Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen Oe Wereldtentoonstelling Het Italiaanscii-Abessiniscli Geschil Asfimime Een Vaticaansche nota aan Berlijn ZIJNE MOEDER Luchtvaartongeluk te Evere Brand te Wilrijk 19 Juli. H. Vincentius. Gansch zijn zwoegend leven was Vincentius de «apostel van armen, galeiboeven en ge vangenen. Hij stichtte de- orde der La zaristen en der Zusters van Liefde. Gansch versleten door zijn werking en verstervingen stierf hij te Parijs in J660. Verbond der Katholieke Vereenigin- ge.i en Kringen. De aanstaande al- geineene vergadering der afgevaardig den van 't Verbond der Katholieke Ver- eenigingen en Kringen zal plaats heb ben op Woensdag 24 Juli to 10 Vu n. stipt, in .«Patriae, Broekstraat, 23, Brussel. Beperking van den Postdienst. Re kening houdende met de vermindering van vorkeer die zich ter gelegenheid van de nationale feesten zal voordoen, zullen volgende beperkingen aan den dienst worden toegebracht: Winketten. Kantoren der Brussel- sche agglomératie en Bestuur der Post- checks: Sluiting 's middags, op 22 Ju li, van de winketten, voor geldverrich- tingen; In de provincie, sluiting der winket ten 's middags, op 20 en 22 Juli, be halve in de groote centra en in de zo merverblijfplaatsen waar het hoofdkan. toor op 20 Juli namiddags zal open blijven, zooals op de andere ZateTda gen, voor de bewerkingen van de brie venpost en den verkoop van postzegels. Uitreiking v.an poststukken. Ge- schorst op 22 Juli, 's namiddags. Voor nadere inlichtingen, de in de poslkantorengehangen berichten raad plegen. (N.) Uitreiking van de eereteekens, diplo ma's en medailles ter gelegenheid van de Nationale Feesten. Op voorleg ging van de «uitnoodiging uitgaande van de Ministeries van Nijverheid, Sociale Voorzorg, Landbouw en Economische Zaken kunnen de ge-decoreerden, be kroonden van de Arbeid en de hun ver gezellende personen, voor 21 Juli spoorwegbiljetten tegen halven prijs bekomen waarmee ze talrijke tremen kunnen benuttigen met bestemming naar Jet te, Schaarbeek, Brussel (Nöórd) en Brussel (Zuid) bij de heenreis en bij vertrek uit diezelfde stations bij de terugreis. Voor w,at de uren betreft worden zij verzocht, bij het nemen van h-u-n plaatsbewijzen in de stations van ver trek, inlichtingen te vragen reeds van af den 18n Juli. Gedecoreerden van 21 Juli Op 21 Juli aanslaande zal te Brussel de plechtige uitreiking plaats hebben van de nijverheids- en. landbouweere- teekens, de bijzondere eereteekens en belooningen toegekend &an de bekroon den van den arbeid. De bekroonden en de leden van hun gezin, die voorzien zijn van een uitnoo- diging tot die plechtigheid, kunnen bil jetten voor maatschappijlcden heen en terug met een vermindering van 50% bekomen mits gebruik te maken van een der volgende treinen, en aan sluitende treinen. HEENREIS. 3016 Gent (St Pieters-Brussel-Noord 3138 Oostende-Jette. D. 510 Poperinghe-Jette. 3068 Gent (S.P.-Brussel (Noord). D. 512 Brugge-Eecloio-Jette. D. 514 Mouscron-Jetté. D 500 Gent (S. P.)-Jette. 3452 Dendermonde-Brussel (D. 516 Dendermonde-Jette D 519 Roeselare-Jette P 508 Adinkerke-Penne-Jette. £270 Adinkerke-Brussel (N.) (deze trein zal te Jette. stoppen). TERUGREIS. 3133. Brussel (N.)-Aalst (N.* »D 299 Brussel (N.)-Gent (S.P.)- D. 501 Jette-Gent (S.P.) D. 509- Jette-Adinkerke-Panne. D. 505 Jette-Aalst (N.) -Dendermonde ;D. 515 Jette-Mouscron. 3135 Brussel (N)-Aal.st (N.) D 511 Jette-Poperinghe D. 520 Jette-Roeselare D 135 Brussel (N.)-G-e-nt p 351 Brussel (N.)-Gènt 3139bis Jette-Oostende D 503 Jette-Oostende 3061 Brussel (N.) -Oo-stende 3071 Brussel (N.)-Gent (S.P.) 3303 Brussel (N.)-G-ent (S.P.> D 439 Brussel (N)-Dendermonde D 441 Brussel (N)-Dendermonde D. 443 Brussel (N) -Dendermonde 3437 Jette-Dendermonde 3467 BTussel (N)-Dendermonde D 507 Brussel (N)-Dendermonde 3425 Brussel (N)-Dendermonde De buitengewone treinen Gent (S.P.) vertrek 8,13 u. Schelle- belle 8,30 u. Aalst (N.) 8.43 Dender- leeuw 8,52 u. Jette, aankomst 9,10 u. Jette vertrek 20.05 u. Denderleeuw 20,24 u. Aalst (N.). 20,34 Gent (S. P.) aankomst 21,1 u. (S.P. j (S.p.)! te Brussel Gemakkelijke reisgelegenheid voor het bezoek der Tentoonstelling A. Maatschappijleden. Zoolang de tentoonstelling duurt wor den de hiernavermelde verminderingen op de normale prijzen der biljetten verleend 1. 35% a) aan de leden van algemeen beken de maatschappijen die bij groepen van ten -minste 10 personen naar Brussel reizen b) aan de beambten en werklieden van eenzelfde inrichting die bij groepen van ten minste 5 personen naar Brus sel reizen. 2. 50% aan de leden van algemeen bekende maatschappijen die zich naar Brussel o-f naar andere plaatsen van het land begeven, op voorwaarden dat ten minste 25 biljetten genomen wor den en voor zoover de terugreis ten laatste daags na de heenreis' geschiedt. B. Boekjes voor 10 reizen heen en terug. In al de stations en halten zijn Boek jes voor 10 reizen heen en teruig tus- schen de verblijfplaats van den houder en Brussel, geldig voor den duur der tentoonstelling d.i. tot 31 October '1935, erkrijgbaar met een vermindering van 30 o/o op het normaal tarief. Bijzondere treinen. Bijzondere tremen tegen 50% ver mindering in de gelegenheid stellend de verlichtingen bij tie wonen. Station van aankomst en van vertrek bij de terugreis Jette. 1. Vertrek uit Beve'reh Waas, opont houden bij de heen- en terugreis te Nieuwkerken Waas, St NicolaaS' Waas, Lokeren, Zele, Huyvelde, Grembergen. Dendermonde. 2. Vertrek uit Selzaete. oponthouden bij de heen- en terugreis te Drtvel-de, Terdonck, Langerbrugge, Wondelgem, Gent Dampoort, Meirelbeke, Schellebel- le, Aalst Noord, Denderleeuw. 3. Vertrek uit St. Nicolaas-W opont houden bij de heen^ en terugreis te Beloele, Waasmunster, Hamme, Grem bergen, Dendermonde, -.Aud eigent, Aalst- Noord, Denderleeuw. Voor nadere inlichtingen zich wenden tot de stations van vertrek. woorden in daden om te zetten. Enge land mag en kan de ontwikkeling van een groot volk niet icgenwerken. De Volkenbond, die- 'reeds bij zoo veel gelegenheden heeft geslapen, kan rustig verder droomen. Mussolini na.ar Oost-Afrika Men meldt uit Rome- Men verwacht er.zich aan dat Musso-lini de volgende maand vóór zijn troepen in O'ost-Afri- ka een sensationeele verschijning zal doen. Hij zal de troepen schouwen -en een gelegenheidsrede uitspreken alvorens de campagne tegen Ethiopië te openen. Inwoners per 100 huizen. Per honderd huizen lelt men 519 inwoners in de provincie Antwerpen 511 in Bra bant; 499 in Limburg; 439 in Oost- Vlaand-eren; 391 in Luxemburg; 373 m Namen; 351 in Henegouwen. In de gemeenten van minder dan 2.000 inwoners telde men in 1926, 421 inwoners per honderd huizen, 402 1930 en 393 in 1933. In de gemeenten van 2.000 tot 5.000 inwoners waren die getallen 482 in 1926 422 in 1930 en 411 in 1933. Voor de gemeenten van 5.000 tot 20.000 inwoners waren ze 452, 418 en 408. Voor de gemeenten van 20.000 tot 100.000 inwoners waren ze 550, 495 en 1481. Voor de grootere gemeenten 653, 615 en 597. Voor het gansche land: 484, 448 en 435. De H. Stoel heeft aan het Duitsche rijk een diplomatieke nota doen toeko men, welker strekking en inhoud hoofdzaak overeenkomen met het arti-, kei, dat Dinsdag, door de «Osservatore Romano» is gedrukt. In bedoeld aTtikel van de «Osservato re» wordt zooals wij reeds meldden, no ta genomen van de aanhoudende schen dingen van het concordaat. Bovendien wordt in het artikel aan de hand van officieele teksten van ge houden redevoeringen bewezen, dat de Duitsclie overheden deze schendingen aanmoedigen en zelfs- ingeven. Met name wordt het concordaat ge schonden door de -sterilisatiewet, welke in strijd is m-et de katholieke moraal, welke de geestelijkheid volgens de -be palingen van het concordaat het recht heeft te verdedigen en door de aanval len op de vrijheid van de katholieke vereenigingen en de katholieke pers. Keizer Selassie's voorbereiding tot den oorlog. New-York, 16 Juin Prinses Ra's- sari Heshia Tamanys.^en liicht van den keizer van Abessynie," die te New-York muziek studeert, heeft verklaard, dat de negus zich al zes'jaar voorbereidt op een -oorlog met Italië. In geheime bergplaatsen in de bergen zijn voorraden munitie opgeslagen. De troepen wordén geoefend door buitenlandsche officieren, terwijl tun nels worden gegraven als schuilplaats voor luchtaanvallen. Italië heeft al te veel tijd verloren Milaan, 16 J-uli In verband met de mobilisatie van de heide, nieuwe divi sies schrijft de «Sera», dat Balie reeds te veel tijd heeft verloren laten gaan met pogingen om tot overeenstemming te komen met Addis Abeba. «Afgezien van de noodzakelijkheid voor Italië, om zijn gebied uit te brei den, zijn tegen bet slaven- en barbaren- rijk niet één, doch tien strafexpedities gerechtvaardigd. De woorden van Samuel Iloare over de noodzakelijkheid der traditioneelc vriendschap met Italië zijn goed ont vangen. Thans- is het echter zaak, deze Woensdag namiddag heeft er ziclï op h-et krijgsvliegveld van Evere een vree- selijk luchtvaartongeluk voorgedaan Ooggetuigen van het drama lieten zich als1 volgt uit over het vreeselijk ge beurde Het vliegtuig was pas enkele oogenblikken opgestegen en de piloot ving met acrobatietoeren aan, w:anneer plots het kon ongeveer 3 u. 15 zijn geweest het vliegtuig daalde. Hon. derd meter boven het landingsterrein viel -de motor van het toestel stil. De piloot had tot duszer zulke groote le nigheid aan den dag gelegd, dat de mo gelijkheid van een ongeluk uitgesloten was. Pas- toen het toestel zich op 10 meter van den grond bevond, voelde men de ramp. Met een verschrikkelijk giekraak stortte het toestel ten gronde. Men snelde ter plaatse en, aangezien er geen vlammen uit hef puin opstegen, verkeerde men nog- in de ho-op den in zittenden te kunnen 'redide-n. Maar deze was helaas, pp de slag gedood en zijn lichaam bleek vreeselijk verminkt. Het ongc-lukkig slachtoffer is de Engelsche luitenant Tro-wer, gehuwd, vader van drie kinderen, verbonden aan de fabriek, welke het huis Fairey te Gosselies bezit. Wat het toestel betreft, het betreft het vliegtuig, dat Maandag namiddag aan Koning Leopold werd voorgesteld Het betreft een nieuw type, waarin slechts plaats is voor één man en dat voorzien is van 4 mitraileuzen en een kanon, die verband houden met de mo tor en aldus door de loods kunnen be stuurd worden. Het toestel kon een snelheid afleggen van 400 kilometer per uur. Luitenant-generaal Gillieaux heeft zich onmiddellijk ter plaatse van dit vreeselijk ongeluk begeven. Van het vliegtuig rest niets meer dan een hoop je puin en een wrak. Een streng mili tair ordedienst w.as1 aan de omheining van het gebeurde opgesteld. Woensdag ochtend, rond 5 uur, 1$' brand uitgebroken in een aanhankelijk-, beid van het gebouw I-Ieistraat, 318, waar een nieuwwass-eherij is ingericht,- en die uitgebaat wordt door de heer;' Deckers. De brand nam spoedig een geweldige! uitbreiding en het plaatselijk brand-, weerkorps snelde met al het aanwezigé materiaal en verschillende manschap pen ter plaatse. Met verschillende ian- sen werd den vuurpoel aangevallen. Een.' oogenblik -bestond er gevaar dat 'het vuur op de aanpalende gebouwen zou overslaan, maar gelukkig kon dit on heil vermeden worden. Drie plaaatsen van het gebouw brandden volledig uit. Te 7 uur was alle gevaar geweken en konden de brandweermannen inrukken. De aangerichte schade is aanzienlijk.- Door de politie werd een onderzoek m- gesteld. Het lijk van een man gevonden langs de spoorbaan nabij Lessen Woensdagmorgen had de metserdien-, der Duhayon, Ankerbrugstraat, te Choy (Lessen) zijne woning verlaten. Daar hij niet terug- kwam werd zijne vrouw ongerust. Enkele uren later vond men zijn lijk langs de spoorbaan. Een rei-, zigerstrein rijdende van Ronse naar, Lessen, was zooeven doorgekomen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Verkeersongeluk te Ayw ai lie Een doodelijk verkeersongeluk ge beurde Woensdagmorgen op den weg van Coblain naar Aywaille. De groentehandelaar Lafalize, ge huwd en vader van een meisje, had zich! 's ochtends naar de markt te Luik be geven en keerde met zijne kleine vrachtauto terug. Omstreeks 7 u. 15, gekomen aan het voetbalveld, sprong een band en dc wagen botste met geweld tegen een boom aan om daarna in een gracht terecht te komen. De twee inzittenden van de ,auto, de h. Lafalize en zijn vrouw, werden zwaar gewond van onder de auto gehaald. De man liep een schedelbreuk op en is een uur later overleden. De toes-tand van da vrouw is eveneens ernstig. Het parket uit Hoei kwam ter plaatse. Twee^iarig knaapje door een trein overreden te Kesset*Lier Op de spoorbaan Herenthals-Lier en aan een onbewaaklen overweg tusschen Nijlen en Kessel gelegen, deed zich Woensdagnamiddag een vreeselijk on geval voor waarbij een tweejarig knaap je het leven heeft gelaten. De genaamde Albert Verlinden, twee en-half jaar oud, woonachtig te Kessel Heide, werd aan genoemden overwej door een trein-gegrepen die uit He- •renlhals kwam gereden. Het arme kind verdween onder het rijtuig en werd even later met -een schedelbreuk en ver brijzelden linkervoet opgenomen. Het jeugdige slechtoffcr ontving de eerste geneeskundige zorgen in de sta tie te Lier» doch is enkele oogenblik ken later aan de gevolgen der opgeloo- pen verwondingen bezweken. Het stoffelijk overschot werd naar de kliniek van het H. Hart te Lier over. bracht. 46ste Vervolg. Dit zeggende, ging hij een paar schre den ter zijde en maakte den zijden gor del om zijn midden los. Vervolgens hoog hij zich een weinig voorover, en met eene snelle beweging liet hij het iluweelen overkleed van zijne schou tiers vallen. Toen hij ook zijne muts had afgeworpen, ging hij weder naar zijne vrienden. Het lange zwarte haar viel nu in rijke lokken op hals en schouder, de baard was verdwenen, en jn plaats van het fluweelen gewaad omsloot een vrouwenkleed van zwarte zijde de sierlijke gestalte, f* Welk een verandering 1 Nu de volle donkere baard, die wangen, lippen en kin had bedekt was verdwenen, was het een geheel ander gelaat van befoove- rènde schoonheid. Eenige minuien lang werd geen woord gehoord, de verwondering fiield aller tongen geboeid. Eindelijk verbrak Henry de stilte. Hij naderde de schoo- ne vrouw, en terwijl hij zijn hool'd aan haren zwoegenden boezem legde en zij nen arm om haren fieren hals sloeg, juichte hij met oenen uit het diepst van zijn h.art opwellende vreugdekreet: Moeder dierbare moeder Ja, mijn kind, mijn zoon De donkere w-olk, die ons beider lot om hulde, is nu verdwenen, zegde zij, hem vurig aan haar hart drukkende. O,Hen ry, innig geliefde zoon, nu zullen we door geene niacht ter wereld meer ge elheiden worden. We zullen voortaan geJ.ukkig zijn. Geene pen is in staat de aandoenin gen te beschrijven. Isabelle de Baux.' de zoo lang ver-stooten, verbannen en miskende vrouw, stond nu voor hen, en zij was dezelfde persoon als de voor malige onverschrokken smokkelaar Marco Montmorillon. Hunne verbazing was groot, zij konden het bijna niet gelooven, en toch was er geen twijfel mogelijk. 't Du-urde wel een half uur voordat onze vrienden na de uitingen van het levendigste gevoel weer eenigszins hunne bedaardheid teruggekregen had den. Komaan, sprak de markies, ik geloof dat we nu voor 't oogenblik ge noeg lucht aan ons hart gegeven heb, en daarom verzoek ik u, mevrouw Isa bella de Baux. onze nieuwsgierigheid te bevredigen, door ons het een en ander omtrent uw vroeger leven mede te dee- len. Dit kan ik met een paar woorden doen, antwoordde de gravin met een aanminnig lachje. Hef voornaamste weet ge reeds. Maar hoort verder. Na dat ik de zorg voor mijn kind aan'Tier Fretart en diens vrouw had -opgedragen zwierf ik eenig.en tijd doelloos rond. Wat moest ik aanvangen Ik begreep dat eene jonge vrouw aan veel gevaren is blootgesteld, die> het mannelijk geslacht niet bedreigen.Ik be sloot dus mij als man te kleeden. De wijl ik lang en slank was, stond die vermomming mij zeer goed, en toen ik eenen baard had aangedaan, was ik zelve verbaasd over mijn wonderlijk uitzicht. Wel was de hoop levendig in mij dit ik eenmaal in mijne rechten zou hersteld worden, maar toch wilde ik niet langer werkeloos blijven. In mijne jeugd had ik veel op 't water verkeerd. Mijn vader had te Bayonne een yacht, waarin ik verscheidene zeetochtjes heb medegemaakt. Ik hield veel van de zee en meende dat ik daar liet veiligst zou zijn. Ik ging naar Parijs, verkocht er mijne juweelen voor vijf duizend 'kro nen en keerde naar St, Malo terug, waar ik weldra met eenige smokkelaars ken nis maakte, 't Waren goedhartige, op rechte en onverschrokken lieden. De smokkelaars hadden een vlugge, sier lijk gebouwde brik,.; ik. kocht er ver scheidene aandeelen, in en gaf het schip de naam dien ik zelve ook had aange nomen Marco Montmorillon. Ik dreef met hen den smokkelhandel en kreeg hen spoedig lief. Door gestadige oefe ning gelukte het mij mijn stem forsch te doen klinken, zoodat niemand mijner ner gezellen ooit het geringsle vermoe den had dat ik eene vrouw was. Weldra was ik bevelhebber van de brik en ver diende veel geld, doch was het even spoedig kwijt als ik het gewonnen had. Ik gebruikte het echter niet voor mij zelve, want ik was dit wöeste en ge vaarlijke zee en smokkelaarsleven niet begonnen om -schatten te verzamelen, maar ik hielp en ondersteunde de ar men waar ik kon. De vrouwenkleeding die ik nu en dan aantrok heeft me ook gewichtige diensten bewezen, want daardoor ontkwam ik dikwijls aan dé handen der strandwacliters. Eindelijk was Napoleon verban nen, en Lodewijk XVIII had weer den troon bestegen. Toen ging ik nogmaals naar Parijs en. verhaalde den koning der Aspirine tabletten is ten volle bewezen. Sedert 38 jaren, aldus gedurende een generatie lang, stelt de geheele wereld ver trouwen in dit kleine Aspirine tabletje. Dit is c»,getwijfeld het beste bewijs dat Aspirine, zelfs bij langdurig gebruik, geen schadelijke neven werkingen voor het or ganisme veroorzaakt. ■"Het Product van Vertrouwen. Vraagt de origineele verpakking met hef BAYER- kruis en het zegei van de nationale Codex. mijne geschiedenis. Hij gaf mij Koop Dagen en maanden verliepen zonder dat ik iets vernam. Ik herhaalde mijn verzoek om recht. Dan zond dc koning een bode na,ar het dorp Aradi, in Nava- ■ra, waar ik met den graaf getrouwd was en eindelijk werd het trouwbewijs gevonden. Nu verlangde zijne majesteit óok de papieren van mijnen overleden echtgenoot te zien. Ik zegde hem waar zij waren en hij zond mij met twee po litiebeambten hier heen. Ik vond ze en overhandigde ze aan de beambten om ze naar den koningi te brengen. De be ambten vonden den koning te Alemjon, heden zij zijn teruggekeerd cn brach ten een bevel tot inhechtenisneming van Arnaud de Montefere mede. Ik was op weg naar uw slot, mijn heer de Montigny, om u en Henry deze berichten mede te deelen, toen ik Ar naud de Montefere gewelddadig uwe dochter zag ontvoeren. Ik volgde hem en verloor hem niet uit het oog. En wat zal ik u mu- nog, meer zeggen? Ik heb er alleen bij te voegen dat ik het bedrijf van smokkelaar reeds voor eenigen tijd heb opgegeven. Mijne ka meraden denken dat ik het land verla ten heb. Dit moet iedereen denken.Zelfs Pier Fretart móet in onwetendheid blijven. Belooft gij mij -dat Allen beloofden het. En nu zal, hooip ik, een nieuw le ven voor mij en mijnen zoon beginnen, vervolgde de gravin de Baux. Gij Hen- ry zijt thans graaf de B.nux. Nu zullen vw met Gods hulp gelukkig zijn, zeer gelukkig. De bezittingen van den markies én van, den jongen graaf do Baux werden vereenigd, want op een schoonen dag in 't begin van den herfst, kwam de bisschop naar het slot Montigny en ze gende daar een huwelijk in, waarbij twee jonge harten voor hun leven ver eenigd werden. De oude Pier Fretart verliet zijne hut, om zijn leven op het slot de Baux te eindigen, waar hij zich recht -ge lukkig voelde. Toen. de winter koude en stormen zond, kwam op1 een avond een bode op, het slot Montigny en werd er vriende lijk ontvangen.Hij bracht de tijding dat Arnaud de Montefere in ,de gevangenis! overleden was. 't Was eene treurige herinnering,dié daardoor in de harten onzer vrienden werd opgewekt, eene herinnering aan droevige dagen, die echter, gelukkig,nu; voorbij waren, en een gevoel van me delijden kwam in hunne ziel op bij dé gedachte aan den man, die hun zoo» groot onrecht had aangedaan zij be klaagden den ongelukkige, want hun edel hart kende geen wrok. De lieden in den omtrek spraken dik wijls hunne verwondering uit waar, toch Marco Montmorillon zou gebleven; zijn, en dan werd hun geantwoord, daü hij zich groote schatten verworven en daarmede het land verlaten had. En toen de zomer bloem en blad had doen ontluiken, en de natuur weer itf haren prachtigen dos praalde, vertoef-, den onze vrienden beurtelings op dó beide sloten, en op die beide sloten woonde het geluk, een geluk dat door; de liefde gesticht en op deugd en recht-, schapenheid gegrondvest was. 4^, Ê1NPX

De Volksstem | 1935 | | pagina 2