Eb tocli is hel zoo Rijkdom en Armoede Kwakzalvers aan het werk Ll'EBËG GEMENGD NIEUWS De Wonderbare behandeling van Dokter Vidat te Antwerpen De Nieuwe Wereld... die reeds oud was Een tram botst te Brussel op een Karnton Erg werkongeval in de Antwerpsche Haven Dieven aan 't werk te Oplinter 21 November. Opdracht var: O. L. Vrouw. De h. Kerk viert niet een grootc voorliefde de bizoiiderste gebeur, tenissen uit liet leven van Maria. Thans herinnert zij or.s aan de Opdracht van O. L. Vrouwke. Volgens Joodsch gebruik moesten de kinderen in dep tempel aan .God toegewijd wordeiT. Onderscheiding. -Wij vernemen met genoegen dat de h. Jos. Sarter, be stuurder bij het agentschap Havas Bei ge, door den Koning werd bevorderd tot de waardigheid van ridder in de kroon orde. Wij bieden hem onze welgemeende gelukwenschen aan. 118 jaar cud. Niet ver van Wilna, in het plaatsje Glebokie woont een' landbouwer, die den ouderdom van 118 jaar bereikt heeft en naar alle waar-] ischijnlijkheid de oudste man in Polen is. Deze moderne Malhusalem is geboren in 1S17, geniet nog een uitstekende -ge zondheid en schijnt nooit ziek te zijn( geweest. Hij herinnert zich nog goed den Poolschen opstand van 1830 en ver telt graag episodes uit den opstand van 1803, waaraan hij hóeft deelgenomen* De Koloniale Loterij. Een lot van 75.000 fr. viel te beurt aan lieer Supply. sigaren, en chocolade handelaar uit do j liCiestraat te Kortrijk die het lot deelt met honderden gelukkige koopers van. een pak chocolade waarvan het biljet eindigt op 68. Ieder zal 250 frank onl.' vangen. Eigenaardige bijzonderheid dezelfde heer Supply won bij de eerste trekkingen een lot van 500.000 fr. dic( hij ook met een groep klanten deelde. Ecnige vrienden uit het Café Motte aan de statie te Kortrijk hebben ook een lotje van 2500 fr. gewonnen. Aartsvaderlijke erfenis. Uit Kaap stad wordt vernomen dat de door de re ferring benoemde commissie, welke zal hebben te beslissen over de verdeeling der nalatenschap van het Zoeloe opper hoofd John Dunn, onder zijn 83 kinde ren, een bijeenkomst heeft gehouden. Dunn was een blanke, een zoon van Eu- ropeesche ouders. Ongeveer 100 jaar geleden werd hiij in Natal geboren. Als jonge man dreef hij handel met de Zoe loes. Hij werd bevriend met Cetewayo. llij ging bij hem wonen en werd hun opperhoofd. Volgens de gewoonten van den stam had bij verscheidene vrouwen. In den loop van den tijd verwierf hij 10.000 acres (een acre is 4074 vierk.m.') land. Hoe deze grond onder zijn erfge namen zal worden verdeeld, hangt af .van de beslissing der gen.oenide .com missie; E«n c igewccn uurwerk. Het uur werk von bet stadhuis van Goerlitz. in Silc-zie, is altijd zeven minuten voor op het normale uur, zulks ter herinne ring aan een gebeurtenis welke voorge vallen is in het jaar 1253. Alsdan werd een samenzwering gesmeed legen den gemeenteraad, waarvan al de leden moesten vermoord worden. Een der sa menzweerders kreeg plots berouw en ihij slak bet uurwerk zeven minuten voor. De samenzweerders kwamen te vroeg op de afgesproken plaats en wer den door de wacht aangehouden. Alzoo deed het uurwerk het geheim komplol mislukken. Duitschla-nd heeft schier twee maal zooveel soldaten als Frankrijk P,e Eransehe legerbegrooting voor 1936 be draagt 4 milliard 398 millioen frank, waarbij dien.t gevoegd het cijfer van 1 milliard 806 millioen frank voor hel be- ■wapeningsfonds, te zamen dus 6 mil liard 204 millioen frank. De gendarme rie-vergt een begrooting van 118 mil lioen frank. De h. Archambaud, verslaggever, be toogde dat de militaire uilgaven voor f1936 niet overdreven zijn, aangezien Duitschland eerlang over één millioen soldaten zal beschikken tegen 654.000 in Frankrijk. Gezien het groot aantal patiënten die eich aanbieden, is het gesticht van Lec tor Yidal, 27 Bosmanslei, te Antwerpen tel. 78.125) vanaf heden ALLE DAGEN 'open van 10 lot 12 u. en van 2 tot 7 u. Iedereen spreekt in de stad over de wonderbare methode van Doctor Vidal, dc grootc specialist van de sympatluco- Ihérapie, die, door eenvoudige neusaan- raking er in gelukt ziekten lot hiertoe als ongeneesbaar aanzien, als het asth ma, de rheumaliek en zekere soort ver lamming (de eenzijdige geraaktheid en de Parkinson ziekt.e in 't bijzondér) te .verbeteren. Deze behandeling wordt insgelijks toegepast op ziekten der spijsvertering (maagpijn, maagontste- king, verstoptheid) op stoornissen in den bloedsomloop (te hoogë bloeddruk^ keeren der jaren) en vooral op zenuw- stoornissen (hoofdpijn, slapeloosheid, duizeligheid, angst, neurasthenie). Alle zieken zijn niet «ondergeschikt» aan deze methode. Een onderzoek van de zenuwreflexen wordt gedaan alvo rens gelijk welke behandeling toe te passen en er wordt niets gedaan tenzij' er kans op ernstige beterschap bestaat. N. B. Ter herinnering melden wiij} dat Doctor Vidal, kosteloos, op eenvoudige aanvraag een brochuur zendt met .uit leg over de methode en hij geeft aan 'de zieken kostelooze inlichtingen bet. treffende elk bijzonder geval. De socialisten kunnen er maar niet van over dat de getalsterkte der chris telijke arbeidersbeweging thans het cfj_ fer van 709.197 b reiki heeft, alle dub bele telling van een en heizelfde lid uitgesloten. - Zij pogen aan dal eiljfcr te peuteren, maar liet kan hun niet bat én". Een cij fer is sterker dan de Mayor van Londen. Le. Peuple in verband met dat alles, komt aandraven met de effeklie- ven der roode mutualiteiten 550.000 leden in ronde cijfers, zegt bij, en 1.109.796 verzekerden legen de lering. Stellen wij logen dié «ronde cijfers» der socialisten, do «vierkante» en wer kelijke cijfers van den Landsbond der christelijke mutualiteiten 3418.527 aan gesloten gezinshoofden 1.082.951 aan geslotenen bij'dé 'gèhéës- en artsëriij- kundigen dienst..; 1.092.016 verzekerden, tegen tering. Een ADRESSOEK, Een RECLAMEBOEK Geen gepaster middel om" reclame te maken dan eön adresboek. Honderden koopen het, bezigen en bewaren het. Het I besluit het adresboek dat door De Volksstem» wordt uitgegeven is een ex- tra-adverteermiddel. De Portugeesohe Koloniën tellen de meeste Blanken Statistieken, uit een goede bron, wij zen er op dat de Porlugeesche koloniën dus voornamelijk Angola en Mozambi que, de meeste blanken onder bun inwo ners groepeeren. D.it is opvallend om twee redenen. Eerslens is Portugal jtoch een tweede of derde rangslaatje in I de Enropeesche huishouding, zoowei iwat de uitgestrektheid als de inwoners (van 'I moederland betreft. Verder ver wonderde het ons dat vruchtbaarder streken als b.v. Engelsch Inéie en Zuid Afrika op geen sterker contingent colo- nisators konden bogen. Ziehier het sta tistiek fragment Per 2000 vierkante kilometer en per 10.000 inboorlingen, treft men onder- scheidelïjk 23 en 33 blanken aan in de Engelsche koloniën, 7.6 en 25 in de Fransche, 8 en 15 in de Belgische, 24 en 27 in de Italiaansche, 42,6 en 111 in dc Portugcesche. 102de Vervolg. TWEE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK Vijf jaren Zagen wij gedurende don loop van 'tlit verhaal hel, geluk, do eer en de rust van verscheidene hoofdpers-onen door de lagen der boosheid, door wraakzucht en «andere lievige hartstochten meermaals ernstig bedreigd, op het, tijdstip waarop wij afscheid van hen nemen, omringen 'hen ongestoorde kalmte en volmaakte vrede. Alle onweders en stormbuien ihebben uitgewoed of zijn overgedreven, 'fin waarheen wij ook het oog wenden, 'overal worden w:ij een zac.hlen, on- bewolkten heniel gewaar. De stikUuis- lere nacht, die velen van hen hield om- ttogen, heeft plaats gemaakt voor een liefelijk sehijnenden morgen. Inzonderheid is dit op Jocelyns Rock het geval. De verzachtende invloed van den liijd heeft bij Laura de smartelijke indrukken uitgewischt, die liet verlies haars vaders, de aanraking met Jozef Wilmot en de bedreigingen van den clown langen tijd in haar gemoed had- ren na gelalen. «De Abbey» betrad zij echter niet weder sedert den dag dat Carter haar daar ontmoette. Kort na Wilmot's vlucht werd dit landgoed door zekeren Baronet Macmabon voor zijn oudsten zoon gekocht .én ofschoon hij en zijne vrouw lol, Laura's intiemste vrienden he hooren. heeft zij het tol op dit oogen- blik niel van zich kunnen verkrijgen om op het door Wilmot's met euveldaden onheiligde Maudesley Abbey weer een voet te zetten. Graaf en gravin Haughton houden op Jocelyns Rock hun bestendig verblijf doch brengen in den jachttijd ook een paar maanden op hun landgoed (foor. Behalve Cornelus die nu veertieni jaar oud en een der vlugste en vlijtigste van de school te Eton is, bezitten zij drie lieve kinderen, twee dochters en één zoon, waaraan juffrouw Madden, de ijverigste en teedersle zorgen wiijdt. Humphrey rijdt en rost met «ie kléine Belangrijke ontdekkingen Ongeveer tien jaren geleden werden de beste oudheidkenners van Mexico naar Yucatan geroepen* waar ze opspo ringen gingen doen in ontdekte pui- ncn. die voortkwamen van lang ver dwenen .beschaming, misschien wel zoo oud als die van Egypte. Wanneer de Spanjaarden Mexico had den veroverd, stonden ze verwonderd er een land te vinden, dat, zoo dicht gele gen bij de streek door Colombus ont dekt, beschaafd was, een bebouwden grond bad, dat wapenen bezat om zichj lc verdedigen, enz. De oudheidkundigen en geschiedkundigen zijn tot het besluit gekomen, dat reeds lang vóór Christus m Midden-Ameriku een keizerriljk be stond, Xiballa genoemd. Later werd bet keizerrijk door vijanden vernield en een ander keizerrijk werd gesticht, dat later ook vernield werd. ï¥et land was nog tem prooi, aan burgeroorlogen wanneer dei Spanjaarden er in ;1517 aanlandden.] Door de vorige stammen werd echteri een hooge graad van beschaving bereikt,! die nog kan "vastgesteld worden in de puinen der oude steden. Alle monumenten der streek, die ge tuigen van groole kunst, dragen een bij zonder t.eek'en, namelijk, een roode band met geopende vingers, waaraan de stammen elkaar erkenden. De oudste stad is Izamal, waarvan er nog honderd pyramidon overblijven. Toch hangt, er nog veel geheimzinnigs over die oude Ma va-streek. De weerspannige afstammelingen der Mava's vormden tot in 1900 een onaf- hankelijken staal. inèf/ Sant.a-Ci'uz voor kapitaal. In 190.0 besloot president I'jaz dien staat af te schaffen. De Maya.'s vluchtten naar Guatemala of naar de streken ten Zuiden '.van. Yucatan. De moeraskoortsen en - ppkken-epidemies verdunden, geweldig de rangen dier ar me Indianen, die nog slechts eemge hon derdtallen vormen. Wanneer de Azteken, uit het Noorden gekomen, de vallei in. bezit namen, ga ven zé haar den naam van hun. oorlogs gód, namelijk Mcxilii. Pit. zwerversvolk trok ongeveer twintig jaar de vallei rond tot het zich vestigde en belangrijke ste den bouwde. Mexico werd eeti groole stad met me nigvuldige paleizen. De «Groole Plaats» hef middenpunt (Ier stad, was omringd j dóór prachtige tempels. P.e oudste ka-j Ihóloeke kathedraal van Amerika werd opgericht: Niets laat nu nog vermoeden, dat -Mexico de hoofstad der Azteken was, want de stad werd tp|3 ijn hare grondves ten verwoest door Fernand Cortez en zijn opvolgersy To^»-,;Jipmen er nog al. maar toe belangrijke pp in en en' voor werpen van waarde Mfrot'wanneer er op gravingen worden gedaan. Zoo legde men in 1790 den beroemden almanak bloot, in porfier, kpndig gebeeldhouwd, waarop men de tijdrekening der Azteken kon uitmaken. Midden-Amerika beval eenige kleine onafhankelijke republieken en Mexico. Na de verovering van Mexico door de Spanjaarden werdéó in Mexico katho lieke kerken opgericht, van dewelke de' meeste vele kunstschatten bevatten. De] laatste jaren werd er reeds zooveel ge-' schreven over Mexico en de christen vervolging welke er woedt. Het bloed van christene martelaren heeft In Mexi co gevloeid. De beschaafde wereld wenscht uit alle kracht dat het sectari- sehe vandalisme den haat tegen het Ge loof zoover niet drijven zal, dat, de oude vestingen van Gelóóf en van liet roem rijke verleden zouden* vernietigd wor den. Leuzen. Ieder fabrikant heeft één. Elkeen zoekt er naar en vindt. er. Doch géén juister, naar ik meen 'e IS DE STRAFSTE GEBRUIKT ER MINDER Deze geldt, fier, vrank en vrij Voor F. C. JACOBS SUIKERBJ. Sedert geruimen tijd bezoeken perso nen die zich doen doorgaan voor dok ters, de streek van Beaumont. Zij be geven zich bij zieken en raden hen den aankoop aan van toestellen die, naar zij beweren, de ziekten genezen met behulp van ultra-viollettestralen. In werkelijk-^ beid waren het eenvoudige elektrische elementen^ maar de toestellen werden 1500 tot 2000 fr. verkocht. Enkele zieken hebben zich door die kerels laten verleiden en een hunner, de li. Poulaiïi, uit Reulies, die er zich van bediend had, is gestorven. Zijn ge neesheer is- d'é meerling toegedaan dal zijn dood toe te schrijven is aan het ge bruik van liet toestel. Een onderzoek werd ingesteld en na- sporingen worden gedaan om de vér- koopers ter.ug te vinden. en bleek, eveneens enkele ribben gebro. ken le hebben. De beide doode.n, waarvan men eersti dacht dat zij slechts m bezwijming la gen., en de twee gekwetsten werden naar de kliniek van Linthout overgebracht, welke dicht bij de plaats van het onge val gelegen is. Men had heel wat moeite om het lijk uit de verwrongen ijzermassa; vrij to maken. Nog talrijke andere personen werden min of meer ernstig gewond. Dezen wer den haar het hospitaal, van Etterbeek overgebracht. Het Parket stapte ter plaats-e af om de verantwoordelijkheid vast te'stellen* BOUILLON BLOKJES Practisch en zeer gemakkelijk bij 't gebruik De wattman en een reiziger op slag gedood. Talrijke personen ernstig gekwetst. Eene vreeselijke botsing deed zich Maandagavond voor op de Brand Whit- locklaan, te Sint. Lambrechts-Woluwe, ter hoogte van de Jan Lindenlaan. Rond 10 uur 30 kwam een logge auto vrachtwagen van Antwerpen, toebehoo- ren.de aan de Antwerp State Transport, en bestaande uit een tractor met een zeven meter langen sleepwagen welke zwaar beladen was met kassen vitrien. glas van Charleroi naar Antwerpen ge reden. In de omgeving van het station van Schaarbeek werden de chauffeur van den f raktor, de genaamde Jan De Wach ter en zijn medegeleider Alfred He'n- drickx, verwittigd dat zij op het. grond gebied van St Lambrechts-Woluwe eene kas verloren hadden. Zij stopten en keerden'terug om de kas te gaan zoeken. Toen de ka mi on op de plaats weerge keerd was waar de kas lag, bevond de wagen zich dwars over de sporen der tramlijn. Op zekéf oogenblik kwam in volle snelheid een tramrijtuig der lijn 28 aangereden uit. de richting van de Te.r- vurenlaan. De tram was volgepropt met reizigers, voor St Lambrechts-Woluwe, die van de hoofdstad naar hunne woonst in die voorstad terugkeerden. Met eene snelheid van bijna 40 km. per uur botste de tram op het log gevaarte, dat haast niet van plaats roerde, terwijl het voor- sle gedeelte van de tram gajiseh inge drukt werd. De wattman, een jonge voerder van liet depot van Woluwe, de genaamde En- géne Dfe Witte; geboren .te Aalst in J 905, gehuwd en wonende op de Kerkhoflaan. te Evere, were} op slag gedood, alsook een reiziger welke naast hem op het platform stond, de genaamde Jacques Verhoeven, schildersgast, geboren in 1897, wonende in de Broeckslraat le St. Lambrechts-Woluwe. Waarschijnlijk werden beiden de wervelkolom gebroken, daar zij uitwen dig geene verwondingen vertoonden. AI. leen bij den, wattman kleefde bloedig schuim op de lippen. Een derde reiziger bleek eveneens ernstig gewond te zijn. Ook deze, de gé-j naamde Heymans, geboren in 1899, lood-1 gieter, wonende in de Tragische Rots-] straat te Woluwe. vertoonde uitwendig geene verwondingen., maar klocg van inwendinge kneuzingen. Een vierde reiziger, de 29-jarige ThieJ lemans Frangois, schoenmaker, wonen-] In den nacht, van Maandag op Dins dag greep aan n.. 53 der dokken een pijnliijk ongeval plaats,waarbij; ,drie arbeiders erge verwondingen opliepen. Op voornoemde plaats geraakten ijzeren buizen uit een hijsol los en kwa men terecht op een groep arbeiders* Drie hunner werden zwaar getroffen. P.e gekwetste arbeiders waren de 54-ja- rige Verreyt, wonende in dé Lange Scholierstraaf, en de 38-jarige Leopold Maes, wonende in de Stuivenbergstraat. De drie. gekwetsten werden, naar het Noorderverbandhuis overgebracht, waar men vaststelde dat Van den Berg en Verreyt kwetsuren hadden opgeloopen aan het hoofd en dat het linkerbeen van Macs gebroken was. De kwetsuren wa ren van dien aard, dat de gekwetste ar beiders na een eerste verzorging, naar de kliniek der Ivipdorpvest moesten overgebracht worden. De politie stelde een onderzoek m naar de verantwoordelijkheid. De moordenares van graaf de Eergeyclt ontsnapt Uit het zinneloozengesticht te Bergen. Het Assisenhof van Brabanl veroor deelde den 3 Juni 1931, wegens moord, de genaamde Marie-Franooise Schierl. thans ;3j0,.jaar oud, t-öt' 10 .faar oVsluittTig wegens den moord op den jongen'graaf de Brouckhoven. de Bergeyck, waarmede zij betrekkingen onderhield die liet slachtoffer had willen afbreken. Na haar weroordeeling werd Maria Schierl onverantwoordelijk verklaard en naar bet gesticht te Bergen overge bracht. Maandagmorgen stelden de toezich- ters van het. zinneloozengesticht. vast dat Marie Schierl verdwenen was. Alle opzoekingen om haar terug te vïhden bleven vruchteloos. Nergens werd de doortocht vastge steld van de vluchtelinge, wier per is o on sbesxih rijving in alle richljingen wrerd rondgestuurd. de in de Plattebeekstraat te. Woluwe, droeg gapende wonden aan liet. boolcl In den afgeloopen nacht, zijn dieven binnen gedrongen in de melkerij Ge- noy'eva te Gp'linter.bij Tienen. De dieven zijn onmiddellijk begonnen mét de. brandkast open le breken, door middel van een trekijzer-of-brug. Zij zijn 'ér in geslaagd, en hebben de hand kunnen leg gen op 5000 franken. In den laai.sten tnjd werden er min der brandkastdiefstallen gepleegd te Brussel, waar zooals men weet, deze soort specialisten zeer bedrijvig zijn geweest. P,e bandieten hebben hun. ar beidsveld verplaatst naar elders en thans is de streek van Meehelen en Lier vooral bezocht. jonkers en freules éven druk, als lnj ten fijde mei Inm vader deed. en het kroost van de graafïis in de woning van zijne voormalige zoogmoeder evengoed te huis, als hij dal in zijne jeugd zelf was. Humphrey is steeds de trouwste dienaar van zijn móester. Dikwijls denkt hij nóg aan den angst en aan de onrust, eertijds door Steven" aangedaan, en dan zegt, hij tot :Vijne moeder Gij weet, moeder, dat ik niemand iets kwaads gun maar, de Hem-el ver- geve 't mij van zulk een aartsschelm, als die vermalledijden paljas, doet het mij goed dat wilj o;p zulke wijze van hem verlost zijn. En de moeder, haren zoon ia gehecht heid aan haar voedsterkind niets loe- 'gevende, laat nooit na te verzekeren,dat zij er eveneens als Humphrey over denkt, en in hel treffend einde van dien j« goddelooz-en knaap de wraak des Hemels ziet. Onder de drukste bezoekers van Joce lyns Rorh behooren Lovell en zijne gade, welke laalsfe niemand anders is dan de dochter van den lieer Macma- lion, de zachtaardige Dora. Tot Laura's, niet ..geringe vreugde werden deze twee in den loop .van 1851 een gelukkig paar. Zi.j verheugen zich insgelijks reeds, in het bezit van een viertal spruiten. De graaf en Arthur brengen samen veel goéd vóór Shorn- eliffe en de omstreken tót stand. De oude Pieshaw heeft zijne zaak aan kant gedaan, en is door de mildheid van lord Haughton in staal gesteld, om met zijne dochter Betsy een buitenhuisje in Berkshire te. betrekken, waar zij geluk kige dagen slijfen en jaarlijks in de zo- mervacantie door Cornelus bczocbl wór den- Clement en Mathilda vonden eindelijk het loon voor hunne opoffering en trouw. Men moet hen.echter niet meer te Clapham zoeken. Na de voltrekking van hun huwelijk, die in eene afgelegene kerk Ie Londen plaats had, hef fokken ze met, mevrouw Austin eene nette villa in Kensington park. Zij gaan. met weinige maar degelijke mens elven om. waartoe in de eerste plaats, Clement's trouwe en hooggeschatte vriend Burham en diens familie behooren. Mathilda weet in dezen kring hare eer als echlgenoote van den heer Austin zeer goéd te hou den, en voelt zich in* hét bezit, van cën paar engelachtige kinderen hoogst ge lukkig. Wel overvalt haar nu en dan eene somberheid, die zij misschien voor het oog van anderen kan verbergen, maar niet voor dat van haar echtgenoot" In deze soort van gemoedstemming neemt? zij veelal de .toevlucht, tot. haar piano,en niemand verslaat dan beter de taal ba rer fanlazien dan Clément. Soms zijn hare akkoorden zoo roerend en vervalt ziij in zulk een klagend ada- giö dat hij het niet langer kan uithou den. Dan legt zij het hoofd tegen zijn schouder en fluistert met een traan in het oog Clement, zijt gij gelukkig Mijne Mathilda, antwoordt Cle ment dan lachend, is nog altijd het on- geloovige en schroomvallige kind van' vroeger, maar zij zal toch wel eens ver standig worden. EINDE.

De Volksstem | 1935 | | pagina 2