Rijkdem en Armoede UEwa De troon van Griekenland wordt hersteld Aspirine Brand te Kerksken PB BLOKJES Brand te Korlenberg mandoor tram gedood 7 Noyember. H. Ernestus. Als monnik vertrok hij uit Duitschlund mei de 2e kruisvaart. In Azie gekomen, pre dikte hij hel Evangelie en drong tot in Perzie en Arabic door waar hij den mar teldood vond in 1148. In- en uitvoer sedert de devaluatie. In het ministerie van Ekonomischc Za ken heeft men een statistiek opgemaakt van den in_ en uitvoer in de jongste zes maanden, namelijk van het oogenblik van de devaluatie tot-einde Seplember.- Gedurcnde dit tijdperk beliep de in voer i 51.80 4.000 metrische kwinTalen of 8.824 millioen frank, tegen 160 mil joen kwinlalen of 6.639 millfoen fr.in de overeenkomstige periode van 1934. De omvang kromp dus in met 5.6 t.h. de waarde nam toe met 32 t.h. Die uitvoer beliep 103 millioen kwin lalen'of 7.900 millioen frank, tegen 102 millioen kwintalen cf 6.540 millioen l'r. De omvang stemt aus nagenoeg over een, maar de waarde steeg met 21 t.h. Aa-'iwakkering tct trouwen. Men moet niet alleen het kwade zeggen van dielatuur-stalen, maar ook het, goede er van vermelden, zelfs dat van het Hitlcriaansch Duitschland. Nieuwe gemakkelijkhèden zullen in Duitschland aan de jonggehuwden wor den toegestaan. Men weet dat elk jor.g igezin een «inrichtingsleening van de regeering bekomen kan. Voortaan zal het bedrag van de'terug- hetalingsafkortingen met 25 t.h. ver laagd worden voor elk kind, dat ter we reld komt in het g"zin, en een uitstel ,vna betaling zal worden toegestaan aan elk gezin, waarvan de man een oplei- dingsperiode in het leger moet vervul len. De nieuwe universiteit te Rome. [Met een groote plechtigheid is dezer da gen de nieuwe universiteit van Rome ingewijd. Zooals de «Corrierc della Se- !ra schreef, biedt het fascisme aan het Romeinsehe Atheneum," dat door '12.000 studenten bezocht wordt, thans een waardigen zetel van het edel uiter lijk, die een schitterend voordeel vormt ivan de moderne architectuur en het aanzien van de hoofdstad verhoogt.Het zijn 12 gebouwen, die in nog gèen 'drie "jaar tijds uit den igrond zijn gerezen. De hoofdgebouwen ziijn gegroepeerd om 'een centraal plein. Dit wordt beheerscht tdoor het hoofdgebouw, waarin men het rectoraat aantreft met rechts en l'inks de faculteiten der rechten en letteren. De hoofdingang geeft een typisch beeld van den nieuw zakelijken. stijl, die., bij den bouw van deze universitaire stad is toegepast. Die overwinning van Vittorio Veneto gevierd. Ronie heeft met den gewo nen luister de verjaring (de 17de dit maal) van de overwinning te" Vittorio Veneto gevierd. Er werd eene plechtige •■Mis gecelebreerd in de kerk van de H. Maria ter Engelen bijgewoond door Mussolini en den hertog van Spoleto,die den koning vertegenwoerdigde. De plechtigheid was sinds drié dagen ingeleid door de pers, die betoogde dat de overwinning van Vittorio Veneto be slissend was voor de geallieerden. Frankrijk en Engeland zijn de overwin ning verschuldigd geweest aan de Ita- liaansche krachtinspanning. ItaHe werd niet enkel niet beloond, zooals overeen gekomen was, maar den dag van heden nog, pogen de gewezen geallieerden door alle middelen de Italiaansche ex pansie te beletten. Italie's offer bedroeg 180.000 do-oden, jl. 100.000 gekwetsten en 47.800 ver- ;m inkten. Het Willemsfonds neemt positie. pleging. Verscheidene andere dagbladen In zake iederalisme_en Groot .Neder- dringen aan opdat de som van een mil- land heeft het Vlaamsch liberale «Wil- 'lioen'drachmen, die door de stad Athene lemsfonds uitdrukkelijk positie geno- werd bestemd voor de ontvangst van den men hef verwerpt ze beide. j vorst, zou gegeven worden aan werken Er is geen enkel nadenkend katholiek van liefdadigheid vermits dit ook aan de Vlaming die er niet denkt het zelfde over 91ste Vervolg. Neen, vriend lief, grinnikte de a.n- jder de man die hier voor u staat en, fcooals gij reeds gezien hebt, het vrije jgebruik van zijn beide beenen heelt, is evenmin Jozef Wilmot als gij het zijt Met al uw'ijver is de prooi u ont gaan Willington hield opnieuw de lantaarn voer het gelaal van den-man en bekeek /hem met gespannen aandacht. Neen riep hij.eensklaps, neen, Jo zef Wilmot gij zij.t die niet, gij zijt de inoordenaar van Henry Walter niet maar wellicht een nog betere prooi. Gij zijt Martin Nimrod, zwar.te, St.eyeii bij genaamd, of. zooals gij u zeiven noem- 'det, de clown Zwarle Steven, de zwen delaar-oplichter, die naar Norfolk ver bannen. werd en daar waarschijnlijk kennis maakte met.Jozef Wilmot, en die zooals ik zeker weel, een der opzich ters de hersenpan verbrijzelde en daar op de vlucht nam. Toen gij, na eenigen jitijd in Duitschland rondgezworven te jhebben. over vijf of zes jaar in Engeland iterugkeerdet. was uw misdrijf verjaard. ^De ijuslicie had u echter opnieuw naar eene kolonie kunnen zenden, om er het overige van uwen straftijd door te bren gen; maar gij oefendet een eerlijk be drijf uit, en gedroegt u, luidens de be richten, naar wensch.' Uit overweging daarvan liet de justipie u op vrije voe-' iten, maar..hield u in 'f. oog, oin bij 't .minste vergrijp met(u af Ie rekenen. In den afgeloopcn zomer werd men eens-; Athene, 4 November. De aanvullen- dé cijfers die u-it alle kiesdistnkten toe komen* bevestigden dal ongeveer 95 t.h. van de kie-zers zich voor het herstel van de Monarchie hebben uitgesproken. In Athene zelf waren er "op de 139,697 geldig uitgebrachte stemmen 138,885 voor het herstel. Te Saloniki waren er 42.956 geldige stemmen, doch slechts 892 voor de Re publiek. Totnogtoe ziijn er op 7553 stemmen slechts 100 voor de republiek. In de provincies is er een zelfde ver houding. De terugkeer van kon'.ng Joris. Men -verzekert dat de- afvaardiging welke aan den Koning officieel de uit slagen van de volkstemming zal over handigen, reeds Donderdag aanstaande naar Londen zal vertrekken. De terug keer van den Vorst zou dus nog voor het einde dezer week kunnen geregeld wor den. Zondagavond was de hoofdstad prach tig verlicht; geheel het land door wor den geestdriftige volksfeesten op touw gezet om den uitslag van de stemming te vieren. De volledige uitslagen. Athene, 5 November. Voor geheel Griekenland was het getal kiezers 1.527,712. Werden uitgebracht 1.492,992 stemmen voor herstel van de Monarchie. 32,452 voor. de Republiek. Er waren 3,268 nietige briefjes. D<e Terugkeer van Koning jo-ris. Berlijn, 5 Nov. Uit Athene ver neemt het Deutsches Naehtrichlénburo In welingelichte politieke kringen verzekert men, dat koning Joris II, in Griekenland zal terugkeeren tegen 24 November. Men. gelooft dat koning Joris zal trachten een parlement samen te stel len, bestaande oenerzijds uit konfiigs- gezinden. zooals Kondylis, en Theotolti.s, en uit persoonlijkheden, die niet lot de p.oi.itiéke wereld behooren. Generaal Kondylis zal aan den koning, bij zijn terugkeer, het- ontslag van de regeering aanbieden, in. de. hoop getast te worden met de samenstelling van een nieuw kabinet. Vermoedelijk zullen dan ook nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Een boodschap van koning Jciris «IW'jn sterkte is de liefde voor mijn volk» Athene, 5 Nov. Koning Joris he<eft het Grieksche volk een boodschap' ge richt, waarin hij zeide «Met Godes hulp en door den wil der bevolking terugge roepen tot den, troon keer ik weer naar Griekenland zonder eenig.e gevoelens van wrok Qm het verleden, vast besloten trouw et blijven aan hét grondwettelijk regiem en met als leuze «Mijn sterkte is de liefde voor mijn volk Ik-vraag de samenwerking van allen opdat de voor spoed en het geluk in ons vaderland heerschen De republikeinsche pers onthoudt zich van alle commentaar over de volksraad- wenschen van den koning beantwoordt. In den nacht van Maandag op Dins dag-heeft. een geweldige brand in de Sta tiestraat gewoed. Omstreeks 1 uur bemerkte een voor- bijganger, dat rookwolken opstegen uit liet- groote winkelhuis van De Luyckx. Hij gaf dadelijk het alarm en wekte de bewoners, die naar buiten snelden. Met de hulp van toegeloopen buren werden honderden emmers water op den vuurgloed gegoten, maar de vlammen hadden zulke geweldige uitbreiding ge nomen, dat aan redden van koopwaren niet meer te denken viel. De zioon Die Luyckx, die het toch waagde enkele kostbaarheden uit, de vlammen te- redden, liep ernstige brand wonden aan de handen en het aange zicht op. Gansch de inboedel van het woon huis^ voor. duizenden frank schoenen, wollen- ondérgioed., -ftajgiën. kousen, wer den-.vernield. Tan het groote winkelhuis, dat/een lengte had van 15 meter, blijven alleen de muren recht. De fabriek en een aanpalend gebouw konden, dank zij liet doortastende op treden van de blusscjiers, gespaard wor den. De aangerichte schade loiopt zeer hoog, maar er beslaat gelukkig verzeke ring. De oorzaak van den brand zou be wij ten zijn aan kortsluiting. (9roen en 9ee') Bouillon :rGt icrfuurlijken smaak In den nacht van. Maandag op Dinsdag rond 1 uur brak een geweldige brand uit in de fabriek der firma Lecygne te Kor- tenberg. Het gebouw bevat twee verdie pingen waar allerlei machines, hout ver nis en andere ontvlambaar materieel is ondergebracht. Ziende dat het vuur wel haast een groote uitbreiding zou nemen verwittigde de burgemeester van de ge meente de po-inpióf'a van Schaarbeek, welke terston^l ter tiulp snelden met twee pompen. Toen zij tér pla^Hé-kwamen, had het vuur reeds het grootste gedeelte- van de fabriek omhuld en begon reeds het dak aan te tasten van een naastgelegen pen sionaat. De pompiers stelden alle krachten aan het werk om vooral dit gebouw te vrij waren. De bewoners van het pensionaat moesten het gebouw niet verlaten tij dens de reddingswerken. Na vier uur blusschen kon de ftrand als overmees terd beschouwd worden. Het derde van d^ fabriek, namelijk dit gedeelte waar de bureelen zijn on dergebracht, kon sléchts gered worden. De schade is dan ook zeer groot. Talrij ke machines werden vernield en een stock hout en vernis en ander materieel ziijn dc prooi der vlammen geworden. Men kent de oorzaak van den brand 'niet. Een onderzoek werd desaangaande ingesteld. klaps uw spoor bijster. De bestuurder van het paardenspel, voor wiens tent ik u menigmaal poetsen zag maken, wist ook niet" waar gij gebleven waart. Doch nu is mij alles helder gij ontihoetlet uwen ouden vriend Wilmot en truggel- det hem zoo veel geld af, dat gij Wood bine cottage kondet koopen en een goed leven leiden. Zoo gij niet betrokken zijl in de zaak van Winchester, dan zijt ge toch, zooals mij te Huil gebleken i-s,| medeplichtig aan het ontvreemden van een aanzienlijk deel van het vermogen der familie Walter en met uTe arres- teeren bewijs ik de justicie misschien een nog grooter dienst, dan wanneer ik uw kreupelen vriend had aangehouden. Laat het u niet verwonderen dat ik uw doopceel zoo goed heb weten te lichten. Geheel uw verleden staat in het regis ter opgeleckend, dal door de Londen- sche politie van u en uws gelijke gehou den wordt en 't doorbladeren daarvan is eene geliefkoosde tijdkorting van po litiebeambten als ik, die wel missen kunnen, maar toch veel te knap zijn om door vagebonden en deugnieten, zooals gij, bedrogen on bespot te worden Ik lach met uwe bedreigingen riep Nimrod op zijn gewonen -onbe- schaamden toon. Hef bevel tot gevan genneming. waarvan gilj voorzien zijt, staat ten name van Jozef Wilmot, en gij hebt. alzoo geen recht op mij. Misdadigers die. zooals gij, ond-T bet toezicht dér policie staan, kunnen •ten allen'tijd, zonder bevel tot gevan-j gennerping, in arrest worden'genomen. Terwijl Willington dit zeide, pakte hij Nimrod hij den kraag van zijn jas.: Deze trok. echter behendig zijne armen uit het wijde kieédingstuk, stiet den politiebeambte vrij,onzacht ter zijde, zoodat hij bijna het evenwicht verloor, en liep in zijn hemdrok ijlings naar het dek, gedreven naar'liet scheen, door een instinct tot zelfbehoud, ofschoon hem, indien de kapitein zich niet tegen zijne gevangenneming verzette, geen ander middel tot onfkoming overbleef, dan een sprong in de open zee, die zelfs voor een meer dan middelmatig zwem mer weinig kans op redding aanbood, daar de naaslbijliggende oever nage noeg drie kwartier ^ups verwijderd was. Willington volgde hem op de hielen. Houd hem riep hilj de jonge va rensgezel toe, dié op het dek gebleven was, omdat de kapitein hem niet verder had laten komen, maar die alles kon hooien, wat er in dé kajuit voorviel, en in geval van onraad terstond ter hulp zoo gesneld zijn. Nimrod liep naar den voorsteven,mis schien met hel doel om in het ruim door te dringen en zich daar te verschansen, tot dat de kapitein hem een middel tol ontkoming aan.de.hand zou hebben ge daan. Toen de jonge varensgezel hem echter in het gangboord Ie gemoct snel de. keerde hij zich ijlings om maar Willington was licnï zoo dicht op de hielen dat hij, om (lezen Ie ontgaan, achteruit ni-cest wijken. Bij deze bewe ging struikelde hij over een op het dék liggend voorwerp en viel achterover, ongelukkigervvwijze. ter plaatse waar de valreep uithing en eene opening m lief scheepsboord was, die men verzuimd had Ie sluiten. Met een gedachten Belasting, 't Klinkt u d'ooren vol, Op pleinên, straten, markten, zalen. De Heer Ontvanger maakt U dol Met zijn vermanen: Komt betalen. Laat al die zor4en maar on zij Koopt F. C. JACOBS SUIKERIJ En 't schenkt U vreugd an winst dal TE OOMBERGEN Op den steenweg naar St. Lievens- Houlem, aan de wijk «De Vier Wegen» te Oombergen, was bij avond Theoi'iel Van Kerpel, landlxouwer, wonende Wa_ tersslraat-, 62 jaar oud, en vader van vijf kinderen op wandel in gezelschap van Gilbert Eeckhout, 31 jaar oud, wonende wijk «De vier wegen». Zij gingen langs de tramlijn en toen zij op zeker oogen blik een gétromp hoorden achter zich, weken zij uit, meenende dat het een auto was. Zij werden echter gevat door de aanhollende tram. Theofiel De Kerpel werd mét geweld aang.e&J.ooten niette genstaande Eeck houdt-hem nog-.trachtte wegrite trekken en k\yam..in „de b.austT liggende gracht terecht, terwijl ."Èeckj. houdt zelf medegeslcurd werd. De Kerpel had eene schedelbreuk PJ?r geloopen en bezweek weldra. Eén dokter kon nog siechts den dood vaststellen, terwijl de H. Olie aan het slachtoffer werd toegediend. Ook Eekh-oudt, vader van drie kinde ren werd erg gekwetst opgenomen en huiswaarts gebracht in bewusteloozen toestand. De gendarmen van Hou tem stelden een onderzoek in. Het ongeluk met tien sneltrein Bazel-Brussel te Leignon We hebben de- vreeseliljke botsing ge meld welke zich Maandagnamiddag rond 14 u. voordeed op de spoorlijn Aarlen- Namen te Leignon, waarbij twee broe ders gedood werden. Armand en Henri Fisette, 26 en 21 jaar oud, bakkers te Trisogne-Pessoux, reden met hunne kamionet den overweg over te> Leignon op het oogenblik dat de sneltrein Bazel-Brussel in aantocht was. De auto werd gegrepen en enkele- meters ver mede .gesleurd. De trein stopte een weinig verder en men snelde de auto mobilisten ter hulp. Diezen waren echter op slag gedood geworden. Beide bnoeders waren op hun Hage- lijkschen tocht om de klanten te bedie nen en reden van Chapois Centre naar Jehippe. Zij staken den overweg over in de nabijheid van de treinhalt van Cha pois. Zij moesten juist op den spoor weg stoppen daar zij doortocht- wilden verleenen aan twee karren welke zich op den smallen weg welke zij wilden op rijden bevonden. Het hekken was open en de overwegwachter werd niet verwit, ti.gd van den aantocht van den trein, met het gevolg dat de beide broeders 'geen haast hadden om de spoorbaan te verlaten. Het is op dit oogenblik dat de sneltrein Bazel-Brusscl-Den Haag. met eene snelheid van 100 km. per uur aan gehold kwam achter de kromming welke de spoorlijn maakt juist vóór den over weg. De machinist had daardoior niet tij dig bemerkt dat de overweg niet vrij was en eene botsing was onvermijdelijk. De twree lichamen van de mzitlénden werden afgrijselijk verminkt, het eene op 37 m. en het andere op 40 m. afstand weg geslingerd. Op een afstand van honderd meter lagen de stukken hout, ijzer, brood en lompen verspreid. De gehdarmerie van Ciney stelde een eerste onderzoek in. De ambtenaren van de Spoorwegmaatschappij van Di- nant kwamen even-eens ter plaatse. plomp en een rauwen gil stortte bij in zee. Red hem riep Willington. Hij heeft een gordel van diamanten om het lijf Dit was een bloot vermoedèn. Wil lington hield het voor zeker, dat Nimrod in het bezit was van een goed deel der diamanten, maar achtte het onmogelijk dat Jozef Wilmot den gordel zelf behou den had. In alle geval veronderstelde hij, dat Nimrod zijn schat bij zich droeg. De jonge varensgezel ontdeed zich in een oogenblik van zijn jas, vest en laar zen, en sprong den drenkeling na. De stroom was zoo sterk, dat hij na verloop van weinige sekonden reeds een heel eind van het schip was weggedreven. i Zet de boot uit, kapitein riep Willington, om den drenkeling op te ne men, als de moedige jongeling hem bo ven brengt. En gij, Dick, riep hij den anderen schippersgezel toe, zie waar uw maat blijft en volg hem met den boeier. De boot was spoediger uitgezet, dan men van de trage bemanning verwacht zou hebben, en drie man lieten zich daarmede op den stroom afdrijven,ter wijl Willington, de kapitein, de stuur man en twee andere matrozen der bark onafgebroken in de golven staarden. Na verloop van tien of twaalf minu ten zag men niet ver van de boot een b-crreling in het water. Er kwam een hoofd en een arm boven, en met eene van vermoeienis uitgeputte stem hoorde men de moedige jongeling roepen Ik heb hem bij den riem vast De boot scheut toe, maar stiet. meC Uit een eerste onderzoèk zou reeds-' •blijkcïi dat de overwegwachtster niet verwittigd werd van den aantocht van den trcin'wat moest gedaan'worden do-oi^ den ovei'wegwachter van Leignon. Mau rice Focant, gehuwd en familievader, welke op zijne beurt moest verwittigd worden door den blokhüiswachter van Ilaversin. Focant, welke gansch ter neergeslagen bleek Ie zijn, verklaarde dat deze verwittiging hem met- overge maakt werd. Deze bewering zal moeten, nagegaan worden, alhoewel het bijna ze ker is dat het station van Haversin de verwittiging overgeseind heeft. Del ijken der beeid broeders werden; naar Trisögne overgebracht. De aanrijdende trein kwam in liet sta tion Vïvh Ciney aan met wrakstukken on der d;'e iö k'onl o tie f. - De elektrifikatig ran het Spoorwegnet De parlementaire kommissie belast met het besludeeren van de mogelijk heden van verdere eleklrifikatie van het- spoorwegnet, hcèft Dinsdagnamiddag kennis genomen van een omstandig ver slag over de lijn Brussel-Aarlen, met vertakking langsheen de Ourthe. Als besluit hienop werd een wensch aangenomen, waarin gewezen wordt op bet belang van de eleklrifikatie van be doelde lijn op gebied van spoorwegbe drijf, opslorping van de werkloosheid en verbetering van de ekonomische toerus_; ting van hei land. Er wordt ook in gewezen op de moge-' 1 ijkheid van .gunstige bedrijfsuitslagen. Tenslotte wordt aangedrongen op de financieele tusschenkomst van den Staat met het- ook op de verwezenlijking van de voorgestelde hervorming. Mon denkt dat de raad van beheer van de Spoorwegmaatschappij zieh in zijn eerstvolgende bijeenkomst met de kwes tie zal bezighouden. moet de grondeigen schap zijn van een ge neesmiddel. De Aspirine tabletten, in water opge lost, gaan onveranderd door de maag en be ginnen eerst hunne uit— werking in de ingewan- den. Het is hieraan dat hare goede verdraag- zaamheid, zonder maag- \\1 stoornissen of oorsuizin gen, is toe te schrijven. ^Het Produet van Vertrouwen. Vraagt do origlneole verpakking met het BAYER- kruii en *-»t zflael van de nationale Codex. zooveel geweld legen den bewusteloozen. Nimrod aan, dat de gesp van den gordel brak en de drenkeling met gordel en al opnieuw in de diepte verdween. Tweet der matrozen namen de jonge varens-, gezel onder de armen en haalden hemt aan boord, terwijl de derde oogenblik-. kei ijk in zee sprong, maar, na eenigen: tijd onder water gebleven le zijn, terug? boven kwam, zonder iets van den dren keling ontdekt te hebben. NEGEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De terugkomst Op deze wijze kwam Zwarte Ste ven op nagenoeg zestigjarigen leef tijd aan zijn einde. Uit hetgeen vroeger is medegedeeld en uit het gesprek dat Willington aan boord met hem voerde, heeft de lezer zijne geschiedenis kun nen opmaken. Er blijft alleen nog over te zeggen, dat zijne kennismaking met Wilmot niet op Norfolk had plaats ge had, maar reeds van het. tijdstip dag- teekende, waarop de eerste, na liet ge beurde met de valsohe wissels, met de, lichtzinnigste en verdorvenste jonge lieden der hoofdstad betrekkingen hadi aangeknoopt. Kort na de verbanning van Wilmot* was ook Steven wegens geweldpleging^ en aftruggelarij tot langdurige ver-j banning veroordeeld en naar Norfolkj vervoerd. Hier werden de voofmaligei bekenden, gedurende jaren dikwijls aan' dezelfde openbare werken gebezigd of) aan dezelfde Kolonisten toegevoegd. it't Vervolgt.}

De Volksstem | 1935 | | pagina 2