Naar den Yzer toe Ouitschland sn België Vreeselijke Ontploffing in Italië De Regeeringscrisis in Nederland De Belgische productie in Metaal en Steenkool Het Ifaliaansch-Abessinisch Geschil De Ronde van Frankrijk Landbouwbelangen ROODE DWANG moge- Maandag 29 Juli H. Martha Zon op ',20Zonaf 19,32 Dinsdag 30 Juli 1935 H, Saraphinua Zon op4,2I Zon af 19,52 N. K. 30 E. K. 7 XXXXIe JAARGANG NUMMER |7| Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Bubhcte.t bu.tcn hat Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Ado.r Maüaan 13, te Brus,e. Rue do Riphe.eu, Parjis J Bank Buidin^ngaway J LoncL.w. (10® Vervolg) We staan nu voor den Yzer, die dubbele wijde beek, waartegen de duitsche macht ge broken werd door de heldhaftigheid onzer troe pen dan waren onze soldaatjes allen piot ge. worden en den heldenmoed der Fransche marine fusilliers. De Yzertoren, de gewezen maalderij, het grootsch monument, tot nagedachtenis van strij den en lijden slaan als voortdurende getuigen en als schildwachten aan den kleinsten doch thans beroenidsten stroom van Belgenland en der wereld. Dixmude is juist gebouwd op den sameuvloed van de Krekelheek met den Yzer. Die monding heet Diiule van het Fngelsch-Saksisch multha munda in 't Engelsch month in onze taal mond in 't fransch bouche. Zoonis het overal gaat met de plaatsen die als uitgangswoord den naam dragen van eene rivier die zich»aldaar in nen stroom werpt, zooals Denderinonde, Rupel- inonde, Roermonde, enz., maakt Dixmude eene uitzondering, 't Is een eigennaam Dica welke bier aangenomen is en van daar Dicasmut, Dikesmuta, tot eindelijk in 1127 Dixmude er uit drupte. Vroeger zelfs hing deze stad van Eessen af en behoorde toe aan de St-Donalusabdij van Brugge. In 1041) werd Dixmude's kerk afgeschei den van Eessen. In de 12® eeuw stond deze stede hekend om haren handel, zelfs zou het eene zoo gezegde zeehave geweest zijn. Toen de kauali- seering der Yperïee van Yper naar Oostende bewerkstelligd was, verbeterde nog de scheep vaart en de handel van de stad vermeerderde. Bol er, paarden, koeien en daarbij de lakennij verheid maakten de Yzerstud rijk. Den 29 September 1333 brandde ganscli de stad met hare kerk inbegrepen af en een weinig later gezien de omwentelingen, moesten de inwoners te veel lasten betalen, werden aange- *®s'- en weggemaaid door eene besmettelijke ziekte en geruïneerd. Ten lange laalsten bleven er nog 90 over. Nog een hevige brand in 1503 verwoestte 300 huizen en de bewoners moesten hunne versterking rond Dixmude inkrimpen. Dier stond een kasteel op de samenvloeiing van Krekelheek of Kanaal van Handzame met den Yzer. Zelfs heette men de kasteelmeester baanderheer. In 1158 was Diederik van Dixmude graaf vah Aalst. Een eigenaardig, echt vlaamsch stadje was het Dixmude van voor den oorlog met steegjes en straatjes met ouderwetsche steenen bruggen enz. De puntgevels ontbraken niet. 't Geleek een monumentaal doosje, welke thans wederom be- slaal, doch nieuwerwetsch met zijn Minderbroe- derskerk, spoorwegstation, menig gasthof, stad huis, dekenij, kloosters van vrouwen en ruime kerk die veel te groot is. Nochtans die Kathe drale maakt indruk en de nieuwe beelden en de schildering niet min. De brandvensters zijn kostelijke kunststukken en bewijzen 't vernuft van onze YHaamsche landgenooten. Men zou niet zeggen dat al de gebouwen zoo nieuw zijn en men zou nog minder gissen dat alles werd effen gemaakt in 1914-'15. 't Was den 21 October 1914 dat de Duilschers den aanval begonnen en de Belgische troepen vreeselijk en aanhoudend beschoten. Onze soldaten hielden stand, doch vermits geen aflossers konden gezonden wordèn om le helpen, te ondersteunen en te vervangen moest zelfs een belgisch bataljon 72 uren in de loopgrachten vertoeven Den 9 November beproefden de Duitschers het nog eens om door te geraken en over den Yzer te komen. De stad lag reeds in puin en men naderde Caaskerke reeds..., doch alhoewel do vijand gedurende meer dan vier jaren alle geweld deed, alle moeite en kracht inspande, ging het niet en moest vandaar in 1918 achter uit deinzen. Volgens de zoo juist verschenen offi cieel© statistieken waren op i Ju-li in Belgie 41 hoiogovens in werking, wat één meer is dan de maand te voren. Daarvan telde men er 17 in Henegou wen, 16 in de provincie Luik en 8 in de andere provinciën. De productie van geutijzer (bedroe,g in Juni j.l. 258284 ton, tegen 271.430 ton de vorige maand. Voor ruwstaal was het totaalcijfer 240.686 ton in Ju ni tegen 268.477 ton in Mei. Aan fijn staal werd voortgebracht 176.213 Ion tegen .211.791 ton de maand te voren. Er valt dus-, voor wat de metaalnij verheid betreft een algemeene, daling van voortbrengstcijfers waar te ne men. t Voor de steenkoolvoortbrengst heeft zich eene lichte vermeerdering voor gedaan. Voortgebracht werd in Juni 2.148.230 ton steenkool tegen 2.132.340 in Mei j.l. Verder namen de boven den grond aanwezig zijnde voorraden af met 75.720 ton. Op 1 Juli bedroeg deze voorraad nog 3.328.760 ton le.gen 3.404,380 ton opj 1 Juni. De onver kochte voorraden waren het aanzien lijkst in het bekken van Charleroi: 1.096.770 ton, de Borinage 776.170 ton en het I-Ienegouwsche Centrumbekken fj 72i3.660 ton. Voor Luik was dit cijfer 176.560 ton, voor het Kempische kolenbekken 513.890 ton en voor het bekken van de Beneden Sarnber, 41.170 ton. In Jumi waren bij de kolenmijnen 119.962 arbeiders) aan hét werk. wat slechts 759 meer is dan in Mei. De Belgische voortbrengst is nog altijd zeer aanzienlijk 382.380 ton in Juni tegen 394.010 ton vonr Mei 193S We groeten Mr den Deken Van den Abeele, eene oude kennis van over meer dan dertig jaren te Lourdes opgedaan en toen hij nog leeraarde te Yper, onze goede kameraad geweest. Hij kwam hier na den oorlog om de verwoeste dekenstud en gansch de dekenij op te beuren, bij te staan en tot heropbouw en herneming van 't geestelijk leven te bestieren, 't Is de rechte man op de rechte plaats. Zijn glimlachend wezen, zijn gulhartige ontvangst, zijn toenade rend woord en gebaar, zoowel als geheel zijn fatsoenlijke en echt priesterlijke doening bren gen daar veel, ja daar alles toe bij. Inlichtingen van bijzonderen aard verschafte hij ons, ook vernamen we meer nieuws over het onderpas- toorschap, do werkingen, de ziekte en de dood van onzen betreurden te vroeg weggeruklen kozijn, E. H. Fernand Baert van Thielt, gestor ven over een paar jaren toen hij rond de 43 jaren oud was. Doch nu trappen wij het at naar Clercken, want 't land over den Yzer naar Veurno toe zullen wij later wel eens Leterlen en neerpen nen. 't Is een uitgestrekte weide, zoo ver ons oogen dragen kunnen, tot aan den gezichteinder, welke wij bespeuren, 't Was ook het Belgisch hoekje, dat nooit aan den vijand overging. Veur- ne Ambacht, die malsche vruchtbare streek met zijn rosse koeien die grazen... We snellen omhoog, 't is bergop en we volgen de baan. rechteroever van den Yzer naar voor noemd Clercken. Een panorama onlroit zich aan onze navorschcndc blikken, we kijken rechts van op den heuvel naar de zee toe te ^erre We zien links naar het schilderachtige West- Y laanderen naar do verre Leie toe, en tusschen ons en die ginder uren verre van hier vloeiende zilverrivier verheffen zich de heuvelkammen, de hooge hoornen (langs den anderen kant zijn er weinig hoornen of beter bijna geenc) de hofste den en de kerktorens We zijn reeds te Clercken 37 meters boven den zeespiegel, zeer vruchtbare landbouwgrond en geen zand! Van dit dorp komen af aide schaareslijprs, rondleurders, schooiers in den tijd, barak ven Ijes, viageurs per fooien wagentje the den Belgiek overslroomen. Als men vraagt aan een van die kleuters die Inin bedelschaallje naar u uitsteken of u iels te koop aanbieden van lint, spellen, engelsehe en andere, welriekende, aangenaam geurende zeep, ol wal weel ik nog... of ook u twee witte ratjes in een door vader samenges!agen muitje komen toonen om te ontvangen nen pree, wat drink- en eetgold enz. enz. peinst maar rap zo zijn van Uercken bie Dixmude. En stelt hun de vraag an waar komt en zijt ge Van Clercken mien- uecreof madamtje. MARC De Paus over het geschil Uit Rome, 28 Juli De paus heeft in. verband met het geschil Italie-Ethiopie zijn hoop uitge sproken in het behoud van den vrede en zijn vertrouwen in de waarheid, de rechtvaardigheid en de liefdadigheid. Dit gebeurde in den loop der plech tigheid van het aflezen van het dekreet over de heldhaftigheid der deugden van den dienaar van God, Justin de Jaco- bis, apostolisch vicaris in Abyssinie, overleden in 1860. Pius XI zegde onder meer «Wij herdenken heden de onsFerfe- lijke vrijheid van dien grooten Italiaan, Justin de Jacobis, die een groote die naar van den Heer was, en de apos tel van Abyssinie geworden is. Zeer lieve zonen, in z.mlk plechtig en belangrijk geschiedkundig oogenblik zullen wilj slechts eenige woorden zeg gen, om aan allen dit groote voorbeeld van heldhaftigheid het volbrengen van de plichten aan te toonen en om onze hoop uit te drukken in den Vrede van Christus en in het feit dat zich niets zal voordoen dat niet in overeenstem ming zal zijn met de waarheid, met de rechtvaardigheid en met de heldhaftig heid. In een bommenfabriek bij Milaan. Men spreekt van vijftig dooden Uit Milaan wordt gemeld, dat aldaar in den omtrek namelijk te Taino (in het district Vare se)eene vreeselijke ont ploffing heeft plaats gehad, waarbij wel vijftig dooden gebleven zijn. Het ge beurde in eene munitiefabriek waar tientallen mannen en vrouwen aan den arbeid waren. Een vleugel der fabriek, waar sluitend bommen werden gemaakt totaal weggeslagen. Van in den beginne reeds borg men de lijken van 20 arbeid sters en zeven arbeiders. Men vreest, echter, van onder de puiinen nog wel 30 lijken te vinden. Twintig personen den bovendien zeer erg gekwetst. Over de oorzaak van de ramp is tot dusver nog niets bekend; het terrein der fabriek wordt streng be waakt ien rechlstreeksche verbinding met de bevoogde middens isi niet lijk. De bevolking van Varese in groote opwinding; de ontploffing; welke door verscheidene ontploffingen van geringer kracht werd gevolgd, was tot op grooten afstand hoorbaar. De ontploffing gebeurde in de pak- Tuimte der fabriek, welke op een heu vel, op 20 km. van het Lago Maggi ore, is gelegen. •De eerste ontploffing was van zulk een geweldige kracht, dat de ruiten tot op een kilometer in de omtrek sprongen stukken van. de muren der fabriek wer den honderden meters ver weggeslin gerd. Er stee.g een rookzuil op, die nog uren lang boven de omgeving bleef hangen. Na eenigen tijd had een tweede ontploffing plaats, die, echter weinig schade meer kon aanrichten. Bezigheden in Augustus 1. Augustus is- de geschiktste maand voor het zaaien van winterspinazie. Men laat die groente best volgen op een pe.ulgewas (erwten of boonen), om re den dat deze grond veel stikstof bevat, die de ontwikkeling van het bladgestel MeuP.'e te nemen, bevordert. De «monsterachtige van Vi- £°u men niet zeggen dat onze socin HET HARTROEREND WEDERZIEN VAN RIDMAIN IWAES EN ZIJN MOEDER. Onmiddellijk nadat Romain Maes Zondag ziegevierend over de aankomstlijn j.n t Prinsenpark te Parijs was gebold, viel hij overgelukkig in de armen zijn&r doorbrave moeder. Trouwens, de socialisten zelf beken nen bij iedere gelegenheid dat hun macht op het volk geen vasten grond slag heeft, dat hun kudde »~wispeL turig is, en geneigd uiteen le schui ven.; Om die menigte beter aan den lei band te houden,zal pp een eerstkomend socialistisch partijcongres voorgesteld worden het verplichtend abonnement in te voeren voor allen die door de eene of andere organisatie hij de roode partij aangesloten zijn. In sommige arrondissementen be slaat dit dwangstelsel roeds. 7.oo heeft de Brusselsclie partijfederatie reeds beslist al de leden der syndicaten le verplichten een abonnement op Le Verklaringen van Keizer Haile Selassie Keizer Haile Selaissié verklaarde aan den bijzonderen correspondent van de «Petit Journal», na gewezen te hebben op het beschavingswerk door zijn be stuur verricht, dat de slavernij sinds 1924 verminderde. De negus zegde ook dat tot nog toe geen troepen geconcentreerd werden in het land. Ethiopië blijft vertrouwen istellen in den Volkenbond. Het heeft slechts een wensch in vrede leven met zijn geburen. Wij hebben vertrouwen in de wijsheid der staatslieden die te Genève zetelen. Zij zal de imperialis, ten dwingen de verdragen die gesloten werden te eerbiedigen. Wij zullen ons niet laten beschaven met. afgevuur de kanonpatronen. Het is waar dat wij oorlogsmateriaal in Europa aankochten, maar hebben wij niet het recht onze politie te verster ken en op onze veiligheid te waken En de keizer besloot met. de woorden van maarschalk Lyautey «Men moet sterk zijn om niet noodig te hebben zich van zijn macht te bedienen». Een boodschap van Generaal Emilio de Bono Uit Rome, 28 Juli roflay» en de «Victoria» zijn twee va riëteiten die veel opbrengen als men ze goed kweekt Den grond met beir^of aal begieten vóór het zaaien is aan te bevelen. Daar enboven zal men per are gebruiken en goed onderwerken: 4 tot 5 kgr. super fosfaat, 3 tot 4 kgr. ammoniaksulfaat en 3 tot 4 kgr. zwavelzure potasch. Na het zaaien den grond goed aansluiten is voordeeliig voor de kieming. 2. Wie nieuwe aardbezieperken wil aanleggen mag niet vergeten dat de minerale voedende bestanddeelen voor al werken op de hoedanigheid der. vruchten, en dat de stikstof krachtig.! mee werkt tot de ontwikkeling van de plantjes en aangezien kloeke, wej ge vormde struiken de grootste opbreng sten geven,zal men dus niet nalaten -een goede dosiis stalmest onder te werken, en daarenboven per are 4 tot 5 kgr. superfosfaat, 2 tot 3 kgr. zwavelzure potasch en 3 tot 4 kgr. ammoniaksul faat in te rijven. 3. Tijdens deze maand wordt er ge zorgd voor 'L zaaien van winterlatouw die, als ze goed gekweekt wordt., in de lente (April-Mci) geëten wordt. Eenige goede swrten zijn de Passiesalaad, het wonder der vier jaargetijden en de blonde winterkrop. Het is noodig vóór het zaaien en ook vóór het verplanten in Sept.-Oct., den igrond goed le bemes ten met geteerden stalmest en óók op den omgewerkten grond 4 tot 5 kgr. superfosfaat, 3 tot 4 kgr. chloorpotasch en 4 tot 5 kgr. ammoniaksulfaat per are uit te strooien en onder te werken. 4. Het weze aan onze landbouwers! en veekweekers herinnerd dat ze niet mo gen vergeten op de afgegrazen percee- len van hunne weilanden voor de laatste maal rond einde dezer maand of begin September, 100 tot 150 kgr. am moniaksulfaat per hectare te gebruiken.l Zoo handelende zullen de dieren tot het Minister-president einde van den weidegang over malsch •en voedzaam gras beschikken. Op dergelijke manier gaan wijze en werkzame boeren te werk Dixi. listen bij Hitier ter S'chole gaan, en maatregels voorschrijven die zelfs Mussolini niet nemen zou En bewijst dit ook niet dat de roode leiders minder dan o<oit zeker zijn van hun volk, en ze dwang moeten aanwen den om het binnen 't gebied der partij te houden Maar, een rijk dat gegrondvest isi op dwang, blijft niet staande. En des le sneller komt het ten val, wanneer hel ondermijnd wordt door haat en onder linge afgunst, en verkankerd door ze delijk© ontbinding. Een betalingsovereenkcmst gesloten Van Kracht op 1 Augustus Dc belangrijke onderhandelingen die» sedert verscheidene weken aan den gang waren tusschen Duiitsehland en de Belgjsch-Luxemburgsche ekonomi- sche Unie, hebben geleid tot een beta- lings'ovcrcenkomst die van kracht wordt op 1 Augustus en bestemd is om do kompensatieovcreenkomst van 5 Sep tember 1934 te vervangen. Het nieuw akkoord keert terug tot de gewone betaalmethodes, gebruikt in het internal ionaal verkeer: het laat opnieuw de betalingen toe in deviezen. Het be vrijdt aldus de handelsbetrekkingen tusschen beide landen van beperkingen, die deze betrekkingen grootcliljks hin derden. Het laat eveneens de spoedige inning toe van dc achterstallige schuld vorderingen. Een aanvullende schikking hij hel Duitscli-Belgisoh handelsakkoord werd tegelijkertijd getroffen. Zij brengt ver beteringen toe op gebied van toltarie ven en kontingenlen en zal derhalve eveneens bijdragen tot uitbreiding van liet handelsverkeer tusschen beide lan den. Tenslotte werden ook verscheidene' vraagstukken geregeld, die verband houden met de overdracht van betalin gen van financieele schuldvorderingen^ De bctalingsovereenkomst en de aan vullende schikking worden binnenkort! openbaar gemaakt. Colijn verlaat het Ministerie van Rechtswezen, na het ont slag der regeering te hebben ingediend. aan de Italiaansche uitwijkelingen Generaal Emilio de Bono, hooge comJ-. mtesaris voor Oost-Afrika, richtte een I B i boodschap tot de bevolkingen van Ery- Do boodsehaP voogt er aan loe, three waarin hij hen de verzekering geeft, dat de Italiaansche rógeering hen! hun grond niet ontnemen zal om Zie hierneven?. M. Aalberse liecfl zich naar de Konin gin begeven teneinde haar te verzoeken hem van de laak van kabinetsvormer te [ontlasten. M. Aalberse heeft aan de Ko- te.ningin verklaard dal. na de besprekingen, welke hij heeft, gevoerd met de hoofden daljdcr verscheidene politieke groepen, hel Italië in Ervthrée kwam om wegen aan! hem onmogelijk is een regeering te vor- te leggen en bruggen le bouwen, voor men, zooals Koningin YYilhelmina den welstand der kolonie en voor deJgewe-nscht, regeering, waarin 1 van het land, tegen der rondeel der groepen Van de K renzen* Jden y ertcgenvtbordigd zijn. j verdediging I vijanden \:m buiten de hati ru co in ep zou- Den Haag, king van mr. parlementair zoo breed inog heer Mr. de president jonklie Na do misluk-. >m een nieuw, le vormen op s, worden jonk-,, ?S Juli. Aalberse c ministerie lijke basi en dc oud-ministbr- mr Ruys de Beoren- brouck, als kabinelsvormers genoemd. Het is echter ook mogelijk, en zells hoogst waarschijnlijk, dat do konfngirt den li. Dr Colijn andermaal niet dc op- dracht tot vorming van ben nieuw ka-, binet zul belasten.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1