Zij zal toegankelijk zijn den Zondag 30 Juni, Maandag 1 en Dinsdag 2.Juli van 10,30 ure tot 18 u., in de groote feestzaal van het Pensionaat der Dames van Maria. Ingang nevens de Dekenij. Het bestuur van bet Werk noodigt zijn talrij ke weldoeners beleefd uit de tentoonstelling door eeu bezoek le willen vereeren, Het 8* Jaarcongres van den Oud-leerlingenbond A. V. A, zal gëhouden won en op Zondag 16 Juni 1. Zondag van 9 10 1/2 u. Vergade ring voor al de vakken Metaalbewer kers, Houtbewerkers, modelmakers, Wevers en Spinners, in de feestzaal van den Volkskring, Meuleschettestr. Ingang langs de Technische School. Om 11 u. optocht met muziek door de stad. Te 11 3/4 u. Gesolemniseerde Mis in St Jozefskerk voor de overleden oud-leerlingen eu leeraars. Kanselre de door E. P. De Coninck, S.J. over De Arbeid 4. 's Namiddags te 2 1/2 u. verzamelen in de Technische School. Te 3 uur Slotvergadering in de feestzaal van don Volkskring, Meuleschettestraat 1) Besluiten der morgenzitting door den Voorzitter van den Bond M. Wal- graeve II. 2) Feestrede door Mgr Cruys- berghsOnder-rector der Hoogeschool van Leuven, over u Initiatief Tusschen de spreekbeurten in zullen optreden het zangkoor A. V.A. en het Zangkoor der Technische Scholen. Afdeeling Aalst richt een dringenden oproep tot de Aalstersche bevolking opdat zij hare hulp zou verleenen tot hel instandhou den van zijn liefdadiige inrichting. Dank aan de edelmoedigheid van H. M. de Koningin en van het Nationaal Hulpcomiteit, Le Brus.sel, werd in onze stad al heel-wat tot stand gebracht. Op heden zijn duizend hulpaanvragen in geschreven; drie honderd steun-pakken werden reeds uitgedeeld en regelmatig wordt melk bezorgd aan de zwakke kin deren. Er ontbreekt echter geld om dit. hoogst nuttig en menschlievend werk voort te zetten. Belangrijke steun i: reeds verstrekt aan noodïiljdende ge zinnen onzer slad, doch onze bevolking had nog de gelegenheid niet haar be langstelling en sympathie op daadwer kelijke wijze te betoonen. Thans worden de Aülstenaars ii staat gesteld het Hulpcomiteit te on dersteunen; eerstdaags zal een afge vaardigde van het Werk zich persoon lijk ten huize aanbieden om de gelde lijke giften in ontvangst te nomen. Achtbare Stadsgenooten, weest edel moedig De nood is groot en liefdadigheid is heilige plicht. Zijt ge bemiddeld, geeft veel; zoo niet geeft weinig, doch geeft in elk ge val iets. Alle giften, zelfs de geringste, worden in dank aangenomen. Belangrijke mededeeling Nieuwe mondeiiaigsche en schrifte lijke steunaanvragen worden aanvaard in den zetel van het Comdteit, ten Stad- liuize, alle Vrijdagen van 15 tot 16 uur, dit te rekenen vanaf 14 Juni aanstaan, de. Nota Bene: Vanwege noodlijdenden wordt vooral gevraagd naar bedden en wiegen. De personen die oude maar nog beschikbare beidden en wiegen bezitten, gelieven daarvan melding te geven aan de plaatselijke afdeeling van het Natio naai hulpcomiteit. VLAAMSCHE TOERISTENBOND Op Zondag, 23 Juni, Radiotrein naar de Maas- en Sambervalloi. Over Brussel en Namen naar Dinant (bezoek). Door de vallei van de Molignóe- naar Walcourt (bezoek). Naar dc Sam- bervallei met bezoek aan het schilder achtige Thuin. Terug over Edingeu en Ninovo. Vertrek rond 7.30 u. Priijs 39 fr. Inschrijven (Geeraardslaan, 3, of (Vilanderstr. 39, Aalst. GEVONDEN, een paternoster. Terug te bekomen ten politiebureele, Groote Markt. RETRETTENBOND. De jaarlijksclie Zomenetret voor Jufvrouwen te Gent zal dees jaar doorgaan van Zondag 30 Juni tot Dinsdag 1 Juli a. s. Men kan zich laten inschrijven vóór 25 Juni bij Mev. Moversoen, Nieuwstraatr 49 of bij Mev. Pilate, Nieuwstraat. Het Bestuur. GEVONDEN, nieuwe lederen hand schoen. Terug te bekomen, Geeraards- bergschestraat, 101, ter stede. AFDEELING AALST. Het buitengewoon openluchtfeest in ons Stadspark, op Zondag 16 Juni. te 3 uur, belooft een overweldigend succes. Opdat iedereen het feest volledig zou kunnen volgen, zullen er een voldoende aantal luidsprekers geplaatst worden. Verder zal er gezorgd worden voor een verfrisschend buffet en lekkere roomijs. De speciaal uitgezochte feestnummers, gespeeld in deze natuurlijke mooie om geving, en dat bijna gratis aangeboden voor de leden 2 fr. voor het heele gezin en de niet-leden slechts 1 fr. per persoon dat wordt zeker een buitenkansje voor onze Aalstersche bevolking en de omlig gende gemeenten. Als hoofdschotel De Duivclsput sprookjesspel in 2 bedrijven met zijn fee ërieke tooneeltjes en verrukkelijke bal letten 100 uitvoerders Hiertoe ver- leeuen hun medewerking, leerlingen van de beide Rijksmiddelbare scholen. De leerlingen van de Vrije Middelbare Meisjesschool «Sint Jozef» zullen op voeren a) k Ben Trezeken van Boer Verlaan, luimig liedje, geïllustreerd met gebaren en met typische kleederdracht. a) 't Bieënvolkje. Rhytmisch naboots- spel. c) Poppenballet. Vast komt men h'er ook onder de betoovering van het mooie samenspel en de origineele kostumeering. Daarbij de ongeëvenaarde eirkusgroep Stacharifqwjemain zijn allernieuwste succesnummers. Als slot van dit merkwaardig program ma Ballonwedstrijd. Als eerste prijs schenkt de Bond reeds een mooie trotti- net (waarde 150 a 175 fr.) Onze gegoede burgerij, onze industrieelen en hande- rs, zullen voorzeker als steun van dit werk en reclame voor eigen zaak nog menig prijsje willen schenken. Op Zondag 16 Juni, met de gansche familie, groot en klein, naar ons Stads park. Stad Aalst Kermis 1935 Op Zaterdag 29 Juni (St-Pielersdag)! te 8 u. voorin, op het Statiepjein en aanpalende straten PRIJSKAMP VOOR PAARDEN EN VEULENS van liet zwaar Inlandseh Trekras voo$ gansch het land. Paarden en Veulenmarkt. Kostelooze inschrijving in het Bel gisch Paardenstamboek. Schatting der één_ en tweejarige Veulens, alsook der Volwassen Paar den voor de Belgische Paardenverzeke- ring. Prijzen voor I. Merriën van minstens 4 jaar. H. Driejarige Merriën. III Tweejarige Merriën. IV. Hengsten-Jaarlingen. V. Merriën-Jaarlingen. VI. Hengsten-Zuigelingen VII Merriën-Zuigelingen. De markt, gehouden op het Statie plein, N jij verheidstraat, enz. is loegan-, kelijk voor alle Paarden en Veulens. Algemeene schikkingen I. De inschrijving voor den prijs kamp kan genomen worden tot op den dag der jaarmarkt van 8 lot 9 u. 'a morgens in1 het «Klein Brussel» bij M. Emicl Gysselinckx, Statieplein. 2. De Jaarmarkt begint om 8 u. Den Prijskamp om 9 u. stipt 's voormiddag»» 3. De voornaamste kooplieden van 't Land en den vreemde zijn uitgenoo- digd. De ten loon of te koop gestelde dieren zijn vrij Van plaalsgeld. Zij moeten ter plaatse blijven tot bij da prijsuitdeeling. 5. De premiën* van den prijskamp worden toegekend door een ganscjj vreemde Jury, benoemd door liet Stads bestuur. De Jury beschikt vrij en. on— wederroepelijk over de premiën. 6. Paarden die weggetrokken worden of niet beantwoorden aan de vereïsch- ten der Juryleden worden uil gesloten. tentoonstellers moeten zich volle- De dig onderwerpen a;an de beslissingen van de Jury. 7. De. uitreiking der premiën ge schiedt onder toezicht der hiertoe aan gestelde Commissie te 12 u. juist tei\ lokale «Taverne de la Liberté» bilj M. Jozef Snels, Esplanade, 9. Het Uitvoerend Comiteit. vV FIRMA DF. YEYLDER-HENDRICKX, Breifabriek, Van dar Nootstraat. vraagt goede kouaenatiksters. Hoog loon. Verze kerd wark. 762 SCHOENFABRIEK vraagt rem» pliërstere, Firma Van Rentergem, Mooraelbaan 144, Aalst, 772 VRAAGT PLAATS. - Werkvrouw vraagt plaats voor alle dagen of enkele dagen der week. Schrijven Callebaut. Brusselsche steenweg, 22, Erembodegem! 779 GEVRAAGD, in christelijk gerin, def tige meid.Zich te bevragen Kapellestraat 25, ter stede. 777 MEN VRAAGT SNIJDER, schoen fabriek Gentsche steenweg 132-134, ter stede. 776 TE KOOP PER OCCASIE, een heerenvelo in goeden staat.Ta wenden Posihoomstraat, 16 (Genteohe str.)782

De Volksstem | 1935 | | pagina 3