11 Hel MoM iteijs spant de Kroon I De Melk Het Italiaanscb' Abessinisch Geschil Een weemoedige herinnering aan Koningin Astrid Moordpoging op Senator Long Socialistisch Protest tegen Minister Beman Het Beroepskrediet aan den Middenstand Woensdag SEPTEMBER 1935 iXXXXIe JAARGANG SUMMER 207 Kerkstraat, 9 en Si Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit Luiten het Arrond. AALST, j Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel r Rue do Richeleu, Parjis Bank Buiding-King-sway, 20 Londres W. C. 2. j— II. Emilianus Zonop5,21 Zon af 6,13 V. M. 12 L. K. 19 Bekwaamheid der leerlingen van de Katholieke Scholen door officieels examens bewezen. Middelbaar Onderwijs: Dit jaar 1935 werden 4 koloniale wedstrijden door den staat ingericht in 1) de middelbare scholen van lage- ren graad (handelsklassen) 2) de lagere normaalscholen 3) het mid delbaar normaal onderwijs 4) het middelbaar onderwijs van den hoo- geren graad. Uitslag In allo vier die soorten van onder wijs werd de 1® prijs behaald door het vrij onderwijs slechts in eén van de vier is ook een leerling van het officieel onderwijs die saam met een leerling van het vrij onderwijs den 1® prijs behaalde. Getal [prijzen behaald Vrij onderwijs 1° wedstryd 40.; 2® wedstrijd 20 3e wedstrijd 7 4® wedstrijd 17 totaal 84. Officieel onderwijs 1® wedstrijd 27 2® wedstrijd 3 3e wedstrijd 3 4® wedstrijd 16 totaal 48. Punten gewonnen op 100 leerlingen Vrij onderwijs wonneu meer dan 80 30 leerlingen; meer dan 70°/o 20 leerlingen. Officieel onderwijs wonnen meer dan 80 11 leerlingen; meer dan 70 15 leerlingen. De Melkweek die begint op 15 Septem. ber is de beginperiode onder dewelke jeen intense propaganda wordt gevoerd [om 'het verbruik van consumptie melk lie doen verhoogen in ons land. Het blijkt uit regelmatig genomen in_ lichtingen dat «ons volk niet zeer veel lm elk in natura verbruikt. Onider melk overgegaan tot de definitieve samenstel. Een vergadering van dö beperkte com. missie tot regeling van het Italiaansch- Abessynisch conflict Genève, O September. De beperkte commissie mn den Voilkenibondsraad gelast met bet opzoeken van een op-los sing- van het Italiaansch-A'b-essyhisch conflict heeft een vergadering gehoor den onder voorzitterschap van den Spa&nschetn afgevaardigde Madaria-ga. De commissie heeft een einde gemaakt met het onderzoek der stukken van het dossier en met de vo-orafgaande bespre kingen -en -onderhandelingen en een zeer beperkt ondercomiteit aangeduid ermede gelast de documentatie samen te brengen die tot hiertoe te dezer- zake werd bijeengebracht. Anderzijds heeft de voorzitter Mada- rïaga, althans naar men zegt, van zijn collega's de toestemming gekregen, ju risten die thans te Genève vertoeven -over de zaak te raadplegen en vooral no. pens- de rechtskwestie in het conflict 'souve-rèi-niteit der staten, het vraagstuk der mandaten, enz. Aan de pers werd g-e-en mededeelinlg verstrekt. De beperkte co-mmissie zal heden Dinsdag, een nie-uwe vergadering hou den. De kwestie van het Beiand-Keiloggpaot verdaagd G.enève, 9 Sept. Naar aanleiding van het f-eit dat de voorzitter van den Vólkénbondlsiraad had voorgesteld de kwestie van het in (overeenstemming brengen van het Briand-Kellioigpact met het volkenbond spaic,t te verdagen naar een volgende zitting, heeft de Belgische vertegenwoordiger Henri Rolin .h-et voorstel gedaan de kwestie te verzen-' den naar de juridische commissie van de Volkenbondsraad, dit om .de mogelijk heid te onderzoeken of de -bevoegdheid van de speciale commissie die deze kwestie bestudeert niet zou kunneni 'Uit gebreid worden. De Raad heeft besloten het voorstel van den Belgisch-en vertegenwoordiger' over te maken aan het bureel van den Raad. De defintleve samenstelling van het bureel van den Volkenbondsraad Genève, 9 Sept. -In den loop van den avond heeft de Volkenbondsraad een vciltallige zitting gehouden waarop werd (Onder deze-n -titel zendt men ons uit 's Gravenhage het onderstaande, waar uit wel blijkt hoe diepen indruk onze lieftallige Koningin overal vetrwelde, 't Was in -Djocjakarta, een plaats m Midden Java (Neid. Oost Indie), -dat de grlaia.f en de. gravin de R-ethy aanwezig waren op een feestavond bij den prins Pakoe Alam, die 'ter eere van de fioioge ga-sten, een soirée gaf, waar enkele fragmenten uit oen Waja-nigvoorstelling vertoond werden. Op dien avond was ik, ook een der genoodigden, in de gelegenheid de lief tallige Koningin Astrid van nabij gade te slaan, 't toonbeeld van eenvoudige iclharme zboials ze: daar zat in haar kleed van -ou de-rose satijn en zich met haar groot wit struisveeren waaier koelte toewuifde, terwijl ze belangstellend keek -naar een wjajangdansi, uitgevoerd door twee j-onge mannen, waarvan de 'een de zoon was van den gastheer, de prins Pakoe-Aliam. •De dans was interessant genoeg om de liooge gasten belang in te boezemen, de z-oon van den gastheer werd na af loop gelukgewenscht, waarbij de kun- istige hoofdtooi, die de jonge man droeg zeer werd bewonderd. I Op dienzelfden avond kreeg Koningin Astrid als souvenir, een mooi juweelen doosje van schildpad met zilver be werkt, in Djociakarta veirvaardigd. 't Trof mij teren bijzonder, met welk een kinderlijke blijdschap, de d.oos ont vangen en telkens weer bekeken- werd. Ze toonde zoo lief en spontaan haar in genomenheid met dit eenvoudig ge schenk. Door dien eenvoud, die lieftal ligheid nam ze ieder der aanwezigen voor zich in. En ik weet zeker, dat even. jailsi ik, allenl die aanwezig, waren op dien avond, bij 't vernemen van die wreede tijding haar, voor den geest zul len halen, zooals ze daar zat, jong en stralend, toonbeeld vtap gelukkige vrouw en met mij zullen ze allen smart, ge voelen hij de gedachte, dat die- lieve vorstin, die lieve Astrid voor altijd heengegaan. M.E. FR. H. Door twee kogels getroffen New-Yiork, 9 Sept. Toen senator Huey Long, de' «diktator van Louisiana» door den ondergrondsche gang stapte, die liet paleis van den Seniaat met dat van de Kamer verbindt, vuurde een on bekende twee - revolverschoten op hem. De aanrander werd dadelijk door po. licieagenlen neergeschoten. De senator was door twee kogefs in de maagstreek getroffen en spuwde bloed. Hij werd naar een kliniek overgebracht, waar hij een toloedovertapping onder ging. Naar verluidt weird geen enkel le vensorgaan geraakt en heeft de senator zijn volle bewustzijn behouden "(in natura verstaat men niet enkel de (melk die gedronken wordt, ma-ar tevens deze die in keukenbereidingen wordj, aangewend. In Belgie is het mclkverbruik slechts .200 grammen per inwoner en per jaar [terwijl in andere landen, zooals in En. getand en Zwitserland dit 800 en 900 gr. bedraagt. De laatste jaren is er zelfs in ons land een neiging tot melkvenbruiksver- mindering vast te stellen. Houdt men nu rekening met het feit ■dat de kleine kinderen noodzakelijker wijze meer dan 200 gr. melk per dag verbruiken, dan kunnen wij aannemen dat, de volwassen personen zeer weinig gebruik maken vian dit eerste klas voed sel. De melkvoortbrienging is in «ons land zeer groot. De 963.000 melkkoeien geven nagenoeg 3 millard liters per jaar ,waarv;an slechts- 626 millioen literis in natura verbruikt worden. Een ver bru iksverhooging van slechts 50 gr. per (inwoner en per jaar zou de consumptie 'doen stijgen miet ongeveer 150 millioen Uit ens, hoeveelheid die de dreigende overproductie zou tegengaan. Het lanid staat dus voor volgend vraagstuk de inwoners verbruiken niet in een. voldoende hoeveelheid melk ling van het bureel. Werden gekozen: Frankrijk, 46 stem men: Engeland, 41 stemmeni, Italië 41 stemmen; Spanje 38 stemmen, Belgie en Mexico, elk 30 stemmen en Rusland 29 stemmen. De zes andere ondervoorzitters van den raad zijn volgens het reglement, de voorzitters van de groote commissies' die als volgt werden aangesteld Eerste commissie (Juridische en constitutioneele kwestiën)de li. Lim-! burg van Nederland; Tweede commissie (Economische en' Financieele kwestiën) de h. Zawadzki vahi Poleii; Vierde commissie (Budget)"; de h. Radiulesco van Roemenie; Vijfde commissie (Humanitaire en Sociale kwestiën)graaf Appony van Hongarije; Zesde commissie1 (Politieke kwestiën) de h. dè Valera van Ierland; De commissie van de dagorde: de h. M-ottac vani Zwitserland. Zooals men weet werd in de morgen zitting besloten de derde commissie, die zich tof, hiertoe bezig hield met Wape- ningskwestiën, niet samen te stellen. Concessie Abessi-nie Kroonraad te Addis.Abeba Addis Abeba, 9 Sept. Den gehee- len nacht heeft de kroonraad te Addis ri; ii,! Abeba vergaderd, en na afloop1 hebben oen hwge voedende w,aarde bezit en buitcn^ndsch'e zeer gemakkelijk verteerbaar is, terwijl: raadgevers en a.fge-l vaardigden van Abessinie te Genève1 zij andere waren aankoopen die minden i I nieuwe instructie ontvangen, volmaakt zijn en die een duurdere voe-l n P De negus-verklaart zich bereid om in dnigseenheidsprijs hebben. het, belang van den vrede aan den Vol- Om dezen toestand te verhelpen be- kenbond concessies te doen, in dien zin, sloot de Minister van Landbouw een dat in de Abessynsche regeering -nog Melkweek in te richten. Dez-e Melkweek,, meer buitenlandsche raadgevers worden nn 'ook daarna, zal het inrichtend Co- opgenomen, die zoowel Europeanen als mit.eit al 't mogelijke doen om d-e»n ver-' Amerikanen z,ouden kunnen zijn. bruiker te overtuigen van al de voer-De negus behoudt zich het rie-cht voor deelen die vertoonden zijn aan een hoe-1 de door den Volkenbond voer te stellen1 gere melkcoinsumptie. Terzelfderlijd zal candidaten al dan niet aan te nemen.' hef Comité zich richten tot d,en produ- Elk mandaat, dal. de souvereiniteit en centl veehouder en tot den tusschenhan- do onafhankeilijkheid zou ku'ninen aan.' del 'opdat deze aan den verbruiker zui- tasten, wordt van de hand gewezen, vere melk zou aanbieden van toestoj Om echter ook aan Italic bepaalde hoedanigheid. concessies te verleeuen, verklaart de Deze werking zal de denkwijzen en'negus zi|f'!h b*rpid de grens van Oj gewoio-nte-n moeten veranderen en zal dus van langen duur zijn en volhar dend. Onder deze voorwaarde slechts Door die gemeente Gcntbrugge zijn -openbare Werken uitgevoerd, welke vooral het bestrijden den werkloosheid ten doel hebben. Het gemeentebestuur had gerekend op een toelage van -onge. veer 55.000 fr., w;aarop zij meende recht te liebben krachtens de koninklijke be- isl-u'it-en betreffende het tewerk stellen van werkloozen. Minister Deman heeft beslist, dat aan de gemeente Gentbrugge geen de. min ste toelaigie- zal worden verleend. Als oorzaak schijnt, het feit te igelden, diat de gemeenite de uit te voeren werken niet in -openbare aanbesteding heeft uitgege. ven en dat zij de tewerk gestelde werk loozen niet heeft laten aanduitieni in de voorwaarden door de koninklijke be- sluitetn en miini!s|ter"ieele londerrichtin^ gen gesteld. De socialistische burgemeester, heer Van Sweden, heeft een klinkenden pro testbrief aan heer minister Deman ige. zonden om hem de ontgoocheling te la ten kennen van het Gentbrugsobe ge meentebestuur. Met sp.ijt zullen do socialisten van Gefritbruigge moeten vaststellen, dat er een noig al breed verschil toestaat 'tus- 'Sichen h-et «plan» voor: minister D-emiajj. en de administratieve bureaucratie van het departement van Werkloosheidsbe strijding, waarvan' de vader van het plan het hoofd is. Ondertu'S'srhen heeft de gemeente Gentbrugge de heer minister uiige- noodigd persoonlijk eens waan de uitg.e voerde werken te komen kijken, om zich aldus mot erigen oogen te overtuigen dat het gemeeniebéstuur wel degelijk op de geweigerde toelage mag aanspraak ma ken. Minister. Deman heeft laten weten dat al zijn tijd me ingenomen is, maar dat hij later een's zal zien... mag men hopen op gunstige uitslagen. don bepaalde tegemoetkomingen, te j doen. Bovendien wil hij- Italië toestaan een Zie hiernevens. 'straatweg aan te leggen van de grens van Eritrea naar Goudar. Ten slotte zouden ook het w-egen- vfaagstuk van Addis Abeba en do- bouw van een.' haven lei Assab. waarover reeds in 1928 onderhandelingen waren ge voerd, tot onderwerp van besprekingen worden gemaakt. Dcize nieuwe voonsiellen worden, naar met nadruk wordt verklaard gedaan, om nogmaals uitdrukking te geven aan den vredeswil van den negus. Een onlangs genomen foto van senator Huey Long. Wie de dader is New-York, 9 Sept. De aanrande van senator Long is een geneesheer uit Baton-Rouge, Dr. Weiss-, specialist vo-or neus- en keelziekte." Hij is de schoonzoon van Kamerlid Pavy. Hij is 31 jaar oud. Er bestond een samenzwering New-York, 9 Sept. Eenige weken geileden, had Long in den Senaat te Washington verklaard, dat hij kennis had van een samenzwering tegen hem op- touw gezet, maar dat hij deze niet ernstig -opnam. Tot nu toe 'hoeft het onderzoek niet uitgemaakt of Dr Weis«s in deze samen zwering betrokken was. Naar verluidt, waren de samenzweer ders in een hotel te New-Orleams bijeen gekomen, en was de broeder van Long's setoretari's er in gelukt hun beraadsla gingen op gramofooniplaten iop te ne men. Een hunner had gezegd: «Ik ben bereid «trooitje te trekken om t-e zien wie Long mio-et doodoni. Een man. een wapen en een kogiei volstaan.» Walmsley, burgemeester van New- Grleans en Long's doodsvijand, zou aan deze vengadering deelnomen hebben. De plannen van Long. New-York, 9 Sept. Senator Long had een 'buitengewonen zittingstijd van de Kamer van den Staat Louisiana bij eengeroepen om verscheidene ontwer pen te doen goedkeuren, die zijn dikla- tuur nog zouden versterkt hebben', zoo- al3i de opsluiting van de vertegenwoor digers der bondsregeering die «-ongrond wettelijke» wetten zouden willen doen eerbiedigen, en de verplichte aangifte van de wapens in liet bezit van parliku- liere personen, waardoor feitelijk allo wapens ter beschikking van den dikta tor zouden geweest zijn. Toestand van het slachtoffer Baton Rouge, 9 Sept. Long's toé-« •stand is zeer ernstig. Ruim 100 van zijn aanhangers hebben zich voor bloed transfusie beschikbaar gesteld, gen vliegtuig werd gechartecrd, om een dok ter te halen van de s ta a turii ver si teil, -van Louisiana "Volgens nadere berichten v ree zén de doktoren echter, dat de verwondingen buikvliesontsleking tengevolge zouden kunnen hebben. In de straten van Baton Rouge heers ebt de grootste verwarring. Het verluidt, dat generaal Rey Fleming de mobilisatie heeft gelast van een bataD» jon n-ationaal-gardistcn, om de orde te handhaven. Tot dusver zijn twee compagnieën natlonaal-gardisten in de Jackson Kay- kazerne gemobiliseerd. Do vrienden van Long verklaren in- tuS'SChen, dat er van mobilisatie" geen sprake is en ook niet behoeft te zijn «wijl de toestand van den senator ab soluut geen reden geeft tot bezorgd heid». Het departement van den gouverneur Allen heeft laten verklaren, dat de par lementaire werkzaamheden gewoon zul. len worden voortgezet. Baton R-ouge, 9 September. Het on derzoek van Long heeft aangetoond, dat de kogel de maag heeft dioorboord. Er. bestaat groote bezorgdheid, daar men met de mogelijkheid moet rekening hou den, dat de kogel vergiftigd was, waar door een inwendige bloedvergiftiging kan. optreden. Het lijk van Dr. Weiss, den pleger van den aanslag, een verbitterden tegen stander van Long vertoont 40 kogel- wonden. Ook in politieke kringen te Washing ton heeft het bericht van den aanslag op Long de grootste opwinding veroor zaakt. Van regeerjngswegei wordt medege deeld De kredietinstellingen dooT den etaM tot stand gebracht, ten dienste van de-n middenstand (tijdelijk krediet- fonds ten behoeve van den middenstand klein beroepskrediet, krediet voor- am bachtsmateriaal) hebben tein doel oan handelaars en industrieelen, o«nder voordeclige voorwaarden, de voor den goeden -gang van hun bedrijf nootiige. voiorschotten te verstrekken. Men heeft bevonden dat tussehenper- sonen aan de belanghebbenden hun diensten aanbieden, zoogezegd om liet verkrijgen va-m deze kredieten te verge makkelijken. Zij vragen daarvoor vaak een bovenmatige vergoeding. De re«- geering onderzoekt thans welke maat regelen dienen -genomen o-m aan dit on geoorloofde gedoe een einde te stollen. Inlusschen wordt er andermaal aan herinnerd, dat bewuste m-stellingen niet mogen ingaan op eenigerlei aan vraag uitgaiaude van derde personen. Geen politieke of andere aanbeveling kan hier dienstig zijn. Al de gepast^ inlichtingen omtrent de tot het verkrij gen van knediefen te vervullen formali- feilen, worden taan de belanghebbenden: verstrek! door de instellingen zelf. do-or het ministerie van Ekoniomische Zaken en door hel ministerie van Financiën. Het laatste model der Engelsche vlieg booten, speciaal ingericht voor bombar dementen, gewicht S ton, bemanning B leden, er zijn bedden en een keuken aan boord, het toestol bereikt een snelheid van 150 mijl In hot uur.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1