Naardsn Yzertoe De Oorlog in Abessinië L Engeland kan Italië's voorloopige voorstellen niet aasvaarden Schoolspanen Mijngasontploffing - XXXXIe JAARGANG RUMMER 247 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij. DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan J3, te Brussel i— Rue de Richeleu, Parjis Bank Buidinig-Kingsway, 20 Bondres W. C. Maandag 28 October H. Simon Zon Op 0,81 Zonaf 16,88 Dinsdag 29 October 1935 H. Narciasui Zon op6,33 Zen af 16,86 E. K. 8 V. M. 10 (16e yervolg.). We zijn wat blijven rusten te Roese lare cn we liepen rond in de Mandel- stad. Die Mandel werd eens bezongen door Guido Gezelle, want dat riviertje loopt door de hovingen van het Klein Semi narie en de priester-dichter stond er dikwijls bij te mijmeren en te neuriën. Dat gaf inspiratie, ingeving en kittelde zijn dichterstalent en kunst. Vele vooraanstaande Vlamingen stu deerden alhier in 't Klem Seminarie on der Gezelle's leiding of deze van Hugo Verricst, een tiljdje later. Slaat eens de twee doelen van de Vlaamsche Koppen van de pastor van te lande open en ge zult gewaar worden hoe die vlamingen van liet echte christene ras, hier op groeiden en bewondering afdwongen. Rodenbach, een inboorling der s-tede, staat daarom ook gestandbeeld op het ruime plein voor St Amandskerk. Ze hebben hem binst den oorlog in den kelder weggestopt tegen alle gevaren door de bombardementen en de gulzig heid der Duitschers. Vliegt de blauw voet Storm op zee Alle Roselarenaars zijn vlaamsch- gezind ten minste en eene mass;a is zelfs meer want de franschs.prekenden zouden durven zeggen en houden staan dat ze flaminganten zijn of in 't Itali aansch Flamingos. Nu we laten die kwestie onaangeroerd en we kijken voort naar al het fraaie dat in dezé stede te bewonderen is. Fraai zijn, wil te Roeselare zeggen en beteekent Bra ve zijn, goedhertig zijn, medelijden hebben. En in 't algemeen, daargelaten de uitzonderingen zijn de menschen 'van deze stad in 't hertje van West Vlaanderen gelegen effenaf en zonder doekjes er aan te doen zeer fraai. Ze toonen dat door hun christen zijn en doen. Weinigen doen leelijk en 't meeste deel ver uit zijn pratikeerende en strij dende katholieken. Eene andere opinie, hebben, hier in de Mandelstad, én gaat én staat 'niet... alhoewel in de Keizer straat (sedert den oorlog hebben ze dien naam veranderd en er van gemaakt de Jan Mahieustraat, om redewille dat' die lieer bier burgemeester is) nen. pro testanten of geuzentempel gebouwd staat nen voorschoot of beter een «scborte» groot en waar een handvol Hollandsche ketters de zoogezegde dien sten van nen dominee bijwonen, tot spaarzaamheid van ons» gouvernement én staatsjioening. Nu... k ja... wat wilt ig'er aan doen Daar tegen in bestaan er veel kloos ters te Roeselare en bovenal het Klein Seminarie van 't bisdom Brugge, dat eene wijdvermaarde beroemdheid ge niet. 't Is. een oud en gewezen Augustij ner klooster van vóór de fransche om wenteling en zoo een beetje de kern van' dit, vroeger bevolkte dorp. De Paterkies of Redemptoristen van St Alfonsus wonen alhier sinds 1874 en ziljn in de Vlaanderg* genoeg, gekend voor hun missiepreeken en H. Familieverga deringen voor mannen, vrouwen en dochters. En niet. alleen de in Vlaande ren beroemde volkspredikanten de eerw. Paters Bloete en Bouckaert zaliger ge dachtenis, waren er geern gezien, maar al de leden dezer religieuse Congrega tie waren en zijn overbemind om het goed dat ze stichtten en immer voort doen. Binst den oorlog en de Duïtsche be zetting veranderde hun klooster in* am- •bulantie en hospitaal voor soldaten en krijgsgevangenen, alsook in gevangenis voor dé pastoors van Eessen, Woumen en andere dorpen van 't omliggende.De brave pater Theyskens, ne schoolmak ker van Pater Adriaensen in d'abdij van Averbode of Arie sanden, da's de dek- naam van deze laatste, fungeerde dan als rector en was de ziel, de spil, de lei der, de held van geheel de doening. Bij 't offensief en reeds gedurende de oor logsjaren wierp men veel obussen op klooster en kerk en na den krijg bleven nog slechts puinen over. Eerw. Pater Die Smvter, later provinciaal, werd rec tor benoemd van het gehavende en ver- deemeleerde klooster en deed alles uit den grond wederom oprijzen, fraaier dan te voren. Nu is dat gesticht Vet retrettenhuis van West Vlaanderen en bloeit het meer dan ooit. Dat klooster ligt aan mijn hert, want mijn broeder bezocht het ener meer dan dertig ja ren en deed zich alsdan opschrijven als toekomstig lid der orde én won er de eerste inlichtingen in om later eeïï zoo strenge Redemptorist te woorden. /Da's dus van de familie al die paters en broe ders en dat blijft zoo ten eeuwigen dage. We zullen niet gewagen van 't non nenklooster der grijze zusters noch van Zie hiernevens. Jaarlijks, op 31 October, heeft het Schoolsparen zijn «werelddag», een dag' waarop in alle landen aan de jeugd de weldaden van het sparen worden voor uitgezet. Aanstaanden 31 October, zou men wel een 10-jarig jubeldag mogen noe men, vermits het Belgisch Staatsbe stuur in 1925 voor de eerste maal dien dag als officieelen spaardag heeft inge legd. Ziehier waarin het eigenlijk bestaat Het Bestuur onzer Algemeene Spaar en Liljfrentkas, in overleg met het Mi nisterie van Openbaar Onderwijs, ver zoekt de opvoeders in alle scholen, op 31 October, bijzondere lesjes of voordrach ten te geven over het sparen. De Spaarkas bezorgt tegen dien dag! nuttige geschenken, aan de leerlingen! uit le deelen. Verleden jaar schonk zij teekenlaften, dit jaar geeft zij "aan dej leerlingen een omslag met daarin een losbladig schrijfboek. Sedert 1925 en dus dit jaar, 31 Octo ber 1935, ook ontvangen de kinderen van 6 jaar oud, een spaarboekje van de Algemeene Spaar, en Lijfrentkas, met daarin gratis een eerste storting van 1 frank. Elke leerling is dus in feite in-1 geschreven en heeft zijn persoonlijk' spaarboekje. Spaart hij 'voort in dat boekje tot 15 frank, dan blijft de inge schreven frank der Spaarkas ziljn per soonlijken eigendom. EEN RECLAME voor een gansch jaar ,aan 20.00 fir. On gelooflijk en toch waar! «De Volksstem» zal binnenkort een adresboek uitgeven, dat om de 5 jaar zal hernieuwd worden. De prijs voor een aankondiging, een gansche bladzijde beslaande, is 100.00 fr.; dus slechts 20 fr. per jaa(r 1G7 arbeiders ingesloten J.apan, Tokio, 27 Oct. Te Meji, bij Foekoeoka, heeft een mijngasontploffing het leven gekost aan zeventien arbeiders. Ongeveer 167 andere arbeiders zijn bovendien door het puim in een van de mijngangen ingesloten. Ernstige onrust bestaat over hun lot. Weinig hoop op redding. Japan, Foekoeoka, 27 Oct. De ontploffing vond plaats in de Aki- jikamijn, omstreeks middernacht. De opruimings- en reddingswerken werden onmiddellijk met. man en macht ingezet. Tegen den morgen heerschte de over tuiging, dat slechts weinig kans bestaat om de ingesloten arbeiders tijdig te kunnen bevrijden. DE ITALIAANSCHE VOORSTELLEN AAN ENGELAND MEDEGEDEELD Frankrijk deelde de Italiaansche voorstellen aan Engeland mede in een •onderhoud van een uur dat Laval had met den Engelschen ambassadeur te Ba- rijs, sir George Clerk. Volgens de mee ning der Italiaansche regeering zijn die voorstellen van aard om als basis te dienen voor eene regelingvan het Ethio- pisch confl'kt. Zij komen, meent men te weten,hier op neer, dat rekening m-oet worden ge houden met de speciale Italiaansche rechten in Abessynie, dat dit land ont wapend moet worden en dat de bezet ting der Noord Abyssynische provincie Tigré gehandhaafd moet bliljven. Abys- synie zou verder naar het Italiaansch plan een uitweg naar zee krijgen over Italiaansch Erylhrea. ENGELAND KAN ZE NIET AANVAARDEN Nadere bijzonderheden ontbreken ook' thans, doch een Reuterbericht uit Lon-; het oog op het groot Italiaansch offen. den legt er den nadruk op, dat deze sief dat morgen zou ingezet worden, voorstellen niet overeenstemmen met' Van het Zuiderfront verneemt men de voornaamste eischen van EngêJdat de Dedjasmatch Nacibon, gouver- land, die hierop neerkomen, dat een re- neur van Harrar voor Jijiga is vertrok- geling zoowel voor den Volkenbond als ken waar hij het hevel zal voeren over voor Italië en -Abessynie aannemelijk den linker sector van het front van moet zijn. Daar de Negus, naar Reuter Ogaden terwijl ras Desta het bevel van meldt, niet tot onderhandelingen gene-1 den rechter sector zal overnemen. De gen is zoolang nog Italianen Abèssy-j Gasnasmatch Tessema van Dire Daoea nisch gebied bezet houden, kan Énge-j zal de Dedjasmatch Nacibou vervangen land ternauwernood eenig voorstel te Harrar. overwegen, waarbij het ia an Italië wordt ■44 Italiaansche soldaten leggen wegen om samen de maatregelen te bestudee- ren die moeten genomen worden met toegestaan in het bezit te blijven van de provincie Tigré. Niettemin zal men tusschen Londen EENE DAGORDER VAN MUSSOLINI Ter gelegenheid van den verjaardag Rome, die én Parijs ten nauwste voeling houden van den opmarschnaar ten einde gezamenlijk iedere mogelijk- Maandag op de gebruikelijke wijze met de voltooiing van openbare gebouwen, wegen en waterbouwwërken, en met de HINDERPALEN inwijding van de electrificatie van de heid te matigen. NIEUWE HET INDEXCIJFER Met 14 punten gestegen Het indexcijfer vastgesteld op 15 Oc- tob er, is 684 tegen 670 op 15 Septem ber, zoodat het met 14 punten gestegen ïs. Hieronder volgen de cijfers voor de géoote agglomeraties en de provincies met ernaast de ciljfers. van verleden maand. September October Antwerpen 695 708 Brussel 714 727 Gent 646 657 Luik 663 674 Voor de provincies Antwerpen 691 702 Brabant 672 686 West Vlaanderen 678 69"1 Oost Vlaanderen 659 673 Henegouwen 682 696 Luik 665 678 Limburg 657 673 Luxemburg 664 686 Namen 663 677 ip ai i spoorlijn Napels-Florence feestelijk Het spreekt vanzelf, a g J j zai worden gevierd, kondigt het officiee- optreden bet inzetten van bepaalde on- )fj tijblad <Foglio d'Ordine de vol. derhandehngen bemoeilijkt en de Abes. dag0rder at van den Dure 1 syniers tot tegenstand noopt. j0 Zonder overeenkomst met Abessynie Zwarthemden m geheel Italië 1 De is een regeling in het raam van den'dertiende verjaardag van den opmarsch Volkenbond echter niet mogelijk. Daar-' naar Rome vindt het Italiaansche volk over is men hel trouwens zoowel te|m gesloten massa s om het regiem Londen hls te Parijs eens. I geschaard, bereid tot iedere gebeurtenis. H„JZij, die zich opmaken om te onzen na- Wat, eveneens1 opvalt is het e a-eele de ergste onrechtvaardigheid te wel een Italiaansche egerdmsia an zien dat h0t Italia:ansclie Libye werd teruggetrokken om Enge-! .g tQt heId6ndad€n ala die land gerust te stel en. maar dat deze f aoIdaleni die dwi roem van Adoea troepen met naar Italië terugkeerden. 1 weder hebb(jn verworven en een 5tuk Zij werden eenvoudig naar Tripoli ge- Afrjkaanscj,an grond de beschaving zonden en h-et, valt op, dat er nog veel Italiaansche strijdmachten opgesteld tL 1 e staan aan de Egyptische grens. I Efn Jaar vol gebeurtenissen ig zoo Of Engeland in die omstandigheden, juist geemdigd. Het veertiende jaar van schepen uit de Middellandsche Zee zal regiem g,aat aanvangen. Wig be- terugtrekken, is een vraagteeken. groeten het als soldaten met ont- plooide bannieren, met al 't vuur van Alles goed ingezien valt eerder een loof t heel onzen wU, die nnfinionno entlTinincr TO vfinr/lPr t PT- thans in ontelbare enorme krachtproe ven gestaald is. Zwarthemden in geheel Italië Wij leven in een tijd, waarin men den 'trots om te leven en te strijden moet voelen. We leven in een tijd waarin een volk van de radikaal-socialisten, zal voorze- aan de hand der vijandelijke krachten ker bij de Italianen krachtdadig aan. zijn eigen bekwaamheid in het toonen dringen opdat zilj de zaken niet inge- van weerstand en möed afmeet, wikkelder zouden maken. Tegenover de bedreiging eener eco- DE KEIZER. VAN ABESSYNIE >°mische Megcring die de geschiede. ;ms zal stempelen tot een krankzinnige VEREENIGDE ZIJN KROONRAAD misdaad, bestemd om de wanorde en 'Addis Abeba, 27 Oct, De keizer! ellende onder de volkeren te vermeerde- heeft heden zijn kroonraad vereenigd ren» zullen alle Italianen die dezen de andere moederhuizen die bloeiend in deze stede bestaan, 't Weze ons genoeg een koutje te slaan nopensi het arm kloosterke tusschen St Michielskerk en 't. kerkhof gestaan en gelegen, waar de Arme Klaarkies leven, zoo zegt men te Roeselaere. Toen de zusterkens van achter het slot en buiten het slot weggevoerd wa ren naar binnen Belgie, hielden de Duitschers er een helsch kot en veran derden hetzelfde in gevang voor hunne eigene ongewillige soldaten. En na de wereldramp konden wij dien eigendom ne keer bezichtigen ook binnen het slot dat alsdan niet meer bestond. Zoo eene verwoesting was effenaf schandalig en j de cellen der religieuzen zoowel als de bijgebouwde plaatskies door de moffen bijgevoegd, geleken aan echte varkens koten noch min noch meer, ja liever min. De Zusterkens hebben moeten schooien en met weinig om daar weer een klooster in te richten en geheel dat spel bewoonbaar te maken. MARC. toenemende spanning te voorzien, ter wijl de datum van 31 Oktober voor de bijeenkomst te Genève, tot het uitvaar digen van de sankties nadert. Eerste minister Laval, wiens gezag thans in Frankrijk zelf versterkt is,we gens het goede verloop van het kongres Do troepen van Ras Desta vertrekken uit Harrar naar het oorlogsfront aan in het veroverde gebied. naam waardig zijn, den strijd opnemen en den meest verwoeden tegenstand bieden zij zullen weten te onderschei den tusschen vrienden en vijanden, zij zullen de herinnering en de hierin be stolen les in herinnering houden en van de vaderen op de zonen en neven over brengen. ADDIS ABEBA KONDIGT EEN OFFEN SIEF AAN Een telegram uit Addis Abeba zegt dat men gelooft dat het offensief op het Zuiderfront heeft aangevangen. Bevelen zijn aan al de bevelhebbers van de Ethiopische troepen gezonden met het oog op den talgemeenen Itali- aanschen aanval, die in verband zou staan met den verjaardag van den op marsch naar Rome. Grasmatch Afte Wolde, bevelhebber van de versterkte plaats Gocahai. heeft den Ethiopischen staf verwittigd, dat. de stormloop op' zijn vesting niet lang meer kan uitblijven. Tegelijkertijd op twee fronten wer kend, willen de Italiaansche troepen eene verbinding daarstellen tusschen Erithraa en Somaliland. In den sector van Tigre staan de troepen oprukkensgereed en def laatste opmarsch van de zwarthemden van de divisie «Diamante» behoorend tot het legerkorps van generaal Pirzio Biroli, in het centrum van het front, volledigt de gelijkschakeling van het Italiaansche front. De streek van Tambien, die Adoea van Makalle scheidt, hoofdobg'ectief der Italianen, is een van de bergachtigste streken van Tigre. De Ethiopiers be schikken over geen echte verdedigings middelen, doch houden hevig de berg ruggen bezet. De luchtvaart heeft reeds met succes aangevangen met de vernietiging van die echte adelaarsnesten en de zware artillerie is tot de voorste linies voor uitgeschoven, om de risico's' van den opmarsch te verminderen. De bergtoppen waarmede af te reke nen valt, beheerschen de drie wegen die van Adigrat en Adoea leiden naar Ma- kalle, een weg, dien de Italiaansche co- lonnen verplicht zijn te volgen. Dit legt voldoende uit waarom de op marsch ernstig diende voorbereid door de vliegers cn de zware artillerie. De welwiHende houding der inheem- sohe bevolking is een gunstige factor voor de Italianen. Wat zeker schijnt, is dat de Italianen geen zeer ernstigen te genstand ontmoeten tot aan Makalle. Daarna zullen zij echter rekening te houden hebben met de Ethiopische po sities van den Amba (top) Alagi, 3400 meter hoog en den weg beheerschend die, ten Zuiden, naar Dessie leidt. De Italianen zoeken, anderzijds, zich tegen alle verrassing te dekken langs de kant van de Danak-ilsstreek. Italiaan sche vliegers vlogen boven Aoessa, de eenige oasis van de uitgestrekte woes tijn, waar de troepen verzamelen van Sultan Yavo. Door het bezet houden van den berg Moussa Ali, op de grens' van Fransch Somaliland, zijn de Italianen beschermd tegen een greep op Assab. Wat het Somalifront aangaat, zijn de Italiaansche koloniale middens van oordeel, dal de gansche bevolking van Ogaden, gemeenzame zaak zal maken met de Italianen, zoodra dezen de bij— ztfmdorrte strategischs punten van de I streek zullen bezet hebben

De Volksstem | 1935 | | pagina 1