De Oorlog iri Abessinië H. Karei Weilsr, Gouverneur van Oost-Vlaanderen, overleden De Melk in de School Kalmte ©p 't Front Opslurping der Werkloosheid JiXXXlé JAARGANG. NUMMER 236 Kerkstraat, 9 en Si Aalst, Telefoon Ü4. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten J^et Arrond. AALS'JJ i Agentschap HAVAS, Adolf Maxlajin J3, te Brussel Rue de Rlpheleu, parjis Bank Buidinig-Kingsiway* 20 Londres LW, C. 2. Maandag 14 October H. Calixtu»- Zon op 6,C9 Zonaf 1T,04 Dinsdag 15 October 1935 H, Therasia Zon op6.ll Zon af 17,02 L. K. 19 N. M. 27 GENT, 14 October. Hedeii ochtend 'fsi de "heer Karei Weyler, gouverneur, yan Oost-Vlaanderen, overleden in den ouderdom van vijf ën zestig jaar. Heer Be "Vos, arrondissementscommissaris: van het arrondissement Gent- Eekloo, en sedert enkelen lijd dienstdoend gouverneur, heeft een proclamatie igericht tot de inwoners van onze provincie, waarin het overlijden van den heer [Weyler wordt bekend gemaakt. M. Karei Weyler werd geboren té Antwerpen den 30 December 1870. In 1892 promoveerde hij tot Doe ter in de Rechten. In de politieke wereld heeft hij talrijke zeer belangrijke functies vervuld. Van 1908 tot 1929 maakte hij deel uit van den gemeenteraad der stad Antwerpen. Tijdens den oorlog 1914-1918, was hij titularis van het Schepenambt van On derwijs, en van 1918-1922 van Schoone Kunsten. De Senaat telde hem onder ha re leden van 1922 tot 1929. Toen werd hij door Koning Albert op voordracht van den minister van Binnenlandsche Zaken, tot Gouwheer der provincie Oost- [Vlaandereh genoemd. Vacantie. De kinderen onbezorgd voor 't hui dig uur gaan na lange, kalme en rustige nachten spelend oVer berg en dal. De zon1 verbronst hun aangezicht.On der de scherpe lucht blozen hun wari. gen. Het geluk straalt uit hun oogeü. ■Hun jonge spieren rékken zich onder de inspanning van het gaan of van een liefhebbend sport. Benijdenswaardig ll-oonen ze de schoonste levendigheid,den besten eetlust. Gelukkig zijn ze vrij te leven. Verheugd slaan de» ouders ze gade. Wat een aangename tijd, de vacantie- tijd Schooltijd. Maar al deze kinderen, die het heden zoo druk hebben met een sfrandprijs- lcamp of wat anders, zullen weldra hoo- ren zeggen Op de aarde doet men nog wat anders dan spelen Het werk is een deugd en een! plicht voor allen» Ik weet niet of ze alsdan het leven aangenaam zullen vinden Maar kranig zullen ze raket en bal Haten vallen om de boeltentasch tonder den arm te nemen en voor zwarte -^schrijfborden te gaan zitten. Zij zullen niet meer de wijzers rond slapen. Het ontbijt zal haastig en zonder groot en eetlust, voorbij gaan. Tenzij in huishoudens waar orde en stiptheid heerselit. Ouders en meesters zullen van een anderen kant in een onophoudend aan dringen, de kinderen uitnoodigem tot de tafels der wetenschap. Taaie dikke boeken zullen ze, blad. zijde na bladzijde, hoofdstuk na hoofd stuk, te leeren hebben. En uw goede maaltijden, o Moeders met liun overvloedige burgerlijke ge rechten, zullen ze niet. meer lus-ten. Onoogenschiljnlijk zullen hun ruggen overwelven. Onachterdochttg zullen hun breinen Verduisteren. En hun gemelijk -humeur zal u allen diep bedroeven. Gij zult misschien zeggen Het 'on derwijs i-s, denk ik, slecht ingericht, het programma veel te veel overladen, en het uurrooster slecht opgesteld. De school is niet voor mijn kind ge maakt, daar ze uitput. 1 Gij zult misschien ietwat, gelijk heb ben Maar, vermits het. kind naar school moet gaan, vermits, ondanks zijn schrale gezondheid het de velden m-oet verlaten om zich in de klas op le sluiten, waarom dan niet deze vermoei nissen voorkomen, waarom dan niet de slijtage van een studiejaar kostbaar aanvullen. Waarom dan niet vóór het 'eene een bijvoegend en voor het ander een aanvullend voedsel geven. Het volstaat met een weinig iets, doch een gezond, krachtdadig en ge makkelijk verb'ruikbaar' voedsel. Moeders Wat aan uwe zonen geven? Een sandwich Vruchten Een lek kernij Moet men alle morgenden bij den pastei- of suikerbakker binnen loopen? Moet men aan het kind toestaan choi- coladé in de school zelf te koopen Neen, het is geen verzachtend, doch een degelijk middel dat het kind vergt. De noodlottige gevolgen van een da- 'gelijkschc snoeperij als kraolitmiddel behoeft geenszins bewezen. Minder nog moet het een geldverspil ling wezen. Misschien zou uw kind van een tasch melk bij de portierster kunnen genie ten Ja dit ware eenigszins veel beter dan dat alles, maar weinig kinderen hebben daartoe de gelegenheid. En ver- dor durf ik de reinheid van dit 'onder- dool der school betwijfelen. De schooljaren zijn soms. deze ya:n, besmettelijke ziekteii. Hoe worden die tassohen gewasschen? Mét'kokend water Met loopcnd water? Is de opgediende melk goéd gepasteu riseerd. Hef gedUóh't van melk te doen drinken moet nochtans- nie-t verwaarloosd wor den. Tusschen het morgenonlbijt so-ms 7 1/4 u. en het middagmaal dikwijls 12 Ys liggen er 5 lange uren. Een licht spoedig verteerbaar voedsel dat moeten ze hebben. De melk volstaat dus- heel goed. Zij is terzelfdertijd drank en voed sel. De Melk in de School. Op initiatief van den Heer De Sc-hry- ver, Minister van Landbouw, wordt "er tegenwoordig in Belgie een intensieve propaganda op touw gezet om de bevol king er toe te brengen meer melk te verbruiken. Met vaste besluiten ontworpen, staat het begonnen werk stevig. Die hoedanigheid der melk is het on derwerp een er bijzondere bezorgdheid. I)e wijze van uitdeeling zal veel ver beteren. Woldra, op de fabriek, -op de stelling, op de werkplaats, op het veld, op liet bureel, op het stadion... allen zullen melk drinken. In de school zal het kind melk drin ken. Wel ingerichte diensten zullen fun. geeren in al de school instellingen. De melk onderzocht zoo wel voor hoedanigheid als voor hoeveelheid, zal in zeer zuivere luchtdichte geslotene flesschen geleverd worden. Deze zullen slechts geopend worden bij het verbruik. De kinderen zullen met behulp van een rietje de melk uitzuigen. P,it eenvoudig aangenaam en goed koop' middel, verwijdert alle behande lingen met piottén en pannen, vermin dert den aan sommige kinderen iOiiaan- genamen reuk en geur der melk en vol staat voor een juiste verdeeling der rantsoenen. Deze uitdeeling zal, om het werk 'niet te hinderen en eene volledige vertering vóór het volgend maalftjd daar te stel len, eenige o ogenblikken voor den speel tijd van 10 uur gedaan worden. Het rantsoen zal in verhouding zijn met den ouderdom van toet kind. De melk zal aan den voorde-eUg,sten voorgeschreven prijs verleend worden. Aan de Ouders. Zegt niet Mijn zoon isi sterk. Hij heeft goeden eetlust.. Het is onnoodig dat hij melk drinkt Gij vermoedt geenszins wat geeste lijke inspanningen, wat lichamelijke vermoeienissen, dit schooljaar hem gaa.L -berokkenen.Waakt bij deze kracht- verspilling. Zegt vooral niet Mijn kind houdt niet van melk. Het kan geen drinken... Bij u ten huize misschien Maar in de school, beproeft het eens De waardigheid zal hem dezen afkeer doen overwinnen, indien er afkeer is... Schrikt niet voor deze kleine onkos ten, er zijn er zooveel anderen die loft- noodig, hoo-ger en zelfs nadeelig zijn en die ge enkel uit gewoonte iof bekoort door een klein vermaak met genoegen verspilt. Deze enkele centen eerder aan een flesch melk dan aan een snoeperij be steld zullen voor uw kind kostbaar we zen. lederen dag zullen ze hem helpen krachtig, gezond en sterk worden. Is dit niet een uwer vurigste ver langens. Vergeet niet. Wanneer bij de schooltijd, gij uw kinderen ter school vergezelt, vergeefi dan niet uw wensch, dc kinderen le zien deelnemen aa,n de melkuitdeeling. fflw De Meter-Bodart. HET GEVAL VAN GRAAF VINCI De geza-nt gevangen genomen Naar aanleiding van de vreemde hou ding, welke de Italiaansche gezant heeft aangenomen had de Amerikaansche ge zant Engert, een onderhoud met den Negus. Wat later had de Negus een be spreking met den Britse-hen gezant sir Sydney Barton. Inmiddels had de Duit. sche -gezant gesproken met den sekre- taris van den Negus. Na deze bespre kingen bezocht een hoofdambtenaar van ibuitenlandsclie zaken, Ato T'affai het gebouw van het Italiaansche gezant schap en deelde gfaaf Vinei mede dat deze nu een gewoon burger was gewor den en het gezantsbhap moest verlaten. Graaf Vinei en de militaire attaché Calderini, werden daarop onder gewa pend geleide naar de woning van een schoonzoon van den Negus vervoerd.Zij brachten daar den nacht door en er werd weelderig voor hen gezorgd. Daar er vandaag geen trein meer vertrekt,gelooft men dat de Negus graaf Vinei zal toestaan op de komst van den Italiaanschen konsul van Machalo te wachten. De Negus wil tot eiken prijs uiter ste maatregelen, welke Mussolini als een vijandige houding zou kunnen uit leggen, voorkomen. Volgens zijn kollega's heeft graaf Vinei de-n laatsten tijd teekenen gege ven van stoornissen in zijn zenuwge stel. Hij is minder vriendschappelijk ge weest 'tegenover kollega's met wie hij vroeger op den besten voet had ver keerd. Sommigen meenen dat graaf Vinei onjuiste voorstellingen aan Mussolini heeft gegeven van den binncnlandschen toestand in Abesöinie. - Men zegt bijvoorbeeld, dat de gezant Mussolini herhaaldelijk heeft doen we ten dat er onrust en ontevredenheid heerschen onder de stamhoofden en de provinciale gouverneurs en dat zij tegen den Negus in opstand zouden gaan. Aan den anderen kant wordt door sommigen geloofd dat graaf Vinei aan Mussolini -goede diensten kan bewijzen door vredesonderhandelingen te leiden wanneer de tijd daarvoor aanbreekt. GRAAF VINCI BLEEF OP PERSOONLIJK INITIATIEF ACHTER Rome, 13 Oct. Het Stefani-agent- schap deelt mede 't Het personeel van het Italiaansche ;geszantschap te Addis Abeba is naar Dzjiboeli vertrokken.De Italiaansche gezant graaf Vinci, is ge heel op persoonlijk initiatief .achterge- [blieven, in gezelschap van den militairen attaché,kolonel Calderini en den gezant schapssecretaris Grenet. Graaf Vinei wacht op' de aankomst van den Italiaanschen handelsagent te Magalo, die ieder oogenblik te Addis- Abeba verwacht kan worden. Alle andere berichteft, die over het verblijf van graaf Vinei te Addis Abeba verspreid, zijn uit de lucht gegrepen. IN DE SANCTIE-COMMISSIE TE GENEVE Genève, 13 Oktober. De sanctie commissie heeft heden Zondag haar werkzaamheden voortgezet. De financiieele experlen van Engeland, Frankrijk, Griekenland en Roemenie hebben vergadering gehouden tijdens dewelke een «voorstel» werd bespro ken ertoe strekkend, krachtens artikel 16 van het pact. financieelen druk op Italië uit'te oêftenen. De financieele commissie heeft daar na een voltallige vergadering gehouden, tijdens dewelke, na een debat met ge sloten dieuren, dc termen werden vast gesteld van dit. «voorstel» dat morgen aan de voltallige vergadering in de Commissie van 18 zal onderworpen wor den. Door dit financieel embargo wordt on middellijk aan de statcn.leden van den Volkenhond verboden. '1. Alle leeningen bestemd voor de Ita liaansche regeering en alle onder schrijvingen op leening in If.aliic of el ders uitgegeven voor rekening van de Italiaansche regeering. 2. Het verleenen van kredieten van banken of andere instellingen bestemd voor de Italiaansche regeering en het uitvoeren yan kontrakten van leeïnngen i "T DE ITALIAANSCHE LEGER1AFDEELING DIE ADOEA VEROVERD HEEFT. op Italiaansch grondgebied, levenals al le onderschrijvingen. 4. Het uitgeven van acties- of andere kapitalen bestemd voor personen of ver_ eenigingen op Italiaansch grondgebied, evenals alle onderschrijvingen op zulke uitgegeven acties of kapitalen in Italië of elders. 5. Alle kredieten, 't zij van banken of van andere instellingen, aan personen of vereienigingen -op; Italiaaascli grond gebied en alle voortzetting van lvet uit-1 voeren van kontrakten van bestaande leeningien ten voordeele van personen oi vereenigingen, 6. Het uitkeeren v.an alle saldo van leeningen of van acties of van kapitalen krachtens de kontrakten die nog, niet ten einde zijn geloopen. 7. De regeeringen zullen alle hooger opgesomde transacties verbieden, hetzij zij rechtstreeks worden afgehandeld of door bemiddeling van welke andere na tionaliteit ook. HET VERRAAD VAN RAS GOEKSA Volgens de officieele mededeeling is Haile Selassie Goeksa Zaterdagvooi- middag te 11,13 u. zi£h aan generaal de Bono te Goatit komen onderwerpen. Hij was gekleed in een khaki-uniform en vergezeld van verscheidene onder- hoofden. Zijn persoonlijk gevolg be stond uit 1500 manschappen, gewapend met jgeweren, 20 machinegeweren, 4 bergkanonnen en twee klein.e luclilaf- weerkanonnen. Deze troepen hadden zich nabij Adigrat verzameld. De dejac heeft zijn belofte van trouw aan Italië hernieuwd en zich gansch ter beschik king gesteld van den generaal. "Hij sprak de hoop uit dat zijn voorbeeld door meerdere Abessynische leiders zou worden gevolgd om ,aan de vredelie vende bevolking van het Tigregebied ru-S't, welvaart en rechtvaardigheid on der het Italiaansch regiem te verzeke ren. Zondag zou Generaal De Bono t-e Adoua de troepen schouwen en het ge- denkteeken voor, de in 1896 gesneuvelde, Italiaansche soldaten onthullen. Het, zuiveringswerk in het bezette gebied: wordt voortgezet. Een :afdeeling in-j landsch voetvolk, die met geweervuur bestookt werd, omsingelde den vijand.' dreef hen op de vlucht en doodde 22 manschappen, onder dewelke cCn sthm-j hoofd. Verder is er ,geen nieuws van het Somalifront. TWINTIG DUIZEND KRIJGERS BETUIGEN DEN NEGUS TE ADDIS ABEBA HUN TROUW Addis Abeba, 13 Okt. De goever, neur van de provincie Kambatta, gene raal Hachistoaoebi, is gisteren >-n de hoofdstad aangekomen aan het hoofd van 20.000 krijgers, die tot de strijd- lustigsten van het land behooren. Zij droegen lansen en speren. Met wilde ge baren en uitroepen trokken zij voorbij den Negus en betuigden hem eeuwige, trouw. De Negus zat op een gouden troon op/ hot balkon van zijn paleis en nam de woeste betuiging van aanhankelijkheid met een glimlach in-ontvangst. Ook de vrouwen van den stam waren meegekomen. Zij droegen hun zuigelin gen op den ruig en zwoeren den vorsfc dat zij voor hem wilden «sterven met haar kinderen, in den strijd tegen den vijand. ITALIË ZOU MET DE PROVINCIES HARAR. OGADEN EN TIGRE GENOE GEN NEMEN Parijs^ 13 Oct. Mevr. Tabouis schriijft in (Euvre» dat het gisteren in de wandelgangen yan den Volkenbond zeer de aandacht heeft getrokken, dat de medewerker van de «Reichspost», het officieuse orgaan van den Oostenrijk- «schen kanselier Schuschnigg, veel ge wag maakte van wat hij voorstelde als de laatste icischen van Mussolini niet1 betrekking tot Abessynie en de voor waarden, waarop de Duce ibereid zou zijn, de onderhandelingen aan .te krioo-< pen. Deze voorwaarden zouden bestaan in het afslaan door den Volkenbond van de provincies Harar, Oigaden- en Tigrë. aan Italië. Voor de eerste maal werd hierbij de verzekering gegeven, dat ïti dat geval de Italianen niet zouden op rukken naar Addis Abeba en verschil-, lende malen werd [er in de korte nota op gewezen, dat Mussolini zou« wenschen le onderhandelen binnen het raam van den Volkenbond. De Negus verzoekt om Roode Kruis-hulp De Negus heeft in een telegram aan hel bestuur van het Internationale Roo de Kruis te Genève een toeroep gedaan op de Roode Kruis-instellingen in de gansche wereld om Ahesstnie bij te staan. Zaterdag namiddag werd in het Kabi net van den Minister van Financiën, op initiatief van den heer Max-Léo Ge- r,ard eene vergadering gehouden waar aan 'deelnamen t de heer De Lattre, Mi nister van Arbeid en Sociale Voorzorg, de lueer Gottschalk, Voorzitter van het Bestuurscomiteit van den Nationalen Dienst voor Werkverschaffing en Werk loosheid, drie andere ledien van dat Co- miteit en de Commissarissen van den Minister van Financiën en van den Mi nister van Arbeid en Sociale Voorzorg bij dien dienst. Die conferentie heeft de aanhangig gebleven vraagstukken ond«erzocht wet betreft de administratieve structuur van den Nationalen Dienst, namelijk diegene betreffende de aanwerving van de agen ten. Het. algemeen plan van de voorgenot men reorganisatie word goedgekeurde Daaruit zal een belangrijke bezuiniging aan personeelkoslen voortvloeien. Er, blijft nog het eigenlijk barema te bepa len. Een definitief akkoord zal éerlangi tusscihenkomen. Overeenkomstig artikel 17 van het ko ninklijk besluit van 31 Juli 1935, wordt het barema van de bezoldiging eri t'oela- gen bepaald door het Bestuurscomiteit, mits goedkeuring, van den Minister van Financiën. Alle bezoldigingen en toela gen vallen ten laste van de speciale be- grooting van den Dienst. De diensten van dat organisme zijn, van nu af aan, gevestigd in het gebouw dat te dien einde gehuurd werd le Brus sel. Deze verhuring zal als compensatie' voor gevolg hebben dat een zeker aantal lokalen in de provincie zullen kunnen, verlaten worden,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1