Rijkdom en Armoede De Wereldtentoonstelling Verplaatsing van een Luchtsteen beven België en MM Ine dent aan liet Kabinet van den Eersten Minister Goede vangst le Oostende Zij verliest 14 kgr. 700 overtollig vet Opstand tegen de Besluit wetten in Frankrijk Motorijder verongelukt te Zele Doodelijk ongeval te Mariakerke 9 Augustus. H. Romanus. Toen hij soldaat was- van keizer Yalerianus \0elile hij zich danig getroffen door de standvastigheid van den diaken Lau ren this en bekeerde zich onmiddellijk." Evenals Laïüirehtïus'werd hij ook ont hoofd (258). Mededeeli-ng van het Bestuur der Posterijen. De diénsten der brieven en doozen met aangegeven waarde en der postwissels, in het verkeer met Duitschland zijn zonder eenige beper king terug hersteld. Hetzelfde geldt voor den dienst der invorderingswaarden en der verreken- voorwerpen herkomstig uit dit land Dergelijke zendingen ter bestemming van Duitschland zijn niet toegelaten. Luitenant-Generaal Dokter Derache overleden. Luitenant-generaal dokter Derache, gewezen toezichter van 's le gers gezondheidsdienst, is overleden .Woensdagochtend 7 Augustus, in zijn woning, 110, Adolf-Buyïlaan, te Elsene. De begrafenis zal plaats hebben Zater dag, 11 uk, in de kerk van het H. Kruis; vergadering ten sterfhui ze, 10 u. 30. Bericht aa.n de mllitlanen der klas 1936. De militianen der klas 1936, welke reeds voor het wervingsbureel verschenen zijn en die bun dienst wen- ischen te doen in hoedanigheid van Te- lephonist-Seiner, (bij liet 2e Linieregi ment, worden verzocht hunne aanvraag te doen vóór 1 November 1935 aan den Kolonel, Bevelhebber van dit regiment. Te vervullen voorwaarden 1. Middelbare studiën van lageren graad of minstens de volledige lagere studiën (4e (graad) gedaan hebben. 2. Behoorlijk Vlaamsch of Frans.oh kennen en begrippen hebben van de an dere Nationale taai. Deze militianen zullen tot een toe- kwaamheidsproef uitgenoodigd wor den. Het lukken van deze proef verzekert hun, buiten onvoorziene gevallen, de inlijving in het regiment hunner keus, en hun oproep onder de wapens, op 30 September 1936. Har© gestalte verminderd met 12 centi meter, hare heupe.n met 15 centimeter. Zij heeft geen enkel regime gevolgd. Hoe is zulks mogelijk zult ge zeg- gen.Leest dan den merkwaardigen >briel' van deze vróuw"- «Ongeveer achttien maaanden gele den, sclvrïljft zij,'woog ik' 80 kilo's 700. De minste inspanning was voor mij een drukkende vermoeienis. Geen enkel nieuw kleed paste mij. Ik was nooit wel te pas. Eene vriendin raadde mij aan Kruschen Salts te nemen. Ik deed het. en ik moet er mij geluk om wenschen. Mijn tegenwoordig gewicht is 66 kilo's. Mijne gezondheid is aanmerkelijk ver- beterd. De omvang mijner borst is ver minderd met 13 centimeter, mijne ge stalte met 12 centimeter en mijne heu pen met 15 centimeter. En ik voeg er bij dat ik geen enkel regime gevolgd heb. Ik heb eenvoudig iederen morgen: nuchter, een halven koffielepel Kru schen Salts genomen in -een gla§ warm water». Mme P.... De zwaarlijvigheid komt eenerzijds' voort uit een slechte werking van den lever, die onbekwaam js' geworden het vet te vernietigen;, anderzijds uit eene onvoldoende afvoering van voedselres- ten die, terwijl zij zich ophoopen, vel- ■celweefsels vormen. Iederen morgen nuchter genomen met eene dosis van een halven koffielepel in een tas warm water, veranderen de Kruschen Salts dezen toestand. Ztj (be komen van den lever, de nieren en de ingewanden eene regelmatige werking. De resten worden stipt uitgedreven en gij wordt aldus, zacht maar Zeïer, te ruggebracht. tot uw normaal gewicht. Kruschen Salts, alle apotheken: 12 fr. 75 per flesch, 22 fr. per groote flesch (voordeeliger) De belastingsinning. Tiijdens het 1 woede kwartaal werd 550.600.000 fr geïnd aan belastingen op de inkomsten aanvullende personeel© belasting, be lasting op net meubilair, bijzondere taks inzake jachtrecht, vischvangst en vo gelvangst en personeel© belasting. De andere belastingen liebben denzelfden termijn 21 Ï.2OÓ.Ó00 fr. op gebracht. Besprekingen te Berlijn l.n velband met het steenkoolvraagstuk. M.' Ra ven,algemeen bestuurder der mijnen, en baron Snoy van het departement van Ekonomische Zaken, zijn naar Berlijn Vertrokken teneinde er met Duitsclie deskundigen het vraagstuk van den Daitschen koleninvoer in ons land te onderzoeken. De tabaksprijzen. Volgens zekere geruchten zou de regeering er aan den ken voor den handel in tabak en sigaren die door de fiskale banden aan maxi mum-prijzen gebonden is, ook mini. mum-prijzen vast te stellen, daar vele winkels' menig artikel beneden den maximumprijs wordt verkocht. Het blijkt dat het ministerie van Ekonomi sche Zaken inderdaad een verzoek in dien zin gekregen heeft, maar dat er hoegenaamd geen- spraak is er een gun stig gevolg aan te geven. t& Brussel PROGRAMMA. Vrijdag 9 Augustus 1935 gres van Openbare Hulpverlee- Gon ning. Congres der Dierenbescherming. Zaal voor tijdelijke Tentoonstellin gen. "Veertiendaagsche Landbouwten toonstelling. Kinderrijk. Marionettenschouw burg. Vogelkooien. Allerhande spelen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden)Open van 9 tot 21 u. Om het uur voederen der dieren. Televisie paleis Kunstprogramma. Modelstation. van 14 tot 20 u. Voor stelling van dokuiiientaire filmen. Alberleum. Doorloopende voorstelling van i 1 tot 19 u. Planétarium, voorstelling te 10 u. 30, te llu.15 en 12 u. Vanaf 14 u. om de 45 minuten, laatste voorstelling te 23 u. Te 11 u. Kruispunt Bouchout- en Dikke Lindelaan. Inwijding Breughel monument. Schouwburg van bet Algemeen Kom- missariaat. Te 17 u. Kamermuziek. Oud-Brussel. van 16 V» tot 18,30 u. Volksconcert op liet Balieplein. te 18 u. Ontvangst der leden: van het 27ste Internationaal Congres van Openbare Hulp. te 20, 21 en 2.2 u. Akrobati- sche Voorstellingen. van 21 tot 23 u. Wanidelconcert in «Oud-Brussel». Uit. inlichtingen medegedeeld aan den li. Slroobant, bestuurder van de Konink lijke Slerrewacht' te Ükkel, blijkt dat een luehtstfén is gezien geworden in tal rijke steden van het land, vooral in bet Zuiden, Dinsdag 6 Augustus om 20 u. 30. Ook in verscheidene punten van de Brusselsche agglomeratie is het ver schijnsel opgemerkt geworden. De luchtsteen verplaatste zich van hel Oosten naar het-Westen, gelijkloo pend met den horizon* op een zwakke hoogte, door een lid van het personeel van de Sterrewaeht pp 15 graden ge schat. Hij schitterde fel groen, en split ste zich in twee deelen aan het einde van zijn schijnbaren weg. De lucht steen bleek zich lager te bewegen dan de maan, behalve 4e Philippeville, waar men lucm ter hoogte van dat heme li i. chaam heeft gezien. Waarschijnlijk, behoort-de meteor lot de ver Sjc hi etende ste,rjen uit de Perse i'deiigroep, welke, in .volle bedrijvigheid is op dezen tijd van 't jaar. Ook in Nederland is de luchtsteen op gemerkt geworden, op een 3 tot 400 me ter boven den horizont als een blauw groene bal, met een razende snelheid, die vonken schoot en'een felle licht streep achterliet; Men weet dat';zoo een luchtsteen, of «bolide» een brok uit een of ander he mellichaam is' dat met groote snelheid onzen dampkring binnenvliegt, door wrijving gaat gloeien en door die gloei ing \aak verdam.pt. Het licht kan zoo fel zijn dat men er 's nachts een dag blad bij kan lezen. Vandaar dat een me teoor ook overdag wordt opgemerkt. De woelingen die J té' Biest hebben plaats: gehad, naar aanleiding van den eersten betaaldag sinds de afkondiging der beztuiinigingsdekreten, werden uitge lokt door de kommunisten. Deze zijn er in gelukt 3000 arbeiders op de 6000 welke bet arsenaal telt, in de beweging te betrekken. En aangezien te Brest bij na geen andere bedrijvigheid heersclit dan in en om liet arsenaal, leek de gan- sche stad in sta&t vfift beleg. In den vooravpnd .vernamen de sta kers daj, een van de gewonde arbeiders in het hospitaal bezweken was, en dit Woensdag voormiddag, rond 9 16 u., deed zich een betreurenswaardig inci dent voor aan het hotel van den eersten- minister M. Van Zeeland. Een oorlog'3- invalied van Pepinster, wiens- reklama- liën door de invaliditeitskom-missie niet waren aanvaard kwam voor bet kabinet van M. Van Zeeland huilen en lieren totdat bij op liet lusschenkomen der po litie in zijn-aldaar staande auto sprong en wegreed, zijne weenende vrouw ter uilaals achterlatende. De Backer Aehiel en Suzanne Gluts beiden gehuisvest te Berlare, deden sa men een toerken met de motor in hun gemeente. In .de wijk Quote' aan een draai slipte dv motor weg in het zand en kwam op een boom terecht. De Backer die sliuur- de werd in een gracht geslingerd-en Su zanna Cluts die op de duozitting van den motor bad plaats genomen werd in de beeten geworpen en beiden bleven in bezwijming liggen. De Backer wérd op genomen door toegesnelde personen die bemerkten dat bi j gekwetst was, aan het aangezicht en fel bloedde. Gluts-Suzari- na wrerd opgenomen met gebroken bil" en kaakbeen. Deze werd na eerste verzor ging door den geneesheer De Fleur van Berlare huiswaarts gedragen op een ladder. naar het bureel. De agent maakte zijrf proces-verbaal op, terwijl de Zwitser.: rechtover hem zat. Hij vermoedde nog, niet. dat hij met een gevaarlijken boos doener te doen had. Plots sprong de ke rel recht al roepende «Voila, je suis parti!» («Kijk, ik ben weg!») liep hij weg en sprong over een gracht. De agent, die zich alleen in het bu reel bevond, aarzelde geen oogenblik en sprong den kerel achterna. De voort vluchtige weigerde te stoppen, zoo-dat agent Lammertyn zich verplicht zag zijn revolver te trekken en een schot te lossen. De kerel liet zicii toen vallen, al jammerend. Van de toegesnelde per sonen durl'de niemand de kerel naderen. De agent ging er op los en leidde den man op. Toen ging men zijn geweten aan het onderzoeken. Jacob Arenet staat aange schreven als deel uitmakend van een gevaarlijke bende autodieven die verle den jaar 11 autos buit maakten. Maar, wat erger is, hij zou opgezocht zijn door het gerecht van Zwitserland daar hij in 1931, toen hij zich onder de wapens be vond, zijn luitenant zorj vermoord heb ben. De kerel heeft dit alles opgebiecht er bijvoegend dat hilj vier medewerkers beeft, waaronder een vrouw, die hij nochtans weigert bekend te maken. Men veronderstelt dat hij in bof huis Pisarl gedrongen was met het doel zich te laten opsluiten en 's nachts zijn vrienden binnen te laten om dan een ig te gaan. Hij werd aanstonds naar Brugge over., gebracht. Rond halfvijf d.es morgens gebeurde een ernstig verkeersongeluk op den Brugschen steenweg op het grondgebied van Mariakerke. De metselaar Filemon Van Lent, wonende te Somergem, reed per fiets langs den steenweg. Hij hield het rijwielpad wanneer hij werd aange reden door ©én auito, komende uit Gent in de richting van de kust. Dc metselaar werd ten gronde gewor pen. Hij werd ernstiig -gewond en bleef bewusteloos liggen. De autobestuurder reed onmiddellijk verder, zonder zich te bekommeren om zijn slachtoffer, dat ge vonden werd door'landbouwers. Van Lent werd in een naburig buis gëdragën, waar een geneesheer vast stelde dat hij een schedelbreuk.had op geloopen. Het slachtoffer werd overge bracht naar een kliniek te Gent. bericht veroorzaakte" een nieuwe op- winding. §traten werden opengebroken,! De rijkswacht uit Drongen stelde lie. en de steenen naar tie gendarmen en de koloniale troepen .^cy^orpen. De mobiele 16de Vervolg. Hij las brief voor brief aandachtig over, maakte omtrent hunnen inhoud korte aanteekeningen in ziijn zakboekje, en bond daarna elk stapeltje.zorgvuldig fcijeen. Tegen negen ure sloot hij de lessenaar, stond van zijn stoel op en trok aan de bel. Ik begin mij over het wegblijven van mijn vriend te verontrusten, zeide hij'tot. den binnenkomenden knecht wees zoo goed uwen meester te verzoe ken om bij mij te komen. De hotelhouder verscheen onmiddel lijk. Kan ik u van ©enigen dienst zijn, mijnheer vroeg hij op eerbiedigen ■loon. Giij kunt mij ten hoogste van diénst zijn, door. mij mijn vriend te helpen opsporen. Ik begin mij over zijn uitblijven ongerust te maken. De bankier deelde den hotelhouder mede. dat hij zijn reisgezel in het boschje tusschen Winchester en St Gross verlaten en met. hem afgespro ken had, dat zij elkander in de kathe draal zoolden terugvinden. De logementhouder trachtte den ban kier gerust te stellen, en slaagde zooverre hierin, dat hij hem overreedde om den maaltijd te laten opdienen. Ilij meende de bediening van d.en aanzien lijken gast. niet aan zijne knechten le moeten overlaten en bracht daarom zelf de zilveren soepkom binnen en schonk hem eigenhandig den wijn in. Maar, na_[ lu den boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, kan men «DE WITTE» van Een. Claes bekome-n aan 25,00 fr. dat de bankier eenige lepels soep nutt-igd, een glas wijn gedronken en de keurige zeevisc-h, even geproefd had legde hij zijne vork terug neder, er zeide, terwiljl hij opstond Het. is, zoo als ik reeds igezegd heb: het onverklaarbare uitblijven van den heer Wilmot, beneemt geheel mijn eet lust. Hij wandelde eenige malen de kamer op en neer, terwijl de logementhouder liet hoofd uit het openstaande venster stak, om te zien of de vriend en reisge zei van den bankier nog niet verscheen. Ik was voornemens met' den snel trein van half elf naar Londen te gaan, hernam de heer Walter, waa.r mijne dochter, die jk in geen zestien jaren ge wacht moest lVeYJi^'Idelijk chargeerën oni de stakers uiteen,, te drijven. Het duurde tot ka at in den avond vooraleer de orde overal hersteld wajs. In het hospitaal; worden twintig ge wonden verzorgd, namelijk 13 arbei ders, 5 mobiele Hvaeh'tën' en 2 gendar men. Er zouden een'honderdtal minder ërn stig gewonden zijn. De officieren der groote paketbooten weigeren hun loon Ten overstaan dér loonsverlaging opgelegd door de bëzuini.gingsdekreten heeft de bemanning" van de paketboot «Champlain», welke naar Néw-York moest vertrekken, geweigerd aan boord te gaan. t De officieren der p-aketbooten «Nor- mandie», «La Fayette», «Golombie «Champlain» te Hhvre, «Flandre» «Mè xique», te Saint-lvazaire, «Marrakech» te Bordeaux, «Ardénnes» te Rouen, wei gerden hiuin loon in ontvangst te nemen, als verzet tegen de'vermindering van 10 ten honderd. eerste onderzoek in. Volgens de vast stellingen, werd de fietser wél degelijk aangereden, op Jiet fietspad.. De rijks wacht en de rechterlijke speuragenten hebben onmiddellijk een onderzoek in gesteld om den autobestuurder op le sporen. Politieagent Georges: Lammertijn, was van dienst op het bureel te Maria kerke toen hij verwittigd werd door den h. Pisart, villa Albert-Elisabeth, North- laan dat er een kerel-ingebroken had in zijn huis. De agent trok er onmiddellijk op af en doorzocht de villa. Hij trof er een kerel aan die zich verstopt had in de kleerkamer en verklaarde Jacob Arenet, 25 jaar oud, Zwitser van geboorte te zijn. Hij verklaarde dat hij niet binnenge drongen was in het h-uiis, maar slechts werk verlangde. Moeilijk viel nochtans tc verklaren waarom hij het huis niet wou verlaten en zich verstopt had. De 'kerel vergezelde gewillig den agent Twee Kinderen levend verbrand te Villers-Deux-Eglises Te Villers-Deux-Eglises heeft een brand gewoed die een tragisch verloop heeft gehad. Deze brand woedde in de woning van den kantonnier Joseph Collard, 37 jaar, vader van vijf kinderen. De brand werd vastgesteld door huren, om 1 u. 's na middags, toen de man op dienst was en de vrouw aan haar wasch bezig was. Zij had juist water gehaald, toen, bij haar terugkeer, haar aandacht werd geves tigd op de aanwezigheid van rook in het achterste gedeelte van het huis. De vrouw bracht dadelijk haar drie jongste kinderen in veiligheid, name lijk haar tweelingen, die vijf jaar oud zijn en haar driejarig dochtertje. Om de twee luidste jongens, die onderschei denlijk 9 en 7 jaar oud waren, bekom merde men zich niet, want iedereen meende dat zij in de buurt waren, voor de brand was uitgebroken. De h. Collard kwam omstreeks 4 uur thuis. Het is nog niet. erg, zei zijn. vróuw, we leven nog allemaal. -Maar tóen werd nagezien of iedereen wel degelijk aanwezig was. Joseph én Eduard, onderscheidenlijk 9 en 7 jaar oud, werden vermist. Men dacht toen nog dat zij uit angst waren wegigeloo- pen, docih de vadar had als het ware een voorgevoel en ging in het. puin zoeken, waar hij, vol ontzetting de verkoolde lijkjes van zijn twee ongelukkige kinde ren zelf heeft ontdekt. Men vermoedt dat de kinderen in hun angst hun heil op den zolder hebben ge zocht en dat zij door de vlammen daar werden verrast. Zij zijn waarschijnlijk levend verbrand zonder dat iemand er zich van bewust was. Deze ontdekking heeft den vader en de moeder van deze tragisch omgeko men kinderen in een toestand van wan hoop gebracht, die door geheel het dorp wordt meegeleefd. Er is niet een moe der, niet een vader in de omgeving van bet dorp, die niet over deze vreesclijke gebeurtenis spreekt, met een traan in de oogen. Men vermoedt dat de brand door kort sluiting is ontstaan. Er is verzekering. handen, maar wAVte onrustig om tc kunnen lezen. lifet uitblijven van Jozef kreeg van oogenblik tot oogenblik een bedenkelijker aanzien, en zijn voormali ge meester deed geene poging om den indruk, dien dit op hem maakte, le be dekken. Het nieuwsblad ontviel aan zij ne handen en hij wierp hij elk gerucht, dat hij vernam, een apgstigen plik naar de deur. Nadat er meer dan eene uur verloo- pen was kwam de eigenaar van het. ho tel de kanier. terug binnen. -W'clniu) vief) Walter. Is de be diende terug Ja, mijnheer, antwoordde de man aarzelend. Maar er is 'heden namiddag op Winchester-park poch van u. noch zien heb, mij wacht, maar ik moet ditivan iemand anders eene bootschap ont plan thans; wel opgeven en 'hier over- j vangen, nachten, want zonder mijn vriend Wil mot wil ik niet vertrekken, ofschoon hij het niet verdient dat ik mij voor hem ophoud ik begrijp niet hoe hij het van zich kan verkrijgen om mij zoo ongerust te maken. Hebt gij iemand die naar Winchester park kan gaan, om te vragen of hij daar geweest is Ik zal een stalknecht te paard naar het buitengoed zenden. Goed, een mondelinige boodschap is voldoende hij moet maar alleen vragen, of de lieer Wilmot, op Win- elieste.r-park geweest is, en zoo ja,wan neer hij daar gekomen en liet luiur waar op hij weder vertrokken, is. De logementhouder spoedde zich haar de,n stal om gevolg te geven aan de ontvangen -boodschap ïlenry Walter sprong verschrikt op. Geene boodschap van mij ontvan gen dan moet er iéts met Wilmot ge beurd zijn De logementhouder schudde beden kelijk liet hoofd. Het is zeker vreemd, mijnheer. Mogelijk heeft de heer Wilmot een toe val gekregen. Hij kan zich ook ergens hebben opgehouden, totdat de duisternis inviel en toen verdwaald zijn geraakt; de weg wordt door verscheidene dwars, wegen doorsneden Wie weet of hi, niet in een sloot of een molenbeek" h igevallcn hij moèst vier of vijf smalle bruggein over. Zend, bik ik u, riep Henry Walter, terstond een paar lieden langs den weg oni te zien of men daar eenig spoor van dit vruchteloos af, dan zullen wij mor gen, den ganschen omtrek doorzoeken Het kan mij niet schelen wat het kost maar dit geheim moet opgehelderd worden... Hij werd door een rumoer in den gang van het hotel belet voort te gaan. De logementhouder opende de deur van het vertrek eri liep het breede portaal op door Henry Walter op den voet ge volgd. Het voorhuis en de gang stonden vol vreemde menschen en bedienden uit het hotel, die allen tegelijk spraken, zoodat. -dé beide mannen, die boven aan den ■trap luisterden, niets dan een verward g.edruisch en gegons vernamen. Einde lijk echter hoorde men liet woord «ver moord boven, alles uit. Het scheen dat de 'heer Walter insgelijks dat woord had opgevangen, want zijn gelaat bestierf plotseling en hij moest, zich aan de leu ning van den trap vasthouden. De logementhouder duwde zijn gast een weinig ter zijde liet was thans geen oogenblik voor plechtplegingen en snelde den trap af. In minder dan vijf minuten was hij bij den 'hr Walter terug en zeide, terwijl hij even getrof fen was als deze laatste Ik vrees!, mijnheer, dat men uwen vriend gevonden heelt. Gij meent toch niet, dat hij de man zooi zijn Helaas', mijnheer, ik vrees het maar al te zeer. Ik verneem zoo even, dat twee kor ensniij ders, die in den om trek hebben gewaakt, het lijk van een man gevonden hebben, dat half in de Iienry Walter nam een nieuwsblad in'mijn vriend ontdekken kan. En loopt] bic-zen verborgen lag. In de biezen Waar In het boschje, waar gij den iïeer Wilmot verliet. Goede God De beide mannen hebben het lijk opgenomen en naar de diohtsbijzijnde herberg gebracht, en zijn vervolgens naar het dorp geloopen om den heel meester te halen, die terstond verklaar de, dat er geen, leven meer in den man was en hij, reeds; verscheidene uren ge leden, vermoord moest zijn. Vermoord riep Henry Walter, waarom meent men dat hij ver moord zou zijn Zijne dood kan het gevolg van een droevig toeval wezen Neen, mijnheer, dat schijnt het geval niet te zijn. Verdronken is hij al thans niet, want men heeft hem niet in het water, maar op den kant gevonden. Hij is gewurgd igeworden, mijnheer verwurgd met eene koord, waarin een lis yvas gemaakt, die men aan de ach terzijde van den hals heeft toegehaald. Het is een afschuweliijk geval, eri heb treft mij meer dan ik zaggen kan, dab zoo iets, iemand die zich bij u bevond,, is overkomen. Henry Walter had waarlijk- wel be hoefte om beklaagd te worden. Hij staarde den logementhouder eerst met een gelaat en ooigen aan die de uiterst# wanhoop verrieden, en liep vervolgens radeloos heen en weder, zijn aangezicht met beide handen bedekkende, terwijl hij angstig stotterende uitriep Verwurgd van achteren ver-* wurgd Wie..x wie kan dat gedaai» hebben '4 VervolgV

De Volksstem | 1935 | | pagina 2