28 President Lebrun te Brussel Het Italiaansch Abessioiseb Geschil Road de S, Fochusvereering Woeusdag AUGUSTUS 1935 XXXXIe JAAilüAiSÖ SJjMMJLH 595 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffcl-De Gendt. Publiciteit buiten hÊt Arroncl. AALSX i Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaan .1.3, la Brussel Rue, de. Rich.eleu, Perjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londrea JV. C. 2. H. Augustinus Zonop5,01Zon af6,42 N. M. 29 E. K. 6 (Folklore) Sint Rochus is een groote volksheilige 't is de pestheilige of patroon tegen de pest en andere besmettelijke ziekten bij uitmuntendheid. Camille Melloy, een pater Jozefiet van Melle, leeraar aan u Ja Maison de Melle» en Fransch en V^laamsch schryver en dichter in zijn folkloristisch boek Louanges des Saints populair es met gravuren van Felix Timmermans, leert ons Nos vieilles petites villes Aux pldisants pignons de style Renais sance, Ont chacune leur chapelle, O bon Saint Roch, qui rappelle ta puis sance Ziehier eene losse vertaling van het bovenstaande." Onze oude kleine steden met hunne leutige stoepen of bovengevels in renais sancestijl, dragen hun kapelleke van den goeden Sint Rochus en herinneren ons zyne maclit. Den Zondag na den 17 Oogst in vel parochies houdt men den toer of omme gang van St Rochus. En dat geschiedt naar eene oude overlevering ter gele genheid van het stop zetten van eene besmettelijke ziekte, van pest of cholera. Dan wordt, het standbeeld van den hei lige gedragen in die processie onder het zingen vau de litanie van alle heiligen en der boetpsalmen en men doorloopt de srraten der stad en de wegen des velds. Men maakt halt om een lofzang ter eere van S. Rochus te zingen voor ieder ka pelleke. Het gebeurt dat de ommegang uren duurt. De postmissen ook worden in sommige kerken gecelebreerd. De beeldjes in hout gesneden en bont gekleurd of zelfs gekleed op zijnspaansch kan men bewonderen onder andere te Deynze in O. L. Vrouwkerk in Louis X\ I stijl. De engel die de wonde van het been aauwyst en de hond met het broodje in de muil ontbreken nooit. Immers S. Rochus werd aangetast door de pest en wilde in 't hospitaal niet vertoeven doch in eene hut, daar dicht bij en zoo kwam het dat een hond by voorrecht hem dagelijks zyu voedsel bracht. Kortrijk munt uit door S. Rochuseere- dienst. Op de hoeken der straten be- opge- II afgeschaft, werd in 1799 steld en bestaat nog. Te Deynze wordt S. Rochus tegen de pest en de rotte hors of thyphus aange roepen. Albijn Van den Abeele in zijne Geschiedenis der Stad, uitgegeven in 1865, vertelt er ons 't een en 't ander over. Een bedevaartvaantje is te verkrijgen. Van rechts naar links staat er op de parochiale Kerk van O. L. Vrouw, merk- weerdig thans tweemaal hersteld; go- thiok monument der 14® eeuw deze be slaat gansch het achterplan talrijke bedevaarders rechtstaande, zittend of geknield, de eenen de armen uitgestrekt in kruisgebed, de anderen babbelend met malkaar, zijn geplaatst op de gehee- le lengte van het vaantje. Achter de Kerk een Calvarieberg en uit de Kerk tredend eene processie. Boven in de gravure een gewoon S. Rochus in de wol ken met de aanroeping H. Rochus bid voor ons Langs de hypotenuse leest men toevlugt tol den heiligen Rochus in de parochiale Kerke van onze lieve Vrouwe binnen de stad Deynze. En onder aap de volgende dichtreek- sen O. S. Rochus door uw heilig leven wilt ons uwen bijstand geven dat God de besmetting straf weird van uwe dienaars af op dat wij al onze dagen mogen God door u behagen zee zen van de pest altijd en van rotte kors bevrijd. In de kerk van Deynze bewondert men een tafereel door Karei Picqué geschil derd en voorstellende St Rochus in een hospitaal de zieken troostende, opbeu rende en bijstaande. Te Gent in St Baafshoofdkerk in eene zykapel toegewijd aan St Livinus of 15 van den omtrek en nevens den ingan< der kanunniken sacristy rechtover het altaar hangt eene andere schilderij van Karei Picqué, kunstschilder van De3'nze (1799-1869) die voorstelt de gestorven St Rochus in een verlaten kelder. Zijn getrouwe houd is aan 't huilen bij het lijk. Een engel grift op de bloote borst van dezen arme onbekende den naam Rochus, onder denwelke hij op aarde merkt men menig kapelletje en een pa- moest Leerlij kt worden, terwijl een rochiekerk hem toegewyd, werd in de I stad opgericht. Bij de bedevaarten te Lourdes komt de beeltenis voor van den Sint op de insigne of kcntecken der bedevaarders van Montpellier waar S. Rochus gebo ren werd. Te Deynze bestaat eene bloeiende confrérie en eene ouderwetsche bede vaart. In de O. L. Vrouwkerk van dat Leiestadje gelegen op de banen van Gent naar Kortrijk en van Audenaarde naar Thielt werd het broederschap opgericht den 7 December 1688, aan het altaar van den H. Geest. Slechts 15 jonkmans mochten deel maken van de gilde en de pastoor moest elke maand eene plechtige mis opdragen aan dat altaar. Op 1 Ja nuari 1692 juist voor het begin der hoog mis, huldigde men de relieken in en men begon eene octaaf. In 1713 toen eene besmettelijke ziekte, een soort van pest de bevolking van Deynze wegmaai de, werd S. Rochus als patroon van het oord gekozen in de plaats van S. Gillis. Men vertelt dat de ziekte terstond op hield. In 1740 werd een nieuw altaar aan den nieuwen heilige opgericht. Dc con frérie in 1786 door Keizer Koster Jozef De teekening is wat op zijn manier doch levendig en schitterend jijn de kleuren. Te Aalst in S. Martenskerk hangt het groote doek van Rubens voorstellende S. Rochus patroon tegen de besmettelijke ziekten. Kleinere paneeltjes zijn van on der aan de groote schilderij aangebracht. De frissche treffend© kleuren maken in druk, zoowel als de aanroepende zieken, de oogen, de handen, en de herten ge richt rot den hemelschen geneesheer. In Limburg wijdt men op S. Rochus- feest broodjes die men aan de dieren te eten geeft. De volkswoordafleiding brengt den naam van Rochus tot rook daarom werd hij den patroon der roo- kers. S. Rochus zou patroon geworden zijn der stad lunis in Afrika door de Paters Lazaristen, zonen van St Vincentius a, Paulo die hem aldaar aanriepen en de den smeeken toen in de 17®eeuw de pest uitbrak onder de galeiboeven. Er be stond zelfs eene kapel ter zijner eer waar thans de hoofdkerk praalt. Bescherm ons, S. Rochus tegen alle ziekten MARC. De Bestuurraad van de Hoofdkas voor :het Klein Beroepskrediet stuurt vol, geilde mededeeling. Brussel, postdatum. Geachte Heei^ Zooals U weet worden er, m.et het oog op liet Klein Beroepskrediet, door de Hoofdkas voor het Klein Beroepskre- diet en haar Aangenomen Kredietveree nigingen alle voorschotten op kort ei gemiddeld termijn toegestaan, tegen waarborgen en onder vorm van kredie t - oppningen of diskonlokredieten. Daar de diensten, die verzekerd wor den door de Hoofdkas en haar Aangeno. men Kredielvereenigingen, ingesteld ,werden door bemiddeling van den Staat, staan zij ter beschikking van liet pu bliek zonder dat ecnige vergoeding mag ■geeischt worden door tusschenperso- nen die zouden optreden 'ussehen dc kredietaanvragers en de Kredietvereeni_, gingen. Wij hebben, echter vernomen dat ze kere makelaars kommissieloon vragen Engelands hcuding in het conflict De «Daily Telegraph» betoogt dat de vrede berust op de onschendbaarheid van de vredeverdragen. De Britsche regee ring heeft Italie's behoefte aan expan sie en (gemakkelijker verkrijging van grondstoffen erkend, doch verzet zich met al haar gezag tegen Italië wanneer het die voordeelen door militair geweld en met misprijzen van alle verdragen wil bekomen. Misschien, zegt het blad, kan de Duce de voorstellen van Parijs nog eens in overweging nemen, dat zal hem moge lijk zijn te Genève. Zoo hij verkiest ziljn toevlucht te nemen tot <een oorlog, dan zal Engeland al de maatregelen nemen, noodig voor de bescherming van zijn be zittingen en zijne belangen. Ook de «Daily Herald» beweert dat de Britsche regeering alleen denkt aan de verdediging van de grondbeginselen van Genève. Het is verkeerd het opko mende Italiaansch internationalisme te willen stellen tegen liet oude, gevestig de imperialisme van Groot-Brittanje. Hel kan niet genoeg herhaald dat in de ze kwestie Engeland zich alleen bekom mert om den Volkenbond, omdat de Vol kenbond de wet moet maken. De «Daily Mail», anderzijds, gaat voort met de stelling dat Engeland zich van alle bemoeiing in het geschil moet onthouden. De verzoeningscommissie te Parijs terug De leden der verzoeningscommissie van het Italiaansch-Abyssinisch geschil, kwamen Maandagmorgen te Parijs te. rug uit. Bern. De Italiaansche en Abyss in ische woordvoerders werken eerst afzonderlijk en Dinsdag zal de commissie dan haar besprekingen voortzetten. Hoe Mussolini het uitlegt Londen, 26 Aug. De «Dailly Mail» kondigt .een interview van Mussolini af. genomen door M. Ward Price. «Italië, zegt de Duce. zal niet terug igaan. Indien de regeer-ng van Home haar houding moest veranderen, zouden de 200.000 geweren, die thans in Oost- Afrika zijn, van zelf afgaan. «Tndicn sancties tegen Italië besloten worden te Genève, zal dit land onmid dellijk den Volkenbond verlaten en zou dan goed moeten begrijpen, dat wij ook deze sancties zou willen toepassen, de vijandigheid van een gansch volk zal ontmoeten. Indien de Volkenbond, ging Musso lini verder, onvoorzichtig genoeg is een afgelegen koloniale campagne te veran deren in een Europeesch conflict, dat breed de deuren zou'openen voor al de onvoldane ambities, die in Europa en zelfs over de gansche wereld kunnen be staan, zou de prijs dezen keer daarvan geen millioen levens, zijn maar tien millioen en de volledige verantwoorde lijkheid zou alleen op den Volkenbond heer komen. Ik zal een afvaardiging zeilden naar de vergadering van den Raad met de op dracht duidelijk voor de gansche we reld de positie van Italië uiteen te. zet ten. Onze zaak zal gesteund worden met documenten en fotografies. Ik zal zelfs een kist. boeken zenden, waarin de bar- baarsche gewoonten van do Ethiopiers en de slavernij in dit land aan de kaak gesteld worden. Wanneer de Raad die documenten zal bestudeerd hebben, daag ik den Volkenbond uit mijn land op den zelfden voet te behandelen als Ethio pië. a Verder zegde Mussolini Iedereen zou, alvorens over sanc ties te spreken, er de gevolgen moe ten van, overwegen. Italië heeft te veel bewijzen geleverd van Locarno tot Stresa, van zijn wensch mede te wer ken aan den Europecschen vrede, opdat men het zou kunnen betichten, het vuur aan de lont te willen leggen, 'ik hoop De Het oogenblik is misschien gekomen, verklaarde Mussolini nóg, om dc kolo niale kwestie onder alle opzichten te onderzoeken. Het zou in het belang zijn van alle beschaafde staten en bijzonder in het belang diergenen, die onrecht vaardig verstoken zijn gebleven van de uitbating; der rijkdommen van de we reld. Nochtans zoohaast Ethiopië open zal gesteld zijn voor de Italiaansche kolo nisatie, zullen de koloniale verzuchtin gen van Italië voldaan zijn. Kunt gij verwonderd ziljn over het feit dat Italië niet gaarne een poging ziet, om het op te offeren, om het ge zag van den Volkenbond te herstellen, die het innemen van een Chineesche provincie door Japan niet heeft kunnen beletten, noch aan twee van zijn Zuid Amerikaansche leden elkaar te bekam pen aan ambachtslieden of kleinhandelaars, dat wat ik zeg. er zal toe bijdra„en den nl™ HO r°°rSeb0t lbek°m™ hebben door, toestand op te helderen voor al de Brit. i..6, '"LVa° .eCn 01 Hool|i"iasj sehe onderdanen met gezond verstand. voor het Klein Beroepskrediet aangeno men Kredietvereeniging. Dit is een misbruik. Wij verzoeken U beleefd aan de Am. Ik kan hun eraan herinneren, dat Italië zich steeds aan de zijde van Groot Brittanie geschaard heeft-, niet alleen in den grooten oorlog, maar ook bachtslieden en Kleinhandelaars een' wanneer de rest van de wereld tegen dienst te willen bewijzen door hen be- Gr_°°t Brittanië vereenigd was.» kend te maken dat geen enkel kommis sieloon mag geeischt worden dooT die genen die een kredietaanvrager in ver binding stellen met de Hoofdkas voor. toegeve M. Ward Price vroeg of er verande ring in zijn houding te verwachten was? Niet in het minst, tenzij Etiopie het Klein Beroepskrediet of met do Aan genomen Kredietvercenigingen. Alle noodige inlichtingen kunnen kos_ teloos bekomen worden bij de Hoofdkas voor het Klein Beroepskrediet, 185, Jo zef II straat, te Brussel. De Bestuurraad van de Hoofdkas voor het Klein Beroepskrediet. Is het waar, dat .gij al uw geschil- Nooit heeft Abessinie iets tegen Italië len met Frankrijk, in Tunis en op an dere plaatsen geregeld hebt tegen de belofte der Fransche regeering u vrij spel te laten in Oost Afrika rHet is» juist, dat de accoeirclen van 7 Januari alle geschillen tusschen ons en Frankrijk geregeld hebben. Zie hiernevens. I president dep Fransche Republiek bewonderde vooral de groote locomotie ven in het model-station (Belgische sectie). De h. Lebrun, president van de Fran sche republiek, is op bezoek te Brussel. Reeds Zondagavond was de president aangekomen en nog d.enzclfden avond bracht hij een bezoek aan de wereldten toonstelling, speciaal om de heerlijke verlichting te kunnen bewonderen. Hij werd niet herkend door de avondbezoe kers op de tentoonstelling. De h. Lebrun begaf zich vervolgens naar het Fransche gezantschap, waar hij den nacht heeft doorgebracht. Maandagvoormiddag bracht president Lebrun een bezoek aan het Paleis voor Schoone Kunsten, waar op dit oogenblik een tentoonstelling werd gehouden ge wijd aan het Belgisch Vorstenhuis. I.n de crypte te Laken en op de tentoonstelling De h. Lebrun heeft zich vervolgens, in den voormiddag naar Laken begeven, samen met zijn gevolg, waar hij bij den ingang der Koninklijke crypte aan de O. L. Vrouwkerk werd opgewacht door lui tenant-generaal Blanpain. De h. Lebrun heeft op het graf van wijlen koning Albert een bloemengarve neergelegd. Rond 10 uur bereikte president Le brun de wereldtentoonstelling aan de Dikke Linde-laan en werd er verwelkomd door burgemeester Max, graaf van d.er Burch, algemeen regeeringscomnüssa- ris en Fonck, algemeen bestuurder van de wereldtentoonstelling. De h. Lebrun heeft vervolgens in ge zelschap van den Franschcn gezant te Brussel en regeeringscommissaris Fau- re, voorzitter van het inrichtingscomi- teit van de Fransche afdeeling, een be zoek gebracht aan het paviljoen van de stad Parijs en aan het Fransch pavil joen. 'De leiders van een dertigtal vereeni- gingen van de Fransche kolonie te Brussel kwamen omstreeks halftwaalf aan bij den ingang van het Fransch pa- Vilj.o-en en werden voorgesteld aan den heer Lebrun, waarna de Fransche president zich even terugtrok om wat uit te rusten. Het middagmaal in het Paleis te Laken Om 1 uur werd de h. Lebrun door Ko ning Leop-old en door koningin Astrid op het paleis te Laken ontvangen, waar hem een middagmaal werd aangeboden waaraan nog m.oesten deelnemen Van Belgische zijde, de eere te-mi nis- ter en mevr. van Zeeland, dc minister van Financiën en mevr. Max-Leo Gerard de minister van Verkeerswezen en mevr. Spaak, de minister van Koloniën en mevr Rubbens; minister van Staat Francqui en mevr. Franeqüi burge meester Max, graaf en gravin van der Burgh, enz. Van Fransche zijde: de Fransche ge zant en mevr. Laroche, de hh. Baudet, Chapsal, voorzitter van het Fransch ko- miteit voor tentoonstellingen in het bui tenland, Magre, sekretaris-generaal bij het voorzitterschap van de Republiek, enz. enz. Begroeting in het Zuitstation De toegang naar het perron, waar langs de trein naar Parijs gerangeerd stond, was afgezet door politie en gen darmen. Een kleed was gespreid van bij den ingang lot waar bet presidenCiccl riijtuig ingeschakeld was. Hij onderhield zich op; het perron nog eenige oogenblikken met de personen, die hem bij zijn bezoek te Brussel had den vergezeld en nam vervolgens af scheid. Wij kunnen nu niét meer achter uit Een verklaring van de keizerin van Ethiopië Addis-Abeba, 26 Aug. De keizerin van Abessynië heeft aan den vertegen woordiger van een persagentschap vol gende verklaring afgelegd Sedert zestien dagen vast- en bid ik aanhoudend voor den vrede in Ethiopië en in de wereld. Ik zou op alle vrouwen der aarde een beroep willen doen opdat zij hunne gebeden met de mijne veree nigen :*Ik -bid voor den vrede, maar in dien niettegenstaande al mijn pogingen de vrede toch moest worden verstoord zou ik de eerste zijn om mijn volk tot verzet tegen den overweldiger aan te sporen. Ik zou handelen zooals de door luchtige keizerin Ta it au< destijds ge handeld heeft.» Men weet dat keizerin Taitou. die in 1918 overleden is, vocht aan dé zijde van haar gemaal in den veldslag van Adoua. Zij had zich aan het hoofd van een regiment vrouwen gesteld, die de Abessynische soldaten volgden op het slagveld. Abesinjsch antwoord op het interview met Mussolini Een hooggeplaatst ambtenaar uil den kring der intieme medewerkers van den Negus, verklaarde in een com mentaar «op het Mussolini-interview Vroeger, in den zeekrijg, beschouw de men kaperij als de juiste methode van oorlogsvoering. Een zelfde methode vond toepassing, wanneer de machtigen der aarde hun territoriale verzuchtin gen wilden verwezenlijken. Iled.en ten dage echter, onder de be scherming van den Volkenbond, hebben ook kleine naties het recht, gehoord te worden. Het is mogelijk, dat Italië be sloten is, ondanks en tegen den Volken bond in, zijn plannen te verwezenlijken. Wij echter blijven vertrouwen in den Bond. Abessinie heeft de .overtuiging, dat het in staat zal zijn uit eigen kracht het land tot ontwikkeling te brengen in het schild gevoerd. Evenals de ande- le landen vindt Italië de «deur epen» in Abessinie. Nooit was ons land Italië vijandig gezind. Maar een fel en uiterst vijandig land zal eenieder tegen zich vinden, die de staalkundige souvereinitcit van Abessi nie zou willen aantasten

De Volksstem | 1935 | | pagina 1