De Regeeringskrisis in Nederland Rijkdom en Armoede forol De Wereldtenlooustelliag Zonneslag Erg Auto-ongeval te Gent Ü2T QN2E #GL©M!E UÜLHL i 1 Augustus, c— H. Raoul. Hij was de 47 e bisschop' van Bo urges in frank-, rijk. Men vindt zijn Haam dikwijls.ver- nekl in aeten van concilies en in ande re documenten dateerend van onder de regeering van Karei den Kale. Hij stierf in 866. Hoe oud is Henry Ford Detroit, 30 Henry Ford word vandaag 72 jaar. Neef van den P.aus overleden. Mgr Parolin, neef van Paus Pius X zaliger, is te Fmg.gi overleden. Hij was kanun nik van Sint-Pietcrs; te Rome en apos tolisch protonotaris. De datum van de wetgevende verkie zingen. Er wordt den jonsten tiljd veel gesproken over den datum van de wetgevende verkiezingen. Deze moeten normaal plaats hebben m 1936, maar sommigen berekenen dat, indien dit hét geval is, de parlementsleden geen vierjarig mandaat zullen gehad hebben. Tevens' merkt men op dat alsdan pa's de volmachtsperiode zal verloopen zijn, met het gevolg, dat de be-spreking van het regeeringsverslag over de uitoefe ning van die volmacht zou plaats heb ben in een verkiezingsatmo'Sfeer. Aan socialistisehen kant blijkt men geenszins voor een verdaging van de verkiezingen te vinden, zelfs niet voor ccn. verdaging tot in November. Inmiddels is men in het ministerie van Binnenlandsche Zaken de kwestie van uit zuiver theoretisch standpunt, aan het bestudeeren gegaan. Verjaardag te Rome. Maandag morgend ter gelegenheid van de 35e verjaring der dood van koning Humbet I, werd er te Rome, in het Pantheon, op de grafstede van den aflijvigen vorst eene requiem-mis gecelebreerd. De plechtigheid werd bijgewoond door ko ning Yiktóor-Emmanuel, den prins van Piémont en talrijke hoogwaardigheids- bekle-eders". te Brussel PROGRAM MA. Donderdag 1 Augustus Archeologisch congres. Congres voor Gezinsopvoeding. Congres der geneeskundige, aromati sche en gelijkgestelde planten. Congres der sorteerders. Zaal voor tijdelijke Tentoonstellin gen. "Veertiendaagselie Landbouwten toonstelling. Kinderrijk. Marionettenschouw- bung. Vogelkooien. Allerhande spelen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden). Open van 9 tot 21 Om liet uur voederen der dieren. Televisie paleis Kunstprogramma. Modelstation, van 14 tot 20 u. Voor stelling van dokumentaire filmen. Alberteum. Doorloopende voorstelling van 11 tot 19 u. Rozenpark. le. 15 u. Concert door de Gemeenteharmonie. Feestzaal. van 17 u. 30 Orgelcon eert. Zwitsersche we,ek. Zwitsersche Paviljoen. te 14 v Congres der Zwitsersche uit Belgie Allerhande vermakelijkheden. te 20 u. Feestzaal. Groot Vader landsch Muziekfeest. Oud-Brussel. van 14 tot 18 u. Flo- bertsch'ieting en Pistoolschieting. van 9 tot 13 u. Schieting op Staande Wip. van 14 tot 18 u. Volksschieting. te 14 ti. Groote Stoet en Groot Gala feest. Intrede van Lodewijk XV, Koning van Frankrijk, te Brussel. te 17 u. Monster oplating van 3.500 ballonnetjes groot aantal prijzen. van 16 tot 18 u. Beiaardconcert. van 20 tot 22 u. Acrobatische voorstelling op het Balie plein. van 21 tot 23 u. Wandelcon cert. Belangrijke entdekking. Het La horatorium van het signalenkorps van Monmouth Nieuw Jersey heeft stralen ontdekt, die zouden toelaten de oorlogsschepen en de vliegtuigen te herkennen op een afstand van 30 mij len van de kust. Toestellen worden thans" vervaardigd om de nieuwe uitvinding to ontwikke. len en te volmaken. Het grootste geJieim wordt bewaard zegt de New-York Times nopens de bijzonderheden dier stralen en de waakzaamheid -rond het fort van M.om- mouülr werd versterkt. Het eiland der kinderen e.n der scha pen. De Far-Oër, de «schapen-eilan den», 'tus'schên de Shetiandsche Archi pel en IJsland, hebben blijkens den uitslag van de laatstgehouden volkstel ling, het hoogste .geboortecijfer van ge heel Europa, n.l. 42 per duizend inwo. ïiers. Gemiddeld telt ieder gezin 7 kin deren, doch wanneer men de Duitsche uitwijkelingen niét mederekent, dan «•tijgt liet aantal kinderen per huisge zin tot ruim 8. Talrijke families tellen 13, eenige zelfs 17 kinderen. Den Haag, 30 Juli. Binnen tweei- maal 24 uur, nadat, dr Golijn opdracht, tot kabinetsvorming heeft gekregen en juist een week sedert in de Tweede Ka mer de botsing tusschen het eerste ex tra-parlementaire kabinet Colijn en de Roomsch-katholieke kamerfraktie tot, uitbarsting kwam, is de poging, om een nieuw extra-parlementair 'kabinet te vormen, gelukt. Vöor Nederlandsche verhoudingen is dit waarliljk een rekord van 'snelheid. Degenen, die er vair het begin af aan op aangestuurd hebben de oplossing dér politieke kriste» met groote spoed tot- stand te laten komen, kunnen tevreden zijn;, daaronder zijn te rekenen de Ko ningin, haar verantwoordelijke raadsle. den en natuurlijk dr Golijn zelf. Heden zullen waarschijnlijk de na men van de ministers, die in het kabi net Colijn. II zitting nemen, bekend wor den gemaakt, doch reeds kan worden voorspeld, dat al de ziltenden opnieuw een portefeuille hebben aanvaard, zoo dat er zich slechts een wijziging van zekere bevoegdheden zou voordoen. Vijfhcnderd Kilometer In een Zell- vliegtuig. Vier piloten hebben mei een zeilvliegtuig een afstand van 500 kilometer afgelegd. Zij hebben het re kord van 474 kilometer, op naam van Ludwig Hofmann, aldus gebroken. 9de Vervolg. Gaal gij uit, vader vroeg Ma thilda met een angstogen blik, toen hij zijn hoed opzette en zijn dikken wan delstok uit den hoek van het vertrek te voorschijn, haalde. Ja, antwoordde hij. liet is mij thans niet mogelijk te werken. De beel den uit hel verleden spoken mij zoo vrees-elijk door. liet-hoofd.-dal zij mij liet denken beletlen en alle rust bene men. Waar igaat gij nu heen, lieve va der? hernam Mathilda, ziijne hand vat tende en den arm om zijn. hals slaan de. Ik ga naar Londen, dal ik na mijn terugkeer in Engeland slechts vier inaal gezien li'eb. Ik moet het nog eens zien, vooraleer' de tegenwoordigheid van mijn doodsvijand het mij onmoge lijk maakt om er ooit weder een voet te zetten. Ach, blijf liever thuis, beste vader, smeekte Malhilde, hem kinderlijk om helzende. Ik vre-es dat het gezicht der hoofd stad uw verdriet verhoogen en u no droefgeestiiger zal maken. Integendeel, Mathilde,viel Ja me haar in dc rede, het stadsgewoel zal <len storm doen bedaren. Ik heb be hoefte aan afwisseling en verstrooiing. 'Maak u maar niet ongerust, mijn kind, diet is noodzakelijk dat ik uitga. Nadat Mathilde haren vader zijne 1 Joflo van spoedig terug te keereri nog <eens had doen herhalen, en haar vaar- Jivel had gckusl. vertrok hij. Zij oogde Sïukloopen van Huid en Voeten en Sxukzitten bij Wielrijden verzacht en contest Dooi 1 7 y, F rink In alle ApcthtVtn Aankomst van de^Anversville» De Belgische stoomboot «Anversville» van dé Compagnip Maritime Beige is Dinsdag morgen te 9 uur, onder bevel van commiandant Biebuyck in de haven van Antwerpen binnengeloop-en. De passagiers .aan boord van 't schip waren ten getale vaiv&43, onderverdeeld als volgt Te Matadi cn Bom^ ingeischeept: 104 in le klas; 35 in tweede, cm 15 van tus- schenklas'. lTit Teneriffe waren 11 passagiers. Onder de aankomenden bevonden zich Mgr Lagae, der Dominikaner Missies van Uélé, en Eerw. Paler T. Bonhomme, derzelfde orde. De Eerw. Paters A. Bracq, L. De Clercq, F. Giangler, J.. Haustrate, en Rosman II., der Missionarissen 'van Scheut. De Eerw. Zusters A. Deckers en. Ver schelden M., der Zusters van 't Kindje Jezus. Eerw. Broeder J. Hutsebaut, voor liet ministerie van koloniën. Eerw. Pater F, Stoky, der Franciska- ner Missies. Een groote menigte kloosterlingen was aan de kiaai hij de aankomst aan wezig, om de terugkeerende orde-broe ders en -zusters fe" verwelkomen. De lading van het schip bestond uit: 600 ton koper, 480 ton aardnoten: 29 ton hout, 54 ton cacao, 768 ton koffie, 16 Ion rubber, 560 Ion copal, 229 ton cassiterite; 8 ton kopcrafval, 309 ton katoen, 65 ton vezels, 4 ton ivoor, 192 ton palmnoten, 58 ton vellen, 49 ton sesamezaad, 14 ton goudhoudende 'me- taalvlakken, 59 tonverscheidene. Eene verzameling wilde dieren Zooals we reeds hebben aangekon digd had de. «Anversville» ook eene be langrijke verziameling levende wilde die ren aan boord, gevangen door ue> mis<- sionarissen Norbertijnen., van Buta, en grootendeels voor onzen Dierentuin be stemd. In de voorpiek warén oen. honderdtal apen gelogeerd. Aan dek stonden kisten mét slangen, en in liet ruim waren eenige krokodillen entantilopen gehuis vest. Doch het kostbaarste gedeelte wa ren wel de twee okapi's welke door de Paters van Buta ndar Koning Leopold verzonden werden. Deze dieren, waar over wij reeds schreven verdroegen zeer goed de reis. Dokter Vevers. stipèr-intendant van de «Zoological Society of London» was hij de aankomst aanwezig om de lan. ding van het dier, bes't#md voor den prins van Wales bij èe wonen. Hij verklaarde dat,het dier in de Zoo logical Garden Man Regent's Park te Londen zou bewaar^,worden, en 's avonds noig met de. Harwichboot naar Londen worden vervoerd. De andere okapi zal later met een auto-vnachtwagen naar den Dierentuin gebracht worden, waar hij kennis zal maken met ziljn Antwerpschen collega welke reeds meer dan zeven jaar in den hof van de statieplaats verblijft. M. Lhoësit, bestuurder van den die rentuin was ook aanwezig om het aan land brengen van den tweeden okapi, te besturen. Dat, deze wilde dieren heel wat be langstelling verwekten kan men licht begrijpen. Het gedenkteeken van Sergeant De Bruyne en luitenant Lippens Te Bindjéri op de Lornami op 40 ki lometers van Tshfa, is met veel luister liet gedenkteeken van sergeant De Bruy ne en luitenant Lippens opgericht, door Géén enkel merk, wij zeggen 't vrij. Klopt F. C. Jf COBS SUIKERSJ Als smaak, ais kleur. Zoo fijn van geur. t' Is EXTRA DROOG en ock geprezen Zoo werd haar populariteit bewezen de zorgen van de provincie, ingehul digd geworden, in tegenwoordigheid v-an tal van overheidspersonen. Door M. Wouters, commissaris van de provincie Lusambo, werd eene rede voering uitgesproken, de heldendaden vermeldend van deze twee kolonialen, die gevallen zijn op het veld van eer. Bij deze inhuldiging waren ook al de negerhoofden uit liet omliggende, aan wezig in hunne primitieve kleedij, en waren tevens vergezeld van een groot getal dignitarissen. De militaire eer werd bij de- inhuldi ging bewrezen door eene compagnie wiel rijders van Luluabourg, onder bevel van adjudant Van de Putte, die om op de pliaatsi te geraken en terug te keeren, een ritje deden van, 1500 kiri., wat in de- beste voorwaarden verliep. De ontslagen zwarte zeelui De zwarte zeelui die vroeger aan boord van de Congobooten als stoikers en trimmers werkzaam waren, zijn ont slagen en vervangen door een blanke bemanning. Deze ontslagen zeelui, ten getale van 250, vertoeven^ thans te Matadi. Geen hunner trekt eenig steungeld en nie mand weet Man wat ze leven. Hunne aanwezigheid te Matadi blijft een groot gevaar en de bewoners verwachten van wege de regeering. eene spoedige op lossing. Dinsdagmorgen, rond 8 ure, is een autobus waarin zich onderwijzers en scholieren, bevonden der Opvoedings school van Ruysselede, en die zich naar Brussel begiaf, aan het kruispunt der Kortrijksche- en Audenaardsche Steen wegen. «Sterre» genaamd, in botsing gekomen met een tramrijtuig der-lijn 8. Het omgeval geschiedde ten gevolge van een misverstand. Een tramrijtuig der, lijn 8, dat aldaar in een breeder cirkel draait om-zich terug naar de stad te begeven, werd door de autobu:s', waar van de voerder de zwenking van het tramrijtuig verkeerd opvatte, met ge weld aangereden. De schok was zóó he vig, dat de radiator van het- autorijtuig gansch werd ingedrukt. Uit den wagen stegen hulpkreten op en bebloedde ge zichten vertoonden zich voor de verbrij zelde ramen. Dadelijk werd hulp .ver leend. Men stelde weldra vast dat twaalf 'der inzittenden door de glasscherven en ook door den hevige sehók,. waren ge kwetst. De onderwijzer Lodewijk De Crem werd erg gewond aan het lïöofd en moest naar het gasthuis worden overgebracht. Ook de leerling- Claus Liepen verder noig verwondingen op: moest geneeskundige zongen ontvangen, de leerlingen Brusselriians August, van St. Pieter-Velt; De Meuleneire Cyriel, van Beveren-Waes; Demptine Fernand, van Meenen; Bcgens Geo, van Oostende; Raymond Neiriiickx van Wervik; Lode wijk Thys, van Antwerpen en Alfons De Gendt, van Aalst. De heeren Louis Oip'S't.aele, opvoeder, .en Vermeire Jozef, onderwijzer, beiden van Ruyslede, wierden eveneens ge wond. KINDJE DOOR AUTO GEDOOD TE ST. GIL LIS-DEN DERM ON DE Dinsdagavond werd de gemeente St- Gillis (hij Dendermohcfe) in opschud ding gebracht door een vreeselijk ver keersongeval. Op het gehucht «Appels» woont het gezin Demeyer, dat vier kinderen telt. De vader is een werkman. Omstreeks 7. uur, vroeg het 7-jarig dochtertje Wil- helmina aan haar moeder of ze wat snoepgoed mocht, koopen. De kleine kreeg' 25 centiemen cn wilde blij ge stemd de straat over snellen. Op dit oogenblik kwam van Lebbeke naar Den- dermonde toe, de autokamion gereden van Van Bogaert Leon, van Hamhie. De ze kón de kleine niet meer vermijden, die door don slijkwcerdèr aan hét hoofd weed geraakt en zwaar tegen den grond gesmakt. Ooggetuigen van het vreeselijk onge val kwamen onmiddellijk toegesneld en droegen het arme kind, dat- geen teeken van leven meer gaf, in een naburige herberg. Een in allerhaast ontboden ge neesheer kon slechts den dood vaststel len. Het lijkje werd daarop naar de ou derlijke woning overgebracht. Men kan zich de droefheid der ouders woorslellen wanneer ze het ontzielde lichaampje van hun dochtertje zagen., dat pas- enkele minuten te voor gezond en levenslustig de ouderlijke woning; had verlaten. Door de plaatselijke politie werd een onderzoek ingesteld naar de- verant woordelijkheid. Vervolgens werd het parket van Denderrnonde verwittigd. hem met belangstelling na, en hervatte toen haar arbeid,, geheel vervuld met liet verhaal, dat hij haar dien morgend gedaan had. en gestadig biddende, dat God hem in Zijne hoede nemen en vre de in zijn hart mocht storten. James Wentworth sloeg terstond den weg naar het spoorwegstation in, en bereikte dit. enkele 'minuten' voor de aankomst van den trein. Reeds voor twee uren was hij aan liet \Vater.l*oo-sta1 ion Ie" Londen. Hel gewoel en de bedrijvigheid, die in dit gebouw en in den omtrek van dit ge. bouw hèerscïiten en zoo verbazend af staken hij de doodsehe stilte zijner te genwoordige woonplaats, schonken i hem terstond een gewéiischle afleiding en trokken ziijne aandacht in zulk een •matei, dat. hij moeilijk kon besluiten het stationsplein te verlaten en de stad in le gaan. Dc drukte nam ieder oogenblik toe, want er moest binnen een half u.ur we der een trein vertrekken. Reeds had hij met onverschillige blikken een aam tal rijtuigen voor liet station zien stilhouden, toen zijne aandacht viel op een oud man, die uit eene vigilante slapte. Deze man was Sampson Wilmót, de oude klerk van lief huis Walter en Bur- ham. Zou ik mij niet vergissen Zou hij hol waarlijk zijn, prevelde James Wentworth verbaasd bij zich zeiven I terwijl -hij den besteller die Wilmot volgde, schier werktuigelijk onder dei jkolonnade van liet gebouw volgde. De 'gelijkenis is dunkt me uitstekend.Maar er zijn zoo voel jaren verleppen, sedert.' ik hem het laatst zag dat ik mij ge-' BRAND TÊZEEBRUGGE Brand ontstond Dinsdag omstreeks 4 uur, Moor '.mbekende oorzaak te Zee- brugge. in de loodsen van de gebroe ders Popaepe, a ischhandelaars, gehuis-» vest Ie Knokke. Deze loodsen bevatten benevens' hoe veelheden opgekochte visch, brandstol len zoo'als mazoet en benzine in vaten on fuiken. Door den sterken wind aangewakkerd breidde liet vuur zich snel uit, en om streeks 5 uur ontploften de brandstof fen, cn geleken de gebouwen een lioógen vuurtoren. De brandweer van Brugge was teil plaatse gesnéld en om zes uur was allo gevaar geweken. Do schade is zeef. aanzienlijk. Botsing tusschen twee tramrijtuigen te Antwerpen Op de Victorieplaats had Dinsdag avond eène botsing plaats tusschen een. .tram van de lijn 10 en een buurtspoor- weglram van lijn 42. Het eerste rfjtuig kwam uit de Lange Nieuwstraat, liet ander uit de richting van de Carnot- straat,. Oip den hoek van de Victorie- plaats waar dc buurt tram moest zwen ken geschiedde de aanrijding. Twee rei zigers van de ele.ktrieké tram, de vrouw Leonic De Pa-epe, wonende 11, Zonstraat te Borgerhouit en de Wed. Prat, wonen de 182, Haantjeslei, werden gekwetst: door igla&sclierven. Ook de wattman waa gewond aan beide polsen. De politie stelde het noódig onder zoek in. makkelijk kan vergissen. Terwijl Wilmot zijn plaatsbriefije nam. drentelde James Wentworth zoo lang om' den besteller, tot dat hij het adres van het koffertje, dat deze op den schouder droeg, gelezen had. Het adres luidde als volgt Sampson Wilmot, passagier naar Southampton Ik heb mij dus niet bedrogen herhaalde hij hij zichzelven. Welk een zonderling toeval De oude man had zijn kaartje geno men en was voornemens met den be steller naar het .goederenbureau te gaan, toen Wentworth hem op de schouders likte. Samipsom keerde zich om en zag den vreemdeling vlak in het gelaat. Wat is< cr van uw dienst, mijn heer vroeg hij. Ik wenschte u een oogenblik te spreken, mijnheer Wilmot., antwoordde James. De klerk zag den man zeer verwon derd aan, wiens schamel gewaad e verwilderd voorkomen geen gunstigen indruk op hem. schenen te maken. Wie zijt gij, mijnheer vroeg hij. Ik herinner mij niet u ooit gezien te hebben. IToe weet gij dat ik Wilmot heet Gij kent mij zeer goed, zeide Ja mes met moeite ziijne ontroering ver bergende. Bezorg eerst uw reisgoed dan zullen wij elkander wel nader spre ken. Nadat het koffertje bezorgd was,tra den beiden in do wachtkamer. Zie mij eens goed aan, Sampson Wilmot, en zeg mij dan, of gij mij nooit gezien hebt, zeide Wentworth zijn hoed afzettende en de lange haren uit zijn voorhoofd strijkende. Nadat Wilmot den gewezen banne ling eenige oogenblikken met aandacht! beschouwd had, verbleekte hij eens-' klaps en kon geen woord uitbrengen. Houdt u maar zoo onnoozel mo gelijk, alsof gij me niet herkent ging James Wentworth treurig lachend voort. liet verwondert mij echter niet het minst, dat zulk een achtenswaardig man, gelijk gij, niet met iemand te doen wil hebben, die zijn vertrouwen alleen benadeelen en zijn naam slechts schandvlekken kan. Jozef Jozef riep de man hevig ontroerd uit, terwijl hij onder hevige aandoeningen de handen van zijn broe der drukte, ziijt gij liet waarlijk Zie ik mijn ongelukkigen broeder werke lijk voor mij Jozef, ik dacht dat gij reeds over vijf en twintig jaren ge storven waart En gij wenschtet zeker niets lie ver zeide Jozef met een bitleren spotlach. Neen, Jozef, neen riep Sampson Wilmot. God weet, dat ik u nooit eenig kwaad toewensclite, en uw ongeluk voor mij eene bron van jarenlang ver driet werd. Het is dan toch vreemd, vervolgde Jozef, glimlachende, dat gij het zoolang bij de firma Walter kondt uithouden waar uw broeder voor geheel zijn leven werd gebrandmerkt. Ik voor mij zou meenen dat het u, na hetgeen over vijf en dej'tig jaar is voorgevallen, voor niet mogelijk zou geweest zijn het brood der Walter's te blijven eten, als gij slechts een greintje genegenheid voor miij gevoeld liadt, Sampson Wilmot schudde verdrietig het hoofd. Begrijp dit niet verkeerd, Jozef, zeide hij op half smeekenden toon.Haid; ik mijne voordeeliige betrekking bij het» bankiershuis verlaten, dan zou onze goede moeder misschien van gebrek zijn omgekomen. De bel begon thans le luiden, dit wasi liet teeken dat de trein zou vertrekken. Ik moet weg riep Sampson, geef mij u.w adres Jozef, dan kom ik u ter-, stond opzoeken. Waar gaal gij naartoe vroeg. Jozef. Naar Southampton. Wat moet gij daar doen Henry Walter afhalen, die morgens met de Lichtstraal aankomt. Het gelaat van Jozef Wilmot onder ging door liet hooren van dezen naam plotselings zulk eene vei^ndering, dat' zijn broeder van schrik achteruit sprong. Hem riep Jozef met vamïnende oogen. Gaat gij hem opwachten Bi-oe-' der. kunt gij u zoo diep verlagen om den man, die uw broeder voor geheel zijn loven ongelukkig maakte, bij zijne aankomst in Engeland te gaan. verwel komen Maar ik reis met u mede, vervolg de hij, ioen hij zag dat Wilmot do wachtkamer wilde verlaten zoo kan ik.' u niet laten vertrekken Gij moet mij zeggen, hoe men er in geklaagd is zulk een blind werktuig van u te maken Ik bid u, riep Sampson, blijf Jo zef Dit kan u opnieuw in het verderf storten. Ga niet met. mij mede. Gilj heiblï ook i0een pJaaUkaart. Vervolgt',

De Volksstem | 1935 | | pagina 2