Ëen autobus rijdt te Turnhout in liet Kanaal De Wereldtentoonstelling ZIJNE MOEDER Zij vervette na haar Veertigste Jaar Vreeselijke Vliegramp in Holland Koloniale Loterij Smartelijk Ongeluk te Melle 29 15 Juli. H. Florentlus, geb. in (Beieren (Du-itschland) werd hij door iden h. Martinus van Tours priester ge wijd, en predikte hij het Evangelie in, 'de streek van Poitiers. Hij trok zich echter in de eenzaamheid terug en stierf Op den berg Glonne in Anj.ou. 16 Juli. H. Reneldis. Na eeni be devaart naar liet h. Land, leidde deze heilige het leven van een kluizenaar. Ten ja-re 680 werd zij door barbaarsche Saksen gedood. Koningin Elisabeth. Naar het Brusselsche tooneelblad «L'Eventail» meldt, bevindt Koningin Elizabeth zich jed.ert twee maanden bij Koningin He lena van Italië, die er op heeft aange drongen om haar bij zich te hebben ten jeinde haar troost te brengen in haar rouw en aldus mede te werken tot het herstel van haar gèzondtveid. Men verneemt weinig van Koningin •Elizabeth, maar de zeldzame berichten zijn gunstig. Heel Bèlgie uit de hoop dat de Koningin gauw héelemaal moge hersteld zijn en terug moge këeren Tiaar haar land. Demuyter in Frankrijk geland. 1 Zondag morgen, om 2 u. 15 is de ballon, bemand door den Belgischen luchtvaar der Demuyter, en die in den namiddag Opgestegen was op de Brusselsche We reldtentoonstelling, geland te Etallevil- le. De landing verliep in de beste voor waarden. Zondag morgen, om 9 uur, is de luchtballon teruig, opgestegen. De muyter werd bij de manceuvers gehol pen door de gendarmen en de inwo ners; uit. Etalleville. De verkeerspolitieborden. Bij ko ninklijk besluit wordt een verkeersbord bepaald, om het beurtelings parkeeren der voertuigen te regelen. Om het stilstaan van voertuigen te verbieden en om er het beurtelings stil staan van te regelen, wordt er gebruik gemaakt van Iwee andere ve-rkeerstee- kens, "Voor de toepassing van de voorschrif ten dient men, volgens overeenkomst aan de uitdrukking: «stilstaande voer tuigen» de volgende beteekénis te hech ten «De voorloopige stilstaande voertui gen of deze- stilstaand voor het lossen of laden van goederen of voor het in stijgen of uitstijgen van personen of dieren. De drie nieuwe borden zien er onder scheidenlijk als volgt uit 1.-Letter P. in het wit op blauwen grond met roode cirkel. 2. Roode cirkel en rood X-kruis op blauwen grond. 3. Ronde halve cirkel en rood X-kruis op half witten en half blauwen grond. De bevolking van onze u-uiversiteiten. Volgens de laatste telling zijn er in de vier Belgische Universiteiten 11.659 studenten ingeschreven, waarvan 10.009 Belgen en 1650 vreemdelingen. Van dit totaal zijn er 2.624 die de geneeskunde studeéren; 2.381 wijsbe geerte en letteren; 2093 wetenschappen 1300 rechtten; 1268 techniek; 803 zijn kandidaat-ingenieur; 703 studeeren (handelswetenschappen 363 politieke en sociale wetenschappen en 124 gods- geleerdheid. Verder, is dit totaal onderverdeeld in 1.527 vrouwelijke en 10.132 manne lijke studenten. 43ste Vervolg. Toen ik ontwaarde wélk een schurk die Montefere is, vervulde de gedachte aan Welk jbrhmeren en ellende ik mij ne dóchter zou hebben prijsgegevén, do-or een huwelijk met hem toe ter staan mij met ontzetting. Eensklaps zag ik' alles-geheel-anders in, en ik begreep dat het geluk van mijn kind mijn eenig streven'móést zijn. Doch voor het oogenblik genoeg daarvan. Vrees- niets, Henry 1 Arnaud de Montefere zal wel dra onschadelijk worden gemaakt. O, gé weet niet, .mijnheer de mar kies, waartoe een booswicht als lifj in staal is. We kunnen niet genoeg op onze hoede zijn, want Arnaud de Mon- 'tefere is een doortrapte s-churk. Menig maal licb ik mij afgevraagd, hoe het mogelijk is dat redelijke mensehen zoo kunnen handelen, en ik kan er mij geen begrip van vormen, hoe iemand in het bezit van zijn verstandelijk vermógen zoo in zonden en misdaden kan voort leven, zonder ooit aan eenc vergelding hiernamaals te denken. --- Helaas, mijn waarde Henry, alle rnen-Then zijn niet zooals gij, zei de markies, den jongeling met waarlijk vaderlijke genegenheid aanziende. Hel ware te wonsehen dat zij allen zoo wa ren wat zou de wereld beter, wat zou 'I mensehdom gelukkigerzijn TWINTIGSTE HOOFDSTUK Licht en Duisternis Na hetgeen we iu 't vorig hoofdstuk Kruschen schonk hear de slankheid en den gang van een vrouw van 30 jaar terug. Alle vrouwen hebben -er belang 'bij dezen brief van een onder hen te lezen en te bedenken; Zij schrijft. Behept met een aanhoudende, verstop ping en een durende diklijvigheid, op veertigjarigen leeftijd, leed ik iederen morgen aan zwarigheden in den onder buik en nutteloos had ik alle middelen aangewend,hoen mij in 1932 de gedach te te binnen kwam, een klein fleschje Kruschen Salts te koopen. Het uitwerk sel was wonderbaar. Vanaf de helft der flesch was de ver stopping verdwenen. Ik k-ocht een groo-- le flesch, want mijn zwarigheden wa ren verjaagd en ik was vermagerd zon der het te bemerken. In mijn geboorte dorp, herkende men mij niet meer tij dens de vacancie. Ik heb een frissichc lint en de. gang van een vnouw van der-r tig jaar. Mijne nieuwe slankheid ver jongde mij buitengewoon. Mevr B. de G... te P. Kruschen. is de. ideale combinatie der minerale zouten die het meest doelma tig zijn om van ons organisane een nor male en harmonieuze werking te beko men. Kruschen verplicht de lever, die dikwijls onvoldoende en traag werkt, de overtollige vetten te vernietigen; hel helpt de nieren en de ingewanden ons lichaam ponchieel te bevrijden van dc resten der voeding. Het maakt alle ver stopping onmogelijk en belet de vor ming en accumulatie van het nadeelige vet. De gelukkige vorm-evenredigheid, de lenigheid, de energie, en de levenslust zijn herwonnen. Kruschen Salts, in alle apotheken, 12 fr. 75 de flesch, 22.00 fr. de groole flesch (voordeeliiger). Zondag morgen, rond 10 ure, had op het vliegveld van Schiphol (bij Am sterdam), een tragisch vliegongeluk plaats. j Een Hiollandsch vliegtoestel van de lijn Amsterdam-Malmoë, was om 9 ore van. het vliegplein vertrokken, met 15 passagiers aan boord. De bemanning bestond uit de loods Silberstein, een mekanicien-overste, een radiotelegrafist en een mekanicien. Kort na het vertrek stelde de loods een defekt vast aan. de motor en besloot naar Schiphol terug le keeren. Op het ooigenblik van te landen, kwam een van de vleugels in aanraking met den grond, waarop het vliegtoestel kantelde en in brand schóót. Twee. passagiers de loods, de radio- telegraaf en de mekanicien konden zich in tijds. niet- bevrijden en werden ver koold. De juiste balans van de slachtoffers De juiste balans van het vliegonge luk te Amsterdam luidt thans als volgt Twee. Enjgeslsche passagiers werden verkoold, evenals de vier leden van de bemanning, welke bestond uit piloot Silberstein, een hoofdm-ekanieker, een marconist en een mekanieker. Drie passagiers, twee Zweden en een Engelschman liepen verwondingen op en werden naar het hospitaal over gebracht. Het verongelukte vliegtuig Het vliegtuig dat op Schiphol Veron gelukte, is een «Fokker XXII», cfie 22 passagiers kon vervoeren en een der prachtigste verkeervliegtuige» was. De slachtoffers zijn de piloten Sil- hebben verhaald, gingen de zaken, op het slot Montigny weer den gewonen gang. Isadora kreeg als te voren gere geld les in het teekenen, en de beide minnenden werden te inniger aan el kander gehecht hoe meer zij elkaar leerden kennen. Nu en dan kwam de markies eens zien welke vorderingen zijne dochter maakte, en dan zag hij niet alleen hoe gelukkig Isidora was, maar ook hoe de liefde voor haren vader nog scheen toegenomen, nu zij wist dat zij aan hem het hoogsite geluk haurs levens le danken had. Isidora en Ilenry waren zoo gelukkig- als hier op aarde mogelijk is nog iets ontbrak hun echter, om hun ge luk volkomen le maken, en dat iets was voor Henry eene zaak van groot ge wicht de sluier die over het geheim zijner geboorte lag, wTas nog altijd even dicht als vroeger, en zijn geest hield zich onafgebroken bezig met de vraag hoe en of die sluier eenmaal zou opgeheven worden. Op den vierden da-g na 't bezoek van den graaf de Montefere bij den niar- kies, was het zacht en heerlijk weder. Na de morgendies had Isidora tot etenstijd haren vader gezelschap ge houden. Toen de maaltijd was afge- loopen, was Henry weder naar zijne •kamer gegaan, om voor de les van den volgenden dag een paar schetsen te ontwerpen, en Isidora ging naar den tuin, om hare jonge wijnranken te snoeien en op tc binden. Nauwelijks» was zij tien minuten hiermede bezig, toen zij in hare nabij- berstein, de marconist Niebqer, de mc- kaniekers Brom en Van Oef ijk de vier leden van de Nederlandsche bemanning en de twee Enigelsehe passagiers Newman en Hobson. i KO.N' 1-NK.1UJK BELGIE MINISTERIE VAN KOLONIËN Twaalfde snede. Bruin-roode biljetten Toegestaan door de wet van 29 Mei 1931 ten voordeeie van het budget van Kongo NIEUW GEWIJZIGD PLAN Voor de twaalfde snede," die 50.000.000 l'rank bedraagt, zijn de biljetten verdeeld in 10 reeksen, dragend de letters A.B.C.D.E.H.lv.L.-!Vi.P. In elke reeks zijn de biljetten genummerd van l tot 100.000. Aantal loten 114.320. 3 Bedrag van de loten 30 millioen frank, verdeeld als volgt 1 lol van fr. 2.500.000 (door het lot aan te duiden onder de tien reeksen). 9 troostinglotcn van fr. 50.000 (toe gekend aan dezelfde nummers van de 9 andere reeksen) 5 loten van fr. 1 „000.00.0door het lot aan te duiden onder de ,10 reeksen) 45 troostlngloten van fr. 10.00Q (toe gekend aan dezelfde vijf nummers in de 9 andere reeksen). 10 loten van fr. 100.000 (1 lot p. reeks) 10 loten van fr. 75.000 (1 lot per reeks) 10 loten van fr. 50.000 (1 lot per reeks) 10 loten van fr. 35.000 (1 lot per reeks) 20 loten v. fr. 25.000 (2 loten. p. reeks) 100 loten v. fr. 10.000 (10 loten p.reeks) 100 loten v. fr. 5.000 (10 loten p. reeks) 1000 loten v. fr. 2.500 (100 loten p.r.) 1000 loten v. fr. 1000 '(l00'loten p. r.) 2000 loten v. fr. 500 f200 'loten p. reeks 10.000 loten van fr. 250 (1000 lofén per reeks) 100.000 loten van fr. 100 (10.000 lóten per reeks). De biljetten aan den" prijs van 50 fr. zijn verkrijkbaar in de post-, telegraaf- en telefoonkantoren; de tolkantoren aan de winketten in de staties van de Spoorwegen; in de banken; bij de wis selagenten en aan dc winketten van de Koloniale Loterij, 56, Guldén Vlieslaan, te Brussel, postchekr.ekening n. 71.60. Geen fiskale afhouding, op de loten. TREKKING ten laatste op 1 Oktober aanstaande. Voor heb c-iderhoud van Balatum Gebruik PRA-TIC POLISH Zondóg mórgen, rond-7 ure, kwam de genaamde Leeman-Si'MórtlVa, 21- jaar, meid in het hospitaal te Gent,, geboor tig .van. Drongen, per vela -u.it de rich ting van Gent gereden' lórigs .den Brus- selWlien steenweg. Aan 'do bloemisterij van M. Jules Vermaercke dreigde haar hoed af té vliegen. Met er naar te grij- dén maakte de velo van -het meisje waarop ook eene valies was gebonden eenc zwenking naar den steenweg toe, waar op hetzelfde oogenblik een loeris ten-auto met een 35-lal personen uit dezelfde richting kwam'aangereden. De velorijdster wierd 'gevat en ten gronde geworpen. Zij liep verscheidene ver wondingen op aan hei li-bof d en verloor veel bloed. Het sjaelitoffé'r ontving de eerste zorgen op de bloemisterij van M. Vermaercke door Dr Van Acker van Genlbrugge, die haar vervolgens naar de kliniek van Dr Vercauteren, Ant- wenpenplein te Gent liet overbrengen. Altlaar werd eene schedelbreuk vastge steld alsook eene breuk van het sleutel been. De toestand van het. slachtoffers is bedenkelijk. beid voetstappen hoordé, liet hoofd omwendende had zij nog. even den tijd de gestalte van eenen-haar onbekenden persoon te zien, toen haar plotseling een doek over liet hoofd geworpen en tegen de.n mond gehouden werd, zoodal zij geen geluid kon geven. Tegelijk werd zij opgenomen en weggedragen. Een wreinig later bemerkte zij dat zij met.behulp van nog een paar andere personen over eerie omhein irig werd getild vervolgens Werd' zij op' een paard gezet iemand nam a'chtcr haar plaats'en omvattè haai-'met zijne af men; en voórwaartfi ging het paard in eencn vliegenden galop. Eén half uur later was de rit .geëin digd, en het verschrikte en ibijna be- wustelooze meisje werd van liet paard genomen. Toen werd zij verscheidene trappen opgedragen en op den grond gezet. De doek werd van haar hool'd genomen, en tegenover haar stond Arnaud de MonteJere. Wel, lieve juf\TOUwr, wat zegt ge van mijne beleefdheid vroeg, hij op een-en toon, die tegelijk -schertsend en beleèdiigien'd klonk. Wat zal mijnheer uw vader in zijn schik zijn over mijnen inval Graaf de Montefere- mompel de het meisje niet eenen vragenden blik, alsof zij haar oogen'nï-et geloofde. Ja, ik ben het, lief kind*, ik zelf. Eene ruime poes stond Isidora daal' als» bedwelmd eindelijk begon zij te begrijpen wrat- met haar gebeurd was. Haar vader en Henry hadden haar het voorgevallene bij het laatste bezoek van den graaf med-egédcc ld/alsook dej Er zijn 11 docden e.n 10 geredden Zondagnamiddag om 3.15 uur, keer de een autobus, behoorende aan Vlies Frans, uit Ruisbroek, van een orgel-in huldiging te Baarle-IIeftog terug. Gekomen op brug 1 van liet oud ka naal wilde de chauffeur, Vlies trans een fietser mijden. Door de zwenking verbrijzelde de autobus de leuning en stortte in het kanaal. Een, akelig "gehuil steeg op en oogge tuigen riepen om hulp. Dadelijk was het .politiekorps mei conïmissiaris Van Calsteren, dén com mandant der gendarmerie, h. Vervondel, met zijn manschappen en het pom- pierskorps met den h. Verrees aan het höofd, ter plaatse. Ook w;erd de schip per Warnat Griffion met zijn s-cliip dat ter plaatse lag. tér hulp gevraagd. Als dan ving een strijd aan om de onigie- ïukkigën te redden. Al dié krac-htmspanniigeii konden niet beletten da t TT dooden bovengehaald werden, té weten: Vlies Frans, chauf feur, te Ruisbroek en vader van 13 kin deren; vrouw Kortebeeck-Moensi; vrouw Van Steén-Moens; Van de Velde Bertha: Verest Frans; vrouw Schaérlak'en; Mer- cie Alfon's; Trog H-enri en zijn vróuw Van Cauwenberg; vrouw Van Opstal- Dewaehter. Buiten den chauffeur, zijn allen uit Willebroek. De geredden zijn: Sehaerlaken Alfons gekwetst aan den rechterarm; De Bonk Jan Frans.; Daelemans Flor.; Vèrhaert Frans (zoon)Verluiert Jaak (vader) vrouw OiistaT'Maria;' Mërtens II., rech terpols gekwetst; vrouw De Ridder-Ver- meylen; Van Riet Jos en Albrechts Valerie. Hulde dient gébracht, aan Eduard Vermeiren. wonende t-e Stoke, Turnhout,, om de 7 personen die hij bovenge haald heeft, waarvan twee levend; aan Isidoor Dacms, Guldcnsporenlei, Turn hout, om een vrouw te redden; aan Houlmeyers en Diels Jos., beiden wio- nende in de noodwoningen op de Eli- sabelblei te Turnhout, voor het boven halen van vier personen. Ook de verpleegster Yvonne Jansen, die de gekwetsten verpleegde, alsook het gelieelc korps van politie, gendar merie eu pompiers en schipper Warnot Griffion en gezellen mogen geloofd om hun optreden. Gedurende gansiêh den avond vër- drorig zich eene dichte menigte rorid dc plaats van het. vreeselijk ongeval en besprak, met meewarigheid het vreese lijk .gebeuren. We vernemen later nog dat' de ramp zich voordeed om 15 iiür 15. Hét is wel met een wielrijder te willen, mijden, dat de aulo-busbestuurder tegen de -leu ning vaii de brug terecht kwam en dat het voertuig in de vaart viel. De auto bus had slechts -een heel traigé vaart, hoogstens 10 tot. 13 km., daar hij voor het tolhuisje moest stilhouden. Gelukkig waren veel zwemmers en vissch-ersi met bootjes in de omgeving, waardoor onmiddellijk de reddingspo gingen werdeji* ingezet. De genaamde Joz. Van Rier, die naast den autovoer der zal, had den tijd gehad uit den wa gen te springen, zoodat de voordeur openbleef. De h. Vermeiren, uit Turn hout, heeft zich, zooals reeds; gezégd, in het redden der slachtoffers' bijzonder onderscheiden. Zonder eenig gevaar te vreezen, slaagde hij er in, na de ruiten van de autobus te hebben ingeslagen, vijf personen levend boven te halen. Ook twee dooden -bracht de heldhaftige man aan wal. Al de slachtoffers, ook de geredden, bedreigingen, die hij bij zijn vertrek had geuit. Mijnheer de (graaf, sprak zij ein delijk en wel met eene onverschrokken heid, waarover zij zelve verwonderd was, wat beteekent deze lage en ver achtelijke handelwijs Och, de zaak iS( dood- 'eenvoudig, schoone jufferantwoordde de graaf spottend; Reeds lang geleden beloofde uw vader mij uwe hand. Ik heb hem aan zijn woord gehouden en mijne kruid gehaald. Kunt gij iets eenvoudi ger denken -Maar mijn vader is van zijn be sluit teruggekomen, en heeft u dit dui delijk genoeg- gezegd. Ja, mejuffer, maar er zijn twee personen noodig, om eenen koop te sluiten, en insgelijks zijn. er twee noo- dig, om dien te ontbinden. En ik heb lot het laatste mijne toestemming niet gegeven. Ik ben niet van mijn besluit teruggekomen daarin ligt het ver schil lusscheri uwen vader en mij. In dergelijke omstandigheden doet elk der partijen haar besit om te winnen en ik geloof ditmaal gewonnen te hebben. Dit is althans zekér, dat ik den vogel heb en dien wil behouden. Ge zult nog hed-en avond mijne echtgenoote zijn. Dat nooit riep Isidora ten hoog ste verontwaardigd. Maar ge kunt niet ernstig meenen wat ge daar zegt. Zoo zeker als ik leef zult ge, voor dat de dag ten einde is, mijne vrouw zijn, en w?e zullen zien of uw vader u aan zal willen terug eisjch-en. Er lag iets in deze woorden waarvan de beteekenis niet ie miskennen was en Werden naar -hel gasthuis overgebracht.- Dezè verschrikkelijke ramp heeft tó Turnhout; en omtrek gro-ote opschud ding verwekt, en honderden personen kwamen den namiddag door, Lot laat in den avond, ter plaatse. Rond 8 uur kon men bij middel van eene schi-pskraan, de autobus boven halen SÖHRIFT VER VA L SC li IN O te Harelbeke Geruimen tijd reeds deed liet gerucht de ronde, dat een voornaam bediende van het gemeentebestuur van Harelbe- •ke, zich had plichtiig gemaakt aan vct-j valsohing van- -geschriften. En toen de veldbriigadier Dewitte van Bisseghent een eerste -onderzoek instelde, kwam hij inderdaad tot de vasts-.telling, dat hier wel degelijk een deugnieterij op.groote schaal gepleegd werd, en al dadelijk ko-n de wet-sdienaar beslag leggen op enkele belangrijk-e vervaJschte stukken. De man verwittigde dan dadelijk het Parket van Kortrijk dat te Harelbeke. afs-tapte en samengesteld was uit dé heeren M. Mostaert, procureur des Ko- ninjgis en •De&loov.eEe griffier. Zij bega ven zich na ér -het gemeente-h-uis, «waar genoemd-ei bediende ondervraagd werd. In het nauw gebracht door verschillende bewijzen, eindigde hij met bekentenis sen af te leggen. Verschillende ver- valschte stukken werden aangeslagen. Het onderzoek duurt voort. De bediende in kwestie werd niet aan_ gehouden. ZWAAR MOTORONGEVAL. TE O VER PELT Kérmis-Zonda-g, kort na den middag, (gebeurde er een zwaar ongeval op den «Scbntter-boom». De genaamde Jan Neyensi-Voest, on geveer 30 jaar oud, reed per moto1 naar huis. Juist voor zijn woning kwam hij in botsing met een Nederlandsche lu xeauto. Jan Neyens werd in erbarmelijken toestand tpgeraapt. Dr J. Van Lindt, aanstonds bijgeroepen stelde een sche delbreuk en dubbele arm- en been breuk vast en nog erge verwondingen in de hartstreek. De Z. E. Heer Kape laan diend-c den armen jongen de laat ste H. Sacramenten toe. De gekwetste ligt in de kliniek van. het H. Hart en m-en vreest het ergste. Droevige kermis»zondag voor het huisgezin Neyens-Voets. to Brussel PROGRAMMA. Dinsdag 16 Juli Congres der internat, federatie voor lichamelijke opvoeding. Conferentie -der interparlementaire Unie. Internat, technisch en scheikundig congres van land-bouw-nijverheden. Congres der internationale Vereeni- gingi van kinderrechters-, Congres van het middelbaar onder wijs. Kinderrijk Marione11 onschouwburg. Vogelkooien. Allerhande spelen. Alberteum: Doorloopcndc vertooning vanaf l i tot 20 u. Planetarium: Voorstelling om de 45 minuten. Laats'tie> voorstelling te 23 u„ T^levi^ie Pmleis: Kunst programma. Modelstation. 14-20 u. Doku- mentaire films. Oud-Brussel. te 17 <u. in de kerk: orgelau-dilie door h. Trévor (Londen. Conceit en Wand'elconcert door de fanfare van Oud-Brussel. Isidora begon te vreezen dat een ont zettend onheil baar bedreigde. In haren angst blikte zij om zich heen en zag- toeh dat zij zich in eene kamer bevond waarin geen enkel meubel stond, ert dat alleen vlak aan de zoldering een venster was. Waar ben ik stamelde zij han-' denwringend.O mijn God, waar ben ik? Ge zijt. goed bewaard, mijn engel en op eene plaats, van waar uw Hulp geroep niemands oor kan bereiken. Maar ik zal nog eene veiliger plaats voor u kiezen, waar de hitte der zon niet zo-o hinderlijk is. •Dit gezegd hebbende verliet de graaf de kamer en sloot de deur achter zich dicht. Zoodra hij vertrokken was, riep Isi dora zoo luide zij kon om -hu.lp, maar zij hoorde slechts een hoonend gelach daarop antwoorden. Weldra was zij ovërtuiigd dat haar roepen tevergeefs was, en zij keek rond of er geen mogelijkheid was te ont vluchten. Doch helaas, er was niets dat haar daartoe kon dienen. Het ven ster aan de zoldering kon zij niet be reiken, want de muren waren hoog en er was in 't vertrek geen enkel voor-' werp, om er tegen op te klimmen. zij-t schudde met hare zaolite teedere han den aan de deur, maar die was sterk en goed gesloten. Aple hoop was voor haaij verloren. T Vervolgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2