Van het Missiefront 18 Nationale Federatie van Socialistische Jonge Wachten Vergadering der Katholieke Unie Een bijzondere tocht van van den ballon "Belgica,, Donderdag JULI 1935 Open Brief aan de Afdeeling Aalst. Molendries,ll. Betrekkingen bij het Leger KABINETSRAAD JfcXXXIg JAARÜANfi Ni'MMÜK 162 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond, AALST; Agentschap HAJTAS, Adolt Maxlaan 13, ta Brussel Jlue. de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. H. Camillia Zonop4,07 Zonaf 7,46 L. K. 22 N. M. 30 Gij kondigt door «en plakbrief aan dat een Kajotler zij» standpunt zal komen uiteenzetten op uwe strijdvergadering, beden Woens- dag, 17 Juli, op den Molendries. Eerst Zondag 14 Juli 1.1, noodiyt gij dien -onbekenden Kajotter» nit, per roode strooibrief, uitgedeeld aan den ingang onzer kerken. Hoeren, dat is erg ONDEMO- KRATISCH gehandeld, dat is boe- renbedrog Gij wilt nw tegensprekelijko mee ting doen lukken met aan uw gaaien wijs to maltin dat er EEK KAJOT TER a komt spreken. Bedankt toor de belangstelling in ona Wie is hij In wiens naam spreekt bij Tot hiertoe is daarover nog geen woord gerept op hot secretariaat der K. A. J„ St Jorisstraa^ 26, T./S. Alléén de Hoofdleiding al daar, zal vrjjelijk bepalen wie in haar naam, met in aebtname van door baar bepaalde voorwaarden, als apre< kar zal optreden. Dat is voor uit eenzettingen», én In bevriende mid dens... én voorzeker ln openbare vergaderingen van tegenstrevere. Jongens van de S.JW.uw groote bazen zijn onthutst door den zegevie renden, veroverenden optocht der K. A, J. Zij gaven wellicht den wenk meer verzoenend (niet zoo- als op onzen Jeugddag verleden jaar, de Aalstenaara zuilen uw schan dalig optraden niet rap vergeten) te staan tegenover uw cbristene, jonge werkbrooders. Gij doet bet onbehen dig Gij gebruikt een versleten »truc». Komt de Kajotter, gij overtroeft hem komt by niet... hij «durft» niet komen. Gij zijt in keider geval gewonnen. Intusscben zult gij nog lang mogen wachten eer «een Kajotter» het zuc- cèsnummer zal komen uitmaken van uw «strijdevergaderingen Wilt gij bet Standpunt der Ivajotters kennen Neemt dan een abonnement op de «K. A. J.», iedere maand 50.000 ex. Leest vooral ons speciaal nummer Juni 1935 't Wordt verspreid op 200.000 ex. Leest het HANDBOEK debK.A.J. Lijvig boekwerk, 450 blz. Gij vindt er alles in. Tracht in betrekking te komen met onze ijverige propagan disten, zoo landelijk als gewestelijk, nu een VIJFTIGTAL, straks meer dan HONDERD, dag en nacht aan 't werk, in dienst van hun volk. Brengt een bezoek aan de KA- JOTTERS-CENTRALE, te Brussel, bet indrukwekkendste, reusaebtigste gebouw voor jeugdbeweging, vaa de ganscbe wereld. Een echte burcht in dezen tijd van ontreddering, opge» worpen tot vardediging en beacher- ming der arbeidende jeugd. Spoort naar Brussel op 25 AUGUS TUS a. s.. hel Jubelcongrea der K. A. J., waar 100.000 christene jonge mannen van de wereld, zullen betoogen voor ban idealen, Stemt op dien dag uw radio op Brussel af. De tekst van bet spreekkoor zal u beter dan gelijk welke 'Kajotter» diets maken wat bun beweging wil Neen, jongens, gij zjji er niet I Uw rozig briefje doet ons glimla- chon hoogdravende, bolle woorden over politieke toestanden en perso nen, vulien bet hart niet meer van de nieuwe jeugd. Zij wil VOLLEDIG opgeleid worden, verstandelijk, zede. lijk, godsdienstig. Zij wil de wereld orde scheppen niet met WOORDEN, maar met DADEN 1 Jeugdwerk ia opvoedend, opbou wend Afbreken, vernietigen, ver* gruizen, zweepen de gemoederen een tijdje op,;, vergaan als de asscbe van een smeulend vuur. Mannen der S, J. W. van Aalst, dit aaggen wij U, De Kajotters van Aalst, en Omstreken. Er zijn plaatsen van kandidaat-ge- igradeerde te begeven. Te vervullen [voorwaarden Belg zijn; ten minste 16 jaar en ten hoogste 29 jaar oud zijn; houder zijn yan, ten minste een getuigschrift van [volledig lager onderwijs. De vragen der kandidaten moeten schriftelijk aan de korpskommandanten [worden gericht. Al de nadere inlichtingen welke de postulanten mochten verlangen, zooals adres der korpskommandanten, duur [van de dienstverbintenis, bezoldiging, ;enz., zullen hom verstrekt worden doen de regimenlsbommandanten, de plaats- kommandanten, en de kommandanlen der wervingsbureelen. De openstaande betrekkingen zullen begeven worden op navermelde tijdstip pen 31 Juli 1935: in de regimenten van Oost- en W-estvlaanderen en van de provincie Antwerpen, in de kavale- rieregimenten, in de wielrijdersregi menten, in het 14e linieregiment te Luik, in het 4e Genieregiment, te Na men, en in het 9e linieTegiment te Brussel. 16 Augustus 1935 in het 3e Genieregiment., te Luik, 9 September 1935: in de niet hierboven vermelde re gimenten van Brabant en van Henegou wen. 14 Oktober 1935: in de reigimen- ten der provinciën Limburg, Luik, Lu xemburg, Namen, met uitzondering van hetgeen hooger wordt gezegd, betref fende sommige eenheden; in het 5e li nieregiment, te Antwerpen, en in het 7e linieregiment en het 8e artilleriere giment te Mechelen. OVERSTROOM ING IN DE VEREENIGDE STATEN. Overvloedige regens hebben fn den staat New-York groote overstroomi-ngen veroorzaakt. De foto geeft een zicht van de ramp waardoor 2.000-000 dollar schade werd aangebracht. Het bestuurs;comiteit van de Katho lieke Unie heeft Dinsdag voormiddag en namiddag vergaderd onder het voorzitterschap varu M. Pierlot, Aan het bureel hadden ook plaats genomen de heeren Rubbens, de Iïer- chove d'Exaerde, graaf do la Barre d'Erquelines, Goenen, Delvaux de Fenffe waren ook aanwezig de gewe zen ministers Carton de Wiart, Van de Vyvere, Moyerso-en, Heyman, Groc- kaert, JaspaT, de heer de Wouters d'Op- linter, de senators Van Goullie, Misson, baron de Moffaerls, do volksveTtegen woordigers Sinzot, Derbaix, De Vlees'ch auwer,, Van Acker, enz. Het comiteit heeft M. Ludovic Moyer- soen, van Aalst, benoemd tot Vlaam§che secretaris in vervanging van M. De Schrijver. De Voorzitter heeft verslag uitge bracht over de vraagstukken welke door sommige voor,aa.nslaanden aan het oor deel der Unie werden voorgelegd. Vanwege enkele Katholieke persoon lijkheden die zich bezig houden met de herinrichting van het dagblad «XXième Siècle» deelt de voorzitter volgende bij zonderheden mede «Sommige dagbladen hebben de za ken aldus voorgesteld alsof do ontwer pen van herinrichting van bedoeld blad verband zouden houden met de kwestie van het verleenen van een zetel van se nator. Deze geruchten zijn angegirond. De aanduiding der gecoöpteerde katholieke senators hangt enkel en alleen af van de rechterzijde van den Senaat. Deze die zich met de hervonning van de XXe Siècle hebben bezig gehouden, hebben medewerking gevonden welke totaal belangloos is1. De nieuwe directie van het blad moet geheel onafhankelijk zijn en kan bijge volg niet afhangen van politieke per soonlijkheden. Het bericht volgens hetwelk dit blad het officieel orgaan van de Katholiekó Unie zou geworden zijn is eveneens onjuist. De XXième Siècle zal een blad voor de Katholieke eendracht zijn in dien zin dat de nieuwe eigenaars volmaakte een heid wenschen tusschen alle groepen der partij. Doch de Katholieke Unie heeft zich niet gemengd in de ontwerpen tot her inrichting van voornoemd blad, hetwelk dan ook haar orgaan niet is. Anderzijds mag er worden aangenomen dat de XXe Siècle de Katholieke Unie zal steu nen zooals de andere katholieke bladen. Ten slotte heeft de voorzitter cfö aan wezigen nog op de hoogte gesteld van welke in verschillende steden van het de vergaderingen van jonge katholieken land regelmatig plaats hebben, ten ein de bestendige betrekkingen tot stand t-e brengen tusschen de katholieke partij on de jeugd, welke zich met politieke aktie bezig houdt. Het oomiteit is overgegaan tot -een eerste onderzoek van een voorontwerp van programma der katolieke partij, met het oog op de wetgevende verkie zing van het volgend jaar. Een commissie van redactie werd samengesteld, waarvan deelmaken M.M. Pierlot, Rubbens en Delvaux als leden van het bureau. Aan deze drie werden toegovoeigd de gewezen ministers Jaspar Van Gaiuwelaert en Heyman; De bekende luchtvaarder Ernest De- muyter onderneemt op 2i Juli, van af de Brusselsch-e Werreldtenloonslelling een tocht aan boord van zijn ballon «Belgica». Met bijzondere toelating van het be heer van Posterijen neemt hij met zich een koerier mede uitsluitend bestaande uit bijzondere kaarten. Deze kaarten met gewone frankeering zullen met een bijzonderen stempel worden bekleed. Na de landing, zullen de kaarten aan het dichtst bijzijnd postkantoor worden overhandigd en zullen een tweede.maal met zegels van het land waaT de aan komst zal plaat-s hebben worden be kleed. Deze kaarten zijn te bekomen tegen 6 fr.. te storten op do postcheckrekening 241 1.62 van den h. C. "Vander Haeghen, voorzitter van den Belgischen Lucht post kring. Sargodha, 24-6-35. ten knuppel. Onze Kristenen houden Geachte Vrienden, !>e pest its in Sargodha. De dood is er aan 't maaien. Dit is voor mij niu de vijfde maal op dertien jaar dat ik hieir in Indië- Panjab een pesttijd mee- en doormaak. «Padri Sahib, de 'ratten zijn in ons huis gestorven...» zoo brengen ze U de mare dat ze de pest in huis hebben. Ein' Ge antwoordt: laat liggen d.at ligt, laat uw huis- en boeltje in brand, zet er geen voet meer, en vlucht naar 't opene veld voor uw leven...» Want de eenige remedie tegen de pest is de vlucht: het besmette oord. te verlaten. De pest-bacil germineert in oude vochtige opeengehoopte vuilnis; en hij heeft een voorliefde voor huisrat-ten (dezelfde madammen komt Ge in Aalst ook tegen). konijnen, eekhoorntjes en andere knagers. De- huisratten doen de pëst-bacil in de vuilhoopen op: zij krijgen eerst de pest en worden de draagsters der pest-besmetting. De rat ten met de pest in 't bloed, zwellen op, zitten vol wan kleine vlooien, en -ster ven in stuipen. Werp zoo een doode pestrat buiten, geen enkele roofvogel wil er naar kij ken; breng een andere rat (t. z. geen pestrat) levend of dood buiten; ze ligt nog niet stil of een roofvogel heeft ze reeds tusschen zijn klauwen en iisi er mee de lucht in. De pestratten geven met hun bloed 'de pest aan hun vlooien. Die vlooien verlaten de gestorven pestratten sprin gen van honger op de menschen en steken hen de besmetting in bloed. De regel der pest-besmettting ie- dus: van rat naar vlooi, van vlooi naar mensch. De besmetting van mensch door mensch is zeldzaam. Iemand met de pest in 't bloed krijgt den tweeden reeds hooge koorts dié 's nachts de wacht op de ratten; komt er een in hun nabijheid't noodsein wordt gegeven; iedereen is te been, en levend vertrekken zal die rat niet. Pest en Werken van Barmhartigheid. Dagen van pest zijn zeer harde dagen. De twijfelachtige® goeden raad ge ven. Iedereen loopt met den doodsangst op het lijf. Alle wezens slaan stTak en gespannen van schrik. Harten omhoog trekken... Moed inpompen... De wezens doen ontspannen... door een gullen lach... «Blijf bij ons... blijf nog wat bij ons... Padri Sahib, als Gij hier zijt dan zwelt ons harte in versc.h léven, in nieuwen moed en betrouwen... De zieken bezoeken... Padri Sahib kom mee... hij of zij heeft «ze» gekre gen.» Men durft den naam der pest niet uitspreken van schrik ze te krijgen. Ge gaat en Ge kooit bij een ijlende ziek,e... die steunt en kreunt van de pijn;... Ge isiaat er met in uw hart al het wee van uw onmacht... Ge knielt erbij en bidt... alleen... de naastbestaanden staan met den doodschrik op afstand en prevelen gebeden mee... Go berecht den zieke... bidt nog wat... trekt verder, terwijl de eige«n broers U naloopen en vragen: «Padri Sahib kom a.u.b. om het graf te doen graven... En doktoors Wel die doktoren hier lijk Serafien die de velden wachtte» t. t. z. ze zijn er liefst niet bij of ko men liefst te laat. Ik heb or een tegen gekomen gelaarsd tot over zijn knie ën, een lederen vest aan, zijn hoofd handen zoodanig beschermd dat hij hulpeloos was een echt spook der we tenschap. De dooden begraven... In. België heeft men er geen begrip van welk een groot werk van barmhartigheid het is dooden te begraven. De grafma kers lijden nog onder de crisis hocli onder de werkloosheid en gelijk wie be taalt gaarne dubbel en dik om zijn dooden in de aarde te krijgen. Doch ik heb eergisteren nacht moeten dooden foegraven een schoonmoeder en haar schoondochter al haar naastbestaan den hadden ook de pest. Lieven Heere. om elf uren 's avonds eraan begonnen., om twee uren 's nachts was hun ge meenzaam graf gereed... en kregen wij ze erin... Had ik in 't na,ar huiskofnen eenen moeten tegenkomen die had durven beweren dat dooden begraven geen werk van barmhartigheid is... clien had ik heel zeker vermoord... Harde dagen... Is er hoop qp verlos sing Ja Goddank. De groote zomer hitte is begonnen... en in -die hitte kan hem ijlen doet; heel zijn lijf doet hem zeer en pijn; zijn tong zwelt geweldig dik en vuil; zijn oogen liggen rood te branden in hun kassen; onder de oksels of in de lies krijgt hij een isoort steen zweren een kleine vuist dik. Deze huilen of zweren gaan soms open en verette ren: dan heeft de pestzieke een straal- ken hoop op genezing; daarom worden die pestbuilen dikwijls niet messen doorkorven en opengereten als wou men de pest- vermoorden. Men zegt in Vlaan deren «stinken lijk de pest», doch hier is bij pestlijders geen bizondere reuk waar te nemen. Een pestzieke sterft na vier of vijf dagen. Remedies tegen de pest? Preventieve remedies zijn er. De beste van al, de doelmatigste is de vlucht, het besmette - - oord verlaten. Een andere preventieve de pestbacil niet leven... Ach zoo gauw remedie is inspuiting of injectie tegen de pest. «Padri Sahib, we weten dat we op U kunnen rekenen... a.u.b. laat U toch in spuiten» zegde de politiekommisaris e-n hij zond me den doktor. Die stak met eeri dun dingske in mijn liuker boven arm en spoot me den serum in 't bloed. Mijn arm begon te gloeien, werd vuur- mogelijk van de pest, verlos ons» Heer.» Harde dagen... als ge 's .avonds met al dat wee van den dag naar uw een zaam huis komt... Ge zijt tenden gebe den uw hart zit wel vol troost... maar 't is toch diep' gezakt. Om uw diepge- zakt harte omhoog te trekken tracht ge te zingen van God save the king -of rood, kwam stijf: ik kreeg er koorts te schuifelen van ja knapen 't hoofd van. Na drie dagen was alles normaal Ik was nu verassureerd tegen de pest met een kans van 65 per 100 voor den duur van acht weken. Na acht weken, zou ik een nieuwe assurantie ingespoten worden. Al onze Kristenen heb ik ook doen inspuiten. Dit ging zoo gemakkelijk niet. Die se rum tegen de pest heeft hier in Indië een akelige voorhistorie. Toen hij de eerste maal werd aangewend heeft hij in plaats van redding de onmiddellijke dood gebracht. Alle inge spot enen stier ven ervan denzelfden dag. Een bedorven serum had doodend gewerkt. omhoog...» maar 't zingen gaat moei lijk en 't schuifelen is lastig... harde dagen en geen asem niet meer... En als ge 's morgens wakker schiet, zft ge voor dat uw oogen open zijn reeds met uw handen onder uw oksels te tasten zon ze ik nog niet hebben...» Goddank... neen neen toch...» Geachte vrienden in deze harde da gen is uw aandenken mij een troost en een steun. God zegene U allen. P. Gaspar, van Aalst, Kapucien-Missionaris. N. B. Indien er liefdadige personen. Een ander voorbehoed middel tegen zijn die ien voordeele der "Missie vaa de pest is de ratten dooden. Men werkt E. P. Gaspar een geldelijke gift willen met alle macht om die madammen dood schenken, mogen zij deze oip het bureel te krijgen vergif, fumigatie, val, stok van De Volksstem afgeven. Het krediet voor het kleingrondbezft- De verlenging van den schooltijd De. ministers hebben Dinsdag te 4,30 u. eene bijeenkomst gehouden onder het voorzitterschap van M. Van Zeeland. Overeenstemming werd bereikt be treffende de samenstelling van den be heerraad der Maatschappij van het Krediet voor Klein-grondbezit, Dit_nieuwe organisme zal dadelijk in aktie worden gesteld. Het zal o.a. be paalde voorstellen doen aan de regee ring ten einde de werkloosheid te doen verminderen. De raad heeft een ontwerp van vol macht sbesluit aangenomen betreffende de verlenging van den schooltijd, het welk door M. Bovesse werd opgemaakt. Dit volmachlbesluit heeft voor doel het technisch en het beroepsonderwijs te vervolmaken. Het is alleen toepasselijk op jonge' lieden, die werkloos zijn van den ou derdom van 14 tot 16 jaar en alleen in. de industricele centra en in de omge ving der steden. Dit besluit zal voor gevolg- hebben dat de werkloosheid zal worden ver minderd, daar een grooler aantal on.» derwijzers, ingenieurs, enz., in dienst zullen kunnen genomen worden. Anderzijds zal de waarde van den handarbeid er door verhoogd worden. Dit besluit zal tevens een onbetwistba-* ren zedelijken invloed uitoefenen. De volgende Kabinetsraad wordt ge houden a.s. Vrijdag,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1