CNM1 Burgerlijke mobilisatie In Italië oorlogsrede van Mussolini. Kerkstraat 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. OCTOBER 1935 Hel Abessinisch bericht Tegenspraak te Rome Het gewichtig oogenblik nadert Sir eengeluid en Klokken kondigen de mobilisatie aan Be Duce zal spreken Be Redevoering van Mussolini De algemeene mobilisatie in Abessynië afgekondigd Rebben nieuwe gevechten plaats gehad Weer mter dan 4000 Italiaansche Soldaten naar Abessynië ÏLXXXIe JAARGANG NUMMER 227 •Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, le Brussel Rue de Richeleu, Parjis e— Bank Buidinig-Kings-way, 20 Londres W. C. 2. H. Fraaciscus Zonopö, 54 Zon af 5,24 E. K. 5 Y. M. 12 Londen, 2 Okt. Men meldt uit Ad dis Abeba, aan het agentschap Reuter De Abessinische regeering bevestigt dat de Italiaansche troepen Abessinië zij.n binnengerukt, ten Westen van den Moessaliberg, maar geen enkel gevecht had plaats. De grens is op dit gebied niet duide lijk afgebakend. Te Rome wordt dit be. iricht echter tegengesproken. Militaire gebeurtenissen zijn evenwel •nakend. Home, 2 Okt. Hel ministerie van Pers en Propaganda spreekt uitdrukke lijk het bericht tegen volgens hetwelk Italiaansche troepen op Ethiopisch ge bied zouden doorgedrongen zijn. Het schijnt evenwel, dat gebeurtenis sen op militair gebied nakend zijn. Waar begint Abessi-nië Geneve, 2 Okt. Reeds Dinsdag, bad men te Gcn'èvc geruchten vernomen, volgens welke Italiaansche troepen de 'Abessinische grens zouden overschre den hebben. Een bevestiging van deze berichten kon echter niet verkregen worden, vermits men te Addis Abeba zelfs niet goed weet, boe 't met de zaken werkelijk gesteld is. Van oJTicicele Volkenbondszijdé werd in verband met deze geruchten ver klaard, dat. dr Ruiz Guinazu, de voor zitter van den Volkenbondsraad, den raad in spoedzitting zal bijeenroepen, zoodra een bevestiging zekerheid geeft. Het bevel tct de algemeene mobilisatie werd draadloos gegeven Sinds middag liep to Rome het ge rucht dat order tot de algemeene mobi lisatie van de burgerlijke fascisten zou, worden gegeven. i iPjoch de Italiaansche zenders hadden niet zooals gewoonlijk hun uitzendin gen op hel bepaalde uur stopgezet. Men wachtte dus af. Kort nadien wordt door den secretaris van de partij meegedeeld dat de algemeene mobilisa tie zou beginnen te half vier in den na middag. Hij voegde erbij dat. hij te half zes een andere mededeeUng zou doen. Doch te 3 uur werd medegedeeld dat. 'er belangrijke verklaringen zouden .worden afgelegd. Al de troepen van het garnizoen van Rome zijn geconsigneerd sinds dezen morgen. Scherpe maatregelen zijn ge troffen ter beveiliging van de vreemde gezantschapsgebouwen. De politiemacht fe Rome bestaat uit 10.000 man. Overal in Rome zijn wagens opgesteld met ra dio-apparaten opdat al de Italianen goed zouden hooren wat de overheden zullen verkondigen. Te half vier klinken de sirenen. De inwoners doen de rolluiken dicht en alle burgers haasten zich naar de verzamel plaatsen in weerwil van den regen die onophoudbaar ncerplast. Het eerste sirenengeluid duurde vijf minuten lang. Daarna werd nog tot tweemaal toe telkenmale drie minuten lang sirenengeluid gehoord. Dje groote klok van het Capitolium ging: aan. het bimbambommen. Het is de oude «Pata- rina klok die aan de stad Viterbo werd ontnomen en hergoten werd in 1803. Op hetzelfde oogenblik gingen over het heele land de klokken aan het lui den terwiljl tromgeroffel weerklonk. De algemeene mobilisatie beeft in het gansche land plaats. Volgens de eerste berichten zou zij ordelijk verloopen met militaire tucht. Rome, 2 Okt. De algemeene mobi lisatie dep burgerlijke -fascisten in gansch Italië is begonnen op Woens dagnamiddag te 15 u. Zooals vroeger werd medegedeeld moet die mobilisatie de aanvang zijn van het algemeen offensief ook in Abes sinië. Ruim 10 millioen man nemen aan de mobilisatie deel. Allen, hetzij bedien den, arbeiders, die lid zijn van de fas cistische organisatie, moeten op straat verschijnen in hun fascistisch pak en' Mussolini en den oorlog tegen Abéssi- nië toejuichen. Er wordt uitzondering gemaakt voor de arbeiders in de munitiefabrieken die mogen voortwerken. Het spreekt vanzelf dat, die mobilisa tie enkel bedoeld is cm indruk te maken op de gansche wereld en kond te maken dat gansch Italië achter Mussolmi slaat. De vergoeding aan de vrouwen van gemobiliseerde soldaten Rome, 2 Oct. Met ingang van 1 October wordt aan de vrouwen van ge mobiliseerde soldate-n 3 tot 4 lire per dag steungeld gegeven dus 10 frank per dag. Rond 6 ure komen de formaties sa men op vier groote pleinen le Rome. Een reusachtige menigte heeft zich in beweging, gezet. Luidsprekers roepen over het volk De algemeene oproep moet zeker de oogen opehen aan allen, ook aan hen, die gedacht hebben dat hun belangen zouden geschaad worden en die Italië den we,g wilden afsnijden. Italië is te klein voor zijn volk'. Het plein voor het paleis van den Du ce ziet nu zwart van de mensclïèn. De avond is. gevallen en olielampjes zijn op vele plaatsen aangebracht. Op den toren rechtover het paleis zijn schijnwerpers ontgloeid en ver-1 lichten bel het balcon waarop Mussolini! moet verschijnen. Reeds zijn door den partijsecretaris aanduidingen gegeven door de radio om het volk aan te wijzen hoe het de stra ten moet verlaten en op welke wijze \olksopeenhoopingen vermeden kunnen worden. Troepen voor Cost-Afrika. Men bemerkt hier ee.n groepje soldaten bij hun ver trek te Rome. De trein werd met fascistische strijdleuzen beschilderd. Het was vijf minuten na half zeven toen Mussolini, onder donderende toe juichingen, verscheen op liet balcon van het Paleis om de volgende redevoerin gen uit te spreken Zwartliemdcn van de Revolutie, mannen en vrouwen van Italië, Italianen verspreid ever heel de wereld, aan de andere zijde van de grens en over de oceanen, luistert. Een plechtig uur voor de Partij is geslagen. Twintig millioen Ilalianen zijn op dit loogenblik samengestroomd op de voor naamste pleinen van Italië. Het is de reusachtigs te betooging. die ooit. in de geschiedenis der mensclilieid beeft plaats gehad. Twintig millioen dat, een enkelen wil heeft. Hieruit, blijkt dat Fascisme en Italië één zijn en onscheidbaar. Slechts zwakke geesten vermogen de ze waarheid le ontkennen en er allerlei illusies voor in de plaats te zetten, om dat. zij het Italië van 1935 nog niet kennen. Sedert het, begin van deze maand gaat het rad van het noodlot naar zijn onafwendbare beslemming en deze laat ste uren is het rhytbme er van versneld en kan bet. zeker niet meer worden te- ge ngehoiub'n Niet alleen hei, leger marcheert naar zijn bestemming, maar 44 millioen Ita lianen marc-heeiien mee. Die 44 millioen Italianen zijn allen een, wijl zij bedreigd worden door de grootste onrechtvaardigheid, deze der weigering van een plaats onder de zon. En in den Volkenbond, in plaats van dat recht te erkennen, spreekt men van sancties. Ik weiger te gelooven dat het Fran- sche volk zich zal vereenigen met die sancties. De 6000 dooden van Bligny die gé vallen zijn onder de bewonderende kre ten van den vijand, zullen sidderen on der de aarde waarin zij een laatste rust plaats hebben gevonden. Ik weiger ook le gelooven, dat het Engelsche volk zijn bloed zal willen vergieten voor een Afrikaansoh land dat algemeen wordt beschouwd als een bar- baarscb volk, dat niet waardig is een plaats- le bezitten onder de beschaafde volkeren. Ik herinner aan de bewondering en aan de beloften in 1915, toen Italië zijn lot verbond aan dat. der geallieerden. Maar toen de vrede werd geteekend en Italië 670.000 mensehen had verlo- en meer dan 2 millioen verminkten achterbleven, ontving bet slechts de kruimels van de ontzaglijke buit. Dertien jaren hebben wij geduldig gewacht en inmiddels werd de kring rond ons* meer toegehaald, en dreigden wij meer en meer te verstikken. Lier tig jaar hebben wij geduld beoe fend ten opzichte van Ethiopië. Nu is het genoeg (Wij zijn niet blind voor de toekomst. Tegenover economische sancties zul len wij met dicipline antwoorden, met soberheid en met opofferingen. Tegenover militaire maatregelen zul len wij militaire maatregelen stellen. Een volk dat zijn oer h'oogacht en zijn toekomst bewaakt kan niet anders ban. delen. Ik verbond mij plechtig tegenover liet Italiaansche volk alles te doen, opdat dit koloniaal conflict geen Europeesiche uit breiding krijgt. Het Italiaansche volk is fascistisch, Italië van Vittorio Veneto, Italië van de Revolutie, slaat recht Moge uw kreet ten hemel stijgen om geboord te worden door onze soldaten in Afrika, die gereed staan om te vechten en dat die kreet een waarschuwing moge zijn voor onze. vijanden. Het is een kreet van rechtvaardig heid en* van victorie Meer dan 300.000 menschen waren verzameld op liet plein voor MussoTmis paleis en hoorden geestdriftig naar de redevoering, die op' luid gejuich werd onthaald. Alle geruchten betreffende gevechten gelogenstraft. Rome, 2 Okt. Men doet in bel mi nisterie van Buitenlandsche Zaken op merken, dat de Italiaansche troepen er zich toe bepaald hebben zekere bewegin gen uit le voeren, met. bet doel betere verdedigingsstellingen in te nemen. «Deze bewegingen zijn- liet gevolg van de uitdagende en aanvallende houding van de Abessiniers» zegt men. Men wijst er in hel bijzonder op, dal, de Abessi nische, troepen zich niet zouden hebben teruggetrokken op 30 km. van de grens, zooals zij zouden willen doen gelooven. De Ifaliaansehe voorposten kunnen op verscheidene plaatsen de Ethiopische soldaten zien. Men logenstraft alle ge ruchten, volgens dewelke reeds gevech ten zouden plaats hebben gehad. Verder doet men ook opmerken, dat de burgerlijke mobilisatie, die Woens dag in gansch Italië plaats* .had, niets gemeens heeft met een militaire mobi lisatie bestemd voor Ethiopië. Een Japansche militaire zending In Abessynië. Levering van Japansche mu-nitie ,aan Abessynie. Londen, 2 Oct. Uit Scliangai wordt gemeld dat aldaar het gerucht loopt, dat een Japansche militaire zending haar Abessynie vertrokken is. Reuter meldt aan zijn kant dat Hij uit zeer betrouwbare bron vernomen heeft dal. 16 Japansche officieren langs Scliangai zijn gepasseerd op 30 Juli en zich ingescheept hebben aan boord' van het stoomschip «Hakoesan Maroe», tér bestemming Aden. Aan bun hoofd stond een officier van den Japanschen militai ren staf. Het schip vervoerde ook een groote hoeveelheid munitie. Japan logenstraft stellig dit bericht. Doch Reuter verneemt nu uit Addis Abeba dat 100 Japansche officieren te Britsch Somaliland zijn aangekomen en zich naar Addis Abeba zullen begeven. De Italiaansche aanval zou tusschen 5 en 10 Oktober beginnen. Uit Duitsc-he bron wordt gemeld, dat de Abessynisdie overheden den Italiaan. sclven aanval tusschen. 5 en 10 October verwachten. De Italianen zouden begin nen met het bombardement, van de spoorlijn en van de radiostations van Harrar en Addis Abeba. Addis Abeba, 3 October. .Pionder- dag morgen heeft de Negus dc Algemee ne Mobilisatie voor gansch het land af gekondigd. Docden in het Italiaansche leger. Rome, 3 October. - In het tijdperk van 31 Augustus tot. 30 September wer den 160 sterfgevallen aangestipt bij de Ilaliaansclie troepen in Oost-Afrika. 16 Italiaansche duikbooten in de Roede Zee. Men meldt dat 16 Italiaansche onder zeebooten in de Roodc Zee voor anke? liggen om munitie en krijgsmateriaal te onderscheppen dat door andere landen.' naar Abessynie wordt gezonden. Anderzijds wordt gemeld dat op de kust van Franscli Somaliland ten N. van de haven van Djiboeti twee geheimzinni ge schepen1 werden opgemerkt die geen. vlag voerden. Men gelooft dat zij ge we-, ren aan boord hebben. Genève, 3 October. Heden voor middag is te Genève uit Addis Abeba volgend bericht ontvangen DEZEN MORGEN HEBBEN NIEUWE KRIJGSVERRICHTINGEN AANVANG GE NGMEN. VERSCHILLENDE KLEINE PLAATSEN WERDEN GEBOMBAR DEERD. ER ZIJN VELE SLACHTOF FERS ONDER DE BURGERLIJKE BE VOLKING. Om 1 uur na middernacht wordt uit Napels nog gemeld dal, de pakketboot «Umbria» met 150 officieren en 2.000 soldaten aan boord naar Mas-ouali is vertrokken. De pakketboot «Briancomano» lichtte eveneeps het anker met 150 officieren en 2.000 soldaten aan -boord. De stoomer «Lugana» zou in den la ten avond met. materiaal aan boord eveneens naar Ma^souah vertrekken. DE BRITSCHE KONING ONTVANGT ZIJN MINISTERS VAN BUITENLAND-* SCHE ZAKEN EN VAN OORLOG. Londen, 2 Oct.. Een groote beCeë- keni& wordt gehecht aan bet. onderhoud dat de Koning van Engeland Woensdag morgen gehad heeft met zijn ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog sir Hoare en Lord Halifax. Die ontvangst had plaats voor de ver gadering van den ministerraad. Men verklaart evenvel dat dit gesprek geen verband houdt met de vergadering van de ministers*. Geen uitbreiding tot een Europeesch Konfiikt Eens te meer en op de krachtdadigste' wijze heeft Mussolini bevestigd dat hij voor alle Italianen de heilige verbinte nis aangaat, dat deze allen hun best zul len' doen om te vermijden, dat een kolo niaal konfiikt den aarti en de draagwijd te zou krijgen van een Europeesch kon- flikt. Het Komiteit der XIII bijeengeroepen Geneve, 2 Oct. :P,e h. Madariaga heeft legen hedennamiddag het Komiteit dep XIII bijeengeroepen, waarvan, hij voor zitter iS. ':i Aan de agenda van de zilting staat het Italiaansch-Abessinisch konfiikt, en liet verslag aan den Yolkenbondsraad in verband met art. 15. DE ALGEMEENE MOBILISATIE IN ABESSYNIE,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1